آخرین خبرها
خانه / پرندگان زینتی / تعیین جنسیت طوطی برزیلی چگونه انجام می شود؟ ۴ روش برای تشخیص جنسیت طوطی برزیلی

تعیین جنسیت طوطی برزیلی چگونه انجام می شود؟ ۴ روش برای تشخیص جنسیت طوطی برزیلی

تعیین جنسیت طوطی برزیلی (کوتوله برزیلی) کار بسیار سخت و پیچیده ای است. گاهی اوقات طوطی برزیلی ها به راحتی با هم دوست می شوند و طوری با هم خو می گیرند. که فکر می کنید این دو باهم جفت شده اند در صورتیکه ممکن است هر دو یک جنسیت مشترک داشته باشند. بنابراین حتی نمی توانید از روی جفت شدن کوتوله برزیلی ها مطمئن شوید که حداقل یکی از آن ها نر است یا ماده.!

اگر طوطی برزیلی های ماداگاسکاری داشته باشید به راحتی می توانید جنسیت آن ها را تشخیص دهید. آن ها از نظر رنگ باهم تفاوت دارند و شما به راحتی می توانید از روی رنگ ظاهری به جنسیت آن ها پی ببرید. اما بقیه ی نژاد کوتوله برزیلی هم رنگ و بسیار شبیه هم هستند.به همین خاطر تعیین جنسیت را برای شما عزیزان سخت می کند.

طوطی برزیلی جفت

بنابراین شاید کمی ناامید شده باشید که چطور می توانم در تعیین جنسیت طوطی برزیلی ام موفق شوم؟! اصلا نگران نباشید. درست است که تعیین جنسیت طوطی برزیلی ها مشکل است. اما زمانی که نسبت به معیار های تعیین جنسیت کوتوله برزیلی ها آگاهی داشته باشید تشخیص جنسیت طوطی برزیلی ها برایتان آسان می شود.

قصد دارم در این مقاله روش هایی را که با آن می توانید به راحتی در تعیین جنسیت طوطی برزیلی موفق عمل کنید را به شما عزیزان معرفی کنم.

پس بدون هیچ معطلی شما را به خواندن این مقاله دعوت می کنم.

 

تعیین جنسیت طوطی برزیلی چگونه انجام می شود؟ چند راه برای تشخیص جنسیت طوطی برزیلی

و اما بریم سراغ پاسخ به این سوال که تعیین جنسیت طوطی برزیلی چگونه انجام می شود؟

براساس تجربیاتی که اثبات شده است چند روش قابل اطمینان را برایتان جمع آوری کردم که می تواند در تشخیص جنسیت طوطی برزیلی شما را کمک کند. در ادامه شما را با روش های تعیین جنسیت طوطی برزیلی آشنا می کنم.

روش اول: تست لگن برای تعیین جنسیت طوطی برزیلی

تست لگن برای تعیین جنسیت طوطی برزیلی

همانطور که می دانید کوتوله برزیلی ماده به خاطر تخم گذاری دارای لگن بزرگتری نسبت به طوطی های برزیلی نر دارند.

راهی که می تواند سختی تعیین جنسیت طوطی برزیلی های هم رنگ و هم شکل را برایتان آسان کند تست لگن این پرنده است.

شاید برایتان جالب باشد و بگویید چگونه این تست را انجام دهیم.

قبل از انجام این تست لازم است بدانید به خاطر حساسیت کوتوله برزیلی ها بهتر است این تست توسط کسی انجام شود که طوطی برزیلی با او آشنایی داشته باشد و دچار استرس نشود. در واقع باید پرنده را در دستتان بگیرید و او را به کمر بخوابانید. بعد انگشتتان را بین فاصله ی دو پای پرنده قرار دهید. درست بالای دم دو استخوان بیرون زده است. شما دو برآمدگی را احساس می کنید.این نقطه قسمتی است که لگن پرنده قرار دارد. اگر فاصله ی بین دو استخوان زیاد باشد. مطمئنا طوطی شما ماده است. و بالعکس! اگر بین دو استخوان فاصله ای نباشد پرنده ی شما نر است. این تست، تست تجربه شده و مطمئنی است که به عنوان روش اول تعیین جنسیت طوطی برزیلی به شما عزیزان پیشنهاد می کنم.

 

روش دوم: توجه به رنگ پا و فاصله ی بین دو پا برای تعیین جنسیت طوطی برزیلی

تعیین جنسیت طوطی برزیلی

جالب است بدانید زمانی که به نشستن طوطی برزیلی ها کنار هم توجه می کنید. بعضی از طوطی برزیلی ها گشاد تر از بعضی دیگر نشسته اند و حالت جالبی است. و اگر به رنگ پاهای طوطی ها توجه کنید متوجه می شوید بعضی به رنگ کرم کم رنگ و بعضی دیگر به رنگ خاکستری کم رنگ هستند.

خب همین نشانه ها می تواند تشخیص جنسیت طوطیبرزیلی ها برایتان آسان کند.

طوطی برزیلی های ماده فاصله ی بین دوپایشان در هنگام نشستن بیشتر از طوطی های نر است. بنابراین این طوطی های برزیلی ماده هستند که گشاد نشسته اند.و بقیه نر هستند.

در مورد رنگ پا هم باید بگویم اغلب طوطی های برزیلی نر پاهایشان به رنگ خاکستری کم رنگ دیده می شود در حالی که رنگ پای طوطی برزیلی های ماده به رنگ کرم دیده می شود.

این دو معیار هم بعد از تست لگن می توانید به آن اطمینان کنید.

 

روش سوم: توجه به ظاهر و رفتار برای تعیین جنسیت طوطی برزیلی

کوتوله برزیلی

درست است که شکل ظاهری و رنگ طوطی برزیلی ها کاملا شبیه هم هستند اما خوب که توجه کنید. رنگ پرهای یکی از دیگری پررنگ تر ی کم رنگ تر است. در حقیقت کوتوله برزیلی های ماده رنگ پرهایشان کم رنگ تر از کوتله برزیلی های نر است.

یکی دیگر از مواردی که برای تعیین جنسیت کوتوله برزیلی ها باید در نظر بگیرید بحث رفتاری است. معمولا کوتوله برزیلی های نر بسیار بازیگوش و پرتحرک هستند و اغلب خرابکاری می کنند. این در حالی است که کوتوله برزیلی ماد بسیار کم تحرک اند و در عین حال خشن تر از نر هس هستند و در درگیری ها ای نر ها هستند که عقب می کشند.

نکته ی دیگری که در ظاهر کوتوله برزیلی ها وجود دارد این است که مشاهده شده ماده ها جثه ی بزرگتری نسبت به پرنده ی نر دارند و در عین حال منقار ماده ها پهن تر از نر ها است.

گردن کوتوله برزیلی های نر کشیده تر و بلند تر است. اما ماده ها گردن کوتاه با سر نسبتا بزرگی دارند اما شانه های پهن تری دارند.

کوتوله برزیلی های ماده وابسته ی آشیانه هستند. اما این به این معنا نیست که کوتوله برزیلی نر لانه سازی نمی کند و وابسته ی آشیانه نیست. اتفاقا اشتباهی که پرورش دهندگان در تعیین جنسیت طوطی برزیلی مرتکب میشوند این است که اگر طوطی برزیلی بیشتر به سمت آشیانه رفت و لانه سازی کرد را به عنوان پرنده ی ماده در نظر می گیرند. که این معیار درستی برای تعیین جنسیت طوطی برزیلی ها نیست.

اما تفاوتی در رفتار لانه سازی کوتوله برزیلی ها وجود دارد. که با دانستن آن می توانید نر و ماده را تشخیص دهید.

باید بدانید که کوتوله های برزیلی نر و ماده هر دو در لانه سازی مشارکت می کنند و وابسته ی لانه هستند. اما صد البته که کوتوله برزیلی های ماده مهارت بهتری در لانه سازی دارند. طوری که اگر توجه کنید در زمان لانه سازی ، پرها و کاغذ هایی که در لانه باشند را با خلاقیت بین پرهای خود مخفی می کنند. این رفتار فقط از یک طوطی برزیلی ماده بر می آید. و رفتار خوبی برای تشخیص جنسیت طوطی برزیلی است.

 

روش چهارم: استفاده از روش ابن سینا برای تعیین جنسیت طوطی برزیلی

برای استفاده از روش تعیین جنسیت ابن سینا باید یک سوزن ته گرد بردارید و سر آن را با یک نخ گره بزنید. کوتوله برزیلی از به پشت بخوابایند . سر سوزن را طوری بگیرید ته سوزن نزدیک مقعد کوتوله برزیلی باشد. دستتان را ثابت بگیرید و سوزن مانند پاندول ساعت آویزان باشد.

توجه داشته باشید که نخ باید ثابت باشد به همین خاطر چند لحظه صبر کنید.

اگر نخ به صورت دایره ای شروع به حرکت کرد کوتوله برزیلی شما ماده است.

اگر نخ به چپ  یا راست شروع به حرکت کرد کوتوله برزیلی شما نر است.

 

تعیین جنسیت طوطی برزیلی ماداگاسکاری چگونه انجام میشود؟

طوطی برزیلی ماداگاسکاری

همانطور که قبلا هم گفتم از میان نژاد های مختلف طوطی برزیلی، طوطی برزیلی ماداگاسکار تشخیص جنسیت آسان تری دارد. این طوطی ها  نر و ماده از لحاظ رنگ و ظاهر باهم متفاوت هستند.

در واقع طوطی برزیلی نر ماداگاسکاری کله ی خاکستری رنگی دارد. در حالی که طوطی برزیلی ماده ماداگاسکاری کله ی سبز رنگی دارد. و این معیار درست ترین و اصلی ترین معیار برای تعیین جنسیت طوطی برزیلی ماداگاسکاری است.

 

جمع بندی و سخن آخر

همانطور که در این مقاله متوجه شدید روش هایی وجود دارد که می تواند در تعیین جنسیت طوطی برزیلی به شما عزیزان کمک کند. من سعی کردم روش هایی برای تشخیص جنسیت طوطی برزیلی به شما معرفی کنم که اثبات شده است و می توانید به آن اطمینان کنید. از میان این ۴ روشی که برای تعیین جنسیت طوطی برزیلی به شما معرفی کردم. تست لگن را در اولویت قرار بدهید. تست لگن روش صحیح تری است. اما مواظب باشید زمانی که می خواهید پرنده را در دست بگیرید دچار استرس و ترس نشود.

بهتر است به دستتان عادت داشته باشد بعد این کار را انجام بدهید. بعد از این روش توجه به رنگ و فاصله ی پاها هم روش مطلوب دیگری است که تا حدود زیادی معمولا درست در می آید بخار بزرگ بودن لگن پرنده ی ماده آن ها در هنگام نشستن فاصله ی بین پای بیشتری دارند. و این نشانه ی خوبی است برای تشخیص مادگی کوتوله برزیلی. مسئله ی رنگ پای پرنده هم هست. که البته ممکن است گاهی اوقات درست در نیاید. زیاد به این روش اطمینان نکنید اما به طور معمول رنگ پای کوتوله برزیلی ماده کرم رنگ است و رنگ پای کوتوله برزیلی نر خاکستری است.

بعد از آن روش ابن سینا هم روشی است که معمولا جواب می دهد و می توانید امتحانش کنید.و در آخر روش تعیین جنسیت از طریق رفتار شناسی پرندگان است که فکر می کنم در صد خطای زیادی دارد.

اما جدا از این روش ها درست ترین روش استفاده از تست DNA است که روشی بسیار مطمئن و درستی است.

امیدوارم از مقاله تشخیص جنسیت طوطی برزیلی هم استفاده ی کافی برده باشید.

لطفا نظرات، سوالات و تجربیاتتان را برای ما زیر همین صفحه کامنت کنید.

کانال تلگرام

بازار خرید و فروش پرنده مسترت

درباره‌ی علیرضا دانش فر

دنیای کارآفرینی تنها رویاییست که اون رو عاشقانه دنبال می کنم. زمانی که تصمیم گرفتم سری به صنعت پرورش بزنم به هیچ وجه فکر نمی کردم این حوزه اینقدر بزرگ، جذاب و چالش برانگیز باشه. در حال حاضر معتقدم تا چند وقت دیگه صنعت پرورش در ایران متحول و کارآفرینان زیادی در این صنعت تولیدات و محصولاتشون رو جهانی خواهند کرد.

5 نظر

 1. با سلام و خسته نباشید خدمت تیم مسترپت. من همیشه سعی میکنم مقاله های شما دنبال کنم. موفق باشید.

 2. با سلام بنده در صدد کسب تجربه در رابطه با تکثیر طوطی سانان از جمله برزیلی و هلندی هستم میخواستم اگر جایی رو می شناسید که هم آموزش بده و هم مولد خوب بشه ازش تهیه کنم معرفی بفرمائید قبلا از همکاری شما سپاسگزارم

  • سلام مجید جان

   آفرین بر شما که قبل از تولید به فکر آموزش و کسب تجربه هستین…

   در حال حاضر در حال جمع آوری اطلاعات تولید کنندگان کشور هستیم و طبق برنامه ای تمامی تولید کنندگان رو در مسترپت معرفی خواهیم کرد.

   همچنین تیم مسترپت در حال جمع آوری استاندارهای جهانی، تولید و پرورش پرندگان است تا بتونیم با این استانداردها به تولید کنندگان زحمت کش امتیازدهی کنیم.

   در واقع این امتیازدهی به پاس زحمات شبانه روزی تولیدکنندگان عزیزمون هست تا جایگاه واقعی این عزیزان به درستی در جامعه شناخته شود و همچنین افرادی چون شما که به فکر کسب تجربه و خرید مطمئن هستین با خیالی آسوده بتونید انتخاب و تصمیم تون رو بگیرید.

   سپاس از اینکه صبورانه ما را دنبال میکنید… با احترام علیرضا دانش فر

 3. با تشکر از جنابعالی و تیم فعالتون من منتظر خبرهای جدید در این باره هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *