آخرین خبرها
خانه / سالن پرورش مرغ عشق / چگونه سالن پرورش مرغ عشق راه اندازی کنیم؟ ۷ گام تا راه اندازی سالن پرورش

چگونه سالن پرورش مرغ عشق راه اندازی کنیم؟ ۷ گام تا راه اندازی سالن پرورش

 راه اندازی سالن پرورش مرغ عشق بسیار پر سود و در عین حال آسان تر از پرورش قناری است. مرغ عشق ها طرفداران زیادی دارند. بسیاری از خانواده ها از مرغ عشق بعنوان یک حیوان خانگی در خانه هایشان نگه داری می کنند.

مرغ عشق ها پرندگان با مزه و در عین حال خجالتی هستند. اما اگر از بچگی با افراد خو بگیرند می توانند دست آموز شوند.

طول بدن مرغ عشق ها بین ۲۳ تا ۲۶ سانتی متر است. یکی از مهم ترین ویژگی هایی که این پرنده برای پرورش دارد. سرعت تکثیر مرغ عشق است.

مرغ عشق نسبت به قناری سرعت تکثیر بالاتری دارد. طول عمر این پرنده بین ۷ تا ۸ سال است.  وزن این پرنده بین ۴۰ تا ۴۵ گرم است.

مرغ عشق ماده در هر نوبت به طور متوسط بین ۴ تا ۶ تخم می گذارد. در مواردی مشاهده شده است که تا ۸ تخم هم میگذارد.

جوجه های این پرنده بعد از ۱۸ تا ۲۱ روز از تخم بیرون می آیند. بین ۲۴ تا ۲۸ روز در لانه می مانند.

بسیاری از دوستان در رابطه با راه اندازی سالن پرورش مرغ عشق سوال پرسیده بودند. به همین خاطر تصمیم گرفتم این مقاله را بنویسم

و شما را با مراحل راه اندازی سالن پرورش مرغ عشق آشنا کنم.

 

چگونه سالن پرورش مرغ عشق راه اندازی کنیم؟ ۷ گام تا راه اندازی سالن پرورش

برای اینکه بتوانید یک سالن پرورش حرفه ای راه اندازی کنید باید یکسری مراحل را طی کنید. اصولی کار کردن رمز موفقیت در راه اندازی سالن پرورش است.

برای هر کاری باید با شناخت و آگاهی وارد شوید. کار پرورش هم نیاز به آگاهی و تجربه دارد.

باید بدانید در کار پرورش شما با جان پرندگان سر و کار دارید. کوچکترین اشتباه شما بر اثر بی تجربگی به قیمت گرفتن جان پرندگانتان تمام می شود.

شاید شمایی که این مقاله را می خوانید. هیچ تجربه ی قبلی در زمینه ی پرورش نداشته باشید و کمی با حرف هایم ته دلتان خالی شده باشد.

شاید پیش خودتان بگویید ما که تجربه نداریم چه کار کنیم که در کار پرورش شکست نخوریم؟!

باید به شما بگویم که در زمینه ی پرورش باید تا می توانید از تجربه ی افراد موفق و با تجربه استفاده کنید. زیاد مطالعه کنید. برای آموزش ارزش زیادی قائل شوید.

متاسفانه آموزش ها معتبر و کاملی در رابطه با پرورش پرندگان در ایران وجود ندارد. به همین خاطر باید هر آنچه را که مطالعه می کنید باز برای درست بودنش تحقیق کنید.

اتفاقا تیم مسترپت هم برای همین هدف راه اندازی شده است. می خواهیم تا می توانیم تجربیات و اطلاعات کاربردی معتبردر اختیارتان بگذاریم تا کمتر دچارضرر شوید.

دوستان پرورش دهنده اصلا نگران نباشیدشاید برای شروع راه اندازی سالن پرورش کمی سردرگم باشید و ندانید دقیقا باید چه کارکنید. ما قصد داریم برای راه انداری سالن پرورش مرغ عشق مراحل و اصولی را که باید مد نظر داشته باشید را خدمتتان معرفی کنیم.

با دانستن این ۷ مرحله دیدتان نسبت به راه اندازی سالن پرورش مرغ عشق باز می شود و دقیقا می فهمید چه کارهایی باید انجام دهید. با ما همراه باشید.

 

۱ . ایجاد مکان مناسب برای پرورش مرغ عشق

اولین قدم برای شروع راه اندازی سالن پرورش ، ایجاد مکان مناسب است. در حقیقت پرورش به دو صورت آویاری و قفسی صورت می گیرد.

هر کدام از روش ها، مزیت ها و معایب خودش را دارد. اما من توصیه می کنم پرورش مرغ عشق را به صورت قفسی انجام دهید.

شما باید در رابطه با معایب و مزایای پرورش گله ای یا قفسی مرغ عشق ها تحقیق کنید. باید متوجه شوید کدام روش بهتر است. و برای هر کدام از روش ها به چه تجهیزات، وبه چه مساحتی مکان احتیاج دارید؟

باید قبل از خریداری مرغ عشق های مولد تصمیم خودتان را بگیرید کدام روش پرورش را می خواهید انجام دهید. و تجهیزات لازم را فراهم کنید.

این را مد نظر داشته باشید که مکان پرورش، محیط رشد و تکثیر پرندگان است. به همین خاطر باید منبع آرامش و امنیت آنان باشد.

 

۲ . خرید مرغ عشق های مولد

بارها تاکید کرده ام خرید مولد ها یکی از حساس ترین مراحل راه اندازی سالن پرورش است. اگر نتوانید مولد های سالم و خوبی را برای تکثیر و پرورش انتخاب کنید. نباید به نتیجه ی پرورشتان امیدوار باشید. در واقع انتخاب صحیح مولد ها یک مهارت است که پرورش دهندگان حرفه ای این مهارت را به خوبی بلد هستند. یکسری نکات و اصول در زمان خرید مولد ها وجود دارد که این نکات را باید به خوبی یاد بگیرید و از آن برای انتخاب صحیح مولد ها استفاده کنید. با یکسری علائم بتوانید فرق بین پرندگان مریض و سالم را در هنگام خرید متوجه شوید.

بعنوان مثال مرغ عشق های سالم بسیار شاداب هستند و چشمان براقی دارند. مرغ عشق های مریض چشمان خواب آلودی دارند و پف می کنند و بی تحر ک اند. مرغ عشق های مولد باید حتما واکسینه شده باشند.

و نکته ی دیگر این است که بهتر است پرندگان مولد را از تولید کنندگان معتبر خریداری کنید.

 

۳ . ضد عفونی و بهداشت سالن مرغ عشق ها

پاکسازی و ضد عفونی سالن پرورش مرحله ی بسیار مهم و پر اهمیتی است. سلامتی مرغ عشق هایتان به این مرحله وابسته است. مرحله ی پاکسازی و ضدعفونی طی دو مرحله باید انجام شود. یکی قبل از ورود مرغ عشق ها به سالن پرورش و دیگر بعد از ورود مرغ عشق ها. اگر نسبت به پاکسازی و ضدعفونی سالن مرغ عشق ها بی تفاوت باشید. سالن پرورشتان پناهگاه میکروب ها و ویروس های مختلف می شود و مرغ عشق هایتان را درگیر بیماری می کند. حتما حتما هر هفته تجهیزات سالن پرورش را به خوبی بشورید. هر ماه تجهیزات و کل محیط سالن را بعد از شستشو ضدعفونی کنید.

جالب است بدانید مهم ترین راه پیشگیری بیماری ها پاکسازی و ضدعفونی سالن پرورش است.

 

 ۴ . فراهم کردن تجهیزات مورد نیاز برای مرغ عشق ها

فراهم کردن وسایل لازم برای پرورش مرغ عشق بسیار ضروری است. در قفس پرورش باید ظروف آب، غذا ، سنگریزه، کف دریا، میله و وسایل بازی باشد.

بهتر است کف قفس را با کاغذ های غیر چاپی بپوشانید.برای مرغ عشق ها از میله های چوبی به جای میله های پلاستیکی استفاده کنید. از میله های متعددی در سایز های مختلف استفاده کنید. در ضمن اگر از چوب درختان استفاده کنید بهتر است.مرغ عشق ها پرندگان بالا رونده ای هستند و دوست دارند از شاخه و برگ درختان بالا بروند و بازی کنند.

 

۵ . یادگیری اصول و نحوه ی نگهداری مرغ عشق

تا زمانی که نسبت به اصول و نحوه ی نگهداری مرغ عشق ها آموزش ندیده اید کارتان را شروع نکنید!

اگر بیاد داشته باشید گفتم یکی از حساس ترین مراحل راه اندازی سالن پرورش مرغ عشق، مرحله ی خرید مولد هاست.

اما بهتر است بدانید که حتی اگر بهترین مولد ها را هم داشته باشید تا زمانی که در اصول نگهداری پرندگانتان لنگ بزنید باز هم نمی توانید به سودآوری برسید.

اصول و نحوه ی نگهداری قناری ها شامل :

۱ . تغذیه

۲ . ویتامین ها و مواد معدنی

۳ . آب آشامیدنی

۴ . دما

۵ . رطوبت

۶ . نور

بعنوان یک پرورش دهنده باید نسبت به تغذیه ی اصلی و تقویتی مرغ عشق ها اطلاعات کاملی داشته باشید. همچنین بدانید که به چه میزان باید آب، ویتامین ها و مواد معدنی، دما، رطوبت و نور را برای پرندگانتان فراهم کنید.

تغذیه ی مناسب شرط بقا و تکثیر مطلوب از پرندگانتان است. پس به یادگیری اصول و نحوه ی نگهداری مرغ عشق ها نگاه ویژه ای داشته باشید. در ادامه درمورد این اصول صحبت خواهم کرد.

 

تغذیه

غذای مرغ عشق ها چیست؟ رژیم غذایی مناسب برای مرغ عشق

دانه ی ارزن،کتان و جوانه ی گندم از اصلی ترین غذای مرغ عشق است. مرغ عشق ها به دانه ی ارزن و کتان علاقه ی زیادی دارند.

برای فراهم کردن دانه بهتر است به ازای هر یک کیلو ارزن، ۲۰۰ گرم تخم کتان به آن اضافه کنید. جوانه های دانه ها مثل جوانه ی گندم سرشار از ویتامین هاست. که متاسفانه خیلی از پرورش دهندگان از خاصیت و ویتامین های جوانه ها غافل هستند و استفاده نمی کنند.

به شما پرورش دهندگان پیشنهاد می کنم حتما از جوانه های دانه ها به مرغ عشق هایتان بدهید. اما باید بدانید فراهم کردن دانه ی ارزن و کتان برای مرغ عشق ها غذای کاملی نیست.

در فصل تولید مثل و جفت گیری، مرغ عشق ها به رژیم غذایی کاملی احتیاج دارند. تا بتوانند بخوبی جفتگیری و تولید مثل انجام دهند. در ادامه قصد دارم در مورد انواع رژیم های غذایی مورد نیاز مرغ عشق ها برایتان صحبت کنم.

 

به مرغ عشق ها سبزی بدهید

مرغ عشق ها به سبزی ها علاقه دارند. سبزی باید جزیی از برنامه ی غذایی مرغ عشق باشد. شما می توانید به مرغ عشق هایتان، تره، شوید، کاهو، اسفناج، هویج و کرفس بدهید. سبزی در قبل از زمان جفت گیری و زمان تخم گذاری برای مرغ عشق ها مفید است.

سبزی های تازه خصوصا تره سرشار از ویتامین A هستند. شما باید برگ سبزی هایی مثل چغندر، کاهو، اسفناج و هویج را بیشتر به مرغ عشق هایتان بدهید.

توجه داشته باشید که سبزی هایی مثل شوید، جعفری، کاهو طبیعتی سرد دارند اما تامین کننده ی آهن بدن مرغ عشقها و همچنین اشتها آور و ضد یبوست هستند. برای اینکه طبیعت سرد این سبزی ها را خنثی کنید لازم است به مرغ عشق ها هویج بدهید. هویج طبیعت گرمی دارد. همچنین سرشار از ویتامین A و املاح معدنی است.

 

به مرغ عشق ها میوه بدهید

اگر می خواهید مرغ عشق هایی با عمر طولانی و جوجه های قوی داشته باشید به آن ها میوه بدهید. میوه هایی مثل سیب، گلابی، انجیر، پوست هندوانه برای مرغ عشق بسیار مناسب هستند.
توجه داشته باشید که میوه ها تازه باشند و بعد از شستشو به مرغ عشق ها بدهید. برای دادن میوه باید میوه ها را قطعه قطعه کنید. مثلا سیب یا گلابی را قطعه قطعه کنید و هویج ها را رنده کنید و بعد به مرغ عشق هایتان بدهید.

مرغ عشق ها به انگور هم علاقه ی زیادی دارند. برای دادن انگور بهتر است آن را دو نیم کنید و در قفس پرنده بگذارید.
سیب، بهترین میوه برای مرغ عشق ها است. سیب طبیعتی معتدل دارد و سرشار از ویتامین های گوناگون است.

 

مکمل های مورد نیاز مرغ عشق

مکمل های مهم برای مرغ عشق ها، سنگریزه و صدف دریا است. شاید پیش خودتان بگویید چرا باید به مرغ عشق ها سنگریزه بدهیم؟
باید بگویم که پرندگان دانه خواری مثل مرغ عشق، قبل از خوردن دانه سنگریزه می خورند. سنگ ریزه ها در سنگدان دانه ها را می شکند و به هضم دانه ها کمک می کند.

اما توجه داشته باشید که سنگریزه ها آلوده نباشند. برای ضد عفونی سنگریزه ها می توانید مقداری آب به آن اضافه کنید و روی حرارت بگذارید.

مرغ عشق ها به کلسیم و مواد معدنی احتیاج دارند. کف دریا کلسیم و مواد معدنی موردنیاز بدن مرغ عشق را فراهم می کند. علاوه بر آن مرغ عشق ها می توانند برای جلوگیری از بلند شدن نوک منقارشان از کف دریا استفاده کند. کف دریا را یک جای ثابت در قفس بگذارید تا جا به جا نشود.

به شما پیشنهاد می کنم مقاله ی جفت گیری مرغ عشق و تاثیر شرایط نگهداری در تولید مثل را بخوانید.

 

۶ . یادگیری روش تکثیر و جفت گیری ازمرغ عشق

همه چیز به تکثیر و جفت گیری مرغ عشق هایتان بستگی دارد. اگر بتوانید شرایط مطلوبی را برای جفت گیری ازمرغ عشق ها فراهم کنید قطعا می توانید به درآمد و سودآوری خوبی از سالن پرورش  دست پیدا کنید.

بنابراین تا می توانید در رابطه با جفت گیری و روش های تکثیر قناری اطلاعات بدست آورید. بهتر است در زمینه ی جفت گیری مرغ عشق ها از تجربه ی دیگر پرورش دهندگان استفاده کنید. تا میزان خطا و اشتباهاتتان به حداقل برسد و سریع تر به درآمد زایی برسید.

 

۷ . پیشگیری و درمان درقناری ها

بارها گفته ام که شما پرورش دهنده هستید نه دامپزشک! پس بعنوان یک پرورش دهنده باید تمرکز اصلیتان روی پیشگیری باشد نه درمان!

پرورش دهنده ای نتیجه ی مطلوبی از سالن پرورش میگیرد که تمام تلاشش بر این باشد. پرندگانش درگیر بیماری نشوند.

شرط لازم برای این کار، رعایت اصول و نکاتی است که در طول پرورش باید انجام دهید.

اگر شما تمام سعیتان را بکنید که نسبت به اصول و نکات پایبند باشید و سهل انگاری نکنید، به ندرت شاهد بیماری پرندگانتان خواهید بود. شما باید تمامی روش های پیشگیری از درمان را یاد بگیرید و اجرا سازی کنید.

فراموش نکنید که در قبال جان پرندگانتان موظف و مسئول هستید.

 

جمع بندی و سخن پایانی

همانطور که در این مقاله متوجه شدید راه اندازی سالن مرغ عشق نیاز به تجربه و کاربلدی دارد. شما اگر با آموزش و استفاده از تجربه ی افراد موفق وارد کار پرورش شوید حتما موفق می شوید.

راه اندازی سالن پرورش مرغ عشق ۷ مرحله ی اصلی دارد. تا می توانید در مورد این ۷ مرحله تحقیق کنید، آموزش ببینید.

قبل از راه اندازی سالن پرورش با پرورش دهندگان از نزدیک صحبت کنید. خریدار تجربیاتشان باشید و تا می توانید خودتان اشتباهاتشان را تجربه نکنید.

همیشه بیاد داشته باشید که قرار نیست فقط از از طریق سالن پرورش کسب درآمد داشته باشید. شما به تکثیر و بقای نسل پرندگان کمک می کنید.

پس به خاطر جان پرندگان هم که شده تا می توانید اصولی کار کنید. هیچ کاری را بدون تحقیق و آموزش انجام ندهید.

امیدوارم از این مقاله هم استفاده کافی برده باشید.

لطفا نظرات، سوالات و تجربیاتتان را برای ما زیر این صفحه کامنت کنید.

کانال تلگرام

بازار خرید و فروش پرنده مسترت

درباره‌ی علیرضا دانش فر

دنیای کارآفرینی تنها رویاییست که اون رو عاشقانه دنبال می کنم. زمانی که تصمیم گرفتم سری به صنعت پرورش بزنم به هیچ وجه فکر نمی کردم این حوزه اینقدر بزرگ، جذاب و چالش برانگیز باشه. در حال حاضر معتقدم تا چند وقت دیگه صنعت پرورش در ایران متحول و کارآفرینان زیادی در این صنعت تولیدات و محصولاتشون رو جهانی خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *