آخرین خبرها
خانه / راه اندازی سالن پرورش / بیماری در فنچ ها! معرفی ۳ بیماری ویروسی آبله، آنفولانزا و نیوکاسل در فنچ ها

بیماری در فنچ ها! معرفی ۳ بیماری ویروسی آبله، آنفولانزا و نیوکاسل در فنچ ها

بیماری در فنچ ها می تواد حتی زمانی که فنچ ها را در قفس نگهداری می کنید اتفاق بیافتد. اکثرا بر این باورند که فنچ هایی که در طبیعت زندگی می کنند و در معرض تماس با دیگر پرندگان هستند به بیماری های ویروسی و خطرناک دچار می شوند. اما من این باور را رد می کنم.

بیماری در فنچ حتی می تواند زمانی که پرنده تان در قفس و تحت نظر شا هست هم اتفاق بیافتد.
بنابراین فنچ هایی که در قفس نگه داری می شوند می توانند به انواع بیماری ویروسی، قارچی، باکتریایی و قارچی مبتلا شوند.
شایع ترین بیماری در فنچ ها مربوط به بیماری های ویروسی هستند. بیماری آبله ،آنفولانزا و نیوکاسل از جمله بیماری های ویروسی هستند.

فنچ ها احتمال مبتلا شدن به این بیماری ها را دارند. البته در صورتی که به آن ها واکسن نزده باشید.
ببینید دوستان برای پیشگیری از بیماری های ویروسی بهترین راه واکسینه کردن فنچ ها است.حتما قبل از ورود فنچ ها به سالن پرورش محیط را ضد عفونی کنید و فنچ ها را واکسینه کنید.
در ادامه قصد دارم شما را بیماری آبله، آنفولانزا و نیوکاسل در فنچ ها آشنا کنم. پس شما را به خواندن این مقاله دعوت می کنم.

 

۱ . بیماری آبله در فنچ ها

بیش از ۷۰ گونه پرنده دچار بیماری آّبله شده اند. همانطور که قبلا اشاره کردم این بیماری یک بیماری ویروسی است و می تواند به بقیه ی پرندگان هم منتقل شود و واگیر دار است.
به همین خاطر همیشه تاکید کرده ام قبل از خرید پرندگان مولد حتما آن ها را قرنطینه و واکسینه کنید. این روش بهترین کار برای پیشگیری و جلوگیری از انتقال بیماری به سایر پرندگان است.
بیماری آبله به ۳ شکل حاد، دیفتریک و پوستی در پرندگان ظاهر می شود. که در ادامه در مورد شکل های مختلف بیماری آبله برایتان می گویم.

 

شکل حاد آبله چگونه است؟

این شکل از آبله بسیار نادر و در عین حال بسیار کشنده است. زمانی که پرنده به بیماری آبله ی حاد دچار می شد به صورت ناگهانی می میرد.

 

شکل دیفتریک آبله چگونه است؟

در شکل دیفتریک آبله، غشای کاذبی در سطح مخاط دهان، مری و چینه دان تشکیل می شود و سخت پرنده را درگیر خود می کند.

 

شکل پوستی آبله چگونه است؟

فراوان ترین شکل آبله در پرندگان به صورت پوستی است. در این شکل از بیماری یکسری ضایعات پوستی روی سطح بدن پرنده به وجود می آید و به صورت ضخیم شدگی و زخم در سر و صورت و نواحی مختلف بدن پرنده می شود.
البته این شکل از بیماری قابل درمان است و بعد از مدتی برطرف می شود. اما زمانی که به دنبال آبله ی پوستی عفونت های ثانویه ی پوستی به وجود بیاید بیماری شکل پیچیده ای به خود می گیرد.
برای درمان بیماری پوستی آبله باید از درمان های موضعی استفاده کرد. استفاده از آنتی بیوتیک ها برای جلوگیری از عفونت های ثانویه بسیارموثر است. برای ضدعفونی کردن از جراحات پوستی و مخاط دهان از مخلوطی ید دار مانند بتادین و گلیسیرین استفاده کنید. میزان استفاده از این محلول ها باید به صورت یک به چهار باشد.

 

۲ . بیماری آنفولانزا در فنچ ها

بیماری آنفولانزا در فنچ

بیماری آنفولانزا هم یک بیماری ویروسی است. زمانی که وارد بدن پرنده می شود به دستگاه تنفس و گوارش و اعصاب حمله می کند. کم کم پرنده ی شما اشتهای خود را از دست می دهد افسرده می شود و چشم و بینی پرنده شروع به ترشح می کند. علائم بیماری آنفولانزا گاهی اوقات بسار ملایم و گاهی کاملا حاد است. زمانی که پرنده به بیماری آنفولانزا حاد دچار می شود مممکن است اسهال هم داشته باشد و دستگاه تنفسی و عصبی پرنده شدیدا دچار اختلال شود.

 

چگونه از بیماری آنفولانزا در فنچ ها پیشگیری کنیم؟

یکی از مهم ترین کارهایی که برای پیشگیری این بیماری باید انجام دهید این است. تا می توانید فنچ ها را در معرض تماس با پرندگان آزاد قرار ندهید.
یکسری واکسن ها برای بیماری آنفولانزا وجود دارد. اما این را بدانید واکسن برای همان سروتیپ موجود در واکسن ایمنی می کند. این به این معنا است که واکسن ها از ابتلای پرنده با دیگر سویه های ویروس را پیشگیری نمی کند. بنابراین واکسن ها نمی تواند زیاد مفید باشد.

 

۳ . بیماری نیوکاسل در فنچ ها

بیماری نیوکاسل برای فنچ ها بسیار خطرناک است. این بیماری هم یک بیماری ویروسی است. زمانی که فنچ ها را درگیر کند . این بیماری در فنچ ها سبب بروز بی اشتهایی، اسهال شدید و آبکی و نشانه های عصبی مانند لرزش، افتادن بالها، فلجی پا، چرخش سر و ناتوانیی در پرواز می شود.

شما می توانید برای پیشگیری از بیماری نیوکاسل در فنچ ها، فنچ های سالم را واکسینه کنید. متاسفانه زمانی که فنچ ها به بیماری نیوکاسل دچار شوند راه درمانی برای این بیماری وجود ندارد.

 

جمع بندی و سخن آخر

همانطور که در این مقاله متوجه شدید بیماری آنفولانزا، آبله و نیوکاسل از جمله شایع ترین بیماری در فنچ است. این ۳ بیماری منشا ویروسی دارد.
پیشگیری از این بیماری ها بسیار مهم و حائز اهمیت است. زمانی که فنچ های شما به بیماری های ویروسی دچار می شوند به سختی درمان می شوند و این بیماری را به پرندگان دیگر منتقل می کنند. بنابراین تا می توانید پرندگانتان را در معرض تماس مستقیم با پرندگان آزاد قرار ندهید.

قبل از ورود پرنده ی جدید به سالن پروش آن را قرنطینه کنید. پرندگان سالمتان را واکسینه کنید. اگر بتوانید محیط سالم و بهداشتی را برای پرندگانتان ایجاد کنید قطعا می توانید از بسیاری از بیماری های ویروسی پیشگیری کنید.

شما در این مقاله با بیماری آبله که معمولا به صورت ضایعات پوستی در سطح بدن پرندگان ظاهر می شوند آشنا شدید. بعد از آن با بیماری آنفولانزا که دستگاه تنفسی و عصبی پرنده را مختل می کند و پرنده را دچار بی اشتهایی و افسردگی می کند آشنا شدید. متوجه شدید در این بیماری واکسن هایی وجود دارد اما نمی توان مطمئن بود می توان از تمامی انواع مختلف بیماری آنفولانزا در پرنده پیشگیری نمود.

بعد از آن با بیماری نیوکاسل که بیمری بسیار خطرناکی است آشنا شدید. این بیماری حتی می تواند منجر به فلج شدن پای فنچ ها هم بشود. برای پیشگیری از این بیماری می توانید فنچ های سالمتان را واکسینه کنید تا به بیماری نیوکاسل دچار نشوند. اما متاسفانه درمان قطعی برای این بیماری وجود دارد.
همه چیز به پیشگیری و بهداشت و ضد عفونی سالن هایتان وابسته است.

اگر می خواهید شاهد بیماری در فنچ ها نباشید. باید تا می توانید مراقبت های زیستی بیشتری از پردگانتان داشته باشید.
امیدوارم این مقاله هم برایتان مفید بوده باشد.

لطفا نظرات، سوالات و تجربیاتتان را برای ما کامنت کنید.

بازار خرید و فروش پرنده مسترت

درباره‌ی علیرضا دانش فر

دنیای کارآفرینی تنها رویاییست که اون رو عاشقانه دنبال می کنم. زمانی که تصمیم گرفتم سری به صنعت پرورش بزنم به هیچ وجه فکر نمی کردم این حوزه اینقدر بزرگ، جذاب و چالش برانگیز باشه. در حال حاضر معتقدم تا چند وقت دیگه صنعت پرورش در ایران متحول و کارآفرینان زیادی در این صنعت تولیدات و محصولاتشون رو جهانی خواهند کرد.

2 نظر

  1. با عرض سلام.فنچ های من تخم گذاشتند و سه تا از جوجه هاش در اومدن یکیش رو که خودشون انداختنش بیرون چون عفونت روده داشت و اون یکی دیگه هم بعد از یه مدتی همش خودشو باد میکرد و روی میله میخوابید تاکه اونم مرد فقط یه دونش سالمه.میخواستم بدونم دلیل ابتلا به این بیماری چیه تا برای دفعات بعدی بتونم جلوگیری کنم.ممنون

  2. سلام خوبید واکسن نیوکاسل چیه و مصرفش چطوریه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *