آخرین خبرها
خانه / پرندگان زینتی / چگونه از بیماری قناری ها پیشگیری و آنها را درمان کنیم؟

چگونه از بیماری قناری ها پیشگیری و آنها را درمان کنیم؟

بیماری قناری ناخوشایند ترین اتفاقی است که می تواند برای قناری های دوست داشتنی بیافتد. پرورش دهندگان زیادی را می شناسم که در کار پرورش قناری هستند. البته این کار بسیار سودآور است و مشتریان دست به نقد زیادی دارد. بیماری قناری یکی از عواملی است که می تواند فرآیند پرورش را برای پرورش دهندگان مختل کند.

اگر قناری ها به بیماری دچار شوند ممکن است بمیرند و یا بیماری را به سایر پرندگان منتقل کند. به همین خاطر یک پرورش دهنده ی هوشمند کسی است که بتواند از بیماری های مختلف در سالن پیشگیری کند. اجازه ندهد پرندگان دچار بیماری شوند.

شاید پیش خودتان بگویید چگونه می توانیم از بیماری قناری جلوگیری کنیم؟

ببینید دوستان اولین قدم بعد از بهداشت و ضدعفونی سالن ها برای پیشگیری از بیماری های قناری بحث شناخت بیماری های رایج در قناری ها است. قبلا گفته بودم شما با بهداشت و ضدعفونی سالن ها می توانید از بیمار شدن پرندگانتان جلوگیری کنید. اما حالا می گویم بهداشت و ضدعفونی سالن ها به تنهایی کافی نیست.! بسیاری از بیماری ها از تغذیه ی نادرست و مراقبت های اشتباه در پرندگان به وجود می آیند.

به همین خاطر قصد دارم در این مقاله در مورد بیماری های رایج و علت ایجاد این بیماری ها و نحوه ی پیشگیری و درمان بیماری قناری برایتان بگویم.

پس بدون معطلی شما را به خواندن این مقاله دعوت می کنم.

 

چگونه_در_پرورش_قناری_موفق_شویم

 

چگونه از بیماری های رایج قناری ها پیشگیری و آنها را درمان کنیم؟

همانطور که اشاره کردم اگر قناری هایتان درگیر بیماری شوند. یا ممکن است بمیرند، یا ممکن است بیماری را به سایرین پرندگان انتقال دهند. حتی اگر بتوانید بیماری را درمان کنید مدت زمانی فرایند تکثیر و پرورش به تاخیر می افتد. بنابراین بیماری قناری در هر صورت عامل مختل زای فرآیند پرورش پرندگان است. با توجه به این مسئله من قصد دارم بیماری های رایج در قناری ها را به شما عزیزان معرفی کنم وعلت ایجاد بیماری و راه های پیشگیری راخدمتتان عرض کنم.

 

۱ . عفونت روده ای و اسهال در قناری

 

عفونت روده ای و اسهال در قناری ها یکی از بیماری های رایج در قناری ها است. هر پرورش دهنده ای با این بیماری در پرندگانشان روبه رو شده است. مهم ترین علت ایجاد این بیماری به خاطر مصرف تغذیه و آب فاسد است. متاسفانه بسیاری از پرورش دهندگان بسیار در تعویض غذا و آب پرندگان سهل انگاری می کنند.

برای راحتی خودشان مقدار زیادی آب و غذا در قفس پرنده می گذارند. اما نمی دانند غذاهایی مثل تخم مرغ، سیب زمینی، هویج در برخورد با هوا فاسد می شوند بیشتر از یک ساعت نباید در قفس پرنده بماند.

در ضمن دانه های کپک زده هم باعث ایجاد عفونت های روده ای و اسهال در پرنده می شود. آبخوری ها ها هم باید روزانه آبشان تعویض شود. علاوه بر تغذیه ی فاسد ، تغییرات شدید دما، جریانات متغیر هوا و ترس و هیجان هم می تواند پرنده را دچار اسهال کند. بنابراین با دانستن و رعایت این نکات می توانید از بیماری عفونت روده ای و اسهال در قناری جلوگیری کنید.

 

علائم عفونت روده ای در قناری چیست؟

زمانی که قناری به عفونت روده ای دچار می شود فضله های سبز رنگی می گذارد. شما با دیدن فضله های سبز رنگ قناری می تواند به وجود این بیماری در پرنده پی ببرید.

 

علائم اسهال در قناری چیست؟

فضله ی پرنده آبکی می شود و اطراف مخرج پرنده کثیف می شود. پرنده کاملا بی اشتها می شود و نسبت به وجود شما و تغییرات محیطی بی تفاوت می شود.

 

چگونه اسهال را در قناری درمان کنیم؟

استفاده از چند قطره از داروی اکسیرویتریول (Elixir de vitriol) و چند قطره تنتور اوپیوم Tin. de. Opium) به آب آشامیدنی قناری اضافه کنید. به جای این دارو ها می توانید از دارو های قوی مانند سولفات دوفر هم استفاده کنید.

علاوه بر استفاده از این دارو ها می توانید چند روز از زرده ی تخم مرغ آب پز رنده شده هم  استفاده کنید. و یا بیسکویت را پودر کنید و به پرنده بدهید.

در ضمن پرهای مخرج که به فضولات آلوده شده اند را با قیچی بچینید  محل آن را با روغن ضد سوزش چرب کنید.

شاهد هستم بعضی از پرورش دهندگان زمانی که قناریشان دچار بیماری اسهال می شود. به جای آب آشامیدنی  به آن دوغ می دهند. این کار را تا زمان بهبودی پرنده ادامه می دهند.

 

۲ . بیماری چاقی در قناری

بیماری چاقی در قناری یک بیماری است که تاثیرات منفی خود را زمان جفت گیری به جا می گذارد. زمانی که قناری به بیماری چاقی مبتلا می شود آن قناری را نباید برای جفت گیری انتخاب کرد. این بیماری هم یکی دیگر از بیماری قناری است که فرآیند تکثیر را مختل می کند.

 

شاید این سوال در ذهنتان باشد که علائم بیماری چاقی در قناری چیست؟ 

برای تشخیص اگر بیماری چاقی در قناری  پرهای سینه ی قناری را با فوت کردن کنار بزنید. و مشاهده کردید توده ای چربی به رنگ زرد محوطه ی شکمی را پوشیده باشد یعنی قناری شما به چاقی مبتلا است.

اگر پرهای کشاله ی ران و زیر گردن پرنده را هم کنار بزنید متوجه توده ی چربی زرد رنگ می شوید.

 

چگونه بیماری چاقی قناری را درمان کنیم؟

برای درمان این بیماری قناری بهتر است اول آن را به یک قفس بزرگ تر منتقل کنید. قفس های بزرگ و جوجه پران برای آن ها مناسب است. بعد از آن تعداد نی خواب ها را کم کنید وبا فاصله ی زیاد از هم در قفس قرار دهید.

غذای قناری را از غذاهای پرچرب و پر کالری به غذاهای کم کالری تغییر دهید.

بهتر است به قناری مقداری کمی کتاندهید و اگر کتان کمی بو داده شود بسیار خوب می شود. برای اینکه پرنده  دچار ضعف  بدنی نشود مقداری مکمل ال کارنیتین+ اسید آمینه + مولتی ویتامین به آن بدهید.

 

۳ . بیماری درد چشم در قناری ها

بیماری در چشم در قناری ها یک بیماری مسری است و زمانی که پرنده به این بیماری دچار می شود باید آن را از سایر پرندگان جدا کنید.

متاسفانه خیلی از پرورش دهندگان در شستشو و ضدعفونی چوب های نشیمن و محیط قفس و نگهداری سهل انگاری می کنند.

حتی در سالن پرورش سیگار می کشند. دود برای این پرندگان بسیار ضرر دارد. بیماری درد چشم قناری در اثر برخورد چشم با وسایل آلوده ی قفس به وجود می آید و سبب عفونت می شود.

بنابراین از شما عزیزان پرورش دهنده خواستارم نسبت به بهداشت و ضدعفونی محیط نگهداری پرندگانتان بسیار حساس باشید.

 

نشانه های بیماری درد چشم در قناری ها چیست؟

اگر مشاهده کردید پلک پرنده دچار جراحت شده است. و یا مایع و قی از چشم پرنده خارج می شود و پلک ها بهم چسبیده شده است. نشانه ی بیماری درد چشم در قناری است.

 

چگونه بیماری درد چشم قناری ها را درمان کنیم؟

چشم پرنده را با آب بور ، محلول بابونه و پماد های آنتی بیوتیک شستشو دهید. شما می توانید علاوه بر این روش درمان شما می توانید چشم پرنده را با پماد استید بوریکی که برای چشم انسان تهیه کرده اند استفاده کنید و چشم پرنده را بشورید. بعد از آن محلول ۱۰% آرژیرول داخل چشم بریزید . البته مطمئن باشید این محلول تازه و مطمئن باشد. به جای این دارو ها می توانید از روغن کرچک استفاده کنید و آن را داخل چشم پرنده بریزید. روش دیگری که می تواند کارساز باشد این است که ابتدا چشم قناری را با یک قطعه پنبه استریل آغشته به اسید بوریک شست شو بدهید و بعد از آن روغن پنی سیلین مخصوص چشم پرنده را به چشم پرنده بمالید. و این کار را تا چند روز ادامه بدهید.

به شما پیشنهاد می کنم مقاله ی بیماری قناری ها در سالن پرورش چیست؟ را بخوانید.

 

خدمات مشاوره تلفنی

شما دوستان می توانید در صورت نیاز به مشاوره فوری برای مراقبت و نگهداری پرندگانتان با شماره ۰۹۳۰۱۹۵۵۲۵۷ از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید. راهکارهای ما کاملا گیاهی و بدون مصرف داروهای شیمیایی می باشد. توجه فرمایید این مشاوره برای افرادی در نظر گرفته شده است که پرندگان آنان در وضعیت نابسامانی می باشد و نیاز به کمک فوری دارند و دسترسی به دامپزشکی برای آنان مقدور نیست، خواهشمندم در غیر این صورت با مطالعه پرسش و پاسخ های موجود در سایت و یا با مراجعه به دامپزشکی مشکلات پرندگانتان را حل نمایید.

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

برای شروع مشاوره موارد زیر را از طریق واتساپ ارسال نمایید

۱ – ارسال عکس پرنده (مانند عکس جناغ سینه، عکس فضله پرنده و…)

۲ – وضعیت تنفس پرنده

۳ – وضعیت فضله پرنده

۴ – وضعیت جسمی

۵ –  وضعیت اشتهای پرنده

۶ _ وضعیت جناغ سینه

۷ – توضیح کامل در مورد رژیم غذایی پرنده

۸ – توضیحات کامل در خصوص مشکلات مشهود

از شما عزیزان خواهشمندم فقط از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید متاسفانه به دلیل تماس های مستقیم فراوان قادر به پاسخگویی تلفنی نیستم.

 

جمع بندی و سخن آخر

در این مقاله سعی کردم شما را با بیماری های رایجی که در قناری ها وجود دارد آشنا کنم. همانطور که گفتم شناخت بیماری ها و دانستن علت بیماری در قناری باعث می شود شما از کارهایی که باعث ایجاد بیماری در پرندگان می شود جلوگیری کنید. بیماری در پرندگان واقعا بدترین اتفاق ناخوشایندی است که می تواند برای سالن پرورش تان بیافتد. بیماری حتی اگر به درمان هم ختم شود فرآیند تکثیر و پرورش را به تاخیر می اندازد.

به هر حال شما با ۳ بیماری رایج در قناری ها آشنا شدید.

۱ . بیماری عفونت روده ای و اسهال

۲ . بیماری چاقی

۳ . بیماری درد چشم

در این سه بیماری سهل انگاری پرورش دهنده در شستشو و پاکسازی سالن و زیاده روی در غذا های پرکالری و چرب دخالت دارد. البته بیماری های رایج دیگری در قناری ها وجود دارد که در قسمت دوم این مقاله خدمتتان عرض می کنم. آگاهی نسبت به علت ایجاد بیماری در پرندگان نوعی پیشگیری به حساب می آید که اجازه نمی دهد پرندگانتان بیمار شود. ضدعفونی و پاکسازی سالن پرورش و آگاهی نسبت به علت ایجاد بیماری در پرنده مکمل خوبی هستند برای پیشگیری از بسیاری از بیماری های پرندگان است. امیدوارم از مقاله ی بیماری قناری استفاده کافی برده باشید.

لطفا نظرات، سوالات، پیشنهادات و تجربیاتتان را برای ما زیر همین صفحه کامنت کنید.

بازار خرید و فروش پرنده مسترت

درباره‌ی علیرضا دانش فر

دنیای کارآفرینی تنها رویاییست که اون رو عاشقانه دنبال می کنم. زمانی که تصمیم گرفتم سری به صنعت پرورش بزنم به هیچ وجه فکر نمی کردم این حوزه اینقدر بزرگ، جذاب و چالش برانگیز باشه. در حال حاضر معتقدم تا چند وقت دیگه صنعت پرورش در ایران متحول و کارآفرینان زیادی در این صنعت تولیدات و محصولاتشون رو جهانی خواهند کرد.

یک نظر

  1. سلام.قناری من یکی از چشماش ورم کرده و سرشو لای بالش میذاره و کل روز بی تحرک میشه و بی اشتها میشه . وسط خوابش یهو تعادلش از دست میده و خودشو به در و دیوار می کوبه وبعد نمی تونه رو پاها وایسه. میشه بگید بیماریش چیه و راه درمانش چطوریه ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *