آخرین خبرها
خانه / راه اندازی سالن پرورش / ۱۰ نکته مهم در جفت گیری فنچ ها برای بازدهی بیشتر

۱۰ نکته مهم در جفت گیری فنچ ها برای بازدهی بیشتر

جفت گیری فنچ ها : به دلیل اهمیت بالای جفت گیری فنچ ها در تولید و پرورش این پرنده، نکاتی را که لازم دانستم شما پرورش دهندگان در مورد، جفت گیری فنچ ها بدانید در این مقاله مورد بحث قرار داده ام.

کمی درمورد فنچ بدانیم

فنچ های رایج در ایران دارای جثه بسیار کوچک، مقاوم و ارزان قیمت هستند. فنچ های بنگالی و زبرا از ساده ترین فنچ ها محسوب می شوند. داشتن این ویژگی ها در این نوع فنچ ها نگهداری از آن ها در خانه برای هر پرورش دهنده میسر و آسان ساخته است. زادگاه اصلی فنچ در کشور استرالیا می باشد. به تازگی نژادهای بسیار زیبا و گران بهای دیگر از فنچ ها از کشورهای مصر، هند، پاکستان به ایران وارد شده اند.

بعضی از فنچ ها علاوه بر این که باید بهای بیشتری را برای آن ها پرداخت کرد، نیاز به توجه بیشتری دارند. اگر اولین بار است قصد نگهداری از فنچ ها را در خانه دارید، فنچ های ارزان قیمتی مثل زبرا و سفید را انتخاب کنید. بعد از آشنایی با نحوه نگهداری از فنچ ارزان می توانید به سراغ فنچ های گران تر بروید. فنچ ها پرندگانی پر جنب و جوش و صدا دار هستند. فنچ ها در برابر بیماری ها دارای مقاومت بالایی هستند.

عمر این پرنده ده سال می باشد. با نگهداری و تغذیه صحیح می توانید عمر فنچ را به دوازده سال برسانید. فنچ ها دارای نژادهای گوناگونی هستند. گونه های فنچ شامل: فنچ مونیای ملوکان، فنچ طوطی وار، فنچ بلوطی، فنچ نرگسی یا مصری، فنچ بنگالی، فنچ مونیای سرسفید، فنچ آوازه خوان، فنچ نواری، فنچ زبرا یا راه راه.

شما پرورش دهنده ی عزیز را به خواندن این مقاله دعوت می کنم. امیدوارم مورد استفاده و رضایت شما عزیزان قرار گیرد.

 

جفت گیری فنچ ها ! نکاتی درباره جفت گیری فنچ ها

قبول داریم نگهداری و تولید مثل بعضی از گونه های فنچ کار آسان و بسیار ساده ای است. خیلی از دوستان در مرحله جفت زدن فنچ سوالات زیادی پرسیده بودند. تصمیم گرفتم این مقاله را بنویسم و در رابطه با سوالاتی که پرسیده بودید، اطلاعات را در اختیارتان قرار دهم. این مقاله در رابطه با نشانه های آمادگی و معیارهای جفت گیری فنچ نر و ماده است. پس شما را به خواندن این مقاله دعوت می کنم. فنچ ها  به راحتی  تولید مثل و زاد و ولد می کنند. زمانی که یک جفت فنچ می خواهند جفت گیری کنند رفتارهایی را از خود نشان می دهند. کافی است مقداری نخ مخصوص چال را کنار قفس بگذارید. فنچ های آماده به سوی نخ ها می روند. شروع به جمع کردن نخ و الیاف برای ساختن لانه خود می شوند.

تجربه بعضی از پرورش دهنگان نشان داده هرگز از نخ های پهن و قطر دار برای لانه سازی استفاده نکنید . استفاده از نخ های نازک برای لانه  نتیجه مطلوبی را خواهید گرفت. بعد از قرار دادن لانه، میله نشیمن گاه و ظرف غذا روبرو لانه قرار دهید. هرگز به تخم های فنچ ها دست نزنید زیرا فنچ ماده ممکن قهر کند و دیگر روی تخم نخوابد.

جفت گیری فنچ ها! نکاتی درباره جفت گیری فنچ ها

برای اینکه شما پرورش دهنده عزیز در امر پرورش، نگهداری و جفت گیری فنچ ها موفق باشید به نکات زیر توجه فرمائید.

 

۱ . رسیدن فنچ به سن بلوغ

فنچ ها زمانی که به سن دو ماهگی می رسند به مرحله تولید مثل نزدیک می شوند. فنچ ها باید برای جفت گیری سالم و سرحال باشند.

 

۲ . تشخیص صحیح فنچ نر زبرا و ماده ی سفید برای جفت گیری

فنچ نر دارای نوک قرمز پررنگ می باشد. در دو طرف گونه های نر دو لکه ی نارنجی قابل مشاهده است. بدن فنچ نر دارای خال های ریز ریز می باشد. فنچ ماده دارای نوک نارنجی و دارای نقش و نگاری کمتری نسبت به نر است. در ماده ی سفید اصلا نقش و نگاری وجود ندارد. از بعضی دوستان شنیده ام که یک جفت فنچ به مدت چند ماه جفت بوده اند اما نه خبری از جفت گیری و تخمی شد. تا اینکه بعد از چند ماه متوجه شده هر دو نر بوده اند.

 

۳ . روش جفت گیری فنچ به شیوه ی آویاری یا جفتی

پرورش فنچ برای جفت گیری می تواند به صورت آویاری و جفتی انتخاب شود. فنچ ها را می توان به صورت جفت جفت مثلا دو یا سه جفت را با هم در یک قفس  برای جفت گیری همزمان با هم قرار داد. در روش آویاری یا گله ای می توانید فنچ ها را به تعداد بیشتر در یک سالن پرورش با توجه به مساحت سالن پرورشی برای جفت گیری آماده کنید.

 

۴ . قفس مناسب و سالن پرورش برای جفت گیری فنچ

در هنگام آماده کردن قفس برای جفت زدن فنچ ها،  بزرگ ترین قفس را در نظر بگیرید. به صورتی که پرواز کافی برای فنچ ها امکان پذیر باشد. سالن پرورشی که برای جفت گیری فنچ ها با تعداد زیاد در نظر دارید باید از توری ای استفاده کنید که فنچ ها نتوانند از سوراخ های آن گذر کنند. اگر قصد پرورش به صوت آویاری یا گله ای فنچ ها را دارید، در سالن به اندازه ی هشت متر مربع، هشتاد فنچ را می توانید برای جفت گیری پرورش دهید. بوهای تند و مضر برای فنچ مضر است و منجر به تلف این پرنده کوچک می شوید. قفس و سالن مورد نظر فنچ ها از آشپزخانه و افراد سیگاری و دود دور کنید. محیط پرورش وجفت گیری باید محیط آرام و دور از سر و صدا باشد. در اثر سر و صدا فنچ ماده می ترسد از روی تخم بلند خواهد شد و جوجه فنچ درون تخم تلف خواهد شد.

 

۵ . نور و رطوبت و دما

در زمان پرورش و جفت گیری فنچ ها به نور محیط و رطوبت و دما توجه فرمایید. نور بهتر است طبیعی باشد و اگر نور طبیعی وجود نداشت از نورهای مصنوعی استفاده کنید. رطوبت هوا بین چهل تا شصت درصد. بالا رفتن رطوبت سبب می شود جنین در داخل تخم در اثر رطوبت زیاد تلف شود. کمتر بودن رطوبت از چهل درصد سبب می شود جنین داخل تخم در اثر پوسته سخت نتواند از تخم بیرون بیاید و منجر به مرگ جوجه فنچ شود. دما نوزده تا بیست و یک درجه سانتی گراد که با گذاشتن دما سنج در محیط می توانید روزانه دما را چک کنید. با بالا رفتن دما بیشتر از این تخم ها رسوب خواهند کرد و سبب فاسد شدن تخم فنچ ها می شود.

 

۶ . تور سیمی بدون رنگ

در سالن پرورش فنچ به صورت آویاری از تورهای سیمی و پلاستیکی ای استفاده کنید که با رنگ شیمیایی رنگ آمیزی نشده باشد. زیرا فنچ ها پرندگانی بازیگوش هستند که با نوک زدن به سیم و خوردن رنگ باعث مسمومیت فنچ ها خواهد شد.

 

۷ . میله های نشیمن

از هر چوب درختی به عنوان میله نشیمنگاه فنچ ها استفاده نکنید زیرا بسیاری از این چوب ها برای فنچ ها سمی هستند.

 

۸ . تغذیه مناسب و آب تازه

فنچ ها پرندگانی دانه خوار هستند. ارزن ریز غذای اصلی فنچ ها را تشکیل می دهد. شما می توانید در کنار دانه ی ارزن از میوه جات و سبزی جات برای سلامتی زاد و ولد فنچ ها بهره ببرید. میوه ها شامل سیب، هندوانه، پرتقال، انگور، گلابی، خیار را می توان به فنچ ها دو بار در هفته داد. سبزیجاتی مثل کاهو، اسفناج، جعفری، هویج بخارپز را می توان در هفته دو بار به فنچ ها داد. در زمان جوجه کشی، تخم مرغ آب پز برای جوجه ها تهیه نمایید. از کف دریا برای ساخته شدن پوسته ی تخم فنچ یک بار در هفته استفاده کنید. یک بار در هفته مولتی ویتامین در آبخوری برای فنچ ها بگذارید.

 

۹ . نظافت محیط

ضد عفونی  و تمیز کردن قفس ها، محیط سالن، دانه خوری، آبخوری، لانه، میله نشیمنگاه، کف قفس، به صورت مرتب انجام دهید تا از رشد باکتری ها و ویروس ها و انتقال آن ها به فنچ های مولد و جوجه ها جلوگیری شود. فنچ ها در معرض مواد شوینده و بوی مواد شوینده قرار ندهید که سبب تلف شدن آن ها خواهد شد.

 

۱۰ . علاقه مندی بین جفت ها

فنچ ها در فاصله زمانی بین یک هفته تا سه هفته جفت گیری می کنند. اگر جفتی با شرایط نگهداری مناسب و تغذیه مناسب بعد از گذشت دو و سه ماه جفت گیری نکردند. ممکن است این جفت فنچ که برای هم انتخاب کردید به یکدیگر هیچ علاقه ای نداشته باشند. در صورت جفت گیری فنچ ها،  در هر دوره تخم گذاری بین  ۳ تا ۱۰ تخم گذاشته می شود. پس از گذشت ۱۴ روز جوجه ها به ترتیب زمان تخم گذاری در روزهای متفاوت دنیا خواهند آمد. اگر شما تمایلی به جوجه گرفتن از فنچ ها را نداشتید کافیست لانه را از قفس بردارید.

 

جمع بندی و سخن آخر

در این مقاله به شما آموزش دادم در زمان جفت گیری فنچ ها، از فنچ های بالغ و مولد که دو ماهه می باشند را مورد انتخاب قرار دهید. فنچ های سالم را برای پرورش و جفت گیری انتخاب کنید. برای پرورش فنچ ها در جفت گیری می توان از روش گله ای و جفتی بهره برد. در جفت گیری فنچ ها به نظافت، تغذیه، دما، رطوبت، نور اهمیت ویژه دهید. فنچ ها را از سر و صدا و بو و دود دور نگه دارید. برای فنچ های مولد نخ های نازک قرار دهید.  بعد از لانه بستن فنچ ها و تخم گذاری به مدت چهارده روز منتظر جوجه فنچ ها باشید.

امیدوارم مقاله تولید مثل فنچ ها برایتان مفید بوده باشد.

لطفا نظرات، سوالات و تجربه هایتان را برای ما زیر همین صحفه کامنت کنید.

بازار خرید و فروش پرنده مسترت

درباره‌ی علیرضا دانش فر

دنیای کارآفرینی تنها رویاییست که اون رو عاشقانه دنبال می کنم. زمانی که تصمیم گرفتم سری به صنعت پرورش بزنم به هیچ وجه فکر نمی کردم این حوزه اینقدر بزرگ، جذاب و چالش برانگیز باشه. در حال حاضر معتقدم تا چند وقت دیگه صنعت پرورش در ایران متحول و کارآفرینان زیادی در این صنعت تولیدات و محصولاتشون رو جهانی خواهند کرد.

47 نظر

 1. ممنون از مقاله خوبتون کامل مفید بود.

 2. سلام
  من یک جفت فنج دارم که بارها با هم جفت گیری کردن در طول یک ماه ولی هنوز تخم نزاشتن و این در حالی هست که پنبه و الیاف بردن تو لونه و گاهی تو لونه میخوابن

  • سلام‌ کامران جان. درسته فنچ شما چند بار جفت‌ گیری کرده اند٬ اما به درستی جفت نخورده اند. از جنس نر و ماده بودنش مطمئن شوید.

  • سلام وقتتون بخیر ممنون از سایت مفیدترین
   بنده یک جفت فنج دارم رنگ خوب و خاصی دارن دوهفته س خریدم براشون همه چی مهیا کردم امروز برای اولین بار دیدم جفت شون رفتن تو لونه پنبه ها رو تکون دادن آیا جفت خوردن نشانه چیه با تشکر

 3. سلام. ممنون از مقاله٬ عالی بود. منتظر کتاب های آموزشی شما هستیم.

 4. سلام خسته نباشید. میشه یه برنامه غذایی فنچ برام نام ببرید.ممنون میشم.

 5. سلام. بسیار عالی بود ممنون از سایت خوبتون.

 6. سلام و خسته نباشید.
  فنچ های من تا الان۷تخم گذاشتن ولی نمیروند روی تخم ها بخوابند و روی انها لونه میسازن؟
  مشکلشون چیه؟
  تغذیشونم برنامه ریزی داره.

 7. علیرضا دانش فر

  سلام سپاسگذارم. ساختن دوباره لانه بر روی لانه قبلی یعنی جفت خوردن دوباره فنچ و گذاشتن دوباره تخم. به همین علت روی تخم های قبلی نمی خوابن . همچین مشکلی در روش آویاری فنچ ها به وفور دیده می شه.

 8. سلام ببخشید وقتتونوگرفتم میخاستم بهم بگین که چیکارکنم تافنجام تخم کنن هرلطفی بهشون میکنم دوجفت دارم ولی هیچ کدوم تخم نمی کنن مطمئنم نروماده اند.لطفاکمکم کنید……………..خیلی ممنون ازسایت خوبتون

 9. علیرضا دانش فر

  سلام‌ یونس جان

  خواهش می کنم. بهتر فنچ ها رو جایی بذاری که رفت و آمدی نباشه. بعضی از فنچ ها به خاطر رفت و آمد آدما از ترس تخم نمی زارن.

 10. سلام.مرسي از مقاله خوبتون.
  اما وقتي دوتا فنچ نر و ماده همديگرو بخارونن نشونه جفت شدنشونع؟

  • علیرضا دانش فر

   سلام امیر جان. ممنون

   نشانه علاقه بین جفت فنچ نر و ماده هست و در آینده جفت خواهند خورد. البته اگر همه شرایط برای یک جفت فنچ شما مهیا باشه.

 11. سلام میگم استقامت فنچ تو سرما چقدره؟تو سرما تخم میذاره یا ن؟

  • علیرضا دانش فر

   سلام آقا رضا

   استقامت فنچ در سرما کم است. فنچ ها پرندگان بسیار حساسی در برابر سرما هستن و هرگز در سرما تخم نخواهن گذاشت.

 12. سلام ممنون ازاطلاعاتی که گذاشتید فنچ های که من دارم هردشون باهم جفت گیری میکنن ماده سفیدونرراه راه هست دلیلش چیه ممنون

 13. سلام خسته نباشید ببخشید
  من یک جفت فنچ لپ سیاه گرفتم با امروز ۴روز هست که دارم داخل قفس بسبتا بزرگ هست و داخل پارکینگ قرار دادم دما هم بین ۱۸تا۲۳هست غذا همه نمونه بهشون میدم ولی لانه سازی نکرده اند فنج نر فقط سر شو میبره داخل لانه ، لانه هم از این کوزه ای هاست لطفا راهنمایی کنید

 14. سلام
  ببخشید من یک جفت فنچ دارم نزدیکای عصر که میشه ماده میره توی لونه و شب هم نره میره توی لونه کنارش میخابه دلیل این رفتار چی میتونه باشه اینو بگم که نر هم دارای خال زیر بال و لکه کرمی روی صورتش
  ممکنه هردو جوجه باشن و بالغ نشده باشن؟

 15. من یک جفت فنچ دارم می خواستم که بگوییم که باید چه کار کنم تا تخم بگذارنند

  • سلام علی جان

   فنچ ها تون باید بالغ باشن‌‌. براشون لونه و نخ چال بزار در جای رفت و آمد کم فنچ ها رو قرار بده.

 16. سلام
  از کجا بفهمیم فنچ هامون جفت خورده

  • سلام حسین جان. وقتی فنچ ها رو جفت میزنی براشون لونه بزار و کف قفس نخ مخصوص چال بریز وقتی شروع به لانه سازی کردن یعنی جفت‌ خواهند خورد.

 17. سلام.من جفت فنج دارم تاحالا چندبار تخم گذاشتن ولی جوجه نشده.چکار کنم.؟و سوال دیگه میشه فنچ و با سهره یا مرغ عشق جفت انداخت؟.لطفا سریع جواب بدید.بنظرم فنچ اگه رنگش مثل مرغ عشق بشه عالیه

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼم

   ﺟﻔﺖ ﺯﺩﻥ ﻓﻨچ ﺑﺎ ﻣﺮﻍ ﻋﺸﻖ ﻭﻏﻴﺮﻩ ﭼﻨﻴﻦ ﭼﻴﺰﻱ ﻣﻤﻜﻦ ﻧﻴﺴﺖ. ﻫﻔﺘﻪ اﻱ ﻳﻪ ﺑﺎﺭ ﺩﺭ ﺁﺑﺨﻮﺭﻱ ﻓﻨچ ﻣﻮﻟﺘﻲ ﻭﻳﺘﺎﻣﻴﻦ ﺑﺮﻳﺰﻋﺼﺮ ﺑﺎ ﺁﺏ ﺗﻤﻴﺰ ﺁﺑﺨﻮﺭﻱ ﺗﻌﻮﻳﺾ ﻛﻦ. ﺑﻬﺶ ﺑﺎﺩﻭﻡ رﻧﺪﻩ ﺷﺪﻩ ﺑﺪﻩ.

 18. سلام آیا ميشه سن فنچ هارا تصمیم زد یعنی اینکه بگي الا چند سالشه آیا ميشه یک نر بزرگ با ماده کوچک جفت گیری کنه

 19. سلام وقت بخیر میخواستم بپرسم که نخ چال چیه

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ ﺁﻗﺎ ﻣﺠﻴﺪ. ﻧﺦ ﻫﺎﻳﻲ ﻛه ﻤﺨﺼﻮﺹ ﺑﺴﺘﻦ ﭼﺎﻝ ﺩﺭ ﻣﻐﺎﺯﻩ ﻫﺎﻳﻲ ﻛﻪ ﻟﻮاﺯﻡ ﭘﺮﻧﺪﮔﺎﻥ ﻓﺮﻭﺧﺘﻪ ﻣﻴﺸﻪ ﻣﻮﺟﻮﺩ.

 20. سلام خسته نباشید فنچ ها تا چند سال تخم میزارند و برای مولد تا چند ساله استفاده کنم؟چوب درخت زردالو برایش فنچ ضرر نداره ؟؟

 21. ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

  ﺳﻼﻡ ﺁﻗﺎ ﻣﺠﻴﺪ. ﻧﺦ ﻫﺎﻳﻲ ﻛه ﻤﺨﺼﻮﺹ ﺑﺴﺘﻦ ﭼﺎﻝ ﺩﺭ ﻣﻐﺎﺯﻩ ﻫﺎﻳﻲ ﻛﻪ ﻟﻮاﺯﻡ ﭘﺮﻧﺪﮔﺎﻥ ﻓﺮﻭﺧﺘﻪ ﻣﻴﺸﻪ ﻣﻮﺟﻮﺩ.

 22. من یک جف فنج دارم ماده هی میره ته قفس

 23. سلام ببخشید مزاحم میشم من یک فنچ نر زبرا دارم و یک ماده سفید ۲روز خریدم هردوشون هی میرن ته قفس باز میشینن رو میله اصلا توی لانشونم نمیرن مشکل چیه؟؟؟

 24. سلام من یک نر زبرا دارم یک ماده سفید ۲روز خریدم و براشون کاغذ تکه تکه و سیخ ریز جارو ریختم ولی نمیدونم براچی همش میرن ته قفس مشکلش چیه؟؟؟

 25. سلام. وقت بخیر
  من یک جفت فنچ داشتم که ماده سفید تقریبا هر هفته پف میکرد و میرفت کف قفس و بعد از تقریبا یک روز خوب میشد و تخم میذاشت که تخم ها رو هم همیشه مینداختن بیرون و بعد از چند وقت ماده مرد. دوباره یک ماده دیگه براش خریدم که اونهم براش همین اتفاق دقیقا افتاد و مرد و تخم هم نذاشت. نمیدونم چرا. اگر میشه راهنمایی کنید ممنون میشم. فنچ ها رو هم در قفس در حیاط خلوت نگهداری میکنم.

 26. سلام چگونه فنچ هارو جفت کنم باید مثل قناری جداشون کنیم یا نه؟

 27. سلام زیاد خوندن فنچ نر از چیست؟ سه ماه تخم نزاشتن هوا گرم باشه میزان؟؟

 28. سلام
  عکس فنچامو بدم کسی میتونه تشخیص بده نر و ماده هستن یا نه ممنون..

 29. سلام یه جفت فنچ که قبلا جفت خوردن و تخم گذاشتن و بعد ماده مریض شد و یکی از پاهاش رو از دست داد برای نره تو همون قفس یه ماده گذلشتم تا گذاشتم سریع نره رفت سمتش که… ولی ماده نگذاشت و فرار کرد اقا جفت میخرن به نظررتون اون ماده قبلی رو تو قفس بردارم و سوال اخر چالشون برا سری قبل که ساختن دیت نزدم بنظرتون خالیش کنم تا خودشون با نخ مخصوص ببندن مممنون میشم اگر زود جوابمو بدید

 30. با سلام میخواستم ببینم آیا فنج نری که خودش را باد میکند آیا مریض است یا مشکل دیگری دارد ونره هی خوابش میبره و هی خودش را تمیز میکند

 31. سلام من یک جفت فنج دارم که چشم هایشان را همیشه میبندن و سرحال نیستند

 32. سلام ممنون از مطالب خوبتون
  من دو جفت فنچ دارم که از نر مادگیشونم مطمینم /الان دو یا سه ماهه که دارمشون و تو قفس همشون باهمن و خودم کف لونشون پنبه دونه گذاشتم شبا هر ۴ تا میرن تو یه لونه از هم جدا نمیشن نمیدونم چکار کنم که تخم بذارن لطفن راهنمایی کنین که از هم جداشون کنم؟بعد من جفتشونم ننداختم اینکه میگن یه مدت نر جدا کن بعد بنداز کنار مارده تا جفت بخوره من اینکارم نکردم از اول همه باهمن اگه میشه راهنمایی کنید دقیق من الان باید چکار کنم خیلی ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *