آخرین خبرها
خانه / پرندگان زینتی / ۴ چند نکته ی مهم در نگهداری از مرغ مینا

۴ چند نکته ی مهم در نگهداری از مرغ مینا

نگهداری از مرغ مینا مرحله ی بسیار مهمی است. اگر ندانید چگونه باید از مرغ مینا نگهداری کنید. پرنده افسرده می شود و ممکن است طول عمر کوتاه تری داشته باشد. همیشه تاکید کرده ام در پرورش پرندگان دو مرحله بسیار حساس است.

۱ . مرحله ی خرید پرنده ی مولد

۲ . مرحله ی نگهداری از پرندگان

شما حتی اگر بهترین پرندگان را هم برای پرورش و تکثیر داشته باشید اما ندانید چگونه باید از آن ها مراقبت کنید چه چیز هایی را برایشان فراهم کنید و چه کارهایی برایشان انجام ندهید. هیچ وقت نمی توانید شاهد تکثیر و رشد پرنده تان باشید. از همه مهم تر یک پرنده ی افسرده و مریض را باید تحمل کنید.

مرغ مینا پرنده ای زیبا و دلنشین است که مهم ترین ویژگی اش توانایی فوق العاده ی او در تقلید صدا است. او به خاطر توانایی تقلید صدایی که دارد طرفداران زیادی دارد.

پرورش و نگهداری مرغ مینا بر میگردد به سالیان خیلی قدیم. شاید باورتان نشود اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد پرورش و اهلی کردن اولین مرغ مینا بر می گردد به ۳۰۰۰ سال پیش که در هندوستان انجام شده است. مرغ مینا از خانواده (سار) است. این پرنده به دو نوع اهلی و وحشی یافت می شود.

در این مقاله در مورد مرغ مینای اهلی صحبت کنیم. اگر موافق باشید قصد دارم اطلاعات و نکاتی را در مورد نگهداری از مرغ مینا در اختیارتان قرار دهم.

پس شما را به خواندن این مقاله دعوت می کنم.

 

نگهداری از مرغ مینا ! چند نکته ی مهم در مورد نگهداری از مرغ مینا

مرغ مینا برخلاف کاسکو که وابستگی زیادی به صاحبش دارد آن چنان وابسته به صاحبش وابسته نیست.

اما بیاد داشته باشید که پرنده ی بسیار حساسی است. طوری که رفتار صاحبش را زیر نظر دارد . و درک بالایی از رفتار های صاحبش دارد.

اصطلاحا به مرغ مینا دهان باز می گویند. چون این پرنده خیلی زود به خوردن غذا از دست صاحبش عادت می کند. در حالی که دهان خود را باز نگه می دارد انتظار غذا از دست صاحبش ا می کشد.

مرغ مینا نژاد های مختلفی دارد. از بین نژاد های مختلفی که این پرنده دارد. فقط نژاد جاوان بزرگ و مرغ مینای گریترهل جزو پرندگان ارزشمند محسوب می شود.

در حقیقت توانایی تقلید صدای مینای گریترهیل خیلی بیشتر و بهر از سایر گونه های مرغ مینا است.

 

۱ . اهمیت بهداشت در نگهداری از مرغ مینا

یکی از پر اهمیت ترین مراحل نگهداری از مرغ مینا بحث بهداشت و پاکسازی است. این پرنده قفسش را خیلی زود کثیف می کند. مرغ مینا در هنگام غذا خوردن ، غذایش را دور قفس پخش می کند و بسیار کثیف غذا می خورد.

به همین خاطر باید زود به زود قفسش را تمیز کنید. باقی مانده ی غذاها باعث تجمع،  حشرات موذی و پناهگاه میکروب ها و باکتری ها می شود. به شما توصیه می کنم از روزنامه استفاده کنید. روزنامه ای را در کف قفس بیاندازید و روزانه روزنامه را تعویض کنید. بنابراین هر هفته قفس این پرنده را بشورید و میله های قفس را به خوبی شستشو و تمیز کنید.

 

۲ . آب تنی دادن مرغ مینا

آب تنی دادن مرغ مینا را شاداب و سرحال نگه می دارد. زمانی که مرغ مینا برای مدت طولانی درقفس می ماند به آب تنی بسیار احتیاج پیدا می کند. خصوصا مرغ مینا هایی که کاملا اهلی هستند.  به همین خاطر پیشنهاد می کنم یک ظرف سفالی را در قفس پرنده بگذارید و اجازه دهید آب تنی کند.

مینا عاشق حمام کردن است و تقریبا ۲ بار در روز به آب تنی احتیاج دارد.

ظرف سفالی را حدود ۱۰ سانتی متر از آب پر کنید. آن را در کف قفس بگذارید. اگر می خواهید مینا در قفس آب تنی کند بهتر است قسمت جلوی قفس را آز یک ورقه ی پلاستیکی بپوشانید. تا از خیس شدن موکت و اثاثیه ی منزلتان جلوگیری شود.

اما پیشنهاد من این است که طرف آب تنی را بیرون از قفس روی زمین بگذارید.

مینا در هنگام آب تنی آب را به همه جای بدنش پخش می کند.

ابتدا نوکش را داخل آب می کند و پوستش را خیس می کند.

بعد با تکان دادن خود ، خودش را خشک می کند. بعد سراغ آراستن پرهایش می رود.

پس به شما عزیزان توصیه می کنم از آب تنی داده مینا ها در هنگام نگه داری از آن ها غافل نشوید.

 

۳ . پرریزی و کوتاهی بال مرغ مینا

پرور دهندگان عزیز توجه داشته باشید که مینا در سال ۲ بار پرریزی دارد.

اگر مینای شما در طول سال پرریزی نداشت نشان دهنده ی این است که رژیم غذایی مناسبی نداشته است. مینا هایی که با کمبود ویتامین روبه رو باشند پرریزی نخواهند داشت. بنابراین باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

اگر مشاهده کردید مینا ی شما نیاز به پرچینی دارد. هر ۲ بال این پرنده را کوتاه کنید. البته این کار را به فرد متخصص بسپارید تا به زیبایی پرنده آسیبی وارد نشود.

اگر بلد نباشید تا چه حدودی باید بال پرنده را کوتاه کنید در هنگام فرود امکان برخورد جناق سینه ی پرنده به زمین و شکستگی وجود دارد. پس کار را به اهلش بسپارید.

 

به شما توصیه می کنم مقاله ی تغذیه ی مرغ مینا چیست؟ چه غذاهایی را باید برای مرغ مینا فراهم کنیم؟ را بخوانید.

 

۴ . جابه جایی و تغییر محیط زندگی مرغ مینا

دوستی پرسیده بودند دوست دارم مینا را با خودم بیرون ببرم. بیرون بردن مینا و دیدن محیط ها ی مختلف مینا را اذیت و ترسیده  نمی کند؟

در جواب باید بگویم که معمولا طوطی سانان بسیار نسبت به تغییرات محیطی حساس اند و ترسیده می شوند. اما مرغ مینا نسبت به طوطی سانان حساسیت کمتری نسبت به جابه جایی و تغییرات محیطی دارد.

در واقع بعد از تغییر محیط حساسیت خاصی نشان نمی دهند و دچار افسردگی و ناراحتی نمی شوند. پس اگر می خواهید محیط زندگی آن ها را تغییر دهید.

یا آن را با خود به جاهای مختلفی ببرید نگران نباشید.

در طول نگهداری از مرغ مینا این پرنده واکنش نامناسبی نسبت به تغییرات محیطی نشان نمی دهد.

 

خدمات مشاوره تلفنی

شما دوستان می توانید در صورت نیاز به مشاوره فوری برای مراقبت و نگهداری پرندگانتان با شماره ۰۹۳۰۱۹۵۵۲۵۷ از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید. راهکارهای ما کاملا گیاهی و بدون مصرف داروهای شیمیایی می باشد. توجه فرمایید این مشاوره برای افرادی در نظر گرفته شده است که پرندگان آنان در وضعیت نابسامانی می باشد و نیاز به کمک فوری دارند و دسترسی به دامپزشکی برای آنان مقدور نیست، خواهشمندم در غیر این صورت با مطالعه پرسش و پاسخ های موجود در سایت و یا با مراجعه به دامپزشکی مشکلات پرندگانتان را حل نمایید.

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

برای شروع مشاوره موارد زیر را از طریق واتساپ ارسال نمایید

۱ – ارسال عکس پرنده (مانند عکس جناغ سینه، عکس فضله پرنده و…)

۲ – وضعیت تنفس پرنده

۳ – وضعیت فضله پرنده

۴ – وضعیت جسمی

۵ –  وضعیت اشتهای پرنده

۶ _ وضعیت جناغ سینه

۷ – توضیح کامل در مورد رژیم غذایی پرنده

۸ – توضیحات کامل در خصوص مشکلات مشهود

از شما عزیزان خواهشمندم فقط از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید متاسفانه به دلیل تماس های مستقیم فراوان قادر به پاسخگویی تلفنی نیستم.

 

جمع بندی و سخن آخر

همانطور که در این مقاله متوجه شدید نگهداری از مرغ مینا باید اصولی باشد. مرغ مینا پرندگانی کاملا اجتماعی هستند. به همین خاطر نسبت به تغییرات محیطی واکنش نامناسبی نشان نمی دهند. اگر ندانید مرغ مینا به چه چیزهایی احتیاج دارند این پرنده ی اجتماعی کم کم دچار افسردگی می شود.

مینا ها عاشق آب تنی کردن هستند. شما باید هر روز بساز آب بازی را برای آن ها فراهم کنید. این پرندگان بسیار بازیگوش هستند و بسیار کثیف غذا می خورند. اگر نسبت به نظافت و تمیزی قفس پرنده بی توجهی کنید. قفس پرنده پناهگاه باکتری ها و حشرات موذی می شود.

برای این که تمیزی قفس برای تان زحمت نداشته باشد بهتر است از روزنامه استفاده کنید. روزنامه ها را هر دو روز یکبار تعویض کنید. حتما هفته ای یکبار کل قفس را شستشو دهید.

مینا ها در طول سال ۲ بار پرریزی می کنند. اگر مینای شما در طول سال پرریزی نداشت بخاطر رژیم غذایی نامناسب است. اگر مرغ مینا با کمبود ویتامین مواجهه شود پرریزی نمی کند. به همین خاطر حتما مینا را پیش پزشک متخصص ببرید.

امیدوارم از این مقاله استفاده کافی را برده باشید.

لطفا نظرات ، تجربیات و سوالات خود  را برای ما زیر همین صفحه کامنت کنید.

کانال تلگرام

بازار خرید و فروش پرنده مسترت

درباره‌ی علیرضا دانش فر

دنیای کارآفرینی تنها رویاییست که اون رو عاشقانه دنبال می کنم. زمانی که تصمیم گرفتم سری به صنعت پرورش بزنم به هیچ وجه فکر نمی کردم این حوزه اینقدر بزرگ، جذاب و چالش برانگیز باشه. در حال حاضر معتقدم تا چند وقت دیگه صنعت پرورش در ایران متحول و کارآفرینان زیادی در این صنعت تولیدات و محصولاتشون رو جهانی خواهند کرد.

29 نظر

 1. سلام:مینا من بعد سرماخوردگی​.از حرف رفت.تغدیه آش کم شد واسهال آبکی هم داره.خودش روباید می کنه.الن ۴ ماهه ک مریضه.چندبا ری هم پیش دامپزشک بردمش فایده‌ای نداشت.فقط انتی بیوتیک می‌دهند.
  لطفاً راهنماییم کنید.میترسم اینطوری تلف شه.

  • سلام خانم نجاران

   این خیلی بده که پرندتون ۴ ماه مریض هست و تا به حال درمان نشده واقعا حالم گرفته شد…

   لطف کنید هرچه زود پودر پونه (پونه آسیاب شده) به میزان یک قاشق غذا خوری در آبخوری (آبخوری از نوع آبخوری قناری) مرغ مینا تون بریزید و پودر رو با آب حل کنید و در اختیار مرغ مینا قرار دهید.

   نکته ۱: میزان پودر یک قاشق غذا خوری و میزان آب نصف آبخوری

   نکته ۲: هر ۶ تا ۷ ساعت آب را تعویض کنید و تا درمان کامل ادامه دهید.

   نکته ۳: سیب زمینی آب پز به عنوان غذای نرم تکه تکه کنید و در اختیار مرغ مینا تون قرار دهید.

   امیدوارم هم شما و هم پرندتون شاد و سالم باشید…

 2. سلام ما بال مرغ مینا مون رو کوتاه کردیم پاهای خودشو نوک میزنه و زخم کرده همش یه گوشه کز کرده چیکارش کنیم؟سلام

  • علیرضا دانش فر

   سلام یاسمن خانم

   هر موقع مینا پاهاش نوک میزنه توجه کنید مو به دور پاش نباشه.
   اگر مو نبود براش ظرف شنا بزارید. اگر شنا نکرد خودتون پاهاش و نصف بدنش رو در آب کنید خوب میشه.

 3. سلام خسته نباشید من یه مینا ۱ ماهه خریدم که شب اوردم خونه کولر رو روشن کردیم صبح دیدم مرده میشه بگید به خاطر کولر بوده؟ ممنونم

 4. سلام من میخوام یه مینا بخرم میشه بگید باید چیکار کنم
  چندماهه باشه:
  قفسش توش چی بزارم:
  غذا چیبدم:
  آب برای شنا باید ولرم باشه یا نه:
  بگید لطفاً
  وآیا اگه تو خونه به من عادت کنه و پنجره باز باشه فرار میکنه
  یکی جواب بده خواهش میکنم

 5. سلام من میخوام یه مینا بخرم میشه بگید باید چیکار کنم
  چندماهه باشه:
  قفسش توش چی بزارم:
  غذا چیبدم:
  آب برای شنا باید ولرم باشه یا نه:
  بگید لطفاً
  وآیا اگه تو خونه به من عادت کنه و پنجره باز باشه فرار میکنه
  یکی جواب بده خواهش میکنم
  ممنون

 6. سلام من دوتامرغ میناازیک هفته ای عمرشان بزرک کردم تا الان حدوددوماهشونه ولی از قفس که میارن بیرون برا آب تنی دیگه نمیرن تو قفس رو دستم میشینن غذا میدم ولی اصلا نمیزارن دست بزنم بهشون ترس دارن همش استرس دارن که نکنه بگیرمش آیابخاطراینه که چندبارگرفتمشون داخل قفس کردم نزدیک قفس که می رم خودشون روبه درودیوارقفس میزنن هراسانم ضمنا آماده تقلیدصداهستن کلماتی خشدارمیگن لطفا راهنمایی کنید که بهم نزدیکترین ممنون میشم

 7. سیدجمال الدین بدیعی

  سلام آقای دانشفر خسته نباشید. سپاس از سایت خوبتون و مطالب مفید وهمچنین صبر و حوصله ای که به خرج میدهید و با عشق و علاقه به سوالات پاسخ میدهید.
  آیا آموزشِ خاصی برای اینکه مینا در یک جایِ مشخص مدفوع کند هست؟

 8. سلام
  من يه ميناي نر حدودا يكسال و نيمه دارم بهش ميوه و متاسفانه برنج و نون ميدادم چون اصلا دونه پارس نميخورد دوماه پيش دامپزشكي بردمش واكسن زد و توصيه كرد غذاي kikiبدم يك هفته بعد متوجه شدم پوسته زردرنگ ساق پاي مينا شكافته شده و بافت صورتي رنگ بيرون زده پيش دامپزشك بردم گفت خشكي زده و روزي سه بار پماد تتراسايكلين بتامتازون و آد بزنم و زير پنجش فقط كمي قرمز بود اين مدت بهداشت قفس مينا رو منظمتر كردم بعد مدتي پرهاش بشدت چرب شد و ميريزه دوباره پيش دامپزشك ديگري بردم چون پنجه هاي متورم و رگهاي خوني بنفش شده و رونهاش خالي از پر و قرمز شده دكتر گفت به پماد ها واكنش نشان داده و اينكه ديگه بهش ميوه ندم ظاهرا ديابت گرفته !!! زير پنجه هم قهوه اي شده اين مدت سكوت كرده دكتر گفت نشاني از پرريز طبيعي نيست لطفا راهنمايي كنيد من خيلي وابستش هستم احتمال ميدم از اين غذاي جديد باشه البته دوروزه خودم پاهاشو توي اب نمك ميذارم كمي تورمش كمتر شده بگيد چكاركنم غذا چي بدم و ايا اين پرريز طبيعي هست ؟راستي ميناي من كلا چندماهه از آب ميترسه و خودشو نميشوره من ميشورمش . ببخشيد طولاني شد 🙂 و ممنون

  • علیرضا دانش فر

   سلام دوست عزیز جهت مشاوره تماس بگیرید تا برای نگهداری و درمان مرغ میناتون راهنمایی کنم. ۰۹۰۳۸۲۷۵۴۹۶

 9. ایا مینا که درحال اموزش است اشکال نداره که ظرف غذایش همیشه اماده باشه ؟ پس موضوع تشویق وتنبیه بی مفهوم نیست؟لطفا راهنماییم کنید

 10. سلام روزتون بخیر مرغ مینای من پاهاش یه نوع ورم خاصی داره که وقتی از یه نفر پرسیده شد گفتن که قارچه و باید پاهاش شسته بشه و تتراسایکلین به پاهاش زده بشه واقعا این کار جواب میده؟بعد چند باری که مجبور شدیم بگیریمش و پاهاشو بشوریم و پماد بزنیم ساکت شده و یه گوشه می ایسته نگرانم افسرده بشه خواهشمندم راهنمایی کنید

 11. سلام من یک مینا ۲ماهه گرفتم اصلا صدایی ازش درنمیاد همه چیزش عالیه ولی میترسم لال یاشه

 12. سلام من یک مینای یک ماه دارم سه تا از ناخون هاش فتادن ایا در میاره یانه ممنون ازتون

 13. سلام.مرغ مینای من الان۴ماه و نیمش هست.تادوماهگی بیرون قفس بود و بعد دیگه اغلب تو قفس هست چون یک بار به چشمم نوک زده زیاد از قفس بیرون نمی زارمش.غذا دانه پلت می دم بهش.شدیدا عاشق گردو ،پسته و نون هست.می خواست بدونم اینا براش ضرر نداره؟خیلی وابسته خودم هست و اگه خونه نباشم غذا نمی خوره و هنوز دوست داره غذا از کف دست من بخوره.برای تشخیص جنسیتش هم اگه راهنمایی کنید ممنون میشم.

 14. سلام خسته نباشید
  ببخشید من یک هفته پیش یک مینا خریدم
  فروشنده گفت دو سه ماهشه
  من دیدم که قسمت بدن و کله و پشت کلش پر نداره
  فروشنده میگفت هنوز جوجس و پرهاش درنیومده
  آوردمش خونه بعد یه روز دیدم یه موجودات ریز قهوه ای رنگ روی بدنش راه میرن سریع ب داروخونه دامپزشکی رفتم و پودری خریدم و زدم بهش و خداروشکر موجوادت مردن
  شما دلیل بی پر بودن قسمت های بدن مینا رو میدونید؟؟بخاطر اون حشراته؟؟
  و در اخر بگم مینا دور چشماش تغریبا سفیده و چروک نداره پس یعنی جوونه؟؟
  امیدی هست؟؟
  یچیز دیگه هم هست مینام تازه شروع کرده ریز میخونه و حالت جیر جیر از خودش درمیاره
  اها راستی مینا بعد ۵روز از دست پدر مادرم غذا میخوره ولی از دست من نه
  انگار ازم فراریه و میترسه
  چکار باید بکنم؟؟
  ببخشید طولانی شد🙏🏻

 15. سلام مرغ مینای من حدودا ۵ سالشه و من همیشه برای غذا بسته ای رو میگرفتم که روش نوشته بود مخصوص مرغ مینا و بدون آهن و تا الان مشکل خاصی نداشته ولی ایندفعه که از همون مارک براش غذا خریدم متوجه شدم یسری از دونه هاش یکم قرمزه و تاریخ انقضا رو چک کردم که مشکلی نداشت حالا مدفوع مرغ مینا همون رنگی متمایل شده ولی تو رفتار و خوندنش تغییری نکرده بخاطر تغییر رنگ نگران شدم الان چی کار کنم

 16. سلام خسته نباشید مینای من یک شبه کچل شده خواهش میکنم کمکم کنید

 17. سلام من ی مرغه مینای بالغ دارم ک از دیروز ی کشه مویه بزرگو قورت داد بیستو چهارساعتم گذشته بالا نمیارتش دفعشم نکرده ب خاطره بزرگیه کشه موعه نمیتونه غذاهم بخوره از دو س تا دکترم پرسیدم هیچکدوم راهه حله درست ندادن نمیخوام اینجوری با زجر جون بده خواهش میکنم اگه راهه حلی دارید بم بگید😢

 18. سلام و عرض ادب
  من یه مینای سه ساله دارم،امروز براش یه تاب خریدم ولی وقتی تابو بستم دیگه تو قفسش نمیرفت تا اینکه اونو گرفتم و گذاشتمش تو قفس.الان مرتب داره خودشو به این طرف و اون طرف میزنه که بیاد بیرون لطفا راهنماییم کنین

 19. سلام
  دو سری که خیلی ناگهانی مرغ مینام حالش بد میشه در فاصله زمانی های متفاوتی هم بوده… 
  واقعا علتشو نمیدونم دل نگرانم کرده…! 
  و اینکه یه دفعه بی حال میشه چشماشم اروم میبنده، هیچ وقت نمیذاره بهش دست بزنم ولی وقتی اینطوری میشه هر چی تکونش میدم و نازش میکنم هیچ واکنشی نشون نمیده…! 
  میشه راهنمایی کنید منو که چرا یه دفعه این طفلی اینطوری میشه نگرانشم… 
  پیوست: الان چون هوا یکم سرده هر وقت تایم خوابش میشه نزدیک بخاری میذارمش که یه وقت سرما نخوره… 
    

 20. سلام وقتتون بخیر.اولین سایتی هست که میبینم جواب میدید.مینای من حدودا ۸ماه س ودو هفته ای میشه که مژه های یه چشش داره میریزه….خیلی نگرانشم آخه بخش وسیعی از قشنگی چشاش مژه های زیباش بود ولی الان یه طرف صورتش از پشت چشم تا روی نوکش خالی از پر و مژه شده.آیا در میاد دوباره؟؟؟

 21. سلام وبا عرض خسته نباشید
  یک سوالی دارم خیلی تو سایتها گشتم ولی متاسفانه به جواب سوالم نرسیدم امیدوارم شما کمکم کنید
  من یک مرغ مینا( معمولی ) دارم وسنش ۸ سالش هستش حدود سه ماهی هست فضولاتش خیییییییلی بوی بدی میده و گاز خیلی بدیو میده جوری که هممونو اذیت کرده وتا حالا این مسله رو ما نداشتیم وفضولاتش انقدر بو نمیدادن
  من حتی غذاشم عوض کردم که تغییری ایجاد بشه متاسفانه نشد
  غذای ثابتش پارس هستش
  بجز اون غذا سیب،تره، حتی نون تازه ، تره ، خرما ،خیار و بعضی مواقع ما سر سفره غدا هستیم وبرنج داریم خودش هی میگه بیا بیا ما بهشم برنجم میدیم حتی قطره تقویتیم طبق دستورش میدم
  تو این چند سال هیچ مشکلی این پرنده نداشته الی تو این سه ماه
  من حتی دیگه نه نون بهش میدم نه تره ، برنج وکمی غذاشو محدود کردم ولی متاسفانه باز سر فوضلات بد بو تاثیری نداشت آیا شما میتونید کمکم کنید که این مشکلو رفعش کنم و راه چاره ای جلوم بزارید خیلی ممنونتون میشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *