آخرین خبرها
خانه / سالن پرورش مرغ عشق / جفت گیری مرغ عشق مرحله ای مهم در پرورش و تکثیر

جفت گیری مرغ عشق مرحله ای مهم در پرورش و تکثیر

قبول دارم تولید مثل مرغ عشق ها کار بسیار سختی است. مرغ عشق ها به دلیل روحیات مختلفی شرایط تکثیر و جفت گیری متفاوتی دارند. بعضی از مرغ عشق ها بسیار گوشه گیر و بعضی اجتماعی اند. به همین خاطر شرایط پرورش و تکثیر را برای پرورش دهندگان بسیار سخت کرده است.

اگر فکر می کنید برای تولید مثل مرغ عشق کافی است پرنده ی نر و ماده در کنار هم قرار دهید و آن ها جفت گیری می کنند سخت در اشتباهید.! لازم است بدانید گاهی مرغ عشق ها با هم دوست می شوند و در کنار هم زندگی می کنند. بدون آنکه با هم جفت گیری کنند.

تولید مثل مرغ عشق

فرآیند جفت گیری در مرغ عشق نیاز به اقدامات و آموزش هایی دارد که پرورش دهندگان باید از آن باخبر باشند. به همین خاطر قصد دارم در مورد اقداماتی که قبل از جفت گیری مرغ عشق ها باید انجام دهید و نحوه ی تولید مثل مرغ عشق و اتفاقاتی که باعث می شود یک جفت مرغ عشق، تخم های بدون نطفه تولید کنند بپردازیم.

پس بدون معطلی شما را به خواندن این مقاله دعوت می کنم.

 

اقداماتی که منجر به جفت گیری مرغ عشق ها می شوند

جفت گیری گیری مرغ عشق

یکسری اقدامات وجود دارد که پرورش دهندگان با انجام دادن آن ها باید منتظر تکثیر مرغ عشق ها باشند. که در ادامه به آن می پردازیم.

قبل از هر چیزی باید بدانید برای انتخاب جفت آن ها باید سنی حدود ۱ سال داشته باشند. آن ها را باید در محیطی کاملا ساکت و به دور از تنش نگه داری کنید. قفس آن ها را در محیط های پر رفت و آمد و در دسترس بچه ها و حیواناتی مثل سگ و گربه قرار ندهید. ترس و استرس برای آن ها بسیار مضر است و فرآیند جفت گیری را به تاخیر می اندازد.

مرغ عشق ها به تغذیه ی مناسب و آب بسیار زلال و تمیزی احتیاج دارند. باید دقیقا بدانید چه غذاهایی باید برای آن ها آماده کنید و چه غذاهایی را به مرغ عشق ها ندهید. برای اینکه در رابطه با تغذیه ی مناسب مرغ عشق ها بیشتر بدانید علاوه بر تغذیه باید حواستان به میزان نور دهی، دمای مناسب باشد. استفاده از صدای محرک برای تحریک مرغ عشق ها بسیار تاثیر گذار است. در رابطه با شرایط و اقدامات برای تولید مثل مرغ عشق ها می توانید مقاله تاثیر بسزای شرایط نگهداری در تولید مثل مرغ عشق ها را بخوانید.

در ضمن برای باروری مرغ عشق های نر در کنار غذا باید به آن ها مکمل های مولتی ویتامین بدهید. خصوصا ویتامین D و E برای آن ها بسیار مفید است.

به شما پیشنهاد می کنم مقاله ی تغذیه ی مناسب مرغ عشق ها چیست؟ را بخوانید.

 

چرا بعضی از مرغ عشق ها تخم های بی نطفه می گذارند؟

سوالی که بیشتر دوستان در مورد جفت گیری مرغ عشق ها می پرسند این است که چرا مرغ عشق هایمان تخم های بدون نطفه می گذارند؟ علت چیست؟

در جواب این دوستان باید بگویم تخم های بی نطفه در مرغ عشق ها دلایل متعددی می تواند داشته باشد.مثلا

 

۱ . انبوه بودن پرهای ناحیه ی مخرج

یکی از دلایلی که باعث می شود جفت گیری بی اثر باشد. انبوه بودن پرهای ناحیه ی مخرج پرنده است. زمانی که پرهای ناحیه ی مخرج پرنده پر پشت باشند عمل جفت گیری به درستی انجام نمیشود و نمی توانید انتظار داشته باشید مرغ عشق هایتان تخم های نطفه دار بگذارند.

به همین خاطر یکی از اقداماتی که قبل از جفت گیری پرندگان باید انجام دهید چیدن پرهای ناحیه ی مخرج پرنده ی نر و ماده است.

 

۲ . لق بودن میله ی نشیمنگاه

متاسفانه بسیاری از پرورش دهندگان نسبت به لق بودن میله های قفس پرنده بی توجه هستند. در صورتی که زمانی که میله ها اگر لق باشند در زمان جفت گیری عمل جفت گیری به درستی انجام نمیشود و باعث ایجاد تخم های بی نطفه در مرغ عشق ها می شود.

 

۳ . بیماری و عوامل وراثتی

یکی دیگر از دلایلی که باعث بی نطفه شدن تخم های مرغ عشق ها می شود. بخاطر اختلالات وراثتی است. بیماری هایی مثل وجود تومور در دستگاه تناسلی و یا عفونت های تخمدان و مجرای تخم، تاثیر زیادی در بی نطفه شدن تخم ها دارد.

 

نشانه های آمادگی تولید مثل مرغ عشق ها چیست؟

آمادگی جفت گیری مرغ عشق

مرغ عشق های نر و ماده زمانی که در کنار یکدیگر قرار می گیرند ابتدا باید مدتی در کنار هم باشند تا به هم عادت کنند. بعد از این که به هم عادت کردند یا همدیگر را بعنوان دوست می پذیرند و یا اینکه تصمیم میگیرند همدیگر را بعنوان جفت بپذیرند. بعد از اینکه مرغ عشق ها همدیگر را بعنوان جفت خود پذیرفتند. در ابتدا مرغ عشق نر به مرغ عشق ماده نزدیک می شود بعد سعی می کند غذای دهانی به او بدهد.

علاوه بر این اقدام سعی می کند جلوی مرغ عشق ماده پرآرایی نماید و پاهای خود را روی پرهای دم مرغ عشق ماده بگذارد.

البته این تلاش های مرغ عشق نر باعث می شود با پرخاشگری ملایم مرغ عشق ماده روبه رو شود. اما مرغ عشق نر آنقدر تلاش های خود را تکرار می کند تا سرانجام مرغ عشق ماده برای جفت گیری آماده شود.

زمانی که مرغ عشق ماده آماده ی جفت گیری باشد دو پای خود را روی نشیمنگاه میگذارد و می نشیند و دم خود را بالا می گیرد. با مشاهده ی چنین حالت مرغ عشق ماده ، مرغ عشق نر از آمادگی جفت گیری مرغ عشق با خبر می شود و اقدام به جفت گیری می نماید.

جفت گیری مرغ عشق به این صورت است که مرغ عشق نر روی بدن مرغ عشق ماده سوار می شود و پس از تثبیت شدن  آلت تناسلی خود را روی آلت تناسلی مرغ عشق ماده مماس می کند. و سرانجام جفت گیری انجام می شود. بعد از جفت گیری پرنده ماده نشیمنگاه را ترک می کند. اگر پرنده ماده آمادگی ( تخم گذاری ) داشته باشد ممکن است در روز چندین بار با پرنده نر جفت گیری نماید و سرانجام به لانه ی تخم گذاری پناه ببرد و اقدام به تخم گذاری کند.

 

چگونه بفهمیم جفت گیری مرغ عشق ها صحیح بوده است؟

جفت گیری مرغ عشق

یکی از نگرانی ها و دغدغه هایی که پرورش دهندگان بعد از جفت گیری مرغ عشق ها دارند این است که می خواهند مطمئن شوند جفت گیری به درستی انجام شده است. و در نهایت تخم های بی نطفه نصیبشان نمی شود. یکسری علائم در زمان بعد از جفت گیری دو پرنده وجود دارد که درستی جفت گیری را می تواند تا حد زیادی نشان دهد.

بعد از جفت گیری و قبل از تخم گذاری ، مرغ عشق ماده تعداد دفعات فضولاتش بیشتر می شود و مشاهده می کنید که فضولات پرنده ماده آبکی است. این نشانه ی خوبی برای درستی جفت گیری دو پرنده است. علاوه بر این نشانه لرزش بدن پرنده هم نشانه ی دیگری از درستی جفت گیری مرغ عشق ها است. در این صورت به تولید مثل مرغ عشق ها می توانید امیدوار باشید.

 

جوجه دهی تخم های مرغ عشق

برای جوجه دهی تخم های مرغ عشق هم می توانید از روش ها طبیعی استفاده کنید که پرنده ماده روی تخم بخوابد. هم می توانید از ماشین جوجه کشی استفاده کنید. حدود ۱۸ تا ۲۱ روز طول می کشد تا سرانجام جوجه ها از تخم بیرون بیایند. توجه داشته باشید تا ۳ روز اول بعد از به دنیا آمدن جوجه ها به آن ها آب و شکر بدهید تا انرژی لازم برای ادامه ی زندگی را داشته باشند.

 

 جمع بندی و سخن پایانی

در این مقاله سعی کردم در مورد دغدغه و سوالات رایجی که در مورد جفت گیری و تخم گذاری مرغ عشق ها می پرسند برایتان بگویم. همانطور که میدانید اصلیترین دغدغه ی پرورش دهندگان تولید مثل مرغ عشق ها است که به خاطر روحیات متفاتی که دارند اکثر اوقات به جای اینکه دو پرنده همدیگر را بعنوان جفت بپذیرند بعنوان دوست می پذیرند و با هم جفت گیری نمی کنند.

یکی دیگر از دغدغه های پرورش دهندگان بی نطفه بودن تخم ها است. که در این مقاله در مورد علت های بی نطفه بودن تخم مرغ عشق ها برایتان گفتم و فهمیدید گاهی اوقات بخاطر عوامل وراثتی و بیماری پرنده است و گاهی اوقات بخاطر مسائل ساده ای مثل لق بودن میله ی نشیمنگاه و یا پر پشت بودن پرهای ناحیه ی مخرج پرنده است.

بعد در مورد وظایف و اقداماتی که پرورش دهندگان در  قبل از تولید مثل مرغ عشق ها باید انجام دهند صحبت کردم. متوجه شدید که شرایط نگهداری مرغ عشق ها قبل از جفت گیری تاثیر بسزایی در زمان جفت گیری پرنده دارد. شرایطی مثل دمای مناسب، تغذیه و نور مناسب و …

بعد از آن در مورد علائم آمادگی جفت گیری دو پرنده برایتان گفتم. که مشاهده ی علائم آمادگی جفت گیری مرغ عشق ها لحظه ی امید بخشی برای پرورش دهندگان است.

امیدوارم شما پرورش دهنده ی عزیز هم این لحظات را تجربه کنید و شاهد تخم گذاری و تکثیر پرنده تان  باشید.

امیدوارم  مقاله ی تولید مثل مرغ عشق ها  هم برایتان مفید بوده باشد.

لطفا نظرات، سوالات و تجربیاتتان را برای ما زیر همین صفحه کامنت کنید.

کانال تلگرام

بازار خرید و فروش پرنده مسترت

درباره‌ی علیرضا دانش فر

دنیای کارآفرینی تنها رویاییست که اون رو عاشقانه دنبال می کنم. زمانی که تصمیم گرفتم سری به صنعت پرورش بزنم به هیچ وجه فکر نمی کردم این حوزه اینقدر بزرگ، جذاب و چالش برانگیز باشه. در حال حاضر معتقدم تا چند وقت دیگه صنعت پرورش در ایران متحول و کارآفرینان زیادی در این صنعت تولیدات و محصولاتشون رو جهانی خواهند کرد.

105 نظر

 1. سلام.من یک جفت مرغ عشق دارم. دوتایی انها بعضی شب ها به لانه میروم و مرغ نر جیغ میزند.انها خیلی باهم خوب هست .وقتی از هم جدا میشوند جیغ میزنند.همیشه هم کنار هم هستند.نشانه ی چیست

  • سلام. مرغ عشقتون از‌هم جدا نکنید. آن ها به‌ هم علاقه مندند.

  • سلام خوبین خسته نباشین میگم من دو تا مر غ عشق دارم تخم گذاشتن چند روزی میشه ماده هی از لانه بیرون میاد با نر سر و صدا میکنه بعد میرا تو لونش میگم چطوری بفهمم که تخم ها جوجه میشن آیا وقتی که جوجه هم شدند اشکالی نداره براشون آب قطره مولتی ویتامین بخرم چطوری باید بفهمم که تخم ها جوجه میشن خواهشن راهنمایی کنید ممنون از سایت خوبتون

 2. سلام
  مرغ عشق های من مدام میلرزن ماده مرغ عشقمم همش تو لونس چند روز پیش هم چند ثانیه مرغ عشق نرم رفت روی مرغ عشق مادم روی گاهی هم نر میره روی دم ماده
  لطفا راهنمایی کنید
  دارن تخم میذارن؟

 3. مرغ عشق نر من دهنش یکم کجه اینکع برای جوجه کشی یا جفت گیری ضرری که نداره

 4. مرغ عشق نر من از ماده کم جثه تره

 5. سلام…اقا مرغ عشقای من قبلا تو دست دوستم دوبار جوجه دادن
  الان من خریدم اوردم تو قفس همش سرو صدا میکنن و با جیغ زدن دنبال هم میفتن…نر با دهانش ب ماده مغازه میده نمیدونم علت این چیه میشه راهنمایی کنین؟

 6. سلام خسته نباشید،من یه جفت مرغ غشق نر وماده دارم ویه جفت فنچ،چون اتاق نور گیر ندارم روزی۵،۶ساعت اونا رو میبرم بیرون جای نورگیر،دارن آماده میشن برای جفتگیری،آیا مشکلی پیش میاد این جابه جایی؟

  • سلام. ممنون آقای حیدری عزیز. قفس جا به جا نکنید. قفس کامل ببرید جای نورگیر یا از نورهای مصنوعی در مکان مورد نظر استفاده کنید.

 7. آقا سلام من یک جفت مرغ عشق دارم که یک هفته است خونمان اند مرغ عشق هام نوک های خودشون رو توهم می کنن ولی سوار نمیشن چکار کنم

  • علیرضا دانش فر

   سلام آقا محمد رضا. کمی صبور باش. همین که غذا در دهان هم می کنند نشانه خوبی است برای جفت خوردن.

   • سلام . من یه جفت مرغ عشق دارم یبار با هم خوبن یبار با هم دعوا میکنن دلیلش چیه . البته نره تنها بود الان ۳ روزه براش ماده اوردم

  • سلام من ی جفت مرغ عشق دارم الان ی ماه هس باهم جفتگیری میکنند ماده روزی چند بار ميره لونه تو لونه پر ميزنه ولی هنوز تخم نذاشتن دلیلش چيه؟؟

 8. سلام
  یه مرغ عشق آبی دارم نوک شم آبی پرنگه نزدیک ۱۱ماهشه میخواستم ببینم نره یا ماده س؟
  و اینکه واسش بخوام یه جفت بخرم چه رنگ مرغ عشقی بخرم که بچه شون چشم هاش شرابی بشه؟

  • علیرضا دانش فر

   سلام مینا خانم… آبی تیره نشانه جنسیت مرغ عشق نر و آبی روشن نشانه جنسیت مرغ عشق ماده است. مرغ عشق شما نر است. شما با سیلقه خود می توانید رنگ مرغ عشق خود را انتخاب کنید. در مورد جوجه ها یا به رنگ ماده یا نر می شوند. در موارد اندکی به رنگ غیر پدر و مادر در می آیند. برای به دست آوردن جوجه چشم شرابی، باید پدر و مادر چشم شرابی باشند.

   • یعنی واسش یه ماده چشم شرابی بگیرم باهم جفت میشن ؟که بچه هاشون چشم شرابی بشن ؟

    الان این مرغ عشق ابی که دارم ۱۱ماهشه چه مرغ عشق اده که میخوام بخرم باید چندماهش باشه که بهم جفت بشن؟

    مرغ عشق ها تو همه فصل ها جا مکان نور غذای مناسب داشته باشن جفت میشن جوجه میدن ؟

    • علیرضا دانش فر

     سلام. مینا خانم ….باید پدر و مادرش چشم شرابی باشن. تا این ژن به جوجه منتقل شود.
     بلوغ و تولید مثل در مرغ عشق مرغوب ۸ ماهگی و در نژاد معمولی ۱۲ و ۱۵ ماهگی است. ببینید مرغ عشقتون از چه نژادی است ماده را انتخاب کنید.
     مرغ عشق در تمام فصول سال اگر شرایط دما و رطوبت و آب و تغذیه به درستی انجام شود تولید مثل میکنند. اما بهتر است در فصل گرما به آن ها استراحت بدهید و در سال بیشتر از چهار چال جوجه نگیرید.

 9. سلام من یک جفت مرغ عشق دارم
  مرغ عشق نر میخواند و به مرغ عشق ماده نزدیک میشه و مست بازی در میاره ولی ماده با پرخاشکری دنبالش میکنه و فراریش میده
  چرا اینطوریه؟
  من نگرانشونم
  بعضی وقتا سخت درگیر میشن
  الان یه چند روزی هم هست که کنار هم نیستن و نوک نمیزنن به هم و معاشقه نیمکنند
  کلت چیشت

  • علیرضا دانش فر

   سلام جواد جان…ببینید مرغ عشق ماده شما آماده ست یا خیر؟ اگر پرخاشگردی کم باشد مشکلی ندارد. اما اگر پرخاشگری شدت بگیرید و بیش از یک هفته طول بکشد٬ ممکن مرغ عشق ماده به جفت نر علاقه ای ندارد یا ممکن ماده شما آماده برای جفت گیری نیست و کار به پرخاشگری می کشد.

 10. سلام من یه جفت مرغ عشقخریدم یلدای سال ۹۶ رنگشون آبی هستش نوک یکیش آبیه واون یکی سفید بوده که به تازگی قهوه ای شده از دهن هم تغذیه می کنن. گاهی میره ماده داخل لونه وزود در میاد بیرون به نظرتون می تونن تخم بذارن ممنون میشم راهنماییم کنید

  • علیرضا دانش فر

   سلام محمدرضا عزیز…مرغ عشق ماده که آماده شده و جفت ها هم که به یکدیگر علاقه مند هستند. ببینید مرغ عشق نرتان مست می خواند. صبور باشید البته که تخم می گذارند.

   • علی جان عزیز این مرغ عشق هام خیلی کوچیک بودن که گرفتم . خیلی ها میگن بفروششون به جاش قناری بگیر ولی من اینارو تو مغازم که آرایشگاه نگه داشتم و خیلی دوسشون دارم شاید ارزش مالینداشته باشن ولی وقتی می بینم عشق زیادی نسبت به هم داریم واسم یه دنیاست😍😍😍😍

    • علیرضا دانش فر

     محمد جان… پرنده ای که خودت علاقه مندی نگه دار. چون خودت هر روز به آن ها رسیدگی می کنی و ببین حال خودت با کدام پرنده بهتره. قناری هم پرنده زیبایست٬ هر پرنده ای دنیای خودش را دارد. کافیست تجربه کنیم. انشالله حال خودتو مرغ عشقات محمد جان همیشه خوب باشه.

 11. سلام.من دوتا مرغ عشق دارم که با دهن به هم غدا میدنو…ولی تو لانه نمیرن و روی همم نمیرن فقط با دهن به هم غدا میدن.علتش چیه؟ممنون میشم راهنماییم کنین

  • علیرضا دانش فر

   سلام محسن جان.
   غذا در دهان هم کردن نشانه این است که جفت یکدیگر را پذیرفته اند. مرغ عشق نر کم کم مرغ عشق ماده را آماده می کند برای جفت گیری فقط صبور باشید.

 12. سلام مرغ عشق ماده من تخم گذاشته،جفتم داره،قفسش چسبیده به شوفاژ اشکالی نداره؟الان هوا سرده میترسم سرما بخورن

  • علیرضا دانش فر

   سلام. چون شوفاژ رطوبت ایجاد می کنه و قفسی که به شوفاژ چسبیده اگر رطوبت بالا باشه جنین داخل تخم را می عشق. قفس مرغ عشقو از شوفاژ فاصله بده .

 13. سلام الان لونه مرغ عشق کدوم سمت قفس نصب کنم بهتره فرق داره یانه ؟
  یه سوال دیگه اینکه از کجا بفهمم مرغ عشق مادم به سن بلوغ رسیده یانه ؟؟الان چند روزه یه ماده واسه مرغ عشق نرم خریدم نر میخواد نوک شو بزنه به نوک ماده ولی ماده اجازه نمیده

 14. سلام‌ خدمت شما مرغ عشق ماده اکثر مواقع دهان خودشو باز و بسته میکنه مثل انسانی که نفس عمیق میکشه نشانه چیست !؟ ودوما یه چند روزی بود مرغ عشق ماده در تکاپو بود و میرفت داخل لونش ولی الان‌ تکاپو نداره

  • علیرضا دانش فر

   سلام مهدی جان
   فکر کنم منظورتون خمیازه کشیدن. پرندگان مثل انسان ها خمیازه می کشند و نشانه اینه که خوابشون میاد. مرغ عشقتون اگر مثل گذشته شاد و دارای جست و خیز نباشه و کز باشه نشانه این که مریض شده.

  • علیرضا دانش فر

   سلام. مهدی جان مرغ عشق تون خمیازه می کشه پرنده ها هم مثل انسان ها خمیازه می کشند. علت عدم تکاپو مرغ عشق تون بررسی کنید بیمار نشده باشه.

 15. سلام من حدود شش ماه هست که مرغ عشق هارو خریدم هردوتا رو دست میان براشون لونه کوزه ای گذاشتم اما داخل کوزه نمیرن نرم ازمادم از نظر حیکلی کوچک تره و بال های مادم میلرزه چه کنم تخم گذاری کنن ممنون

  • علیرضا دانش فر

   سلام علی جان

   اول باید مرغ عشق هاتون بالغ شده باشند و مست تا با هم جفت بخورن. دوم اینکه جثه مرغ عشق ها هم اندازه باشه.

   مرغ عشق ماده بالهاش دایم لرز داره؟

 16. سلام الان حدود یک ماهه ک یه جفت مرغ عشق خریدم مرغ عشق نر هم حدود ی هفته پیش برای چند ثانیه رفت رویه ماده و از اون موقع تا الان مرغ عشق ماده بیشتر روز را داخل لونه هست

 17. سلام یک جفت مرغ عشق دارم وجوجه شون که صاحبش میگفت جوجه خودشونه دماغای ماده قهوای و دماغای نره ابی براشونم لونه گزاشتم نمیدونم چرا نه ماده ونه نره تو لونه نمیرن فقط جوجه سرشه میبره تو ودباره میاره بیرون چرا تخم نمیکنن وچرا لونه گرم نمیکنن

 18. سلام حدود ۷ماه هستش که یه جفت مرغ عشق دارم گاهی وقتا میوه بهشون میدم ولی جفت گیزی نمیکنن تاحالا هم تخم نزاشتن علت چیه لطفا راهنمایی کنین

  • علیرضا دانش فر

   سلام مهدی جان. ببین هر دو مرغ عشقات آماده اند یا نه . مرغ عشق نر اسفنجی نوکش آبی و مرغ عشق ماده اسفنجی نوکش سفید باید شده باشه.

 19. سلام‌. ممنون از مقاله خوبتان.

 20. سلام مرغ عشق نرم چند روزه با نوکش هی پر هاشو میکنده از چیه اینجوری شده ؟؟؟ ولی مرغ ماده اینجوری نمیکنه

  • علیرضا دانش فر

   سلام

   مینا خانم اگر مرغ عشق تون تنهاست افسرده شده باید جفتش بزنید.

   اگرم که مرغ عشقاتون جفت هستن متاسفانه مرغ عشق نر دچار بیماری پر کنی شده.

   من یه پیشنهاد میدم ممکن هست مرغ عشق دست از کارش برداره از اسپره او تی سی استفاده کن و بزن روی پرش.

 21. سلام خسته نباشید مرغ عشق‌نره من مسته مسته نره میخاد مرغ عشق پا شو بزاره ماده نرو میزنه نمیازاره چکار کنم اگر میشه کمکم کنید لطفا نره هم غذا نمیده لطفا کنید ممنون

  • علیرضا دانش فر

   سلام ممنون محمد جان.

   ممکن است مرغ عشق ماده آماده نباشه یا به مرغ عشق نر علاقه ای نداشته باشه.

 22. سلام و درود و خسته نباشی خدمت شما دوست عزیز، منم تقریبا مثل بعضیا این مشکلو دارم که مرغ عشق نر من، برای جفت گیری آماده هست و پاشو میذاره روی مرغ عشق ماده حتّی یک بار روش هم رفت ولی ماده خیلیییی جلوگیری میکنه و از بدشانسی نوک مرغ عشق ماده خیلییی تیز و دردناکه برای همین مرغ عشق نر من نمیتونه جفت گیری کنه…. خواهش میکنم راهنماییم کنید:)

  • مرغ عشق ماده شما اصن جفت نگرفته و مرغ عشق نر شما زیاد مسته یه مرغ عشق ماده دیگه باهاش جفت بزن ماده مست خوب پیدا کن که تازه از جوجگی بیرون اومده و بالغ شده و سه ماهش کامل شده بنده خودم مرغ عشق دارم نر مست که با سه تا ماده جفت گرفته ماده ها هم همشون جوجه سه ماهه هستن ک از جوجه گی بیرون اومدن خخخخ. مرغ مادتون فک کنم تمایلی به جفت گیری نداره

  • مرغ عشق ماده شما فک کنم تمایلی به جفت گیری نداره یا اصن جفت نیستن شایدم هردو مرغ عشقاتون نر هستن یا ماده

 23. سلام من یک جفت مرغ عشق دارم که باهم خیلی جور هستن ولی نشانه های جفت گیری صحیح رو ندارن مرغ عشق ماده بعضی موقع داخل لونه میره وچند هفته پیش یکبار دیدم که جفت گیری میکردن ولی بعد اون دیگه ندیدم .چیکار کنم که زود تر تخم بزارن لطفلا کمک کنید .

 24. سلام بنده چند جفت مرغ عشق دارم ک تخم گذاریشون و جوجه کشیشون طبق رواله ولی به جز دو جفت که نزدیک سه ماه میشه تخم گذاشتن و تخماشون فاسد شده و تخماشونو برداشتم تا دوباره تخم بزارن ولی تخم نزاشتن اصن و توی لونشون خوابیدن و بیرون نمیان جریانش چیه لطفا راهنمایی کنید

 25. سلام خسته نباشید من دوجفت مرغ عشق دارم که به جفتش تخم گذاری کردن دیروز دیدم ماده تخم گذار بد جور داره اونیکی ماده رو میزنه البته نرشو در حال جفتگیری بارها با اونیکی دیده بودم خلاصه جداسون کردم ولی نر مگه ول کن میشه ماشاالله میخواد میله هارو بشکنه بره تو اونیکی قفس چیکار کنم

  • علیرضا دانش فر

   سلام سالار جان ممنون. قفس مرغ عشقی که تخم نداره جایی بزار که مرغ عشق نر اون قفسی که تخم داره اونو نبینه.

 26. سلام.من الان چهار هفته ای میشه که دو عدد مرغ عشق خریدم نر و ماده،ماده برای نر غذا میبره کله بالا پایین میکنه و لپ هاشو تمیز میکنه و خیلی میخونه ،ولی مرغ عشق نر ساکته و بی محلی میده و بعضی اوقات میزنه ماده رو بعضی وقت ها هم خیلی کم برای ماده کله بالا پایین میکنه و لپ هاشو تمیز میکنه و اینو بگم قبلا جفت داشته مرده .لطفا راهنمایی کنید. با تشکر

  • علیرضا دانش فر

   سلام سینا جان

   ممکن مرغ عشق نر تون هنوز آماده و مست نشده باشه. اسفنجی نوکش باید آبی شده باشه . اگرم آماده باشه هنوز دلش پیش اون مرغ عشق قبلیست.

   باید بیشتر فرصت بدی تا بهش عادت کنه.

 27. سلام من دو جفت مرغ عشق دارم دوسالي ميشه خيلي تخم ميزارن يعني جوجه ك يه هفته اي ميشه دوباره تخم ميكنن جوجه ها هنو بزرگ نشدن كامل جوجه هاي بعدي ب دنيا ميان دوباره همين چرخه ادامه داره تخما رو بر ميدارم هر سري بازم فايده نداره لونه هم ك بر ميدارم رو زمين تو جا ارزني تخم ميكنن چيييييكار كنم باهاشون جدا ميكنم جفتا رو رو سرشون ميزارن خونه رو اگه ميدونيد چيكار بايد كرد باهاشون راهنماييم كنيد ممنون دوسشون دارم خيلي دلم نمياد بفروشم يا عوضشون كنم

 28. با سلام و تشکر از سایت خوبتون
  در مورد پرورش و جوجه کشی، میشه برادر و خواهر رو با هم جفت زد؟ مشکلی برای جوجه ها پیش نمیاد یا دلیلی بر نبود نطفه در نسل های بعدی نمیشه؟؟؟ ممنون میشم راهنماییم کنید …

  • علیرضا دانش فر

   سلام سبحان جان. سپاسگزارم

   مرغ عشق خواهر و برادر جفت نزنید بهتره، بستگی داره ممکن تمام جوجه های مرغ عشق سالم دنیا‌ بیان یا دچار جوجه های معیوب بشن. از لحاظ تجربه بعضی از افراد مرغ عشق سالمی دنیا اومدن ولی ممکن این مورد برای همه پیش نیاد. یقینا نسل های بعد به مشکل خواهند خورد.

 29. سلام من الان ۴ماهه مرغ عشق خریدم
  مرغ عشق ماده از دهن نرغ عشق نر غذا میگیره
  مرغ عشق ماده هم بیشتر اوقات داخل لونه هست و مرغ عشق نر بالای لونه براش اواز میخونه گاهی اوقاتم مرغ عشق ماده سرشو از لونه میاره بیرون و نوک هاشونو بهم میزنن دوباره میره داخل لونه الان تقریبا یک هفته ای هست که اینکارارو میکنن ولی نمیدونم چرا تخم نمیزارن

  • علیرضا دانش فر

   سلام فاطمه خانم

   در جفت خوردن مرغ عشقتون باید صبور باشین. تازه یک هفته ست مرغ عشق تون به هم علاقه نشون دادن.

 30. سلام.چند روز پیش یه جفت مرغ عشق خریدم که مرغ ماده را از کنار یه جفت دیگه گرفتیم.نوکش هم قهوه ایه‌.حالا که با این مرغ عشق نره (که خیلی هم مسته)جفتشون کردم اجازه جفت گیری نمیده.دلیلش چیه؟؟

 31. سلام دو سه روز میشه که مرغ عشق ماده میره داخل لونه بنظرتون تا چند روز اینده تخم میزاره ؟
  واینکه به جز ارزن و هویچ تخم مرغ دیگه چه چیزایی بهشون بدم خوبه که زودتر تخم بزارن ؟

 32. سلام مرغ عشق ماده ام هفت _هشت ماهشه و بعد از جفت گیری الان تخم گذاشته میخواستم بدونم که تخماش سالمه و در اولین تخم گذاری چند تا تخم میزاره

 33. سلام مینا جان. تخم مرغ را برای مرغ عشقی که اماده تخم گذاری شده نزار

 34. سلام خسته نباشید امروز صب مرغ عشق ماده از لونه بیرون پریده و نفس نفس مسزنه و میلرزه و ۳تا هم تخم گذاشته دسشویی هم نمیکنه بردم پرنده فروشه میگه نمیتونه تخمشو بیرون بیاره روغن زیتون بزن به مخرجش و بده بخوره.چیکار کنم پرندم تلف نشه

  • سلام آقا فرشید.

   جاشو باید گرم نگه داری بهش چند قطره روغن زیتون بدی بخوره روی مخرجشم روغن زیتون بزنی. آقا فرشید برادر عزیز این اقدامات رو باید از قبل یاد گرفت تا به موقع بتونیم به مرغ عشق مون کمک کنیم.

 35. سلام
  مرغ عشق من از روز ۷ دی تخم گذاشته و من برای این که سرما نخوره نزدیک به شوفاژ گذاشتمش
  هنوز تخم ها باز نشدن
  الان اینجا دیدم که تو نظرات گفتین که نباید نزدیک شوفاژ باشن
  یعنی جوجه ها از بین رفتن؟؟
  چه طور میتونم متوجه سلامتشون بشم
  🙁

  • علیرضا دانش فر

   سلام آقا رسول. در کامنت مورد نظر گفته شده که قفس مرغ عشق به شوفاژ چسبیده و ممکن در اثر رطوبت بالا یا پایین برای جنین مشکل ایجاد کنه. نزدیک شوفاژ اگر دما و رطوبت خیلی بالا و پایین نباشه مشکلی ایجاد نمی کنه. بهتر به تخم‌ مرغ عشق دست نزنی.

 36. سلام به همه دوستان
  من سه ماه پیش یه جفت مرغ عشق خریدم که با هم خوبند ولی وقتی ماده میره پیش نر اون فرار میکنه میره یه جای دیگه میشنه. و این کار در عرض یه دقیقه شاید ده بار تکرار میشه یا این جوری بگم نر به ماده توجه نمی کنه هر چند که ماده به نر خیلی علاقمنده. من تا به حال چنین چیزی ندیدم به نظزر شما مشکل چیه؟

 37. عالی بود توضیحاتتون سپاس

 38. سلام مرغ عشق نر خیلی تلاش میکند ولی ماده به او اجازه جفت گیری نمیدهد چرا؟؟

  • سلام

   ممکن مرغ عشق ماده آماده نباشه یا علاقه ای به مرغ عشق نر نداشته باشه. البته باید در جفت گیری مرغ عشق صبور بود تا به هم عادت کنن.

 39. سلام و خسته نباشید ببخشید من یه مرغ عشق ماده خیلی وقته دارم و سه روز پیش براش یه نر گرفتم از وقتی گرفتم یک سره کنار هم نشستن و کار خاصی نمیکنن حتی لب نمیگیرن .وقتی نر میره دونه میخوره ماده پشت سرش میره میخوره و وقتی نر میره سرجاش اونم میره کنارش .قبل اینکه نر بخرم ماده میخوندو سرصدا می کرد و داخل لونه اش میرفت ولی الان یکم جیک جیک میکنه و ساکت میشه و داخل لونه نمیره نر هم خیلی کم آواز میخونه . بنظرتون دلیلش چیه ؟ جلشون آینه بزرگ نصب کردم که شاید یکم آواز بخونم اما زیاد آواز نمیخونن .آیا ممکنه از هم خوششون نمیاد؟ شاید نر مست نیست ،بنظرتون جداشون کنم تا مست شن؟ لطفا هروقت جوابمو دادید به جیمیلم ارسال کنید باتشکر

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ. ﻣﻤﻨﻮﻥ ﺁﻗﺎ ﺣﺴﻴﻦ. ﺩاﺧﻞ ﻗﻔﺲ ﻣﺮﻍ ﻋﺸﻖ ﺁﻳﻨﻪ ﻧﺬاﺭ ﻛﺎﻣﻼ اﺷﺘﺒﺎﺳﺖ. ﻣﺮﻍ ﻋﺸﻖ ﻧﺮ ﺑﺎﻳﺪ ﻗﺮﺹ و ﻣﺤﻜﻢ ﺁﻭاﺯ ﺑﺨﻮﻧه ﺎﮔﺮ ﻣﺮﻍ ﻋﺸﻘﺘﻮﻥ ﺁﻣﺎﺩﻩ ﻧﻴﺴﺘﻦ ﺟﺪاﺷﻮﻥ ﻛﻦ ﺗﺎ ﺁﻣﺎﺩﻩ ﺷﻦ اﮔﺮﻛﻪ ﺁﻣﺎﺩﮔﻴﻮ ﺩاﺭﻥ ﺑﺎﻳﺪ ﺻﺒﺮ ﻛﺮﺩ ﺑﻪ ﻫﻢ ﻋﺎﺩﺕ ﻛﻨﻦ.

 40. با سلام
  مرغ عشق ماده ی من وقتی تخم میگذارد و بچه ها یکی یکی به دنیا میایید بعضی بچه ها به دلیل نشستن ماده روی ان ها خفه شده و در نهایت میمیرند باید چه کار کنم ؟
  با تشکر از راهنماییتان

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ اﻣﻴﺮ ﺟﺎﻥ. ﻣﻤﻨﻮﻥ. ﺗﻪ ﭼﺎل ﻣﺮﻍ ﻋﺸﻖ ﻣﻘﺪاﺭﻱ ﮔﻮﺩ ﺑﺎﺷﻪ و ﺩﻭ ﺗﺎ ﺗﺨﻢ ﺑﺪﻭﻥ ﻧﻂﻔﻪ ﻛﻨﺎﺭ ﺟﻮﺟﻪ ﻫﺎ ﺑﺰاﺭ.

 41. سلام اگه بیشتر از یکماه تخم ها جوجه نشدن یعنی تخم ها نطفه نداشتن؟ مرغ عشقم ۳ تا تخم داره روشون میخوابه در نیومدن ولی

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ. ﺑﻠﻪ ﺗﺨﻢ ﻫﺎ ﺑﺪﻭﻥ ﻧﻂﻔﻪ اﻧﺪ. ﻧﺴﻴﻢ ﺧﺎﻧﻢ ﺑﺎ ﻧﻮﺭ ﭼﺮاﻍ ﻗﻮﻩ ﮔﻮﺷﻴﺘﻮﻥ ﺑﻪ ﺁﺭاﻣﻲ ﻧﺰﺩﻳﻚ ﺗﺨﻢ ﻛﻨﻴﺪ و ﺩﺭﻭﻥ ﺗﺨﻢ ﺑﺒﻴﻦ اﮔﺮ ﺗﺨﻢ ﺯﺭﺩﻩ ﺑﻮﺩ ﺑﺪﻭﻥ ﻫﻴﭻ ﺭﮒ ﺧﻮﻧﻲ ﻭ ﺳﻴﺎﻫﻲ ﺗﺨﻤﻮ ﺑﺮﺩاﺭ.

 42. سلام و خسته نباشید ، ببخشید یه جفت مرغ عشق دارم نره خیلی آواز میخونه و همش سرشو جلو ماده تکون میده امروز صبح هی باهم آواز میخوندن بعد برا اولین بار دیدم نر پریده پشت ماده ،آیا احتمال داره تخم بزارن ؟ و وفتی نر پرید پشت ماده از اون موقع نر هی میخوند ماده هم بعضی موقع ها میخوند و باهم لب میگرفتن .و از اون موقع ماده بعضی وقتا میره تو لونه باز میاد بیرون البته قبلشم همین کارو میکرد اما آن دفعه نر از بیرون همش برا ماده سر تکون می داد.اینا بنظرتون چندوقت دیگه تخم میزارم.و وقتی اینا ساکت هستن. ماده روی یه میله نشسته و پوف کرده خودشو علتش چیه؟ولی مطمینم مریض نیست. و همش میله های قفس رو گاز میگیره؟ ومنظورتون از غذای مقوی چیه ؟من بهشون ارزن میدم و تو هفته ۲*۳روز گندم خیس میدم بهشون تخم مرغ رنده کردم گذاشتم جاشون اما نخوردن. ببخشید اگه طولانی شد لطفا اگه میشه جوابمو بدید باتشکر

 43. سلام من مرغ عشقم سرلاکی بزرگش کردم ۳ماهشه ایا برا جفت زدن مناسبه و ایا بعد جفت زدن وحشی میشه ممنون میشم راهنماییم کنین

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ ﺁﺭﻣﺎﻥ ﺟﺎﻥ. ﻣﺮﻍ ﻋﺸﻖ ﺩﺭ ﻧﻪ ﻣﺎﻫﮕﻲ ﺑﻪ ﺑﻠﻮﻍ ﻣﻴﺮﺳﺪ و ﺩﺭ اﻳﻦ ﺳﻦ ﻧﻤﻴﺸﻪ اﻭ ﺭﻭ ﺟﻔﺖ ﺯﺩ.

 44. ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

  ﺳﻼﻡ. ﻣﻤﻨﻮﻥ ﺣﺴﻴﻦ ﺟﺎﻥ. اﮔﺮ ﻣﺮﻍ ﻋﺸﻖ ﻧﺮ و ﻣﺎﺩﺗﻮﻥ ﺁﻣﺎﺩﮔﻲ ﻛﺎﻣﻞ ﺭﻭ ﺩاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻦ ﭘﺲ اﺯ ﺟﻔﺖ ﮔﻴﺮﻱ ﺑﻪ ﻣﺪﺕ ﭼﻨﺪ ﺭﻭﺯ ﺻﺒﺮ و ﺣﻮﺻﻠﻪ ﺗﺨﻢ ﺧﻮاﻫﻨﺪ ﮔﺬاﺷﺖ. ﻣﻘﺎﻟﻪ ﻏﺬاﻱ ﻣﺮﻍ ﻋﺸﻖ ﺩﺭ ﻣﺴﺘﺮﭘﺖ ﻏﺬاﻱ ﻛﺎﻣﻞ ﻣﺮﻍ ﻋﺸﻖ ﺭﻭ ﺑﻪ ﻃﻮﺭ ﻛﺎﻣﻞ ﺷﺮﺡ ﺩاﺩﻩ ﻟﻂﻔﺎ اﻳﻦ ﻣﻘﺎﻟﻪ ﺭﻭ ﻣﻂﺎﻟﻌﻪ ﻛﻦ.

 45. مرغ عشق ها من ۵تا تخم گذاشتن اگه جوجه هاشون رو دربیارن خودشون تغذیشون میکنن یا ماهم باد کاری انجام بدیم

 46. سلام وخسته نباشید ، من مرغ عشقام بعد جفت گیری تو هفته اول نر هرروز ۲-۳بار شایدم بیشتر میپرید پشت ماده و تو هفته دوم ماده بیشتر روز تو تونه هست و بعضی اوقات میاد بیرون غذا و …کنه نر خیلی کم میره تو لونه جای ماده و وفت از دم در لونه اواز میخونه و فقط کَلشو تو لونه میکنه .از هفته بعدش زیر شکم ماده باد کرده الان میشه گفت از وقتی که نر پریده پشت ماده دوهفته هست که گذشته اما تخم نذاشته . جقدر دیگه باید منتظر باشم درضمن .۱دستشوی هاش بزرگ شده ۲بیشتر روز تو لونه هست۳وقتی میاد بیرون بیشتر پوف کرده هست.لطفا کمک و جوابمو بدید اگر اگر امکانش هست درتلگرام بامن در ارتباط باشید یا همینجا جوابمم بدید باتشکر ایدی تلگرامم@b_800

 47. سلام خسته نباشید من سه تا مرغ عشق ماده و یک مرغ عشق نر دارم ، یکی از مرغ عشق های ماده از صبح ساعت ۷ شروع به جیغ زدن میکنه تا شب به نظرتون علت چی هست؟

 48. سلام علیرزاجان من مرغ عشق خریدم دوتا هم تخم دارن اینا دوتا تخم میزارن یا ۵ تا همش روتخمها خوابیدن فقط نمیدونم نره یاماده همش میاد بیرون غذامیخوره بعد میره داخل لونه میخواستم بپرسم تو چه شرایطی نگهشدارم غذای خودشونو بدم یه چیزایه دیگه ای هم بدم منطورم اینکه دور قفسو بپوشونم یا بازبذارم کنار پنجره بذارم جای خلوت باشع لطفا راهنمایی کنید بی زحمت

 49. سلام من یه جفت مرغ عشق دارم از خیلی وقته با همن ولی تخم نزاشتن باهم دونه عوض میکنن اما رو هم نرفتن ماده نمیزاره و بعضی وقتاماده نرومیزنه نر خیلی مسته وهمش اوازمیخونه جاشون خوبه و ماده همش میره تو لونه وپرمیزنه همونجامیشینه خیلیم سرحالن چیکار کنم تخم بزارن

 50. سلام استاد،من ی جفت مرغ عشق خریدم،مادش خیلی صدا در میاره ولی نره نه و هی مدام پف میکنه،هر روز هم بهشون تخم مرغ آبپز و هویج میدم،میشه کمکم کنید؟ممنون میشم جواب بدین

 51. سلام من یک جفت مرغ عشق دارم ماده دو ماه از تر بزرگ و تر می خواهد جفت گیری کند ولی ماده هیچ کاری ممکنه

 52. باسلام
  مرغ عشق های من جفت گیری کردن ولی ماده تخم نگذاشت وبعد نر دیگه جفت گیری نکرد ماده اش هم دیگه تو لونه نرفت وحالا هم نر خیلی پر ریزی داره واینکه یه سال بود جفت گیری نمیکردن میشه راهنماییم کنید

 53. باسلام
  مرغ عشق های من جفت گیری کردن ولی ماده تخم نگذاشت وبعد نر دیگه جفت گیری نکرد ماده اش هم دیگه تو لونه نرفت وحالا هم نر خیلی پر ریزی داره واینکه یه سال بود جفت گیری نمیکردن میشه راهنماییم کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *