آخرین خبرها
خانه / راه اندازی سالن پرورش / بیماری های شایع عروس هلندی یا کوکاتیل چیست؟

بیماری های شایع عروس هلندی یا کوکاتیل چیست؟

اگر چه عروس هلندی ها پرنده های مقاومی هستند، اما مستعد ابتلا به بیماری ها می باشند. طوطی کاکل دار یا عروس هلندی مثل همه پرنده ها می توانند از مشکلات تنفسی رنج ببرند و یا کمبود ویتامین ها هم میتواند سلامتی آن ها را به خطر بیاندازد.

 

علایم و نشانه های بیماری های شایع عروس هلندی چیست؟

دوستان زیادی در مورد اینکه بدانند چه علایمی نشان دهنده این است که عروس هلندی شون (طوطی کاکل دار)، مبتلا به بیماری است یا خیر سوال پرسیدند. در جواب این دوستان عزیز باید عرض کنم که برخی از نشانه های بیماری در کوکاتیل وجود دارد که می توان به وجود بیماری در عروس هلندی پی برد، برخی از نشانه ها عبارتند از: پف کردن، از دست دادن اشتها، در طول روز خوابیدن، تغییر در ظاهر یا مقدار مدفوع، کاهش وزن، افتادگی بالها، لنگش، تنفس سخت، آبریزش چشم و بینی، توقف صحبت کردن و یا آواز خواندن، مواد غذایی را نصفه خوردن، بی توجه بودن به محیط اطراف، سر را به داخل پرها بردن و خوابیدن.

 

کتاب رام کردن عروس هلندی

 

بیماری های شایع عروس هلندی (طوطی کاکل دار):

۱ . تولک رفتن

به طور کلی خدمت شما دوستان عزیز عرض می کنم که عروس  هلندی (کوکاتیل) سالی یک بار پرهای خود را از دست می دهد و پرهای جدید می سازد و در اصطلاح به  آن تولک رفتن می گویند. این فرایند را نمی توان بیماری نامید اما ممکن است به بیماری تبدیل شود. کوکاتیل هم مثل بیشتر پرندگان در فصل تابستان تولک می رود و پرهای اصلی خود را از دست می دهد که این موضوع امر طبیعی است و هیچ جای نگرانی ندارد. وظیفه شما در این زمان تغذیه مناسب و در اختیار قرار دادن مواد معدنی و املاح مفید جهت پرسازی مجدد عروس هلندی می باشد. توجه داشته باشید، اگر به این موضوع اهمیتی ندهید ممکن است در اثر کمبود مواد معدنی عروس هلندی ضعیف شه و دچار بیماری های دیگه بشه که درمان را برای شما سخت میکنه، پس لطفا این دوران را جدی بگیرید.

 

۲ . ژیاردیا

ژیاردیا توسط  تک یاخته ای ایجاد می شود. علایم عفونت ژیاردیا شامل مدفوع شل و آبکی، کاهش وزن، از دست دادن پرها (به خصوص زیربال ها)، از دست دادن اشتها، و افسردگی می شود. این بیماری از طریق مواد آلوده و یا آب مانده و آلوده سرایت می کند. شما با مشاهده این علایم باید به دامپزشک مراجعه نمایید تا با تشخیص شروع به درمان دارویی مناسب جهت رفع این عارضه نماید. در برخی از پرندگان عفونت ژیاردیا می تواند مشکلات دیگراز قبیل: سندرم فلجی عروس هلندی را ایجاد نماید که اغلب در بعضی نژاد ها همراه ژیاردیا بیماری انگلی منچر میشود. بیشترین علت آن کمبود ویتامین E و سلنیوم باشد. نشانه های آن کند شدن چشمک زدن، ضعف عضلات فک، هضم نامناسب، ایستادن ضعیف و پاها به اصطلاح ۱۸۰ درجه باز می شود و موجب افزایش مرگ جنین در تخم و کاهش باروری می شود. نکته خیلی مهم اینه که در اندازه مصرف دارو که دامپزشک خدمتون تجویز می کنه رعایت کنید. خیلی از دوستان دیدم با رعایت نکردن این موضوع جان پرندشون از دست دادن، زیرا نه تنها پرندشون درمانی نشد، بلکه به اجزای دیگر بدن عروس هلندی شون آسیب رسانده و باعث مرگ اونا شدن. دوستان عزیز سعی کنید از داروهای گیاهی برای درمان پرندتون استفاده کنید چرا که ممکن است داروهای شیمیایی اثرات جبران ناپذیری بر روی عروس هلندی شما بگذارد.

 

۳ . ورم ملتحمه

در عروس های هلندی ورم ملتحمه در نژادهای سفید یا آلبینو بیشتر از نژادهای خاکستری دیده می شود. علایم آن شامل التهاب پلک و ترشحات چشمی بدون علت آشکار، نمایان می شود. درمان با پماد آنتی بیوتیک به طور موقت نشانه ها را برطرف می سازد، اما عود مجدد شایع می باشد. پرنده مبتلا نباید در برنامه پرورش تولیدمثل استفاده شود بدلیل اینکه اغلب این بیماری ژنتیکی می باشد.

 

۴ . کاندیدیازیس

پرورش دهندگان عروس هلندی بایدتوجه خاصی به این بیماری نمایند. به دلیل اینکه جوجه های جوان بیشتر مستعدابتلا  به این بیماری می باشند. درصورتی که کمبود ویتامین A در رژیم غذایی وجود داشته باشد، علایم این بیماری ظاهر می شود که شامل: رشد سفید و پنیری شدن دهان و گلو پرنده، از دادن اشتها، استفراغ و خالی شدن تدریجی چینه دان می باشد. تشخیص در پرنده های بالغ مشکل می باشد. کوکاتیل نر و ماده مبتلا در هنگام غذا دادن به جوجه ها ی عروس هلندی این بیماری را منتقل می نمایند. تغذیه دستی جوجه عروس ها هم نمی تواند بهترین راه حل باشد. کمک دامپزشکی در قالب داروهای ضد قارچ ویتامین یک رژیم غذایی سرشار از ویتامین A می تواند بهترین سلاح علیه کاندیدیازیس باشد.

 

۵ . کرمهای گرد

اگر چشم کوکاتیل شما شفاف و درخشان به نظر نمی رسد، باید به دامپزشک مراجعه نمایید . کرمهای گرد یا آسکاریدها می توانند در مناطق آلوده که عروس هلندی ها زندگی می کنند، حمله نماید. اندازه آنها حتی تا ۱۲ سانتی متر هم می توانند برسد و شبیه اسپاگتی سفید می شوند. علایم در حمله های خفیف میتواند به شکل اسهال، ازدست دادن اشتها، ازدست دادن وزن بدن اختلالات رشد را منجر شود و در حمله های سنگین می تواند انسداد روده و مرگ را منجر شود. برای تشخیص کرم های گرد دامپزشک از مدفوع پرنده نمونه ای را برداشته و با نگاه کردن در محیط آزمایشگاهی آنها را تجزیه و تحلیل می نماید. وی پس از آن می تواند دوره درمان مناسب را تجویز نماید.

 

۶ . طاسی

اگر چه این یک مشکل بهداشتی  عروسی هلندی نمی باشد. اما در نژاد لوتینو این عارضه پشت سرزیرناج پرنده پدیدار میشود.این طاسی موضعی از تکثیر و تولید مثل عروس هلندی های هم تیره در ایجاد جهش ژنتیک در نژاد لوتینو در سال ۱۹۵۰ اتفاق افتاد. جهت دفع این عارضه باید پرورش دهندگان پرنده های با این صفت را ازخط تولید مثل حذف نمایند.

 

۷ . بیماری سندرم و منقار و پر در طوطی ها

ببینید دوستان خدمت شما عرض کنم که این بیماری یک موضوع داغ در میان پرورش دهندگان طوطیان در  چنددهه گذشته بوده است. این ویروس برای اولین بار   درکاکادوها شناسایی شد. از آن هنگام تاکنون در بیش از چهل گونه از طوطی ها از جمله عروس هلندی این بیماری شناسایی شده است.  در این بیماری پرهای عروس هلندی شکسته و یا سوراخ می شود و علایم دیگر آن شکستگی منقار و زخم دهان می باشد. این بیماری مسری و بسیار مهلک است و در پرندگان زیر ۳ سال درمانی ندارد.

 

جمع بندی وسخن آخر

در این مقاله سعی کردم در مورد بیماریهای شایع عروس هلندی مثل ورم ملتحمه، کاندیدیازیس، کرمهای گرد، طاسی، تولک رفتن برایتان توضیح بدهم. شما دوستان برای کمک به دامپزشک وسلامتی پرنده خانگی مثل عروس هلندی باید فعالیتهای روزانه عروس هلندی را زیر نظر داشته باشید و هرگونه تغییر ناگهانی در رفتار  و عادات عروس هلندی را به دامپزشک گزارش دهید. به طورکلی پرندگان علایم بیماری خود را پنهان مینمایند،به این دلیل اینکه از گله عقب نمانند و یا توسط شکارچیان شکار  نشوند.  امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

کانال تلگرام

بازار خرید و فروش پرنده مسترت

درباره‌ی علیرضا دانش فر

دنیای کارآفرینی تنها رویاییست که اون رو عاشقانه دنبال می کنم. زمانی که تصمیم گرفتم سری به صنعت پرورش بزنم به هیچ وجه فکر نمی کردم این حوزه اینقدر بزرگ، جذاب و چالش برانگیز باشه. در حال حاضر معتقدم تا چند وقت دیگه صنعت پرورش در ایران متحول و کارآفرینان زیادی در این صنعت تولیدات و محصولاتشون رو جهانی خواهند کرد.

9 نظر

 1. سلام . ممنون از مقاله های مفیدتون. خیلی استفاده بردیم.

 2. سلام من یک عروس هلندی دارم تازه خریدم جوجه هم هست ولی هنوز دون خور نشده . هیچ مشکلی نداره ولی فقط مدفوع خیلی سبزه باید چیکار کنم

 3. ببخشیدمن یه عروس هلندی سه ساله دارم امشب یه صداهای عجیب درمیاره آب نمیخوره چیکارکنم

  • سلام آقای دانش فر من یک عروس هلندی لتینو یک ماه پیش خریدم الان دوماهشه ولی ازروز اول بیشتر توی پراشو تمیز می کنه بی حاله سرلاک خوب میخوره داره دون خور مشه دستیه ولی نسبت به اون یکیا زرنگ نیست انگاری کم جونه مدفوعش سبز سفید گچیه زیاد جنب جوش نداره یه گوشه قفس مشینه یا پف کرده پراشو تمیز میکنه ممنون مشم مرا راهنمایی بفرمایید با تشکر فراوان

 4. سلام خسته نباشید به تازگی داخل مدفوع عروس هلندیم دانه های سفبد رنگ مثل اشپل ماهی و کتان که درسته بیرون میاد البته همش اینطوری نیست درطول روز یبار هست دوسه بار نیست راهنمایی میخواستم

 5. من عروس هلندبم بعد از اینکه بچه هاش به دنیا اومدن (عروس ماده ام) خیلی بی حاله میره پایین قفس خودشو پف میکنه و بیحرکته ولی اشتهاش خوبه
  مشکلش چیه؟

 6. سلام عروس هلندی من حدود سی و سه روز داره پای راستش آسیب دیده انگشتش رو جمع میکنه چی کارش کنم انگار فلج شده

 7. باسلام پرند من پر ریزی زیادی داره ته بالش خونی میشه بعد از مدتی می ریزه درمانی داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *