آخرین خبرها
خانه / راه اندازی سالن پرورش / کمک های اولیه به عروس هلندی

کمک های اولیه به عروس هلندی

کتاب پرورش عروس هلندی به سبک حرفه ای ها

کتاب پرورش عروس هلندی به سبک حرفه ای ها

۳۵,۵۰۰ تومان

پرداخت و دانلود کتاب

 

گاهی اوقات صاحبان عروس هلندی در شرایطی قرار می گیرند که برای نجات و مرگ فوری ناشی از خونریزی و برای جلوگیری از رفتن عروس هلندی به حالت شوک و جلوگیری از آسیب جدی عروس هلندی باید تکنیک هایی را بدانید و آن ها را به کار ببرید تا بتوانید جان کوکاتیل را نجات دهید. پس بدون معطلی شما را به خواندن این مقاله دعوت میکنم.

 

کمک ها اولیه به عروس هلندی

دوستان زیادی را دیدم که عروس هلندی داشتند اما از نگهداری عروس هلندی آب و تغذیه دادن می دانستند، اما بر اثر حادثه هایی که اصلا فکرش هم نمی کردند، جان عروس هلندیشون را از دست دادند. شاید با دانستن کمک های اولیه و فوری می توانستند جان عروس هلندی خود را نجات بدهند. یکی از دوستان را دیدم ناخن کوکاتیل را با عدم آگاهی با چیدن کامل ناخن، خونریزی کرد و پرنده بیچاره در اثر خونریزی شدید جانش را از دست داد. اگر می دانست چقدر ناخنش را کوتاه می کرد، الآن کوکاتیل زنده بود. ببینید دوستان ما چقدر در برابر جان پرنده هایمان مسئولیم. پس باید تا میتوانید آموزش ببینید و با علم و آموزش تصمیم به نگهداری یا پرورش این پرندگان زیبا بگیریم تا بتوانیم نسل آن ها را زنده نگه داریم.

 

کتاب رام کردن عروس هلندی

 

۱ . نیش حشرات و حیوانات

این حادثه در زمان وقوع بسیا اورژانسی و مهم می باشد. چون که به واسطه چنگ زدن حیوانات یا گاز گرفتن دیگر جانوران، باکتری ها می توانند وارد گردش خون شوند و گسترش یابند و هم چنین امکان  صدمه زدن به ارگان های داخل بدن پرنده وجود دارد.

علائم:

بعضی موقع ها نشانه ها را می توان در محل گزش دید، اما بیشتر دامپزشکان برای درمان شوک از آنتی بیوتیک استفاده می کنند.

اقدامات درمان:

توجه کنید در شرایط مهم و اورژانسی هر گونه خونریزی را متوقف کنید و پرنده را گرم نگه دارید. آرامش را به پرنده برگردانید، چرا که مسئله ی مهم در نجات کوکاتیل می باشد و اطراف طوطی کاکل دار را خلوت کنید. با دامپزشک تماس بگیرید و حادثه ای که برای عروس هلندیتان رخ داده است را به ایشان اطلاع دهید و به طور کامل شرح دهید و در اولین فرصت به کلینیک برای درمان عروس هلندی خود مراجعه نمائید.

 

۲ . مشکلات تنفسی

اورژانسی می باشد چرا که جان عروس هلندی را به خطر می اندازد.

علائم:

تنفس صدا دار با دهان باز و همراه با ترشحات بینی یا و تورم اطراف چشم ها.

اقدامات لازم:

کوکاتیل را گرم نگه دارید. کمک به راحت تر تنفس کشیدن عروس هلندی و تماس با دامپزشک با شرح کامل و صحیح نوع نفس کشیدن طوطی کاکل دار.

 

۳ . تخم ماندگی

مهم و اورژانسی می باشد زیرا که ماندن تخم در مجرا باعث سرد شدن آن و عدم توانائی در دفع فضولات می شود. بعضی اوقات ممکن است به دلیل جا ماندن، در اثر ضربه درون مجرا شکسته شود یا منجر به عفونت شود.

نشانه ها:

پرنده سست و بی حال روی میله می نشیند، شکم ورم می کند و سخت راه می رود.

کارهایی که میتوان برای عروس هلندی در این مواقع انجام داد، عبارتند از:

گرم نگه داشتن کوکاتیل به دلیل اینکه بعضی مواقع برای خارج شدن تخم موثر می باشد و کمک بسزایی دارد و در صورت خارج نشدن تخم تا یک ساعت، با دامپزشک تماس بگیرید تا روند درمان بدون مشکل و آسیب به عروس هلندی انجام شود.

 

۴ . آسیب دیدگی منقار

مهم می باشد چرا که عروس هلندی به منقار بالا و پائین برای خوردن غذا و آراستن خود احتاج دارد. باید مواظب بود که منقار شکسته یا سوراخ شده می تواند دچار عفونت شود.

نشانه ها:

خونریزی از ناحیه منقار. خونریزی زمانی اتفاق می افتد که کوکاتیل در هنگام پرواز به پنجره، شیشه یا هر مانع پیش روی آن برخورد می کند و همچنین می تواند ضربه ای که به وسیله پنکه یا فن وارد می شود، منجر به خونریزی شود.

اقدامات مریوط به آن:

آرام نگه داشتن عروس هلندی، کنترل و بند آوردن خونریزی، تماس با دامپزشک.

 

۵ . سوختگی

اورژانسی می باشد، چرا که طوطی کاکل دار به سوختگی به شدت حساسیت دارند و با ایجاد شوک، به مرگ عروس هلندی منجر می شود.

علائم:

عروس هلندی سوخته، قرمز، پوست سوخته یا پرچرب می باشد و نشانه های شوک نیز به همراه دارد.

درمان:

ریختن آب سرد در ناحیه سوخته، استفاده از کرم های آنتی بیوتیک یا نوع اسپری آن. به هیچ وجه از مواد چرب و روغنی استفاده نکنید. در صورت مشاهده علائم شوک، فوری با دامپزشک تماس بگیرید.

 

۶ . خونریزی

اورژانسی و مهم می باشد به دلیل اینکه کوکاتیل فقط با ۲۰ % از حجم خون را که از دست میدهد، می تواند مقاومت کند.

علائم:

خونریزی از نوک یا دهان پرنده، مدفوع خونی عروس هلندی، دیدن خون در کف قفس یا اطراف آن.

اقدامات لازم در درمان کوکاتیل:

آوردن فشار مستقیم روی ناحیه ای که خونریزی دارد. تماس با دامپزشک و شرح کامل و صحیح در مورد خونریزی و قید کردن ناحیه خونریزی. اگر خونریزی از ناحیه ی بال، نوک، ناخن یا پوست می باشد برای بند آوردن آن می توان از آرد ذرت استفاده کرد. رفع ضعف عروس هلندی که بیشتر اوقات در اثر کوتاه کردن ناخن یا کشیدن پرها رخ می دهد.

 

۷ . بیرون زدگی مقعد عروس هلندی

مهم می باشد، چون مجاری ادراری، روده و مقعد از بدن طوطی کاکل دار بیرون زده شده است.

نشانه ها:

بافت صورتی عروس هلندی، قرمز یا قهوه ای یا سیاه سفید بیرون آمده است.

درمان:

در این نوع مشکل نباید خودتان اقدامی روی عروس هلندی انجام دهید و فقط باید با دامپزشک تماس بگیرید تا مراقبت های ویژه و فوری که می تواند برای کوکاتیل شما انجام دهد.

 

۸ . گرما زدگی

فوری می باشد به دلیل اینکه درجه حرارت بالا منجر به مرگ طوطی کاکل دار می شود.

نشانه ها:

بیرون آوردن زبان و نفس کشیدن با دهان باز، دور کردن بال ها از خودش.

اقدامات لازم در رفع مشکل:

قرار دادن سطح بدن عروس هلندی در جریان هوا و یا اسپری کردن آب خنک بر روی بدن کوکاتیل تا خنک شود زیرا که پرندگان غدد عرق ندارند، دادن آب سرد با قطره چکان که می توان عروس هلندی را از این حالت بیرون آورد.

 

۹ . سرما زدگی

فوری و اورژانسی می باشد چرا که می تواند باعث از دست دادن انگشتان پای عروس هلندی یا رفتن به شوک و در آخر به مرگ طوطی کاکل دار منجر شود.

نشانه ی سرما زدگی:

ناحیه ای که دچار سرما زدگی شده است بسیار خشک، سرد و کم رنگ می باشد.

اقدامات لازم در درمان آن:

گرم نگه داشتن ناحیه ی سرما زده، گرم نگه داشتن عروس هلندی، حمام کردن با آب گرم (ولرم)، تماس با دامپزشک.

 

۱۰ . آسیب های چشم

فوری می باشد، به دلیل اینکه می تواند منجر به کور شدن عروس هلندی شود.

علائم:

سفید شدن کره ی چشم، تورم پلک و ترشحات آبکی از چشم عروس هلندی.

درمان:

تماس با دامپزشک، بررسی چشم از جهت بودن یا عدم جسم خارجی.

 

۱۱ . مسمومیت

فوری می باشد چون که به سرعت منجر به مرگ عروس هلندی می شود.

نشانه ها:

اسهال، استفراغ و یا مدفوع خونی و در نهایت کوکاتیل به سمت تشنج می رود.

درمان: فقط تماس با دامپزشک و انجام دستورات پزشک.

 

۱۲ . شکستگی

اورژانسی می باشد، زیرا عروس هلندی را به سمت شوک می برد یا بسته به نوع شکستگی منجر به عفونت موضع شود.

علائم:

بیشتر در پاها رخ می دهد. اگر پرنده وزن خود را به روی یک پا قرار می دهد و پای دیگر را بالا می گیرد و یا تورم ناگهانی در بال ها مشاهده می شود و یا این که بال ها حالت پژمرده پیدا کردند، از علائم شکستگی می باشد.

کارهایی که می توان برای عروس هلندی انجام داد:

گرم نگه داشتن محل شکستگی، محدود کردن پرنده در قفس خود و تماس با دامپزشک با ذکر ناحیه ی شکسته شده.

 

۱۳ . صدمه دیدن ناخن ها

عروس هلندی و دیگر طوطی ها برای باز کردن گرفتن اجسام احتیاج به داشتن ناخن دارند، ولی کوتاه کردن ناخن به نحوی که آسیب به انگشتان پرنده وارد نشود، مهم می باشد. درسته کوتاه کردن ناخن یک کار ساده به نظر می رسد اما نیاز به تجربه دارد، زیرا که رگ های خونی از بین ناخن رد شده است و قابل دیدن می باشد. در هنگام کوتاه کردن ناخن ها ، شما دوستان عزیز فقط باید قسمت کمی از آن را اصلاح نمائید و مواظب باشید تا رگ خونی که در ناخن وجود دارد، صدمه نبیند. در ناخن های سیاه و تاریک شما باید به قسمت اضافی سر ناخن دقت کنید و بعد آن را کوتاه کنید. اگر هنگام کوتاه کردن ناخن عروس هلندی خود، رگ را هم به طور اتفاقی قطع کردید، به سرعت آرد ذرت یا نشاسته در محل خونریزی بگذارید و فشار دهید.

 

جمع بندی و سخن آخر

در این مقاله سعی کردم کمک های اولیه به عروس هلندی درباره ی نیش حشرات و حیوانات، گرما و سرما زدگی، آسیب دیدگی منقار، بیرون زدگی مقعد پرنده، صدمات چشمی، تخم ماندگی، خونریزی، سوختگی، مشکلات تنفسی، مسمومیت،شکستگی و  صدمه دیدن ناخن ها را آموزش دهم و شما دوستان عزیز هم سعی کنید تا می توانید اطلاعات خود را در زمینه نگه داری و مراقبت های لازم برای عروس هلندی خود بالا ببرید تا کوکاتیل خود را سرحال و سالم ببینید.

امیدوارم شما عزیزان از این مقاله استفاده کافی را برده باشید.

نظرات، سوالات و تجربیات خود را زیر همین صفحه کامنت کنید.

کانال تلگرام

بازار خرید و فروش پرنده مسترت

درباره‌ی علیرضا دانش فر

دنیای کارآفرینی تنها رویاییست که اون رو عاشقانه دنبال می کنم. زمانی که تصمیم گرفتم سری به صنعت پرورش بزنم به هیچ وجه فکر نمی کردم این حوزه اینقدر بزرگ، جذاب و چالش برانگیز باشه. در حال حاضر معتقدم تا چند وقت دیگه صنعت پرورش در ایران متحول و کارآفرینان زیادی در این صنعت تولیدات و محصولاتشون رو جهانی خواهند کرد.

225 نظر

 1. سلام‌. بسیار ممنون از مقاله مفیدتون. من توانستم با اقدامات اولیه جان عروس هلندیم را نجات بدهم.

  • علیرضا دانش فر

   سلام خانم مریم
   بسیار بسیار خوشحال شدم. ممنون که خبر خوبتون رو با ما در میون گذاشتین. امیدوارم همیشه حال خودتون و عروس هلندی تون خوب باشه.

   • سلام من مهدی هستم من ۲ تا عروس هلندی نر وماده گرفتم ماده حدود یک سال و نیم سن دارد ونرحدود هفت یا هشت ماه سن دارد ماده وقتی گرفتم به علت جابجایی بی حال بود ولی نره شاد بود وآواز می خواند ولی الان بعد یک ماه برعکس شده است نره کسل وبی حال است وزیاد غذا نمی خورد و همیشه در یک گوشه خودش را پف میکند ومی خوابد ومی لرزد و بعضی مواقع هم دوتایشان
    سرفه میکنند و عروس هلندی ماده غذا خیلی می خورد وزن عروس هلندی نر حدود پنجاه و خورده ای گرم است ووزن ماده هشتاد و خورده ای گرم است مدفوع های دوتایشان یک ماده سفید قاتی داردعروس هلندی ماده بعضی مواقع بدجور دستت را گاز میگیرد و هرچی میرسد می خورن به جز میوه و پرهای عروس هلندی نر بهم‌ریخته است ممنون اگر من را راهنمایی کنید

 2. سلام آقای دانش فر . به دنیای کارآفرینی پرندگان خوش آمدید. سربلند٬ موفق باشید.

  • درود بر شما جناب اشکان. ممنون بزرگوار… منم برای شما و تمامی پرورش دهندگان زحمت کش آرزوی موفقیت و پیروزی دارم…

 3. سلام. خسته نباشید کمک شما بی نظیر بود. خوشحالم از بودنتون

  • سلام دوست همراه. ممنونم. ما هم از همراهی شما خوشحالیم… امیدوارم در کنار پرنده هاتون لحظه های شیرینی رو داشته باشین…

 4. سلام من یه جفت عروس هلندی دارم که خیلی کف قفس راه میرن این طبیعیه؟
  خیلی اوقات غذاهاشون میریزن بیرون یعنی تو راه رفتنشون رو کف قفس میریزن بیرون

  • سلام پارسا جان. اگر عروس هلندی کف قفس کز کند بنشیند٬ می تواند نشانه ای از یک بیماری باشد. عروس هلندی سالم پرندگانی شاداب و دارای خست وخیز می باشند. راه رفتن درکف قفس مشکلی ندارد. غذا خوردن عروس هلندی شما مشکلی ندارد نگران نباشید.

 5. سلام بابت راهنمایی هاتون خیلی ممنون.یه سوال داشتم.یه جفت عروس خریدم بعد جاشون ابشون دما همه چیشون مناسبه بعد تخم گزاشتن ۴ تا هر ۴ تاش نطفه نداشت.الان برای نطفه دار شدنشون باید چیکار کنم ممنون میشم پاسخ بدین چون برام خیلی مهمه

  • سلام محمد باقر عزیز
   بستگی داره عروس هلندی شما چند ساله باشد. عروس ها در سن دو سالگی بالغ می شوند. اگر سنشون کمتر از دو سال باشه تخم ها نابارور می شوند. تغذیه صحیح در دوران قبل از جفت گیری و تخم گذاری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بی اهمیت بودن به مسئله تغذیه تخم ها را نابارور می کند. یا ممکن شما دو جفت ماده را خریداری کرده باشید و جفت زدید. محمد باقر عزیز شما برای اطلاعات بیشتر در مورد علت تخم های بی نطفه می توانید، مقاله های جفت گیری عروس هلندی و غذای عروس هلندی در مسترپت را مورد مطالعه قرار دهید.

 6. سلام عروس البینو سرلاکی سن حدود دو ماهه بلال گذاشتم جلوش خورد و از فرداش هر چی سرلاک بهش میدم شیش سی سی که صبح بهش میدم تا شب طول میکشه هضمش کنه درصورتی قبلش چهار وعده میخورد حالت پف داره و روی یه پا میخوابه یه بارم بالا اورده پاهاشم به نظرم داغه سریا تابرنیل و سرکه سیب بهش دادم چهار روزه خوب نمیشه و امروز بدتره دیگه درخواست سرلاک نمیکنه حتی سر صبح کمک کنید

  • علیرضا دانش فر

   سلام علی جان. بلال با پوسته اش دادید؟ دادن پوسته حبوبات و ذرت به جوجه عروس باعث هضم نشدن غذا می شود. و منجر به مرگ عروس هلندی می شود. چند قطره آب لیمو ترش تازه با چند قطره آب جوشانده ولرم مخلوط کنید بچکانید در دهانش. چینه دانش را به آرامی ماساژ دهید. و سریعا به دامپزشکی مراجعه کنید تا دیر نشده.

   • متاسفانه دامپزشک شهر ما در رفسنجان یک فرد تازه کار هستش و دوستام گفتن باعث مرگ چندین طوطی شده و حرفه ای از پرندگان زینتی نداره از دوستان پرسیدم گفتن اب جوشیده با پنج قطره سرکه سیب چندین نوبت بهش بدم تا روده ها ش روان بشه دفع کنه الان دو وعده اب جوشیده بهش دادم خیلی بهتره اب لیمو ترشم بدمش یا همین سرکه سیب ؟ لیمو ترش بهتره؟ با توجه به تجربه ای که دارین نظرتون چیه راهنمایی کنید با تشکر در مورد بلالم متاسفانه تحقیقی کردم گفتن بلال مکزیکی دادمش چسب ناکه و باعث انسداد روده و چینه دان میشه باید بلال ایرانی میدادم که گیر نمیاد

 7. علیرضا دانش فر

  علی جان سرکه سیب خوب است‌٬ اما لیمو ترش غذاهای فاسد که در چینه دان مانده را دفع خواهد کرد. انشالله خبر سلامتی جوجه عروستون را به ما اطلاع بدید.

  • علیرضا دانش فر

   از آب جوشیده ولرم حتما استفاده کن. آب جوش نباشد که چینه دان می سوزد و نه سرد باشد که باعث هضم نشدن و فاسد شدن غذا درچینه دان می شود.

   • سلام از دیروز لیمو ترش بهش میدم هضمش نسبتا خوب شده الان چهار الی پنج وعده سرلاک بهش دادم تا دیشب پر جنب جوش خوب بود ولی از امروز صبح دوباره بی حال بود سرلاک با اشتیاق کم گرفت هر بار سه الی چهار سی سی سرلاک با سه قطره لیمو ترش بهش دادم به نظرتون زیاده روی کردم باعث افت فشار خونش و.. شده؟ در چهار سی سی چند قطره لیمو ترش باید بریزم و الان هضمش نسبتا خوبه با لیمو ترش لیمو ترش حذف کنم؟ عسل چطوره یه مقدار کم عسل قاطی سرلاکش بکنم جون بگیره توانایی هضم عسل رو دارن ؟ باتشکر

    • علیرضا دانش فر

     سلام علی جان… لطفا دیگه لیمو ترش نده٬ یک تا دو بار کافیست . تا هضم مواد غذایی خوب شه. عسل هضمش سنگین به جوجه عروستون ندید.

 8. سلام بعد از ده روز جفت گیری عروس هام یه تخم کوچک تر از سایز معمولی گذاشته و روش نمیخوابه
  فکر کنم تخم هرزه
  در ضمن تو لونه هم تخم رو کف لونه گذاشته در صورتی باید روی پوشال ها میزاشت
  لطفا راهنمایی بفرمایید چکار کنم
  مرسی مهدی هستم کرمان

  • علیرضا دانش فر

   سلام مهدی جان. اگر اندازه تخم کوچکتر از اندازه واقعی باشد می تواند نشانه ضعف بدنی در اثر تخم گذاری مکرر که بدن پرنده ضعیف شده یا بخاطر تغذیه نامناسب سیستم بدن عروس هلندی دچار مشکل و ضعیف شده باشد. اندازه کوچک بودن دلیل بر داشتن نطفه و نداشتن نطفه نیست ممکن همین تخم کوچک نطفه دار باشد. که اندازه جوجه به اندازه درون تخم شکل می گیرد. عروس هلندی ها تخم ها را در کف چال می گذارند. کف چال را کاملا با خاک اره یا پوشال کولر پر کنید و تخم را کف چال بگذارید. زیاد نزدیک لانه و تخم نشوید ممکن است عروس هنلدی در اثر استرس روی تخم نخوابد. معمولا بعضی از پرندگان که یک تخم میزارن روی تخم نمی خوابن. شما شرایط کف چال را درست کنید و تخم عروس هلندی تون رو در چال بگذارید ببینید عروس هلندی تون چه تصمیمی ‌میگیره.

 9. با سلام و عرض خدا قوت
  من جوجه عروس هلندی دارم تقریبا ۲ ماهه، از ۱۰ روزگی از والدین جدا کردیم برای دست آموز شدن. تا یک ماهگی خوب رشد کرد پرها کامل شدن بعد نمیدونم به چه علت مریض شد، دامپزشک بردیم گفنن غذا زیاد دادین رفته تو ریه عفونت کرده دارو داد ولی نتیجه نکرفتیم رفته رفته این گوشه گیرتر شد مشکل اصلی ما اینه که منقارش کامل باز نمیشه، گویا فک پایینی فلج باشه . چکار باید بکنیم، دوباره دکتر بردیم معاینه کرد گفت علائم در رفتگی یا شکستگی حس نمیشه با داروی آتی بیوتیک دادکه پودری بود با خوردن اون بیشتر خواب آلود شد و مشکلش هم بدتر شده. خواهش میکنم راهنمایی کنید خیلی نگرانم@ امید به بهبودیش هست؟

  • علیرضا دانش فر

   سلام بانوی گرامی

   بله امید به بهبود هست. انشاالله

   به شرطی که زود اقدام کنید!

   مقداری گل بابونه به صورت دمنوش (با دمای خیلی کم تا زمانی که دمنوش به مرحله جوش برسه) توجه داشته باشین که جوشیده نشه. بعد که گل بابونه خنک شد با قطره چکان ۵ تا ۶ قطره در دهان پرندتون بچکانید.

   توجه: سعی کنید کاملا با آرامش و به آرامی دمنوش رو در اختیارش قرار بدین، توجه نکردن به این مسئله میتونه عواقب داشته باشه.

   نکته: اگر پودر ors در دسترس دارید (می تونید از داروخانه تهیه کنید) به حد معقولی پس از خنک شدن دمنوش بابونه به اون اضافه کنید.

   پودر ors سیستم گوارشی پرنده رو شستشو میده و همچنین آب بدن پرنده و الکترولیت مورد نیازشو تامین می کنه.

   سعی کنید پرندتون رو در محیطی گرم و دور از عوامل استرس زا قرار بدین.

   نکته: این روشی هست که بنده جواب گرفتم. معمولا طی دو تا سه مرحله استفاده از دمنوش، پرنده به حالت عادی بر میگرده… انشاالله

   سعی کنید از دارویی که پرنده واکنش منفی نسبت به اون داشته استفاده نکنید…

   امیدوارم همیشه هم خودتون و هم عروس هلندی تون شاد و سالم باشید…

 10. بسیار سپاسگزارم از راهنماییتون حتما انجام میدم
  ان شاالله با راهنمایی شما نتیجه بگیرم

 11. سلام طوطی عروس من حدودا ۲۰ روزست. خیلی سرحال بود ولی از دیشب دیدم بی حال شده و چینه دانش پر شده و ورم کرده واصلا غذا هضم نمیشه. تو شهر ما هم دامپزشک نیست نمیدونم چکار کنم. تورو خدا اگه راهی هست بگید من انجام بدم دلم خیلی براش میسوزه

  • علیرضا دانش فر

   سلام. پروانه خانم دو قطره آب لیمو ترش تازه در چند قطره آب ولرم حتما ولرم ترکیب کن بهش بده.
   حتما وقتی ترکیب میدی به جوجه عروس هلندی ولرم باشه نه سرد. تا چینه دان خالی نشده از دادن غذای بعد خودداری کن. پروانه خانم اگر در شهر شما دامپزشکی نیست حیف نیست از این پرنده گران بها راههای نگه داری اون رو ندونیم. ما در این سایت کتابی رو تحت عنوان راههای نگه داری عروس هلندی که نتیجه تلاش تیم مسترپت است آماده کردیم که می تونه برای شما و دوستداران عروس هلندی بسیار با ارزش باشه و در حفظ جون اون موفق باشیم.

 12. سلام . وقتتون بخیر . دیروز یه جفت عروس هلندی خریدم . وقتی اوردیم خونه دیدم ماده حالش بده . اصلا روی پا بند نبود . بردیم دامپزشکی گفتند سرش ضربه خورده و نخاعش آسیب دیده و متاسفانه همونجا مرد. حالا عروس نر داخل قفس کز کرده و اصلا هیچی نمی خوره . چه کارش کنم ؟

 13. سلام
  دیروز جوجه عروس هلندیم که حدودا دو ماهه بود تو قفس شروع کرد به بال زدن بیرونش کردم دیدم پاهاش سمت عقب رفته و هنوز داره بال میزنه ولی بعد چند ثانیه مرد متاسفانه میخوام بدونم دلیلش چی میتونه باشه.خیلی ناراحتم. یه وقت واسه بقیه طوطی هام این مشکل پیش نیاد؟و اگه پیش اومد چی کار میتونم کنم؟

 14. سلام ایا تخم مرغ باعث قهوه ای شدن مدفوع عروس هلندی میشود ؟ مرسی

  • علیرضا دانش فر

   سلام آقا فردین. بله‌ عزیز. البته در زمانی که به عروس هلندی تخم مرغ داده نشه این رنگ‌ می تونه نشانه یکی از بیماری ها باشه.

 15. علیرضا دانش فر

  سلام آقا مهدی. بسیار متاسفم. جوجه عروس هلندی شما داشته جون می داده. جوجه عروس از قبل بیماری ای داشته و شما از آن بی اطلاع بودی. یا‌ ممکن در چینه دانش غذا هضم‌ نمیشده و به علت فاسد شدن مواد غذایی موجب مرگ او شده.

 16. چشم عروس هلندی من باد کرده همش میبنده چشماشو عفونت کرد چشماش یکم پلکاش کج شده و قرمز چیکار کنم قطره چی بریزم؟

  • علیرضا دانش فر

   سلام آقا فردین.

   می تونی از پماد استریل چشمی تتراسایکلین استفاده کنی. روزی سه بار به چشم عروس هلندی بزن.

 17. سلام جناب دوتا سوال داشتم ممنون میشم اگه راهنمایی بتونید بکنید
  یکی اینکه جفت مولدی که مرتب تخم میگذارند رو ایا نیاز هست لونه رو برداری تا استراحت کنند؟،من یکبار برداشتم کف قفس تخم کرد و شکست
  دوم عروس هلندی این توانایی رو داره که بتونه از بین ماده های نابالغ بگذره و بالغ رو انتخاب کنه یاخیر من خودم باید بالغ دراختیارش بزارم؟
  ممنون ازشماو سایت خوبتون

  • علیرضا دانش فر

   سلام‌ صدف خانم. سپاسگزارم

   بله به عروس هلندی باید در سال استراحت بدی. شما بایستی جفت بالغ رو با عروس هلندی تون جفت بزنی.

   ممکن عروس هلندی نر با عروس هلندی ماده نابالغ جفت بخوره اما تخم ها بی نطفه خواهن بود.

 18. سلام وقت بخیر دیروز عروس ما یکم سبزی نشسته خورده بعد یک ساعت مدفوعش شل شد و موقع دفع آبکی و پاشش داشت صبح هم دایم غذاهایی که خورده بود بالا میاره آب هم که میخوره بالا میاره باید چکار کنم

  • سلام حسام جان
   متاسفانه عروس هلندی تون در اثر خوردن سبزی نشسته دچار مسمومیت شده. یک قاشق غذا خوری دارچینو دم کرده و خنک شه در آبخوری عروس هلندی بریز یا یک قاشق غذا خوری آویشن دم کرده در آبخوری بریز یا عرق آویشن هم می تونی استفاده کنی. سیب هم ریز ریز کن بهش بده.

 19. واقعا چقد خوبین که جواب میدین، خدا خیرتون بده، کاش همه مثل شما بودن. عروس من عفونت دستگاه تنفسی داره و بزودی میمیره احتمالا، سوالی ندارم، فقط خواستم تشکر کنم از این همه مهربونیتون.

 20. سلام وقت بخیر من جوجه عروس هلندی دونخور شده دارم که یهو از دوروز پیش کسل شد پف میکرد و وزنشم به شدت کم شد بردم دامپزشک یه شربت مترونیدازول و یه پروبیوتیک داد گفت چون وزنش خیلی کم شده (۳۵گرم)پنجاه پنجاهه زنده بمونه الان سمت غذا نمیره خواستم ببینم یه راه حلی چیزی دارین برا تقویتش که بشه زنده نگهش داشت
  ممنون

  • سلام امیر جان

   داروی تایلوزین تارتارات در آبخوریش بریز. اندازه یه نخود کوچک در نصف آبخوری بریز. اندازه این دارو خیلی مهم نه کمتر و نه بیشتر و باید توجه کنی اول پودر در ظرف بدون رطوبت بریزی و بعد آب روی پودر بریز اگر برعکس بریزی تاثیر نداره. اگر خودش نمی خوره با قطره چکان طوری که خفه نشه بهش بده اشتها میاد و به غذا خوردن می افته.

 21. سلام وقتتون بخیر.
  عروس هلندی من یهو حالش بد شد وهرچی که خورده بود رو درسته بالا اورد در عرض نبم ساعت حالش از این رو به اون رو شد.بردیمش پیش دامپزشک گفتن باید رادیولژی بشه. متاسفانه حین رادیولژی خیلی جیغ زد وکلن از حال بردنش.گفتن یه تیکه پلاستیک قورت داد خلاصه دارو دادن اون مسمومیتش برطرف شد ولی اصن حالش خوب نشد همونجوری بی حال کلا در حال چرت زدن مشخص که قندش پایین.در ضمن عروس هلندی ام سه سالشه.
  به نطرتون چیکار کنم که حالش بهتر بشه؟

 22. سلام خسته نباشید من یک جوجه عروس هلندی گرفتم حدود ۴۰روزشه متاسفانه سرماخورده زیرگلوش هی بادمیکنه هی خالی میشه بعضی وقتاهم خس خس میکنه چشمشم یکیش بسته اس اب میاد ازش من چیکارکنم پیش دامپزشکم بردم دوتا قطره داده با یک قطره تقویتی

  • سلام‌.

   متین جان طبق دستور دامپزشک عمل کن. در آبخوری عروس هلندی یه قاشق چای خوری آبیشن پهن بریز تا شش ساعت بعد آب رو عوض کن.

 23. سلام . عروسم دیشب تو قفس بال بال زد تمامی پرها و شاه پر هاش دراومدن و بالش شکسته یعنی داغون شده . دامپزشکمون هم که خیلی وارد نیست . لطفا بگید چیکار کنم . خودم با کارتون باند پیچیش کرم . آیا خوب میشه؟ در ضمن هیچی هم نمیخوره و میلرزه و پف کرده .فک کنم تشنج گرفته . اسپری otc هم زدم و درمان و ویتامین هم دادم . آیا امکان داره خوب بشه. چند روز میگیره که جوش بخوره و … لطفا راهنمایی کنید

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ ﺟﻨﺎﺏ ﻳﻮﺳﻒ ﺯاﺩﻩ

   ﻗﻔﺲ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪی اﺯ ﻧﻆﺮ اﺭﺗﻔاع و ﭘﻬﻨا ﺑﺎﻳﺪ ﺑﺰﺭﮒ ﺑﺎﺷﻪ ﺗﺎ ﭼﻨﻴﻦ ﻣﺸﻜﻼﺗﻲ ﺑﺮاﺵ ﭘﻴﺶ ﻧﻴﺎﺩ. ﺟﺎﻱ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﺭﻭ ﮔﺮﻡ ﻧﮕﻪ ﺩاﺭ. ﺑﺮاﺵ ﻏﺬاﻱ ﻧﺮﻡ ﻣﺜﻞ ﺳﻴﺐ ﺯﻣﻴﻨﻲ ﺁﺑﭙﺰ ﺷﺪﻩ ﺑﺰاﺭ. اﮔﺮ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﺧﻮﻧﺮﻳﺰﻱ ﺩاﺭﻩ با ﮔﺮﻓﺘﻦ ﺩﺳﺘﻤﺎﻝ ﺧﻮﻧﺮﻳﺰﻱ رو ﻗﻂﻊ ﻛﻦ. ﺑﺮاﻱ اﻳﻨﻜﻪ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﺑﺎﻟﺶ ﻋﻔﻮﻧﺖ ﻧﻜﻨﻪ ﻧﻳﺎﺯ ﺑﻪ ﺁﻧﺘﻲ ﺑﻴﻮﺗﻴﻚ اﺳﺖ. ﻛﻠﺴﻴﻢ ﺑﻬﺶ ﺑﺪﻩ. اﻳﻦ ﻋﻔﻮﻧﺖ ﻣﺘﺎﺳﻔﺎﻧﻪ ﻛﺸﻧﺪﻩ ﺧﻮاﻫﺪ ﺑﻮﺩ. ﻟﻂﻔﺎ ﺑﻪ ﺩاﻣﭙﺰﺷﻚ ﻣﻃﻣﻳﻦ ﻣﺮاﺟﻌﻪ کنید.

 24. از مطالبتون خیلی استفاده کردم …جقدر خوب هستش که سری جواب سوالات میدید چند هفته میش عروس هلندی من بیمار شد و من واقعا نمیدوتستم جیکار باید بکنم ….

 25. سلام وقتتون بخیر. عروس هلندی ما نسبت به دونه ارزن حساسیت پیدا کرده انگاری و هر دفه که میخوره هضم نشده بالا میاره. ولی با این حال تمایلش برای خوردن دونه ارزن بیشتر هم شده. فقط هم با دونه ارزن مشکل داره جوری که اگه برنج یا میوه و سبزی بخوره بازم دلش دونه میخواد ولی اگه بخوره همون اتفاق میوفته.
  ممنون میشم راهنماییم کنید.
  دونه بهش ندم؟ چیکار کنم؟

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ. ﻣﻤﻨﻮﻥ ﺁﻗﺎ ﺣﺎﻣﺪ. اﮔﺮ ﺩﻭﻧﻪ اﺭﺯن ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﺩﻭﻧﻪ اﻱ ﻛﻪ ﻗﺒﻼ ﺑﻪ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻳﺘﻮﻥ ﻣﻴﺪاﺩﻳﻦ ﺗﻐﻴﻴﺮ ﻛﺮﺩﻩ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺩﻱ ﻭاﻛﻨﺶ ﻧﺸﺎﻥ ﺩاﺩﻩ ﻣﺪﻝ ﻫﻤﻮﻥ ﺩﻭﻧﻪ ﺳﺎﺑﻖ ﺑﻬﺶ ﺑﺪﻩ. ﺑﻪ ﻣﺪﻓﻮﻉ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻳﻮﻥ ﻧﮕﺎﻩ ﻛﻦ ﺑﺒﻴﻦ ﻣﺪﻓﻮﻉ ﺗﺎﺯﻩ ﺩاﺭﻩ ﻣﻤﻜﻦ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻳﺘﻮﻥ ﺩﭼﺎﺭ ﻳﺒﻮﺳﺖ ﺷﺪﻩ و ﺑﺎﻻ ﻣﻴﺎﺭﻩ.

   • ممنونم ازت جناب دانش فر. حقیقت امر اینکه این کوچولوی ما یه تیکه پلاستیک قورت داده بود و این مشکل بالا آوردنش از اون ماجرا به بعد شروع شده. حتی هیچ چیزی هم نمیخورد حیوونی. با تجویز دامپزشک یه مدت بهش محلولی میدادم که از پارافین مایع و B کمپلکس و بیسکوییت و آبمیوه درست میکردم. خیلی سرحال تر شد و غذاهایی به جز دونه ارزن رو راحت هضم میکنه ولی با دونه ارزش مشکل داره.
    دونه ش همون قبلی هاست و تغییری نکرده و ظاهر مدفوعش هم مثل قبل هستش ولی یه مقدار حس میکنم خشک تر شده مدفوعش. ممکنه مشکل یبوست داشته باشه؟
    خیلی ممنونم از راهنماییت.

    • سلام حامد جان

     بالا آوردن یا از روی عادت رفتاری عروس هلندی است یا دچار عفونت داخلی شده است. لطفا به دامپزشک مراجعه کنید.

 26. سلام ی جوجه عروس سرلاکی ۲۵ روزه دارم چند روزه طرف راستش باید کرده و دیگه طلب غذا نمیکنه و بزور بهش غذا میدم ولی موقع غذا دادن از دهنش کف میاد بیرون و مدام خودشم اروق میزنه و میخاد خفه بشه انگار گزدنشو همش جابجا میکنه تا نفس بکشه خاستم ببینم باید چکترش کنم

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ ﺁﻗﺎ ﺩاﻭﻭﺩ. اﮔﺮ ﻣﻨﻆﻮﺭﺗﻮﻥ ﭼﻴﻨﻪ ﺩاﻥ ﺟﻮﺟﻪ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﺑﺎﺩ ﻛﺮﺩﻩ ﭼﻨﺪ ﻗﻂﺮﻩ ﺁﺏ ﻭﻟﺮﻡ ﺑﻬﺶ ﺑﺪﻩ ﮔﺎﺯ ﻣﻮﺟﻮﺩ ﺩﺭ ﭼﻴﻨه ﺪاﻥ ﺧﺎﺭﺝ ﻣﻴﺸﻪ
   ﭼﻨﺪ ﻗﻂﺮﻩ ﺁﺏ ﻟﻴﻤﻮ ﺗﺮﺵ ﺗﺎﺯﻩ ﺑﺎ ﺁﺏ ﻭﻟﺮم ﺘﺮﻛﻴﺐ ﻛﻦ ﺑﻬﺶ ﺑﺪﻩ ﺗﺎ ﻏﺬاﻱ ﻣﺎﻧﺪﻩ و ﻓﺎﺳﺪ اﺯ ﺑﻴﻦ ﺑﺮﻩ ﺯﻳﺎﺩﻱ ﺑﻬﺶ ﺳﺮﻻﻙ ﻧﺪﻩ ﺗﺎ ﻏﺬا ﻫﻀﻢ ﻧﺸﺪﻩ. اﻳﻦ ﻣﺸﻜﻞ ﺑﺮ اﺛﺮ ﺩاﺩﻥ ﺳﺮﻻﻙ ﺳﺮﺩ و ﻣﺎﻧﺪﻩ ﭘﻴﺶ ﻣﻴﺎﺩ ﻫﻤﻴﺸﻪ ﺳﺮﻻﻛﻲ ﻛﻪ ﺑﻪ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻳﺘﻮﻥ ﻣﻴﺪﻱ ﻧﻪ ﺳﺮﺩ ﺑﺎﺷﻪ ﻧﻪ ﺩاﻍ ﺣﺘﻤﺎ ﻭﻟﺮﻡ ﺑﺎﺷﻪ. ﺩﺭ ﻛﺘﺎﺏ ﻧﮕﻬﺪاﺭﻱ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﺩﺭ ﺧﺎﻧﻪ ﺩﺭ ﻣﺴﺘﺮﭘﺖ اﻃﻼﻋﺎﺕ ﺟﺎﻣﻌﻲ ﺭﻭ ﺑﺮاﻱ ﺷﻤﺎ ﺩﻭﺳﺘﺎﻥ ﮔﺮاﻣﻲ ﻣﻨﺘﺸﺮ ﻛﺮﺩﻳﻢ ﺗﺎ ﺩﺭ ﻧﮕﻬﺪاﺭﻱ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﺑﻪ ﻣﺸﻜﻠﻲ ﺑﺮ ﻧﺨﻮﺭﻳد.

 27. ۱۳۵۷farzaneh
  سلام شبتون بخیر عروس هلندی ما پرواز کرد نشست رو سوپ داغ وپاهاش و بدنش سوخته 😥😥الان ی گوشه کز کرده نشسته تو رو خدا بگید چیکار میتونیم براش بکنیم ؟؟

  • سلام

   بسیار متاسفم بابت این اتفاق. از پماد موضعی تتراسایکلین ۳ درصد استفاده کنید. می تونید از داروخانه تهیه کنید. قسمت های سوخته شده رو با پماد چرب کنید. فقط زود اقدام کنید.

 28. سلام.عروس نر من دو دوهفته ای بود که توی مدغوعش دانه ارزن هضم نشده داشت.ولی از دیروز کل مدغوش دانه ارزن هضم نشده هستش.سر حاله ولی پف کرده میمونه.الان هم بهش تخم مرغ و هویچ و برنج و بیسکویت میدم.توی آبش هم تایلوزین ریخنم.اینا جفت هستن و لونه میرن.

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ. ﻟﻂﻔﺎ ﺑﻪ ﺩاﻣﭙﺰﺷﻚ ﺑﺎ ﺗﺠﺮﺑﻪ ﻣﺮاﺟﻌﻪ ﻛﻦ و اﺯ ﺩاﺩﻥ ﺩاﺭﻭ ﺑﺪﻭﻥ ﺗﺸﺨﻴﺺ ﺑﻴﻤﺎﺭﻱ ﺧﻮﺩﺩاﺭﻱ ﻛﻦ. ﻣﻤﻛﻦ ﻧﻪ ﺗﻨﻬﺎ ﺑﻬﺒﻮﺩﻱ ﺣﺎﺻﻞ ﻧﺸﻪ ﻋﻮاﺭﺿﻲ ﻫﻢ ﺩاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻪ. ﺩاﻣﭙﺰﺷﻚ ﻧﺸﺎﻧﻪ ﻫﺎﻱ ﺩﻳﮕﺮ ﺑﻴﻤﺎﺭﻱ ﺭﻭ ﺑﺮﺭﺳﻲ ﻣﻲ ﻛﻨﻪ ﺗﺎ ﺑﻴﻤﺎﺭﻱ ﻣﺸﺨﺺ و ﺑﻌﺪ ﺩاﺭﻭ ﺗﺠﻮﻳﺰ.

 29. سلام
  ممنون اقای دانش فر که با حوصله به سوالات جواب میدین
  عروس هلندی من ۲۷ روزشه تا دیشبم حالش عالی بود صبح امروز تنایلی به خوددن سرلاک نداشت ۷ ساعت بعد دوباره اومدم بهش غذا بدم دیدم تمایلی نداره بالاشو باز می کنه به مقعدش فشار میاره گلوشم موقع نفس کشیدن باد میشه خالی میشه ی کوچولو هم خس خس می کنه از صبح تا حالا فقط با فشار مدفوع کرده البته مقعدشو چرب کردم و در این حین پرآرایی داره میره تو جای پوشالش ،پوشال میخوره الان نمیدونم چش شده تو اتاقشم دستگاه بخور سرد روشن کردم که بهتر نفس بکشه

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ ﻣﻤﻨﻮﻥ. ﺻﺒﺎ ﺧﺎﻧﻢ ﺟﻮﺟﻪ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﺷﻤﺎ ﺩﭼﺎﺭ ﻳﺒﻮﺳﺖ و ﺳﺮﻣﺎﺧﻮﺭﺩﮔﻲ ﺷﺪﻩ. ﺟﺎﺵ ﮔﺮﻡ ﺑﺎﺷﻪ اﺯ ﺑﺨﻮﺭ ﺳﺮﺩ ﻫﺮﮔﺰ اﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻧﻜﻦ ﻛﻪ ﺣﺎﻟﺶ ﺑﺪﺗﺮ ﻣﻴﺸﻪ. اﮔﺮ ﭘﻮﺷﺎﻝ ﭼﺎﻟﺸﻮ ﻣﻴﺨﻮﺭﻩ ﭘﻮﺷﺎﻟﻮ ﺑﺮﺩاﺭ ﻛﻪ ﻣﺸﻜﻞ ﺳﺎﺯ ﻣﻴﺸﻪ. ﺩﺭ ﺁﺑﺨﻮﺭﻳﺶ ﻣﻮﻟﺘﻲ ﻭﻳﺘﺎﻣﻴن برﻳﺰ ﻳﺎ ﺑﻪ ﺳﺮﻻﻙ ﺩﻭ ﻗﻂﺮﻩ ﻣﻮﻟﺘﻲ ﻭﻳﺘﺎﻣﻴﻦاﺿﺎﻓﻪ ﻛﻦ ﻣﻘﻌﺪﺷﻮ ﭼﺮﺏ ﻛﻦ. اﮔﺮ ﻣﺸﻜﻞ ﻳﺒﻮﺳﺖ ﺯﻭﺩ ﺣﻞ ﻧﺷﻪ ﺧﻂﺮ ﺑﺰﺭﮒ ﺟﻮﺟﻪ ﻋﺮﻭﺳﺘﻮﻥ ﺗﻬﺪﻳﺪ ﻣﻴﻜﻨﻪ.

   • ممنون آقای دانش فر از پاسخ کاملی که دادین
    فقط بفرمائید به جای پوشال ماسه بادی استفاده بشه خوبه ؟یا توصیه ی دیگه ای دارین
    البته سرلاکش رو تو این چند روز چهارمین باره که عوض کردم فک کنم ناسازگاره درنهایت exact براش گرفتم
    اگه مدفوعش خونی بشه چند قطره آبلیمو ریختم تو غذاش قسمت سبز مدفوعش قهوه ای متمایل به سرخ شد که فک کنم دچار خونریزی معده شده و در این شرایط زمان سرلاک دادن به چه صورت باشه تا خالی شدن کامل چینه دان ؟؟؟
    بازم ممنونم که صبورانه پیامها رو می خونید و باشکیبایی پاسخ میدین

    • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

     ﺳﻼﻡ. ﻣﻤﻨﻮﻥ.ﻣﻲ ﺗﻮﻧﻲ اﺯ ﺣﻮﻟﻪ ﻧﺮﻣﻲ ﺑﺮاﻱ ﻛﻒ اﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻛﻨﻲ. ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﺩﻳﺪﻥ ﺧﻮﻥ ﺩﺭ ﻣﺪﻓﻮﻉ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﺳﺮﻳﻌﺎ ﺑﻪ ﺩاﻣﭙﺰﺷﻚ ﻣﺮاﺟﻌﻪ ﻛﻦ ﻛﻪ ﺑﺴﻴﺎﺭ ﺧﻂﺮﻧﺎﻙ.

 30. سلام خسته نباشید
  عروس هلندیم ۱۰ ماهشه از دیشب با نوک خودش پای چپشو زخم کرده و ظاهرا پاش خیلی درد میکنه چون بداخلاق شده و نمیزاره بهش دست بزنیم و جیغ کوتاه میزنه….
  از وقتی هم خریدمش حدودا دوهفته هست و خیلی خودشو میخارونه
  حمامم بردیمش فایده نداره
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 31. سلام مجدد
  عروس هلندی ده ماهم پاش خیلی اذیته و درد میکنه
  بیشتر اوقات روی یه پا وایمیسته از شدت درد
  توروخدا بگین چکارش کنم نگرانشم

 32. ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

  ﺳﻼﻡ ﺣﺎﻧﻴﻪ ﺧﺎﻧﻢ. اﮔﺮ اﺯ ﺟﺮاﺣﺖ اﻳﺠﺎﺩ ﺷﺪﻩ ﺭﻭﻱ ﭘﺎ ﻣﻂﻤﻴﻦ ﻫﺴﺘﻴن ﻛﻪ ﺧﻮﺩ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﭘﺎﺷﻮ ﺯﺧﻢ ﻛﺮﺩﻩ ﻳﺎ ﺑﻪ ﺟﺎﻳﻲ ﺑﺮﺧﻮﺭﺩ ﻛﺮﺩﻩ و ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﻣﺸﻜﻞ ﻛﺒﺪﻱ ﻧﻴﺴﺖ ﻣﻲ ﺗﻮﻧﻲ اﺯ ﭘﻤﺎﺩ ﺗﺮﻳﺎﻣﺴﻴﻨﻮﻟﻮﻥ اﻥ اﻥ ﻋﻤﺎﺩ اﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻛﻨﻲ و ﻃﻮﺭﻱ ﺭﻭﻱ ﺯﺧﻢ ﺑﺰﻧﻲ ﻛﻪ ﺟﺬﺏ ﭘﻮﺳﺖ ﺷﻪ ﭘﻤﺎﺩ ﻃﻮﺭﻱ ﻧﺒﺎﺷﻪ ﻛﻪ ﻋﺮﻭﺱ ﺑﺨﻮﺭﻩ ﻛﻪ ﺑﻬﺶ ﺁﺳﻴﺐ ﺟﺪﻱ ﻣﻴﺰﻧﻪ.

 33. سلام ی عروس هلندی حدودا۵۰ روزه دارم اصلا دون نمیخوره سرلاکشم تموم شده پول ندارم بخرم بیستکوییت مادر میدم میخوره احساس میکنم ضعیف شده راهی میشناسید که دونخور بشه

 34. ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

  ﺳﻼﻡ ﺳﻴﺎﻣﻚ ﺟﺎﻥ. ﻣﻲ ﺗﻮﻧﻲ اﺯ ﺳﺮﻻﻙ ﺩﺳﺖ ﺳﺎﺯ اﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻛﻨﻲ. ﻣﺜﻞ اﻧﻮاﻉ ﺣﺒﻮﺑﺎﺕ ﭘﺨﺘﻪ ﺷﺪﻩ
  ﺣﺒﻮﺑﺎﺕ ﭘﺨﺘﻪ و ﺑﻌﺪ ﺑﻪ ﺁﺭاﻣﻲ ﺑﻜﻮب ﺣﺘﻤﺎ ﭘﻮﺳﺖ ﺣﺒﻮﺑﺎﺕ ﺑﺎﻳﺪ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺷﻪ ﻛﻪ ﺑﺎﻋﺚ ﻣﺮﮒ ﺟﻮﺟﻪ ﻣﻴﺸﻪ ﻭ ﻣﻘﺪاﺭﻱ ﺁﺏ ﺟﻮﺷﻴﺪﻩ ﻭﻟﺮﻡ ﺗﺮﻛﻴﺐ و ﺳﺮﻻﻙ ﺣﺘﻤﺎ ﻭﻟﺮم ﺑﺎﺷﻪ. ﻣﺴﻳﻮﻟﻴﺖ ﺩﻭﻧﻪ ﺧﻮﺭ ﻛﺮﺩﻥ ﺟﻮﺟﻪ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﺑﺮ ﻋﻬﺪﻩ ﺷﻤﺎﺳﺖ. اﺭﺯن و ﺗﺨﻤﻪ ﭘﻮﺳﺖ ﻛﻨﺪﻩ ﺟﻠﻮ ﺟﻮﺟﻪ ﺑﺰاﺭ ﺗﺎ ﺑﻪ ﺳﺮاﻍ ﺩﻭﻧﻪ ﻫﺎ ﺑﺮﻩ . ﻓﺎﺻﻠﻪ ﺑﻴﻦ ﻭﻋﺪﻩ ﻫﺎﻱ ﻏﺬاﻳﻲ ﺑﻴﺸﺘﺮ ﻛﻦ ﺗﺎ ﺟﻮﺟﻪ اﺯ روي ﮔﺮﺳﻨﮕﻲ ﺧﻮﺩﺵ ﺑﻪ ﻃﺮﻑ ﻏﺬا ﺑﺮﻩ. و ﺑﻌﺪ اﺭﺯﻧ ﻮﺗﺨﻤه ﭙﻮﺳﺖ ﺷﻜﺴﺘﻪ ﺑﺰاﺭ ﺗﺎ ﻛﻤﻜﻲ ﺷﻪ ﺧﻮﺩﺵ ﭘﻮﺳﺖ اﻭﻧﺎ ﺭﻭ ﺑﻜﻨﺪﻩ . ﺗﻐﺬﻳﻪ ﭘﺮﻧﺪﺗﻮﻥ ﺩﺭ ﺟﻮﺟﮔﻲ ﺧﻴﻠﻲ ﻣﻬﻢ ﺗﻐﺬﻳﻪ اﺷﺘﺒﺎﻩ ﺑﺪﻥ ﺟﻮﺟﻪ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﺭا ﭘﻮك ﺧﻮاﻫﺪ ﻛﺮﺩ. ﺩﺭ ﻛﻨﺎﺭ ﺩوﻧﻪ ﻫﺎ ﺣﺘﻤﺎ ﻏﺬاﻱ ﻧﺮﻡ ﻣﺜﻞ ﻫﻮﻳﭻ و ﺳﻴﺐ ﺯﻣﻴﻨﻲ اﺑﭙﺰ و ﺗﺨﻢ ﻣﺮﻍ ﺁﺑﭙﺰ ﺑﺰاﺭ ﺗﺎ ﺑﻪ ﺩوﻧﻪ ﺧﻮﺭ ﺷﺪﻧﺶ ﻛﻤﻚ ﺷﻪ. اﻻﻥ ﻛﻪ ﭘﺮﻧﺪﺗﻮﻥ ﺿﻌﻴﻒ ﺷﺪﻩ ﺑﻬﺘﺮ ﺑﻬﺶ ﺭﺳﻴﺪﮔﻲ ﺷﻪ ﺑﺎﻫﻤﻮﻥ ﺳﺮﻻﻙ ﺩﺳﺖ ﺳﺎﺯ و ﺑﻌﺪ ﺷﺮﻭﻉ ﺑﻪ ﺁﻣﻮﺯﺵ ﺩﻭﻧﻪ ﺧﻮﺭ ﻛﺮﺩﻧﺶ ﻛﻨﻲ.

 35. سلام شبتون بخیر
  عروس هلندیم نمیدونم چرا حالش بد شده خودشو پف کرده و ارومه
  پاهاشو داده جلو
  بهش اب ولرم با ابلیمو دادم ولی همشو ریخت بیرون از دماغش و دهنش
  همش چشماش بستس یکی دیگه هم داشتم دو ماه پیش مرد نمیدونم چیکار کنم :(((

  • سلام برای تشخیص بیماری عروس هلندیتون نیاز به علایم دیگر هم هست. لطفا و سریعا به دامپزشک با تجربه مراجعه کن. در مسترپت کتابی موجد است که همیشه میتونی از علایم و‌ حالات پرندتون بیماری رو تشخیص و به هنگام درمان کرد.

 36. با سلام
  آیا عروس هلندی که پرهای کاکلش رو از دست داده میتونه دوباره بدست بیاره؟

 37. عروس هلندیم پرواز کرد خورد به جایی الان شدیدا چشمم داره خونریزی میکنه و متوقف نمیشه من نمیدونم چیکارش کنم دام پزشک امروز که جمعست باز نیست چیکارش کنم؟

 38. با سلام جوجه عروس هلندی دارم امشب اومدم بهش میوه پرتقال بدم نخوردم ابشو میخواستم با سورنگ بهش بدم ک درست نخوردحس میکنم ب مجرای تنفسیش رفتن بعد عروس هم چشماشو میبنده(چرت زدگی)ممنون کمکم کنید

  • سلام‌. لطفا به دامپزشکی مراجعه کنید. برای تشخیص بیماری نیاز به دیدن علایم دیگر هست. در کتاب پرورش عروس هلندی علایم تشخیص بیماریها گفته شده. که راهنمای خوبی میتونه این جور مواقع برای شما دوستان باشه.

 39. سلام وقت بخیر
  من یه سوال از شما داشتم
  ما یه عروس هلندی داریم عید حدودا یکهفته میخایم بریم سفر و امکانش نیس باخودمون ببریمش و از یه طرفم فامیل نداریم مشهد که بدیم واسمون نگهش داره
  میخاستم مشورت کنم به نظر شما چکارش کنیم؟
  جایی نیس تحویلش بدیم تاازش مراقبت کنن؟
  درضمن ساکن مشهد هستیم

 40. با سلام ضمن تبریک سال نو من یه وایت فیس دارم دیشب تو قفس ترسیدن وبالو پر زدن صبح دیدیم پاش میلنگه وروی یه پا بیشتر راه میره وبیشتر موقع ها پاشو میکشه واز بالش بجهت بالا رفتن از قفس ونردبون کمک میگیره قطره پلی چوک دادم بهش یجهت داشتن کلسیم و ویتامین ای برای ریکاوری سریع بنظرتون همین کفایت میکنه وتا چند روز خوب میشه یا اقدامات دیگه ای لازمه چون همه جا تعطیله و دامپزشکی در دسترس نبود ببرمش ممنون میشم

  • سلام. ممنون سال خوبی داشته باشی. ممکن پای عروس هلندی ضرب دیده یا شکستگی باشه که باید از نزدیک پای عروس هلندی بررسی یا عکس برداری شه تا درمان مشخص شه.

 41. سلام
  من دوتا جوجه عروس گرفتم تقریبا سنشون ۲۲روز هست
  صاحب پرنده ایی که ازش گرفتم گفت والدینش پر جوجه هارو کندن
  من مشکل عظیمی با دادن سرلاک باهاشون دارم باید بزور بهشون غذا بدم
  بدجور پراشون کنده شده
  سر یکیشونم زخمیه فکر کنم مامانش زخمیش کرده
  لطفا بگین
  ۱-چجوری بهشون بفهمونم سرلاک بخورن
  ۲-پمادی هست بزنم زود تر پراشون در بیاد
  ۳-هر راهنمایی دارید بگین بهم

  • سلام . می تونی با استفاده از انگشت دو طرف نوک جوجه عروس هلندیو بگیری با سرنگ یا قاشق مخصوص لب برگشته برای سرلاک استفاده کنی. استفاده مرتب از کلسیم و پروتئین باعث زود در آوردن پرها خواهد شد. سرنگ بعد از هر استفاده شستشو دهید تا سرلاک باقی مانده در اثر فاسد شدن باعث مرگ جوجه عروس هلندی نشه.

 42. سلام ببخشید من عروس هلنیمو گرفتم دستم بعدش یه هو پرواز کرد واز ناحیه ی پا آسیب دیده میشه منو رهانمایی کنی چی کار کنم و طوطی من ۲ ماهش هست

 43. سلام وقتتون بخير ببخشيد من يه عروس هلندي يه ساله نر دارم كه امروز ديدم بيرون زدگي مقعد داره جديدا هم خيلي جيغ ميزنه وقتي ازش دور ميشيم

 44. سلام خسته نباشید من یک جوجه عروس هلندی ۴۰ روزه دارم که سرلاکیه و دون خور نشده امروز یکم بالا آورد وقت بالا آوردن ندیدمش اما چند ثانیه بعد دیدم هی سرش و میاره بالا و پایین و انگار که عق میزنه مطمئنم بودم چیزی نخورده که تو گلوش گیر کنه جسارتا بالا که آورده بوددآبکی بود و مثل غذای مونده نبودش بعدش که گذاشتمش داخل قفس مشغول بازی شد و نشونه ای از حال بد نداره ولی من خیلی نگران بودم گفتم مزاحمتون بشم تا اگه مشکلی هست زودتر برطرف بشه ، پیشامیش از وقتی که میذارید تشکر میکنم.

 45. سلام من جدیدا ۱ جفت عروس هلندی ۱۱ ماه خریدم،یکیشون و اوردم خونه کنار مقعدش یک زخم بزرگ بود که چند روز پماد زدم و با اب ولرم شستم خوب شد،۲ تا از بالاش هم خونی شد در پرواز من کشیدم بیرون خونریزی نداره غذا می خوره و بعضی وقتها راه میره و بازی میکنه ولی خیلی چرت میزنه انتی بیوتیک و اسپرین هم بهش دادم ولی خیلی حس میکنم افسردس گوشه گیره کمکم کنید لطفا

  • سلام. مژگان‌ خانم از انتی بیوتیک خود سرانه استفاده نکن اول باید بیماری تشخیص و بعد درمان و دارو درست استفاده شه. استفاده از انتی بیوتیک خود سرانه ممکن جان عروس هلندیتون به خطر بیندازه. به دامپزشکی مخصوص طیور با تجربه برو که با دیدن همه علایم بیماری رو تشخیص داده.‌یا در‌کتاب مسترپت ما شما رو با دیدن علایم در تشخیص بیماری یاری میدهیم.

 46. سلام من عروس هلندیم چند وقت بود که بینیش متورم شده بود و هی فس فس میکرد، اما با توجه به چیزی که دامپزشک گفته بود که اگر سرما خورد بهش جوشنده بابونه بدید منم بهش با قطره چکان دادم اما ناگهان بینیش قرمز شد و حالش از این رو به اون رو شد، بردم دکتر و گفت که امکان مرگش هست چون ریه هاش شدیدا آسیب دیده خداروشکر زنده مونده تا الان ولی زیاد حالش تعریفی نداره و چند بارم بالا آورده و الانم اصلا غذا نمیخوره ولی آب میخوره ، نمیدوم باید چیکار کنم ؟ لطفا کمکم کنید😭

  • سلام. ریحانه خانم تو آبخوریش یک قاشق پودر آویش پهن بریز و طی ۸ ساعت آبخوری رو با آویشن تازه تا درمان کامل تعویض کن . عروس هلندیتون رو آفتاب بده آفتاب برای سرما خوردگی مفید. مرتب براش قاچ سیب و کاهو بزار. مولتی ویتامین براش مفید. براش غذای نرم مثل سیب زمینی آبپز‌ و تخم مرغ آبپز بزار چون میل به دانه نداره. ریحانه خانم‌ توصیه من اینه که برای نگهداری عروس هلندی آموزش ببینید و در صورت دیدن نشانه های بیماری سریعا اقدام به درمان پرندتون کنی چون ما در برابرجان آن ها مسئولیم.

 47. سلام عروس البینو شیش ماهه دارم امروز متوجه شدم چند روزیه ارزن درسته به مقدار زیاد دفع داره و شکل مدفوع موقع دفع عادیه و اوره هم داره چند وقتیه ارزن مخصوص طوطی که درشت هستن و ارزن خوشه ای داخلشه گرفتم بهش میدم و قبلا ارزن قناری میدادم به نظر این ارزن درشتا خیلی هضمشون سخته ،،طوطی بالغ هم دارم که مشکلی پیدا نکردن ، به نظرتون دچار بیماری شدن یا به خاطر ارزن ها بوده و راه درمانش چیه چند وقتی هست از مخلوط دانه های عروس ساخت ایرانم بهشون میدم امکانش هست اونا الوده بوده؟ مارک موفید تایید میکنید؟ با تشکر

 48. با سلام عروس البینوم داخل مدفوعش ارزن هست راه درمان چیه ؟ سه روزه ایجوری شده و هنوز به مرحله بی حالی نرسیده

 49. سلام آقای دانش فر
  من ی عروس هلندی سه ماهه دارم ک دیشب وقتی برقا خاموش بود داخل قفس شروع کرد ب بال زدن
  سریع برقو روشن کردم ولی وقتی اوردمش بیرون نتونست پرواز کنه.حس میکنم بالش درد میکنه
  از دیشب تالا پف کرده و حالش تعریفی نداره.
  همش چرت میزنه . الانم سرشو گذاشته رو بالشو خوابیده
  خیلی میترسم بمیره
  توروخدا کمکم کنین.چیکار کنم؟
  دکترمونم نیس ..

 50. سلام . من یه عروس هلندی دارم یکسال و خورده ای سن داره . امروز متوجه شدم پرنده وقتی یه جا ثابت هست هی پاهاشو بلند میکنه میزاره زمین . این عمل رو سریع انجام میده و هر دو پاهاش هم هست . خیلی سریع در حد یه تیک . ۴ روز پیش حواسم بهش نبود رفت روی قابلمه برنج که داغ بود . اون موقع ها مشکلی نداشت مشکلش از امروز شروع شد .

  ممکنه بخاطر اون قابلمه داغه بوده باشه؟ علامتی روی پاهاش نمونده

  و اگه آره چطور میتونم درمانش کنم

 51. من عروس هلندیم یه مشکل خیلی بد تنفسی داره و خیلی حالش بده دامپزشک بردم ولی اصلا خوب نمیشه هر ثانیه حالش بد تر چی کار کنم لطفا زود باشید؟

  • سلام. متاسفانه وقتی پرنده با مشکلات تنفسی رو برو میشه درمان بسیار سخت تر خواهد شد. اقدامات فوری رو انجام بده پرندتونو به جایی که بدور از استرس و رفت و آمد باشه ببر. جاش گرم باشه. از دمنوش پونه استفاده کن هم انتی بیوتیک قوی هست هم مشکلات تنفسی رو خوب میکنه. مشکل تنفسی ناشی از عفونت داخلی و درمان نشدن به موقع پرندست. هر شش ساعت دمنوش پونه را با دمنوش تازه تعویض کن و در آبخوریش بریز. دمنوش در طی شش ساعت فاسد میشه. انشالله که خیلی دیر نشده باشه.

 52. سلام. متاسفانه وقتی پرنده با مشکلات تنفسی رو برو میشه درمان بسیار سخت تر خواهد شد. اقدامات فوری رو انجام بده پرندتونو به جایی که بدور از استرس و رفت و آمد نباشه ببر. جاش گرم باشه. از دمنوش پونه استفاده کن هم انتی بیوتیک قوی هست هم مشکلات تنفسی رو خوب میکنه. مشکل تنفسی ناشی از عفونت داخلی و درمان نشدن به موقع پرندست. هر شش ساعت دمنوش پونه را با دمنوش تازه تعویض کن و در آبخوریش بریز . دمنوش در طی شش ساعت فاسد میشه. انشالله که خیلی دیر نشده باشه.

 53. سلام خوبید ممنون از سایت خوبتون من سه تا جوجه از طوطی هام به دنیا اومدن و الان ک دارم میگم بهتون ۴۵ روزشه و از سه چهار روز پیش نمیتونه غذاش رو هضم کنه من هم سرکه سیب دادم بهش هم ابلیمو ولی باز پف میکنه و غذا هضم نمیکنه و یه چیز دیگه وقتی من سرکه رو دادم استفراق میکنه و همه چیز رو خالی میکنه ولی دوباره ک سرلاک یا هر چیزی میخوره همون جوریه چه کار کنم دامپشک خوبی هم سراغ ندارم میترسم ببرم داروی اشتباه بده بمیره

  • سلام‌. ممنون. برای هضم غذا نیازی به سرکه سیب نیست همون چند قطره از آب لیمو تازه رو به آب گرم اضافه کن بهش بده توجه داشته باش حتما باید ولرم باشه نه سرد همین سردی سبب هضم نشدن غذا خواهد شد. سرلاکی که بهش میدی حتما ولرم باشه اگر سرد باشه غذا هضم نمی کنه سبب تلف شدن جوجه میشه. سرلاک مونده بهش نده و همیشه سرلاک تازه باشه و سرنگ پس از هر استفاده حتما شسته شه. موقع استفاده از حبوبات حتما پوسته گرفته‌ که خود عامل هضم نشدن غذا و مرگ جوجه‌ میشه.

 54. سلام. وقتتون بخیر
  عروس هلندیم ۵ماهشه و نره و چندروز بود که همش چشماشو میبست و بی حال بود بردمش دکتر دکتر گفتش که دهانش پر از عفونت شده و بهش امپول و دارو زد و داد و دکتر گفت اگر غذا نخوره بزور باید بهش غذا بدیم . الان عروس هلندیم هیچ چیزی نمیخوره و اصلا دیگه نمیخونه. بهش باسرنگ غذا میدیم. چیکار باید بکنم بنظرتون تا خوب بشه و ایا این بیماری به انسان هم سرایت میکنه ؟

  • سلام. جای عروس هلندیتون رو گرم نگه دار. در آبخوری یک‌ قاشق پودر پونه بریز‌ تا درمان ادامه‌ بده و طی چند ساعت آب تعویض. پونه هم اشتها رو باز میکنه هم عفونت گوارشی رو برطرف میکنه. یا می تونی دمنوش پونه ولرم به سرلاک اضاف کنی.

 55. سلام وقتتون بخیر. یکی از انگشتای عروسم امروز زیر صندلی گیر کرد و دو طرف ناخونش انگار پوستش جدا شده، لازمه باند پیچیش کنم یا خودش خوب میشه؟؟ باید پماد بزنم بهش؟؟لطفا بگید چیکاز کنم😭

 56. سلام خسته نباشید . عروس هلندی من دیروز به پنجره برخورد کرد و الان از دیروز تاحالا هیچی نخورده فقط دوسه بار رفته اب خورده . باچیکار کنم

 57. سلام لطفا فوری جواب بدید
  عروس هلندی من دو روزه به شیشه پنجره خورده و بی حاله. نه آب میخوره نه غذا
  کف قفس کز میکنه. امروز فهمیدم تو مدفوعش خون هست ممکنه خوتریزی داخلی کرده باشه؟ چی کار براش بکنم؟ زنده می مونه؟
  البته قبلا هم دو بار به پنجره خورده بود و بعد از یک روز استراحت خوب شده بود ولی این دفعه حالش بدتره

 58. سلام ببخشید ما توی آب عروسمون مولتی ویتامین ریختیم بهد یه روز دیدیم یه بوی خیلی بدی ازش میاد میترسیم ازش خورده باشه چی باید بکنیم

  • سلام

   مولتی ویتامین که استفاده کردین فاسد شده، اگر چند ساعت هست که گذشته و پرندتون علائمی نداره مشکلی واسش پیش نخواهد اومد. واسه پیشگیری چند قطره آب لیموی طبیعی در آبخوریش بریزید.

   مولتی ویتامین رو بیشتر از ۵ ساعت در اختیار پرنده قرار ندهید زیادی از حد باعث مشکلات گوارشی و اسهال پرنده خواهد شد…

 59. خیلی ممنون نه خدارو شکر چیزیش نشده هفته ای یه بار تو آبش میریزیم اینجوری بو نمیداد دفعه اوله

 60. سلام. وقت بخیر
  پرنده های من یک هفته هست که صاحب ۲ تا جوجه شدند.هنوز ۲ تا تخم دیگه دارند که نوبتی روش می خوابند و به جوجه ها غذا میدن.مشکل اینه که فضله عروس نر ۳ روزه که شدیدا آبکی و رنگ سبز روشن شده. یکمم لاغر شده. ماده هم همینطور ولی اون بینش فضله معمولی هم میزاره.میترسم پرنده نرم از بین بره. البته ظاهرش سرحال و پر جنب و جوشه. ولی فضله هاش کاملا رقیقه. غذا هم ارزن تخم کتون و تخم مرغ میدم. البته زرده به میزان کمتر.
  . از زمان تخم گذاری فضله حجیم و رقیق شده بود ولی نه دیگه به این شدت
  ممنون میشم اگه بتونین کمک کنید

  • سلام. اسهال در عروس هلندی بیشتر از دو روز نباید ادامه داشته باشه. از آنجایی که فضله سبز کمرنگ نشانه وجود تب در طوطی سانان و از راه جنسی قابل انتقال به دیگری هست پیشنهاد میکنم برای نجات جان هر دو عروس هلندی نزد دامپزشک با تجربه بروید و آنتی بیوتیک مربوط رو دریافت کنید و به عروس ها استراحت داده شه تا درمان کامل شن.و جای عروس ها گرم باشه.

   • مرسی که جواب دادید.ممکنه اسهال داشتنش به خاطر این باشه که هنوز رو تخم می خوابند و جوجه کوچیک دارند؟؟
    به نظرتون اگه پرنده نر رو جدا کنم و بزارم ماده هم به جوجه ها رسیدگی کنه هم به تخم ها اشکالی داره؟؟اینجوری چون لونه نداره مدفوع خودشو دیگه نگه نمی داره. می تونم یکم تقویتش کنم

    • سلام. خواهش می کنم. بله ممکنه اسهال به علت به روی تخم خوابیدن باشه. بعد چند روز که جوجه ها بزرگ شدن . جفت ها رو جدا کن تقویتشون کن. یه‌ مدتی استراحت کنن جوجه کشی که باعث تضیف والدین شه جون والدین رو به خطر می اندازه.

     • سلام خسته نباشید
      عروس هلندی خریدم الان دوهفته شده
      بعد از سه روز که خریدم پا سمت چپش خیلی درد میکنه
      وقتی راه میخاد بره لنگ میزنه
      وقتی رو انگشتم میذارم تمام وزنش میذاره رواون یکی پا
      یخوره رنگش صورتی هست و یه نقطه کوچولو رو یکی از انگشتاش قرمز
      ممنون میشم پاسخ بدین
      نمیخام اذیت بشه
      وقتی دیدم لنگ میرنه یک هفته دست بهش نزدم
      ولی همچنان دردمیکنه
      خودش با نوکش تمییزش میکنه. کش و قوس میده پاهاش رو هردوتا
      ولی لنگ میزنه
      توروخدا راهنمایید کنید

 61. سلام من یه عروس هلندی خریدم که فکر میکنم ناخوناشو تا ته گرفتن باید چی کار کنم آیا ترمیم میشه؟

  • سلام. ناخن عروس هلندی شما افتاده و مشکلی پیش نخواهد اومد. ممکن چند ماه طول بکشه که ناخن عروس هلندیتون در بیاد. بهش مرتب کف دریا بده.
   اگر ناخن عروس هلندی رو کامل بچیندی در اثر خونریزی شدید جون میده . در ناخن چیدن باید تجربه داشته باشی و جون پرنده رو به خطر نندازی.

 62. سلام میخواستم بدونم حشراتی مثل پشه به طوطی عروس آسیبی نمیزنه؟؟؟

 63. سلام جوجه عروسم کرمک دوچرخه قورت داده چیکار کنم؟

 64. سلام خسته نباشین
  ببخشین جوجه عروس هلندی من زیر ۱ ماهش هست
  سرلاکی ک میخوره رو نمیتونه دفع کنه
  دوبار دامپزشکی با لوله تخلیه کرده و امپول تقویتی زده و داخل دستگاه گذاشته ولی باز بعد چن ساعت بی حال میشه و غذایی ک میخوره رو نمیتونه دفع کنه
  چیکار باید بکنم ؟
  روغن زیتونم زدم برای

  • سلام. ممنون. من به شما یک پیشنهاد رو می دم امیدوارم کار ساز باشه و خیلی دیر نشده باشه. اصولا برای عروس هلندی در سن بالاتر که دچار یبوست هستن راهکارهای سریع تر و بهتری وجود داره.

   از آنجایی که یبوست ممکن تنها خود عامل بیماری باشه و یا مربوط به بیماری دیگری که یبوست رو به دنبال داشته . دامپزشکی این مشکل رو باید شناسایی کنه.

   تشخیص درست بیماری عامل مهم در درمان جوجه خواهد بود. اول شما باید این تشخیص رو بدی غذا در چینه دان هضم نمیشه که باید چند قطره آب لیمو ترش تازه رو به آب ولرم و به سرلاک اضاف کنی تا غذای فاسد از چینه دان هضم و دفع شه. عامل این اتفاق دادن سرلاک سرد به جوجه هست و از دادن سرلاک سرد به جوجه جدا خودداری کن که در نهایت با هضم نشدن غذا منجر به مرگ جوجه خواهد شد. سرلاک باید همیشه تازه درست شه و سرنگ بعد از استفاده شسته شود.

   از فاسد نبودن سرلاک مطمئن باشید. اگر موارد بالا رو رعایت کردین و مربوط به این مسائل نیست و غذا در چینه دان هضم می شود و غذایی در چینه دان باقی نمی ماند، مشکل در دفع وجود داره چند تا انجیر خشک رو بشوئید سپس در آب بندازید تا چند ساعت بماند به طوری که خواص انجیر به آب منتقل شود و آبی که انجیر درون اون بوده رو به سرلاک به جای آب خالص اضاف کن حتما سرلاک ولرم رو به جوجه عروس هلندیتون بده
   تاکیید می کنم سرلاک سرد موجب مشکلات گوارشی و در نهایت موجب مرگ جوجه خواهد شد. آب انجیر کار هضم رو آسان و دفع رو میسر میسازه.

   اگر دامپزشکی چینه دان رو تخلیه کرده جوجه شما در هضم غذا مشکل داره که دفع رو با مشکل رو برو کرده بنابراین شما می تونید از چند قطره آب لیمو تازه با آب ولرم استفاده کنید تا مشکل جوجه عروس هلندی تون حل شه.

   با تشخیص درست خودتون آقا آرش برای درمان جوجه عروس تون سریعا اقدام کنید.

 65. خسته نباشید
  من یه عروس هلندی دارم سه ماهشه
  روی پشتی داشت بازی میکرد گوشی هم قد شارژر بود بعد اومد از سیم شارژر کمک بگیره بیاد پایین که گوشی افتاد روی پای راستش از اون موقع پاشو خیلی کم روی زمین میزاره و فقط از پای چپش استفاده میکنه بیشتر
  خواستم بدونم شکسته یا ضرب دیده؟؟؟

  • سلام. به احتمال زیاد ضرب دیده چون اگر شکسته بود پاش آویز بود و نمی تونست بالا بگیره.

  • سلام. به احتمال زیاد ضرب دیده چون اگر شکسته بود پاش آویز بود و نمی تونست بالا بگیره. برای اطمینان بیشتر به دامپزشکی مراجعه کن.

 66. متاسفانه بعلت خشک شدن پای جوجه عروسم در فضله و اینکه بعد از ۴۰ روز نمی تونست راه بره و خودش دون بخوره سعی کردم که فضله رو خیس کنم تا بتونه پاش ازاد بشه. که یکباره شوکه شدن ودر عین ناباوری سرش رو گذاشت روی دستم و مرد….. اصلا عذاب وجدان گرفتم … این تجربه رو به اشتراک گذاشتم تا اگر این اتفاق براتون افتاد هرگز کار من رو تکرار نکنید. جوجه طفلی تلف شد بخاطر کمبود اطلاعات من . متاسفم

 67. سلام. وقت بخیر
  عروس های مولد من و ۳ تا جوجه ۲۰ روزه شون در ظاهر که مشکلی ندارند و سالم هستند . یکی از پرنده فروش ها بهم پودر سریا داده که واسه تقویت جوجه ها داخل غذا و آب شون بریزم . میگه مرگ و میر جوجه کمتر میشه. از دیروز دارم بهشون میدم . میشه یه راهنمایی در مورد روش صحیح استفاده مخصوصا میزان دقیق مصرف از این پودر رو بفرمایید. مرسی

 68. سلام وقتتون بخیر
  من یک عروس هلندی هشت ماهه دارم
  سه روز پیش انگار به صورت ارادی استفراغ میکرد
  استفراغش حاوی دونه های ارزن خرد شده بود
  رنگ مدفوع تیره تر شده بود و کز میکرد و حال نداشت
  اشتهاشو از دست داده بود منم مثل همیشه چون دیدم ارزن نمیخوره واسش تخم مرغ آبپز کردم و سفیدشو دادم بهش
  یه کم جون گرفت..فروشنده ای که ازش خریده بودم طوطیمو پرسیدم چش شده گفت احتمالا گرما زده شده داروی تقویتی کلسیم و موادمغذی مورد نیاز پرنده های زینتی بهش دادم…هر روز هم یه قطره از اون دارو میریزم تو آبخوریش امروز از یه دامپزشکم پرسیدم گفت احتمالا عفونت کرده الان نه بالا میاره نه مدفوعش غیر عادیه
  فقط کز میکنه و دیگه آواز نمیخونه اشتهاش هم کمتر شده
  ب نظرتون چش شده عزیزکم چیکار کنم ببرمش ویزیت شه؟

  • سلام فاطمه خانم

   رنگ اورات عروس هلندی تون رو چک کنید و به من اطلاع دهید. قسمت سفید رنگ کنار مدفوع مخروطی به چه رنگ است سبز یا زرد یا سفید؟

   آیا به عروس هلندی تون توجه می کنید؟ آیا عروس هلندی شما در طول روز در خانه تنهاست؟

   ممکن است در اثر بی توجهی این طور شده یا مست بوده نیاز به جفت داشته اونو جفت نزدید افسرده شده. غذای نرم مثل سیب زمینی آب پز رو در اختیارش بگذارید چون در اثر بیماری میل به دانه کم خواهد شد.

 69. سلام خیلی متشکرم از پاسخگویی شما
  رنگ مدفوعش سبز رنگ و حالت گرد و طبیعی داره و اوراتش سفید گچی رنگه بله مست بود و آواز میخواد و موقعی که میخوند سرش رو بالا پایین میکرد
  یه بار که آیینه دستم بود خودش رو تو آیینه دید و واکنش نشون داد و خوشش اومد بله فکر کنم جفت میخواد
  تو اتاقم میذارمش و جدیدا کمتر تو اتاقم هستم شاید به خاطر اینه
  راستی چیزی جز ارزن و سفیده ی تخم مرغ نمیخوره
  هر چی غیر از اینا میذارم جلوش مزه میکنه ولی نمیخوره چیکار کنم سیب زمینی آب پز بخوره
  با سپاس فراوان از شما

 70. سلام خیلی متشکرم از پاسخگویی شما
  مدفوعش سبزه و اوراتش سفید رنگه
  قفسش تو اتاقمه و جدیدا کمتر اتاقم هستم
  بله آواز میخوند و موقعی که آواز میخوند سرش رو بالا پایین میکرد و خیلی آیینه دوست داره و هر جا که باشه خودشو ب آیینه میرسونه و شروع میکنه به آواز و حرف زدن که البته الان کمتر شده
  هیچ چیز جز ارزن و سفیده ی تخم مرغ نمیخوره الانم هر کاری کردم سیب زمینی آب پز نخورد لطفا بگین چیکار کنم
  و چرا چند روز پیش بالا میاورد دلیلش چی بوده
  با سپاس فراوان از شما

  • سلام فاطمه خانم

   خواهش می کنم وظیفست

   عروس هلندی شما مشکلی ندارد و نیاز به توجه بیشتر دارد. عروس تون رو در محیطی که خانواده حضور دارند انتقال دهید. بالا آوردن غذا به دو دلیل ممکن است پیش بیاید یکی بیماری و یکی از روی عادت…

   اگز یکبار این اتفاق برای عروس هلندی تون پیش اومده مشکلی نیست. برای عروس هلندی تون حتما جفتی انتخاب کنید و خودتون هم براش وقت بگذارید و بهش توجه کنید

   غذای تخم مرغ را هفته ای یکبار در اختیار پرنده قرار دهید بیش از این باعث بیماری خواهد شد…

   شاد و سربلند باشید

 71. چشم حتما انجامشون میدم
  عاشق این سایت شدم واقعا
  خیلی پرس و جو کرده بودم ولی کسی جواب منطقی و درستی بهم نمیداد بازم ممنونم از پیگیری و دلسوزی شما

  • سلام. سپاسگزارم بانوی محترم

   برای اینکه عروس هلندی تون به اشتها بیاد و یا هرگونه عفونت داخلی که داره برطرف شه توصیه می کنم، یک قاشق غذا خوری پودر پونه کوهی رو در نصف آبخوری ترکیب کنید و در اختیارش قرار دهید. ۷ ساعت بعد آب رو تعویض کنید و آب معمولی در اختیار پرنده قرار دهید. به مدت سه روز

   سیب و هرگونه میوه رو به صورت قاچ در اختیار عروس هلندی قرار دهید مثلا یک قاچ سیب بدون هیچ دانه ی سیب زیرا دانه ها برای عروس هلندی سمی هستند. سبزیجات رو به صورت برگ شسته و بدون هیچ رطوبتی نصف کنید و نه خرد شده و باز هم در اختیار عروستون قرار دهید.

   شاد و پیروز باشید…

 72. سلام خسته نباشید
  برای عروس هلندیم رفتم جفت بگیرم کسی که ازش خریده بودم بهم گفت که ماده است ولی الان به این فروشنده گفتم که خیلی آوازه خونه و موقع آواز خوندن بال هاشو از بدنش فاصله میده خودشو پهن میکنه و سرشو بالا پایین میکنه به آیینه خیلی واکنش نشون میده و عکسشو هم نشون دادم گفت ظاهرش شبیه ماده است ولی رفتار نر هارو داره
  من چجوری بدون اینکه جایی نشونش بدم واسه اینکه نمیخوام استرس بگیره چون تازه حالش داره بهتر میشه
  بفهمم نره یا ماده شما از این مشخصاتی که دادم میتونید تشخیص بدین
  خیلی لطف میکنید

  • سلام. ممنونم
   این نشانه هایی که گفتین نشانه عروس هلندی نر است.
   در سایت مسترپت کتابی به نام پرورش عروس هلندی به سبک حرفه ای ها موجوده که به طور کامل خصوصیات عروس هلندی رو ذکر کرده تا گره گشای شما در بسیاری از مسائل باشد…

   انشاالله زمانی که حال عروس هلندی تون بهبود یافت این مسئله رو با ما در میون بزارید… با سپاس

 73. سلام و خسته نباشید
  عروس من ۶ماهشه چند روزی میشه که همش داره خودش پرهاشو میکنه تا جایکه چند تا از پرهای بالشو خونی کرده این طبیعیه یا نه?
  یک مشکل دیگه هم هست اینه که تازه متوجه شدم کنار گردنش نزدیک چینه دانش یک غده سفید در اومده که بعضی اوقات دیده میشه وگاهی وقتا هم کلا غیب میشه

  • سلام محسن جان. ممنون

   این مسئله رو باید سریعا درمان کنید. اول باید علت رو بفهمی تا بتونی عروس هلندی تون رو درمان کنی.
   وجود شپشک، تغذیه نامناسب، خشک و شکننده بودن پرها، نداشتن جفت، نداشتن سرگرمی وسایل بازی و سرگرمی، جابجایی صاحب و مکان عروس هلندی.

 74. باسلام و وقت بخير
  ما عروس هلندي ٣ ماهه و شاداب و سرحال داشتيم و دخترم ساعت ها باهاش بازي ميكنه و سلامته و هرروز ساعات زيادي تنها ميمونه بخاطر اشتغالمون ولي مشكلي پيش نمياد ديروز وقتي برگشتيم پايين قفس بال هاشو باز كرده بود و نفس نفس ميزد و انگار فلج شده بود وروي پاهاش نميتونسن وايسه و كمر و سرش هم كنترل نداشت و متاسفانه تا رسونديم دكتر مرد و دنياي دخترم بهم ريخت آخه آقاي دكتر يهو به طوطي ما چه اتفاقي افتاد سردر گم هستيم!

  • سلام. ممنون

   بسیار متاسفم آینار خانم. اگر عروس هلندی شما در آن زمان دچار چرخش سر شده مبتلا به بیماری نیوکاسل شده . علایمی رو که فرمودید از نشانه های بیماری نیوکاسل که یکباره جان عروس هلندی رو می گیره. این بیماری در اثر آلودگی آب، تغذیه یا هوای آلوده به عروس هلندی منتقل می شود.

 75. سلام خسته نباشید من یک جفت عروس هلندی دارم که متاسفانه درحیاط باز بود و عروس هلندی ماده رفت ، الان عروس هلندی نر با بچه اش در قفس هستن که دو روزه آواز میخونه و صداهایه عجیب درمیاره ….الان از شما این سوال رو دارم که من باید براش یه عروس ماده بخرم و امکانش هست که با جدیده هم جفت بشه ؟
  ممنونم از راهنماییتون

 76. سلام عروس هلندی من و امروز همستر پاش رو گاز گرفت و مقدار کمی درحد همون جایی که زخمی شده بود خون اومد لازمه بع دامپزشک مراجعه کنم؟

 77. سلام خسته نباشید
  عروس هلندیم که افسرده شده بود
  به لطف راهنمایی های شما کاملا خوب شده و حتی از قبلشم مهربونتر شده!!
  گفتم بهتون خبر بدم شمارم خوشحال کنم 🙂
  بسیار سپاسگزارم از کمکتون خیلی لطف کردید

 78. سلام خسته نباشید ما شنیدیم نیش حشرات برای پرنده ها کشنده و خطرناکه و خیلی نگران عروس هلندیمون هستیم این واقعیت داره و ما باید چیکار کنیم؟

 79. سلام عروس هلندی سه ساله دارم . تازگی ها کف پاش لکه قرمز می بینم . یکیش سیاه شد بد شستم کم کم از بین رفت . حالا باز هم می بینم داره. این چی میتونه باشه؟

 80. سلام من سه روزه دوتا عروس هلنی خریدم نمیدونم ماذه چند وقتشه فقط از نر که چهار ماهشع بیشتر میخوابه بالاشم دور نگه میداره ایا مریزه هی پرهای ریزشو ز سینش میکنه

 81. سلام من یه عروس هلندی شیش ماهه دارم که تازه چند وقته خریدمش هنوز یک هفته هم نشده الان داخل یه قسمت از خونمون کار بنایی داریم و اون مکان پشت اتاقم قرار داره و صدای تخریب کن که میاد تاجش سیخ میشه و شروع میکنه کلافه و تند به تند روی قفس راه رفتن و خودشو زدن به اینطرف و اونطرف
  اتفاقی براش نمیوفته در اینصورت؟

 82. سلام و خسته نباشی . عروس هلندی من دو روز بود بشدت عطسه میکرد ولی آبریزی از بینی نداشت و خوب غذا میخورد که یکباره روز سوم اصلا غذا نخورد و خس خس میکرد که سریع رسوندمش دکتر و تزریق واسشون انجام داد . و بهم گفتم اگر آب نخوره باید مجددا ببرمش بهشون سرم بزنه . چشاش کاملا بسته است و فقط چرت میزنه . لطفاً منو راهنمایی بفرمایید

  • علیرضا دانش فر

   سلام. ممنون

   رها خانم در نصف آبخوری عروس هلندی تون یک قاشق غذا خوری پودر پونه بریزید طوری که با آب خوب ترکیب شود. و طی هفت ساعت به علت فاسد شدن دارو رو تعویض و تا درمان از این دارو استفاده کنید.
   در دو روز آینده حال عروس هلندی تون رو به ما اطلاع دهید.
   غذای نرم در اختیار عروس هلندی تون بزارید.

 83. …..سلام وقت بخیر……..

  عروس هلندی من ۳ ماهشه قبلا عطسه میکرد و یه کوچولو لرز داشت کز هم میکرد و یه مدت چیزی نمیخورد بردمش دامپزشک کرج انتی بیوتیک داد و گفت عفونت ریه داره با دادن انتی بیوتیک حالش نسبت به اون حالش خیلی بهتر شد الانم خوبه ها ولی عطسه هاش هنوز هست غذا هم خیلی میخورد ولی تازگیا کم میخوره البته با دعوا و انداختنش تو قفس ولی کز نمیکنه با اینکه غذاش کم شده ولی اب زیاد میخوره یه مدت صداش در نمیومد حدود سه دو هفته هس که جیک میزنه الانم داره سروصدا میکنه ولی به نظر میاد که صداش گرفته مثل جوجه ی چند روزه و حالت اوق میزنه قبلا فک میکردم به خاطر عفونت ریه اس اوق زدنش ولی تازگیا فهمیدم که اوق نیس فک کنم چیزی تو گلوش گیر کرده کمکم کنین که هم عطسه هاشو تموم کنم هم این که اون چیزی که تو گلوش گیر کرده ارو بیرون بیارم راستی با این که اهلیش کردیم ولی گازمون میگیره البته اروم تر شده راجب این هم کمکم کنین متشکرم

  • علیرضا دانش فر

   سلام. ممنون

   ساناز خانم به مدت سه روز، روزانه یک قاشق غذا خوری پودر آویشن رو در نصف آبخوری ترکیب کنید در اختیار عروس هلندی تون بزارید.
   به مدت دو روز هم یک قاشق پونه در نصف آبخوری عروس هلندی بریزید.
   به مدت هفت ساعت به علت فاسد شدن دارو آبخوری رو تعویض کنید.

 84. سلام.یه عروس سرلاکی گرفتم .سرحال بود و شلنگو میگرفت سرلاک میخورد .الان دوروزه گذشته.دیگه تمایل به خوردن نداره.سرش همش پایینه .مدفوعشم مثل سرلاکه .انگار اصلا هضم نشده.نگرانم نمیره.راهنماییم کنید لطفا.

 85. بابت کمکاتون سپاس گذارم

  با دادن اون اطلاعات ممکنه چیزی در گلوش گیر کرده باشه و این پودر اویشن و پونه برای کدوم از مشکله عروس هلندیمه؟

 86. سلام
  ما تازه عروس هلندی اوردیم
  ساعت نه شب رسید خونه یازده شب یه دفه شروع به جیغ زدن کرد و پریدن. بعد چراغو خاموش کردیم ارو م شد اما کف قفس نشسته تا صبح
  چه کار باید بکنیم که بره روی میله بشینه خیلی نگرانم

 87. سلام خسته نباشید داداش.ممنون بابت راهنمایی تون.من تقریبا یک سال و نیمه یه عروس نر دارم نزدیک دو ماه پیش یه عروس ماده براش گرفتم الان یه ماهی میشه جفتگیری کردن چند بار دیدم ولی خبری از تخم نیست چه تخم مستی چه تخم نطفه دار.البته عروس نر نمیزاره ماده بره تو لونه خودش میره داخل و برمیگرده ولی به ماده اجازه نمیده هر جایی باشه ببینه ماده میخواد بره داخل سریع میاد میزنتش.نمیدونم چیکار کنم ممنون میشم کمکم کنید.تشکر

 88. با سلام عروس هلندی تقریبا یک ماهه دارم و سرلاک میدم با سرنگ حدود بیست روزگی سرما خورده بود بابونه دادم بهتر شد الان دو روزه بزاقش چسبناک شده و غذاش رو بالا میاره ولی بیرون نمیریزه و رغبتی هم به خوردن سرلاک نداره و بیشتر وقتها بادهان نیمه بسته خوابه وکمتر تحرک داره میشه کمکم کنین چی بدم بهش خوب بشه ممنون

 89. سلام عروس هلندی ماده ۲ ساله دارم یهویی و بی دلیل انگشت وسطی پاش خون ریزی شدید کرد و هی خون بند میومد و دوباره خون می افتاد با بتادین زخمشو تمیز کردم ولی نذاشت ک پانسمان کنم پاشو بالا میگیره و توی راه رفتنش لنگ میزنه و انگشتش ورم داره چیکار کنم دردش کم بشه؟ پاش شکسته؟ چکار کنم؟ لطفا زودتر کمکم کنید خیلی نگرانشم نمیتونم درد کشیدنشو ببینم😓

 90. باسلام و وقت بخير بعداز اتفاقي كه براي طوطي قبلي افتاد يه جفت خريديم و هر روز چندين بار جفت گيري ميكردن و ديشب يه تخم گذاشتن ولي از امروز صبح طوطي نر ،ماده رو نميزاره وارد لانه بشه و خودش داخل لانه است !! بعد از تخم گذاري نر فقط با ماده درحال جنگه:) ممكنه راهنمايي بفرماييد. سپاسگزارم

 91. سلام.من نمیدونم عروس هلندیم چش شده لطفا کمکم کنید.خیلی فوری به کمکتون نیاز دارم.بال هاش شل شده تقریبا روی زمین افتاده پاهاش شل شده و خیلی سخت راه میره بدنش تقریبا به زمین چسبیده توان ایستادن نداره.یکم تب داره مدفوعش شل و سبز هست و به مقعدش میچسبه کامل نمیتونه سرشو نگهداره و هی سرش میفته.نوکش زور نداره دانه بخوره.حتی گندم پخته و له شده هم نمیتونه بخوره.امکانش هست سکته کرده باشه؟خودتون چه راهنمایی دارید؟ما دامپزشک خوب نمیشناسیم لطفا راهنمایی کنید

 92. سلام ببخشید عروس هلندی من زیر پا رفته الان صداش در نمیاد؟ چکار کنم

 93. پام رفته رو عروسم صداش در نمیاد چکار کنم

 94. سلام من یه عروس هلندی نرو ماده دارم ماده حدود یه هفته دارمش از وقتی خریدمش دائم خوابه پا میشه غذا میخوره بعد پف میکنه و میخوابه

 95. سلام مقالتون عالی بود….
  من پرندم جمعه سرش بین درب و سرامیک گیر کرد و موهاش و تاجش کنده شد و دیگه صحبت نمیکنه و همش یک گوشه خوابه اما غذاشو خوب میخوره
  بنظرتون چیزیش هست و زنده میمونه؟!
  ایا میتونه حرف بزنه و موهاش و تاجش برمیگرده؟!
  لطفا یک راهنمایی بکنید

 96. سلام یک عروس هلندی داریم ۲ ماهش هست و پرواز کرده و خودشو زده ب دیوار
  الان دمش کلا تکون نمیده و حالت افتاده داره و همش چرت میزنه و بی حاله
  از ظهر که اینجوری شده دیگه جیش هم نکرده
  اگه راهنمایی کنید ممنون میشم.

 97. سلام
  یه جوجه هلندی تقریبا یک ماهه دارم که متاسفانه خودش رو زده به دیوار و فکر میکنم پشتش آسیب دیده.
  بردمش دکتر انتی بیوتیک و استامینوفن و مولتی ویتامین داده وضعیت عمومیش خوبه غذا مبخوره راه میره بدنش رو مرتب میکنه ولی تعادل نداره میخوره زمین و از همه بدتر دمش کلا آویزونه و انگار در اختیار خودش نیست .
  وقتی دور میزنه دمش کج میمونه و دنبال خودش میکشه اونو
  میشه راهنمایی کنید

 98. سلام امروز پایه صندلی روی دم عروس هلندی من رفت و ۳ پر از اون کنده شد ایا دوباره در میان؟ یا واسه پرنده مشکلی میش میاد؟ خیلی نگرانم

 99. سلام امروز پایه صندلی روی دم عروس هلندی من رفت و ۳ پر از اون کنده شد ایا دوباره در میان؟ یا واسه پرنده مشکلی میش میاد؟ خیلی نگرانم

 100. سلام من حدود یه ماهه که عروس هلندی گل باقالی یا همون مرواریدی خریدم عروس من خیلی ترسویه بهمون عادت نکرده پس کی دستی میشه به زور باید بگیرم دستم میخوام نازش کنم فرار میکنه بیرون میارم پرواز میکنه میره بالای پرده پایینم نمیاد هر چی سعی میکنم بیارمش میره جای دیگه میشینه شاید یه ۲۰ بار منو تو خونه اینورو اونور میکنه دوست دارم نتونه بیشتر از نیم متر پرواز کنه دوست دارم اینم دستی بشه ولی خیلی قد و لجبازه ،هنوز آواز نمیخونه به گفته فروشنده نر هستش و ۸ ماهشه در کنار باقی پرندگان بزرگ شده و فروشنده صبح میرفته شب میومده واسشون وقت نزاشته چقدر طول میکشه بهمون عادت کنه چیکار کنم میشه بگین بالاشو قیچی کنم که نتونه فرار کنه ؟

 101. سلام خدمت شمت
  عروس هلندی من انگار سرماخورده چشمشو با زور باز میکنه..بیحاله خیلی..مولتی ویتامین دادمو جاشو گرم نگه داشتم ولی دیگه دون هم نمیخوره..با زور دون نرم میدم بهش..شما چ درمانی رو تجویز میکنید…حدودا ۴ ماهشه
  ایا خوب میشه. 😭

 102. سلام. جفت عروسم بارها تخم گذاشته و جوجه شده اما یک هفته نرسیده مرده اند.این سری یک جوجه به دنیا امد و احتمالا به دلیل خستگی استقبال نکردند خودم به او تخم مرغ و سیب و اب مخلوط و له شده دادم اما روز دوم حباب در چینه دانش جمع شد و جند بار جینه دانش را فشار دادم دفعات قبل چیزی نشد و هوا هم کم نشد.(برای هضم غذایش کمی لیموترش اضافه کرذم و غذا پایین میرفت)سپس مدفوع دفع میشد یعنی غذا پایین می رفت اما گاز کم نمی شد شب دیدم دهانش را مدام باز می کرد و بد نفس می کشید چینه دانش را مثل قبل فشار دادم اما بار اخر خونریزی کرد و از دنیا رفت. اصلا نمی دانم چه باید کنم؟ این همه جوجه جلوی چشمم قربانی شدند .جرا انقدر بزرگ کردنشان سخت است؟یعنی هیچ راهی نیست؟آیا خدا مرا می بخشد؟چرا در برابر آن هاهیچ کاری از دستم ساخته نیست.پرنده فروش ها توضیح کاملی نمی دهند.بعضی سرلاک ندارند. از طرفی سرلاک گران است. این هوای چینه دان مشکل تکراری است. نباید تحولی در پرنده فروختن به افراد ایجاد کرد ؟ نباید سازمان حمایت از حیوانات فکر راه حلی باشد؟ما پرنده دارها واقعا به کمک وآموزش حرفه ای نیاز داریم .قتل فقط به کشتن یک انسان اطلاق نمی شود پرنده ها در نزد خدا جایگاه مهمی دارند.پیدا کردن کسی که مسیولیت غذای پرنده نوزاد را برای ما به عهده بگیرد و پیروز شود سخت است.این همه ایرانی طوطی دارند نباید صداسیما اموزش دهد ؟

 103. سلام خسته نباشید من یه سوال داشتم عروس هلندی من از دیروز تا الان کف قفس کز کرده بود و امروز هرچی اب میخوره بالا میاره موقع بالااوردن هم کمی گردنش رو میکشه و بالا میاره الانم شرایط دکتر بردنشو ندارم میشه کمک کنید

 104. سلام خسته نباشید من یه سوال داشتم عروس هلندی من از دیروز تا الان کف قفس کز کرده بود و امروز هرچی اب میخوره بالا میاره موقع بالااوردن هم کمی گردنش رو میکشه و بالا میاره الانم شرایط دکتر بردنشو ندارم میشه کمک کنید

 105. سلام شب بخیر
  یک جفت برای عروس هلندیم خریدم که تو مدفوعش دونه ی سالم هست و یک قسمت سبز رنگ و یک قسمت سفید رنگ به نظرم نسبت به عروس دیگه ام لاغر تره ولی غذا و آب خوب میخوره
  به نظرتون مشکلش چیه؟ من چیکار کنم؟
  خواهش میکنم کمکم کنید پرنده فروشه پسش نمیگیره 🙁

  • سلام اشکالی نداره ، عروس هلندی وقتی تازه دون خور میشه خوب بلد نیستن دونو بشکنن و داخلشو بخورن واسه همین دون ارزن یا کتان درسته قورت میدن ، که سالمم دفعش میکنن ، نگران نباشید چیز خاصی نیست

 106. با سلام…من یه عروس هلندی البینو دارم که تمام پرها سالم هستند اما شاهپرها همیشه زخم میشن و کف قفس می افتن….زیر بالها رو هم نگاه کردم حالت قرمزی و یا کبودی دیده میشه…پرهای دم هم ضعیف هستند و میشکنند…کمبود چیزی داره یا خیر؟؟؟سن کمتر از یکسال هست….نر یا ماده بودن در عروس البینو چه جوری مشخص میشه…با تشکر از شما

 107. سلام خسته نباشید
  دیروز جوجه عروس دوماهه به آینه برخورد کرد.همش بغلش میکردم و نازش میکردم که نترسه و استرس نداشته باشه.
  بعد از برخورد به آینه همش دهنشو باز و بسته میکرد .انگار نمیتونست خوب نفس بکشه
  شب دیگه بی حال شد و …
  همیشه چرت میزد اصلا سرزنده نبود فکر میکردم چون جوجه ست نیاز به خواب و استراحت بیشتری داره
  بنظرتون چرا اینطوری جلو چشمام جون داد؟؟ ترسید یا ضربه به مغزش وارد شد؟ اولی که آوردیمش خونه خیلی به در و دیوار میخورد ولی هیچوقت مثل دیروز نشد

 108. سلام وقتتون شاد

  عروس هلندی من تازه رفته تو ۶ماه از امروز فهمیدیم که داخل مدفوعش ارزن هست به خاطر خدا لطفا زود جوابمو بدین ممنون میشم میخوام بدونم باید چیکار کنم دیروز همش خوابش میومد امروز صبحم با اواز بیدار نشد و ساعت ۸ رفت دوباره خوابید ولی اونقدراهم بیحال نیس بیشتر از اواز سرمون همش داد میکشه یعنی همه اینا به خاطر چینه دانشه که غذا رو هضم نمیکنه سپاسگذارم از سایتتون

 109. سلام میخواستم بپرسم من یه عروس هلندی ۶ ماهه رو از کسی که نمیتونست نگهش داره گرفتم و دارم ازش نگهداری میکنم کاملا سالمه ولی اکثر اوقاتی که تو قفسه چشماشو میبنده ،ینی میخوابه؟یا مریضه ؟

 110. سلام آقاي دانشفر توروخدا خواهش ميكنم زود پاسخ بديد ديشب عروس هلنديم كاملا حالش خوب بود كه رفت توي قفس روشو كشيدم خوابيد اما صبح كه روشو باز كردم خيلي بيحال كفه قفس بال بال ميزد يجا خشكش زده نشسته بال بال ميزنه خيلي ناراحتم چرا اينجوري شده تا ديشب حالش كاملا خوب و سرحال بود خواهش ميكنم زود پاسخ بديد عروس هلنديم داره ميميره.

 111. با سلام
  مي خواستم بدونم بهترين مولتي ويتامين مخصوص عروس هلندي چيه و كجا بايد تهيه كرد؟ آيا مارك Raff برند خوبيه؟ و آيا توصيه مي كنيد از غذاهاي وارداتي بسته بندي شده و تركيبي خارجي براي تقويت عروس هلندي استفاده بشه؟ سوال بعدي اينكه منزل ما بسيار كم نور هست و آفتاب هم داخلش نمي تابه، عروسم لوتينوي نر هست، اين مساله كمبود نور آفتاب روي رشد يا رنگ كاكل و پرهاش تاثير منفي داره يا خير؟
  سپاسگزارم

 112. سلام.من عروس هلندیم رو در جاکفشی بود شیشه قفسه رو باز کردم پاش بین شیشه ودر موند ولی سری پاهاشو کشد وپوست پاش برگشت.ولی رودست میاد راحت با دوپا میشینه ولی رو بوفه میره پلهاشو میگیره بالا.
  چیکار کنم.
  بعد حدودا ۸ماهشه ونر هستش ولی صحبت نمیکنه

 113. سلام ، خسته نباشید بابت سایت خوبتون ، اول ازین که موضوع سوالم غیر مزتبطه عذر خواهی میکنم ولی واقعا هرچی سرچ میکنم پیدا نمیکنم ، کسی اطلاع داره که چرا میگن مرغ از باسنش نفس میکشه ؟…
  یکی از دوستای من با اینکه ۲۷ سالشه هرچی میگیم بهش این یه جوکه زیر بار نمیره و واقعا فکر میکنه که اینجوره . پرو پرو دلیل علمی هم میخاد . ممنون

 114. سلام خوب هستيد ترخدا بهم كمك كنيد جوجه عروس هلنديم از رو صندلى افتاده حالا همش سرشو خم ميكنه و ميزاره رو زمين كاملا سرشو ميكنه تو زمين سرشو اصلا حالت عادى بالا نميگيره امروزم عاشوراس همه جا تعطيله ولى نه ورم كرده نه خونريزى كرده هيچى تنها نشونه اش اينه ك سرشو ميكنه تو زمين سرش اصلا اسيب نديده نوكشم سالم سالم خوب چكش كردم ترخدا بگيد چيكار كنم واسه اين حالتش هيچ جا هيچى ننوشته خيلى حالم بده و ترسيدم😭😭😭😭😭

 115. با سلام من یه عروس هلندی تقریبا ۵ یا ۶ ماهه دارم تقریباحدود ۴ هفتست که رنگ فضلش تیره شده. نمیدونم چرا توروخدا زودجوابمو بدید خیلی نگرانم

 116. سلام خسته نباشید ، پای عروس هلندی من دو شب پیش برای چند ثانیه ای لای در کابینت گیر کرد و حالا سریع متوجه شدیم و آزادش کردیم ولی خب یکی از انگشت های پاش پوست کن شد و خیلی کم روش رد خون بود و در قسمت بالایی پاش کبود شده کمی ورم کرده و پاش کمی هم گرم تر هس نسبت به اون پای سالمش من از پماد استریل چشمی براش استفاده میکنم. شما میتونید کمکم کنید پیشنهاد دیگه ای دارید؟

 117. سلام
  ی عروس هلندی دو ماه و نیمه دارم چند روزه دایم ی صدایی از تو گلوش در میاره مثل ناله یا غر غر ..نمیدونم جشه احساس می کنم بی حال و کسل هم هست هیچ چیزی حز دونه نمیخوره …اونم کم خیلی نگرانشم علت این صداهایی ک درنیاره چیه هر کاری براش میکنم بازم اکثرا غر میزنه کمکم کنید لطفا

 118. سلام
  ی عروس هلندی دوماهه و نیمه دارم چند روزه ی صدایی از تو گلوش در میاره مثل ناله یا غر غر با حیغ کشیدن فرق داره هر کاری براش میکنم بازم با تگاه ب من این صدا رو درنیاره نمیدونم جی میخواد بحز دونه و کف دریا چیز دیگه ای هم نمیخوره و احساس میکنم بی حال هم هست خیلی هم بهش توجه میکنم نمیدونم نشکلش چیه لطفا کمک کنید سپاس

  • سلام من عروس هلندی ۲۲ روزه دارم. کرمک سرنگ تو معده اش گیر کرده بود از دیشب من دسترسی به دامپزشک نداشتم. امروز بردم جراحی کرد کرمک و اوردن بیرون و یک بخیه کوچولو داره. ولی از دیشب اصلا غذا نخورده و فقط یکجا نشسته. چرت میزنه. دلم شور میزنه. از دماغش آب و گاهی خون میاد که پاک میکنم. کسی راهکاری داره؟

 119. سلام
  من عروس هلندیم خیلی سر حال و شاد بود و حرف میزد تا اینکه از پریروز پف کرده و همش میخوابه دونه ارزن و تخمخ کتان داخل قفسش بوده اصلا تمایلی به اونا نداره و هیچی نمیخوره مدفوعش هم سبزه پر رنگه خیلی بی حاله اون شبی هم ک از بعدش دیگ حرف نزد قفسش جلوی کولر بوده ممکنه سر ما خورده باشه ؟؟چیکارش کنم ؟؟خیلی نگرانشم

 120. سلام
  جوجه عروس هلندی۲۵روزه من دو روزه غذا نمیخوره..من خودم به اجبار بهش غذا دادم
  سه روزم هست بیشتر وقتا چشم راستشو میبنده و بی حاله
  خیلی ضعیف شده نمیدونم چیکارکنم،،راستی یک دفعه از بینیش ترشح آب دیدم

  لطفا کمکم کنید

 121. سلام یه عروس علندی سع ماهه دارم که به تازگی پرهاش،شروع به ریزش کرده و همش میخوابه خیلی بی حاله چکارش کنم

 122. سلام عروس هلندی من از صبح سرحال بود اما کمی قند خورد و وقتی به قفسش رفت شروع کرد به عطسه کردن و لرزیدن، ترشحات بی رنگی هم در هنگام عطسه از دهان و بینیش خارج شده الان همش میلرزه و چشماش رو بسته و منقارش هم نیمه باز نگه میداره یه مقداری هم تحرکش کم شده و خیلی کم بی حال شده. مشکل چیه و چطور میتونم درمانش کنم ؟؟ لطفااا راهنماییم کنید

 123. سلام ب پای طوطیم نخ گیر کرده و ی پاش کبود شده چیکار کنم

 124. با سلام و تشکر از صبر و حوصله شما.علت مردن جوجه عروس داخل تخم روزهای آخر و یا در چهار پنج روز اول بدنیا اومدن چیه؟راه علاج اون چی هست ممنون

 125. سلام. عروس هلندی من غذا نمیخورد اسهال گرفته بود با حالت کف آلود یکسره چرت میزد و پف میکرد سرشم تو بالش میکرد و میخوابید به کلینیک دامپزشکی مراجعه کردیم گفتن دچار مسمویت شده. آنتی بیوتیک بهش دادن هشت ساعتی میدم و یه پودر پروبیوتیک که با ماست باید بهش بدم یکبار در روز. الان دو سه روز میشه ولی چندان فرقی نکرده. امروزم ماستی که خورده بود رو نیم ساعت بعد بالا آورد. خیلی ناراحتم چیکار کنم؟ از دوستان پیشنهاد کردن بهش یک چهارم قرص مترونیدازول بدم. بکنم اینکارو؟

 126. سلام من عروس هلندی ۲۲ روزه دارم. کرمک سرنگ تو معده اش گیر کرده بود از دیشب من دسترسی به دامپزشک نداشتم. امروز بردم جراحی کرد کرمک و اوردن بیرون و یک بخیه کوچولو داره. ولی از دیشب اصلا غذا نخورده و فقط یکجا نشسته. چرت میزنه. دلم شور میزنه. از دماغش آب و گاهی خون میاد که پاک میکنم. کسی راهکاری داره؟

 127. سلام خسته نباشید من از بینی عروس هلندیم یه چیزی زده بود بیرون درش آوردم آیا چیز خواصی بوده؟

 128. سلام.یه عروس هلندی ۱ساله داریم.متاسفانه پای پسر بچه کوچکی روی دمش رفت وشاه پرهای دمش کنده شد می خواستم ببینم شاه پر ها در میان؟ و اینکه چقدر زمان می بره؟

 129. سلام با کل احترام عروس هلندی من عطسه می کند باید چیکار کنم خوب میشود

 130. سلام . دیشب پامون رفت رو دم عروسمون دمش کنده شد.ولی خونریزی نکرد .نمیدونم آیا دمش دوباره در میاد؟یا امکان افسرده شدن یا چیزی داره ؟خیلی نگرانیم.

 131. سلام
  لطفا لطفا پاسخ بدید
  یک جفت عروس هلندی دارم…نر رام هستش و ماده رام نیست
  تقریبا ۴سال سن دارن..تا هفته پیش صوت میزدم اون هم مثل من میخوند از جوجگی بزرگش کردم و یادش دادم..الان صوت میزنم اصلا جواب نمیده.
  یه چند ماهم هست خودشونو تند تند نوک میزنن(حالت خاروندن)
  هفته پیش یه جوجه کوتوله برزیلی آوردم ولی ندیدنش.
  راهنمایی کن لطفا مشکل چیه؟؟
  لطفا جواب بدید لطفا

 132. سلام لطفا پاسخ بدید
  یک جفت عروس هلندی دارم سوت زدنی مثل من میخوند از جوجگی یادش دادم..تقریبا ۴_۵سالشونه…
  چند روزه سوت زدنی جوابی نمیده..هفته پیش یه جوجه کوتوله برزیلی آوردم خونه البته ندیدنش چند روز بعد این اتفاق افتاد
  راهنمایی کنید لطفا لطفا لطفا لطفا لطفا پاسخ بدید

 133. سلام وقتتون بخیر من ی عروس ۱سال و نیمه دارم حدود ۱هفته پیش فضله اش ب رنگ قرمز خیلی تیره تغییر کرد ولی بیشتر از ۵ ۶بار این رنگی نبود منم گفتم شاید چیزی نبوده الان بعد حدود ۱هفته دوباره همراه فضله اش رنگ قرمز تقریبا روشن میبینم سرحاله و غذاشم میخوره برای اولین بار ۲هفته پیش بهش بلال دادم بعد چند روز این علائم رو دیدم علتش چیه!؟

 134. سلام به همه . یه عروس خوشگل داشتم ۴ ماهش بود خیلی شیرین و باهوش دیشب اومد تو آشپزخونه روی دوشم نشست منم داشتم آشپزی میکردم . چند مرتبه شلوغ کاری کرد بعد از روی دوشم خواست پرواز کنه متاسفانه افتاد تو قابلمه ای که داشت آب و برنج رو جوش میاورد . سریع دستمو بردم حیوون رو در آوردم اما خیلی جیغ میکشید و بردم زیر آب سرد . بعد پماد سوختگی زدم و یکم قرص آکسار دادم . اما زبونشم سوخته بود نمی تونست چیزی بخوره و ناله میکرد . یکی بهم گفت اشتباه کردی زیر آب بردی ، نمیدونم هر چی بود طفلی بعد از ۴ ساعت زجر کشیدن مرد . خیلی حامون بده کارمون شده گریه . بچه هام خودشونو هلاک کردن از بس گفتن کاش میومدیم میبردیمش بیرون از آشپزخونه . خودمم حال خوبی ندارم. تو رو خدا مواظب این پرنده های شیرینتون باشین تا مثل من عذاب وجدان نگیرین . عروس من بی نهایت با هوش بود . حتی صدای پای منم میشناخت . با اومدنم از سر کار هیجان زده میشد . وقتی میخواستم برم سر کار یا بیرون از خونه جیغ جیغ میکرد که منم با خودت ببر . وقتی می بردمش بیرون دور زدن یا مهمونی از هیجان تو ماشین همه ش آواز می خوند . کاش نمی مرد . خیلی ناراحتم

 135. عروس هلندى يك ماهه دارم دو روزه يهو پاهش فلج شده ايا درمانى وجود داره ؟

 136. عروس هلندى يك ماهه دارم دو روزه يهو پاهش فلج شده ايا درمانى وجود داره ؟

 137. سلام آقای دانش ور
  من ی جوجه عروس هلندی ۲۰ روزه گرفتم سه چهار روز اول بهش سرلاک میدادم خیلی سرحال بود ولی یهویی بیحال شد و همش میخوابه و میخواد به ی تکیه گاهی جایی تکیه بده و بخوابه درضمن فکر میکنم اسحال هم شده و مدفوعش به رنگ سبزه پرهاشم تازه دارن در میان به نظرتن چیکار کنم آیا چیز دیگع ای هم هست به جز سرلاک بهش بدم که سرحال بشه چون من فقط تا حالا بهش سرلاک دادم لطفا راهنماییم کنید خیلی نگرانم

 138. سلام من یه عروس چهار ماهه دارم امروز صبح دیدم ناخن اش خونریزی کرده و بند اومده من باید کاری کنم

 139. سلام خسته نباشین.عروس هلندی من چند روزه یک جوری شده همش وقتی داره خودشو تمیز میکنه تعادلشو از دست میده یا پاشو خیلی تکون میده دلیلش پی میتونه باشه؟ خیلی نگرانشم

 140. عروس هلندیم رو گرفتم دستم لومدم بزارم زمین دیگه پاهاشو تکون نمیداد. چی کنم؟ اصن نفهمیدم چی شد؟ به قول خودم اومدم دستی کنمش.

 141. سلام دم عروس هلندی من کنده شد چه کار کنم

 142. سلام خسته نباشید من پر های عروس هلندیم رو چیدم و گذاشته بودمش رو قفس داشت بازی میکرد که یک دفعه از رو قفس افتاد ونمی تونه رو پاش اصلا وایسه وهمش از بالش و نوکش کمک میگره باید چی کار کنم ممنون میشم بگید

 143. امیر مشهدیار

  سلام خسته نباشید من پر های عروس هلندیم رو چیدم و گذاشته بودمش رو قفس داشت بازی میکرد که یک دفعه از رو قفس افتاد ونمی تونه رو پاش اصلا وایسه وهمش از بالش و نوکش کمک میگره باید چی کار کنم ممنون میشم بگید

 144. سلام عروس هلندی ۳ ماهه دارم یکی از شاه پرهاش بال سمت چپش شکسته و آویزون شده نمیزاره به بالش دست بزنیم …خون خشک شده هم داره
  لطفا کمک کنید

 145. سلام من عروس هلندی ۳ ماهه دارم که شاه پرش شکسته و نمیزاره به بالش دست بزنیم و پرش آویزونه همشم با نوکش پرشو میکشه
  لطفا کمک کنید😔😔😔

 146. عروس هلندیم سرماخورده نگرانم انتی بیوتیک در آبش می ریزم میشه به من بگید که تا چه زمانی بهبود کامل پیدا می کنه

 147. سلام.یه عروس هلندی ماده دارم،نژاد لوتینو،تازه به من هدیه دادن،ولی دو تا کت های عروس روی زمین افتاده،از قفس میاریش بیرون اصلا نمی تونه پرواز کنه،خوب تعادل هم نداره،خیلی غذا می خوره،مدفوعشم می خوره،پرهاشم هر کدوم به یک سمتی رفته،ژولیده پولیدس،مرتب هم نرش سوارش میشه،ولی نه تخم میزاره نه چیزی،ده جا تو مشهد پیش دامپزشک بردمش،یکی گفت انگل داره یه قطره داد گفت ۳ روز بهش بده و بعد ده روز دوباره تکرار کن،خوب نشد.یه دامپزشک دیگه پودر taberbil cria داد گفت ۷ روز بهش بده،بازم خوب نشد،بخدا بحث پولش نیست.پرنده چه گناهی داره که این رفیق ما خوب نگهش نداشته.بخدا موندم دیگه چیکارش کنم،ممنون میشم راهنمایی کنید

 148. سلام خسته نباشید.ی عروسی هلندی۷ماهه داریم ک برای چکاپ بردیم ۴ماه پیش گفتن سالمه اما بعدش گردو و پسته و غذاهای چرب زیاد خورد خیلی بالهاش خون میومد و ی شب خونریزی شدید داشت ک سریع بردیمش پیش دامپزشک ایشون گفتن پرندمون غیرطبیعی بال درآورده و باید ازمایش خون بده و بال خونیشو فرستاد تهران برای آزمایش بعد از یکماه جوابش اومد و گفت ویروس ناشناخته داره و درمان نداره زیاد زنده نمیمونه شاید چندسال فقط اما از وقتی دیگه غذای چرب نمیخوره بهتره ولی دامپزشک گفت از کبدش نیس…خلاصه اینکه خیلی پرهاش خون میاد مثلا امشبم بازم خون اومد چیکار باید بکنیم؟؟؟تند تند خونریزی داره ولی خونریزیش کمه و روی بالش خشک میشه اما خودش از درد و سوزش جیغ میکشه.دلم خیلی واسش میسوزه چیکار باید بکنیم؟؟؟؟؟؟؟

 149. سلام من عروس هلندیم پاش شکسته پای راستش چیکارکنم ممنون

 150. سلام من مهدی هستم دو تا عروس هلندی دارم یک نر و یک ماده ماده حدود ۱/۵ سال سن دارد و نر حدود ۷ یا ۸ ماه سن دارد زمانی که این دوتا را گرفته بودم ماده حال زیادی نداشت به علت جابجایی ولی نر شاد و شنگول بود الان بعد یک ماه برعکس شده است نر زیاد غذا نمی خورد و بی حال و کسل است و یک گوشه خودش را پف کرده و بعضی مواقع می لرزد و بعضی مواقع هم دوتایشان سرفه میکنند ومدفوعشان یک رنگ سفید قاطی دارد ووزن هایشان نر حدود پنجاه و خورده ای گرم و ماده حدود هشتاد و خورده ای گرم است و پرهای نر بهم ریخته است عروس هلندی ماده بعضی مواقع که به سمتش میرویم بدجور گاز میگیرد و عروس هلندی نرهم بعضی مواقع که به نزدیکش می رویم صداهایی از خود در می آورد و عروس هلندی ماده خیلی غذا میخورد و هرچیزی به جلویشان می اید میخورن به جز میوه ممنون میشوم که اگر من را راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *