آخرین خبرها
خانه / پربازدیدترین ها / غذای عروس هلندی چیست؟ تغذیه از جوجه گی تا تخم گذاری عروس هلندی

غذای عروس هلندی چیست؟ تغذیه از جوجه گی تا تخم گذاری عروس هلندی

غذای عروس هلندی یکی از مراحل تاثیر گذار در رشد و تکثیر آن ها است. اگر ندانید به موقع چه غذاهایی را برای آن ها فراهم کنید و چه غذاهایی را به آن ها ندهید. نمی توانید در امر تولید و پرورش عروس هلندی موفق باشید. تغذیه ی عروس هلندی باید سر شار از تمامی مواد مورد نیاز پرنده باشد. دوستان زیادی را می شناسم که می خواهند بدانند چه غذایی را باید به عروس هلندی هایشان بدهند؟ می خواهند بدانند چه دانه هایی چه میوه هایی در چه زمانی برای کاکوتیل هایشان فراهم کنند؟ شاید برای شما هم این سوال ایجاد شده باشد که در زمان جوجگی، بلوغ و جفت گیری چه غذاهایی را باید برای عروس هلندی هایتان فراهم کنید.

به همین خاطر تصمیم گرفتم این مقاله رابنویسم و در مورد تغذیه ی عروس هلندی ها به طور کامل برایتان توضیح بدهم. پس بدون معطلی شما را به خواندن این مقاله دعوت می کنم.

 

کتاب رام کردن عروس هلندی

 

غذای عروس هلندی چیست؟ 

همانطور که می دانید غذای اصلی عروس هلندی ها شامل تخم کتان و ارزن است. اما به مرور زمان و قرار گرفتن پرنده در دوره های مختلفی مثل جوجه گی، بلوغ و جفت گیری و تخم گذاری نوع تغذیه ی پرنده تغییر می کند.

من هم تصمیم دارم در این مقاله در مورد نوع تغذیه ی عروس هلندی در زمان های مختلف برایتان توضیح بدهم.

 

تغذیه ی عروس هلندی در زمان جوجه گی چیست؟

تغذیه ی سرنگی به عروس هلندی

زمانی که عروس هلندی ها از تخم بیرون می آیند اصلیترین غذایی که به آن احتیاج دارند. غذای نرم است. اما دادن غذای نرم به جوجه های تازه متولد شده یا توسط مادر عروس هلندی است یا اینکه مجبورید خودتان جوجه ها را تغذیه کنید.

اگر جوجه عروس هلندی ها توسط والدین خود تغذیه می شوند. شما کافی است هر روز برای آن ها تخم مرغ آب پز رنده شده در اختیارشان قرار بدهید. بهتر مقدار زرده بیشتر از سفیده ی تخم مرغ باشد. اما اگر مجبورید خودتان تغذیه ی عروس هلندی را برعهده بگیرید. باید به وسیله ی سرنگ تغذیه ی جوجه ها را انجام دهید.

برای این کار لازم است در ابتدا تخم مرغی را آب پز کنید. بعد زرده ی تخم مرغ را با مقداری آب جوش مخلوط کنید. مخلوط به دست آمده نباید زیاد آبکی یا سفت باشد. بعد زمانی که مطمئن بودید کاملا چینه دان جوجه عروس هلندی خالی است. به وسیله سرنگ به آرامی از گوشه ی منقار به جوجه ها غذا بدهید. البته ناگفته نماند که شما می توانید از سفیده ی تخم مرغ که حاوی پروتئین است هم استفاده کنید. اما توجه داشته باشید سفیده ی تخم مرغ کاملا نرم شده باشد. وبعد بوسیله ی سرنگ به جوجه ها بدهید.

این نوع تغذیه برای زمانی است که جوجه ها تازه از تخم بیرون آمده اند و برای ادامه ی حیات خود به انرژی کافی احتیاج دارند. این مخلوط باید تا زمان ۴۰ روزگی ادامه پیدا کند.

 

تغذیه ی عروس هلندی از ۴۲ روزگی به بعد چیست؟

جوجه های عروس هلندی از ۴۲ روزگی می توانند از والدین خود جدا شوند و خودشان تغذیه کنند. در این زمان این سوال پیش می آید که آیا آن ها می توانند دانه بخورند؟

در جواب باید بگویم جوجه ها بعد از ۴۲ روزگی هم همچنان به خوردن غذاهای نرم علاقه دارند. و این شما هستید که باید آن ها را به خوردن دانه هایی مثل ارزن و کتان عادت بدهید. اما مطمئنا دارید به این فکر می کنید که چجوری می توانیم آن ها را به خوردن دانه عادت بدهیم؟

برای شروع کار باید غذای نرم برای آن ها تهیه کنید مثلا گندم و تخم مرغ آب پز شده را توی بشقاب گذاشته و جلوی جوجه های تازه مستقل شده قرار بدهید. و دانه ها را روی غذای نرم بپاشید. تا در هنگام غذا خوردن دانه ها را هم بخورند. کم کم مقدار غذای نرم را هر روز کمتر کنید تا بیشتر به دانه خوردن عادت کنند. و به همین منوال پیش بروید…

خب شاید این سوال برایتان پیش بیاید که دقیقا چه دانه هایی و چه غذاهای دیگری مجاز هستیم به جوجه ها بدهیم؟

 

کتاب پرورش عروس هلندی به سبک حرفه ای ها

 

تغذیه ی عروس هلندی تا قبل از رسیدن به بلوغ جنسی چیست؟

دانه ی ارزن و کتان صلیترین دانه ای است که باید در این زمان به عروس هلندی ها بدهید. در واقع باید ارزن به مقدار ۷۵۰ گرم و کتان ۲۵۰ گرم را مخلوط کنید و در اختیار عروس هلندی قرار بدهید.

البته باید بدانید تمامی تغذیه ی عروس هلندی به دانه ی کتان و ارزن ختم نمی شود. شما باید در رژیم غذایی آن ها از انواع سبزیجات تازه و میوه جات استفاده کنید.

بهترین سبزی هایی که برای تغذیه ی عروس هلندی ها مناسب هستند شامل: کاهو، اسفناج، کلم بروکلی، برگ کلم، برگ چغندر، تره، جعفری، شوید، گشنیز، فلفل دلمه ای و فلفل سبز، کرفس و هویج است. البته توجه داشته باسید که این سبزیجات حتما تازه و شسته شده باشند.

بهترین میوه هایی که برای تغذیه ی عروس هلندی ها می توانید تهیه کنید شامل : سیب، هلو، انار، پرتغال و انگور است. البته عروس هلندی ها به سیب و هلو علاقه ی خاصی دارند. دوستان عزیزم نکته ای که باید به آن توجه نشان دهید این است که حتما دانه ی میوه ها را قبل از در اختیار قرار دادن عروس هلندی ها جدا کنید.

در این زمان باید هر ده روز یکبار به اندازه ی یک بند انگشت تخم مرغ به آن ها بدهید. بیشتر از این دیگر لازم نیست به عروس هلندی ها تا قبل از رسیدن به دوره ی بلوغ تخم مرغ بدهید.

دوستانی پرسیده بودند آیا به عروس هلندی هایمان تخمه بدهیم یا خیر؟ در جواب باید بگویم تا قبل از بلوغ جنسی  هر ده روز یکبار به اندازه ی تعداد جوجه ها ۱۰ عدد تخمه به آن ها بدهید. بیشتر از این مقدار توصیه نمی کنم.

هر ده روز یکبار به آن ها ذرت تازه یا پخته بدهید. هر هفته می توانید مقداری حبوبات مثل عدس، ماش، گندم و… بپزید و به آن ها بدهید.

 

چند نکته ی مهم قبل از رسید جوجه ها به بلوغ جنسی

۱ . از اینکه بخواهید به عروس هلندی ها دانه های گرم بدهید جدا خودداری کنید. دانه های گرمی مثل (کافشه، شاهدانه، تخم بذرک نیجرو..) تغذیه ی مناسبی برای عروس هلندی ها قبل از رسیدن به بلوغ جنسی نیستند.

۲ . در دادن سبزیجات و میوه جات زیاده روی نکنید. چون منجر به اسهال عروس هلندی می شود.

۳ . آب آن ها را هر روز عوض کنید و آب تازه در اختیارشان قرار دهید.

۴ . دادن مولتی ویتامین باید زیر نظر پزشک و با مشورت پزشک متخصص باشد. از دادن مولتی ویتامین به صورت خود سرانه جدا خودداری کنید.

۵ . در تغذیه ی عروس هلندی ها باید کلسیم و مواد معدنی هم وجود داشته باشد بنابراین کف دریا در اختیار کوکاتیل هایتان قرار دهید.

 

تغذیه ی عروس هلندی در زمان رسیدن به بلوغ جنسی و آماده سازی برای تکثیر چیست؟

تغذیه ی عروس هلندی زمان تخم گذاری

زمانی که عروس هلندی ها به زمان بلوغ می رسند وقت آن می رسد که تغذیه ی گرم آن ها را شروع کنید.

در واقع بهترین موقع برای شروع تغذیه ی گرم به عروس هلندی ها از ۱۴ ماهگی به بعد است.

در واقع در این زمان شما باید عروس هلندی ها را برای جفت گیری آماده کنید. نوع تغذیه ی عروس هلندی در این زمان شامل مخلوط دانه هایی چون:

۷۵۰ گرم ارزن، ۲۵۰ گرم کتان و ۱۵۰ گرم شاهدانه، تخم کاسنی و کافشه باشد.

در این دوره از میوه هایی مثل هلو و سیب استفاده کنید. شما می توانید دو بار در هفته از سبزیجاتی مثل هویج رنده شده، جعفری، گشنیز، کلم بروکلی، کلم سفید، فلفل دلمه، شوید و کاهو برای عروس هلندی تان تهیه کنید.

در ضمن فراموش نکنید که آن ها به پروتئین و مولتی ویتامین هم احتیاج دارند. برای تامین پروتئین بهتر است از تخم مرغ پخته شده و رنده شده استفاده کنید و روی تخم مرغ خرفه بپاشید تا کوکاتیل هایتان بخورند.

در هفته ۲۰ تا ۳۰ جوانه ی گندم به کوکاتیل هایتان بدهید بخورند. در ضمن می توانید از حبوبات پخته شده، البته خیلی کم هم استفاده کنید.

برای تامین ویتامین هم طبق دستوری که به شما عزیزان می دهم عمل کنید. ۱۵ روز قبل از تخم گذاری باید قطره ی آ د ث ای به عروس هلندی بدهید.

به محض گذاشتن اولین تخم به او قطره ی مکمل کلسیم و مولتی ویتامین بدهید.

دوستان عزیز اگر مایل هستید در رابطه با راه اندازی سالن پرورش عروس هلندی بیشتر بدانید. پیشنهاد میکنم مقاله ی زیر را بخوانید.

 

جمع بندی و سخن آخر

در این مقاله سعی کردم در مورد تغذیه ی عروس هلندی ها دردوره های مختلف مثل تخم گذاری ، جوجه دهی، رسیدن به بلوغ جنسی برایتان بگویم. توجه داشته باشید که تغذیه ی صحیح شرط لازم برای رشد، سلامتی و تکثیر عروس هلندی ها است. نکته ای که در این مقاله متوجه شدید این بود که تا قبل از ۱۴ ماهگی شما نباید به عروس هلندی ها دانه های گرم بدهید. و مشکلی که پرورش دهندگان بعد از ۴۲ روزگی با جوجه ها مواجه می شوند این است که جوجه ها علاقه ای به خوردن دانه ندارند و دوست دارند همچنان از غذای نرم استفاده کنند. در این مقاله به شما یاد دادم که با چه روشی عروس هلندی ها را به خوردن دانه تشویق کنید. در واقع با تهیه کردن مخلوط غذای نرم و دانه و کم کردن غذای نرم کم کم عروس هلندی ها مجبورند شکمشان را با دانه سیر کنند. و به مرور زمان به خوردن دانه عادت می کنند.

بعد از ۱۴ ماهگی شما باید دانه های گرم در اختیار عروس هلندی هایتان قرار بدهید.تا برای تکثیر و جفت گیری کاملا آماده شوند.

امیدوارم مقاله ی تغذیه ی عروس هلندی برایتان مفید بوده باشد.

لطفا سوالات، نظرات و تجربیاتتان را برای ما زیر همین صفحه کامنت کنید.

کانال تلگرام

درباره‌ی علیرضا دانش فر

دنیای کارآفرینی تنها رویاییست که اون رو عاشقانه دنبال می کنم. زمانی که تصمیم گرفتم سری به صنعت پرورش بزنم به هیچ وجه فکر نمی کردم این حوزه اینقدر بزرگ، جذاب و چالش برانگیز باشه. در حال حاضر معتقدم تا چند وقت دیگه صنعت پرورش در ایران متحول و کارآفرینان زیادی در این صنعت تولیدات و محصولاتشون رو جهانی خواهند کرد.

127 نظر

 1. سلام. من یه عروس جوجه یه ماهه گرفتم کاملا دست آموز هم هست و اصلا تخم مرغ آب پز نمیخوره .. چیکار کنم که بخوره

  • علیرضا دانش فر

   سلام آقای حاجی نژاد. اگر جوجه عروس هلندی تون هنوز خودش غذا نمی خوره باید از طریق سرنگ بهش تخم مرغ آب پز بدید. زرده تخم مرغ آب پز با کمی اب ولرم مخلوط کنید از طریق سرنگ بهش تخم مرغ بدید یا می تونید به جای سرنگ از قاشق مخصوص به‌ نام قاشق لب برگشته استفاده کنید.

 2. سلام،ممنون بابت مطالب خیلی خیلی مفیدتون،سه تا سوال داشتم ممنون میشم جواب بدید
  یک اینکه من شش تا جوجه عروس دارم که سرلاک دست ساز رو با سرنگ بهشون میدم که چینه دان پنج تاشون بعد از هضم کامل خالی میشه بجز یکیشون که همیشه مقداری در چینه دانش میمونه و سفت میشه،باید چیکارش کنم؟
  دو اینکه یکی دیگه از این جوجه ها یدونه از بال هاش رو پایین تر میگیره،باید چیکارش کنم تا خوب بشه؟
  و سوم اینکه من بغیر از سرلاک،تخم مرغ پخته رو (زرده و سفیده)با گوشتکوب برقی به شکل کاملا خمیر(با آب جوش ولرم مخلوط میکنم)درمیارم و بهشون میدم،همچنین ارزن رو هم بعد از گرفت پوست و آسیاب و مخلوط کردن با آب بهشون میدم،آیا اینکار خوبه؟
  ببخشید که طولانی شد،مچکرم

  • علیرضا دانش فر

   سلام. سپاسگزارم.
   درجواب سوال اول باید گفت: شما با اضافه کردن چند قطره آب لیموترش تازه با چند قطره آب ولرم و چکاندن در دهان جوجه عروس می توانید به دفع غذای هضم نشده و فاسد در چینه دادن کمک کنید. ماساژ چینه دان به آرامی به هضم غذا کمک می کند. توجه داشته باشید سرلاک حتما ولرم باشد. دادن سرلاک سرد موجب هضم نشدن غذا در چینه دان می شود. تاچینه دان خالی نشده ازدادن غذای بعد خودداری کنید. در هر وعده غذایی سرلاک زیادی به چینه دان جوجه تزریق نشود.

   در جواب سوال دوم: اگر یکی از بال ها کمی پایین باشد و همراه باعلایم دیگر نباشد از کمبود ویتامین D و ویتامین های دیگر است. اگر با علایم دیگر مثل پوش دادن پر و غیره همراه باشد نشانه عفونت داخلی است.

   درجواب سوال سوم: ارزن آسیاب شده ازسن ۴۰ روزگی به بعد استفاده شود. در تغذیه دستی تخم مرغ آب پز از سن ۳۰ روزگی به بعد می توان به میزان کم استفاده کنید.

 3. بسیار عالی بود. با تشکر از مسترپت

 4. درود بر شما . عروسهای من که هر دو کاملا دستی هستن امروز یکی از جوجه هاشون در اومده ولی چون بار اولشون هست نمیدونم میتونن تغذیه اش کنن یا نه؟؟؟ معمولا از همان روز اول جوجه ها تغذیه میشن؟؟ممنون از شما

  • سلام. بابت تولد جوجه عروس تبریک میگم. جوجه از اولین روز تولد توسط مادر تغذیه می شود. سعی کنید به لانه و جوجه دست نزنید که جوجه استرس می گیرد. شما برای اینکه مطمئن شوید ٬ جوجه تغذیه می شود یا خیر می توانید از دوربین گوشی همراهتون اونو چک کنید. دوربین بالای سر قفس یا یه جایی که‌ چاله مشخص است بگذارید و به مدت ۳۰تا ۴۰دقیقه عروس ها راتنها بگذارید. با چک کردن فیلم متوجه می شوید جوجه تغذیه می شود یاخیر. محیطی که قفس است پر رفت آمد نباشد. والدین که اولین بارشون هست ممکن به خاطر رفت آمد از روی جوجه ها بلند نشوند و به جوجه غذا ندهند.

 5. سلام خسته نباشید ممنون از توضیحات کاملتون.
  من امروز یه جوجه عروس هلندی بیست روزه گرفتم که با سرلاک تغذیه میشه میخواستم ببینم همین سرلاک براش کافیه یا باید زرده تخم مرغ مایع هم بهش بدم.

 6. سلام ممنون میشم اگه جوابم بدین من یه جوجه عروس ۲۵ روزه گرفتم با سرنگ بهش سرلاک میدم ایا نیاز هست بهش مزرده تخم مرغ بدیم

  • سلام جناب رضا

   جوجه عروس هلندی تون رو از ۳۰ روزگی به بعد میتونید بهش زرده تخم مرغ بدین.
   تو این مرحله توجه داشته باشین خیلی کم باید زرده تخم مرغ استفاده کرد بیشتر از سرلاک استفاده کنید.

 7. سلام خسته نباشید
  من‌دو هفته پیش یه عروس خریدم‌که فروشنده کفت سه ماهشه و ماده ااس
  تقریبا دست اموز شده میاد رو شونه همون میشینه
  تقریبا از صبح تا شب بیرون قفسه و شبا میذارمش تو قفس
  جدیدا زمانی که تو قفسه پیچ تابای عجیبی به بدنش میده حرکاتش نگرانم می کنه

  • سلام علی جان. عروس هلندیتون بیرون از قفس زیر نظر بگیرید ببینید همین حرکات را دارد یا خیر. ببینید در رنگ‌ مدفوعش تغییری ایجاد شده یا خیر. در جواب سوال بعدی٬ از ناخن گیر می توان استفاده کرد. اگر اولین بارتون است حتما آن را نزدکسی ببرید که سابقه ناخن گرفتن این پرنده را دارد یا دامپزشک ٬ یک بار از نزدیک ببینید متوجه می شوید. این مسئله بسیار مهم زیرا ممکن رگی که در ناخن وجود دارد قطع کنید. امیدوارم حال عروس هلندیتون همیشه خوب باشه.

 8. مجددا سلام
  چجوری می تونم ناخن های عروسم‌رو کوتاه کنم ابزار خاصی لازمه؟

 9. سلام میخاستم بدونم آیا اگه به عروس هلندی سرلاک مخصوص بدیم بعد بخایم با سرلاک دستی عوضش کنیم(یعنی سرلاک دستساز بهش بدیم)آیا مشکلی نداره؟
  و اگه سرلاک دستی رو پیشنهاد میدین چی باید باشه مواد تشکیل دهندش؟
  ممنون

  • علیرضا دانش فر

   سلام محسن جان. بعد از اینکه جوجه عروس هلندی های شما بزرگتر شدن می توانید درکنار سرلاک٬ از انواع حبوبات پخته شده استفاده کنید. مثل نخود و لوبیا ذرت پخته شده. حتما هنگام دادن این حبوبات به جوجه ها پوسته ذرت٬ لوبیا و نخود را بگیرید‌ که باعث مرگ جوجه عروس می شود. لوبیا‌ و نخود پخته را بکوبید‌ و نرم کنید و با آب جوش ولرم مخلوط کنید. توجه داشته باشید آب حتما ولرم باشد و هرگز از آب سرد شده استفاده نکنید.

 10. سلام.من یک ماهه یک جفت نر و ماده عروس گرفتم ولی نتونستم به جز تخمه و گندم چیز دیگه ای بهشون بدم هر کاری کردم کاهو بدم با این که خودشونم میخواستن نتونستن کاهو بخورن‌چجوری باید کاهو بدم که بتونن بخورن ؟ یعنی مثلا ریز کنم تکه تکه کنم چیکار کنم ؟

  • علیرضا دانش فر

   سلام. شما باید کاهو را به قطعات کوچک تکه تکه و ریز کنید٬ در غیر این صورت عروس هلندی قادر به خوردن کاهو نخواهد بود. توجه داشته باشید بعد از شستشو کاهو٬ کاملا کاهو را خشک کنید.

  • سلام کاهو براشون خوب نیست از هویج و سیب کلم بروکلی استفاده کنید

 11. سلام . هلندی من دیگه داره ۳ ماهه میشه اصلا دونه نمیخوره همش سرلاک میخاد هی میگن نده بهش . چینه دونشم همش انگار پره با اینکه ۱ روز طفلی گشنگی خورد ولی خالی نشد با اینکه مدفوعم میکنه . چند روز پیش رودل کرد دارو دادیم خوبش شد همش بالا میاورد . بعد اون گفتن سرلاک ندین دونه بزار که با اب گذاشنم از گشنگی اب میخورد همش که برش داشتم الان موندم چینه دونش هنو اب داخلشه؟ نمیدونم چبکار کنم

  • علیرضا دانش فر

   سلام . جوجه عروس شما غذا را نمی تونه هضم کنه بهتر یک قطره آب لیموه تازه با سه قطره آب ولرم حتما ولرم مخلوط کنید بچکانید در دهانش تا غذای فاسد هضم شود سریعا اقدام کنید که باعث تلف شدن عروس نشود. برای قطع سرلاک یکدفعه که نمیشود سرلاک را قطع کرد. باید سرلاک کمتر کنی در کنارش غذای نرم مثل نخود و لوبیا آب پز کنید و له کنید و بگذارید خودش غذای نرم بخورد حتما پوسته نخود و لوبیا را بگیرید که باعث مرگ جوجه می شود. بعد از چند روز ارزن را در کنار غذای نرم بگذارید تا جوجه با خوردن دانه آشنا شود و وقتی دیدید خودش به سمت دانه میرود و می خورد به مرور زمان سرلاک را قطع کنید. چک کنید دانه ها کمتر می شود نشانه این است که دانه را می خورد. از سفیده تخم مرغ آب پز شده و رنده شده می توانید استفاده کنید که به خوردن غذای نرم تشویق شود.

 12. با سلام من امروز به جوجه ۴روزه داشتم سرلاک میدادم که یه هم دیدم حالش بد شد و دیگه حرکت نکرد و مرد اصلا غذا جلوی تنفسشو نگرفت و با سرنگ و شیلنگ داخل دعنش کردم و غذا دادم سرلاک هم ولرم بود نمیدونم چرا مرد

  • علیرضا دانش فر

   سلام سعید عزیز. استفاده از شلنگ برای جوجه ۴ روزه اشتباه است، سرنگ تنها کافی بوده. شلنگ به جای این که در چینه دان برود در مری رفته و باعث خفه شدن جوجه عروس شده. استفاده از شلنگ مختص افراد با تجربه ست. یک علت دیگر غذای بیش از اندازه دادن باعث خفه شدن جوجه عروس خواهد شد.

 13. سلام خسته نباشیدازپرنده فروشی پول میخواستم عروس هلندی نربهم دادجای پولش.خیلی برام اوایل سخت بودتاحالاپرنده نداشتم الان ۹ماه هست دارمش بهش کرفس وارزن وتخمه میدم.غیرازیناچیزی نمیخوره براش سیب زمینی پخته وتخم مرغ ابپزهم میزارم نمیخوره.الان یکماهه شروع کرده ب پرریزی تموم کرک وپرش ریخته.دوستام گفتن بفروشش هرکی حرفی میزنه خیلی ضعیف مونده پرنده ام.ب پرنده فروشی زنگ زدم میگه بازپردرمیاره لطفاراهنماییم کنید.

  • علیرضا دانش فر

   سلام علی جان. ممنون عزیزم
   اگر عروس هلندی شما تولک رفته یعنی همان پرریزی مشکلی ندارد پرهاش در میاد و در این دوران تغذیه بسیار مهم است تا عروس هلندی تون بیمار نشود. در دادن تخمه زیاد روی نکن.
   میوه جات رو ریز و در اختیارش بگذارید و توجه داشته باشین میوه جات رو حتما باید بعد از شستن خشک کنید.

   بررسی کنید ببینید عروس هلندی تان دچار پرکنی نشده باشد.

 14. سلام جوجه عروس هلندی۱۷ روزه دارم که پدر مادرش از لونه اندختنش بیرون و بهش غذا ندادن الان دارم با سرلاک خودم تغذیش میکنم البته سرلآک و پودر ذرت و آرد نخود چی را مخلوط میکنم بهش میدم ولی پاهای پرنده جون نداره نمیتونه درست راه بره بیزحمت راهنمایی کنید

  • علیرضا دانش فر

   سلام. جوجه عروس هلندی شما متاسفانه به علت کمبود ویتامین D و کلسیم دچار بیماری نرمی استخوان شده . این بیماری درمان قطعی ندارد. از ویتامین D و کلسیم قبل از اینکه استخوان های جوجه عروس هلندی محکم شه استفاده کن. نگهداری عروس هلندی والدین دراتاق تاریک و بدون هوای آزاد و بدون تابش نور خورشید منجر به کمبود ویتامینD در والدین گشته و به جوجه عروس هلندی منتقل میشود. والدین عروس هلندی را در معرض آفتاب قرار دهید. روزانه حمام و با ورزش٬ پرواز می تونید در درمان والدین و جلوگیری از چنین جوجه عروس هلندی پیشگیری کرد.

 15. سلام
  عروس هلندی یک ماهه من اسهال گرفته و غذاش رو هم بالا میاره، خیلی بی حال شده ،بردم دکتر بهش آنتی بیوتیک داد و قطره AD ،
  چی کار کنم

  • سلام. جای عروس هلندی تون رو گرم نگه دارید و دما را به ۳۰ درجه برسان.
   عوامل متعددی باعث اسهال میشه مثل سرماخوردگی (که اسهال سبز رنگ هست) و مسمومیت و سردی کردن.
   بالا آوردن می تونه نشانه‌ عفونت باشه.
   دوست عزیز شما طبق دارو دامپزشک عمل کنید.
   مقداری پودر گل بابونه در سرلاک ترکیب کن و به عروس هلندی بده بخوره.

 16. سلام
  من ۲ تا عروس هلندی نر و ماده دارم
  عروس نر ۱ سالش
  عروس ماده ۱۰ ماهشه
  اینا از تقریبا ۴ ماه پیش با هم بودن
  از ۱ ماه پیش باهم داخل یک قفس
  ۹ روز پیش باهم جفت گیری کردن بعد هم تا چند وقت تکرار کردن
  الان براشون ۶ روزه لانه گذاشتم نر میره داخل اجازه نمیده ماده بره داخل بعد ۲ تا سوال یکی اینکه همه جا خوندم نر تا ۳ روز اجزه نمیده ماده بره داخل الان ۶ روز گذشته یکی دیگه هم اینکه اصلا ماده من ۱۰ ماهش هست میتونه تخم بزاره همه جا گفتن ۱۴ ماهگی به بعد تخم میزارن🙂🙂🙂

  • سلام ALiReza
   رفتار عروس هلندی نرتون کاملا طبیعی ایست. اصلا شما دخالتی نکنید خودشون با هم به تفاهم میرسند.
   عروس هلندی نر وقتی ببینه لانه امن هست به عروس هلندی‌ ماده اجازه ورود میده نگران نباش.
   عروس هلندی از نه ماهگی قادر به تولید مثل است و میتونه تخم بگذاره ولی چون به بلوع جنسی نرسیده ممکن تخم نابارور بشه.

 17. سلام به عروس هلندی که بالای تخم است نان بده ام

 18. عبدالله بشارنیا

  سلام ممنون از مطالب بسیار عالیتان
  من جوجه سه ماهه عروس دارم و همیشه از خودش صدایی شبیه غرغر درمیاره و آدمو اذیت میکنه . و وقتی داخل قفس هست خیلی آرامه و دوس داره که بیاد بیرون ولی میاد بیرون اون صدا رو درمیاره
  بنظرتون علتش چیه؟
  ممنون

  • علیرضا دانش فر

   سلام . بسیار سپاسگذارم. ببینید عروس هلندی شما با این رفتارش می خواد که بهش توجه کنید. اگر رفتار جوجه عروستون به این صورت پیش بره به سن بالاتر که رسید مهار کردن او مشکل خواهد شد. در چند روز آینده کتابی در مسترپت منتشر خواهد شد که با خواندن این کتاب از حرکات و رفتارهای عروس هلندی می فهمیم‌ چه‌ چیزی از ما می خواهد.

 19. با سلام
  من یک جوجه عروس هلندی خریدم فروشنده گفت نزدیک دون خور شدن هست ولی سنشو سئوال نکردم تمام بدنش پر داره فقط قسمت سینه (چینه دون) پر نداره و جدیدا هم نوک به زمین میزنه به نظر شما چند ماهش هست؟
  الان هم باید در کنار سرلاک چی بهش بدهم؟

 20. سلام آقای دانشور جوجه عروس هلندی گرفتم .سن شو نپرسیدم تمام بدنش پرداره فقط قسمت زیر گلو کم پر داره .بظرتون چند وقتشه .بهش سرلاک دادم .دیشب سفیده تخم مرغ رنده شده وکمی زرده دادم .بهد از گذشت چند ساعت بیسکوبیت مادر بازدن توی آب ولرم دادم .ولی امروز چیززیادی نخورد مدفوش یه خورده سبز وابکی شده وحس میکنم بی حال شده وکنار بخاری چرت میزنه واز سرلاک خوشش نمیاد ولی بیسکویت خورد سرلاک هم ابکی با سرنگ دادم .از بی حال بودنش نارحتم چکار کنم .لطفا راهنمایی ممنون،،

  • علیرضا دانش فر

   سلام حمید جان. عروس هلندی شما تقریبا ۲۴روزش. بهتره در این سن از سرلاک آماده ای مخصوص استفاده کنی. نظر من اینه از کسی که جوجه عروس گرفتی بپرسی از چه سرلاکی استفاده می کرده تغییر ناگهانی در غذا برای عروس هلندی خوب نیست. بعد از ۴۲روزگی از سرلاک دست ساز مثل نخود ٬ لوبیا٬ سیب زمینی آبپز ٬ تخم مرغ آب پز استفاده کن توجه کن پوسته لوبیا ونخود بگیری که باعث مرگ جوجه عروس هلندی میشه. بعد آنها را بکوب تا له شود و بعد با کمی آب جوشیده ولرم شده ترکیب کن نه خیلی آبکی شود و نه حالت خمیری بگیرد متعادل باشه. نباید از سرلاک آبکی استفاده کنی. سرلاک حتما ولرم باشه نه سرد. سفیده تخم مرغ آب پز خیلی ریز و له شده باشه وگرنه واسه جوجه عروس مشکل ایجاد میکنه .

 21. سلام آقای دانشور عزیز به عرض برسونم که جوجه کم اشتها شده وهمش کنار بخاری در حال چرت زدن هستش ولی علایم سرما خوردگی مشاهده نمیشه .مرسی از راهنمایی خوبتون .

  • علیرضا دانش فر

   سلام‌. خواهش می کنم حمید جان.
   عروس هلندی شما دچار بیماری اسهال شده. به علت غذای فاسد٬ ترس٬ تغییرات ناگهانی دما٬ آب کثیف٬ خودت علت بررسی کن و رفع کن.
   یک قطره روغن زیتون در دهانش بچکان و مکانشو گرم نگه دار.

 22. با عرض سلام خدمت شما آقاي دانش فر بزرگ
  جوجه عروس من۴۶روزشون هست.
  دو سه روز با خودم بردمشون شيراز يكي از جوجه ها كه بخاطر كمبود ويتامين دي و كلسيم موفق نشدم درمانش كنم امروز مرد.
  يكي از جوجه هام بي حال و كسل شده مدفوعش كامل بهش چسبيده با آب ولرم شستمش و باشسوار خشكش كردم.الان بقيه اشون هم مدفوعشون سبز رنگ شده.
  نگرانشونم چكار كنم براشون؟

  • علیرضا دانش فر

   سلام به شما

   ممنون از حضورتون بزرگوار

   اینو بارها گفته بودیم که عروس هلندی ها پرنده های حساسی هستند و نباید به مسافرت ببرید… می بایست عروس هلندی تون رو به کسی می سپردید.

   به احمتال زیاد عروس هلندی تون دچار عفونت شده و حتما باید اون رو به دامپزشکی ببرید تا طبق صلاحدید آنتی بیوتیک تجویز کنن…

   معمولا ما زمانی که پرندهامون از شهر دیگه میاریم یا به شهر دیگه میفرستیم از پودر ors (او آر اس) که از طریق داروخانه ها میشه تهیه کرد (هر بسته ors در یک پارچ آب) به مدت دو تا سه روز استفاده می کنیم.

   پودر ors خیلی میتونه کمک کنه به پرنده هایی که دچار اسهال شدن و آب بدنشون از دسته رفته (کلا روده پرنده رو شستشو میده) و همچنین از آب به آب شدن پرنده جلوگیری میکنه

   حتما حتما در هنگام مراجعه به دامپزشکی سعی کنید به یک دامپزشک با تجربه مراجعه کنید.

   • خيلي سپاس گذارم ازتون
    ولي متاسفانه جايي كه ما هستيم دامپزشك وجود نداره
    اگه بشه كه شما بيشتر راهنمايي كنيد عالي ميشه

    • علیرضا دانش فر

     زهرا خانم عروس هلندی شما نیاز به اقدامات فوری داره و معمولا تو این مرحله ی مقدار کار سخت میشه…

     توصیه من به دوستان و علاقمندان به دنیای پرندگان همیشه پیشگیری هست.

     برای نجات جان پرندگان باید خیلی سریع اقدام کرد، اگر در زمان مناسب اقدام نشه متاسفانه هیچ کاری نمیشه کرد حتی اگر بهترین دارو و مواد مورد نیاز هم استفاده شه.

     بنده نمیدونم پرنده شما در چ مرحله ای است و امکان داره روشی به شما پیشنهاد بدم و نتونه تاثیر گذار باشه اون وقت شما از بنده دلگیر خواهید شد…

     جالب بدونید در دنیای امروز شما هر چیز رو که میخرید یک دفترچه راهنما داره که جزئی ترین مسائل هم درش وجود داره ولی پرنده یا هر حیوانی که مسئولیت جان و آرامش اون به عهده ماست، هیچ…

     یک آرزو بزرگ: ای کاش روزی برسه که تمامی ما علاقمندان به دنیای پرندگان قبل از خرید و نگهداری از پرندگان یک کتاب یا یک دوره آموزشی و یا از طریق وبگردی اطلاعات و دانش خودمون رو بالا ببریم و با عدم اطلاعات کافی در نگهداری پرندگان جان این کوچکان بزرگ رو به خطر نیندازیم…

     هر چند که میدانم محتواهای کاربردی و صحیح در این زمینه بسیار کم است.

     و در آخر خدمتتون عرض کنم با کمک تیم پژوهشی مسترپت در حال ساخت و فرموله کردن یک محلول کاملا طبیعی هستم که در شرایط کاملا اورژانسی میتونه مقاومت بدنی پرنده رو فوق العاده بالا ببره و توی کمترین زمان اشتهای پرنده رو برگردونه…

     که در گونه گنجشک سانان مانند: قناری، سهره، فنچ تا الان موفق بودیم و تا چند مدت دیگه در گونه های طوطی سان هم اقدامات مورد نیاز صورت خواهد گرفت… انشاالله

     انشاالله بعد از اتمام این تحقیقات فرمول این محلول رو در اختیار علاقمندان دنیای پرندگان قرار خواهیم داد تا دیگه شاهد این اتفاقات ناگوار برای شما دوستان نباشیم…

 23. سلام.نیاز به کمک فوری دارم.من یه عروس ماده دارم که تقریبا یک ماهی هست که خریدم روزای اول خوب غذا نمیخورد دانه هضم نشده توی مدفوعش بود گفتم شاید بخاطر جابجایی هست و اقدامی نکردم و روزهای بعد که دیدم ادامه داره به احتمال عفونت ساده روده از چند قطره سرکه سیب در آبش استفاده کردم چند روز بهتر بود اما باز دونه هضم نشده توی مدفوعش و خیلی لاغر شده همش خابه و چشماش هم کلا نیمه باز میمونه نوکش هم رنگش پریده غذا نمیخوره وتعادل نداره به اجبار خودم با سرنگ بهش غذا دادم به همراه اضافه کردن آنتی بیوتیک مترونیدازول و سفالکسین و مولتی ویتامین و چشماش رو قطره جنتامایسین میزنم الان بعد از دو روز استفاده از روش فوق بهبودی حاصل نشده و فقط با سرلاک دادن انرژیش رو حفظ کردم.چیکار کنم؟راهنماییم کنید.اصن مشکلش چی هست چجوری خوبش کنم.

  • علیرضا دانش فر

   سلام آقا رضا عزیز

   زمانی که عروس هلندی شادابی خودشو رو از دست میده و مثل روزای گذشته نیست یعنی که دچار بیماری شده پس باید اقدامات لازم رو سریع انجام داد، کوچکترین سهل انگاری موجب از دست رفتن عروس هلندی میشه.

   استفاده از آنتی بیوتیک خود سرانه فقط باعث آسیب به قسمت های دیگر بدن شده و بیماری رو تشدید می کنه.

   عروس هلندی شما دچار مشکل گوارشی در قسمتی از ناحیه روده یا کبد شده. طبق گفته خودتون استفاده از سرکه سیب حال عروس هلندی رو بهتر کرده که اگر به مدت سه روز از سرکه سیب استفاده می کردین حال عروس هلندی تون خوب می شد اما با پیشرفت بیماری روده ای به کبد پرنده آسیب رسونده.

   بی رنگ شدن منقار یکی از نشانه های آسیب کبده است. محیط قفس عروس هلندی رو گرم نگه دار تا دمای ۳۲ درجه و سه طرف قفس رو بپوشانید.

   استرس بهش وارد نکنید و غذای نرم مثل سیب زمینی آب پز در اختیارش قرار بدین (چون در این وضعیت میلی به دانه و غذای خشک نداره). اون دارو ها را به هیچ عنوان بهش ندین و از داروی چشمی هم استفاده نکنید . چشم عروس هلندی تون به علت عفونت داخلی کوچیک شده تا عفونت داخلی رفع نشه چشم پرنده خوب نخواهد شد. انشاالله به محض خوب شدن عفونت چشم عروس تون خوب خواهد شد.

   به سینه حرنده نگاه کنید اگر کاردی شده باشه درمان ی مقدار مشکلتر خواهد شد. اقداماتی که گفتم‌ انجام بدید و در اسرع وقت اونو به‌ دامپزشکی ببرید و آنتی بیوتیک مورد نیاز رو بگیرید.

   توصیه: در سر لاکش پودر گل بابونه و به میزان یک سوم آبخوری عرق کاسنی در آبخوری عروس هلندی اضافه کنید، عرق کاسنی باعث سم زدایی کبد پرنده میشه.

   قبل از اینکه دیر بشه اقدامات لازم رو انجام بدین… امیدوارم هر چه سریع تر حال عروستون خوب شه…

 24. با سلام خدمت شما جناب دانش فر و تیم تحقیق محترمتون
  ۱ . کتاب راهنما درباره عروس هلندی کی به چاپ می رسه و چطوری میتونیم این کتاب رو تهیه کنیم؟
  ۲ . من با چند پرورش دهنده صحبت کردم و توصیه کردن که از سفیده تخم مرغ و پوسته تخم استفاده کنم ولی تو مطلب بالا دیدم که شما بر عکس این مطلب رو ذکر کردین میخواستم اگه امکانش هست در این مورد بیشتر برام توضیح بدین. با تشکر

  • علیرضا دانش فر

   سلام مجید جان
   پرورش دهندگان درست گفته اند و شما می تونید از سفیده تخم مرغ آب پز شده برای عروس هلندی استفاده کنی.
   مجید جان اگر مقاله بالا با دقت بخونید گفته شده از سفیده تخم مرغ می تونید برای عروس هلندی تون استفاده کنی. در کامنت فوق ذکر شده برای جوجه عروس هلندی از سفیده تخم مرغ نرم و کاملا له شده استفاده شه. زیرا سفیده تخم مرغ رنده شده برای جوجه عروس هلندی سرلاکی خطرناک است.

   نکته فوق العاده مهم: نکته ای که خدمت شما دوست عزیز عرض می کنم هم برای شما و هم دیگر پرورش دهندگان بسیار مهم و حائز اهمیت است. زمانی که از خوراک های نرم مثل تخم مرغ و سیب زمینی آب پز و… برای پرندگانتون استفاده می کنید در اون زمان تحت هیچ شرایطی آب در اختیار پرندتون قرار ندین. ترکیب این دو در بدن پرنده موجب مشکلات گوارشی و همچین باعث اسهال میشه. این مسئله باعث میشه تا پرنده کم اشتها و حتی بی اشتها شه و در مدت زمان کوتاهی پرنده شما دچار مشکل سینه کاردی خواهد شد و به دلیل مشکل ضعف جسمانی، پرنده به دیگر بیماری ها به راحتی دچار خواهد شد. معمولا بعد از ۳۰ تا ۴۰ دقیقه پس از مصرف خوراک نرم می تونید آب در اختیار پرندتون قرار بدین.

   متاسفانه در زمانی عدم آگاهی این موضوع باعث خسارات جبران ناپذیری در یکی از سالن ها برای بنده شد…

   در حال حاضر کتابی رو تحت عنوان پرورش عروس هلندی به سبک حرفه ای ها آماده کردیم و در بخش آکادمی سایت مسترپت قرار گرفته.

 25. سلام ممنون از مطالب خوبتون.
  من یه عروس حدودا ۳ ماهه دارم قصد مسافرت دارم بنظرتون با خودم ببرمش مشکلی براش پیش نمیاد ؟
  کسی رم ندارم که پیشش بزارم..

  • علیرضا دانش فر

   سلام علی جان

   ممنون

   همان طور که در کامنت ها مشاهده کردی افرادی که عروس هلندی شون به مسافرت برند گرفتار چه مشکلاتی شدن. پیشنهاد من اینه این کارو نکنید ممکن جون عروس هلندی تون بر اثر استرس یا هوای سرد تغییرات ناگهانی دما به خطر بیفته.

 26. سلام جناب دانش فر شرمنده من زیاد مزاحم میشم
  ۱.میخواستم ببینم تغذیه جوجه عروس هلندی بصورت دستی از تولد تا ۴۰ روزگی همون مخلوط زرده تخم مرغ و آب جوش کفایت میکند یا باید چیز دیگر هم مخلوط بشه
  ۲.آیا در سرلاک دادن به جوجه با سرنگ مستقیم غذا بدیم یا از کرمک استفاده کنیم
  ۳. دادن غذا به جوجه میزان و جدول خاصی داره یا هر موقع چینه دان جوجه خالی بود باید بهش غذا داد (اگه جدولی هست ممنون میشم)
  ۴.یک جفت عروس هلندی بالغ چند تا جوجه رو میتونه تغذیه کنه

  • علیرضا دانش فر

   سلام خواهش می کنم در خدمتتون هستم…

   مجید جان ما سعی کردیم در کتاب پرورش عروس هلندی که به تازگی در سایت قرار دادیم به صورت جزئی به تمامی مسائل بپردازیم.

   خبری خوب:در حال حاضر بچه های تیم مسترپت در حال آماده سازی پروفایل های اختصاصی برای معرفی و حمایت از پرورش دهندگان عزیز هستند. انشاالله قراره در این طرح، بسته های حمایتی از مرحله راه اندازی سالن پرورش تا رسیدن به مرحله صادرات همراه شما عزیزان باشیم… انشاالله

 27. باسلام
  بنده یه جوجه عروس هلندی خریداری کردم الان نزدیک ۱۱ روزه سرلاک با سرنگ به اون میدادم و الان دو روزه که مرغ عشق خریداری کردم و داخل قفس عروس هلندی گذاشتم متوجه شدم که جفت مرغ عشق به جوجه عروس هلندی غذا میدن و غذاش با سرنگ تقریبا در طول سه وعده کمتر شده یعنی نزدیک ۴ یا ۳ سی سی در سه وعده میشه اشکال نداره؟ سوال بعد اینکه ایا با همون مرغ عشق ها یاد میگیری که ارزن بخوره یا نه دو م اینکه ایا بغیر از سرلاک چیزی دگه بهش بدم یا نه
  با تشکر

  • علیرضا دانش فر

   سلام محمود جان

   مرغ عشق به علت جثه کوچکتری که از عروس هلندی داره نمی تونه جوجه عروس هلندی سیر کنه.

   اگر جوجه عروستون کمتر از یک ماه داره سرلاک که گفتین ۳ سی سی در سه وعده علاوه بر غذایی که مرغ عشق به جوجه عروس هلندی میده کافیه.

   اما اگر جوجه عروس هلندی بیشتر از یک ماه داره علاوه بر غذای مرغ عشق باید ۵ سی سی در سه وعده بهش سرلاک بدید. جوجه عروستون در کنار مرغ عشق ها دونه خور میتونه بشه و قبل از اینکه دونه خور شه جز سرلاک چیزی ندید مگر نزدیک‌ دونه خور شدنش براش غذای نرم بذارین.

 28. با سلام ببخشید من یک جفت عروس هلندی دارم که نر می حواد با ماده جفت گیری کنه اصلا نمیزاره به هم نزدیک میشن با نوک بهم حمله میکنن نرم میره خودشو بهش میماله براش اواز میخونه اما ماده انگار نه انگار لطفا راهنمایی کنید بعد تمام عروس هلندی های زیر بالاشون یکم میلرزه یا خیر؟

 29. سلام جناب آقای دانشور
  جوجه عروس من ۲۰ روزشه و سرلاک میخوره، الان ۲ روزه چینه دونش پره وغذا هضم نمیشه داره درد میکشه تو شهر ما دامپزشک نیست نمیدونم باید چکار کنم تورو خدا اگه میتونید راهنماییم کنید. بهش فقط ۲ بار سرکه سیب با آب ولرم دادم.خواهش میکنم راهنماییم کنید میترسم بمیره..

 30. امروز صبح جوجه عروسم مرد آقای دانش فر. خیلی به خاطرش گریه کردم دلم خیلی براش سوخت چون نتونستم کاری بکنم براش جلوی چشمام زجر کشید منم فقط نگاش کردم حالم خیلی بده…

 31. سلام
  خسته نباشید آقای دانش فر من یه عروس هلندی ۳۰ روزه که با پدرو مادر تغذیه شده را میخواهم بخرم آیا دستی میشودو بهش سرلاک بدهم قبول میکنه؟اولین بارم هست که میخواهم عروس هلندی بزرگ کنم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

  • علیرضا دانش فر

   سلام مائده خانم

   بهتره قبل از خرید عروس هلندی سطح دانش و آگاهی خودتون رو بالا ببرید. عروس هلندی ها پرنده های حساسی هستند اگر مشکلی پیش بیاد هم شما دچار استرس میشی و هم جان پرندتون به خطر می افته…

   توصیه بنده اینه اول آموزش ببیند. اینجوری هم از وجود عروس هلندی تون لذت میبرین و هم میتونید به درآمدزایی فکر کنید…

   • خیلی سعی کردم تو اینترنت اطلاعات جمع کنم وقتم آزاده.تو فکر درآمدزایی نیستم بیشتر برای خودم دوست دارم داشته باشمش.برای همین گفتم خیلی کوچیک نباشه که یه وقت آسیب بهش نزنم.فقط میترسم چون زیر پای پدرو مادر بوده سرلاک قبول نکنه

 32. سلام اقای دانش فر من عروس هلندیم الان یدونه فقط تخم گذاشته و با نر دعوا میکردن و الان جداشون کردم ولی ماده رفته روی تخمش و هی هیچیم نمیخوره چیکار کنم میترسم از گشنگی بمیره

  • علیرضا دانش فر

   سلام محمد جواد

   عروس هلندی نر رو به قفس عروس هلندی ماده منتقل کنید خودشون با هم کنار‌ میان.

 33. سلام.جفت عروس هلندی دارم که۳تاجوجه دوهفته ای دارند ولی خیلی کثیف شدن دستی هم نیستن میشه بگیدچکارکنم که تمیزبشن تاحالا کاری برایه تمیزیشون انجام ندادم

  • علیرضا دانش فر

   سلام آقا سعید

   از روز اول تولد جوجه ها باید حوله یا دستمال تمیزی زیر پای جوجه‌ عروس هلندی ها گذاشت تا روزانه حوله تعویض شود. می‌تونی یه‌ حوله نرم رو یه کم نم دار کنی جوجه عروس هلندی تون تمیز کنی. جوری نباشه که باعث سرماخوردگیشون شه. به محض اینکه حوله نم دار میزنی با حوله ای بدنش خشک کن.مکانی که این کارو انجام میدی گرم باشه.

 34. سلام عذر میخوام من یه عروس هلندی داشتم که بع گذاشتن دوتا تخم و به دنیا اومدن تخم ها از دنیا رفت الان جوجه ها یک هفتشون هست بدون مادر من فقط جاشون رو گرم نگه داشتم نزدیک شفاز و بهشون سرلاک میدم
  »یخوام بدونم چه مراقبت های خاصی الان با ای شرایط باید داشته باشن و حواسم باشه نمیخوم خدایی نکرده انتفاقی بیفه میشه راهنماییم کنید ممنون میشم مرسی

  • علیرضا دانش فر

   سلام‌ آقا محمد هادی. جوجه عروس هلندی
   رو جاش گرم‌ نگه دار بهش سرلاک بده . در کتاب الکترونیکی که حاصل تحقیق تیم‌ مسترپت است به طور کامل شرایط نگه داری از عروس هلندیتون گفته شده الان شرایط بسیار حساسی است و این کتاب می تونه دفترچه راهنمای مفیدی برای شما باشه تا روزی به سرنوشت مادرشون خدایی نکرده دچار نشون. محمد جان برادر عزیز در دادن سرلاک توجه کن زیاد از حد به عروس هلندیتون ندی که‌ موجب خفه شدنش شه تا هضم غذای قبلی بهش غذا نده. وقتی چینه دانش غذای هضم نشده داشت چند قطره آب لیمو ترش تازه ولرم به آب ولرم اضاف کن بهش بده. سرلاکی که بهش میدی حتما ولرم باشه که سردی سرلاک بسیار خطرناک برای جوجه عروس هلندی هست. موفق باشی.

 35. با سلام خسته نباشين من دو تا عروس هلندی نر بالغ دارم كه تازگى يدونه ماده به گفته فروشنده ٩ماهه گرفتم يكى از نر هام كه به شدت دستى هست فقط براى من علاقه وحشتناكى به اين ماده نشون داده اصلا از كنارش جم نميخوره نر ديگرو از كنار اونا جدا كردم تو يه قفس ديگه گذاشتم ولى در كنار اون يكى قفس هستش براى نر وماده لونه گذاشتم نر ميره داخل ميخونه بعد مياد بيرون دنبال ماده ميكنه به شدت تا جايى كه گازش ميگيره و ماده جيغ ميكشه ايا اينا جفت ميشن؟ اون يكى نر مشكلى ايجاد نميكنه؟ و يه چيز ديگه كه نر تنهام هر وقت كه ميخواد بخونه وقتى دوتاشون بودن يعنى نر ها اونيكى نر هر كجا باشه ميره اونو ميزنه الانم كه جدا شدن هر وقت داره نر به ماده ميخونه اين نر هم ميخونه ولى چون دسترسى نداره به اون نر ،ماده رو ميزنه تورى كه ديروز دماغش خونى بود چكار كنم؟ كلا سه تا سوال كردم ممنون ميشم زود بهم جواب بدين يك دنيا ممنون

 36. سلام اقای دانش فر،من ی جفت عروس هلندی دارم که جفت گیری کردن و دیروز اولین تخمشو گذاشت امروز براش تو لونه خیلی اروم تخم مرغ گذاشتم، چون خیلی دیر به دیر میاد بیرون ترسیدم از گرسنگی بمیره، حالا نمیره دیگه بشینه رو تخم و دوباره جفت گیری کرد، چیکار کنم بشینه رو یدونه تخمش؟ الان عادیه که جفت گیری کردن؟

 37. چرا جواب منو ندادين 😞😞😞😞

 38. سلامى دوباره راستى اقاى دانش فر اين عروس هاى نر من كه يكيش خيلى دسته سه سالو نيمش يا چهار سالش ميشه اونيكى هم دو سالو نيم ميتونن جوجه بدن ؟

 39. علیرضا دانش فر

  سلام فرزانه خانم

  شما نبایستی چنین کاری می کردی تخم مرغ که تو لونه عروس هلندی نمی زارن. دیر غذا خوردن عروس هلندی هنگامی که روی تخم می خوابه امری طبیعیست. عروس هلندی نر در دادن غذا به عروس هلندی ماده کمک می کنه. احتمالا دیگه قهر کرده رو تخم نمی خوابه شما تخم بزار دیگه کاری بهشون نداشته باش. بله جفت گیریشون طبیعه.

 40. علیرضا دانش فر

  سلام. بله میشه جفت زد.

 41. علیرضا دانش فر

  سلام جناب قلی نیا عزیز

  عروس هلندی نر شما برای جفت زدن به بلوغ رسیده اما عروس هلندی ماده نه ماهه ممکن شما رو با تخم های بی نطفه مواجه کنه. بهتر بود عروس هلندی ماده ای رو خریداری می کردی که به بلوغ رسیده باشه تجربه بسیاری از افراد در این انتخاب بی نتیجه بوده. حالا شما این عروس هلندی رو خرید کردی جفت بزن یه بار تجربه کنید. عروس هلندی نر دیگه رو در مکانی نگه داری کن که این جفت نبینه. در مقاله جفت گیری عروس هلندی در مسترپت در مورد روش جفت گیری به طور واضح شرح داده شده شما ابتدا عروس هلندی نر و ماده جدا کن و دور از هم بگذار بعد از علاقه‌مندی اونا رو طبق مقاله جفت گیری عروس هلندی جفت بزن.

 42. سلام وتشكر از اقاي دانش فر عزيز
  يك جفت عروس هلندي دارم سه تا تخم گذاشتن چند روز پيش منزل را جابجا كردم و عروس هلندي را هم با خودم به منزل جديد بردم ولي الان دو روز رو تخم نميخوابن چكار بايد بكنم امكان داره دگه نخوابن رو تخم ؟

  • علیرضا دانش فر

   سلام احسان جان. به علت جابجایی لانه عروس هلندی روی تخم دیگه نمی خوابه باید به جای قبلی برگردد.

 43. با سلام و خسته نباشي خدمت اقاي دانش فر
  عروس هلندي من رو تخم نميخوابه الان چهار روز هست كه اصلا داخل لانه نميرن دليلش چيه ؟ ايا تخم ها خراب نميشه ؟بايد تخم ها را بردارم يا بذارم باشن ؟
  ممنون اگه منو راهنمايي كنيد

  • علیرضا دانش فر

   سلام نادیا خانم. سپاسگزارم

   عروس هلندی تون چند روزه تخم گذاشته؟ در این مدت روی تخم ها خوابیده؟

   • تا ديروز سه تا تخم بود امروز هم كه رفتم بهش سر زدم ديدم باز يه تخم افتاده تو قفس الان سه روزه رو تخم نخوابيدن اين تخمي هم كه تو قفس بود برداشتم گذاشتم كنار اونا ولي باز داخل لونه نميرن چكار بايد بكنم؟؟؟ كمكم كن 😔😢

    • اگر عروس هلندی تون امروز تخم جدید گذاشته.عروس هلندی تون گذاشته تمام تخم هاشو یکجا بزاره بعد روی تخم ها بخوابه تا جوجه ها همزمان دنیا بیان . برای تخم ها مشکلی پیش نمیاد. شما کاری بهشون نداشته باش اگر به لونشون دست بزنی احساس امنیت نمی کنه روی تخم ها نمی خوابه. غذای کافی در اختیار عروس هلندی تون باشه اگر با کمبود غذا روبرو شن فکر می کنن غذا نیست و نمی تونن به جوجه هاشون غذا بدن برای همین رو تخم نمی خوابن.

 44. سلام استاد من یه جفت عروس هلندی دارم ماده ۱۱ ماهشه نره دو سال چند مدت پیش اینا تخم گذاشتن مدفوع مادهه شل شد بعد آبکی شد و بو دار ولی ۴ تا تخم گذاشت که بعضی تخمها مدفوع ابکی بهش چسبیده بود یه روز در میون هم تخم می زاشت .
  بعد از اخرین تخمش دیدم سینه ماده لاغر شده و اسهالش ادامه داره تخمها رو از زیر پاش برداشتم و دو سه روزه دارم تقویتش می کنم ولی نگرانم چون امروز دیدم باز دارن لونه گرم می کنن چکار کنم اسهالش هنوز هست
  یه مدت اب لیمو تازه عسل دادم خورد بهتر شد بازم همینجوری شده
  ممنون می شم راهنمایی کنید جهت تقویت

  • علیرضا دانش فر

   سلام آقا جواد

   در دوران تخم گذاری عروس هلندی ماده مدفوع پرحجم و به صورت اسهال و بودار خواهد بود و امری طبیعی ایست.

   • قربون محبتت استاد این که حجم اب بیشتر از جامد است طبیعیه مثل اسهاله با فشار پرت می شه کف قفس بازم عذر می خوام

    • علیرضا دانش فر

     آقا جواد عزیز اسهال عروس هلندی دلایل مختلفی میتونه داشته باشه. یکی از این دلایل زمان تخم گذاری هست البته نه اسهالی که دائم و شدید باشه…

     روش تغذیه، دما و رطوبت، آب آشامیدنی پرنده، جز به جز سیستم گوارش پرنده میتونه در اسهال پرنده دخیل باشه

     واسه تشخیص باید موارد زیادی رو چک کرد. اگر در این کار میخواین موفق باشین باید خودتون به صورت پایه ای تحقیق و مطالعه کنید.

     نحوه ی تقویت کردن پرنده، اصول خودشو داره مثلا زمانی که از غذای نرم برای تقویت پرنده استفاده می کنید نباید آب در اختیار پرنده باشه این مسئله باعث تشدید اسهال و ضعف بیشتر پرنده میشه.

     مورد بعدی قرار دادن مولتی ویتامین برای تقویت پرنده هست، این هم اصول مصرفی داره که اگه رعایت نشه باعث تشدید اسهال و ضعف پرنده میشه.

     آقا جواد عزیز پرورش و نگهداری پرنده خیلی اصول داره که شما به عنوان ی عشق باز باید هم به صورت علمی و هم تجربی اون رو فرا بگیرید.

     بنده همه جوره در خدمتتون هستم…

 45. سلام یه جفت عروس میخام بخرم که تازه جفت گیری کردن ولی قبلش مریض بودن که به گفته صاحبش خوب شدن و الان هم سرحال بودن بنظرتون پرنده ای که مریض شده باشه بعدا براش مشکلی پیش نمیاد یعنی بخرمشون؟

 46. علیرضا دانش فر

  سلام اشکان جان

  اگر عروس هلندی مریض شه و به موقع بهش رسیدگی بشه و درمان، مشکلی واسه خریدش وجود نداره.

  وقتی شما عروس هلندی رو خرید کردی باید آگاهی کامل از نگه داری داشته باشی و در هنگام بیمار شدن به موقع درمان شن تا مشکلی پیش نیاد. ممکن شما حتی پرنده ای که بیماری نداشته بخری بعد بیمار بشه.

 47. سلام مرسی اقای دانش فر بابت راهنمایی هاتون..ببخشید راهی برای تشخیص جفت مولد هست.این جفتی که میگم نر لوتینو و ماده اهویی هست حدود ده روز پیش هم جفت گیری کردن عکسشا دیدم..فعلا خودم یه ماده دارم حدود شیش ماهش هست میخام کامل به بلوغ برسه بعد جفت بگیرم براش

 48. سلام خدمت اقاي دانش فر ممنون بابت توضيحات كاملي كه هميشه ميديد
  من يه عروس هلندي لوتينو دارم كه چند كلمه هم حرف ميزنه ايا ميشه ماده كنارش بذارم براي جفت گيري ؟ترسم اينه كه اگه ماده بياد كنارش دگه حرف نزنه و خيليا بهم گفتن اينجور عروسي جفت نميپذيرم ممنون ميشم اگه راهنمايي كنيد

  • علیرضا دانش فر

   سلام آقا احسان

   سپاسگذارم از لطفتون احسان جان

   عروس هلندی تون میشه جفت زد. اما عروس هلندی های دستی و سخنگو بعد از جفت زدن وقتی آماده زاد و ولد شن از حرف زدن می افتن و این موضوع کاملا طبیعی ایست و کاری بهش در دوران زاد و ولد نداشته باش که روابطتون مثل گذشته باشه. عروس هلندیتون پس از بزرگ شدن جوجه هایش کم و بیش به حالت گذشته بر میگرده.

 49. فدای وجودت مرد
  خیلی حال کردم که داری وقت می زاری برای مخاطبات
  بله شما درست می فرمایید حتما مطالعاتم رو بیشتر می کنم
  شما پیج اینستا گرام ندارید ؟

  • علیرضا دانش فر

   عزیزمی آقا جواد

   تا اونجایی که در توان داشته باشیم انجام وظیفه می کنیم…

   به امید روزی که در مراقب و پرورش پرندگان در دنیا حرف اول رو بزنیم. انشاالله

   https://www.instagram.com/masterpet_ir

   انشاالله زمانی که فشار کاریمون در مسترپت کمتر شد فعالیتمون در اینستاگرام رو بیشتر می کنیم…

   شاد و برقرار باشید…

   • قربان شما بزرگوارید
    یه سوال داشتم خدمت شما
    عروس هلندی من تخم گذاشت به فاصله یک روز یه دونه روز سوم یکی روز پنجم اما دیروز یه دونه دیگه گذاشت بفاصله ۵ روز عجیب نیست به نظر شماالان هم هردو میرن تو لونه و ماده دائم تو لونه هست و خوابیده چرا اینقدر دیر تخم سوم گذاشت میترسم پوچ باشن تخمها

 50. سلام جناب دانش فر
  من یک عروس نر دارم یک ساله و چند تا ماده که در سنین مختلف و و اکثرا زیر یک سال اند البته یکی دوتا هم سن این نر هستند و در قفس هستند میخواستم بپرسم اگر این پرنده برای جفتگیری از ماده های کوچکتر انتخاب کرد چکار کنم،ایا لازمه اونو با هم سن هاش بزارم یا خیر اهمیتی نداره؟

 51. سلام خسته نباشید من هفته پیش ی عروس هلندی حدود ۳ ماهه گرفتم تا ۳ روز پیش همه چی میخورد و پر خوراک بود تا زمانی ک بهش زرده تخم مرغ دادم از اون موقع رنگ دستشوییش زرد شده و کلا غذا نمیخوره ب جز تخم مرغ
  بعد از دادن تخم مرغم همش در حال چرت زدنه و ی جورایی ملوله

  • سلام جناب مهدی یار

   علت فضله زرد رنگ خوردن زرده تخم مرغ است با توجه به غذای روزانه رنگ فضله تغییر خواهد کرد. عروس هلندی شما بر اثر مصرف زیادی زرده تخم مرغ دچار کسالت شده و ادامه مصرف تخم مرغ صدماتی بر کبد، کلیه و دستگاه گوارشی عروس‌ هلندی ایجاد می کنه. متاسفانه کوچکترین سهل انگاری و عدم آگاهی کافی در نگهداری پرندگان زینتی خساراتی روحی و مادی برای نگهدارنده ایجاد میکنه که بنده زیاد شاهد این موارد بودم. بهتر هر چه سریعتر عروس هلندی تون نزد دامپزشکی با تجربه ببری و سریعا درمان کنی تا اوضاع وخیم تر نشده. توصیه من اینه از دامپزشک مطمئن کمک بگیری.

 52. سلام ممنون از مطالب آموزندتون .من یک عروس ماده دو ساله دارم از بچگی دست خودم بوده هر ماه چند تا تخم میزاره یک ماهی میشه براش جفت خریدم ولی عروس نر هیچ توجهی بهش نداره .چکارکنم که زودتر جفت بشن

 53. سلام اقای دانش فر عزیز ممنون بابت مطالب مفیدتون و وقتی که میذاری..ببخشید من یه عروس ماده دارم حدود ۸ ماه. یه جفت دیگه امروز خریدم نر لوتینو و ماده طوسی جفت گیری کردن حدود بیس روز پیش ولی تخم نذاشتن ماده خیلی پرو بالش ریخته بنظرتون جداشون کنم و لونه را وردارم چون ماده بنظرم کوچیکه. بخاطر جفت گیری پراش بهم ریخته یا خیلی ضعیفه؟ جسش هم نسبت به نر کوچیکه سوالم اینه جداشون کنم تقویتش کنم تا سرحال شه؟

  • سلام اشکان جان. سپاسگزارم دوست عزیز

   اگر عروس هلندی پر بالش در حال افتادن دوران پرریزی را طی می‌کنه باید جداش کنی بهش برسی.

 54. سپاس گذارم…چی بهش بدم الان براش خوبه؟؟ و من نمیتونم کتاب را دانلود کنم . جایی هست بتونم کتاب شمارا خریداری کنم

  • سلام اشکان جان. خواهش میکنم

   اگر عروس هلندی شما در دوران پرریزی است در این دوران سبزیجات و میوه جات کلسیم دار بده مثل کرفس اسفناج شوید سیب و غیره

   غذای گرم از برنامه غذایی حتما حذف شه. غذای چرب حذف شه. استفاده از کف دریا به طور مرتب و قطره کلسیم. نور آفتاب خیلی مهم. استحمام‌ در دمای گرم. البته باید توجه کرد که این پر ریزی مربوط به دوران پرریزی باشه و مربوط به عواملی مثل گرمای زیاد و آلودگی محیط زندگی عروس هلندی نباشه. یا بر اثر تخم‌گذاری متعدد‌ و زیاد عروس هلندی نباشه.

   یا این پرریزی میتونه مربوط به تغذیه اشتباه و سوتغذیه عروس هلندی باشه که شما باید بررسی کنی اگر این عوامل نباشه مربوط به دوران پرریزی عروس علندی است. شما برای خرید کتاب عروس هلندی می تونید.

   اشکان جان اگر واسه خرید کتاب مشکل دارید میتونید از طریق فرم مشاوره رایگان تلفنی که لینکشو واستون توی همین کامنت قرار دادم درخواست بدی و شمارتو واسه ما ارسال کنی تا کارشناسان پشتیبان ما تماس بگیرین خدمتتون و کاملا راهنمایتون کنن.

   http://masterpet.ir/free-telephone-counseling

 55. سلام سپاس فراوان.چشم حتما🌹🌹🌹

 56. سلام با تشکر از این همه زحمات و اطلاعات شما
  میخواستم بدونم مولتی و یتامین و کلسیم را باید از داروخانه تهیه کرد

 57. سلام وقتتون بخیر من به تازگی یه جوجه عروس خریدم که هنوز سرلاکیه ولی دقیقا نمیدونم چند روزشه پراش درومده فقط قسمت زیر بدنش یکم لخته و دمشم تقریبا دو بند انگشته
  میخواستم بودنم از چند وقت دیگه باید شروع کنم به دون دادن بهش و اینکه شما فرمودید برای دون خور شدنشون ابتدا دون روی غذای نرم مثل سیب زمینی و تخم مرغ بریزم تا همراه اونا بخورن منظورتون از دون همون ارزن و تخم کتانه دیگه؟ سوالم اینه که باید اون دونارو قبلش پوستشو بکنم یا همینجوری بریزم بذارم خودش بکنه یا اینکه باید پودرشون کنم به چه صورته؟

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ ﺯﻫﺮا ﺧﺎﻧﻢ

   واسه ﺟﻮﺟﻪ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪی تون ﻧﺰﺩﻳﻚ ﻳﻚ ﻣﺎﻩ ﺗﺎ ۴۰ ﺭﻭﺯﮔﻲ اﺯ ﺳﺮﻻﻙ اﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻛنید.

   ﺑﻠﻪ اﺭﺯن و کتان. ﻧﻪ ﻧﻴﺎﺯﻱ ﻧﻴﺴﺖ ﭘﻮﺳﺘﺶ ﺑﻜﻨﻲ.

 58. با سلام خدمت آقاي دانش فر عزيز
  عروس هلندي من يكم بهمن ماه اخرين تخمشو گذاشت ولي هنوز جوجه نشدن احتمال داره تخمه ها بدون نطفه باشه ؟تاكي بايد بذارم رو تخم بخوابن ؟

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ ﺁﻗﺎ اﺣﺴﺎﻥ

   ﺑﺎ ﻧﻮﺭ ﭼﺮاﻍ ﻗﻮﻩ ﮔﻮﺷﻲ ﺑﻪ ﺁﺭاﻣﻲ ﺩاﺧﻞ ﺗﺨﻤﻮ ﻧﮕﺎﻩ کنید، ﻧﻮﺭ ﭼﺮاﻍ ﻗﻮﻩ ﻧﺰﺩﻳﻚ ﺗﺨﻢ ﺑﮕﻴﺮ ﻣﺘﻮﺟﻪ ﻣﻴﺸﻲ. اﮔﺮ ﺗﺨﻢ زﺭﺩﻩ ﺑﻮﺩ ﺗﺨﻤﻮ ﺑﺮﺩاﺭ اﮔﺮ ﺭﮒ ﺧﻮﻧﻲ ﻭ ﺳﻴﺎﻫﻲ ﺩاﺧﻞ تخم ﺑﻮﺩ ﺟﻨﻴﻦ ﺩاﺧﻞ ﺗﺨﻤﻪ. ﺯﻣﺎﻧﻲ ﻛﻪ ﻣﺎﺩﻩ ﺭﻓﺘﻪ ﺑﺮاﻱ ﻏﺬا ﺩاﺧﻞ ﺗﺨﻢ رو بررسی کنید.

 59. سلام من یه عروس ۶ ماهه ماده دارم اما دو روزه مدفوعش را میخوره
  با تغذیه غذایی هایی که بالا گفته شده خوب میشخ؟

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ. ﻗﻔﺲ ﻋﺮﻭس ﻫﻠﻨﺪﻱ ﺑﺎﻳﺪ ﻃﻮﺭﻱ ﺑﺎﺷﻪ ﻛﻪ ﺑﻪ ﻣﺪﻓﻮﻉ ﺩﺳﺘﺮﺳﻲ ﻧﺪاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻪ. اﮔﺮ ﻗﻔﺲ ﻣﺨﺼﻮﺹ ﺭو ﺗﻬﻴﻪ ﻧﻜﻨﻲ ﻣﺘﺎﺳﻔﺎﻧﻪ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﺑﻪ اﻳﻦ ﻛﺎﺭ ﻋﺎﺩﺕ ﻣﻲ ﻛﻨﻪ و ﺟﻮﻧﺸﻮ اﺯ ﺩﺳﺖ ﻣﻴﺪﻩ. ﻣﻲ ﺗﻮﻧﻲ ﺳﻴﻨﻴ. ﻗﻔﺴﻮ ﻃﻮﺭﻱ ﺑﺰاﺭﻱ ﻛﻪ ﻣﻨﻘﺎﺭ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﺑﻪ ﻣﺪﻓﻮﻉ ﻧﺮﺳﻪ. ﻣﺘﺎﺳﻔﺎﻧﻪ ﺩﺭ اﺛﺮ ﺧﻮﺭﺩﻥ ﻓﻀﻟﻪ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﺩﭼﺎﺭ ﻋﻔﻮﻧﺖ ﺭﻭﺩﻩ ﺷﺪﻩ ﻛﻪ اﮔﺮ ﺑﻪ ﻣﻮﻗﻊ ﺩﺭﻣﺎﻥ ﻧﺸﻪ ﺑﻪ ﻛﺒﺪ ﺯﺩﻩ و ﺳﺨﺖ ﺩﺭﻣﺎﻥ ﻳﺎ ﺩﻳﺮ ﺧﻮاﻫﺪ ﺷﺪ. ﭘﻴﺸﮕﻴﺮﻱ ﺑﻬﺘﺮ اﺯ ﺩﺭﻣﺎﻥ. اﮔﺮ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻳﺘﻮﻥ ﺩﺭ اﺛﺮ ﺧﻮﺭﺩﻥ ﻓﻀله ﺩﭼﺎﺭ ﻛﺴﺎﻟﺘﻲ ﺷﺪﻥ ﻣﻨﻮ دﺭ ﺟﺮﻳﺎﻥ ﺑﺬاﺭ. ﻏﺬا ﺑﺮاي ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﻣﺮﺗﺐ ﺑﺬاﺭ ﺗﺎ اﮔﺮ ﮔﺮﺳﻨﻪ ﺷﺪ ﻣﺪﻓﻮﻋﺸﻮ ﻧﺨﻮﺭﺩﻩ. ﻏﺬاﻫﺎﻱ ﻣﻌﺮﻓﻲ ﺷﺪﻩ ﺩﺭ اﻳﻦ ﻣﻘﺎﻟﻪ ﺑﺮاﻱ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﻣﻔﻴﺪﻥ.

 60. سلام جوجه هلندی من ۲۰ روزه هستش سرلاک با سرنگ بهش میدم ولی یکم که میخوره بالا میاره نمیدونم چیکار کنم ممنون میشم کمکم کنید

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ. ﺳﺮﻻﻛﻲ ﻛﻪ ﺑه ﺟﻮﺟﻪ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﻣﻴﺪﻱ ﻧﻪ آﺑﻛﻲ ﺑﺎﺷﻪ ﻧﻪ ﺳﻔﺘﻮ ﺧﻤﻴﺮﻱ. ﺗﺎ ﭼﻴﻨﻪ ﺩاﻧﺶ ﺧﺎﻟﻲ ﻧﺸﺪﻩ ﺑﻬﺶ ﺩﻭﺑﺎﺭﻩ ﺳﺮﻻﻙ ﻧﺪﻩ. ﺳﺮﻻﻛﻮ ﻛﻪ ﺑﻪ ﺟﻮﺟﻪ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﻣﻴﺪﻱ اﮔﺮ ﺑﻴﺸﺘﺮ اﺯ ﭼﻴﻨﻪ ﺩاﻧﺶ ﺑﺪﻱ ﺑﺮاﺵ ﻣﺸﻜﻞ اﻳﺠﺎﺩ ﻣﻴﻜﻨﻪ. ﺳﺮﻻﻙ ﻣﺎﻧﺪﻩ ﺭﻭ ﺑﺮﻳﺰ ﺩﻭﺭ وﻫﺮﺩﻓﻌﻪ ﺳﺮﻻﻙ ﺗﺎﺯﻩ ﺑﻬﺶ ﺑﺪﻩ.

   • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

    ﺳﺮﻻﻛﻲ ﻛﻪ ﺑﻪ ﺟﻮﺟﻪ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﻣﻴﺪﻱ ﺣﺘﻤﺎ ﻭﻟﺮﻡ ﺑﺎﺷﻪ ﺳﺮﻻﻛ ﺴﺮﺩ ﺑﺮاﻱ ﺟﻮﺟﻪ ﻋﺮﻭﺱ هلندی ﻣﺸﻜﻼﺗﻴﻮ اﻳﺠﺎﺩ ﻣﻴﻜﻨﻪ.

 61. سلام اقای دانش فر
  من دوتا نروماده دارم نر فوق العاده دستی اما ماده وحشی الان یکسال بیشترکه باهم جفت نشدن. تازه ۱۵روزی میشه که یک نر جدید وحشی گرفتم که باماده وحشی خودم جور بشه اما علامتی که نشون بده اینها باهم جور شدن نمیبینم. میخوام بدونم ممکنه ماده مشکل داشته باشه. اگراینطورهست ازکجابفهمم؟؟؟
  وسوال بعدی اینکه این عروس نری که خیلی دستی همش ازخودش حرکات خودارضایی و مست بودن نشون میده ازطرفی هم وقتی روی دست میاد سریع خودش رو به دست میمالونه. چکارش کنم؟ نظرتون چیه؟ بنظرتون براش یک مادا اهلی بگیرم یانه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *