آخرین خبرها
خانه / راه اندازی سالن پرورش / غذای جوجه قناری چیست؟ چند نکته ی مهم در زمان جوجه کشی قناری

غذای جوجه قناری چیست؟ چند نکته ی مهم در زمان جوجه کشی قناری

تغذیه ی جوجه های قناری در زمان جوجه کشی بسیار مهم و پر اهمیت است. اگر ندانید چه غذایی را باید در این زمان در اختیار جوجه ها قرار دهید. جوجه ها ضعیف می شوند و ممکن است بمیرند و تمام زحماتتان بر باد برود. زمانی که جوجه ها از تخم بیرون می آیند از کیسه ی زرده خود تغذیه می کنند و به مدت ۲۴ ساعت می توانند گرسنگی را تحمل کنند اما بیش تر از این زمان می میرند.

به همین خاطر شما باید تا دو روز قبل از بیرون آمدن جوجه ها از تخم، غذاهای تقویتی را برای مولد ها آماده کنید تا مولد ها آمادگی تغذیه دادن به جوجه ها را داشته باشند. جوجه ها بعد از ۱۴ روز از تخم بیرون می آیند البته گاهی بیرون آمدن از تخم برایشان مشکل می شود و نمیتوانند تخم را بشکنند. اینجاست که کمک شما پرورش دهندگان برای بیرون آمدن آن ها از تخم الزامیست.

بهترین کمکی که می توانید برای آن ها انجام بدهید این است که دو روز قبل از بیرون آمدن جوجه ها از تخم، سطح رطوبت محیط را تا ۷ درصد بالا ببرید.

می توانید از دستگاه رطوبت ساز استفاده کنید. یا برای قناری های مولد بساط آب تنی رافراهم کنید. البته این کار یک مشکل دارد.

ممکن است خیسی بدن قناری مولد باعث شود راه ورود باکتری به داخل تخم ها باز شود. بنابراین توصیه می کنم دستگاه رطوبت ساز را در اولویت قرار دهید.

بعد از این که جوجه ها از تخم بیرون آمدن وقت آن می رسد که آن ها به خوبی تغذیه شوند.

اما سوال اینجاست که تغذیه مناسب برای جوجه های قناری چیست؟ و چه نکاتی را در زمان جوجه دهی باید رعایت کنیم؟

شما را به خواندن این مقاله دعوت می کنم.

 

چگونه_در_پرورش_قناری_موفق_شویم

 

تغذیه ی جوجه های قناری چیست؟ چند نکته ی مهم در مورد زمان جوجه کشی قناری

زمانی که جوجه ها از تخم بیرون می آیند مرحله ی حساس زندگی آن ها شروع می شود. جوجه های به دنیا آماده نیاز به توجه بیشتری دارند. و در همان روز اول باید از غذای نرم تغذیه کنند. دادن تخم مرغ آب پز شده به والدین الزامی است. آن ها باید از مخلوط تخم مرغ آب پز شده +هویج پخته و رنده شده+ آرد سوخاری + پودر جوانه ی گندم استفاده کنند.

مخلوط تخم مرغ برای جوجه های قناری

این مخلوط حاوی پروتئین زیادی است و به رشد و تقویت هر چه بیشتر جوجه ها کمک شایانی می کند. در واقع هویج ها را بعد از این که پختید آن ها را رنده کنید و آب آن را بگیرید و با تخم مرغ رنده شده مخلوط کنید.

در واقع به ازای هر ۱ عدد تخم مرغ یک قاشق غذا خوری آرد سوخاری و به ازای هر ۳ عدد تخم مرغ ۱ قاشق پودر جوانه ی گندم اضافه کنید.

پودر جوانه ی گندم سرشار از ویتامین B است و در رشد جوجه ها بسیار موثر است. توجه داشته باشید که این مخلوط غذا را به صورت روزانه و تازه آماده کنید. این مخلوط را در روز دو یاسه وعده به قناری ها بدهید.

توجه داشته باشید که این مخلوط تخم مرغی بسیار فساد پذیراست. و غذای فاسد شده برای جوجه های قناری بسیار خطرناک است. و آن ها را دچار بیماری های دستگاه گوارشی می کند.

بنابراین به تازه بودن تغذیه ی جوجه های قناری توجه زیادی داشته باشید.

 

آیا به جوجه های قناری مکمل ویتامینی بدهیم؟

بله ! دادن مکمل های ویتامینی برای جوجه های قناری بسیار ضرورت دارد. افزودن مکمل کلسیم و مواد معدنی و ویتامین D3 که به صورت پودر در بازار است به مخلوط غذای تخم مرغی، برای رشد و استحکام استخوان های جوجه های قناری مفید است.

 

از چه دانه هایی برای تغذیه ی قناری های مولد استفاده کنیم؟

در کنار غذای نرمی که در زول زمان جوجه کشی به پرندگانتان می دهید. دادن دانه هم بسیار مهم است. در زمان جوجه کشی به قناری های مولد باید از هفت تخم استفاده کنید. در طول تمام روز این دانه را جلوی قناری ها بگذارید.

پس از چند روز مشاهده می کنید که از بدن جوجه های قناری پرهایی بیرون می زنند. در این زمان بهتر است از دانه ی کافشه که کمک زیادی به پر درآوری می کند. استفاده کنید و در اختیار پرندگانتان قرار دهید.

باید این را به خاطر داشته باشید که به اندازه ی بزرگتر شدن جوجه ها میزان غذای نرم آن ها را افزایش دهید. جوجه های قناری با بزرگتر شدنشان سطح اشتهایشان بیشتر می شود.  و در این زمان باید مکمل های ویتامینه را هفته ای دوبار در اختیار پرنده قرار دهید. تغذیه ی جوجه های قناری در رشد بهتر جوجه ها بسیارمهم است.

 

چه زمانی جوجه های قناری خودشان می توانند تغذیه کنند و دانه بخورند؟

در سن ۶۰ روزگی جوجه ها می توانند دانه هایی مثل کتان بخورند. در این زمان غذای تخم مرغ را از ۳ وعده در روز به ۱ وعده در روز کاهش بدهید. در این زمان می توانید برای بلوغ بهتر جوجه های قناری آن ها را در قفس ها پران قرار دهید. توجه داشته باشید برای جلوگیری از نزاع و درگیری بین جوجه ها به میزان کافی دانخوری و آّبخوری در قفس ها بگذارید. اگر میزان ظروف دان خوری و آبخوری در قفس کم باشد جوجه ها بر سر دان خوردن نزاع می کنند و جوجه های ضعیف تر غذایی کسب نمی کنند. هیچ وقت تعداد زیادی جوجه را در یکقفس نگه ندارید. با ضعیف شدن آن ها دچار بیماری می شوند و ممکن است از بین بروند.

 

چند نکته ی مهم که در زمان جوجه کشی باید رعایت کنید.

۱ . ساعت روشنایی در روز

توجه داشته باشید که ساعت روشنایی در روز در زمان جوجه کشی قناری بیش از ۱۵ ساعت نشود. اگر زمان روشنایی در روز طولانی شود قناری والد به استراحت کافی نمی پردازد. ودر طول روز احساس خستگی می کنند و نمی توانند به خوبی ازعهده ی تغذیه ی جوجه های قناری بر بیایند.

 

۲ . قرار دادن سپیداج در قفس

همیشه در طول زمان جوجه کشی مقداری سپیداج که در بین پرورش دهندگان معروف به کف دریا است قرار دهید. سپیداج منبع بسار خوبی برای تامین کلسیم مورد نیاز بدن پرندگان است.

 

۳ . غذا ندادن مولد ها به جوجه ها

اگر پس از بیرون آمدن جوجه های قناری متوجه شدید که قناری مولد به آن ها غذا نمی دهند. و همچنان روی جوجه ها نشسته اند. امکان خفگی جوجه ها وجود دارد. اقدام مهمی که باید برای برخاستن قناری مولد و تشویق آن به غذا دادن به جوجه باید بکنید این است.

برای قناری مولد ظرف آب تنی را فراهم کنید و مقداری کاهو هم برای قناری مولد آماده کنید. با این کار قناری مولد از روی جوجه ها بر می خیزد و تشویق به غذا دادن به جوجه های قناری می شود.

 

۴ . جوجه هایی که قادر به شکستن تخم نیستند.

بعد از اینکه اولین شکستگی را روی تخم دیدید ۳ تا ۴ ساعت طول می کشد تا جوجه کاملا از تخم خارج شود.

اگربعد از ۳ تا ۴ ساعت جوجه قادر به بیرون آمدن از تخم نبود. خودتان باید دست به کار شوید و پوسته ی تخم را از بدن جوجه جدا کنید وگرنه جوجه در تخم خفه می شود.

البته باید توجه داشته باشید که این کار را با حوصله و دقت انجام دهید. در غیر اینصورت باعث آسیب زدن به جوجه می شوید.

در رابطه با بی نطفه بودن بعضی از تخم های قناری اگر نیاز به اطلاعاتت بیشتری دارید.

پیشنهاد می کنم مقاله ی چرا قناری ها تخم های بی نطفه می گذارند؟ را بخوانید.

 

۵ . تکثیر قناری رسمی

اگر به تکثیر قناری رسمی مشغول هستید این را به خاطر داشته باشید. زیر هر جفت قناری حمال بیش تر از ۲ تخم قناری رسمی بلند نگذارید. این کار باعث می شود  جوجه ها غذای بیشتری دریافت بکنند و قناری نژاد رسمی بلند شما کشیده تر شوند.

در رابطه با تکثیر و جفت گیری قناری ها پیشنهاد می کنم  دو مقاله ی زیر را بخوانید.

اشتباهات رایج پرورش دهندگان در زمان جفت زدن قناری ها چیست؟

۳ نکته ی مهم در زمان جفت گیری قناری ها

 

خدمات مشاوره تلفنی

شما دوستان می توانید در صورت نیاز به مشاوره فوری برای مراقبت و نگهداری پرندگانتان با شماره ۰۹۳۰۱۹۵۵۲۵۷ از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید. راهکارهای ما کاملا گیاهی و بدون مصرف داروهای شیمیایی می باشد. توجه فرمایید این مشاوره برای افرادی در نظر گرفته شده است که پرندگان آنان در وضعیت نابسامانی می باشد و نیاز به کمک فوری دارند و دسترسی به دامپزشکی برای آنان مقدور نیست، خواهشمندم در غیر این صورت با مطالعه پرسش و پاسخ های موجود در سایت و یا با مراجعه به دامپزشکی مشکلات پرندگانتان را حل نمایید.

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

برای شروع مشاوره موارد زیر را از طریق واتساپ ارسال نمایید

۱ – ارسال عکس پرنده (مانند عکس جناغ سینه، عکس فضله پرنده و…)

۲ – وضعیت تنفس پرنده

۳ – وضعیت فضله پرنده

۴ – وضعیت جسمی

۵ –  وضعیت اشتهای پرنده

۶ _ وضعیت جناغ سینه

۷ – توضیح کامل در مورد رژیم غذایی پرنده

۸ – توضیحات کامل در خصوص مشکلات مشهود

از شما عزیزان خواهشمندم فقط از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید متاسفانه به دلیل تماس های مستقیم فراوان قادر به پاسخگویی تلفنی نیستم.

جمع بندی و سخن پایانی

در این مقاله سعی کردم شما را با تغذیه ی جوجه های قناری در زمان جوجه کشی آشنا کنم. همانطور که متوجه شدید تغذیه ی جوجه ها مرحله ی بسیار حساسی است.

اگر به خوبی تغذیه نشوند رشد مناسبی نخواهند داشت و استخوان هایشان  مستحکم نمی شود. بهترین غذا برای جوجه های قناری غذای نرم مخلوط تخم مرغ است. البته در این زمان باید به آن ها مکمل های ویتامینی و کلسیم بدهید تا استخوان های محکمی داشته باشند.

شما باید هرروز مخلوط تخم مرغ را برای جوجه های قناری آماده کنید. ماندن مخلوط تخم مرغ باعث فاسد شدنش می شود و قناری ها را دچار بیماری های گوارشی می کند. بنابراین هرروز مخلوط تخم مرغ تازه برای پرندگانتان آماده کنید.

هر چه پرنده تان بزرگ تر شود اشتهایش بیشتر می شود و شما باید مخلوط تخم مرغ بیشتری برای او فراهم کنید. درسن ۶۰ روزگی جوجه ها به مرحله ای می رسند که می توانند دانه بخورند. بنابراین در چنین سنی شما باید مخلوط تخم مرغ را از روزی ۳ وعده به روزی ۱ وعده تغییر دهید.

و درآخر بیاد داشته باشید که در زمان جوجه کشی مرتب به قفس ها سر بزنید و مواظب باشید جوجه به کف قفس نیافتد. اگر برای مدت طولانی جوجه کف قفس بماند و از گرمای بدن قناری مادر دور بماند. ممکن است بمیرد. بنابراین در زمان جوجه کشی تا می توانید با مواظب جوجه هایتان باشید.

امیدوارم از مقاله ی تغذیه ی جوجه های قناری استفاده کافی برده باشید.

لطفا نظرات، سوالات و تجربیاتتان را برای ما زیر همین صفحه کامنت کنید.

 

بازار خرید و فروش پرنده مسترت

درباره‌ی علیرضا دانش فر

دنیای کارآفرینی تنها رویاییست که اون رو عاشقانه دنبال می کنم. زمانی که تصمیم گرفتم سری به صنعت پرورش بزنم به هیچ وجه فکر نمی کردم این حوزه اینقدر بزرگ، جذاب و چالش برانگیز باشه. در حال حاضر معتقدم تا چند وقت دیگه صنعت پرورش در ایران متحول و کارآفرینان زیادی در این صنعت تولیدات و محصولاتشون رو جهانی خواهند کرد.

12 نظر

 1. سلام خیلی خوب بود. جواب سوالاتی که تو ذهنم بود رو گرفتم. موفق باشید.

 2. پس چرا پس از ۱۴ روز هنوز از تخم در نیامده اند

 3. سلام ببخشید داداش من الان قناریم جقت کردم پنج تا تخم گزاشته بعد از موقعی که اولین تخم رو گزاشت روزشو بشمارم یا از موقعی که اخرین تخم رو گزاشت بعد کی آب تنی بدم که برای جوجه در امدن راحت تر بشوند؟؟؟ مرسی از توجهتون😘

  • مشخصه دیگه، از آخری.

  • تخم اول بعد از ۱۴ روز جوجه میشه ..پس از روز اول تاریخ بردار چون روزی یکی بیرون میاد …تخم قناری بعد از روز دوم رگه های خونی داره پس نطفه داره ..اگر بعد از سه روز رگه های خونی داخل تخم نبود نطفه نداره .اگر اولین تخماش هست و نطفه ندارن بذار ۱۰ روز روی تخم بشینن چون تخمهای اول عموما نطفه ندارن ..سری دوم تخماهاش نطفه دار خواهد .اگر نظفه نداشت مشکل از مولد ها هست

 4. سلام
  قناری من ۴ تخم گذاشت و همگی جوجه شدن. تخم ها هم قوی و بزرگ بودن و جوجه های بزرگی داشت
  اما به ترتیب سنشون که به شش روز رسید دونه دونه مردن
  هم قناری نر هم ماده به خوبی تغذیه شون میکردن و هر روز هم غذای تخم مرغی داشتن
  به نظرتون مشکل چیه؟ ممکنه جفتم دارای بیماری باشه؟ ارزش دوباره جفت زدن داره؟

  • ۱.یا خوب تغذیه نشدن توسط پدر و مادر
   ۲.بیماری عفونتی گرفتن که خیلی رایج هست توصیه میکنم هر دفعه میخای جوجه بگیری حتما لانه رو خوب تمیز کنیدوپنبه دانه تازه قرار بدهید
   ۳.سیر رو حبه حبه کنید داخل قفس بزارید تا قناری ها بخورند تا عفونت بدنشان ازبین برود

 5. بسیار مفید بود گفته هایتان فقط یه سوال سهره قناری. چند تا تخم میزاره و دوممنظور از دادن کاهو تخم کاهو هست و سوم رنگ قناری و نژادی که خوب باشه واسه جفت زنی را راهنمایی کنید سپاس

 6. با سلام قناری های من حدود یک ماهه که جفت‌گیری میکنن و لانه رو هم گود کردن ولی تخم نمیزاره قناری ماده هم دائم تو لانه خوابیده میشه راهنماییم کنین چرا با وجود جفت‌گیری مداوم و گود کردن لانه تخم نمیزارن ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *