آخرین خبرها
خانه / روش نگهداری پرندگان / جفت گیری قناری ها قلق دارد! ۳ نکته ی مهم در جفت زدن قناری ها

جفت گیری قناری ها قلق دارد! ۳ نکته ی مهم در جفت زدن قناری ها

آموزش پرورش قناری

جفت زدن قناری نر و ماده برای پرورش دهندگان، مرحله ی حساس و سرنوشت سازی است. اگرقناری ها به درستی جفت گیری نکنند. یاهر کدام از قناری ها آمادگی لازم برای جفتگیری نداشته باشند. سطح تکثیر و پرورش پایین می آید و تمام زحماتتان به باد میرود.

خیلی از دوستان در مرحله ی جفت زدن قناری سوالات زیادی پرسیده بودند. تصمیم گرفتم این مقاله را بنویسم و در رابطه با سوالاتی که پرسیده بودند اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهم. این مقاله در رابطه با نشانه های آمادگی و معیارهای جفت گیری قناری نر و ماده است.
پس شما را به خواندن این مقاله دعوت می کنم.

 

۱ . نشانه های آمادگی قناری نر و ماده برای جفت گیری

برای اینکه در مرحله ی جفت گیری شکست نخورید باید اطلاعات خوبی نسبت به نشانه های آمادگی هر کدام از قناری ها داشته باشید. تشخیص رفتارهای قناری ، یکی از مهارت های مهمی است که باید داشته باشید.

در ادامه شما را با نشانه های آمادگی قناری نر و ماده آشنا می کنم.

 

نشانه های آمادگی قناری نر برای جفت گیری

آواز تولید مثلی: قناری نر روحیه ی خشن تری نسبت به قناری ماده دارد. روحیه ی خشن قناری ها در زمان آمادگی برای جفت گیری، خشن تر می شود.

در هنگام آواز خواندن بال هایشان را به سمت پایین می اندازند و بسیار بلند و خشن تر از قبل می خوانند. در حقیقت قناری نر زمانی که به مرحله ی تولید مثل نزدیک می شود آوازهای قرص تر و محکم تری سر می دهند. این رفتار بخاطر صفات ثانویه ی جنسی و فعالیت های هورمونی است.
این رفتار در قناری های رولر، بسیار شدیدتر است و به حدی خشونتشان در آوازشان انعکاس پیدا می کند که به آوازشان، آواز جنگ می گویند. به شما توصیه می کنم با مشاهده ی چنین رفتاری از کنار هم قرار دادن قنارهای نر جدا خودداری کنید.

نشانه های مخرج: ناحیه ی مخرج قناری نر در زمان آمادگی برای جفت گیری، دارای برآمدگی خاصی بوده و از سطح شکمش بالاتر است. پس به بررسی ناحیه ی مخرج قناری می توانید تشخیص دهید آیا قناری نر برای جفت گیری آماده است یا خیر.

رفتارهای تقلیدی: در مواردی مشاهده شده است که قنار های نر زمانی که برای جفت گیری آماده می شوند؛ رفتارهای تقلیدی از خودشان بروز می دهند. درحقیقت رفتار غذا دادن به ماده را تقلید می کند. مقداری غذا از چینه دانش بالا می آورد و به پاهای خودش یا چوب زیر پایش می دهد.

 

چگونه_در_پرورش_قناری_موفق_شویم

نشانه های آمادگی قناری ماده برای جفت گیری

مهم ترین نشانه ی تشخیص آمادگی برای جفتگیری در ماده ها، شاخصه های ظاهری است. بهترین گزینه برای تشخیص نشانه ی آمادگی برای جفتگیری در قناری ماده، بررسی شکم است. قناری ماده را در دست بگیرید و به شکمش نگاه کنید. اگر شکمش متورم و قرمز باشد یعنی برای جفتگیری آماده است.

یکی دیگر از نشانه های آمادگی در جفتگیری، بالا آوردن دم و چمباتمه زدن قناری ماده است. قناری نر زمانی که برای قناری ماده آواز می خواند. قناری ماده چمباتمه میزند و دمش را بالا میگیرد. که نشان دهنده ی آمادگی کامل قناری ماده برای جفت گیری است.  بعد از اینکه قناری ماده این نشانه ها را از خود بروز داد به لانه سازی مشغول می شود.

یکی دیگر از نشانه های آمادگی جفتگیری قناری ماده، بیقراری کردن در پرواز است. معمولا در هنگام پرواز به عقب و جلو حرکت می کند و از خود بیقراری بروز می دهد. با آواز های خیلی ریزی شبیه سوت زدن، قناری نر را صدا میزند. به کاغذهای روزنامه یا وسایل در قفس نوک میزند و آن ها را پاره می کند.
بصورت کلی قناری های ماده با افزایش فعالیت و جنب و جوش آمادگی خود را برای جفت گیری نشان می دهند.

پیشنهاد میکنم مقاله مشکلات و اشتباهات پرورش دهندگان در تولید مثل قناری را بخوانید.

 

۲ . نکاتی در مورد جفت زدن قناری نر و ماده

قبل از جفت زدن قناری ها باید نکاتی را رعایت کنید تا در جفت گیری مشکلی پیش نیاید. در ادامه نکاتی را در مورد جفت گیری قناری خدمتتان عرض می کنم.

 

کوتاه کردن ناخن ها

متاسفانه اغلب پیش میاید که بعد از جفت گیری نر و ماده بخاطر فرو رفتن ناخن قناری نر در پشت قناری ماده، پرها و پشت قناری ماده آسیب میبیند. و یا به خاطر فرو رفتن ناخن های قناری در تخم، تخم ها آسیب میبینند.

بنابراین به شما توصیه می کنم که قبل از جفت گیری قناری ها، ناخن های آن ها را به ویژه ناخن قناری نر را کوتاه کنید.

 

چیدن پرهای اضافی

بعضی از قناری ها پوشش پرهای پر پشتی دارند. در چنین صورتی سعی کنید پرهای ناحیه ی شکم را بچینید تا تماس جنسی عمیق تر و کامل تری داشته باشند.
البته نکته ای که باید مد نظر داشته باشید این است که پرهای حسی را کوتاه نکنید. پرهای حسی در راس شکم قرار دارند. اگر این پرها را کوتاه کنید قنارها در تولید مثل موفق نمی شوند.

 

اجازه ندهید قناری نر قناری ماده را بزند

زدن قناری ماده توسط قناری نر به هیچ وجه بعنوان یک رفتار طبیعی درنظر نگیرید. زمانی که قناری ماده کاملا برای جفت گیری آمادگی نداشته و لانه سازی نکرده باشد. قناری نر به قناری ماده حمله می کند و خشونت خود را بروز می دهد.

از شما می خواهم که بلافاصله بعد از مشاهده ی چنین رفتاری آن ها را از هم جدا کنید.تاز مانی که قناری ماده لانه سازی را تمام کند و آماده ی پذیرش نر باشد.

 

 

۳ . معیار های جفت زدن قناری

برای جفت زدن قناری باید به یکسری از معیار ها توجه ویژه ای داشته باشید. که در ادامه خدمتتان عرض می کنم. قناری ماده انتخاب گر باشد.

اولین موردی که بعنوان یک پرورش دهنده باید مد نظر داشته باشید این است که همیشه قناری ماده را بعنوان انتخاب گر در نظر بگیرید. حتی اگر تجربه ی قبلی در جفت گیری نداشته باشد.
گاهی اوقات شما پرورش دهندگان انتخابی دیگر برای قناری ماده دارید اما قناری ماده از انتخاب شما روی بر میکرداند. در چنین وضعیتی بهتر است انتخاب را به قناری ماده واگذار کنید.

شاید پیش خودتان بگویید برای گول زدن قناری ماده چه کار باید بکنیم؟

قناری انتخابی پرورش دهنده را در قفس مجاور قناری ماده بگذارید و چراغ ها را خاموش کنید.صبح روز بعد، نر انتخابی شروع به آواز خواندن می کند. در همین حین قناری ماده نشانه های آمادگی برای جفت گیری را از خود نشان می دهد. و شروع به جفت گیری می کنند. این روش تجربه شده و موثری است که با آن قناری ماده را گول بزنید و نر انتخابی را با او جفت بزنید.

 

قناری با دو عیب مشترک را جفت نزنید

دوستی پرسیده بودند که دوقناری دارم که هر دو سر های بزرگ و بد قواره ای دارند. می خواهم ان ها را باهم جفت بزنم . آیا این صفت در جوجه ها هم انتقال پیدا می کند؟

در جواب این دوست عزیز باید بگویم بله! جفت زدن قناری ها با دو عیب مشترک قطعا بروز صفت در جوجه ها را تشدید پیدا می کند.

 

جفت زدن قناری با سنین متفاوت

یکی از معیارهایتان برای جفت گیری؛ جفت زدن قناری ها با سنین مختلف باشد. مثلا ماده ی جوان را  با نر پیر و یا نر جوان را با ماده ی پیر جفت بزنید. طوری که حداقل یکی از آن ها تجربه ی پرورش را داشته باشند. این کار باعث می شود جوجه های خوبی را به بار آورند.

 

جثه ی بزرگی داشته باشند

آخرین معیاری که باید مد نظر داشته باشید این است. سعی کنید حداقل یکی از قناری ها جثه ی بزرگی داشته باشد. قناری هایی که هر دو جثه ی کوچکی دارند در جفت گیری نتیجه ی خوبی را به بار نمی آورند. ممکن است این صفت در جوجه ها انتقال یابد و جثه ی آن ها هم کوچک شود.

 

جمع بندی و سخن پایانی

در مرحله ی جفت گیری قناری ها باید ۳ نکته ی مهم را به خوبی مد نظر داشته باشید. اولین نکته مهارت تشخیص آمادگی قناری ها برای جفتگیری است. شما پرورش دهندگان اگر درتشخیص آمادگی قناری هایتان برای جفتگیری اشتباه کنید، کار تمام است. پس سعی کنید اطلاعات لازم برای تشخیص آمادگی قناری ها برای جفت گیری را بدست آورید.

دومین نکته بحث باید ها و نباید هایی است که قبل از جفتگیری باید رعایت کنید. سومین نکته معیار هایی است که برای جفتگیری باید مد نظر داشته باشید که خدای نکرده به نژاد قناری ها آسیب نزنید. در این مقاله سعی کردم در مورد این موفقیت در جفتگیری قناری ها اطلاعاتی را در اختیاتان قرار دهم.

امیدوارم از این بهره و استفاه کافی را برده باشید. در صورت تمایل، این مقاله را با دیگر دوستانتان به اشتراک بگذارید. و نظرات و تجربیاتتان را برای ما کامنت کنید.

کانال تلگرام

بازار خرید و فروش پرنده مسترت

درباره‌ی علیرضا دانش فر

دنیای کارآفرینی تنها رویاییست که اون رو عاشقانه دنبال می کنم. زمانی که تصمیم گرفتم سری به صنعت پرورش بزنم به هیچ وجه فکر نمی کردم این حوزه اینقدر بزرگ، جذاب و چالش برانگیز باشه. در حال حاضر معتقدم تا چند وقت دیگه صنعت پرورش در ایران متحول و کارآفرینان زیادی در این صنعت تولیدات و محصولاتشون رو جهانی خواهند کرد.

456 نظر

 1. سلام ببخشید نمیدونستم کجا باید ازتون بپرسم برا همین اینجا مینویسم قناری نری داشتم یه سره میخوند یه ماده باقفس جدا گذاشتم کنارش دیگه نمیخونه اما ماده خیلی براش جیق میزنه ولی نر محلش نمیذاره هراز گاهی جواب جیک ماده را میده اما دیگه نمیخونه ماده پسش کوزه ای وامادست اما نر ازخوندن افتاد پولم ندارم یه نر یاماده دیگه بخرم ذوق جفت زدنشونم دارم راه حل چیه سپاس از مقالتون

  • سلام هادی جان…. اکثر نرها که ماده در کنارشان قرار می گیرد از خواندن می افتن. به پس قناری نر نگاهی بینداز اگر برآمدگی و آمادگی را داشته باشد با ماده جفت بزن مشکلی ندارد. البته ببین قناری نر دچار بیماری و کز نشده باشد که از خواندن افتاده باشد.

   • سلام علیرضا جان قناری های من هم نر هم ماده مست هستن پیش هم انداختم قناری نر سعی بر جفت گیری داره ولی قناری ماده میزنش مشکل چیه

    • علیرضا دانش فر

     سلام محمد عزیز… این موارد بسیار پیش میاد و می تواند نشانه خوبی باشد برای جفت گیری قناری. اما اگر بعد از یک هفته دعوا شدت گرفت ممکن قناری ماده به قناری نر علاقه ای نداشته باشد. اگر دعوا شدید نیست شما بهشون کاری نداشته باشید کم کم ماده به نر واکنش نشان می دهد.

  • منم دقیقا همین مشکل رو دارم لطفا راهنمایی کنید منم ماده ام اماده است انداختمش کنار نر فقط روز اول یه بار خاست سوارش شه که نشد الان دیگه نمیخونه نرم و محل ماده کم میزاره ؟؟؟؟!!!!

   • علیرضا دانش فر

    احسان جان …اگر نر و ماده ات مطمئنی آماده هستند براشون چال بزار درطی چند روز اگر چال بستن منتظر تخم قناری باش. ممکن یه موقع جفت بخورن که شما نبینید معمولا قناری صبح به محض روشن شدن هوا جفت می خورند.

  • سلام من یه جفت قناری دارم اونارو ده روز انداختم پیش هم الان ۲روز به هم دونه میدن ولی ندیدم جفتگیری ککن فقط روز اول یه بار حالا نمیدونم جفت خوردن یانه نر وماده میره تو لانه ولی ماده هیچ اقدامی برای درست کردن لانه نمیکن

  • وقتی قناری نر یا ماده میخرید باید به نزدیکی ۱ ماه ازهم جدا باشند یعنی قناری ماده نباید قناری نر رو ببینه این عمل قناری شما هم درسته وقتی قناری نر قناری ماده رو ببینه نمیخونه فقط جیق میزنه وبه سمت قناری ماده میپره

 2. سلام و درود.قناری هام جفت خوردن و دو تخم گذاشتن ولی پس از پنج روز تخمشون رو از لونه انداختن بیرون،قناری نر پرر قناری ماده هست.و همیشه یک مهتابی روشن بالای قفش است و در این مدت یه وعده تخم مرغ دادم و تا ب العان ارزن و کتان دادم.ممنون میشم مشکل کار را بگین و پیشنهادتون چیه؟

  • سلام مهرداد جان. بعضی از قناری ها وقتی تخم هایش بدون نطفه باشه پس از گذشت چند روز متوجه می شن تخم را بیرون می اندازند. یا ممکن چاله طوری باشه که با بلند شدن قناری تخم به بیرون می افتد. لطفا بررسی کنید. تخم مرغ را هر روز به قناری ندید باعث مشکل کبد میشه.

 3. سلام من قناری نرم نمیخونه ولی پسش برامده هست با ماده جفت کردم بعد از سه روز دوباره جدا کردم اخه بهم گفتن چون نرت نمیخونه نباید جفت میکردی الانم که جدا کردم نمیخونه راهنماییم کنید ممنون.

  • سلام. قناری نر که قرص محکم می خونه آمادست. لطفا بگید قناریتون چند سالشه و قبلا آواز قناری حتی ریز خونی را از او شنیدید.

  • خلیی کار خوبی کردی بهترین و درست ترین و علمیترین کار شما انجام دادی .یه کار دقیق و کارشناسانه و خداپسندانه را شم انجام دادی

 4. سید امیر تقوایی

  سلام اقا علیرضا من یکروزه قناریارو تن زدم نر که مسته امادس ماده هم که تا زمانی که جدا بودن خیلی میپرید هر دو هم پنبه به دهن میگیرن لونه هم گذاشتم ولی نمیدونم چرا دیدم نر ماده رو میزنه البته همیشه نه بنظرتون بزارم پیش هم باشن؟ ضمنا چند نر مست دیگه هم دارم بنظرتون صدای اونا تاثیر نداره

  • علیرضا دانش فر

   سلام امیر جان. صدای بقیه قناری های نر تاثیری ندارد. قناری نر‌ و ماده کنار هم باشند مشکلی پیش نمیاد.

 5. سلام خسته نباشید من قناری مو انداختم جفت کاملا مست چه ماده چه نر از هر لحاظی ماده تن نمیده ب نر نرم براش میخونه میره ولی پا نمیده دعوا می کنه الآن حدود ۱۵ روز.ناگفته نمونه ۸روزی هست لونه گذاشتم براشون الآن چ کارم لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون

  • سلام محمد جان. ممنونم. چند روز دیگه صبر کن اگر قناری ماده چال را گود نکرد. قناری ماده را از قناری نر جدا کن و با یه‌ ماده دیگه جفت کن‌. احتمال این هست که ماده آمادگی کامل را ندارد یا تمایلی به جفت خوردن ندارد.

 6. سلام قناری من جفت زدم دیدم که چند روز اول صبح جفت گیری کردن چال هم خوب درست کردن یکی دو باری که چک کردم که ببینم تخم اول رو گذاشته یا نه ماده بد قلق شد که دیدم تخم اول ته قفس هست البته وقتی خوب لونه درست کرده بود بعد پنبه ته قفس گذاشتم واسش چال لونه بد پرش کرده بود که باز خالیش کردم بعدی که دیدم تخم ته قفس هست میشه راه نمایی کنید

 7. سلام جفت قناری هام اماده بودن ۲۰ روز هم کنار هم بودن نره پنبه دهن میگیره چال میزنه ولی ماده انگار نه انگار بعد اینکه ماده هر روز دعوا میکنه نره میترسه لال شده الان جداشون کردم نمیدونم چکار کنم میترسم جفت خورده باشه جدا کردنم اشتباه باشه

  • علیرضا دانش فر

   سلام مهدی عزیز. اگر قناری ماده دور چالش نمیره هیچ توجهی به چال نداره آماده‌ نیست یا علاقه ای به قناری نر نداره. قناری ماده اگر جفت خورده باشه دور چالش میره چالشو مرتب میکنه.

 8. سلام یه قناری سفید کاکلی دارم مادس بعدش ی قناری زرم دارم ک خیلی وقته امادس مشکل اینجاست مادم مست نمیشه همه کار کردم سوالم اینه ممکنه این قناری هیچوقت مست نشه??خواهشا راهنمایی کنید نمیدونم دیگه چیکار باید بکنم

  • علیرضا دانش فر

   سلام عارف جان. قناری تون آماده میشه نگران این موضوع نباش.

   شما رو با چند نکته راهنمایی می کنم، این روش هایی که خودم استفاده کردم و جواب گرفتم.
   ۱_ تو قفس قناری ماده چال بزار حتی اگر به ماه کشید به چال دست نزن.

   ۲_ می تونید با قناری نر جفتش بزنید و براشون چال بزارید، من خودم یه قناری ماده داشتم هر کاری میکردم آماده نمی شد اونو با نر جفت زدم و چال گذاشتم تقریبا دو ماه طول کشید دیدم ماده بالاخر آماده شد. البته قناری نر غذا در دهان قناری ماده میکرد و همین مسئله موجب آمادگی قناری ماده شد.

   ۳_ اگر با هم دعوای زیادی داشتن جداشون کن و در قفس ماده چال بزار.

   ۴_اینم بگم قناری ماده داشتم که به هیچ طریقی جفت نخورده اما سال بعد جفت خورده جوجه داده.

   عارف جان امیدوارم قناری هاتون خیلی زود جفت بخورن و از دیدن جوجه هاشون لذت ببری…

 9. سلام ممنون میشم راهنمایی کنید.
  قناری ماده الان ۵ روزه تو لونه میخوابه از صبح تا شب ولی تخم نزاشته ولی جالبترینش اینه که وقتی قناری ماده تو لونه میخوابه نر هم میره تو پشت قناری ماده میخوابه تو لونه .دلیلش چی میتونه باشه؟

  • علیرضا دانش فر

   سلام مهراب جان. قناری ماده تون از مستی زیاد تو‌ چال میخوابه و در چند روز آینده تخم می زاره. وقتی قناری نر کنار ماده می خوابه امر طبیعی ایست نگران نباش. بعضی از قناری های نر کنار ماده می خوابند و در‌ گرم کردن تخم ها به‌ قناری ماده کمک می کنن.

 10. سلام من قناری نر مس مس ماده هم امادس اما جفتشون کردم نره ماده رو میزنه وصدای عجیبی از خودش نشون میده اشکالی نداره یا ازهم جداشون کنم

  • علیرضا دانش فر

   سلام حسین جان.
   مشکلی نیست، نشانه خوبیست برای جفت خوردن قناری. اگر دعوا بعد از یک هفته بین قناری ها ادامه داشت و منجر به آسیب ماده میشه جداشون کن.

 11. سلام خاسم بدونم ماده بدون جفت خوردن از نر تخم میزاره یانه؟…چون قناری نر اصلا جفتی نمیزنه …ماده حالت جفتی میگیره ولی نر سوار نمیشه برا جفت زدن

  • علیرضا دانش فر

   سلام. مهدی جان.
   قناری ماده بدون جفت خوردن با قناری نر به علت آمادگی و مستی زیاد، تخم می گذارد اما بدون نطفه ست.

 12. سلام من یک قناری نر دارم یک ماده اینا مست شدن دیشب ساعت ۱۰انداختم پیش هم بعد یک لحظه مر سوار ماده شد ولی ماده سریع پرید من تا صبح کار نداشتم بعد صبح هیچ واکشنی نشون ندادن من جاشونو بردم تو ترانس بازم کاری نکردن بعد جداشدن کردم قناری نر جیک جیک میکنه ولی ماده صداش درنمیاد

 13. سلام چجوری جفتشون بزنم ماده نمی زاره نر.سوارش.شه. وقتی ماده می ره سمت. نر.نره
  فرارمیکنه

  • علیرضا دانش فر

   امید جان عزیزم صبر داشته باش. اینجوری نیست تا نر و ماده رو جفت کردی همون موقع و جلو چشم شما پروسه جفت گیری و تخم گذاری اتفاق بیفته…

   با انگیزه ای که داری میدونم به یک پرورش دهنده ی موفق تبدیل میشی و روزی هم در فدراسیون بین الملی قناری می بینمت…

   عزیزم بهتره در این مرحله صبور باشی و تا میتونی درمورد قناری و یا تمامی پرندگان مطالعه داشته باشی.

   سعی کن تا میتونی آموزش ببینی و چیزای رو که بلد میشی و تجربه می کنی به دیگران یادی بدی

   در کل هر پرنده ای تیپ شخصیتی خودش رو داره، یکی مهربونه، یکی جدی، بامزه، حتی بعضی بد اخلاق و جدی… پرنده ها هم مثل ما دارای نوع اخلاقی و رفتاری هستن، بنابراین توقع نداشته باشین تا پرنده رو جفت کردین کار تموم شه باید صبر داشته باشین تا با هم ارتباط بگیرن و همدیگر رو بپذیرن…

   امیدوارم از دیدن جوجه قناری هات لذت ببری… هر سوالی داشتی عزیزم همینجا بپرس…

   • مرسی آقای دانش فر خدا خیرت بده

   • سید مهدی حسینی

    اقای دانش فر سلام من یک جفت قناری رسمی بلند دارم که امروز تنشون کردم. قناری نر بعد از اینکه کناره ماده قرار گرفت دیگه نخوند. ولی از همون اول شروع کردن به هم توک دادن. ولی تا الان نر سوار نشده. خواستم نظره شما روهم بدونم. ممنون که اطلاعات میدید.

    • علیرضا دانش فر

     سلام مهدی جان. بعضی از قناری های نر وقتی کنار قناری ماده قرار می گیرن از خوندن می افتادن.
     به هم نوک دادن قناری نر و ماد نشانه خوبیه برای جفت خوردن فقط شما صبور باش عجله نکن.

 14. آقا دانش فر خسته نباشید من یک قناری نر دیگه دارم خیلی خوب اواز می خونه ولی دور چشماش سیاه شده این نشونه چیه سرحال سرحال جوون جون ولی نمی دونم چرا دور چشمش سیاه شده از این کله چتری هاس

 15. سلام وقت بخیر
  من ساکن اهواز هستم و تعدادی قناری از دو نژاد گلاستر و رسمی بلند دارم، پرندهها دوره لک و تاریکیشون رو بخوبی پشت سر گذاشتن الان دمای پایین رو دارن تجربه میکنن در واقع پنجرهها بازن و دما در شب تا زیر ۱۵ درجه می‌رسه
  مادهها که کلا آماده شدن بعضی از نرها هم دیوانه وار میخونن اما بعضی از نرها هیچ نشونه‌ای از آمادگی یا خوندن از خودشون نشون نمیدن دو هفته‌ای هم هست ویتامین و کلسیم رو براشون شروع کردم الان یه کم نگران آماده شدن نرها هستم اگه راهی به نظرتون می‌رسه که نرها زودتر آماده بشن ممنون میشم. با تشکر

  • علیرضا دانش فر

   سلام کورش جان

   در دوران پرریزی دمای بالا برای قناری ها کفایت میکنه من شخصا با روش تاریکی دادن قناری ها موافق نیستم.

   مسئله نور و نوردهی در سالن های پرورش یک مسئله ی حیاتی ست…

   شاید با این روش بتوان قناری ها رو برای جفت گیری زودتر و همزمان آماده کرد ولی در آینده شما رو با مشکلات جدی روبرو خواهد کرد.

   اگر به یاد داشته باشید، تا همین چند وقت پیش بودند پرورش دهندگانی که برای سودهای مالی بالا اخلاق را زیر پا گذاشتن و دست به روش های زندند که بسیار ناپسند بود و در نهایت باعث آسیب جدی به بازار قناری شدند…

   یک پرورش دهنده در مرحله ی اول یک عشقباز حقیقیست…

   کورش عزیز قناری های نر به صورت تک در قفس نگه دار. نور سالن را افزایش بده. دمای سالن به ۲۰ درجه ثابت برسان.

   انشاالله تا چند روز آینده کتابی در بخش آکادمی سایت قرار خواهیم داد که در آن به صورت کاملا حرفه ای و بر اساس تجربیات چندین ساله در مورد روش های صحیح سالن دارای صحبت کرده ایم…

 16. سلام من دوتا قناری تازه گرفتم حالا بنده خدا گفته که جفت گیری کردند قناری نر که نمیخونه حتی جداشم کردم ولی فقط جیک زدن بعدشم دو دلم که حتما نره چون جوجه تره ولی معقدش که نشون میده نره یه نره دیگه اوردم جدا که بود نره بشدت میخوند وماده هم کپ میکرد ورو میله قفس پرش میکرد امروز یه تخم شکسته توی قفس دیدم چه کنم یه راهنمایی بکنید ممنون

  • علیرضا دانش فر

   سلام علی جان.
   پرنده فروش به شما گفته بوده قناری ها جفت خوردن . شما باید قناری ها رو تو یه قفس می کردین و براشون چال می زاشتین.
   قناری ماده جفت خورده تخم گذاشته چون چال نداشته تخم قناری افتاده شکسته. جفتشون بزن براشون چال بزار.

 17. اقای دانش فر سلام
  من چند جفت قناری رسمی بلند دارم.ولی امسال چند تا مشکل برام پیش اومده برای جفت زدن پرنده هام.
  اول اینکه .یک جفت از پرنده هام بعد از امادگی کامل انداختم کنار هم.ماده تخم گذاشت و نطفه نداشتن.بعد از ۱۰روز تخمارو برداشتم.کپه هم برداشتم.ولی الان اصلا با هم اروم نیستن و حالت تهاجمی دارن به همدیگه
  دوم اینکه.امسال ۲تا از ماده هام درست اماده نمیشن برای جفتگیری.پسشون خوب رو نمیاد.
  لطفا راهنماییم کنید.باتشکر

  • علیرضا دانش فر

   سلام سارنگ جان

   به قناری هاتون قبل از تخم گذاری یک بار در هفته مولتی ویتامین بده. بادام رنده شده براشون بزار بادام خیلی مهمه باعث ایجاد نطفه می شه.

   به تغذیشون رسیدگی کن تا تخم ها نطفه دار شن.

   علت اینکه قناری ها حالت تهاجمی دارن این هست که قناری نر می خواد جفت گیری کنه ولی قناری ماده اجازه نمیده.

   واسشون چال بزار آروم تر میشن. اگر دعوا بیشتر از یک هفته طول کشید یا می بینی موجب آسیب قناری ها میشه یه مدتی جداشون کن.

   برای قناری های ماده که آماده نمیشن چال بزار تا زودتر آماده شن.

 18. سلام من دوتا قناری دارم که نر میخواد جفتگیری کنه ولی ماده فرار میکنه وای مطمعنم هر دو آماده آماده هستن مشکل چیه

 19. سلام من قناری نر گلاستر دارم با ماده زرد الان یک هفته هست که جداشون کردم ‌ولی اصلا برای هم نمی خونم نمی دونن شاید چون قفس هاشون بغل همه و همو می بینن نمی خونن لطفاً راهنمایی کنید؟

 20. خیلی ممنون از راهنمایی خوبتون.
  حتما چال میذارم برای ماده هام.
  به نظر شما.وقتی چال گذاشتم.ماده هام روبروی نر بذارم یا نه؟

  • علیرضا دانش فر

   خواهش می کنم

   باشه بهتر‌ه

   وقتی دیدی قناری‌ ماده دور چال میره و تو چال می خوابه با قناری نر جفت بزن

   • سلام.داداش گل.قناری نر مست و ماده هم همینطور۱۵روزی میشه کنار همن.به هم غذا هم میدن.قناری نر میره که جفت بزنه ماده فرار میکنه و نمیذاره.سه جفت قناری دارم دقیقا یکی میاد جفت بزنه اون دوجفت دیگه هم همزمان باهمونا میان جفت بزنن که ماده فرار میکنه.نر به زور ماده رو میخاد سوار شه که هیچکدوم ماده هام نمیذارن.چیکار کنم جداکنمشون یا ماده هارو بلافاصله جابه جا کنم با نرهای دیگه.مدت ۱۵روزهم کنار هم بودن اما ماده سمت لونه که واسشون گذاشتم با پنبه تخم نمیره.فقط لبه لونه میشینه.راهنمایی لطفا.سپاس

 21. سلام قناری ماده من آماده ولی قناری نرم هی میره کنار یا میپره به اون چوب دیگه ی اینکه میره کف قفس

 22. سلام من یه دوروزی هست توی قفس چال گذاشتم ولی ماده اصلا تو چال نمیره یا نشانه ای از لونه درست کردن نمیبینم ولی نر همیشه به طرف چال میره روی چال وایمیسته مشکل چیه یا نرم میتونه به جای ماده لونه سازی کنه میشه کمک کنید یکیم اینکه قناری هام باهم نوک به نوک میشن چیه

 23. سلام علي اقا من يك جفت قناري كستر دارم اينا ٥ تا تخم گذاشتن تهران بود اوردم كرجتا كرج رو تخم خوابيده بعد اوردم ختنه يك لحظه رو تخم خوابيد بعد من جاشو تغير دادم تا سرو ؤصدا ازيت نشن ولي ماده قهر كرده رو تخم نمي خوابه راحل چيه؟

  • علیرضا دانش فر

   سلام آقا امید عزیز

   قفس قناری رو نباید جا به جا می کردی. معمولا قناری بعد از تخم گذاشتن مکانش جا به جا شه رو تخم نمی خوابه.

   به مکان قبلی بر گردونش اگر که مجددا روی تخم خوابید دستش نزن‌ اگرم نخوابید به علت جابجایی رو تخم دیگه نمی خوابه…

   ولی من امید دارم که تخم های قناری تون جوجه میشه… انشاالله

 24. سلام علی آقا میشه بگین از کجا میتونم بدونم قناری هام باهم جفت خوردن یا نه ولی صبحا نر خیلی میخونه و در حین خوندن ماده رو دنبال میکنه

 25. سلام عرض ادب
  به نظر شما.قناری ماده ای که کنار نر باشه.و هر دو اماده باشن.امکان داره سری دوم هم تخم بی نطفه بذاره؟

  منظورم فقط از روی مستی تخم بذاره که بی نطفه باشن

 26. داداش سلام.من یه قناری ماده اماده از دوستان گرفتم .الان که اوردم خونه و جاش عوض شده دیگه اماده نیست و به نظرم پسش هم جمع شده.چیکار کنم.رفته تو لک یا بخاطر جابجایی اینطور شده.

  • علیرضا دانش فر

   سلام علی جان قناری شما جوان بوده و به علت جابجایی از آمادگی افتاده.
   بهش آب بازی بده و تخم مرغ آب پز بده. باید دو سه هفته صبر کنی ممکن برگرده.

 27. علی آقا من خیلی سوال میکنم شرمنده علی آقا از وقتی که قناری ها رو با هم جفت میکنم چند روز طول میکشه تا تخم بزارن من الان پنج روزه باهم جفت کردم ولی هیچ چیزی ندیدم

 28. علی آقا من خیلی سوال میکنم شرمنده علی آقا از وقتی که قناری ها رو با هم جفت میکنم چند روز طول میکشه تا تخم بزارن من الان پنج روزه باهم جفت کردم ولی هیچ چیزی ندیدم ولی ماده بعضی موقع ها به طرف لونه میره یکیم اینکه صبح زود نر میخونه وبه دنبال ماده میره تا جفت گیری کنه من نگاه کردم ولی ماده فکر کنم نمیزاره باهم جفت بشن ولی بعضی موقع ها مادرو میگرفت ودر عرض دو ثانیه روی ماده بود یعنی در عرض دو ثانیه میشه جفت گیری کنن

 29. سلام اقای دانش فر.
  ۱جفت از قناریا سری دوم هم تخم پوچ گذاشتن
  در صورتیکه از نظر تغذیه بسیار کامل و مقوی بوده قبل جفت انداختن و حتی پای جفت.
  پرنده ها بهمدیگه دون میدن..ولی با این توضیحات.یه وقتا حالت شدید تهاجمی دارن
  به نظر شما دلیل بی نطفه بودن چیه؟
  نر بسیار مست.۲ساله
  ماده هم ۱ساله.

  • علیرضا دانش فر

   سلام سارنگ جان
   در چند روز آینده کتابی در مسترپت که حاصل تحقیق تیم مسترپت و تجربه سالن داران حرفه ای است منتشر خواهد شد که جوابگوی همه سوالات شما و دوستان خواهد بود.

 30. سلام خسته نباشید من قناری هامو جفت زدم سه تا تخم کرد ولی نخوابید روشون لونرو بهم زد دوباره درست کرد سه تا دیگه تخم کرد رو اونا میخوابه فقط الان میزنن همدیگرو واینکه کی باید جدا کنم قناری هارو؟؟

 31. سلام من قناری هامو جفت زدم سه تا تخم کرد ولی نخوابید روشون لونرو بهم زد دوباره درست کرد سه تا دیگه تخم کرد رو اونا میخوابه فقط الان میزنن همدیگرو واینکه کی باید جدا کنم قناری هارو؟؟

 32. سلام خسته نباشید میگم من یک نر و یک ماده دارم نره ریز خونی میکن ولی ماده اصلا همش ساکته برای چی دماه زیر ۱۵ درجه ممنون بابت رهنمای…

  • علیرضا دانش فر

   سلام آقا سعید

   ماده که آواز نمی خونه. دمای ۱۵ درجه برای مست شدن قناری استفاده می کنن که اصولا روش درستی نیست. قناری در دمای ۱۹درجه مست و آماده می شه.

  • علیرضا دانش فر

   برای قناری نر صدای ضبط شده آواز قناری بزار تا زود قرص بخونه.

 33. علی آقا همونطور که گفتین قناری هام با هم جفت گیری کردن اونم چند بار ولی بجای اینکه ماده تو چال بخوابه نر میره میخوابه واز تخم گذاری هیچ خبری نیس چیکار کنم

 34. سلام بر برادر علیرضا. داداش قناری من میخونه ولی ن اونطور کهبا صداش حال کنم.چیکار کنم یا چی بدم بخوره؟آیا نخم خشخاش خوبه؟این انتظار منو از قناری رفع میکنه؟ متشکر

  • علیرضا دانش فر

   سلام آقا مجتبی

   به قناری که هر چیزیو نمی شه داد. برای اینکه قرص بخونه صدای ضبط شده قناری مرتب براش بزار.

 35. سلام خسته نباشید،من یک جفت قناری رسم یدارم،نر و ماده هر دو اماده هستن،دوماه پیش تن زدم ماده چال زد ده روز هم خوابید اما تخم نزاشت و بعدش ول کرد چالو،جداشون کردم بعد اون دوروز پیش دوباره تن نر انداختمش همه نشانه های امادگی رو داره،نر هم همینطور اما الان بعد دو روز هیچ نشونی از جفت خوردن ندارن و نر همش ب میله های قفس چسبیده و سمت ماده نمیره،ماده میره سمتش اما نر بی اهمیته،ی راهنمایی کنید تا حالا جوجه هم نگرفتم و بی تجربه ام.

  • علیرضا دانش فر

   سلام عماد عزیز. شما بایستی دو هفته صبر کنی. اگر قناری نر تون مست نخونه آماده نیست. ولی اگر مست و قرص میخونه بزار کنار هم باشن خودشون جفت می خورن. اگر قناری ماده تخم خاکی گذاشت دو سه روز چال بردار تا قناری ماده از روی مستی تخم نذاره و به قناری نر عادت کنه.

 36. سلام خسته نباشید،من یک جفت قناری دارم دوماه پیش اماده بودن جفت زدمشون ماده چال زد ده روز هم خوابید ولی تخم نزاشت و چال رو ول‌کرد،دو روز پیش دوباره جفت زدم دوباره اما هیچ نشونی از جفت خوردن نشون نمیدن و نر نزدیک ماده نمیشه با اینک نی هم یکی‌گزاشتم میچسبه به دیوار قفس اما ماده رو‌نمیزنه،امروز نگاه کردم ماده ی تخم خاکی ته قفس گزاشته بود،راهنمایی کنین لطفا جداشون کنم یا بزارم‌تن هم باشن همچنان؟ماده برای نر بیقراری میکنه اما نر سمتش نمیره.

 37. علی آقا ماده من میره لونه درست میکنه یکم خودشو تو لونه قلط میده شکمشو میچسبونه به چال یعنی بعد چند روز تخم میذاره لطفا جواب بدین

 38. سلام و خسته نباشید خدمت آقای دانش فر عزیز.میخواستم ازتون بپرسم امکان جفت شدن قناری نر معمولی با قناری ماده رسمی بلند هست یا خیر؟

  • علیرضا دانش فر

   سلام‌ خدمت آقا بهنام عزیز. سپاسگذارم از لطفتون. چنین چیزی ممکن نیست. اگر توجه کنی از نظر جثه خیلی با هم تفاوت دارن و جفت خوردن ممکن نخواهد بود. قناری رسمی معمولی و رسمی بلند با هم‌ نوع خودش جفت بزن.

 39. سلام.الان جوجه قناری های بنده ۲۲ روزه هستند و کم کم به سختی روی چوب میرن.ماده قناری هم چهارتخم دیگه گذاشته و گاها جوجه هارو میزنه.باید جوجه هارو به همراه پدرشون از قفس جدا کنم یا فعلا زوده؟

  • علیرضا دانش فر

   سلام آقا بهنام. فعلا نیازی نیست‌ جداشون کنی ولی اگر دیدی جوجه‌ها توسط قناری ماده اذیت می شن جداشون کن و کنار قفس قناری ماده قفس قناری نر و جوجه ها رو بزار.

 40. علیرضا دانش فر

  سلام‌ مرتضی جان

  بله قناری تون در چند روز آینده تخم می زاره.

 41. سلام علی آقا یه مشکل برام پیش اومده نروماده باهم دعوا میکنن تازگیا وقتی ماده میره تو چال میخوابه ولونه درست میکنه وقتی بر میگرده نره با ماده دعوا میکنن دلیلش چیه ولی بعد چند دیقه دیگه دعوا نمیکنن

 42. سلام یه قناری نر دارم که یه ماده برا جفت کردن خریدم الان چهارده روز از هم جدان و قناری ماده مست مست اما نره پنج روز نمیخونه دیگه مشگل چیه باید چکار کنم

 43. سلام جناب دانش فر عزیز.سوالی داشتم اینکه قناری های من ۷ ام دی ماه تخم کردن و یک روز در میان تخم میذاشت که تعدادشون شد ۳ تا ولی متاسفانه ۱۴ روز بعد که میشد ۲۲ ام دی جوجه در نیومد و همچنان قناری ماده رو تخم ها نشسته.میخواستم ببینم کی تخم ها و چال رو بردارم تا برا سری بعد اماده بشه؟؟البته یکی دو روز هست که قناری نر شروع کرده به خوندن.
  میخواستم راهنماییم کنین که چیکار کنم و تکلیف این چال و تخم خا چی میشه و و کی برداذم و دوباره بذارم.ممنون که وقتتونو برامون میذارین.

  • علیرضا دانش فر

   سلام امید جان

   خواهش میکنم

   از آخرین تخم که قناری گذاشته ۱۴روز حساب کن. اگر یک روز در میان بوده آخرین تخم قناری ۱۲ام بوده از ۱۲ام ۱۴روز محاسبه میشه. که ۲۵ اولین جوجه به دنیا میاد. برای اینکه مطمئن شی تخم قناری جنین دار هس اول چال بیرون از قفس بزار دور از دسترس اطفال یکی یکی تخم ها رو به آرامی بردار چون خیلی نازک هستن و اگر انگشت ناخن داشته باشه به سرعت می شکنه با نور چراغ قوه گوشی نزدیک تخم قناری بگیر مواظب باش گوشی به تخم نخوره که می شکنه. اگر تخم‌ قناری زرده بود بدون هیچ رگ خونی و بدون سیاهی می تونی تخم ها رو برداری. اگر داخل تخم جنین باشه روز های آخر درون تخم سیاه و جوجه کامل داره میشه و حتی حرکت جنین هم میبینی . اگر چنین بود تخم ها رو دست نزن بزار زیر پای قناری باشن.نگاه کردن درون تخم نباید زیاد طول بکشنه ممکن تخم سرد بشه و جوجه تلف شه. اگر‌ درون تخم جنین بود‌ هر روز یکی از قناری ها متولد میشه. اگر درون تخم زرده بدون هیچ تغییری بود تخم ها رو بردار بهتر جفت ها رو جدا کنی و بهشون برای تخم نطفه دار شدن رسیدگی کنی. دو روز دیگه صبر کن اگر جوجه قناری متولد نشد اون وقت تخم ها رو نگاه کن با توجه به شرایط داخلی تخم تصمیم بگیر.

 44. سلام خسته نباشين ممنون از سايت خوبتون،

  من يه قناري نر آماده داشتم امروز رفتم براش يه ماده آماده آوردم تا كنار هم گذاشتمشون بعد پنج دقيقه قناري نر شروع كرد ب خوندن و دنبال ماده رفت ولي ماده واكنش نشون داد و فرار كرد الان از هم غذا ميگيرن و باهم دهن ب دهن ميشن، خواستم بدونم جفت خوردن؟ چال هم گذاشتم قناري ماده و نر دوتاشون پنبه رو نوك ميگيرن

 45. سلام خسته نباشين. ببخشيد من يه قناري نر آماده داشتم امروز براش يه ماده آماده هم آوردم تا كنار هم انداختمشون بعد پنج دقيقه نر تمايل ب جفت گيري داشت ولي ماده فرار ميكرد و نر رو نوك ميزد، الان حدود يكي دوساعته پيش هم هستن نوك تو نوك ميشن باهم و نر هم همش پنبه چال رو ب نوك ميگيره ميشه جفت بشن؟

 46. با سلام من دو تا قناری دارم که هر دو خواهر برادرن اول میخواستم جفتشون نکنم ولی از چند نفر پرسیدم گفتن اشگال نداره و مشگلی پیش نمیاد ی ۴ روزی هست که جفتشون کردم با هم نوک در نوک میشدن ولی الان دیگه نه براشونم لونه گزاشتم و آماده سازی کردم گفتم شاید بخوان تخم بزارن هر دوشونم آماده بودن برا جفت زدن ولی الان هی قناری نره میره سر لونه و پنبه به دندون میگیره هی پر میزنه لونه رو هم چال کردن کمتر از یک دقیقه قناری ماده میره داخلش میخوابه و قناری نره که میاد در میاد و فرار میکنه حالا چند تا سوال دارم ۱_مشگلی ندارع که خواهر برادر بودن جوجه هاشون سالم میمونن۲چرا ماده نمیره بخوابه برا تخم و۳چرا نره هی میره نمیزاره قناری ماده بره تو لونه بخوابه

  • علیرضا دانش فر

   سلام حمید جان

   برای اصلاح نژاد قناری جوجه ها رو با والدین جفت می زنن. اما خواهر و برادر نه. ۹۰% از جوجه های خواهر و برادر مشکل دار خواهند شد.

 47. با سلام خدمت علیرضا جان
  علی جان دو عدد قناری نر دارم که جفتشون آماده جفت گیری هستن،قناری های ماده هم آماده هستن ولی هر کاری میکنم با هم تن نمیخورن،لطفا راهنماییم کن
  با تشکر

 48. ممنونم از راهنماییتون دوست عزیز بله نگاه کردم داخلشون زرد هس جلو نور گرفتنی.
  چشم طبق گفته شما برمیدارم و جدا میکنم قناری ها رو.
  ممنون میشم بگین که چند رو جدا بذارم بمونن و بعد چند روز پیش هم بیارم و چال بذارم باز؟

  • علیرضا دانش فر

   سلام امید جان
   خواهش میکنم. قناری ها رو چهار روز جدا بذار. بهشون بادوم رنده شده بده. دو روزم مولتی ویتامین مخصوص قناری بعد قناری ها رو جفت بزن.

 49. سلام جناب دانش فر. خسته نباشید.من ی جفت قناری رسمی بلند رو دو روز هست ک جفت کردم.. نر من مست بود. و قبلا ماده دیگه ای داشتم ک اماده نبود اما نر من با دیدن ماده قبلی پنبه و نخ به دهان میگرفت و دور خودش میچرخید.. الان ماده جدیدی اوردم ک اماده اس. پسش کوزه ای شده.. و دیدم ک با صدای خوندن قناری کمرشو خم میکنه به حالت جفت گیری. ابن نرو ماده الان تو این دو روز همش دعوا دارن و بیشتر نر گارد حمله میگیره و کتاش رو باز میکنه و حمله میکنه به ماده و پشت سر ماده رو میگیره و سرو صدای جیغ ماده بلند میشه وصدای جیک جیک هم میده نره موقع حمله. حالا ب نظرتون با اینا چه رفتاری بکنم.. چال هم براشون گذاشتم. با تشکر از شما.

 50. سلام علی آقا قناری من تخم گذاشت ولی فردای اون روز تخم نذاشت طبیعیه یا ممکنه فقط یه تخم بذاره

  • علیرضا دانش فر

   سلام مرتضی جان

   اره طبیعیست خصوصا برای قناری که بار اولش. ممکن پس از دو سه روز دوباره تخم بزاره این موارد زیاد‌ دیده شده.

 51. ممنونم جناب دانش‌فر که وقتتونو برام گذاشتین. تشکر.
  حتما نتیجه رو براتون میگم. سپاس

 52. سلام علی آقا واقعا لطف میکنین به ما مشاوره میدین خیلی ممنون علی آقا یه سوال من یه قناری ابلخ دارم الان چهارساله با منه دوسال اول خیلی خیلی میخوند ولی الان دو ساله دیگه نمیخونه ولی پسش برامده هست میشه اونو جفت کرد یا نه چیکار کنم دوباره بخونه

  • علیرضا دانش فر

   سلام مرتضی جان. خواهش میکنم

   هدف من ارتقا ٕ و بالا بردن سطح آموزش شماست. تا بتونیم از این پرندگان به خوبی مراقبت کنیم. خودم شخصا شاهد تلف شدن زیادی از پرندگان در سالن ها و مغازه های پرنده فروشی بودم که چنین افرادی حاضر نیستن برای نجات جون پرندگانشون قدمی بردارن و این موضوع بسیار ناراحت کننده است. تیم ما دارای تجربه های بسیار بالایی در حفظ و مراقبت از قناریست که حاصل تجربه چندین ساله خود است. و در این راه بسیار تلاش کردیم تا بتونیم همیشه قناری های سر حالی داشته باشیم و جون اونا در بدترین شرایط نجات بدیم. و بسیار خرسندم با لطف خدا به این هدف رسیده ایم. امیدوارم بتونم خدمتی به شما کنم. آقا مرتضی در مورد سوال شما باید بگم به علت اینکه قناری نر رو جفت نزدی از خوندن افتاده. یا ممکن از چیزی ترسیده باشه و لال شده باشه. یا جاشو تغییر داده باشی موارد متفاوتی وجود داره که علت را خودت بررسی کن. اگر پسش برآمدگی کامل رو داره با یه قناری ماده جفت بزن و عکس العملش زیر نظر بگیر ببین دنبال ماده می افته یا نه تا سه روز اگر عکس العملی نداشت جداش کن. و مدام براش صدای ضبط شده قناری بذار.

 53. سلام علی آقا قناری من الان سه روز شد ولی تخم نزاشت حتی روی اون تخمی که گذاشترو با پنبه پشونده ممکنه دیگه تخم نزاره چجوری دوباره اونو برای سری دوم آماده کنم باز تخم بزاره راهنمایی کنین

  • علیرضا دانش فر

   سلام مرتضی آقا. قناری تون چون بار اولش بوده یکی گذاشته. قناری تخمو میون پنبه ها پنهان نکرده. تخم میون پنبه ها گیر کرده
   و قناری نمیتونه تخمو کف چالش بزاره شما براش کف چال بزار شاید روش خوابید.

 54. سلام علی آقا تخم گیر نکرده ماده از اینورو اونور پنبه جمع کرد بعد میزاشت روی تخم حتی طرف پهنش به صورت بالاست که یکم دیده میشه علی آقا تازگیا ماده بازم داره چال درست میکنه این یعنی دوباره میخواد تخم گذاری کنه

 55. سلام خدمت علی آقا
  ی جفت ابلخ جفت زدم بعد از ۵ روز ی جفت سفید زدم ابلخ تخماش جوجه نشد اونارو برداشتم و تخم های جفت سفید رو گذاشتم زیر پای ابلخ بعد از ی روز خوابیدن رو تخم اونا رو رها کرد و میلی به خوابیدن روی اونا نداره ولی نر بالای چال میشینه باید چکار کنم حالا ممنون

 56. علیرضا دانش فر

  سلام‌ وحید جان. باید بگم دو تا قناری سفید با هم‌ جفت نمی زنن.‌ قناری ابلق دیگه رو تخم نمی خوابه نباید از زیر پای قناری سفید بر‌می داشتین. اگر همزمان تخم گذاشته بودن و روی تخم
  همزمان خوابیده بودن میشد جابجا کرد ولی چون قناری ابلقتون ۱۴روز تموم شده فهمیده تخم ها پوچ هستن و خوابیدن فایده نداره . باید سریع تخم ها رو زیر پای قناری سفید می زاشتین. اگر نطفه تخم‌ قناری بسته نشده بزارین زیر پای مادر خودش. اگرم نطفه بسته شده به دلیل نخوابیدن طولانی مدت نطفه از بین رفته. البته باید گفت جفت زدن دو تا قناری سفید به دلیل وجود ژن ضعیف و کشنده موجب مرگ و میر و ناقص شدن جوجه ها خواهد شد و باید از جفت زدن آنها امتناع کرد.

 57. سلام.
  بابت با حوصله و دقت حواب دادناتون به سوالات همه واقعا ممنونم

  من ده روز پیش قناری نر و ماده رو جفت کردم و بعد از دو روز دعوا بالاخره جفت شدن و مهربون شده بودن…ماده ی آماده ی تخم گذاریه ولی با نره دشمن شده…نره نزدیک لونه که می شه ماده به شدت بهش حمله می کنه…
  نمی دونم چکارشون کنم.

  ممنونم از پاسختون

  • علیرضا دانش فر

   سلام آقا مصطفی. سپاسگذارم از حضور گرم و سبزتون…. مشکلی برای قناری ها پیش نمیاد‌ خودشون با هم کنار میان کاریشون نداشته باش . نگران نباش. اگر بعد تخم گذاری قناری دعوا به شدت ادامه داشت برای ما کامنت کن بهتون میگم چکار کنی.

 58. سلام خدمت اقای دانش فر عزیز
  من قناری نر ۴سال دارم سال های اول خیلی خوب میخوند ولی الان کم میخونه
  بعد پسش برامده هست بایه قناری ماده جفت زدم ماده اماده بود دو روز اول دعوا کردن بعد اروم شدن،قناری ماده میرپیشش قناری نر،نره فرار میکنه یا دهنش براش باز میکنه
  قناری نره انگار تمایلی نداره
  گاهی ماده نوکش میزاره داخل نوک نره
  میخاسم بدونم باید چکار کنم _جداشون کنم یا صبر کنم ؟

  • علیرضا دانش فر

   سلام رضا جان

   چند روز دیگه بزار کنار هم باشن ممکن واسه حنجره قناری تون مشکلی پیش اومده یا به دلیل سن قناری کم می خونه. اگر باز همون جور بود جداش کن تقویتش کن قطره آدث بهش بده.

 59. سلام آقای دانش فر خداقوت
  قناری ماده بنده مست شده و کف قفس به تدریج ۴ تا تخم بدون نطفه گذاشت
  اما قناری نر آماده نبود تا اینکه مست شد و پیش هم انداختم(البته قبلش چند روز از دور هم دیگه رو میدیدن .)
  الان حدود ۳ روز هست که قناری نر میل به جفتگیری داره و ماده فرار میکنه و یه ریز با هم مشکل دارن هنوز چال هم براشون نذاشتم .لطفا راهنمایی بفرمایین

 60. باعرض سلام و خسته نباشید
  من حدود یک ماه یک قناری نر رسمی دارم که تقریبا میشه گفت خوب میخوند تا دو روز پیش که یک ماده برای اون گرفتم…خدارو شکر باهم خوبن و بعضی وقتا نر از نوک ماده حالت بوسه چیزی میگیره
  بنظرتون چند روز طول میکشه تا جفت‌گیری کنن ؟!من بهشون تخممرغ اپز باهویج رنده میکنم و براشون سیب هم میزارم چون خیلی دوس دارن تخم کتون و ارزن و ۱۰تخم هم میدم
  چیکار کنم که کمکی برای بهتر شدن روابطشون بشه
  خیلی ممنون از جوابدهیتون.

  • علیرضا دانش فر

   سلام جناب شکوری عزیز

   تمام تغذیه ای که عرض کردین باید طبق برنامه هفتگی باشه تا مشکلی برای قناری تون پیش نیاد. باید دو هفته صبر کنی تا تخم گذاری صورت گیرد. در رابطه با رابطه قناری ها اگر هر دو قناری آماده باشن در گذشت زمان رابطه بهتر خواهد شد. براشون چال بزار.

   • سلام اقاعلی قناریام جفت زدم ب روش صحیح ولی نزدیک سزده روزه کنار هم هستن هم نمیزنن نر دون دهن مادهمیکنه ولینه میخونه و مستی برای ماده میکنه نه تا خالا جفتگیری شون دیدم چال همیک هفته براش گزاشتم نه خبری از لانه سازی نه تخم هست تا حقدر دیگ صبر بدم ؟

 61. سلام اقا علیرضا.
  من یه جفت قناری اماده دارم.۱۰ روزه که انداختمشون پیش هم.
  یکم دعوا کردن ولی بعد از چند روز دیدم قناری ماده روزنامه ته قفس گرفته تو دهنش.براشون لون گذاشتم ولی هی مادهه نمیدونم به چه دلیلی هی میره الیافای توی لونو میریزه ته قفس لونو خالی میکنه.الان لونو برداشتم از جلوشون ولی دوتایی دوباره روزنامه و نخای پارچه دورشونو هی میرن میکنن.
  حالا نمیدونم دوباره لونو بزارم یانه؟؟؟

  • علیرضا دانش فر

   سلام آقا علی

   براشون چال بزار. قناری وقتی چالو میریزه بهم یعنی می خواد تخم بزاره و لونش مرتب میکنه. خودش چال درست میکنه.

 62. سلام.من یک قناری ماده سفید دارم ریزه خوانی میکنه و به صدای قناری نر واکنش نشون میده و بی قراری میکنه و جوابشو میده ولی نه پسش کوزه کرده(به اصطلاح)و شکمش متورم و باد و قرمز نشده و روزنامه هم نمیکنه در حالی که قبلا عادت داشته که روزنامه بکنه.نمیدونم آماده هست که جفت بندازم یا نه؟اگر آماده نیس چیکار کنم که زودتر آماده بشه چون قناری نر کاملا آماده هست.
  در ضمن دور گردن قناری ماده ام پرهاش ریخته بود چون اسباب کشی داشتیم ولی الان بعد سه ماه قسمت جلوی گردنش پرهاش درآمده ولی دور پشت گردن خالیه از پر.چیکار کنم.لطفا راهنمایی کنید.اگر دارویی به هر جهت لازم هست اسم کاملش را ذکر کنید تا از داروخانه تهیه کنم.خیلی ممنون

  • علیرضا دانش فر

   سلام بهرام جان

   برای قناری ماده چال بزار تا زودتر آماده شه وقتی دیدی میره تو چال می خوابه جفتش بزن. قناری وقتی شکمش متورم
   باد قرمز میکنه که تخم داشته باشه. به پشت گردن قناریتون نگاه بینداز ببین اگر ساقه های کوچک که در اثر شکستن پر به جا موندن اونا رو به آرامی در بیار خودش بعد یه مدتی پرها در میاد. اگرم چنین نبود در اثر کمبود ویتامین باید ویتامین بدن قناریتون تامین شه.

 63. سلام استاد عزیز
  بنده یه جفت قناری طلایی گرفتم ، به مدت پنج روز از هم جدا بودن و فقط صدای هم رو میشنیدن
  بعد از پنج روز قفس اونارو گذاشتم کنار هم
  نر مست مست هست
  ماده جواب نرو میده و تحرکش هم زیاده ، گاهی به میله های قفسم آویزون میشه
  سه روز همدیگرو دیدن و من امروز نر رو کردم تو قفس ماده
  به شدت دنبال ماده میره و بالهاشو میندازه و ….
  ماده فعلا داره فرار می کنه
  گاهی هم نر میره سمت ماده و یه چیزی میده دهنش ، شایدم بهش غذا میده شایدم نوک میزنن به هم …
  ولی خوب رفتار خشونت آمیزی ندارن
  میترسم ماده آماده نبوده باشه و به قول معروف نرم خراب بشه
  به نظرتون مراحل کار رو درست رفتم؟
  یه راهنمایی مفصل بکنید ممنون میشم

  • علیرضا دانش فر

   سلام امید جان

   مراحل کارو خودت به خوبی انجام دادی. به مقعد قناری ماده نگاه کن اگر حالت کوزه ای داشت آمادست. اگر چنین بود نمی خواد نگران چیزی باشی فقط صبر داشته باش تا دو هفته یا کمتر تخم خواهد گذاشت. دو روز دیگه واسه قناری ها چال بزار.

   • ممنون بابت پاسخگویی سریع !!!!
    راستش من زیاد وارد نیستم و الانم که چک کردم پس ماده رو مشابه عکسایی که دیدم نیست.
    فکر کنم اگه آماده بود باید برآمده تر باشه پسش
    با این حال نمیدونم چی کار کنم
    به نظر شما جداشون کنم مجددا؟
    نره مرتب سعی می کنه سوار ماده بشه ولی جا خالی میده

    • علیرضا دانش فر

     سلام امید جان

     خواهش میکنم. قناری ماده رو جدا کن در قفسش چال بزار تا زودتر آماده شه. وقتی رفت تو چال دیگه با قناری نر جفتشون بزن.

     • خیلی دمتون گرمه به خدا ، واقعا ممنون بابت پاسخگویی
      بنده به یکی از قناری بازها نشون دادم گفت ماده آمادست و کار خوبی کردی جفت کردی ، دیگه منتظرم تا چند روز دیگه چال بزارم واسشون .
      حالا یه سوال دیگه دارم …
      یه قناری تک گرفتم که صرفا دهن بزنه روحمون شاد بشه 🙂
      قفسش رو گذاشتم بغل قفس اون جفت ولی بینشون مانه قرار دادم و اصلا دیدی نسبت به هم ندارن
      مشکلی نداره که ؟
      اگه رو دهن زدنش تاثیر داره تا کلا جا به جاش کنم

 64. مهدی ایزدی سعدی

  سلام.وقت بخیر
  من یه جفت قناری جمعه تن زدم نر سمت ماده می‌ره جفت گیری کنه ولی ماده فرار می‌کنه نر سمت چال می‌ره چال درست میگه ماده هم لبه چاله وایمیسه ولی داخلش نمیره امروزم دیدم چنگ تو چنگ میشن به نظرتون جفت خوردن
  بعد اگه قفس جابجا کنم جفت ببرم نشون بدم مشکلی هست

  • علیرضا دانش فر

   سلام‌ مهدی جان

   اگر قناری مادتون آماده باشه جفت خواهن خورد. تا زمانی که قناری تخم اول نزاشته مشکلی نیست میشه قفس جابجا کرد ولی به محض تخم گذاشتن نباید قفس قناریون جابجا شه.

 65. سلام خسته نباشید
  ی جفت قناری دارم ک قبلا جفت خوردن و تخم هم گذاشتن
  اما تخماشون جوجه نشد
  تخم هارو ورداشتم ک دوباره شروع کنن ب جفت گیری
  حالا لازمه ک از هم جداشون کنم
  یا کار خاصی انجام بدم یان ولشون کنم ب حال خودشون؟؟؟
  مرسی❤❤❤

 66. سلام علی آقا من یه قناری ابلخ دارم ولی نمیدونم مادس یا نر ولی وقتی روزنامه میزارم روزنامرو پاره میکنه تکه تکش میکنه من وقتی پسشرو نگاه کردم حالت کوزه مانند داشت ولی بردم قناری فروشی گفت نره یعنی ممکنه نر هم کاغذ کفه قفسو پاره کنه علی آقا قناریم اسهال داره آبکی شده میشه اونو جفت کرد راه درمانش چیه

  • علیرضا دانش فر

   سلام مرتضی جان

   اگر پس قناری تون کوزه ای باشه و آواز نخونه ماده ست. اسهال علت های متفاوتی داره. اسهال می تونه از روی استرس یا سرماخوردگی یا مسمومیت و سردی باشه باید تمام‌ نشانه ها رو بررسی کنی تا علت این بیماری رو فهمید بعد اقدام به درمان کرد. اول آقا مرتضی قناری رو درمان کن و بعد جفت بزن.

 67. سلام خسته نباشید من قناریام دو سال پیش یک بار تخم گذاری کردن ولی دیگه الان نه جفت گیری میکنن نه تخم میذارن بااینکه قبل باهم کردنشکن خیلی هردوتاشون برا جفت گیری آمادن

  • علیرضا دانش فر

   سلام نفیسه خانم

   حداقل دو هفته برای جفت خوردن قناری تون باید صبر داشته باشی. اگر بعد از این‌‌ مدت قناری ماده تمایلی به جفت‌گیری نداشت باید قناری ماده دیگه ای رو با قناری نرتون جفت بزنی.

 68. سلام.خسته نباشید.نزدیک ۴ هفته س که یه جفت قناری گرفتیم که پرنده فروش گفت نر مسته و ماده هم آماده تخم گذاری.گرفتیم آوردیم و یه هفته ۱۰ روز بعدش شروع کرد به تخم گذاشتن.الان ۶ تا تخم زیرش هست و یکی رو هم انداختن بیرون.ولی کلا ۲،۳ روزه که قناری نر هم میره کنار ماده میخوابه تو لونه و ما چون صبحا سرکار هستیم جفت گیری هم ندیدیم انجام داده باشن.الان داره میشه ۲ هفته که روی تخم خوابیده و خیلی هم کم غذا میخوره ماده.که الان نر هم بیشتر خوابیده و اون هم کم غذا میخوره.تا حالا قناری نداشتیم الان نگرانیم که نکنه تخما نطفه نداشته باشن و حیوون افسرده شه.چیکار کنیم؟ممنونم ازتون

  • علیرضا دانش فر

   سلام پرسا خانم

   مشکلی نیست کاملا طبیعی ایست. از آخرین تخم ۱۴ روز حساب کنید برای به دنیا اومدن جوجه ها.

 69. سلام خدمت آقای دانش فر عزیز. می خواستم بدونم کتاب قناری در مسترپت چگونه میشه خرید کرد. ممنون میشم راهنمایی کنید.

 70. علیرضا دانش فر

  سلام یوسف جان

  یه بار دیگه بزار قناری تون تخم بزارن اگر تخم‌ها بی نطفه بودن جداشون کن.

 71. سلام
  بنده یک جفت قناری رو جفت زدم که نر به شدت مست بود و ماده زیاد نشون نمیداد که مسته یا نه ولی خوب بدم نبود
  سه چهار روزی نر دنبال ماده میکرد و ماده فرار میکرد و اجازه کولی نمیداد بهش
  من یه نر مست دیگه آوردم خونه ، ماده که پای جفت بود به شدت جواب این نر جدید رو میده و حالا دیدم ماده به شدت مست شده و آماده جفت هست
  سوالم اینکه پای جفت خودش مست شده و جداشون نکنم یا اینکه مست این نر جدید شده و بگیرم بندازمش پای این نر جدید
  چون خیلی هماهنگ جواب این نر جدید رو میده و تو این دو روز که نر جدید اومده ماده مست مست شده …
  میشه راهنمایی کنید که چی کار کنم؟!
  ممنونم

  • علیرضا دانش فر

   سلام کارن جان

   اگر قفس قناری نر جدید رو کنار قفس قناری ماده قرار بدی هر دو به سوی هم به قفس چسبیدن قناری ماده به نر جدید علاقه داره. ممکن قناری مادتون با این قناری جفت خورده باشه و نباید جداش کنی. بین قفس قناری نر جدید و قناری ماده چیزی بزار که‌ همدیگرو نبینن. اگر قناری مادتون مست شده باشه با قناری جفت خودش جفت خواهد خورد.

 72. سلام خدمت شما آقای دانش فر
  قناریام جفت زدم هر کدوم روزی ی تخم میزارن بدون مشکل
  ولی یکی از قناریها تو چال تخم نمیکنه تخم اول رو تو نعلی گذاشت تخم رو گذاشتم تو چال و نعلی رو برداشتم حالا تخم دوم رو روی سینی کف قفس گذاشته
  چکار کنم میشه تخماشو زیر پای قناری دیگه بذارم

 73. سلام قناری نر دارم که ۴ ماه اصلا نمیخونه فقط وقتی اهنگ میزارم یکم میخونه رفته بود تو لک الان ولی از لک امده بیرون ولی هنوزم نمیخونه چیکار کنم مریزم نیست

  • با سلام. قناری نر را به تازگی در قفس قناری ماده گذاشتیم اما قناری نر که یازده ماهش هست هیچ توجهی به قناری ماده نمیکند و خیییلی کم آواز می خونه. این قناری نر هیچ جفت گیری نمی کند ولی قناری ماده آماده جفت گیری هست. لطفا راهنمایی کنید که این مشکل را چگونه حل کنیم؟ با تشکر فراوان

   • علیرضا دانش فر

    سلام مریم خانم

    قناری نر زمانی میشه با قناری ماده جفت زد که قرص و محکم بخونه در غیر این صورت قناری نر تون آماده نیست و باید از قناری ماده جدا شه تا به آمادگی کامل برسه.

  • علیرضا دانش فر

   سلام علی آقا

   برای قناریتون مرتب صدای آواز قناری بزار. در جای گرم مرتب به قناریتون آب بازی بده. بزارش تو آفتاب. آفتاب و نور در مست شدن قناری خیلی تاثیر داره فقط مراقب باش برای آفتاب دادن قناری اونو تنها نزار که ممکن زاغ و کلاغ و گربه غیره… به قفس قناری حمله کنه و پای قناری رو بشکنه. یا از ترس قناری سکته کنه‌. اینا رو آقا علی به خاطر تجربه خیلی از دوستانو میگم تا مواظب پرندتون باشی.

 74. سلام. داداش من یه جفت قناری خریدم از دوستم دوبار هم تخم گذاشته جوجه شده. قناری نر پیش ماده قرص میخوند اما الان چند روزه اوردم خونه جیکشم در نیومده قناری نرم چیکار کنم بخونه.لطفا راهنمایی کن

  • سلام دوست عزیز.

   قناری نرتون به علت جابجایی از خوندن افتاده یه مدت باید صبر کرد تا به‌ مکان جدید عادت کنه.

   • سلام اقا علیرضا امیدوارم خوب باشی .
    من یک ماده مست مست داشتم جوری ک مثل قناری نر میخوند براش یه قناری نر خرید ک اونم خیلی مست بود جوری ک تو مغازه قناری فروشی یکسر میخوند الان اون قناری اوردم خونه دیگ نمیخونه یک روز با ماده تو یه قفس بودن امروز جداشون کردم خواستم ببینم کی باید جفتشون کنم ک بتونم جوجه بگیرم ازشون ممنون

    • علیرضا دانش فر

     سلام آقا جواد عزیز. ممنونم همچنین شما

     قناری نر به علت جابجایی از خوندن افتاده. بهش استرس وارد نکن بزار تا به محیط جدید عادت کنه

     شروع به خوندن که کرد میتونی جفتش بزنی.

   • قبلا نر میخوند حتی روزمین میخوند

 75. سلام علی رضا جان
  من یه قناری ماده کشیده بلند دارم یه هفته از جفت گیریشون رد شده بود که پرایه بالایه چشمش و بالای نوکش ریخته یه خورده هم کسل شده.البته ناگفته نمونه چند روزی خودم نبودم داداشم بهشون هر روز تخم مرغ داده بود.ممنون میشم راهنمایی کنین؟؟

 76. با سلام خدمت شما و خسته نباشید من دو تا قناری خونمون که بودن قناری نرم نمیخوند و جفتشونو بردم خونه رفیقم اونجا رفیقمم چند تا دیگه قنار داشت پیش اونا نرم میخوند یه چند هفته گذاشتم اونجا نرم صفت میخوند بعد همونجا نرما با یکی از ماده های رفیقم جفت کردم نرم ماده را خیلی میزد بعد جداشون کردم بعد یک هفته با ماده خودم جفت کردم و بعد از یک روز اوردم خونه خودم نرم خونه خودم کم میخونه مثلا روزی دو یا سه بار بعدم یه دو روزه کپشونا براشون گذاشتم و ماده هم کپه را درست کرده اما بعضی موقع ها ماده نر را میزند ایا مشکلی ندارد ؟؟؟؟
  با تشکر

 77. سلام‌ سعید جون

  دادن تخم مرغ هر روز به قناری عوارض زیادی داره لطف کن به سوالاتی که میکنم جواب بده؟

  به شکم قناری نگاهی بینداز ببین رگ سیاهی در روی شکم قناری وجود داره یا خیر؟

  رنگ فضله و اورات قناری چه رنگی ایست؟

  پر های قناری صاف است یا هر پر به صورت نخ نخ شده؟

  غذا می خوره؟

  تنفس چگونه است صدای عطسه خس خس وجود داره؟

 78. با سلام
  قناری من امروز برای اولین بار یه تخم گذاشته ولی حالش اصلا خوب نیست. غذا میخوره ولی دیکه شاداب نیستو روی تخمش نمیخوابه
  میشه راهنمایی کنید چیکار کنم؟

  • سلام. سپیده خانم

   قناری شما در انتظاره که تخم هاشو کامل بزاره و بعد روی تخم‌ها بخوابه.

   بار اولش باشه ممکنه فقط همین یه تخمو بزاره‌ و رو تخم نخوابه، کم پیش میاد که نسبت به تخم بی تفاوت باشه باید صبر داشته باشی. در مورد شاداب نبودن قناریون عوامل متعددی وجود دارد که باید علائمو بررسی کنی…

   ممکن قناری تون ضعیف شده باشه. ممکن از قبل دچار بیماری روده ای بوده باشه که با تخم گذاری درد شدیدتر شده باشه باید به کل با تمام علائم بیماری آشنا باشی تا بیماری رو تشخیص بدی.

 79. سلام خسته نباشید یک جفت قناری رو جفت زدم هم پس شون بر امده بود هم اواز قرص میخوند نر ماده هم اماده کوزه یک هفته باهمن دعوا کردن الان خوب شدن باهم تمام پنبه های رو پاش پاش کردن گود نکردن ولی وقتی ماده میره رو اغل نر هم میره یکی دومرتبه هم دیدم غذا میده نر به ماده جفت میشن

  • سلام. ممنون آقا سامان

   قناری تون با هم جفت شدن. وقتی چالو گود کردن در چند روز آینده تخم خواهد گذاشت.

 80. سلام اقا علیرضا ببخشید دوباره مزاحم میشم قناریارا که داستانشونا براتون گفتم نرم خیلی صفت میخونه و خوندنش خیلی بیشتر شده وقتی میخونه میره ماده را خیلی بد میزنه بعدم دوشنبه همین هفته که کپشونا گذاشتم ماده فقط گپه را درست میکنه و چند بارم دیدم با هم نوک به نوک میکنن و نرهم میره رو ماده
  امروزم رفتم کف دریا براشون خریدم و گذاشتم اخه خوندم براشون خوبه
  تخم مرغم دو سه روزی یه بار بهشون میدم
  گپشونم خیلی قشنگ درست کرده
  سوالم اینه که ماده تخم میزاره
  راستی نرم چهار سالشه و ماده هم جوجه پارساله
  خیلی ممنونم از راهنمایی هاتون

  • سلام. خواهش می کنم آقا امیر

   به زودی قناری تون تخم خواهد گذاشت. در مصرف تخم مرغ زیاده روی نکن قبل از به دنیا اومدن جوجه ها در هفته ا بار‌ کافیست. اگر قبلا به قناریتون کف دریا یا پوسته تخم مرغ جوشیده شده نمی دادی احتمال اینکه تخم ها پوسته نازک باشن زیاد که مشکلات خودشو داره. دائم قسمت نرمه کف دریا رنده کن بهشون بده بخورن یا روی تخم مرغ و هویچ بریز تا مشکلی برای پوسته تخم‌‌ پیش نیاد.

   • سلام، علی جان وقت بخیر قناریهارو ۱۰ روزه به جفت هم انداختم ولی قناری ماده قناری نر رو میزنه میشه لطف کنید بگید مشکل چیه ممنون.

 81. سلام
  بنده یه نر فوق آماده دارم
  یه ماده آماده آماده و مست رو تازه آوردم ، یک روز قفسشون کنار هم بود بعد از یک روز انداختمشون پیش هم
  به نظرتون زود نبوده؟
  هر دو کاملا مستن طوری که ماده واسه آواز نر دمشو بالا میده
  امروز که انداختم پیش هم فعلا ماده داره فرار می کنه
  چند روز تقریبا طول میکشه تا عمل جفتگیری انجام بشه؟
  بعد از جفت گیری چه علائمی داره که متوجه بشم کارشون سزه؟ :-()

  • سلام‌ دوست عزیز

   وقتی هر دو قناری آماده اند مشکلی نیست جفتشون زدی. به مدت ۱۴ روز صبر‌ کن. حتی ممکن تا یه هفته جفت گیری کنن براشون چالو بزار گود کردن یعنی قناری آماده تخم گذاریه.

 82. من دو تا قناری گرفتم
  یه نر یه ماده
  چند روز اول نر خیلی دهن میزد اما سه روزه دیگه نخونده

  ۱- چی کار کنم نر بخونه ؟
  ۲- قفس هاشون رو چجوری بزارم که آماده بشن واسه جفت شدن؟
  همدیگرو نبینن فعلا؟
  من گذاشتم بغل هم قفس هارو بینشون یه تیکه کارتن گذاشتم و اصلا دیدی به هم ندارن
  ولی نر دیگه نمیخونه ماده هم خیلی آرومه و کلا جفتشون خیلی ساکت و بی صدا هستن
  میشه راهنمایی کنید چی کار کنم بخونه و اینکه موقایت قفسا خوبه یا نه؟
  ممنونم

  • سلام آرزو خانم

   کارتن بین قفس ها رو بردار تا قناری ها هم دیگو ببینن بعد یه مدتی که قناری نر و ماده خودشونو به قفس می چسبوندن جفتشون بزن.

   اگر قناری نر با دیدن قناری ماده به خوندن نیفتاد برای اینکه قناری نر بخونه براش صدای ضبط شده قناری مرتب بزار ممکن قناری تون از چیزی ترسیده باشه.

 83. سلام
  ممنون از شما که وقت گذاشتین و جواب دادین
  یه سوال دیگه هم دارم اینکه تو نت نوشته تخم اول قناری رو باید برداشت تا جوجه ها باهم به دنیا بیان ولی من چون ماده رفت روش خوابید و تکون نخورد دلم نیومد..۲تا تخم داره فعلا… احتمالا باید یکی دیگه تخم بزاره …مشکلی پیش میاد؟

  • سلام. خواهش میکنم

   زمانی تخم قناری رو بر‌میدارن که تخم‌تازه گذاشته شده بدون اینکه قناری روی تخم بخوابه همون اول صبح. نه مشکلی پیش نمیاد.

 84. سلام. خواهش میکنم

  زمانی تخم قناری رو بر‌میدارن که تخم‌تازه گذاشته شده بدون اینکه قناری روی تخم بخوابه همون اول صبح. نه مشکلی پیش نمیاد.

 85. سلام جناب دانش فر عزیز.
  بنده طبق فرمایش شما کاملا عمل کردم و قناری ها رو ۳۰ دی جفت زدم و دو سه روز بعد هم چال گذاشتم با اینکه ۳ دفعه جفتگیریشون رو دیدم ولی تا این تاریخ فعلا تخمی نذاشته ماده و رو چال هم نمیره که بشینه.میخواستم ببینم مشکلی هست؟چون تقریبا ۱۴ روز هس پیش هم هستن ولی تخم نذاشتن.ممنون که وقت میذارین و پاسخ سوالاتمونو میدین.

 86. سلام علی آقا امروز به قفس قناری نگاه کردم دیدم یکی از تخم ها شکسته وبه بیرون انداخته شده ولی اون یکه تخم سر جاشه ورو اون خوابیده علت شکستن تخم چست ولی مطمعنم تخم از چال به صورت اتفاقی نیفتاده

 87. سلام اقای دانش فر من تمامی کارهای لازم برا جفت کردن نر و ماده انجام دادم و موفق هم شدم براشونم چال گذاشتم هم نر و هم ماده فعالیت خوبی برا ساخت لانه دارن .قناری ماده هم چال و گود کرده چندین بار هم در شروع صبح شاهد جفت گیری بودم همه چی از نظر من نرماله فقط یه سوالی برام پیش اومده که چرا مادم میچسبه به دم نرم و دوست داره بکنه تا لونشو پر کنه منم مقداری وسایل مورد نیاز برا کامل سازی لانه گذاشتم . دلیل و راه حلشو بهم بگین ممنون میشم . پرنده نرم بی دم نشده جواب بدین . ممنونم با تشکر

  • سلام آقا یوسف

   بعضی از قناری های ماده برای ساختن لانه از پر قناری نر استفاده می کنن برای همین دنبال او می افتند‌. نگران نباش مشکلی پیش نمیاد از این موارد زیاد هست.

   کف قفس نخ مخصوص چال بریز تا قناری ماده برای چال استفاده کنه.

 88. سلام آقا مرتضی

  ببین پوسته تخم خیلی نازکه یا نه. ممکن به علت کمبود کلسیم پوسته تخم نازک تشکیل شده و قناری روی آن خوابیده شکسته و به بدن قناری چسبیده به بیرون افتاده.

 89. سلام امید جان. خواهش میکنم

  دوست عزیز شما از آماده بودن ماده مطمئن هستی. اگر قناری هاتون تازگی جفت گیری کردن چند روز دیگه صبر کن. اگر هم بیش از ده روز از جفت گیری قناری ها میگذره جفت گیری قناری تون به درستی انجام نشده و موانع جفت گیری صحیح رو باید برطرف کنی.

 90. سلام و درود اقایی دانش فر یه جفت قناری دارم ماده اماده هست نرم اماده نمیشه راهنمایی نمیکنید سریع تراتر اناده بشه

  • سلام‌ آقا امیر

   به قناری تون دو سه روز در هفته در مکانی گرم آب بازی بده. هفت تخم در چند روز ولی کم بهش بده‌ که سبب مستی قناری نر میشه. البته دانه های گرم در هفت تخم مثل خستون بذرک کافشه شاهدانه منداب زیاد نباشه از دانه های خنک مثل تخم‌ کاهو و کشنیز خنک هستن استفاده شه که سبب گرمی قناری و مشکلات کبدنشه. قناری رو مدام تو آفتاب بزار با رعایت امنیت از نظر گربه و پرندگان وحش‌که ممکن به قناری حمله کنن را فراموش نکن.

 91. سلام جناب آقای دانشور
  قناری رو جفت زدم میدونم جفت هم خوردن ولی ماده رو چاله نمیخوابه و تو دونه خوری میخوابه مشکل چیه

  • سلام‌ دوست عزیز

   حسین جان قناری تون تصمیم داره تخم رو در دونه خوری بزاره. دونه خوری رو بردار جای دونه خوری چال رو بزار. دونه ها رو فعلا در ظرفی مناسب در کف قفس بگذار تا دونه خوری رو فعلا فراموش کنه.

 92. علی آقا من اون یکی تخم که الان بیشتر از ۱۴ روز شده از چال برداشتم وگوشی چراغو به طرفش گرفتم رگ دیده نمیشد طرف پهنش شفاف بود هیچی نبود ولی اون یکه طرف سیاه بود این تخم جنین داره یا نه

  • آقا مرتضی در روز های آخر رگ خونی در تخم قناری به سختی دیده میشه بیشتر سیاهی که همون جنین درون تخم. به محض برداشتن تخم باید اونو سریع سر جاش بذاری تا سرد نشه وگرنه جنین تلف میشه. اگر تخم دوم بوده گرفته باشه ۱۵ روز باید صبر کنی. تخم بزار زیر پای قناری باشه فعلا. این سیاهی بستگی داره ممکن الان جنین زنده باشه در روزهای آینده به دنیا بیاد. ممکن در روزهای ۸ و غیره درون تخم تلف شده باشه. انشالله که زنده باشه به زودی جوجه قناریتون دنیا بیاد.

 93. سلام جناب دانش فر
  ناخن قناری کنده شده نمیتونه رو چوب وایسه باید چیکارش کنم ممنون

  • سلام‌ دوست عزیز

   اگر خونریزی داره باید خونریزی رو قطع کرد. اگر بدون خونریزی اولش درد داره پماد تتراسایکلین بزن پماد طوری نباشه که نوک بزنه. در حدی که چرب شه چند روز دیگه رو چوب میره.

 94. علی آقا الان دوره بر ۱۷و۱۸روزه که تخم زیره قناریه خودشم تخم اولیه هست تخم دومی همون طور که گفتم شکست به نظرتون تخمو بردارم بازم واسه سریه دوم آماده کنم

 95. سلاما اقای علیرضا خسته نباشید میگم من امروز قناریامو جفت دادم ولی ماده نمیزاره نر باهش جفت شه مشکل چیه ماده از اول توجهی به نره نمیکرد الان نره میخواد باهش جفت شه ولی به نره نشک میزنه

 96. خوب خوب خوب …
  قناری های من تخم گذاشتن و ماده خوابیده روشون
  با تشکر از استاد عزیزم که بسیار منو راهنمایی کردن
  حالا سوالم اینه زمان تخم گذاری ماده و نر رو با چی تغذیه کنم که انشالله بریم واسه چال ها و تخم های بعدی 🙂
  تغذیه مناسب زمان تخم گذاری چیه؟

 97. علیرضا جان یه سوال …

  همه میگن نرو ماده رو جدا از هم نگه دارید که فقط صدای همدیگرو بشنون بعد که مست و آماده شدن بزارید تو دید همدیگه و بعط از چند روز هم برن تو یه قفس

  شما میگید از همون اول تو دید همدیگه باشن و قفساشون بغل هم تا آماده بشن

  درست متوجه شدم من؟

  ما دو تا قناری که آماده نیستن رو باید کنار هم نگه داریم تا با دیدن همدیگه آماده بشن؟

  • سلام سارا خانم

   در سالن های پرورش قناری که تعداد زیادی قناری وجود داره همه قناری ها یکدیگرو می بینن و در مست شدن قناری عوامل دیگر نقش خواهند داشت.

 98. سلام دوست عزیز من لونه گذاشتم بعد چند ساعت ک میام میبینم همه پنبه هارو انداخته پاین بازم که درست میکنم بازم می‌ریزه بیرون الآن که میبینم اصلأ نمیره اونجا از روی چوب تخم می‌کنه که میوفته می‌شکنه باید چکار کنم مرسی

 99. سلام .
  امسال نمیدونم چرا ماده هام به خوبی جوجه هارو تغذیه نمیکنن…اینقدر که دوست دارن بخابن روی جوجه .تمایل به دون دادنشون ندارن!!!
  برگ گاهو میذارم.تخم کاهو و خرفه میذارم…
  چکار کنم ماده هام درست دون بدن ؟

  • سلام‌ عزیز

   اگر قناری ماده بار اولش قفس باید جایی باشه که رفت و آمد نباشه یا خیلی کم اینم خودت برای دادن آب و غذا. در رفت و آمد قناری ماده می ترسه از روی جوجه‌ها بلند نمیشه.

 100. سلام آقا مرتضی.

  از آخرین تخم ۱۴ روز محاسبه کن. با نور گوشی به داخل تخم نگاه کن اگر جنین حرکتی نداره تلف شده. زمانی که قناری تخم میذاره به علت هوای سرد به سراغ چال نرو ممکن همون چند دقیقه تخم سرد شه جنین تلف شه.

 101. سلام علی آقا من امروز باز تخمو نگاه کردم سیاهی از طرف نازک تخم به طرف پهن رفته حتی اون سیاهی بیشترم شده ممکنه که بیشتر از ۱۴روز طول بکشه جوجه دربیاد

 102. سلام آقای دانش فر. چقدر عالی کتاب قناری امروز که تخفیف خورده تا کی زمانش هست.

  • سلام جناب مقدسی امیدوارم حالتون عالی باشه

   بزرگوار واسه تهیه کتاب پرورش قناری به سبک حرفه ای ها با تخفیف ویژه شما می تونید کتاب رایگان چگونه در پرورش قناری موفق شویم؟ را دانلود کنید، پس از اون به صورت اتوماتیک به صفحه ای هدایت میشین که در اونجا می تونید کتاب پرورش قناری به سبک حرفه ای رو با تخفیف ویژه تهیه کنید.

   اینم لینک کتاب رایگان چگونه در پرورش قناری موفق شویم؟

   https://masterpet.ir/free-book-canary-breeding

 103. سلام داداش علیرضا خوبی
  من امروز قناری هام رو جفت انداختم دورگفر هستن نر مست میخوند ماده هم اماده سر صدا زیاد میکرد جفت انداختم ماده سر صدا میکنه ولی نر عکس العملی نشون نمیده دلیلش چیه داداش؟

  • سلام محسن جان. ممنون عزیزم

   اگر قناری نر میخونده بخاطر کنار قناری ماده اومده ساکت شده خودش در طول روز می خونه فقط صبر داشته باش نگران نباش.

 104. سلام علی آقا اگه قناری ماده اسهال داشته باشه نمیشه جفت زد ولی ماده پسش خیلی بالا اومده وحالت کوزای پیدا کرده بنظرتون مشکل داره یا نه

 105. علی آقا یه قناری مزاییکی مادرو با یه قناری چوپی لیمویی رنگو باهم جفت بزنم اشکالی نداره که

 106. سلام علی آقا من یه قناری ماده موزاییکی دارم پسش اومده بالا یکم پسش پف مانند شده خواستم ببینم جفت بزنم نر براش میخونه ولی اون اصلا اونور اینور نمیپره چون یکم اسهال داره الان یه ماهه اسهالش درست نشده بنظرتون جفت بزنم

 107. سلام جناب دانش فر عزیز جوجه‌ها ب دنیا اومدن ولی هیچکدوم از والدین غذا بهش نمیده ۵ تا بود ۴ تاش مرد مونده ی دونه خودمم سعی کردم تخم مرغ بهش بدم ولی موفق نمیشم باید چیکار کنم ممنون

  • سلام وحید جان. بسیار متاسفم. متاسفانه همیشه شاهد چنین اتفاقاتی بودم. دو قناری جوان را نبایستی با هم جفت زد چون هر دو بی تجربه هستن. باید یکی از قناری جفت زده قبلا سابقه بزرگ کردن جوجه را داشته باشه. باید بهش سرلاک نوزاد بدی به‌ وسیله چوب کبریت سوت بزنی جوجه سرشو بالا میکنه بهش سرلاک بده و بعد بزاری زیر پای ماده تا جاش گرم باشه. از دادن‌ زرده تخم مرغ به صورت دستی خودداری کن که منجر به مرگ جوجه قناری میشه. در روی شکم جوجه نقطه سیاه موجود بزرگ خواهد شد که همان کبد جوجه قناریست که در اثر دادن زرده تخم‌مرغ عفونت خواهد کرد در یک الی دو روز جوجه خواهد مرد. البته این قناری ها در چال های بعد به جوجه ها غذا خواهند داد. فقط محیط امن برایشان فراهم کن.

 108. علی آقا من قناری رو جفت زدم باهم جفت شدن تو روز اول چند بار جفگیریشونو دیدم ولی ماده میره کف قفس میمونه رو چوبم نمیاد سنشم الان چهار ساله من نگه میدارم میشه که از سن زیادش باشه چون وقتی رو چوب میره ریپ میزنه عقبو جلو میشه بنظرتون بزارم بمونن یا جداشون کنم

  • کف قفس رفتن قناری به مدت طولانی و تعادل نداشتن روی چوب نشانه بیماری جداشون کن. و سریعا به ماده رسیدگی کن. در آبخوریش مولتی ویتامین بریز. سن چهار سال برای قناری که سنی نیست قناری میتونه تا ۲۷ سال عمر کنه.

 109. سلام.وقت بخیر. من قناریم ۲تا تخم به فاصله دو روز گذاشت ۱۲ روزه روشون خوابیده و منم تخم مرغ و هویج و گیشنیز و کاهو و سیب و هفت تخم بهشون دادم(هر روز یکیش). سوالم اینه که از روز اولی که جوجه ها به دنیا بیان باید چه جوری تغذیه کنمشون و چی بدم. تو هر سایتی یه جور نوشته. و اینکه حمام اب باید بزارم یا نه؟ میشه راهنمایی کنید؟

  • سلام‌. سپیده خانم

   تا بزرگ شدن جوجه ها آبتنی ممنوع با خیس شدن ماده روی جوجه میخوابه و موجب تلف شدن جوجه قناری میشه. با دنیا اومدن جوجه‌ قناری روزانه برای والدین تخم مرغ آبپز و مقداری کاهو تمیز و بدون رطوبت قرار بده. تخم‌ مرغ مانده از قفس خارج شه.

 110. لطفا راهنمایی کنید
  قناری ماده من تخم تو شکمش گیر کرده بود و مجبور شدیم پسش رو چرب کنیم تا خوب شد و تخم اومد
  حالا پرهای کل بدنش چرب شده چون روز دستمون چرب بود و …
  دوبارم آبتنی کرده ولی درست نمیشه و پرهای چسبیده به هم
  خیلی اذیت میشه و ۲۴ ساعت داره خودشو میخارونه و خودشو تمیز می کنه ولی فایده نداره
  به نظرتون چی کارش کنیم درست بشه؟
  خیلی چرب چیلی شده😶

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ ﺳﻌﻳﺩﻩ ﺧﺎﻧﻢ

   ﭘﺮﻫﺎﻱ ﻗﻨﺎﺭﻱ ﻧﺒﺎﻳﺳﺗﻲ ﭼﺮﺏ شه . ﺷﻤﺎ ﻣﻨﻮ ﻳﺎﺩ ﺧﺎﻃﺮﻩ اﻱ اﺯ ﻳﻪ ﺩﻭﺳﺖ اﻧﺪاﺧﺘﻲ ﻛﻪ ﺑﺮاﻱ ﺭﻓﻊ ﻳﻪ ﻣﺸﻜﻞ ﭘﺮﻫﺎﻱ ﻗﻨﺎﺭي شون ﭼﺮﺏ ﺷﺪﻥ و ﺩﺭ ﻃﻲ ﭼﻨﺪ ﺭﻭﺯ ﺑﻪ ﻛﻞ ﻣﺘﺎﺳﻔﺎﻧﻪ ﻫﻤﻪ ﻗﻨﺎﺭﻱ ﻫﺎ ﺗﻠﻒ ﺷﺪﻥ.

   اﻗﺪاﻣﺎﺕ ﻓﻮﺭﻱ: ﺟﺎﻱ ﻗﻨﺎﺭﻳ ﺘﻮﻥ ﮔﺮﻡ ﻧﮕﻪ ﺩاﺭ. ﺑﻬﺶ ﺁﺑﺘﻨﻲ ﻣﺪاﻡ ﺑﺪه و ﺁب ﮔﺮﻡ ﺑﺎﺷﻪ ﻧﻪ ﺩاغ تا ﻗﻨﺎﺭﻱ نسوزه. ﻫﺮﮔﺰ اﺯ ﺷﺎﻣﭙﻮ و ﻏﻴﺮﻩ اﺳﺘﻔﺎﺩﻩ نکن ﻛﻪ ﺳﺒﺐ ﻣﺮﮒ ﻗﻨﺎﺭﻱ ﺧﻮاﻫﺪ ﺷﺪ.

 111. آقا علیرضا واقعا ممنونم بابت کمکی که به بچه ها می کنی
  داداشم قناری های من چهار تا تخم گذاشتن و ماده فکر کنم به خاطر اذیت های من قهر کرد و روشون نخوابید
  منم بعد از سه روز اونارو انداختم بیرون دیگه سرد بودن
  حالا نرو ماده رو جدا کنم از هم چند روز تقویت کنم باز جفت بزنم یا اینکه بزارم پیش هم باشن تا ماده باز تخم بزاره؟
  چال رو بردارم چند روز دیگه بزارم یا باشه؟

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ. ﺳﭙﺎسگزاﺭﻡ ﻟﻴﻼ ﺧﺎﻧﻢ

   ﻫﺪﻑ ﺗﻴﻢ ﻣﺎ ﺁﻣﻮﺯﺵ ﺻﺤﻴﺢ و ﻣﺤﺎﻓﻆﺖ اﺯ اﻳﻦ ﭘﺮﻧﺪﮔﺎﻥ ﺯﻳﺒﺎﺳﺖ. ﻗﻨﺎﺭی تون اﮔﺮ ﺿﻌﻴﻒ ﻧﺸﺪﻩ بزاﺭ ﺑﺎ ﻫﻢ ﺑﺎﺷﻦ. ﭼﺎﻟﻪ ﺑﺯاﺭ ﺑﺎﺷﻪ. ﺗﻘﻮﻳﺘﺸﻮﻥ ﻛﻦ.

 112. با سلام
  من يه جفت قناري دارم بعد از اينكه مطمئن شدم هر دو آماده هستند تو يه قفس گذاشتمشون.ماده همون اول شروع به لانه سازي كرده.و روز اول جفت گيري كردند.از اون روز حدودا دو ماه مي گذره.با هم خيلي هم مهربون و خوب هستند.
  تقريبا روزي دو بار هم جفت گيري مي كنند.
  ماده خيلي ژوليده شده و هميشه تو لونه اي كه درست كرده.ميخوابه.ولي تخم نميكنه
  خواهش ميكنم راهنماييم كنيد.خيلي دوسشون دارم.
  چكار كنم تخم كنن
  آيا از هم جداشون كنم؟
  لازم به ذكر است كه با تخم كتان و ارزن و ۴ تخم تغذيه ميشن

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ. ﻗﻨﺎﺭﻱ ﻫﺎ ﺭﻭ ﺟﺪا ﻛﻦ. اﺯ ﻧﻆﺮ ﻛﻠﺴﻴﻢ ﺗﺎﻣﻴﻦ ﺷﻦ و ﺑﻌﺪ اﺯ ﻳه ﻣﺪﺗﻲ ﻗﻨﺎﺭﻱ ﻣﺎﺩﻩ ﺭﻭ ﺑﺎ ﻳﻪ ﻗﻨﺎﺭﻱ ﻧﺮ ﺩﻳﮕﻪ ﺟﻔﺖ ﺑﺰﻥ. ﻗﻨﺎﺭﻱ ﻧﺮ ﺭﻭ ﺑﺎ ﻣﺎﺩﻩ ﺩﻳﮕه ﺟﻔﺖ ﺑﺰﻥ. ﻫﺮ ﺩﻭ ﺁﻣﺎﺩﮔﻲ ﺩاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻦ

 113. سلام من دوجفت قناری داشتم یک جفتش که خیلی آماده بود پیش هم انداختم الان دوروز هستش قناری ماده نرو دنبال میکنه میزنه وموقع خواب هم از هم فاصله می گیرند دوستان اگه راهنمایی بکنند ممنون میشم

 114. علیرضا جان استاد عزیزم خسته نباشی
  دوست عزیزم یه نر پرتقالی سر حال دارم ، صلاح میدونی با چه ماده ای جفت بزنم؟
  لیمویی ، موزاییکی ، پرتقالی
  خودم نظرم رو موزاییکی هست

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ اﻣﻴﺪ ﺟﺎﻥ. ﺳﻼﻣﺖ ﺑﺎﺷﻲ ﺩاﺩاﺷﻢ. ﻣﻴﺘﻮﻧﻲ ﻗﻨﺎﺭﻱ ﭘﺮﺗﻘﺎﻟﻲ ﺭﻭ ﺑﺎ ﻗﻨﺎﺭﻱ ﭘﺮﺗﻘﺎﻟﻲ ﻛﻤﺮﻧﮓ ﺗﺮ ﻳﺎ پر ﺭﻧﮓ ﺗﺮ ﺟﻔﺖ ﺑﺰﻧﻲ. ﻗﻨﺎﺭﻱ ﻣﻮﺯاﻳﻴﻜﻲ ﻫﻢ ﮔﺰﻳﻨﻪ ﺧﻮﺑﻴﻪ.

 115. ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

  ﺳﻼﻡ اﻣﻴﺪ ﺟﺎﻥ. ﺳﻼﻣﺖ ﺑﺎﺷﻲ ﺩاﺩاﺷﻢ. ﻣﻴﺘﻮﻧﻲ ﻗﻨﺎﺭﻱ ﭘﺮﺗﻘﺎﻟﻲ ﺭﻭ ﺑﺎ ﻗﻨﺎﺭﻱ ﭘﺮﺗﻘﺎﻟﻲ ﻛﻤﺮﻧﮓ ﺗﺮ ﻳﺎ پر ﺭﻧﮓ ﺗﺮ ﺟﻔﺖ ﺑﺰﻧﻲ. ﻗﻨﺎﺭﻱ ﻣﻮﺯاﻳﻴﻜﻲ ﻫﻢ ﮔﺰﻳﻨﻪ ﺧﻮﺑﻴﻪ.

 116. سلام داداش من قناری گلستر دارام تازه خریدم نمیخونه ابتنیم براش گذاشتم بهشم تخم مرغ دادام ولی بازام نمیخونه

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ ﻣﺠﻴﺪ ﺟﺎﻥ. ممکن ﻗﻨﺎﺭﻱ ﺳﻨﺶ ﻛﻢ ﺑﺎﺷﻪ ﺑﺎﻳﺪ ﺻﺒﺮ ﺩاﺷﺗﻪ ﺑﺎﺷﻲ. ﺑﺮاﻱ ﻗﻨﺎﺭﻱ ﻣﺪاﻡ ﺁﻫﻨﮓ ﺿﺒﻄ ﺷﺪﻩ ﺁﻭاﺯ ﻗﻨﺎﺭﻱ ﺑﺰاﺭ. ﻧﻮﺭ اﺗﺎﻕ زﻳﺎﺩ. ﺗﺨﻢ ﻣﺮﻍ ﺩﺭ ﻫﻔﺘﻪ ﻳﻪ ﺑﺎﺭ ﺑﺲ ﺯﻳﺎﺩﻳﺶ ﺑﺎﻋﺚ ﺑﻴﻤﺎﺭﻱ ﺩﺭ ﻗﻨﺎﺭﻱ ﻣﻴﺸﻪ.

 117. سلام خدمت جناب علیرضا خان گل که کمک حال همه دوستان بوده و هست
  علیرضا جان مدت زیادی هست که قناری رسمی دارم . به تازگی نیت خرید گلاستر کردم ولی هیچ اطلاعاتی ازشون ندارم
  نگهداری ازشون که سخت نیست؟ مشکل یا ویژگی خاصی ندارن که نیاز باشه بدونم؟
  شنیدم از نظر دهن زدن و جوجه دادن تفاوتی با رسمی ندارن درسته؟

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ ﺭﺿﺎ ﺟﺎﻥ. ﺩﻭﺳﺖ ﻋﺰﻳﺰﻡ ﻗﻨﺎﺭﻱ ﮔﻼﺳﺘﺮ ﻭاﻟﺪﻳﻦ ﺧﻮﺑﻲ ﺑﺮاﻱ ﺟﻮﺟﻪ ﻫﺎﻳﺶ ﻫﺴﺘ و ﺟﻮﺟﻪ ﻫﺎﻳﺸﺎﻥ ﺭا ﺑﻪ ﺧﻮﺑﻲ ﺑﺰﺭﮒ ﻣﻲ ﻛﻨﻦ. ﻗﻨﺎﺭﻱ ﮔﻼﺳﺘﺮﻛﻤﺘﺮ ﺩﭼﺎﺭ اﺳﺘﺮﺱ ﻣﻴﺸه. ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﻣﺸﻜﻞ ﺧﺎﺹ ﺑﺎﻳﺪ ﮔﻔﺖ اﮔﺮ ﺭاﻫﻬﺎﻱ ﻧﮕﻪ ﺩاﺭﻱ ﺻﺤﻴﺢ و ﺩﺭ ﻫﻨﮕﺎﻡ ﭘﻴﺶ ﺁﻣﺪﻥ ﺑﻴﻤﺎﺭﻱ و ﻣﺸﻜﻼﺕ اﺯ ﻗﺒﻞ اﻃﻼﻋﺎﺗﻲ ﺭﻭ ﺩاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻲ ﻗﻂﻌﺎ اﺯ ﭘﺲ ﻣﺸﻜﻼﺕ ﺑر ﺧﻮاﻫﻲ اﻭﻣﺪ. ﺩﺭ ﻛﺘﺎﺏ ﭘﺮﻭﺭﺵ ﻗﻨﺎﺭﻱ ﺑﻪ ﺳﺒﻚ ﺣﺮﻓﻪاﻱ ﻫﺎ ﻛﻪ ﺣﺎﺻﻞ ﺗﺠﺮﺑﻴﺎﺕ ﺷﺒﺎﻧﻪ رﻭﺯي ﻣﺎﺳﺖ ﺗﻤﺎﻡ اﻳﻦ ﻧﻜﺘﻪ ﻫﺎ ﮔﻔﺘﻪ ﺷﺪﻩ ﻛﻪ ﻫر ﭘﺮﻭﺭﺵ ﺩﻫﻨﺪﻩ اﺯ ﺻﻔﺮ ﻫﻢ ﻛﻪ ﺑﺎﺷﻪ ﺑﺘﻮﻧﻪ ﺩﺭ اﻳﻦ ﺭاﻩ ﻣﻮﻓﻖ ﺷﻪ و ﺗﻤﺎﻡ ﻧﻜﺘﻪ ﻫﺎي اﻳﻦ ﻛﺘﺎﺏ ﺷﺎﻣﻞ ﻫﺮ ﻧﮋاﺩ ﻗﻨﺎﺭﻱ ﻣﻴﺸﻪ.

 118. با عرض سلام و خداقوت خدمت جناب اقای دانش فر عزیز و دلسوز
  استاد تمام مراحل آماده سازی جهت جفتگیری انجام شد و همه چیز خوب پیش رفت ، ۴ تا تخم گذاشتن و متاسفانه حدود ۲۰ روز هست که جوجه در نیامد، با چراغ موبایل نگاه کردم درون تخم به نظر خالی میاد ظاهرا نطفه نداشتن. جسارتا الان باید جداشون کنم و جداگانه تقویتشون کنم؟ چند روز؟ یا اینکه نر و ماده کنار هم باشن تقویت کنم؟
  چال رو چکار کنم کلا خارج کنم یا بمونه در قفس؟
  شرمنده شدم اگر محبت کنید یه توضیح جامعی بدین جهت نطفه دار شدن و مرحله بعدی جفتگیری که تخم ها پوچ نشن و یا این اتفاق تکرار نشه ممنون میشم.
  از اینکه چشم گذاشتین و خواندین ممنونم.

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ ﻋﺬﺭ ﺗﻘﺼﻴﺮ ﺑﺎﺑﺖ تاخیر اﻣﻴﺪ ﺟﺎﻥ.

   ﻗﻨﺎﺭﻳﺎ ﺭﻭ ﺟﺪا ﻛﻦ ﺑﻪ ﻣﺪﺕ ﻳﻚ ﻫﻔﺘﻪ ﺗﻘﻮﻳﺘﺸﻮﻥ ﻛﻦ ﺑﺎﺩاﻡ رﻧﺪﻩ ﺷﺪﻩ و ﺑﻪ ﻣﺪﺕ ﺳﻪ ﺭﻭﺯ ﻣﻮﻟﺘﻲ ﻭﻳﺘﺎﻣﻴﻦ ﺭﻭﺯاﻧﻪ ﺗﻌﻮﻳﺾ و اﻃﻼﻋﺎﺕ ﺗﻜﻤﻴﻠﻲ ﺗﺮ ﺩﺭ ﻛﺘﺎﺏ ﻣﻮﺟﻮﺩ اﺳﺖ. ﻫﺮ ﻧﮋاﺩ ﻗﻨﺎﺭﻱ ﺑﻪ ﻧﻮﺑﻪ ﺧﻮﺩ ﺯﻳﺒﺎﻳﻲ و ﻃﺮﻓﺪاﺭاﻥ ﺧﻮﺩﺵ ﺭا ﺩاﺭه. ﺭﺳﻤﻲ ﻣﻌﻤﻮﻟﻲ و ﻛﺷﻴدﻩ ﺑﻠﻨﺪ ﻃﺮﻓﺪاﺭاﻥ ﺯﻳﺎﺩﻳﻮ ﺩاﺭﻩ.

 119. با سلام و خسته نباشید
  جناب دانش فر یک جفت قناری دارم که حدودا یک ماه پیش تخم کردن اما تخماشون نطفه نداشت..جداشدن کردم ولی ماده چال درست کرده خوابیده ولی نره اون طور که میخوام مست نیست …میترسم بازم ماده تخم بزاره ..بازم بی نتیجه فقط ضعیف بشه..چ‌کار باید بکنم..ممنون

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ

   ﭼﺎﻟﻮ ﺑﺮﺩاﺭ ﻛﻪ ﻗﻨﺎﺭﻱ ﻣﺎﺩﻩ ﺭﻭ ﭼﺎﻝ ﻧﺨﻮاﺑﻪ. ﻗﻨﺎﺭﻱ ﻧﺮ ﻫﻢ باﻳﺪ ﻣﺤﻜﻢ و ﻣﺴﺖ ﺑﺨﻮﻧﻪ ﻮﮔﺮﻧﻪ ﻗﻨﺎﺭﻱ ﻣﺎﺩﻩ اﺯ ﺭﻭﻱ ﻣﺴﺘﻲ ﺗﺨﻢ ﻣﻴﺰاﺭﻩ.

 120. سلام و عرض خسته نباشيد و تشكر خدمت آقاي دانش فر
  آقا عليرضا من يه جفت قناري آماده داشتم جفت انداختم الان ١٠ روزي ميگذره ماده ٣ ٤ روز هست كه لونش رو چال كرده و روزي چندبار در حده ١٠ دقيقه يك ربع ميره توش ميخوابه.
  سوالم اين بود كه من روزي ٤ ٥ بار جفت گيري اينارو ميبينم كه يكي دوبارش به نظرم موفق انجام ميشه آيا اين اندازه جفت گيري طبيعي هستش؟و اينكه چه زماني تخم ميزارن؟
  پيشاپيش كمال تشكر رو بابت پاسخ هاتون دارم.

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ ﺧﺪﻣﺖ ﺁﻗﺎ ﺑﻬﻨﺎﻡ. ﻣﻤﻨﻮﻥ ﻋﺰﻳﺰﻡ. اﺯ ﺑﺎﺑﺖ ﺟﻔﺖ ﮔﻴﺮﻱ ﻛﻪ ﻣﺸﻜﻠﻲ ﻧﻴﺴﺖ. ۴ اﻟﻲ ۵ ﺭﻭﺯ ﺩﻳﮕه ﻘﻨﺎﺭي ﺗﻮﻥ اﻧﺷﺎﻟﻠﻪ ﺗﺨﻢ ﺧﻮاﻫﺪ ﮔﺬاﺷﺖ.

 121. سلام وقت بخیر …من همه راهنمایی های شما رو انجام دادم ولی جوجه هام بعد یه هفته تو دو روز مردن…خیلی ناراحتم…فکر میکنم ماده بهشون خوب غذا نمیداد فقط روی جوجه ها میخوابید یا خفه شدن یا از گرسنگی بوده..چون جای جوجه ها تمیزه تمیزه دستشویی نداشتن…لونشون رو بزارم باشه یا بردارم؟؟ بعد اینکه پنبه داخلش رو عوض کنم؟

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ ﺳﭙﻴﺪﻩ ﺧﺎﻧﻢ. ﺑﺴﻴﺎﺭ ﻣﺘﺎﺳﻔﻢ. ﻗﻨﺎﺭﻱ ﻛﻪ ﺑﻪ ﺟﻮﺟﺶ ﻏﺬا ﻧﺪﻩ ﻫﻤﻮﻥ ﺭﻭﺯ اﻭﻝ ﺧﻮاﻫﺪ ﻣﺮﺩ. اﮔﺮ ﻳﻪ ﻫﻔﺘﻪ اﺯ ﺩﻧﻴﺎ اﻭﻣﺪﻥ ﺟﻮﺟﻪ ﻣﻲ ﮔﺬﺷته ﭘﺲ ﻣﺸﻜﻞ اﺯ ﭼﻴﺰ ﺩﻳﮕﻪ اﻱ ﺑﻮﺩﻩ و ﻣﻤﻜﻦ ﺩﻭﺑﺎﺭﻩ ﺩﺭ ﭼﺎﻝ ﺑﻌﺪﻱ اﻳﻦ ﻣﻮﺿوع ﭘﻴﺶ ﺑﻴﺎﺩ. ﺟﻮﺟﻪ ﻗﻨﺎﺭﻱ ﺩﺭ ﺭﻭﺯﻫﺎﻱ اﻭﻟﻴﻪ ﺗﻮﻟﺪﺵ ﻧﺒﺎﻳﺪ ﺩﺳﺖ ﺩﺭ ﭼﺎﻟﺶ ﻛﺮﺩ ﻛﻪ ﺑﺮ اﺛﺮ اﺳﺘﺮﺱ ﺟﻮﻧﺸﻮ اﺯ ﺩﺳﺖ ﻣﻴﺪﻩ. ﺑﻬﺘﺮ ﭼﺎﻟﻮ ﺑﺮﺩاﺭﻱ ﺗﺎ ﻋﻠﺖ ﻣﺮﮒ ﺟﻮﺟﻪ ﻫﺎ ﻣﺸﺨﺺ ﺷﻪ ﺗﺎ ﺩﻭﺑﺎﺭﻩ اﻳﻦ ﻣﻮﺿﻮﻉ ﭘﻴﺶ ﻧﻴﺎﺩ. ﺩﺭ ﻛﺘﺎﺏ ﭘﺮﻭﺭﺵ ﻗﻨﺎﺭﻱ ﺑﻪ ﺳﺒﻚ ﺣﺮﻓﻪ اﻱ ﻫﺎ ﺩﺭ ﻣﺴﺘﺮﭘﺖ ﻋﻮاﻣﻞ ﻣﺮﮒ ﺟﻮﺟه ﻫﺎ ﺑﻪ ﻃﻮﺭ ﻛﺎﻣﻞ ﻣﺸﺨﺺ ﺷﺪﻩ و ﺭاﻫﻬﺎﻱ ﺭﻓﻊ اﻳﻦ ﻣﺸﻜﻞ ﺑﺰﺭﮒ ﮔﻔﺘﻪ ﺷﺪﻩ ﻛﻪ اﻣﻴﺪﻭاﺭﻡ ﺷﻤﺎ ﭘﺮﻭﺭﺵ ﺩﻫﻨﺪﻩ ﻋﺰﻳﺰ ﺑﺎ ﭼﻨﻴﻦ ﻣﺸﻜﻼﺗﻲ ﻣﻮاﺟﻪ ﻧﺸﻮﻳﺪ.

 122. داداش علیرضا نر پرتقالی رو با ماده دارچینی یا سرخ سوخته جفت بزنی جوجه چی میده؟

 123. سلام, ی قناری نرو ماده دارم هردو اماده ماده رو انداختم تو قفس نر اما هیچ عکس العملی نشون ندادن به هم مشکل چیه!؟؟

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ ﺁﻗﺎ ﺭﺿﺎ. ﻫﻤﻴﺸﻪ ﻗﻨﺎﺭﻱ ﻧﺮ ﺭﻭ ﺑﺎﻳﺪ ﭘﻴﺶ ﻗﻨﺎﺭﻱ ﻣﺎﺩﻩ اﻧﺪاﺧﺖ. ﺑﺎﻳﺪ ﺻﺒﺮ ﺩاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻲ ﺗﺎ ﺑﻪ ﻫﻢ ﻋﺎﺩﺕ ﻛﻨﻦ.

 124. آقای دانش فر عزیز عرض ادب مجدد، در چند پیام بالاتر سوالی کردم که ظاهرا تکراری بوده و جواب ندادین
  اگر امکان داره بفرمایین برای پرورش چه قناری خوب هست که بازار پسند باشه و اگر خودتون میفروشین لطف بفرمایین، ممنون
  کاربری تلگرامOMIID17@ هستش.

 125. سلام علیرضا جان من قناریامو جفت کردم دوتا تخم گذاشت ولی نتونست در بیاره ولی میخواستم بدونم نطفه داره شکستم که تو هردو جوجه بود الان برای بار دوم جفت کردم بنظرتون میتونه جوجه در بیاره

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ ﺁﻗﺎ ﻣﺮﺗﻀﻲ.

   ﺟﻮﺟﻪ ﺧﻮﺩﺵ ﺑﺎﻳﺪ اﺯ ﺗﺨﻢ ﺩﺭ ﺑﻴﺎﺩ ﻣﺘﺎﺳﻔﺎﻧﻪ ﺷﺮاﻳﻄ ﻣﺤﻴﻄ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﻧﺒﻮﺩﻩ ﻛﻪ ﺟﻮﺟﻪ ﻧﺘﻮﻧﺴﺘﻪ اﺯ ﺗﺨﻢ ﺑﻴﺮﻭﻥ ﺑﻴﺎﺩ و ﺩﺭﻭﻥ ﺗﺨﻢ ﺧﻔﻪ ﺷﺪﻩ و ﻣﻤﻜﻦ ﺩﻓﻌﻪ ﺑﻌﺪﻱ ﭼﻨﻴﻦ اﺗﻔﺎﻗﻲ ﺑﻴﻔﺘﻪ. ﺩﺭ ﻛﺘﺎﺏ ﭘﺮﻭﺭﺵ ﻗﻨﺎﺭﻱ ﺩﺭ ﻣﺴﺘﺮﭘﺖ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﺷﺮاﻳﻄ ﻣﺤﻴﻄ ﭘﺮﻭﺭﺵ ﻛﺎﻣﻼ ﺗﻮﺿﻴﺢ ﺩاﺩﻩ ﺷﺪﻩ ﺗﺎ ﺷﺎﻫﺪ ﭼﻨﻴﻦ اﺗﻔﺎﺗﻲ ﻧﺒﺎﺷﻴﻢ. ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﻧﮕﻬﺪاﺭﻱ ﻫﺮ ﭘﺮﻧﺪﻩ ﺧﺎﻧﮕﻲ ﺑﺎﻳﺪ اﺯ ﻗﺒﻞ ﺁﻣﻮﺯﺵ ﺟﺎﻣﻌﻲ ﺭﻭ ﺩاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻴﻢ . ﻋﻼﻭﻩ ﺑﺮ ﻣﺤﺎﻓﻆﺖ ﺟﻮﻥ ﻗﻨﺎﺭﻳﺎﻣﻮﻥ ﺑﺘﻮﻧﻴﻢ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﺧﻮﺩ ﺭا ﭼﻨﺪ ﺑﺮاﺑﺮ ﺷﻮﺩ.

 126. با عرض سلام من یه سوال داشتم من یه جفت قناری دارم قناری تخم کرده بعد دو سه روزه قناری نرم ماده ام. میزنه، نمیزاره غذا بخوره منم نرم رو جدا کردم شما می گوید چیکار کنم ممنون

 127. سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون،من ی قناری نره پرهاش رشد نمیکنن و دمش هم ریخته و پرهاش آشفته میشه بعضی وقتها ولی در طول روز میخونه یعنی به ظاهر نشانه های توی لک رفتنو نداره؛احساس میکنم چون زود جفت افتاده و بالغ نبوده اینطوری شده؛ از مولتی ویتامین استفاده نکردم ولی از تخم مرغ و سبزیجات هفته ای چند بار استفاده میکنم سبزیجاتو بیشتر ولی خوب نمیشه؛لطفا راهنماییم کنید الان ۶ ماهه اینطوریه

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ. ﻣﻤﻨﻮﻥ ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺟﺎﻥ. اﮔﺮ ﺳﺎﻗه ﻫﺎﻱ ﺷﻜﺴﺗﻪ ﻛﻮﭼﻜﻲ اﺯ ﭘﺮﻫﺎ ﺩﺭ ﺭﻭﺯﻧﻪ ﭘﺮﻫﺎ ﺑﺎﻗﻲ ﻣﺎﻧﺪﻩ اﻭﻧﺎ ﺭﻭ ﺩﺭ ﺑﺪﻥ و ﺩﻡ ﻗﻨﺎﺭﻱ ﺩﺭ ﺑﻴﺎﺭﻱ ﻤﺠﺪﺩا ﭘﺮﻫﺎ ﺭﺷﺪ ﺧﻮاﻫﻨﺪ ﻛﺮﺩ. اﮔﺮ ﭼﻨﻴﻦ ﻧﺒﻮﺩ ﺑﻬﺶ ﻛﻒ ﺩﺭﻳﺎ ﻭﻛﻠﺴﻴﻢ ﺩاﻳﻢ ﺑﺪﻱ ﺯﻭﺩ ﭘﺭﻫﺎ ﺩﺭ ﻣﻴﺎن . ﺗﻐﺬﻳﻪ اﻱ ﻛﻪ ﺑﻪ ﻗﻨﺎﺭﻱﺗﻮﻥ ﻣﻴﺪﻱ اﺷﺘﺒﺎﻩ و ﻣﻤﻜﻦ ﻋﻠﺖ ﻋﺪﻡ ﺭﺷﺪ ﭘﺮﻫﺎﺗﻐﺬﻳﻪ ﻧﺎﻣﻨﺎﺳﺐ ﺑﺎﺷﻪ. ﺩﺭ ﻫﻔﺘﻪ ﺩﻭ ﺑﺎﺭ ﺳﺒﺰﻱ ﻳﻚ ﺑﺎﺭ ﺗﺨﻢ ﻣﺮﻍ ﻛﺎﻓﻴﻪ.

 128. سلام آقای علیرضا. میخواستم بدونم من یه قناری نر داشتم هی میخوند ورفتم یه قناری ماده ی آماده خریدم به صاحب مغازه گفتم که قناری نر من آماده اس بعد گفتم میشه ببرم خونه قاطی کنم گفت بله. ولی وقتی که قاطی کردم دیگه برای ماده ی من نمیخونه و دنبالش نمیره اگه میشه راهنماییم کنید با تشکر از مطالب خوبتان آقا علیرضا

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ ﻣﻤﻨﻮﻥ ﺣﻤﻴﺪ ﺟﺎﻥ. اﮔﺮ اﺯ ﺁﻣﺎﺩﻩ ﺑﻮﺩﻥ ﻫﺮ دﻭ ﻗﻨﺎﺭﻱ ﻣﻂﻤﻴﻨﻲ ﺑﻪ ﻣﺪﺕ ﺩﻭ ﻫﻔﺘﻪ ﻓﺮﺻﺖ ﺑﻬﺸﻮﻥ ﺑﺪﻩ. اﻛﺜﺮ ﻣﻮاﻗﻊ ﻗﻨﺎﺭﻱ ﻧﺮ ﻛﻪ ﺑﻪ ﻗﻨﺎﺭﻱ ﻣﺎﺩﻩ ﺟﻔﺖ ﻣﻴﺨﻮﺭﻩ اﺯ ﺧﻮﻧﺪﻥ ﻣﻲ اﻓﺘﻪ . اﮔﺮ ﻗﻨﺎﺭﻳﺎ ﺁﻣﺎﺩﻩ ﻧﻴﺴﺘﻦ ﺟﺪاﺷﻮﻥ ﻛﻦ.

 129. سلام استاد قناری های من مست بودن جفت گیری هم کردن چند بار همه چیزشون خوب بود ولی الان تخم دوم رو گذاشته ماده ولی روشون نمیخابه دلیلش چیه ممنون راهنمایی کنید

 130. سلام
  دکتر علیرضا جون یه قناری گرفتم که ظاهرا جاش سرد بوده و سرما خورده
  ولی هیچ علایمی نداره و کاملا شاداب و روپاست ولی صداش وقتی جیک میزنه گرفته
  من سه روزه تو آبش یه قاشق چایخوری سربت سرماخوردگی اطفال میریدم ولی صداش فرقی نکرده
  هر روزم بهش سبزیجات و میوه جات میدم
  به نظرت راه درمان دیگه ای داره؟؟

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ ﺁﺭﺯﻭ ﺧﺎﻧﻢ. ﻗﻨﺎﺭی تون ﻭﻗﺘﻲ ﺳﺮﺣﺎﻝ اﺳﺖ ﻧﻴﺎﺯﻱ ﺑﻪ ﺩاﺩن ﺩاﺭﻭ ﻧﻴﺴﺖ. اﻳﻦ ﺩاﺭﻭ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﺑﻴﻤﺎﺭﻱ اﻃﻔﺎﻝ اﺳﺖ و ﺑﻪ ﻗﻨﺎﺭﻳﺘﻮﻥ ﻫﺮﮔﺰ ﻧﺒﺎﻳﺪ ﺩاﺩ ﻣﻤﻜﻦ ﻋﻮاﺭﺽ ﺟﺒﺮاﻥ ﻧﺎﭘﺬﻳﺮﻭ ﺑﻪ ﺟﺎ ﺑﺰاﺭﻩ. ﻋﻂﺴﻪ و ﺧسﺧس ﺳﻴﻨﻪ ﺩﺭ ﻫﻨﮕﺎﻡ ﺷﺐ ﻧﺸﺎﻧﻪ ﺳﺮﻣﺎﺧﻮﺭﺩﮔﻲ اﺳﺖ. اﺣﺘﻤﺎﻻ ﻗﻨﺎﺭﻳﺘﻮﻥ ﺩاﺭﻩ ﺗﻤﺮﻳﻦ ﺁﻭاﺯ ﻣﻴﻜﻨﻪ و ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﺳﺮﻣﺎﺧﻮﺭﺩﮔﻲ ﻧﻴﺴﺖ. اﺯ ﺩاﺩﻥ ﻣﻴﻮﻩ ﻭﺳﺒﺰﻱ ﻫﺮﺭﻭﺯ ﺑﭙﺮﻫﻴﺰﻳﺪ. اﺯ ﺩﺭﻣﺎﻥ ﺑﺪﻭﻥ ﺗﺸﺨﻴﺺ ﺻﺤﻴﺢ ﺑﻴﻤﺎﺭﻱ ﺧﻮﺩﺩاﺭﻱ ﻛﻦ.

 131. سلام آقا علیرضا من برای دوتا قناری هام لونه گذاشتم ولی ماده روزنامه میکنه تو لونه نمیزاره احساس میکنم هنوز نرفته تو لونه میخواستم بدونم اگه میشه راهنماییم کنید با تشکر

 132. سلام
  یه تعداد قناری دارم و با کمبود جا مواجه شدم
  مشکلی نداره ۳ تا قناری ماده رو در یک قفش نگه دارم؟؟؟
  هیچ پیامدی نداره این کار ؟؟
  تو آماده شدنشون تاثیر نداره؟
  نرها جدا هستن ولی میخوام ماده ها رو بندازم تو یه قفش
  ممنون بابت راهنمایی

 133. علیرضا جان از بس سرچ کردم و هر پیجی یه نظریه داده واقعا گیج شدم
  دمانی مناسب قناری ها چند درجه باشه؟؟؟؟؟
  اگه جایی قرارشون بدم که نوردهی مصنوعی نداشته باشه و با طلوع آفتاب محیط روشن و با غروب آفتاب تاریک بشه به نظرت خوبه؟
  یا اینکه باید چند ساعت بعد از غروبم لامپ روشن باشه واسشون؟

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ ﻣﺤﻤﺪ ﺟﺎﻥ

   ﺩﻣﺎﻱ ﺑﻴﺴﺖ ﺩﺭﺟﻪ ﺩﻣاﻱ ﻣﻨﺎسبی هست. ﺩﺭﻣﻮﺭﺩ ﺳﻮاﻝ ﺩﻭﻡ ﻣﺸﻜﻠﻲ ﻧﻴﺴﺖ ﻓﻘﻄ ﺑﺎﻳﺪ ﻗﻨﺎﺭﻳﻬﺎﻱ ﺿﻌﻴﻒ از لحاظ ﺗﻐﺬﻳﻪ مرتب رسیدگی شن و ﻣﺮاﻗﺐ ﺁﻧﻬﺎ ﺑﻮﺩ.

 134. آقا علیرضا من یه راهنمایی مفصل میخوام
  زحمت بکش کمکم کن چون مهمه
  من حدود ۱۰/۱۲ تا قناری دارم که تو خونه هستن و دمای اتاق !
  میخوام اونارو به سرپله منتقل کنم که شرایط به این صورته :
  از چهار طرف نور طبیعی خوبی میگیره و کاملا روشنه ، با طلوع خورشید قناری فعال و با غروب خورشید هم میخوام به خواب بره ، بدون استفاده از نور اضافه و لامپ و ….
  به نظرت این مشکل نداره؟؟؟؟
  دوما اینکه دما در بالاترین حد حدود ۲۴/۲۵ درجه میشه اونجا و در سردترین زمانم نصفه شب حدود ۱۵ درجه ، واسه این فصل سال البته
  این تغییر دمایی مشکلی ایجاد نمی کنه؟
  البته تو خود خونه هم که هستن بالاخره دما هیچ وقت ثابت نیست

  به نظرت من ببرمشون به محیط جدید یا نه؟

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ ﺟﻨﺎﺏ ﻧﻮﺭﻱ ﻋﺰﻳﺰ. ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﺳﻮاﻝ اﻭﻝ ﻣﺸﻜﻠﻲ ﻧﻴﺴﺖ ﻭﻟﻲ ﻗﻨﺎﺭﻱ ﺿﻌﻴﻒ ﻣﺮﻳﺾ ﻧﺒﺎﻳﺪ ﺗﻮ ﻣﺪﺕ ﻃﻮﻻﻧﻲ ﺑﺪﻭﻥ ﺗﻐﺬﻳﻪ ﺑﺎﺷﻦ. ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﺳﻮاﻝ ﺩﻭﻡ ﻓﺎﺻﻠﻪ ﺗﻐﻴﻴﺮاﺕ ﺩﻣﺎ ﺧﻴﻠﻲ ﺯﻳﺎﺩ ﻣﺸﻜﻞ ﺳﺎﺯ ﺧﻮاﻫﺪ ﺑﻮﺩ ﺩﻣﺎ ﺗﺎ ﺑﻴﺴﺖ ﻛﻤﺘﺮﻧﺸﻪ.

 135. سلام آقا علیرضا من قناری هامو دیدم تا چند بار بهم نزدیکی کردن آیا مشکلی ندارد و بعد از جفت گیری انگار قناری ماده بی حال به نظر می آید لطفا راهنمایی کنید ممنون.

 136. سلام علی آقا من برای بار دوم قناریامو جفت کردم باز مثل بار اول دوتا تخم گذاشت مشکل از چیه

 137. سلام جناب دانش فر عزیز
  ببخشید وقتتون رو میگیرم ولی چن تا سوال برام پیش اومده
  همه قناریام جفت زدم و شرایط برای همشون یکسانه ولی دو جفت از قناریام تخمشون جوجه نمیشه ولی داخل تخم میمیرن
  مشکل بعدی آینه که ماده قناری خوب جوجه رو تغذیه میکنه ولی روی جوجه نمیخوای الان جوجه ها ۷ روزه هستن آیا طبیعی هست یا خیر و سوال آخر آینه که جوجه ۲۱ روزه دارم رو چوب اومد متوجه شدم یکی از انگشتاش کامل و عمود رو به بالاس ببخشید طولانی شد عذر خواهی می کنم

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ. ﺧﻮاﻫﺶ ﻣﻴﻜﻨم . اﮔﺮ ﻛﻪ ﺟﻮﺟﻪ ﻫﺎ ﺑﺎ ﻫﻤﺎﻥ ﺷﺮاﻳﻄ ﺗﻠﻒ ﻣﻴﺸن ﻧﻂﻔﻪ ﻫﺎ ﺿﻌﻴﻒ ﻫﺴﺘﻦ. ﻳﺎ ﺑﻪ ﻋﻠﺖ ﻧﺨﻮاﺑﻴﺪﻥ ﻃﻮﻻﻧﻲ ﻣﺪﺕ ﻣﺎﺩﻩ ﺗﺨﻢ ﺳﺮﺩ ﻣﻴﺸﻪ. ﺩﺭ اﺛﺮ ﺻﺪا و ﺭﻋﺪ ﻭﺑﺮﻕ ﺑﻌﻀﻲ ﺟﻮﺟﻪ ﻫﺎ ﺩﺭﻭﻥ ﺗﺨﻢ ﺗﻠﻒ ﺷﺪﻩ. ﻧﺒﺎﻳﺪ ﺑﻪ ﭼﺎﻝ ﺩﺳﺖ ﺯﺩ. ﺩﺭ موﺭﺩ ﺳﻮاﻝ ﺩﻭﻡ ﻣﺸﻜﻠﻲ ﻧﻴﺴﺖ . ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﺳﻮاﻝ ﺳﻮﻡ اﮔﺮ ﻣﻨﻆﻮﺭﺗﻮﻥ اﻧﮕﺸﺖ ﻋﻘﺐ ﻛﻪ ﺣﺎﻟﺖ ﻋﺎﺩﻱ ﻧﺪاﺭﻩ اﺣﺘﻤﺎﻻ ﺷﻜﺴﺘﻪ. ﭼاﻝﻗﻨﺎﺭﻱ ﺭﻭ ﺩﺭ ﻫﻔﺪه ﺮﻭﺯﮔﻲ ﺟﻮﺟﻪ ﻫﺎ ﺑﺎﻳﺪ ﭘﺎﻳﻴﻦ ﻛﻒ ﻗﻔﺲ ﮔﺬاﺷﺖ ﺗﺎ ﺟﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﻫﻨﮕﺎﻡ ﺑﻴﺮﻭﻥ ﺁﻣﺪﻥ اﺯ ﭼﺎﻝ اﻧﮕﺸﺘﺶ ﺁﺳﻴﺐ ﻧﺒﻴﻨﻪ.اﮔﺮ اﻧﮕﺸﺖ ﻋﻗﺐ ﺑﻪ ﺟﻠﻮ اﻧﮕﺸﺘﺎﻥ ﻣﻲ اﻓﺘﻪ ﺑﺎﻳﺪ ﺯﻭﺩ ﺩﺭﻣﺎﻧﺶ ﻛﺮﺩ.

 138. سلام علی آقا قناری من تخم گذاشته ولی روی تخم وایمیسته قشنگ روش نمیخوابه چون خورشیو درست به طرف اونا میزنم میشه بخاطر خورشید آنطوری واسطه مثل چطر روشن وایمیسته دلیل چیه

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ. ﺁﻗﺎ ﻣﺮﺗﻀﻲ ﺧﻮﺭﺷﻴﺪ ﺭﻭ ﻛﻪ ﻧﻤﻲ ﺯاﺭﻥ ﺑﻪ ﻃﺮف ﭼﺎﻝﺗﺨﻢ ﻫﺎ ﻓﺎﺳﺪ ﻣﻴﺸﻪ. ﺩﻟﻴﻞ اﻳﻨﻜﻪ ﻗﻨﺎﺭﻱ ﻣﺎﺩﻩ ﺭﻭﻱ ﺗﺨﻢ ﻧﻤﻲ ﺧﻮاﺑﻪ ﺑﻪ ﻋﻠﺖ ﮔﺮﻣﺎﻱ ﺯﻳﺎﺩ ﻣﻴﺪﻭﻧﻪ اﮔﺮ ﺩﺭ اﻳﻦ ﺯﻣﺎﻥ ﺑﺨﻮاﺑﻪ ﮔﺮﻣﺎﻱ ﺑﻴﺶ اﺯ ﺣﺪ ﺗﺨﻢ ﺭﻭ ﺧﺮاﺏ ﻣﻲ ﻛﻨﻪ. ﺷﺮاﻳﻄ ﺭﻭ اﺻﻼﺡ ﻛﻦ.

 139. ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

  ﺳﻼﻡ ﺁﻗﺎ ﺣﻤﻴﺪ ﻣﺸﻜﻠﻲ ﻧﻴﺴﺖ.

 140. سلام آقای دانش فر ببخشید این قدر سوال میکنم میخواستم بدونم قناری من روز اول یک دونه تخم گذاشت و روز دوم نگاه کردم تخمی ندیدم ویه سوال دیگه اینه که من فراموش کرده بودم قبل از تخم گذاری روزنامه زیر قناری هامو عوض کنم و حالا که روزنامه ی زیرشون کثیف شده چه جوری عوض کنم میترسم که از کثیفی مریض بشن و امروز فقط کاور دور قفس و تونستم در بیارم وآیا این کارم هم مشکلی برای قناری ماده و تخم گذاشته به آرامی در اوردم کاور رو.
  مرسی از راهنمایی خوبتان آقای دانش فر عزیز

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ ﺧﻮاﻫﺶ ﻣﻴﻜﻨﻢ ﺁﻗﺎ ﺣﻤﻴﺪ

   ﺑﺴﺘﮕﻲ ﺩاﺭﻩ ﺑﻌﻀﻲ ﻗﻨﺎﺭﻱ ﻫﺎي ﺟﻮاﻥ ﭼﺎل اﻭل ﻳﻚ تخم ﮔﺬاﺷﺘﻪ و ﺩﺭ ﺭﻭﺯ ﺩﻭﻡ ﺗﺨﻢ ﻧﺰاﺷﺘﻪ و ﺭﻭﺯ ﺳﻮﻡ ﺩﻭﻣﻴﻦ ﺗﺨﻢ ﮔﺬاﺷﺘﻪ و ﻳﺎ ﺩﺭ ﭼﺎﻝﻫﺎﻱ ﺑﻌﺪﻱ ﺗﻌﺪاﺩ ﺗﺨﻢ ﺑﻴﺸﺘﺮ ﺷﺪﻩ اﻟﺒﺘﻪ اﮔﺮ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﺿﻌﻴﻒ ﺑﻮﺩﻥ ﻗﻨﺎﺭﻱ ﻧﺒﺎﺷﻪ. ﺭﻭﺯﻧﺎﻣﻪ ﺑﺮاﻱ ﻛﻒ ﻗﻔﺲ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﻧﻴﺴﺖ اﮔﺮ ﻗﻨﺎﺭﻱ ﺗﻜﻴﻪ اﻱ اﺯ ﺭﻭﺯﻧﺎﻣﻪ ﺭﻭ ﺧﻮﺭﺩ ﺑﻪ ﻋﻠﺖ ﺭﻧﮓ ﻧﻮﺷﺘﻪ ﺳﺒﺐ ﻣﺴﻤﻮﻣﻴﺖ ﻗﻨﺎﺭﻱ ﺧﻮاﻫﺪ ﺷﺪ. ﺁﻗﺎ ﺣﻤﻴﺪ ﻣﻴﺘﻮﻧﻲ ﻳﻚ ﺭﻭﺯ ﺩﺭ ﻣﻴﺎﻥ ﻛﻒ ﻗﻔﺴﻮ ﺗﻤﻴﺰ ﻛﻨﻲ اﮔﺮ ﺑﺎ ﮔﺬاﺷﺘﻦ ﻗﻔﺲ ﺑﺮ ﺭﻭﻱ ﺯﻣﻴﻦ ﻗﻨﺎﺭﻱ اﺯ ﺗﺨﻢ ﺑﻠﻨﺪ ﻣﻴﺸﻪ ﺳﺮﻳﻊ ﺭﻭﺯ ﻧﺎﻣﻪ ﺭﻭ ﺑﺮﺩاﺭ ﺑا ﻛاﻏﺬ ﺗﻤﻴﺰ ﺗﻌﻮﻳﺾ ﻛﻦ ﺗﺎ ﺗﺨﻢ ﺳﺮ ﻧﺸﻪ. ﺩﺭﻫﻨﮕﺎﻡ ﮔﺬاﺷﺘﻦ ﻗﻔﺲ ﺩﻗﺖ ﻛﻦ ﺑﻪ ﭘﺎﻳﻴﻦ ﭘﺮﺗﺎﺏ ﻧﺸﻪ.

 141. سلام علیرضا جان می خواستم بدونم که قناری چند ساله باید باشه که جفتگیری کنه ؟ آیا قناری کمتر از یک سال هم جفتگیری می کنه. مرسی

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ اﻣﻴﺮ ﻋﺰﻳﺰ. ﺑﻠﻪ ﻗﻨﺎﺭﻱ ﻛﻤﺘﺮ اﺯ ﻳﻚ ﺳﺎلو ﻣﻴﺸﻪ ﺟﻔﺖ ﺯﺩ ﻭﻟﻲ ﺑﺎﻳﺪ ﺁﻣﺎﺩﻩ ﺑﺎﺷﻪ. ﻗﻨﺎﺭﻱ ﻫﺴﺖ ﻛﻪ ﺩﺭ ﭘﻨﺞ ﻣﺎﻫﮕﻲ ﻣﺴﺖ و ﺁﻣﺎﺩﻩ ﻣﻴﺸﻪ.

 142. سلام آقای دانش فر من قناریهامو از هم جدا کردم دو روز بهدش نر قرص و محکم میخوند ماده هم جیک میزد الان که گذاشتم کنار هم نر خیلی کم میخونه با هم دعوا هم ندارن به نظرتون جف شدن؟

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ اﻟﻬﻪ ﺧﺎﻧﻢ. ﻭﻗﺘﻲ ﻗﻨﺎﺭﻱ ﺭﻓﺖ ﺩﻭﺭ ﭼاﻝ ﺑﺮاﻱ ﮔﻮﺩ ﻛﺮﺩﻥ ﭼﺎﻟﻪ اﻭﻥ ﻣﻮﻗﻊ ﻣﻴﺸﻪ ﻓﻬﻤﻴﺪ ﻛﻪ ﻗﻨﺎﺭﻱ ﻫﺎ ﺑﺎ ﻫﻢ ﺟﻔﺖ ﺷﺪﻥ.

 143. سلام شبتون بخیر من برای قناریهام چال گذاشتم اما انگار هیچ کاری به لونه ندارن هر از گاهی میرن روش وامیستن یکم نوک میزنن بهش بعدش میرن دنبال غذا خوردن الان ۲ روزه چال گذاشتم چقدر دیگه صبر کنم؟ اگه اتفاقی نیفتاد دوباره جداشون کنم از هم؟

 144. یه سوال دیگم داشتم چرا قناری ماده دنبال نر میکنه؟🤔

 145. سلام آقا علیرضا خسته نباشید
  یه سوال دارم قناری نر من چند روزی بود که خودشو می خاروند وبعد هم قناری ماده هم تازه شروع کرده بود خودشو بخارونه رفتم فکر کردم قناری هام شپشک گرفتند ولی من نی خوابشونو تکون میدم چیزی نمیبینم یا روی قفس و کنار چال هم نگاه میکنم چیزی ندیدم بعدش رفتم پرنده فروشی بهشون گفتم گفت قناری تو شپشک گرفته ویک قطره پشت گردنی بهم داد و من هم یک قطره ویتامین E تقویت جنسی هم گرفتم چون قناری نرم رو فکر می کردم ضعیف شده و بعدش اومدم از بالای قفس روی گردن قناری هام بریزم روی پشتشون ریخت و دوباره بعد نیم ساعت رفتم گرفتمشون روی گردن دوتاشون ریختم قناری ماده هم از دستم در رفت دو باره گرفتم درضمن قناری ماده هم سه تا تخم داره و دیدم که دارند هی خودشونو بال بال میزنند میترسم براشون اتفاقی افتاده باشه یا ترسیده باشند بعدش سوال دیگه اینه که هوای اتاقم خیلی زود گرم میشه برای همین درجه ی بخاری رو کم میکنم باز سرد میشه یکمی بلند میکنم اشکال داره ودیگه میخوام بهشون دست نزنم فقط برای غذا وبهداشت زیرشون بهش دست میزنم و چند ساعتی هست بهشون دست نزدم الان ماده رو تخم ها خوابیده و وقتی میره روشون بخوابه جیک جیک میکنه بعد میشینه لطفا راهنمایی کنید آقای دانشفر شرمنده

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ ﺁﻗﺎ ﺣﻤﻴﺪ ﻣﺸﻜﻠﻲ ﻧﻴﺴﺖ. ﺑﻬﺘﺮ ﻳﻪ ﺩﻣﺎﺳﻨﺠﻲ ﺑﺰاﺭﻱ ﺗﺎ ﻛﻨﺘﺮﻝ ﺩﻣﺎ ﺑﺮاﺕ ﺭاﺣﺖ ﺗﺮ ﺑﺎﺷﻪ. ﻛﻒ ﭼﺎﻝ ﻗﻨﺎﺭﻱ ﺭﻭ ﻛﻼ ﺑﺎ ﺑﺮﮒ ﺗﻨﺒﺎﻛﻮ ﺑﺮاﺯﺟﺎﻧﻲ ﺒﺮﻳﺰ و ﻻ ﺑﻪ ﻻﻱ ﭘﻨﺒﻪ ﻳﺎ ﻧﺦ ﻫﺎ ﭼﺎﻝ ﺑﺮﮒ ﺗﻨﺒﺎﻛﻮ ﺒﺮﻳﺰ ﺗﺎ ﺷﭙﺸﻚ اﺯ ﺑﺪﻧﺸﻮﻥ ﺩﻭﺭ ﺷﻪ و ﺟﻮﺟﻪ ﻫﺎ ﺭﻭ ﻧﻜﺸﻪ.

 146. سلام آقای دانش فر.قناری نر ما قرص و محکم میخوند و مست بود.براش ۱جفت خریدیم گذاشتیم پیشش.صبحها یکم میخونه و بقیه روز نمیخونه.لونه گذاشتم براشون با پنبه داخلش.قناری نر هی میره تو لونه پنبه ها رو میریزه پایین.قناری ماده هم اصلا نمیره تو لونه فقط گاهی جیک میزنه.۱بار صبح دیدم قناری نر هی میپرید رو ماده اما ماده هی در میرفت.آیا ایناجفت خوردن؟ چرا قناری نر هی لونه رو بهم میریزه و خراب میکنه؟

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ ﺭاﺿﻴﻪ ﺧﺎﻧﻢ. ﻗﻨﺎﺭﻱ ﻧﺮ ﻣﻲ ﺧﻮاﺩ ﺑﺮاﻱ ﻣﺎﺩﻩ ﭼﺎﻟﻮ ﻣﺮﺗﺐ ﻛﻨﻪ ﻛﺎﺭﻱ ﺑﻬﺸﻮﻥ ﻧﺪاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺵ. ﺑﺮاﻱ ﺟﻔﺖ ﺧﻮﺭﺩﻥ ﺑﺎﻳﺪ ﺻﺒﺮ ﻛﻨﻲ ﻣﻤﻜﻦ ﺭﻭﺯ اﻭﻝ ﺟﻔﺖ ﺧﻮﺭﺩﻩ ﺑﺎﺷﻦ ﻣﻤﻜﻦ ﭼﻨﺪ ﺭﻭﺯ ﺩﻳﮕﻪ.

 147. سمیه نیکویی عصار

  سلام
  یه ماده موزاییکی دارم که تازه جفت زدم و ماده داره چال گرم می کنه
  یه مشکل اساسی دارم باهاش …
  چال واسش گذاشتم ولی نمیره داخلش
  کاغذ کف رو پاره کرد برد ریخت تو جادونی
  جادونی رو برداشتم یه ظرف موقتی گذاشتم
  فرداش دیدم برده کرده تو آبخوری
  یه ظرف آب موقتی گذاشتم
  باز دیدم برده کرده تو ظرف دون جدید
  چال رو عوض کردم کلا یه چال جدید گذاشتم
  بازم نمیره توش
  من با این خلو چل چی کار کنم؟

  • سلام. سمیه خانم این موضوع طبیعیه همه چیزو سر جای خودش بزار. هر موقع قناریتون خواست تخم بزاره خودش چالو گود می کنه.

 148. آقای دانش فر الان قناری من تخم کرده چه جوری برگ تنباکو بزارم تو چال راستش الان قناری های من دیگه خودشونو زیاد نمیخارونن وفقط قناری نر من کمتر خودشو میخارونه خخ راستش میره دونه جمع میکنه قناری ماده جیک جیک میکنه میزاره تو دهنش خیلی از این صحنه ی زیبا خوشم میاد ممنون بابت همه ی راهنمایی های ارزشمند شما.

  • سلام. خواهش میکنم حمید جان.خودت میتونی یه چال درست کنی و پودر برگ ها رو کف و بین‌ نخ ها بریزی و خودت چال رو گود کنی تخم ها رو جابجا کنی البته خیلی آرام و با احتیاط که تخم ها نشکنه.

 149. سلام علی آقا الان همین روز که براتون پیام میدم ۱۴ روزه که قناری من رو تخمه ولی جوجه در نیومده چیکار کنم

 150. سلام جناب دانش فر عزیز ببخشید وقتتون رو میگیرم
  با راهنمایی خوب شما جوجه‌ها بدنیا اومدن سری اول جوجه ها رو بعد ۲۰روراز والدین جدا کردم ومشکلی تو غذا خوردن هم ندارن جوجه های ی جفت دیگه رو هم جدا کردم گذاشتم تو قفس بقیه جوجه ها ولی مشکل آینه ک میخوان غذا رو از دهن جوجه بزرگتر بگیرن وبخورن ک موفق نمیشن راه حل چیه ممنون

  • سلام. خواهش میکنم. بهتر جوجه ها رو نزد والدینشون برگردونی.‌یا براشون دایم سیب زمینی آب پز بزار تا از غذای نرم شروع کنن و در کنار غذای نرم دانه هم بزار.

 151. سلام..والا قناری ماده کاملا اماده بود و قناری نرهم خیلی میخوند و علایم مستی رو داشت اما حالا که گذاشتمشون کنارهم نره همش یه گوشه میشینه و کرز میکنه خبری از جفت گیری هم نیست حتی لونه هم گذاشتم شاید یه اتفاقی بیفته اما نره که بیخیاله و ماده هم برا خودش داره تاب میخوره.چیکار کنم؟؟؟

 152. سلام علی آقا چرا جوجه ها از تخم در نیومدن مشکل از چیه هردو نطفه داره سیاه ولی الان ۱۵ همین روزه که در نیومده از کجا بفهمم جوجه ی توی تخم زندس

 153. سلام. خواهش میکنم. بهتر جوجه ها رو نزد والدینشون برگردونی.‌یا براشون دایم سیب زمینی آب پز بزار تا از غذای نرم شروع کنن و در کنار غذای نرم دانه هم بزار.

 154. درود آقای دانش فر قناری ماده چال آماده کرده چقدر بعدش تخم میزاره؟

 155. سلام یجفت قناری شامپیون دارم جفتشو کردم جفت خوردن ماده کمر میده نره نمیره روش ولی میل جفت گیری داره روی جادونی کارشو میکنه نمیدونم چرا رو ماده نمیره راه حلی دارین لطف کنید

  • سلام مهران جان به علت دیر جفت زدن چنین اتفاقی می افته بهتر ظرف دونه خوری رو برداری دونه رو در کف قفس در ظرفی قرار‌بدی.

 156. یه سوال دیگم داشتم قناریم خیلی چال گود میکنه در حدی که کف ظرف مشخس هر چقدر پنبه میزارم بازم گود میکنه تا به تهه ظرف میرسه اشکالی نداره؟ طبیعیه؟

 157. سلام خسته نباشید
  من قناریمو ۳ روزه جفت کردم قناری نرم مست بود و اماده ماده ام همینطور وقتی جفت کردم نر با جیغ جیغ کردن میرفت سمت ماده و ماده رو فراری میداد اصلا اقدامی ب جفت گیری نکرد ولی الان ماده نرو میزنه دوتا پرم کف قفش افتاده میخواستم ببینم امکانش هست رفته باشه تو لک؟یا جفت شدن؟

  • سلام آقا علی رضا. اگر قناری ماده تون آماده باشه به مقعدش نگاه کنی متوجه میشی هنوز آمادست . و اگر آماده بود پری که افتاده از دم‌ باشه نشانه جفت خوردن براشون چال بزاری مشخص میشه.

 158. سلام آقا علی رضا. اگر قناری ماده تون آماده باشه به مقعدش نگاه کنی متوجه میشی هنوز آمادست . و اگر آماده بود پری که افتاده از دم‌ باشه نشانه جفت خوردن براشون چال بزاری مشخص میشه.

 159. سلام آقای دانش فر با راهنمایی های شما قناری خوشگلم دو تا تخم گذاشته امیدوارم جوجه شه خیلی خوشحالم کلی براشون زحمت کشیدم تا تخم بزارن

 160. سلام من یک قناری ماده خریدم برای جفت دادن با قناری خودم بعد از این که کنار هم انداختمشون انگار قناری نر خجالت می کشید هی زیر قفس میامد و میرفت بعد از چند ساعت قناری نر شروع به دنبال کردن قناری ماده کرد قناری ماده فرار می کرد بعد از یک رو شروع کردن به هم حمله کردن چه کار کنم باهم جفت شن

 161. دوباره سلام قناری ماده بعد از سه تا تخم کف قفس میشینه پسشم چرب کردم ولی کف قفس میشینه اصلا بالا نمیره دیگه نمیدونم چیکار کنم نگرانشم

  • سلام. ممکن قناری تخم داشته باشه برگ کاهو شسته و بدون رطوبت در اختیارش بزار. اگرم قناری تخم نداشته باشه ممکن ورم روده یا مشکلی براش پیش اومده. ببین در طی چند ساعت آینده این رفتار ادامه داره.

 162. سلام
  قناری جفت کردم که جوجه داد وبعد از ۳۵روز جوجه هارو جدا کردم حالا ماده دو نوبت تخم گذاشته همگی پوچ بودند .ماده زیاد مسته به نظر شما به مدت جدا شون کنم تاثیر داره.لطفا راهنماییی کنید.

 163. سلام خسته نباشید من یه قناری ماده نارنجی دارم که امروز براش یه نر سیاه سفید اوردم بعدش تو دوتا قفس جداگونست برای جفت گیری چیکار باید بکنم لطفا اگه میشه شماره تماس بدم راهنماییم کنین

  • سلام. آقا علیرضا باید هر دو جفت به آمادگی رسیده باشن. نر مست و قرص بخونه. ماده هم مقعدش حالت کوزه ای شده باشه بال بال بزنه. جیک جیک های ممتدد قناری ماده نشانه آمادگی ماده هست.

 164. سلام من قناری هامو ۱۰ روزه جفت کردم ۷ روزه چالو گزاشتم براش ماده ۵ روزه لونشو گرد کرده میخوابه دوباره بلند میشه ولی تخم نمیکنه بعضی وقتا نرم میره تو لونه پنبه ب دهن میگیره به نظرتون تخم میکنه؟

 165. سلام آقای دانشفر عزیز سال نو مبارک
  شرمنده داداش مزاحم میشم داداش من ی نر رسمی بلند داشتم مست بود امروز براش ی ماده رسمی بلند گرفتم گذاشتم ک از همه لحاظ آمادس کنار هم جدا از هم چن روز باید جدا باشن اقدامات لازم برای بعد از قرار گرفتن نر در قفس ماده چیست شرمنده م بار اولمه یکم ناشیم ممنون میشم راهنمایی کنین

  • سلام آقا حسن. مراحمی عزیز. اگر هر دو قناریتون آماده هستن قفس قناری نر و ماده کنار هم بزار بعد از چهار روز جفتشون بزن. قناری نر به قفس قناری ماده بینداز. بعد سه روز واسشون چال بزار دو هفته صبر داشته باش.

 166. سلام خسته نباشید میگم قناریام تخم گذاشت جوجه هم شد ولی تو نطفه خفه شد مشکلش چیه ممنون بابت رهنمای…

  • سلام علت های متفاوتی داره. ممکن بر اثر تغییرات دمایی زیاد باشه‌ یا در اثر رطوبت کم یا رطوبت زیاد. یا سرد شدن تخم به علت
   دیر خوابیدن قناری ماده روی تخم.

 167. سلام علی اقا قناری هام الان ۱۰ روزه که جفت خوردن زیاد هم جفت گیری کردن یه هفتست که ماده میره تو چال میخابه ولی خبری از تخم نیست امکان داره ماده مشکل داشته باشه یا صبر کنم

 168. سلام.سال نو مبارک
  یه دونه از ماده قناریام.بعد از ی کپه ک تخم گذاشت و جوجه بزرگ کرد..الان حدود ۱ماه ک تخم سری دوم نذاشته.و فقط داخل کپه میخابه و کاغذ داخلش قرار میده.به نظر شما ماده مشکل داره؟

 169. سلام ببخشید من زیاد سوال میپرسم اقا علیرضا قناریم تخم کرد ولی اولین تخمو ک گزاشت فرداش تخم نکرد پس فرداش تخم گزاشت اشکال داره این؟ تخمش پوچ نمیشه؟؟؟ اینجوری؟

 170. سلام آقا حسن. مراحمی عزیز. اگر هر دو قناریتون آماده هستن قفس قناری نر و ماده کنار هم بزار بعد از چهار روز جفتشون بزن. قناری نر به قفس قناری ماده بینداز. بعد سه روز واسشون چال بزار دو هفته صبر داشته باش.

 171. سلام عرض میکنم خدمت شما. قناری رسمی نر پرتغالی رو با گلستر ماده (زرد روشن) جفتشون کردم. نر کاملا آماده و شلاقی میخونه
  چند روز اول ماده به نر محل نمی داد ، بعد چند روز دیدم ماده طول یواش رابطش خوب میکنه چند باری باهم جفتگیری کردن. بعد از ۳ روز واسشون لونه گذاشتم و یه خورده هم پنبه دونه، و یه مقداری هم کف قفس ریختم، ماده واسه خودش چاله درست کرده و مدام در حال گود برداریه.
  سوالم اینه، قناری با دو نژادی رسمی و گلستر چی از آب در میاد؟
  ممنون

 172. سلام میخوام تخم قناریمو با چراغ قوه چک کنم الان ۱۰ روز رو تخمها خوابیده اگه تخمشو بردارم چک کنم دوباره بزارم زیرش خراب نمیشه یا قناریم قهر نمیکنه؟ البته یه چند ساعتی از سر تخم سومش بیحال کف قفس نشسته بود به خاطر ظعفش بود که گذاشتمش نو لونش بهش رسیدم حالش خوب شد به خاطر اون چند ساعت تخمهاش خراب نشدن ؟

  • سلام. در روز های آخر بهتر به تخم دست نزنی زیرا پوسته تخم نازک و با کوچکترین برخورد شکسته خواهن شد. اگر قناریتون از روز اول و دوم روی تخم ها می خوابیده و نطفه شکل گرفته باشه در اثر نخوابیدن تخم سرد شه از بین خواهن رفت. اگرقناریتون از روز سوم روی تخم خوابیده مشکلی پیش نمیاد.

 173. سلام خدمت جناب دانش فر عزیز سال نو مبارک باشه
  ببخشید چن تا سوال دارم اول اینکه جوجه قناری بدنش خیلی سیاهه و زیر شکمش خیلی برآمدگی داره دوم اینکه چرا قناریام زود دارن میرن تو لک بعد ۴ تا از قناریام کلا ی شبه کل پرشون ریخته و ی جفت قناری یورگ دارم الان ماده ۲۱ روز هست ک تو چال میخوابه ولی تخم نمیزاره علتش چیه

  • سلام. ممنون. سال خوبی داشته باشی وحید جان. درمورد تیرگی پوست جوجه‌ قناری مشکلی نیست و نگرانی ندارد نشاندهنده تیرگی پر جوجه در آینده خواهد بود. تولک رفتن بی موقع علت متفاوتی داره میتونه ناشی از تغذیه نامناسب و کمبود پروتین و مواد معدنی باشه یا ناشی از تغییرات شدید دما و یا روشن و خاموش شدن لامپ سالن قناری و وجود نور مستقیم بر روی قناری ها یا وجود کنه در بدن قناری باشه. قناری که ۲۱روز خوابیده چالشو بردار و تقویتش کن.

 174. سلام قناری ماده تو لونه می‌خوابه ولی هنوز تخم نکرده حتی نر هم بعضی اوقات می‌خوابه ولی هنوز تخم نکرده

 175. سلام خسته نباشی اقای دانشفر گل
  عزیز من یه جفت قناری نر و ماده دارم نزدیک ۵٫۶ ماهه نه تخمی گذاشتن نه چیزی لونه هم گذاشتم ولی پنبه هارو میندازن بیرون از لونه
  چیکار کنم باور کن حالم بده

  • سلام آقا محمد علی. ممنون. انشالله که حالتون خوب باشه. اگر شش ماه قناریتون جفت زدی و تخم نزاشتن باید هر دو قناری را از هم جدا کنی وقتی هر دو مست و آماده شدن اونا رو جفت بزنی. به احتمال زیاد یکی از قناری ها آماده نبوده یا قناری ماده به نر علاقه ای نداشته. اگر هر دو قناریتون آماده باشن مشکل علاقه نداشتن قناری ماده به نر خواهد بود.

 176. سلام آقا علیرضای گل
  قناری نر من خیلی آماده هستش،قناری ماده هم همینطور
  یه ماهم هست که جفتشون انداختم
  ولی نه ماده لونه میسازه و نه قناری نر اقدام به جفتگیری می کنه
  خواهش میکنم راهنماییم کنید

  • سلام آقا محمد. قناری ماده رو باید عوض کنی درسته هر دو آماده اند اما قناری ماده به نر علاقه ای نداره باید ماده دیگه رو جایگزین کنی.

 177. سلام آقا محمد. قناری ماده رو باید عوض کنی درسته هر دو آماده اند اما قناری ماده به نر علاقه ای نداره باید ماده دیگه رو جایگزین کنی.

 178. سلام
  آقای دانشفر قناری من ۳ تا تخم گذاشت که بعد از ۱۴ روز تخمشون جوجه نشد تخم شکستم هیچی نبود زرده بود فقط قناریهامو تقویت کردم ۱۰ روز بعد دوباره تخم گذاشتن احتمالش هست دوباره بدون نطفه شه یا چون سری اول بود بدون نطفه بود؟

 179. ممنون از راهنماییتون

 180. سلام قناری نری که جفت داره و ماده اش جوجه داره و جوجه هاشونو بزرگ میکنن میشه با یه قناری ماده دیگه جفت زد مرسی

  • سلام کیوان جان. بله ممکنه. اگر تعداد جوجه ها از سه تا به بالا هست بهتر در تغذیه جوجه ها کمکش کنه تا قناری ماده ضعیف نشه.

 181. سلام خسته نباشید من ی جفت قناری دارم تا حالا دوبار تخم گذاشتن ولی همشون پوچ بودن نطفه ندارن ،میخوستم بدونم با داروی تقویت نطفه درست میشن

  • سلام. ممنون. آقا حسین دوران پرریزی دوران بسیار مهمی برای قناریست چرا که هر چه در این دوره بکاری در فصل جفت گیری برداشت خواهی کرد. نیاز قناری در این دوره به پروتین کلسیم ویتامین ها و میوه و سبزیحات بیشتر است و اهمیت به آبتنی و خواب کافی پرنده. بی توجهی در این دوران سبب پوچ شدن تخم ها در فصل جفت گیری خواهد شد. بله داروی تقویت نطفه آد۳ و مولتی ویتامین بادوم رنده شده بسیار موثر.

 182. باسلام .یه جفت قناری جفت زدم بعد ۲۴ساعت نرو شدید مادهرو زده که سرش زخم شده و یکی ازز پاهاش شکسته باید چیکار کنم ماده خوب بشه و نرو جفت بزنم با تشکر.

  • سلام. هر چه سریع تر جفت ها رو جدا کن. قناری که پاش شکسته سریعا به دامپزشکی با تجربه ببر باید آنتی بیوتیک مصرف کنه و پاش اتل بندی شه وگرنه عفونت به خون قناری زده اون رو خواهد کشت. اگر شکستی میدونی در کدوم قسمت که با لمس خیلی آروم میشه فهمید مواظب باش فشار آوردن باعث بدتر شدن شکستگی میشه . وقتی پای قناری آویز یعنی شکستگی رخ داده مثلا در ساق پا یا ران که اطرافش خون مردگی یا کبودی ایجاد شده میشه فهمید کدوم قسمت. با استفاده از آرد نانوایی به اندازه ای خیلی کم آردو خیس کن طوری که حالت چسبندگی نداشته باشه خمیر رو دور عضو شکسته اتل بندی کن توجه کن این خمیر نباید به گوشت پا
   و عضو بچسبه که باعث خونمردگی و بدتر شدن او خواهد شد بعد از اتل بزار ارد خشک شه و قناری رو کف‌ قفس بزار آبخوری قناری پایین قفس یه ظرف که بتونه راحت دونه بخوره کف قفس بزار و میله ها رو بردار و استفاده از داروی انتی بیوتیک ضروری است در صورت بی توجهی جان قناری رو می گیره زیرا عفونت به خون قناری زده. در صورت مطمئن بودن شکستگی انتی بیوتیک انروفلوکساسین هر ۱۲ساعت یک تا دو قطره به مدت شش روز در دهان قناری چکانده.و باید از مسکن برای تسکین درد طبق داروی دامپزشکی استفاده شه. لطفا به دامپزشکی مراجعه کن. جای قناریتون گرم باشه.

 183. سلام امیدورام جواب سوالم رو بدین..ممنون
  آیا میشه جوجه های قناری رو با هم جفت زد؟؟،
  مشکل شرعی یا چیزی نداره؟؟
  ممنون میشم اگه راهنمایم کنید

  • سلام. جوجه های یک والدین رو نمی شه‌‌ جفت زد. از نظر شرعی مشکلی نداره اما از نظر ژنتیک برای جوجه های نسل آینده مشکل ایجاد خواهد کرد بهتر این کار رو نکنی.

 184. سلام قناری های من هردوشون مست هستند به طوری که قناری نر توی قفس خودش مدام میخونه و می رقصه برای قناری ماده قناری ماده هم علائم مستی داره الان میتونم جفتشون بزنم؟چون تاحالا این کارو نکردم و دفه اولمه
  یه سوال دیگه بعد اینکه انداختمشون توی یک قفس کنار هم اگه قناری نر نخونه مشکلی نیست؟بعد چند روز جفت میخورن؟لطفا کمکم کنید ممنون میشم

  • سلام. آقا یوسف اگر مادتون آمادست بله میشه قناریتونو جفت زد. بعد جفت زدن اگر قناری نرتون نخوند مشکلی نیست اصولا بعد جفت زدن قناری نر از خوندن می افته. جفت خوردن در بعضی قناری ها همان روز اول در بعضی تا ۱۰ روز طول میکشه فقط بعد جفت زدن قناری ها صبور باش.

 185. سلام اقا علی رضا ، قنارمن ، نره نژاده سفید پرتقالی سرامیکی هست و ماده سفید یکدست ، هنوز جفت نزدم
  ۱- به نظرت جوجه هاشون چه رنگی میزنی ؟؟
  ۲ برای اماده کردنشون بهتره که قناری ها روبروی هم باشن یا همدیگه را نبینه؟؟
  ۳- زمانی که میخوان جفت گیری بکنن ،داخل قفس کوچک باشن بهتره یا قفس بزرگتر ؟؟
  از این که وقت میزاری به سوال ها جواب میدی ممنون

  • سلام دوست عزیز
   خواهش میکنم. ممکن جوجه ها رنگ والدین در بیان یا ترکیبی از هر دو. یا به رنگ پدر و‌ مادر والدین که ارثی به جوجه های نسل بعد منتقل میشه. بهتر قفس ها
   روبروی هم بزاری. در قفس بزرگ او نا رو جفت بزن.

 186. سلام اقا علی رضا ، قناری من ارزن که بهش میدم مرتب میخوره ، کلا بخوام بهش ارزن بدم براش مشکلی پیش نمیاد؟؟

  • سلام. ارزن سرشار از کلسیم مشکلی پیش نمیاد ولی تخم کتان برای چربی سوزی و دستگاه گوارش قناری لازم. سعی کن تخم کتان روزانه وعده ای به قناریتون بدی. میوه جات و سبزی جات در هفته فراموش نشه.

 187. سلام خسته نباشد
  من قنازی هام واسه جفت کردن کاملا اماده کردم
  داخل دوتا قفس جداگانه ماده شروع کرد به درست کردن لانه و نر هم آواز های مستانه میخوند
  ولی وقتی میزارمشون پیش هم دوتاشون دست از کار میکشن و جفت نمیخورن
  نره نمیخونه ع ماده هم یه حالتی داره مث اینکه همش میخاد از قفس فرار کنه.
  لطفا بگید مشکل کار از کجاست؟
  احتمالا ای سوال خیلی از دوستان هم باش

  • سلام‌. آقا جواد بعضی وقت ها وقتی قناری نر رو جفت بزنی از خوندن می افته مشکلی نداره .‌ شما قناریاتو جفت بزن بهشون کاری نداشته باش تا به هم عادت کنن. برای قناری ماده که لونه گذاشتی ممکن از مستی تخم بزاره.

 188. سلام اقا علیرضا توروخدا منو راهنمایی کنید من چهار تا قناری دارم یکی از ماده هام اماده اماده بود با یدونه از نرهای امادم زدم…ولی نر توجهی به ماده نمیکرد ماده همش میرفت دنبال نر ..نر هم میزدش ماده همش پر جمع میکنه ولی قناری نر اصا عین خیالش نیس..من به خاطر همین بعد ۲روز جداشون کردم یه نره دگ زدم به ماده ….ولی ماده به این نر حالا توجهی نمیکنه …نمیدونم چرا این قناری نرم رو با هر کدوم از ماده هام زدم جفت نخوردن ماده هام بی حال شدن ..من احساس میکنم ماده هام رنگشون زرد و خیلی بزرگ هستن ..ولی این نرم سبز هستش و ریز ..میگم شاید به خاطر اینه….میشه راهنمایی کنی

  • سلام‌ محمد عزیز. قناری ماده رو با نر قبلی جفت بزن و فقط صبر داشته باش تا به هم عادت کنن حداکثر تا ۱۴ روز بزار جفت باشن عجله نکن.

 189. باسلام یه جفت قناری روبافاصله دوهفته جدا که ماده مسته مست پسش بیرون زده ونر نیمه اماده ولی قرص میخوندکنارهم گذاشتم بغل هم دعوانداشتن غذا میخوردن کاری به کار هم نداشتن ماده ازمستی نک به نوک نر میزد ابتدا نر گارد گرفته وسپس انجام نک به نک میداده وپس ازدوشب اخر شب پس ازتاریکی حمله نر برای جفت گیری ومقاومت ونک زدن ماده به نر وپس ازچهار روز این حمله ازصبح تاشب برای جفت گیری ادامه داره که من هم لونه روگذاشتم ماده به گوشه کز میکنه نر کپ کرده وهر ده دیقه ای مجددا دنبال ماده برای جفت گیری یه چند باری موفق به سوار شدن میشد ولی ماده اذیت میکنه نمیدونم چکار کنم راهنمایی کنید ممنون

  • سلام. آقا صادق دعوای جزیی مشکلی نداره اگر دعوا بین قناری نر و ماده به مدت چند روز شدت گرفت بهتر جفت ها رو از هم جدا کنی.

 190. سلام خسته نباشید یه جفت قناری دارم نره مست هست ماده هم اماده نره دیوونه کننده هس ولی وقتی قناری ماده رو کنارش میزاری داخل دو قفس جداگانه نره دیگه صداش در نمیاد خواهشا راهنمایی کنید

 191. سلام خسته نباشید یه جفت قناری دارم نره مست هست ماده هم اماده نره دیوونه کننده هس ولی وقتی قناری ماده رو کنارش میزاری داخل دو قفس جداگانه نره دیگه صداش در نمیاد خواهشا جواب مارو هم بدیت منتظر جوابیم

  • سلام. ممنون آقا محمد. اگر هر دو قناری مست هستن قناری ها رو‌ با هم جفت بزن‌‌. علت اینه که قناری نر کنار ماده هست از خواندن می افته و نگرانی نداره.

 192. سلام مجدد
  آیا میشه قناری نر یا ماده رو با جوجه های خودشون که الان دیگه بزرگ شدن مست هم هستن جفت زد؟؟؟

 193. ممنون بابت جوابتون ماده الان ده روزه پهلوی نر هست فهمیدم ماده بدقلقه درسته مسته ولی سواری نمیده بانره هم خوبه هرازگاهی هم گارد میگیره به نره سواری میده ولی اکثر اوقات فقط فرار میکنه سر به لونه هم میزنه ازلحاظ تقویت چیزی کم نذاشتم تخم مرغ ابپز دوروزیه بار وبادوم خورد کرده کاهو وغیره ولی به نظر خودم ماده بدقلقه همچین ماده ای ندیده بودم که بعد از چند روباوجود امادگی هردو این اتفاق بیفته ولی بااین حال منتظر میمونم که شاید جوجه ای بگیرمو زحماتم به باد نره ممنون بابت سایت خوب وآموزندتون

 194. سلام ببخشید نر وماده آماده رو جفت کردم ولی ماده نر رو میزنه یعنی نر خوب آماده نبوده امکانش هست راهنمایی بفرمائید

 195. سلام مزاحم وقت شما شدم
  من یه نرسفید دارم که قرص ومحکم میخوندبا یه ماده لیمویی که تقریبا اماده بود جفت زدم بعد از چند روز دیدم که به هم نوک میدن ولی بعضی وقت ها همنر ماده رو میزنه وبالعکس وبرای هم با دهن باز گاردمیگیرن براشون چال گزاشتم وکف قفس الیاف ریختم که ماده شروع کرد به لونه سازی و خدایی چقد زیبا درست کرده براشون دون مخلوط وسیب ودلمه گزاشتم و میخوام بادام هم بدم میخواستم بدونم ایا انتظار این رو داشته باشم که جفت شده اند با این اوصاف نر برای جفت میره سوار بشه ولی ماده فرار میکنه ممنونم ازتون که منو راهنمایی میکنین وتشکر

 196. بهمن جان ازمن هم همینطور بود باید صبر کنی تا دوهفته جفت نشن جداشون کن احتمال داره یکیشون ازانتخابشون خوشش نیاد ولی اولش همینطوره تا چند روز دعوا ودنبا گذاشتن نر برای جفگیری و فرار ماده یه امر طبیعیه تا حداکثر دوهفته ازمن پس از ده روز بعضی مواقع میزاره سوارش بشه بعضی موقع هام فرارمیکنه فقط صبر کن داریم به فصل تولک رفتن هم نزدیک میشیم که قبل فصل نتیجه گرفته بشه

 197. سلام آقا علیرضا
  اگه بعد ۱۴ روز جوجه از تخم بیرون نیومد
  چه مدت بعد خودم اقدام به سوراخ کردن تخم کنم تا جوجه داخل تخم خفه نشه؟

  • سلام. آقا محمد تجربه نشان داده باز کردن
   تخم حتی نیم ساعت قبل از تکمیل جنین منجر به مرگ جوجه قناری خواهد شد. ممکن ۱۴ روز از نظر ما بگذره ولی جنین هنوز تکمیل نشده باشه‌ . خیلی از موارد مشاهده کردم با گذشت ۱۴ روز و با باز کردن تخم جنین تکمیل نبوده. اگر رطوبت محیط مناسب باشه جوجه به محض تکمیل شدن خودش از تخم بیرون میاد. در شب سیزدهم کف زمین رو آبپاشی کن و با استفاده از آب پاش در هوا سالن آبپاشی کن تا تخم ها به راحتی متولد شن.

 198. با سلام بنده قناری ای دارم که تقلید صدا میکنه مثلا صدای فنچ یا مرغ عشق یا گربه در میاره میخوام بدونم تا حالا سابقه داشته؟

 199. سلام.ما ۱قناری نری داریم که مست بود براش ۱جفت ماده آوردیم بااینکه همه شرایط رو رعایت کردم و ازنظرغذاو حمام و …خیلی بهشون رسیدم قناری ماده جفت نخورد.قناری ماده ما باصدای قناری همسایمون هی جیک میزد و واکنش نشون میداد.قناری اونا رو آوردم تا باماده خودمون جفت بزنم.قناری نر خیلی برای جلب توجهش تلاش میکنه.حتی غذا میده بارها بهش.ماده غذارو ازش میگیره و میخوره اما نمک نشناسی میکنه و در آخر سرش داد میزنه و از خودش دورش میکنه.آیا این قناری ماده مشکلی داره یا بالاخره باهاش جفت میشه؟

 200. سلام. آقا محمد تجربه نشان داده باز کردن
  تخم حتی نیم ساعت قبل از تکمیل جنین منجر به مرگ جوجه قناری خواهد شد. ممکن ۱۴ روز از نظر ما بگذره ولی جنین هنوز تکمیل نشده باشه‌ . خیلی از موارد مشاهده کردم با گذشت ۱۴ روز و با باز کردن تخم جنین تکمیل نبوده. اگر رطوبت محیط مناسب باشه جوجه به محض تکمیل شدن خودش از تخم بیرون میاد. در شب سیزدهم کف زمین رو آبپاشی کن و با استفاده از آب پاش در هوا سالن آبپاشی کن تا تخم ها به راحتی متولد شن.

 201. با سلام و خسته نباشید
  اقا علیرضا من ی جفت قناری ۲۰ روز هست ک جفت زدم
  نر از خوندن افتاده
  هفته اول نر مستی میکرد
  ولی العان از مستی افتاده
  فقط دونه دهان هم میکنن .بنظرت از هم جداشون کنم ?
  در ضمن بار اولم هس ک قناری جفت میزن

 202. آقای دانشور عزیز لطفا جواب مارو هم بدید

 203. سلام
  ما یه قناری ماده و یه قناری نر داریم انها را جفت انداختیم و لونه خود را گود کردند ولی از شنبه تا الان تخم نذاشتن اگه میشود بگین چیکار کنم زود تخم بزارد

 204. سلام آقای دانشور بعد از۲۲روز جفت انداختن وجفت گیری یه چند روزی هست ماده پسش بیشتر بیرون زده وحس میکنم تخم میزاره چون احساس میکنم سنگین شده چلغوز ابکی شده حتی ازبس سنگینه نمیتونه رومیله یااینور اونور بپره الیاف به دهن میگیره پنبه دونه لونه گذاشتم الیاف جابه جا میکنه نره لون میسازه پس ماده قناری از دور پیداست ولی اثری ازتخم گذاشتن نیست چندروزی هست که احساس میکنم دیگه اخرای تخم گذاریشه درضمن ماده دوبار پارسال جوجه ازش گرفتن ونه ماده ونه نر هیچکدوم بار اولش نیست اثری از پیچیدن تخم در رحم ماده هم نیست چون ماده سرحاله ولی سنگینه ممنون

 205. سلام من یک جفت قناری دارم نروماده جفت نمیرن چیکار کنم

 206. سلام خسته نباشید من قناریام جفت شدت ۴ تا تخم گزاشت ولی سه تاش نطفه نداشت علتش چیه؟؟
  و این ک یدونه جوجش بزرگ شده ولی پر های سرش و کمرش در نیومده این ب خاطر چیه؟

  • سلام. علت بی نطفه بودن ضعیف بودن قناریتون رسیدگی نکردن و بی توجهی به تغذیه قناریست در زمان‌ پرریزی. زمان پر ریزی مهمترین دوران زندگی قناریست و هر چه در آن زمان بکارید در فصل جوجه‌کشی برداشت خواهید کرد. عامل کچلی جفت کردن دو جفت کاکل دار. یا جفت زدن خواهر و برادر. که کاملا جفت زدن این موارد اشتباست و سبب معیوب شدن قناری خواهد شد.

 207. سلام
  تخم قناری اگه نطفه داشته باشه رو تا چند روز میشه بیرون از لونه نگه داشت تا بعدا که بخوایم دوباره بزاریمشون تو لونه تا قناری روش بخوابه

 208. سلام علیرضا جان قناری نر من از لونه ساختن ماده جلوگیری میکنه و اذیتش میکنه چیکار باید بکنم؟؟

 209. سلام . من پنبه گزاشتم تو لونه قناری ماده میره لونه را درست کنه ولی متاسفانه قناری نر اذیت میکنه من هم جداشون کردم الان ماده داره لونه درست میکنه و نر هم اونر داره براش میخونه جدا کردنشون ک مشکلی نداره ایا؟؟

 210. سلام اقای دانشور قناری مادمون که فکر میکردیم بعدازبیست روزجفت وجفت گیری که فکرمیکردیم تخم داره ازبس سنگین بود که روی چوب نمیتونست بپره وهمش تولون میخوابید وکز کرده پف کرده تخم نداشته ورم روده داشته پسش پف کرده بود منم فکرکردم تخم گیر کرده به وسیله ماساژوروغن زدن چرک از پسش اومدبیرون ومنم ازنر جداکردم چندروز خنکی کاسنی خرفه تخم کاهو سیب زمینی ابپز وبادومش دادم وچندقطره هرروز سرکه سیب توابش پس ازدوروز سرحال وخوب شد وپس ازپنج روز انداختمش پیش نر که مجدد تخم بزار پس از یه هفته مجدد میره تولون میخوابه ولی امروز ازحرف یه سالن دار ترسیدم که گفت قناری که ورم کرده دیگه خوب نمیشه باید بندازیش بره واون نره هم مریض میشه ازاون وامیگیره نرت که هنوز نگرفته ینی بعدا میگیره ینی واگیر داره؟؟؟وتین واقعا ورم روده خوب شدنی نیست میگفت خوب میشه پس ده روز که دیگه بدنش انتی بیوتیک نداره مجدد میگیره وانقدر بعدها میخوره تا بمیره از الان ردش کنی سودت بیش ازضررشه چون همش دونهای گرون خرج یه پرنده بی مصرف میکنی نظره شما چیه؟؟الان هم تولون تا گشنه میشه میاد بیرون تخم هم نذاشته ممنون

  • سلام و عرض ادب خدمت شما دوست عزیز

   به عرض شما برسانم شما به عنوان یک پرورش دهنده اول باید یک عشق باز واقعی باشید بعد به فکر سود و زیان کار

   من به عنوان یک پرورش دهنده باید بگویم این آقای سالن دار واقعا از پرورش فقط آب و دان دادن رو میدونه و دیگرانو نصیحت میکنه. ایا وقتی انسان سرما میخوره اونو باید از خونه انداخت بیرون یا فقط فکر این باشیم که اون میمیره آیا دیگر سرما خوردگی خوب نمیشه. به شخصه یادمه یکی از دوستان پانزده تا قناری برام اورد که اونا رو نجات بدم که همه ورم روده و سینه کاری بودن تمام تلاشمو برای نجات جانشون کردم تا همه رو نجات دادم. افرادی که از آنتی بیوتیک شیمیایی استفاده می کنند پس از چند روز مجددا ورم بر میگرده اما شما روشی که استفاده کردی درست بوده.

   بیماری ورم روده به علت خوردن فضله ممکن بازم پیش بیاد و باید با نظافت و دونه خوری بدون فضله پیشگیری کنی. ورم مجدد بازم هم قابل درمان هست و ممکنه این اتفاق دیگه برای قناریتون نیفته شما نگران نباش و اگر قناری تون سر حال و رگ سیاه از روی شکم رفته پس خوب شده. هر موقع این مشکل براش پیش اومد پونه یا بابونه آسیاب شده رو در آبخوریش بریز هم بدنش رو در برابر بیماری مقاوم میکنه و هم آنتی بیوتیک قوی می باشد که ورم روده رو خوب میکنه. این بیماری واگیر دار نیست خیالتون راحت آقا صادق.

   درود بر شما که برای نجات جان پرندگان از هیچ تلاشی دریغ نمی کنید. موفق باشید

 211. ممنون واسه توضیح جامع وفراگیرتون من ازروش آنتی بیوتیک استفاده نکردم وواقعا سرکه سیب اثر خیلی خوبی گذاشت عرق کاسنی هم همینطور این پونه وبابونه عرقش بهتر نیست توابخوریش بریزم ؟؟؟

 212. درضمن سالن دارها اغلب همه حرفی میزنن چون وقت برای قناری نمیزارن من خودم اینومیدونم که همون سالن دار قناریش وقتی ورم میکرده منتظر مرگش بوده وهیچ کاری نمیکرده من فقط صحبت اینا روگوش نمیدم وفقط باور کن آقای دانشور صحبت شمایی که میدونم مث خودم علاقه به پرنده داری ووقت میزاری برای پرنده اهمیت میدم چون شما واقعا دوست دار پرنده هستی وازهر کوشش برای حفظ جون پرندتون دریغ نمیکند این پرنده ها واقعااحساس دارن زنده هستن وحق زندگی کردن داره ما نباید بی اهمیت باشیم هرکسی نگاهش به پرنده ها فرق داره دلیل نمیشه ماهم نگاه اونو داشته باشیم بنده وقتی چرک از پس قناری کشیدم بیرون وبعد سه ساعت خواص شگفت انگیز سرکه سیب رودیدم وقناریم سرحال شد مث قبلش واقعا خوشحال شدم ولی کسانی هستن فقط میشینن ببینن کی میمیره قناری الان هم قناریم سالمه خیلی خوب فعالیت میکنه نرمال هم هست از شما بابت سایت خوب واموزندتون تشکر فراوان دارم واینو بگم ای کاش دانشورهای زیادی داشتیم که واقعا از صمیم قلب تعصب روی پرنده ها دارن و جوابگو هستن ووقت میزارن وواقعا همه کسی که پای صحبتاشون میشینه علاقمند پرورش پرنده میشه
  واینو بگم ووقتی پای صدای اینگونه پرندها میشینی لذت میبری وهرانسانی اگه انسان باشه بخاطر زنده ماندن این صدای دلنشین ازهرتلاشی دریغ نمیکنه وفکرذکرش اینه که همیشه پرندش سرحال باشه ازوقت وسایت اموزندتون تشکر میکنم به امید اینکه دانشورها همیشه باشن ..

 213. سلام آقا علیرضا
  قناری ماده من تغذیه اش به شدت زیاد شده و بیش از حد هفت تخم میخوره و میترسم چربی بگیره
  به نظر شما من چیکار کنم؟

  • سلام. آقا محمد هفت تخم به علت داشتن چربی زیاد برای قناری بسیار مخرب است و با چاقی و چربی و عدم رعایت این موضوع موجب تورم رگ پا قرمزی به بدترین شکل در نهایت با درمان نشدن به موقع موجب از دست انگشتان و مرگ قناری خواهد شد. هفت تخمو قطع کن فقط در هفته دو بار به اندازه فقط یک قاشق چایخوری بیشتر از این هرگز توصیه نمیشه.

 214. شرمنده آقا علیرضا هفت تخم رو اشتباه نوشتم
  تخم کتان منظورم بود

 215. سلام. آقا محمد هفت تخم به علت داشتن چربی زیاد برای قناری بسیار مخرب است و با چاقی و چربی و عدم رعایت این موضوع موجب تورم رگ پا قرمزی به بدترین شکل در نهایت با درمان نشدن به موقع موجب از دست انگشتان و مرگ قناری خواهد شد. هفت تخمو قطع کن فقط در هفته دو بار به اندازه فقط یک قاشق چایخوری بیشتر از این هرگز توصیه نمیشه.

 216. سهره با عرض سلام و احترام به همه زحمت کشان و در راس آنها آقای دانش فر عزیز،، من یه جفت قناری داشتمبا توجه به نکاتی که شما فرموده بودید بعد از اینکه هر دو آماده و مست شدن جفت انداختم و جفتگیری هم انجام دادن، ولی متاسفانه دیروز در قفس باز مانده بود و قناری ماده فرار کرد، و امروز رفتم و از پرنده فروشی یه قناری ماده به اصطلاح گفته پرنده فروش آماده جفت شدنه، خریدم اما هنوز جفت ننداختم گفتم اول از شما مشورت بگیرم که آیا به نظرتون قناری نر میتونه دو باره با یه ماده دیگه جفت بره یا نه؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.

 217. آقا علیرضا متنمو اصلاح کرده بودم و شرمنده متوجه نشدید
  قناری ماده من تغذیه اش به شدت زیاد شده و بیش از حد تخم کتان میخوره و میترسم چربی بگیره
  به نظر شما من چیکار کنم؟

  • سلام محمد عزیزم. می تونی تخم کتانو کمتر در اختیارش بزاری و به عرض شما برسانم تخم کتان چربی سوز و برای قناریتون مشکلی پیش نمیاد. البته تخم کتان اصلی رو میگم .

 218. سلام من یک قناری نر گلاستر داشتم و بعدش یک قناری ماده رسمی سیز گرفتم نر ابلق زرد هست نر ماده رو جدا کردم پر روی مقعد قناریی نر رو زدم دیگه نر ریزه خوانی نمیکنه ماده هم زیق زیق میکنه نر هیچ علاقه به ماده نشون نمیده نشون دادم میکن قناری ها اماده هستن تقریبا نر رو پیش ماده گذاشتم هم دیگه رو میزدن جدا کردم وبعدش من یک قناری زرد جوجه دارم وقتی میخونه گلاستر ریزه خونی میکنه برای ماده چال گذاشتم پمبه هارو تیگه پاره میکنه ماده هم خیلی علاقه نشون نمیده ولی یک کم چرا الان چیکار کنم تشکر/

  • سلام متین جان.

   خدمت شما دوست عزیزم عرض می کنم که هرگز پر مقعد قناری رو نباید کند زیرا در جفت گیری بسیار موثرند.
   قناری نر شما هنوز آماده نیست باید آوازش رو قرص محکم و مست بخونه و مقعدش برآمده باشه بعد با قناری ماده آماده جفت زد.
   الانم که فصل گرما شروع شده و در اثر گرما قناری ها تولک میرن و پرریزی رو شروع می کنن.
   این دوران بسیار مهم در فصل جوجه کشی آینده.
   باید تغذیه: ویتامین ها میوه و سبزی کامل باشه چون در این دوران ممکن بیمار شن که با تغذیه درست و آب بازی مرتب میشه تولکی رو با موفقیت به پایان رساند.

 219. سلام
  قناری نر دارم که حسابی میخوند شلاقی
  براش یه ماده گرفتم جفت کردم ولی خوب جواب نداد بعد از یک هفته جدا کردم یه ماده دیگه براش گرفتم جفت خوردن لونه گذاشتم براشون چهار تا تخم کرد که سه تاش تو لوته بود یکی رو رو نی تخم کرد شکست بعدیا رو خودش رفت تو لونه اش
  ده روز خوابید رو تخم ها ولی خوب تخم ها پوک شدن و نطفه نداشتن لونه رو برداشتم
  الان ماده نر رو دنبال میکنه پراش رو میکنه که لونه بسازه
  راهم نمیده برا سوار شدن خیلی ام بیقراره

  چه کنم که مشکلشون حل بشه

 220. ببخشید میخواستم بگم که زیر شکم قناری گلاستر نر رانگاه کردم مقعدش بالا اومده و ماده هم زیر شکمش قرمز وبزرگ شده قناری نر و ماده با قناری های دیگه جفت گیری شدن نمیدوم الان که پرروی مقعد قناری رو کندم و فصل گرماست میتونم جفت بزنم پر نر رو کندم

 221. سلام آقا علیرضا
  ظرف آبتنی برای قناری گذاشتم ولی اصلا آبتنی نمی کنه
  خودم میتونم قناری رو آبتنی بدم؟
  با تشکر از همه راهنماییتون

 222. ببخشید قناری نرم دو سال داره ولی اصلا اواز نمی خونه مادم هم جیک جیک های زیادی میکنه قناری ترم هم به ماده غذا می دی میشه بگید چرا قناری نرم اواز نمی خونه

 223. اقا دانش فر عزیز جواب مارو هم بده ما هم متظریم به نظر شما نر منو میتون مبا ماده جفت بزنم شرایتم رو بالا گفتم

 224. النان پنج روز هست نر ماده جدا هستن ماده بی رقرار نر هم کم پیش میخونه به نظر شما میتونم الانجفت بزنم پس قناری نر بالا اومده ولی ماده خیلی اماده نیست اصلا اماده نمیشه

  • سلام متین جان

   به علت اینکه قناری ماده آماده نیست نمی توان اون رو جفت زد…

   برای اینکه قناری ماده آماده شه در قفس لانه قرار بده و نور اتاق رو زیادتر کن و هر روز به پرنده آب بازی بده…

   انشاالله خیلی زود آماده جفت گیری میشه

   شاد شاد باشید…

 225. سلام آقا علیرضا
  ظرف آبتنی برای قناری گذاشتم ولی اصلا آبتنی نمی کنه
  خودم میتونم قناری رو آبتنی بدم؟
  با تشکر

 226. ماده ب ه یک پرنده فروش نشون دادم میگه یک ماه دیگه جفت میخورن پس ماده یکم بالا اومده نر امادست گذاشتم پیش هم ماده نر رو میزنه نر هم فرار میکنه براشون چال گذاستم هنوز کار خواستی انجام ندادند به نظز ره تون جدا کنم ماده هی پر پر میزنه و زیزه خونی میکنه این و این هم میره به نظر شما برای تقویت قناری ماده چی کار کنم نر ماده هر کاری میکنم اب بازی نمیکنن به قناری ماده و نر شاه دادنه دادم که اماده شدن و گر نه اماده نمیشدن ماده پسش ورم کرده تقریبا شبیه عکس وی سایت ها شده که دیدم و به نظر شما گلاستر نر با رسمی جفت میخوره وسوال اخر چطوری پر قناری گلاستر رو بزنم با تشکر از رسیدگی شما

  • سلام آقا متین عزیز

   بنده عرض کردم قناری مادتون آماده نیست اونو جفت نزن و داخل قفس قناری ماده چال بزار باشه تا ماده زودتر آماده شه و هر دو جدا از هم باشن.
   در مصرف شاهدانه زیادروی نکنید که سبب چربی و گرمی قناری ها خواهد شد و بسیار آسیب پذیر است.

   بله گلاستر با رسمی معمولی جفت خواهند خورد. دست به بال و پر قناری ها نزن خودشون در فصل تولک پرریزی خواهند کرد در بال ها شاهرگ هایی وجود داره که کندن آن ها موجب خونریزی خواهد شد. ظرف وانو برای قناری ها بزار و از شون دور شو خودشون شنا خواهند کرد.

 227. باسلام.سوالی دارم لطفا راهنمایی کنید و در ایمیل جوابم رو بدهید
  دوتاقناری نر دارم یکی یک سالو نیمه و یکی دوساله.وقتی از هم دور باشند رقابتی با هم میخونند ولی وقتی همدیگه رو ببینند یا نمیخونن یا اونی که دوسالش هست میخونه.وقتی قفسهاشون کنار همدیگه هست دائم به میله های قفس چسبیده اند و باهم چیرچیر حرف میزنند وقتی ازهم جداشون میکنم شروع به سرو صدا و بیقراری میکنم.این دوتا چشونه؟ممنون میشم جواب بدین

 228. سلام میخواستم بگم که قناری ها رو جدا کردم برای ماده چال گذاشتم نور هم زیاد کردم قناری نر رو در اوردم سریع رفت روی قفس ماده نشت ماده هیچ عکس العملی نشون نداد قفس نر ماده رو گذاستم پیش هم نه نر میخوند و نه ماده ریزه خونی میکرد بین فقس ها رو جدا کردم که هم دیگه رو نبینن و ماده فقط میره تو چال چال رو نگاه میکنه و پنبه ها رو میریزه بیرون و ماده خیلی ضعیف هست به نظر شما نر ماده همدیگه رو ببینن با نه از هم جدا باشن به نظر شما ماده من کی مست میشه و دیگه برای مسترشدن چی کار کنم نر و ماده رو ابتنی دادم و میخواستم بدونم که اگه نر ابلغ زرد باشه وماده سبز جوجه ها چه رنگه میشن ممنون بابت پاسخ گویی شما با تشکر

 229. سلام و ارض ادب میخاستم بگم که من یک دونه قناری نر جوجه دارم که بر اثر ضربه شدید مچ پاش و انگشتان جلو شکسته و از ناخن و پایش خون میاد میخواستم بگم که به نظرتون چی کار کنم قناری خیلی بی حال است و اصلا پای شکسته رو روش چوب نمیزاره

  • سلام. به وسیله پنبه یا دستمال قسمت آسیب دیده رو گرفته تا خونریزی قطع شود. قناری تنها تو قفس باشد. زیاد بهش نزدیک نشید که آسیب دیدگی بدتر می شود.
   میله و چوب نشمین گاه رو حتما بردارید و آبخوری را پایین قفس بگذارید و ظرف غذا خوری که راحت غذاشو بخوره در کف قفس بگذارید.
   سریعا به دامپزشکی مطمئن بروید قسمت آسیب دیده رو آتل بندی کند و آنتی بیوتیک مورد نظر مصرف کند.
   در صورت اتل بندی نشدن و راه یافتن عفونت به خون قناری تون زیاد دوام نمیاره و جونشو متاسفانه از دست میده.
   متین جان در سایت مسترپت کتابی در مورد پرورش قناری موجوده که تمامی اطلاعات رو به پرورش دهنده آموزش میده تا در مواقعی که دچار چنین مشکلاتی میشیم از قبل آموزش دیده باشیم و به موقع جان قناری مون رو نجات بدیم.
   انشالله که حال قناری تون با اقدام به موقع شما خوب شه.

 230. با سلام خیلی ممنون بابت کمک شما قناری حالش به تر شده میخواستم بدونم که قناری ها هم دیگه رو ببینن یا از هم دور باشد صداشون را بشنوند

 231. سلام آقای دانش فر عزیز
  من یک جفت قناری درشت
  دارم هر دو هم آماده و با هم جفت انداختم مشکلی که هست قناری نر نمی تواند بخوبی عمل جفت گیری رو انجام بده
  اینم بگم که ماده قناری هم بلند
  میشه برای جفت گیری راح تر دم ماده رو کشید یا نه
  با تشکر

 232. سلام آقای دانش فر
  ماده قناری بنده داری دم بلندیست
  و اینکه قناری نر نمی تواند به درستی عمل جفت گیری رو انجام بده
  سوالم این هست که برای جفت گیری بهتر میتوان دم ماده را قیچی یا اینکه کشید
  با تشکر

 233. سلام وارض ادب خدمت اقای دانش فر من یک نر دارم وقتی اهنگ برا ش میزارم شلاقی میزنه ووقتی اهنگ نمیزارم کمتر میزنه حالا قناری مست هست یانه

 234. سلام خدا قوت یه جفت نرو ماده مست دارم که ماده بار اولشه
  ۷ روزی هشت جفت زدم و چال گذاشتم جفت هم خوردن لون هم میسازن به هم غذا هم میدن ماده کل روز مشغول لونه روزی چند بار جفت میخورن ولی تخم نمیذارن . تخم مرغ و بادام و کتان ارزون مولتی ویتامینشون هم براهه
  به نظرتون مشکل از کجاست؟؟؟؟

 235. سلام یه سوال داشتم راجع به قفس قناری من جدیدا یه قفس بزرگ خریدم که یه قفس بزرگ دیگه زیرش جوش خورده و چفت شدهه بهم گفتن بهترین حالت قفس جفت کن قناری همینه منم این سوال برام پیش اومده که قناری نر رو بالا بزارم یا ماده رو..و یه سوال دیگه اینکه اگر پرنده تو قفس پایینی درحال چرت زدن باشه وپرند تو قفس بالایی بپره رو کف این ترسیدن باعث مشکل خاصی نمیشه؟

 236. سلام
  من دوتا قناری یکی نر و یکی ماده دارم
  ماده بار اولشه.از مستی یدونه تخم گزاشت
  دوتا قفساشونو چند رور گزاشتم کنار هم و بعد انداختم توی ی قفس
  نر سمت جفت گیری میرفت ولی ماده جنگ و دعوا میکنه باهاش و پا نمیده
  چند روز بعد لونه گزاشتم و ماده ۴ تا تخم گزاشت ک بدون نطفه بودن
  الان یک ماه گذشته و ۳ بار چهارتایی تخم گزاشته ک همش بدون نطفس
  نمیدونم باید چیکار کنم

 237. سلام من یه ماده پرتغالی دارم و یه نر دورگفر میشه ایندو رو باهم جفت کرد هردو هم سرحال و اماده هستند

 238. سلام . من یه جفت قناری گلاستر دارم.زمانی ک خریدمشون گفتن که تو پرریزی هستن قفسشونم از هم جدا کردم. الان دو ماه گذشته قناری نر هنوزم اواز نمیخونه ولی کاغذ کف قفسو نوک میزنه و پاره میکنه. قناری ماده هم گوشه گیر شده بیشتر وقتا تو جا دونی نشسته براش لونه هم گذاشتم اصلا ازش استفاده نکرد . پیش دامپزشک بردمشون ای روی مدفوع که سفیدیش زیاد بودگفتن عفونت کلیه و روده دارن دارو دادن دادم خوردن ولی خیلی فرقی نکردن . نمیدونم الان رفتاراشون نشونه جفت انداختنه یا چیز دیگه ای! میشه لطف کنید راهنماییم کنید.

 239. سلام خسته نباشید قناری نر رسمی رو با قناری دورگ فر میشه جفت انداخت
  بعد قناری بعد از جفت گیری اگه جدا کنیم از ماده شروع به خوندن میکنه یا نه از خوندن میفته ؟

 240. سلام
  منت۴تا نر دارم ۱ماده ولی نر پرتغالی بیشتر باماده جور وبهش جواب میده آیا الان جفت بزنم مشکل نداره
  سوال بعدیم اینه که بقیه نرهام نمیخونن لطفا راهنمایی کنین

 241. سلام خسته نباشید من یه قناری نر رسمی بلند دارم وهم ماده رسمی بلند،ولی قناری نربا یکی ماده جفت گیری کرده،الان یکی ماده جدید گرفتم الان قناری نرمیتونه با ماده جدیدجفتگیری کنه؟؟؟؟؟؟

 242. سلام تقریبا سه روزی هست که قناری نر و ماده رو تو یک قفس کردم با وجود اینکه چال کردن ولی هنوز دعوا میکنن و قناری نر دائم میخواد ماده رو بزنه و اذیت میکنه حتی اجازه دونه خوردن بعضا به ماده نمیده بنظرتون مشکل کجاست ؟

 243. سلام،دوستان آیا جفت زدن قناری رسمی بلند با قناری معمولی مشکلی واس جوجه داره یا اصلا جفت میخورن اگ فرق داشته باشن؟؟!ممنون میشم اگ جواب بدین

 244. سلام و خسته نباشید
  من قناری هام همه حالت های مستی رو دارن، ولی پس قناری هارو به دلیل ترسیدن زیادشون نتونستم نگاه کنم. ولی بقیه حالت های مستی رو دارن.
  الان ب نظرتون وقت خوبی برای جفت زدنشون هست یا صبر کنم؟
  و اینکه اگه همینجور بمونن، ممکن هسن مستیشون از بین بره یا اتفاق دیگه بیفته؟
  بعد اینکه خونه ما اکثرا شلوغه و تا دیر وقت برقا روشن میمونن و قفس نر الان بالا سر ماده گذاشتم
  یه سوت میزنم نر شروع میکنه خوندن و ماده هم یه سر جیک جیک و بال بال میزنه
  و اینکه خدا خیرتون بده واسه راهنمایی های خوبتون که تو نظرات دیدم

 245. سلام قناریامو چند بار جفت زدم خیلی دعوا میکردن
  امروز از دست خوندن قناری نرم عصبانی شدم انداختم پیش هم که دیگه نخونه یهو دیدم قناری نر باصدای بلند تری خوندو گزاشت دنبال ماده ۳بار امروز این اتفاق افتاده میخواستم بدونم جفت شدن یا نه ولی هنوزم قناری ماده نرو میزنه لطفا جواب بدین ممنون

 246. سلام خسته نباشین من یک جفت قناری دارم قبلا جفت بودن تخم هم گذاشتن بعد تخم هاشون باز نشد من برای چند روز جداشون کردم تا ماده تقویت بشه حالا که گذاشتمشون کنار هم ماده آماده هست لانه هم آماده کرده ولی نر جفتی نمیزنه چکار کنم

 247. سلام خسته نباشید.من قناری ماده خریدم۲هفتس باقناری نردریک قفس هستند. قناری نر درلانه میخوابد وقناری ماده به قناری نرغذا میدهد بهنظرم عجیب میاید چون اصولاباید نربه ماده غذابده لطفاراهنماییم کنید🙏🏻

 248. با عرض سلام من قناری نر و ماده رو یکی کردم ولی ماده نرو می زنه
  و نر فرار می کنه تازه نر هم بار اول هست که جفت می زنه و ماده هم
  بال هاشو باز می کنه و به دنبال نر هست جوای بدید لطفا

 249. سلام خسته نباشید.. من ی قناری دارم ی بالش شکسته چن روز پیشجفتش زدم جفت گیری هم میکنه میخاستم بدونم میتونه درس جفت گیری کنه تخم هاش نطفه داشته باشن یا خیر یا ربطی ب‌به بال نداره؟

 250. سلام من یه قناری ماده دارم یه قناری نر قناری ماده مدفوع ش سبز آبکی نمیدونم چشه نر هم خیلی مست میخونه ماده هم یه روز زی خونی کردن نر و ماده رو هر کدوم تو یک قفس گذاشتم چه موقع بزارم مشون پیش هم

 251. سلام قناری ماده من آماده هست ولی دم نداره میتونم بدم به جفت

 252. سلام خسته نباشید من ی قناری ماده آماده دارم ولی دم نداره میتونم بدم به جفت ممنون میشم اگر جواب بدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *