آخرین خبرها
خانه / پرندگان زینتی / زبان بدن کاسکو ها ! حرکات و رفتار کاسکو ها نشانه ی چیست؟۱۴ زبان بدن

زبان بدن کاسکو ها ! حرکات و رفتار کاسکو ها نشانه ی چیست؟۱۴ زبان بدن

زبان بدن کاسکو ها با شما حرف هایی دارد! جالب است بدانید که کاسکو ها هم  همانند انسان ها با رفتارهایشان خواسته هایشان را به شما اعلام می کنند.

هر رفتاری در کاسکو نشانه ی یک خواسته و احساس است.

شما پرورش دهندگان عزیز با درک رفتار ها و زبان بدن کاسکو می توانید خواسته ها و احساس پرنده تان را بفمهمید و بهتر از او مراقبت کنید.

یادگیری زبان بدن کاسکو ها کار ساده ای است. با وقت گذاشتن برای این مقاله می توانید تمامی حرکات و رفتارهای کاسکو را تحلیل کنید و بفهمید.

کاسکو ها عادت دارند حرکات عجیب و غریبی از خود بروز می دهند. مثلا شب ها منقار خود را به هم می سایند. یا گاهی اوقات متوجه می شوید سر کاسکو نیست! خوب که دقت می کنید متوجه می شوید کاسکو سرش را عقب برده و لای پرهای تنش قایمش کرده است.!

ویا گاهی اوقات مشاهده می کنید کاسکو مردمک چشمش را ریز کرده و پرهایش سیخ شده است. خب فکر می کنید این رفتارها نشانه ی چیست؟

مطمئنم دوست دارید بدانید زبان بدن کاسکو چه حرف هایی را برای گفتن دارد!

پس شما را معطل نمی کنم و شما را به خواندن این مقاله دعوت می کنم.

 

زبان بدن کاسکو ها ! حرکات و رفتار کاسکو ها نشانه ی چیست؟

 

همانطور که گفتم رفتارها و حرکات طوطی خاکستری نشانه ی خواسته یا احساسی است. در ادامه قصد دارم تک تک این رفتار ها را برایتان تحلیل کنم.

 

۱ . عقب بردن سر و قایم کردن زیر پرها نشانه ی چیست؟

اگر دقت کنید متوجه می شوید زمانی کاسکو این رفتار را از خود بروز می دهد. که شما برای مدتی تنهایش گذاشته باشید. این پرندگان بسیار بازیگوش هستند . زمانی که صاحبشان برای مدتی آن ها را تنها بگذارد. حوصله ی شان سر میرود.

کاسکو سرش را عقب می برد و لای پرهایش قایم می کند. این رفتار نشانه ی بی حوصلگی این پرنده است. اگر این رفتار را از پرنده تان دید حتما نزدیکش بیایید کمی با او حرف بزنید. بهتر است از قفس بیرون بیاریدش و اجازه دهید کمی آزاد باشد. آب تنی هم می تواند به سرحال شدن طوطی خاکستریتان کمک کند. می بینید با فهمیدن زبان بدن کاسکو می توانید بغهمید کاسکویتان چه حسی دارد.

 

۲ . تکان دادن پرها و پرآرایی نشانه ی چیست؟

 

باید بدانید که کاسکو ها روزانه ۸ ساعت به پرآرایی خود مشغول هستند. خب اصلا پرآرایی چیه؟

ببینید دوستان یکسری غدد چربی در بالای دم این پرنده وجود دارد. با تکان دادن بدنش چربی این غدد را خارج می کند و به سطح خشک پرها می زند. اینطوری پرها چرب می شوند و حالت براقی به خود می گیرند. آن ها با منقارشان کرک پرهایی که از بین رفته اند را از بدنشان خارج می کنند.

در ضمن چربی های خشک شده ای را که از پرآرایی قبلی روی سطح پرها باقی مانده را از با منقارشان جدا می کنند.

بنابراین تکان دادن پرها و پرآرایی بخشی از برنامه های روزانه این پرنده است . پرندگان هم به گونه ای به دنبال زیبایی و آراستگی هستند.

 

۳ . پف کردن پرها در زبان بدن کاسکوها نشانه ی چیست؟

 

توجه داشته باشی که پف دادن پرها در پرندگان معمولا نشانه ی بیماری پرنده است. به خصوص اگر پرنده یک گوشه بشیند و تحرکی نداشته باشد. اما معمولا کاسکو ها زمانی که احساس آرامش و امنیت کنند پرهای سر و گردن خود را پف می می دهند. بنابراین پف کردن پرها همیشه نشانه ی بیماری نیست.

 

۴ . به هم ساییدن منقارها در زبان بدن کاسکوها نشانه ی چیست؟

یکی دیگر از رفتار ها در زبان بدن کاسکو ها به سهم ساییدن منقار است. بعضی اوقات کاسکو ها منقار خود را به هم میسایند. که به اصطلاح به آن دندان قروچه می گویند.

دندان قروچه نشانه ی بیماری پرنده تان نیست و اصلا نگران نباشید. کاسکو زمانی که احساس راحتی یا خواب آلودگی می کند این رفتار را از خود بروز می دهد. درواقع به شما می گوید موقع خواب است.

 

۵ . بی حرکت ماندن در زبان بدن کاسکوها نشانه ی چیست؟

 

پرندگان به طور غریزی عادت دارند زمانی که احساس خطر می کنند بی حرکت بمانند و پرهای خود را صاف بگیرند. اگر توجه کرده باشید بعضی از جانوران در زمان خطر خودشان را به مردن میزنند. این رفتار کاسکو هم یک رفتار غریزی است و جای نگرانی ندارد.

 

۶ . جویدن ناخن در زبان بدن کاسکوها نشانه ی چیست؟

 

جویدن ناخن یک مر طبیعی است .  چند علت می تواند اما اگر متوجه شدید پرنده علاوه بر جویدن ناخن ها بال هایش را هم به شدت تکان می دهد. نشانه ی عصبانیت پرنده است. در ضمن پرنده به خاطر تشنگی و گرسنگی زیاد هم این رفتار را از خود بروز می دهد. پس  آب و دانش را بررسی کنید.

۷ . تنگ شدن مردمک چشم در زبان بدن کاسکوها نشانه ی چیست؟

زمانی که متوجه شدید کاسکویتان مردمک چشم هایش را ریز کرده و پرهایش را به حالت سیخ گرفته. مراقب گاز گرفتن کاسکو باشید این رفتار نشانه ی عصبانیت پرنده است و سریع بعد از این رفتار حمله می کند.

۸ . چرخش کاسکو به دور قفس در زبان بدن کاسکوها نشانه ی چیست؟

 

بارها مشاهده کرده اید که کاسکو ب دور قفس می چرخد و مدام این کار را تکرا می کند. الان وقتشه که بدونید این رفتار نشانه ی چیه؟!

معمولا کاسکو ها زمانی که صاحب خود را می بینند خوشحالی خود را اینطوری بروز می دهند. گاهی اوقات این چرخش به دور قفس نشانه ی تشنگی یا گرسنگی پرنده است.

۹ . بالا آوردن غذا از چینه دان در زبان بدن کاسکوها نشانه ی چیست؟

کاسکو ها زمانی که در کنار جفت خود باشند. برای نشان دادن حس علاقه ی خود غذای هضم شده را از چینه دان بالا می آورند. این کار یک امر غریظی است. اما اگر مشاهده کردید که تعداد دفعات بالا آوردن غذا از چینه دان زیاد شد. در واقع به استفراغ رسید این رفتار نشانه ی بیماری کاسکو است. سریعا آن را به دامپزشک ببرید.

۱۰ . عطسه یا سرفه کردن پرنده در زبان بدن کاسکوها نشانه ی چیست؟

طبیعتا باید بدانید که کاسکو ها مقلدان خیلی ماهری هستند. گاهی صدای سرفه و عطسه ی دیگران را در میآورند وشما اشتباها فکر می کنید صدای سرفه یا عطسه ی خود پرنده است.

در غیر اینصورت باید بگویم که اگر عطسه یا سرفه ی پرنده بر اثر وارد شدن گرد و غبار به مرای بینی پرنده است. اگر عطسه یا سرفه با آبریزش بینی همراه بود دلیل بر بیماری پرنده است. سریعا اقدام کنید.

 

۱۱ . خمیازه کشیدن و تکان دادن سر در زبان بدن کاسکوها نشانه ی چیست؟

گاهی اوقات  متوجه می شوید که پرنده همزمان که خمیازه می کشد سرش را تکان می دهد. شاید تعجب کنید از این رفتار ولی باید بگویم این حرکت دو دلیل می تواند داشته باشد.

یا یک پر کوچک وارد گوشش شده است که با انجام این حرکت می خواهد از گوشش خارج شود. و یا اینکه بر اثر صدای ناهنجار است. گاهی اوقات صداهای ناهنجار مثل رد شدن موتور سیکلت برای ما طبیعی و عادی است. اما برای پرنده صدای ناهنجار محسوب می شود. البته به دیدن یکی دوبار این رفتار نگران نباشید چیز مهمی نیست. اما اگر این حرکت مدام تکرار شد جای کاسکو را تغییر دهید.

۱۲ . سیخ شدن  کل پر های بدن در زبان بدن کاسکو نشانه ی چیست؟

زمانی که پرنده بخواهد برای دفاع از قلمرو اش حالت دفاعی و یا تهاجمی به خود بگیرد کل پرهای بدنش را سیخ می کند. با سیخ کرد پر هایش قدرت خود را به طرف مقابل نشان می دهد و بعد حمله می کند. در چنین مواقعی مواظب صورت خود باشید.

 

۱۳ . جمع کردن پا زیر شکم در زبان بدن کاسکوها نشانه ی چیست؟

 

دوستی پرسیده بودند که کاسکوی من زمانی که می خواهد استراحت یک پایش را زیر شکمش جمع می کند. آیا پای پرنده ام درد می کند؟!

در جواب باید بگویم دوست عزیز اگر جمع کردن پای پرنده فقط در زمان استراحت اتفاق می افتد اصلا جا نگرانی نیست این یک رفتار طبیعی است. کسکو ها دوست دارند در زمان استراحت یک پای خود را زیر شکم جمع کنند. اما اگر در ساعات روز متوجه ی بلند کردن پای کاسکو شدید احتمالا پای پرنده مشکلی دارد و باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 

۱۴ . لرزش کل بدن در زبان بدن کاسکوها نشانه ی چیست؟

کاسکو ها بسیار حساس  و ترسو هستند. زمانی که از چیزی بسیار بترسند کل بدنشان شروع به لرزش می کند. لرزش بدن این پرنده نشانه ی ترس است.

 

 

برای بالا بردن سطح اطلاعاتتان در مورد کاسکو می توانید این مقالات را هم مطالعه کنید.

 

چگونه کاسکو را اهلی و دست آموز کنیم؟!

۷ عامل موثر بر سخن گویی کاسکو

نکاتی در مورد قفس و محل نگهداری کاسکو

 

جمع بندی و سخن آخر

همیشه به یاد داشته باشید که پرندگان خانگی قرار است در کنار ما احساس امنیت و آرامش کنند. از آنطرف شما هم به وجود آن ها دلگرم شوید.

به همین خاطر باید در مورد آن ها به خوبی بدانید. به نظرم یادگیری زبان بدن کاسکو یک مقوله ای است که شما می توانید از احساسات و خواسته های پرنده تان با خبر شوید.

با تحلیل رفتار های طوطی خاکستری می توانید بهتر با او ارتباط برقرار کنید. شما می توانید رفتارهایی که باعث بهم خوردن آرامش پرنده تان می شود را شناسایی و برطرف کنید.

مثلا متوجه شدید زمانی که  به طور مداوم طوطی خمیازه بکشد و سرش را تکان دهد نشانه ی این است که صداهای ناهنجار طوطی خاکستری را اذیت می کند.

و یا زمانی که طوطی کل بدنش می لرزد نشانه ی این است که از چیزی ترسیده است.

شما با درک کردن این رفتارها می توانید آرامش و امنیت بیشتری را برای پرنده تان فراهم کنید.

شما پرورش دهندگان عزیز مسئول آرامش و زندگی پرندگانتان هستید پس با بالا بردن سطح اطللاعاتتان تعهد و مسئولیت خود را در قبال پرندگان ثابت کنید.

امیدوارم  مقاله ی زبان بدن کاسکو ها برایتان مفید بوده باشد.

لطفا نظرات، تجربیات و سوالات خود را برای ما زیر همین صفحه کامنت کنید.

 

بازار خرید و فروش پرنده مسترت

درباره‌ی علیرضا دانش فر

دنیای کارآفرینی تنها رویاییست که اون رو عاشقانه دنبال می کنم. زمانی که تصمیم گرفتم سری به صنعت پرورش بزنم به هیچ وجه فکر نمی کردم این حوزه اینقدر بزرگ، جذاب و چالش برانگیز باشه. در حال حاضر معتقدم تا چند وقت دیگه صنعت پرورش در ایران متحول و کارآفرینان زیادی در این صنعت تولیدات و محصولاتشون رو جهانی خواهند کرد.

8 نظر

  1. سلام چگونه عادت بد کاسکو رو از سرش بندازم

  2. سلام.وقتی کاسکو مایع به رنگ اب بالا می اورد جه کنیم

  3. کاسکو من دایما ظرف آب و دانه‌اش را میریزد چه کنم؟

    • دوست عزيز كاسكوها همگي علاقه به ريختن ظرف غذا و آبشان دارند و اين امر بيشتر در زماني اتفاق مي افتد ك كاسكو دچار كمبود توجه شما شده پس در اين مواقع با او بازي و حرف بزنيد

  4. سلام بسیار ممنون از اموزش شما

  5. سلام،کاسکوی من الان ده سالشه واز٨ماهگی دارمش،خیلی زودرام شدوکم کم حرف زدوعادتش دادم بیادرودست وشانه وخیلی صمیمی بودیم واکثراوقات ذوسونن ام مینشست وپرآرائی میکردبعدکم کم به سمت خانمم گرایش پیداکردوبمرورازمن فاصله گرفت،بطوریکه دبگه رو شانه ام نیامدواگرمیامدبایک گازازلاله گوشم،من روپذیرائی میکرد،ازدستم هرچیزی که بخورم،میگیره وبعدش بلافاصلن بک گاز ناگهانی!!!،تمام کلماتی که من میگم روتکرارمیکنه ولی من روبشدت دیگه میزنه وزخمی میکنه واگربیرون باشه امان ندارم،هرروزیکی دوجای بدنم ناجورزخمیه،موندم چکارش کنم،همیشه هم باهاش مهربون بودم وحتی تاحالاپرهاشوقیچی نکردیم وآزادنه توخونه پروازمیکنه.اگرمی تونیدلطفاراهنمائی بفرمائید.امشب هم پریدوبازوم روبشدت گازگرفت.
    قبل ازگرفتنش کتاب خوندم وکلی اطلاعات برای تربیت جمع آوری کردم،نمیدونم اشکال کارازکجاست؟

  6. سلام من کاسکویی دارم که حدود صد کلمه صحبت می‌کرد سه هفته بود که حرف نمیزد، فکر میکردم بخاطر بادکنکی که پسرم باهاش بازی میکردم ترسیده ، جدیدا به حرف افتاده بود ولی با کلمات خیلی محدود و با صدای خیلی ریز و آهسته امروز که رفتم ظرف غذاش رو تخمه بریزم دیدم که یک طرف زبانش ورم شدید مشابه آبسه کرده متوجه علت حرف نزدند تو این مدت شدم که علتش همین بوده، حالا میخواستم بدونم چیکار برای درمانش باید انجام‌ بدم . ممنون میشم راهنمایی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *