آخرین خبرها
خانه / راه اندازی سالن پرورش / خرید کبوتر ! چند نکته ی مهم که در هنگام خرید کبوتر باید مد نظر داشته باشید

خرید کبوتر ! چند نکته ی مهم که در هنگام خرید کبوتر باید مد نظر داشته باشید

خرید کبوتر مولد یکی از حساس ترین مراحل پرورش کبوتر است. اگر کبوتر های مولد، سالم نباشند نمی توانید تکثیر مطلوبی از پرورش کبوتر داشته باشید.

پرورش دهندگان کبوتر مهم ترین دغدغه ای که دارند تشخیص کبوتر سالم است. در رابطه با نشانه های کبوتر سالم و مریض در زمان خرید سوالات زیادی پرسیده بودید. به همین خاطر قصد دارم در این مقاله در رابطه با نکات خرید کبوتر سالم و مریض برایتان بگویم.

پس شما را به خواندن این مقاله دعوت می کنم.

 

خرید کبوتر ! چند نکته ی مهم که در هنگام خرید کبوتر باید مد نظر داشته باشید

برای خرید کبوتر سالم باید به نکات قبل و بعد از خرید آگاهی داشته باشید. در ادامه قصد دارم در مورد نکات قبل از خرید کبوتر برایتان بگویم تا کبوترهای  سالمی خریداری کنید.

 

نکته ی اول: توجه به چشمان کبوتر

در هنگام خرید کبوتر به اولین نکته ای که باید توجه داشته باشید، چشمان کبوتر است. کبوتر های سالم چشمان درخشنده و براقی دارند. در صورتی که کبوترهای مریض چشمان خواب آلودی دارند و چشمانشان کم فروغ است.

بنابراین به شما توصیه می کنم به چشمان کبوتر ها دقت کنید تا کاملا مطمئن شوید کبوتر شاداب و سالم است.

 

 نکته ی دوم: توجه به عکس العمل کبوتر ها

یکی دیگر از نشانه هایی که باید در هنگام خرید کبوتر به آن دقت کنید. توجه به عکس العمل کبوتر است. کبوتر هایی که سالم هستند حواسشان به جابه جایی شما و تغییرات محیطی است و سریع عکس العمل نشان می دهند.

زمانی که به کبوتر نزدیک می شوید سریع جابه جا می شوند. اما کبوترانی که مریض باشند نسبت به صدا، جابه جایی شما و تغیرات محیطی عکس العمل خاصی نشان نمی دهند.

 

نکته ی سوم: توجه به فضله ی کبوتر

کبوترانی که سالم هستند فضله های سفید مشی یا قهوه ای مشکی دارند. اگر متوجه شدید فضله ی کبوتر به رنگ سبز است. احتمالا کبوتر به بیماری عفونی مبتلا است. در ضمن فضله ی کبوتر نباید آبکی باشد. کبوتران سالم فضله های سفتی دارند.

 

نکته ی چهارم: توجه به تنفس کبوتر

در هنگام خرید کبوتر به تنفس کبوتر باید دقت کنید. کبوتر را بگیرید و سرتان را روی سینه ی کبوتر بگذارید و به صدای نفس هایش دقت کنید.

نفس کبوتر به هیچ وجه نباید صدا دار باشد.

صدا دار بودن تنفس کبوتر ممکن است نشانه ی بیماری برونشیت یا نیوکاسل باشد.

بنابراین در هنگام خرید کبوتر به صدای تنفس کبوتر باید توجه نشان بدهید.

 

نکته ی پنجم: توجه به کنار چشم و زیر کتف

در هنگام خرید کبوتر به کنار چشم و زیر کتف کبوتر توجه کنید. اگر در کنار چشم یا زیر کتف کبوتر دانه باشد. نشانه ی بیماری آبله در کبوتر است.

 

نکته ی ششم: توجه به چرخش گردن

 

چرخش بی مورد گردن کبوتر نشان از نیوکاسل عصبی است. دوستان به شما توصیه میکنم حتما به چرخش گردن کبوتر توجه کنید. اگر متوجه ی چرخش های بی مورد در گردن کبوتر شدید، آن کبوتر را خریداری نکنید. چون کبوترانی که به بیماری نیوکاسل عصبی دچار هستند.

این بیماری را به کبوتران دیگر منتقل می کنند.

 

نکته ی آخر:

و در آخر به شما عزیزان توصیه می کنم به تمامی اعضای بدن کبوتر توجه کنید. مطمئن شوید تمامی اعضای بدن کبوتر سالم است و نقصی در بدنش وجود ندارد.

با این نکاتی که عرض کردم می توانید بیماری هایی که وجود دارند را شناسایی کنید. اما باید بدانید که بعضی از بیماری ها مثل نیوکاسل و آنفولانزا دوره ی نهفتگی دارند.

اگر در هنگام خرید کبوتر ، پرنده در دوره ی نهفتگی قرار داشته باشد متوجه نمی شوید. به همین خاطر به شما توصیه می کنم از پرنده فروشی ها کبوتر نخرید چون نمی توانید از سالم بودن کبوتر مطمئن شوید.

راهی دیگر برای اینکه از سلامتی کامل کبوتر مطمئن شوید پرواز دادن کبوتر است.

توصیه می کنم کبوتر را در محیطی  پرواز دهید تا از سالم بودن کبوتر اطمینان حاصل کنید. چون برخی از بیماری ها در زمان پرواز خودشان را نشان می دهند.

 

اقداماتی که در بعد از خرید کبوتر باید انجام دهید

بعد ازخرید کبوتر قرنطینه را فراموش نکنید . به شما توصیه می کنم قبل از این که کبوتر را به محیط نگه داری کبوتران دیگر ببرید. حتما به مدت ۱۰ روز آن را قرنطینه کنید. برای قرنطینه کردن کبوتران را در محیطی بسته بگذارید تا اگر بیماری در این کبوتران وجود داشته باشد بروز پیدا کند.

بعد از اینکه مدت زمان قرنطینه تمام شد می توانید کبوتران را با هم جت بزنید یا در کنار هم نگهداری کنید.

اقدام دیگری که بعد از خرید کبوتر باید انجام دهید دادن مولتی ویتامین به کبوتر است. یک گرم مولتی ویتامین را در یک لیتر آب بریزید و به مدت ۳ روز به کبوتر بدهید.

سعی کنید محیطی که قرار است کبوتران را در آن نگهداری کنید تمیز باشد. در ضمن استرس برای کبوتران اصلا خوب نیست. حتما محیط نگهداری کبوتران را از صداهای تنش زا یا حیواناتی مثل سگ و گربه دور کنید.

عده ای از پرورش دهندگان پرسیده بودند چه غذاهایی باید بعد از خرید کبوتران برای آن ها فراهم کنیم؟

در جواب باید بگویم که بهتر است نوع تغذیه ی کبوتران را از فروشندگان بپرسید. و طبق نوع تغذیه ای که آن ها به کبوتران می دادند عمل کنید. اما اگر از نوع تغذیه ی کبوتران با خبر نبودید. بهتر است به طور مساوی گندم، ارزن، ماشک و تلیت به آن ها بدهید. این نوع تغذیه به تقویت کبوتر، کاهش استرس و مشکلات گوارشی احتمالی کبوتران کمک می کند.

 

خدمات مشاوره تلفنی

شما دوستان می توانید در صورت نیاز به مشاوره فوری برای مراقبت و نگهداری پرندگانتان با شماره ۰۹۳۰۱۹۵۵۲۵۷ از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید. راهکارهای ما کاملا گیاهی و بدون مصرف داروهای شیمیایی می باشد. توجه فرمایید این مشاوره برای افرادی در نظر گرفته شده است که پرندگان آنان در وضعیت نابسامانی می باشد و نیاز به کمک فوری دارند و دسترسی به دامپزشکی برای آنان مقدور نیست، خواهشمندم در غیر این صورت با مطالعه پرسش و پاسخ های موجود در سایت و یا با مراجعه به دامپزشکی مشکلات پرندگانتان را حل نمایید.

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

برای شروع مشاوره موارد زیر را از طریق واتساپ ارسال نمایید

۱ – ارسال عکس پرنده (مانند عکس جناغ سینه، عکس فضله پرنده و…)

۲ – وضعیت تنفس پرنده

۳ – وضعیت فضله پرنده

۴ – وضعیت جسمی

۵ –  وضعیت اشتهای پرنده

۶ _ وضعیت جناغ سینه

۷ – توضیح کامل در مورد رژیم غذایی پرنده

۸ – توضیحات کامل در خصوص مشکلات مشهود

از شما عزیزان خواهشمندم فقط از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید متاسفانه به دلیل تماس های مستقیم فراوان قادر به پاسخگویی تلفنی نیستم.

 

جمع بندی و خلاصه ی مطالب

همانطور که بارها گفته ام، مرحله ی خرید کبوتر مرحله ی بسیار حساسی است.

حتی اگر شما پرورش دهندگان در امر پرورش بسیار حرفه ای هم باشید تا زمانی که نتوانید کبوتران سالمی را برای پرورش خریداری کنید نمی توانید به تکثیر و تولید مثل موفق دست پیدا کنید.

متوجه شدید که برای انتخاب و خرید کبوتر سالم باید به نکات قبل از خرید آگاهی داشته باشید. مثلا بدانید که یک پرنده ی مریض چه نشانه هایی دارد و چگونه کبوتر سالم را از کبوتر مریض تفکیک کنید.

همانطور که اشاره کردم، کبوتران سالم چشمان براق و درخشنده ای دارند در صورتی که کبوتران مریض باشند چشمانشان خواب آلود است و درخشش چشمانشان کم است.

کبوتران سالم تنفسشان صدا دار نیست . کنار چشم یا زیر کتفشان دانه ای وجود ندارد. و نقصی در در اعضای بدنشان قابل مشاهد نیست.

به شما عزیزان توصیه کردم حتما کبوتر را از افراد معتبر خریداری کنید افرادی که از گذشته ی کبوتران آگاهی داشته باشند.

شاید پیش خودتان بگویید منظور از آگاهی از گذشته ی کبوتر چیست؟

مثلا در مورد نژاد پدر و مادر، تاریخ دقیق واکسن، ترکیب غذای داده شده به کبوتر خبر داشته باشند.

بعد از خرید کبوتر اقداماتی وجود دارد که بعد از خرید باید انجام دهید.

مثلا قرنطینه کردن کبوتر، دادن مولتی ویتامین به کبوتر وفراهم کردن محیطی آرام به دور از تنش از مهم ترین اقداماتی است که باید انجام دهید.

امیدوارم از این مقاله استفاده کافی برده باشید.

از شما دوستان می خواهم تجربیات، نظرات و سوالاتتان را برای ما کامنت کنید.

 

بازار خرید و فروش پرنده مسترت

درباره‌ی علیرضا دانش فر

دنیای کارآفرینی تنها رویاییست که اون رو عاشقانه دنبال می کنم. زمانی که تصمیم گرفتم سری به صنعت پرورش بزنم به هیچ وجه فکر نمی کردم این حوزه اینقدر بزرگ، جذاب و چالش برانگیز باشه. در حال حاضر معتقدم تا چند وقت دیگه صنعت پرورش در ایران متحول و کارآفرینان زیادی در این صنعت تولیدات و محصولاتشون رو جهانی خواهند کرد.

7 نظر

 1. سلام.کبوترچندروزبایدروتخم بخوابه جوجه شه؟

 2. سلام
  خدا قوت من تا الآن هیچ اطلاعاتی از کبوترها ندلشتم و مطالب شما خیلی بهم کمک کرد.
  تشکر
  موفق باشید

 3. سلام به نظر شما درسته در مجتمع اپارتمانی دو کبوتر در قفس یا تراس نگهداری کنیم؟ ایا بیماری هاشون به انسان منتقل نمیشن؟

 4. سلام ببخشید یک سوال کبوتر اگر مریض باشه سینش خس خس کنه باید چیکار کرد

 5. سلام
  ببخشید میخواستم بدونم همه نژاد های کبوتر دارای صدا هستند؟ یعنی نژادی از کبوتر نیست که صدای غرغر نده؟ برای نگهداری در اپارتمان اگر نژادی هست معرفی کنید ممنون میشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *