آخرین خبرها
خانه / پرندگان زینتی / ۴ چند نکته ی مهم در نگهداری از مرغ مینا

۴ چند نکته ی مهم در نگهداری از مرغ مینا

نگهداری از مرغ مینا مرحله ی بسیار مهمی است. اگر ندانید چگونه باید از مرغ مینا نگهداری کنید. پرنده افسرده می شود و ممکن است طول عمر کوتاه تری داشته باشد. همیشه تاکید کرده ام در پرورش پرندگان دو مرحله بسیار حساس است.

۱ . مرحله ی خرید پرنده ی مولد

۲ . مرحله ی نگهداری از پرندگان

شما حتی اگر بهترین پرندگان را هم برای پرورش و تکثیر داشته باشید اما ندانید چگونه باید از آن ها مراقبت کنید چه چیز هایی را برایشان فراهم کنید و چه کارهایی برایشان انجام ندهید. هیچ وقت نمی توانید شاهد تکثیر و رشد پرنده تان باشید. از همه مهم تر یک پرنده ی افسرده و مریض را باید تحمل کنید.

مرغ مینا پرنده ای زیبا و دلنشین است که مهم ترین ویژگی اش توانایی فوق العاده ی او در تقلید صدا است. او به خاطر توانایی تقلید صدایی که دارد طرفداران زیادی دارد.

پرورش و نگهداری مرغ مینا بر میگردد به سالیان خیلی قدیم. شاید باورتان نشود اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد پرورش و اهلی کردن اولین مرغ مینا بر می گردد به ۳۰۰۰ سال پیش که در هندوستان انجام شده است. مرغ مینا از خانواده (سار) است. این پرنده به دو نوع اهلی و وحشی یافت می شود.

در این مقاله در مورد مرغ مینای اهلی صحبت کنیم. اگر موافق باشید قصد دارم اطلاعات و نکاتی را در مورد نگهداری از مرغ مینا در اختیارتان قرار دهم.

پس شما را به خواندن این مقاله دعوت می کنم.

 

نگهداری از مرغ مینا ! چند نکته ی مهم در مورد نگهداری از مرغ مینا

مرغ مینا برخلاف کاسکو که وابستگی زیادی به صاحبش دارد آن چنان وابسته به صاحبش وابسته نیست.

اما بیاد داشته باشید که پرنده ی بسیار حساسی است. طوری که رفتار صاحبش را زیر نظر دارد . و درک بالایی از رفتار های صاحبش دارد.

اصطلاحا به مرغ مینا دهان باز می گویند. چون این پرنده خیلی زود به خوردن غذا از دست صاحبش عادت می کند. در حالی که دهان خود را باز نگه می دارد انتظار غذا از دست صاحبش ا می کشد.

مرغ مینا نژاد های مختلفی دارد. از بین نژاد های مختلفی که این پرنده دارد. فقط نژاد جاوان بزرگ و مرغ مینای گریترهل جزو پرندگان ارزشمند محسوب می شود.

در حقیقت توانایی تقلید صدای مینای گریترهیل خیلی بیشتر و بهر از سایر گونه های مرغ مینا است.

 

۱ . اهمیت بهداشت در نگهداری از مرغ مینا

یکی از پر اهمیت ترین مراحل نگهداری از مرغ مینا بحث بهداشت و پاکسازی است. این پرنده قفسش را خیلی زود کثیف می کند. مرغ مینا در هنگام غذا خوردن ، غذایش را دور قفس پخش می کند و بسیار کثیف غذا می خورد.

به همین خاطر باید زود به زود قفسش را تمیز کنید. باقی مانده ی غذاها باعث تجمع،  حشرات موذی و پناهگاه میکروب ها و باکتری ها می شود. به شما توصیه می کنم از روزنامه استفاده کنید. روزنامه ای را در کف قفس بیاندازید و روزانه روزنامه را تعویض کنید. بنابراین هر هفته قفس این پرنده را بشورید و میله های قفس را به خوبی شستشو و تمیز کنید.

 

۲ . آب تنی دادن مرغ مینا

آب تنی دادن مرغ مینا را شاداب و سرحال نگه می دارد. زمانی که مرغ مینا برای مدت طولانی درقفس می ماند به آب تنی بسیار احتیاج پیدا می کند. خصوصا مرغ مینا هایی که کاملا اهلی هستند.  به همین خاطر پیشنهاد می کنم یک ظرف سفالی را در قفس پرنده بگذارید و اجازه دهید آب تنی کند.

مینا عاشق حمام کردن است و تقریبا ۲ بار در روز به آب تنی احتیاج دارد.

ظرف سفالی را حدود ۱۰ سانتی متر از آب پر کنید. آن را در کف قفس بگذارید. اگر می خواهید مینا در قفس آب تنی کند بهتر است قسمت جلوی قفس را آز یک ورقه ی پلاستیکی بپوشانید. تا از خیس شدن موکت و اثاثیه ی منزلتان جلوگیری شود.

اما پیشنهاد من این است که طرف آب تنی را بیرون از قفس روی زمین بگذارید.

مینا در هنگام آب تنی آب را به همه جای بدنش پخش می کند.

ابتدا نوکش را داخل آب می کند و پوستش را خیس می کند.

بعد با تکان دادن خود ، خودش را خشک می کند. بعد سراغ آراستن پرهایش می رود.

پس به شما عزیزان توصیه می کنم از آب تنی داده مینا ها در هنگام نگه داری از آن ها غافل نشوید.

 

۳ . پرریزی و کوتاهی بال مرغ مینا

پرور دهندگان عزیز توجه داشته باشید که مینا در سال ۲ بار پرریزی دارد.

اگر مینای شما در طول سال پرریزی نداشت نشان دهنده ی این است که رژیم غذایی مناسبی نداشته است. مینا هایی که با کمبود ویتامین روبه رو باشند پرریزی نخواهند داشت. بنابراین باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

اگر مشاهده کردید مینا ی شما نیاز به پرچینی دارد. هر ۲ بال این پرنده را کوتاه کنید. البته این کار را به فرد متخصص بسپارید تا به زیبایی پرنده آسیبی وارد نشود.

اگر بلد نباشید تا چه حدودی باید بال پرنده را کوتاه کنید در هنگام فرود امکان برخورد جناق سینه ی پرنده به زمین و شکستگی وجود دارد. پس کار را به اهلش بسپارید.

 

به شما توصیه می کنم مقاله ی تغذیه ی مرغ مینا چیست؟ چه غذاهایی را باید برای مرغ مینا فراهم کنیم؟ را بخوانید.

 

۴ . جابه جایی و تغییر محیط زندگی مرغ مینا

دوستی پرسیده بودند دوست دارم مینا را با خودم بیرون ببرم. بیرون بردن مینا و دیدن محیط ها ی مختلف مینا را اذیت و ترسیده  نمی کند؟

در جواب باید بگویم که معمولا طوطی سانان بسیار نسبت به تغییرات محیطی حساس اند و ترسیده می شوند. اما مرغ مینا نسبت به طوطی سانان حساسیت کمتری نسبت به جابه جایی و تغییرات محیطی دارد.

در واقع بعد از تغییر محیط حساسیت خاصی نشان نمی دهند و دچار افسردگی و ناراحتی نمی شوند. پس اگر می خواهید محیط زندگی آن ها را تغییر دهید.

یا آن را با خود به جاهای مختلفی ببرید نگران نباشید.

در طول نگهداری از مرغ مینا این پرنده واکنش نامناسبی نسبت به تغییرات محیطی نشان نمی دهد.

 

جمع بندی و سخن آخر

همانطور که در این مقاله متوجه شدید نگهداری از مرغ مینا باید اصولی باشد. مرغ مینا پرندگانی کاملا اجتماعی هستند. به همین خاطر نسبت به تغییرات محیطی واکنش نامناسبی نشان نمی دهند. اگر ندانید مرغ مینا به چه چیزهایی احتیاج دارند این پرنده ی اجتماعی کم کم دچار افسردگی می شود.

مینا ها عاشق آب تنی کردن هستند. شما باید هر روز بساز آب بازی را برای آن ها فراهم کنید. این پرندگان بسیار بازیگوش هستند و بسیار کثیف غذا می خورند. اگر نسبت به نظافت و تمیزی قفس پرنده بی توجهی کنید. قفس پرنده پناهگاه باکتری ها و حشرات موذی می شود.

برای این که تمیزی قفس برای تان زحمت نداشته باشد بهتر است از روزنامه استفاده کنید. روزنامه ها را هر دو روز یکبار تعویض کنید. حتما هفته ای یکبار کل قفس را شستشو دهید.

مینا ها در طول سال ۲ بار پرریزی می کنند. اگر مینای شما در طول سال پرریزی نداشت بخاطر رژیم غذایی نامناسب است. اگر مرغ مینا با کمبود ویتامین مواجهه شود پرریزی نمی کند. به همین خاطر حتما مینا را پیش پزشک متخصص ببرید.

امیدوارم از این مقاله استفاده کافی را برده باشید.

لطفا نظرات ، تجربیات و سوالات خود  را برای ما زیر همین صفحه کامنت کنید.

کانال تلگرام

بازار خرید و فروش پرنده مسترت

درباره‌ی علیرضا دانش فر

دنیای کارآفرینی تنها رویاییست که اون رو عاشقانه دنبال می کنم. زمانی که تصمیم گرفتم سری به صنعت پرورش بزنم به هیچ وجه فکر نمی کردم این حوزه اینقدر بزرگ، جذاب و چالش برانگیز باشه. در حال حاضر معتقدم تا چند وقت دیگه صنعت پرورش در ایران متحول و کارآفرینان زیادی در این صنعت تولیدات و محصولاتشون رو جهانی خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *