آخرین خبرها
خانه / پربازدیدترین ها / غذای قناری و برنامه غذایی مناسب برای پرورش قناری چیست؟

غذای قناری و برنامه غذایی مناسب برای پرورش قناری چیست؟

غذای قناری و برنامه غذایی مناسب برای پرورش قناری بسیار حائز اهمیت بوده و در رشد و پرورش بسیار تاثیر گذار است. اطلاع از رژیم غذایی مناسب، یکی از مهمترین بخشهای شرایط نگهداری قناری میباشد، که لازم است هر پرورش دهنده ای از این برنامه غذایی مناسب اطلاعات کافی داشته باشد، و همچنین باید به آن توجه ای ویژه ای بشود.
یکی دیگر از مباحثی که پرورش دهندگان عزیز در مورد رژیم غذایی مناسب، باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند، اطلاع راجب طبیعت دانه ها، میوه جات و سبزیجات میباشد.
پرورش دهندگان، از طبیعت غذاهایی که در برنامه غذایی قناری استفاده میکنند، باید اطلاعات کافی داشته باشند تا در هنگام مواجه شدن با بیماریهای قناری بدانند که از چه دان یا میوه ای استفاده کنند.
خیلی از دوستان پرورش دهنده، سوالاتی راجب برنامه غذایی قناری پرسیدند، به همین خاطر تصمیم گرفتم این مقاله را بصورت تخصصی بنویسم و در اختیار شما دوستان و پرورش دهندگان عزیز قرار دهم.
پس برای اطلاعات بیشتر راجب رژیم غذایی مناسب برای قناری با ما همراه باشید.

 

چگونه_در_پرورش_قناری_موفق_شویم

غذای قناری و برنامه غذایی مناسب برای پرورش قناری چیست؟

یکی دیگر از دغدغه های پرورش دهندگان این است که، چه برنامه غذایی برای قناری هایشان خوب و مفید است؟ در اینجا باید به پرورش دهندگان عزیز عرض کنم که برنامه غذایی برای قناریشان خوب است که مواد مورد نیاز بدن پرندشان را تامین کند، و هضم خوب و آسانی برای قناری داشته باشد.
در ادامه به شما میگویم که یک تغذیه مناسب، در رژیم غذایی برای پرورش قناریهایتان چه تغذیه ای است. بنابراین برای اینکه بتوانید تغذیه مناسبی را در برنامه غذایی قناری هایتان قرار دهید به این مقاله توجه کنید.

 

دانه، میوه و سبزیجات مناسب برای پرورش قناری چیست؟

ابتدا خدمتتون عرض کنم که غذای اصلی قناری تخم کتان است که نیاز عمده ی قناری را تامین می کند و باید بصورت دائم در برنامه غذایی قناری قرار بگیرد، اما همه ی نیازهایش را تامین نمی کند. بنابراین برای بر طرف شدن این نیازها باید دانه ها و سبزیجات و مکمل های ویتامینی و پروتئینی گوناگونی را تهیه کرد و در رژیم غذایی قناری قرار داد.

دانه های مناسبی که باید در برنامه غذایی قناری قرار داد، عبارتند از:

تخم کتان، تخم شلغم، تخم کلم، تخم کاهو، تخم منداب، تخم گشنیز، تخم اسفرزه، تخم ترب، تخم چغندر، تخم دان سیاه، تخم کافشه، تخم کاسنی و تخم شاهدانه.

همچنین میوه جات و سبزیجات مناسبی هم که باید در رژیم غذایی قناری قرار بگیرند، عبارتند از:

سبزیجات و میوه جات هم نظیر برگ کاهو، کرفس، شاهی، گلابی، پرتقال، برگ تیزک آبی، ترب، اسفناج، گشنیز، کلم، کدو، سیب، هویج، هلو و لیمو شیرین مناسب می باشند.  این میوه جات و سبزیجات، از منابع مهم کربوهیدرات ها، چربی ها، پروتئین ها و ویتامین ها به حساب می آیند.

 

طبیعت و خاصیت دارویی دانه ها، میوه جات و سبزیجات مناسب برای قناری چیست؟

هر یک از غذاهایی که در برنامه غذایی قناری قرار میدهیم، از طبیعت و خواص دارویی ویژه ای برخوردار هستند، که هر یک از آنها را در زیر بصورت جداگانه خدمت شما عرض میکنم. در ادامه شما را باطبیعت و خواص دارویی دانه ها آشنا خواهم کرد.

 

دانه هایی با طبیعت گرم

تخم کتان:
این دانه جزئ غذای اصلی قناری است، و باید بصورت دائم در رژیم غذایی قناری قرار بگیرد، که نام دیگر این دانه، دانه قناری است. این دانه طبیعتی گرم دارد و حاوی انواع ویتامین ها و کربوهیدرات ها و املاح معدنی میباشد. این دانه خاصیت دارویی برای قناری دارد و باعث برطرف شدن آسم و سرماخوردگی قناری میشود.

 

تخم شلغم:
این دانه طبیعتی گرم دارد و سرشار از ویتامین ها و املاح معدنی میباشد. مصرف این دانه در زمستان در برنامه غذایی قناری بسیار مفید است.

 

تخم منداب:
طبیعتی گرم دارد و سرشار از املاح معدنی میباشد. مصرف آن مانع از پیچیدن تخم در شکم قناری میشود. پس بهتر است قبل از تخم گذاری قناری، این دانه به رژیم غذایی قناری اضافه شود.

 

تخم گشنیز:
این دانه نیز طبیعتی گرم دارد و اشتها آور است و برای درمان پرنده های ضعیف بسیار مفید است. (پرنده هایی که سینه خود را باخته اند و اصطلاحا سینه کاردی شده اند) . این دانه نیز ضد انگل میباشد. این دانه حتما باید در برنامه غذایی قناری های لاغر قرار بگیرد.

 

تخم شاهدانه:
این دانه طبیعت بسیار گرم دارد و جزء دانه های چرب نیز محسوب میشود که باعث افزایش تحرک و مستی در قناری میشود. استفاده نابجا از این دانه بسیار خطرناک است، پس بهتر است با توازن خاص به رژیم غذایی قناری اضاف شده و مصرف شود.

 

تخم کافشه:
کافشه طبیعتی گرم داشته و نیز دانه ای است با درصد چربی بالا که بیشترین مصرف آن در برنامه غذایی قناری ها در فصل جوجه کشی می باشد. مصرف بیش از حد آن می تواند باعث ناراحتی هایی مثل، جوش زدن کف پای جوجه ها بشود. مقدار مصرف آن بطور متوسط روزانه حدود یک دوم شستی برای یک جوجه است.

 

دان سیاه یا نیجر:
نیجر یا همون دان سیاه دانه ای با طبیعت بسیار گرم و پر چرب میباشد. که برای تقویت قناری بخصوص سهره ها بسیار مفید است، که حتما باید در رژیم غذایی قناری های ضعیف قرار بگیرد.

 

دانه هایی با طبیعت سرد

تخم کاهو:
این دانه طبیعتی سرد دارد و دارای املاح معدنی بوده و خاصیت تمیز کنندگی دستگاه گوارشی را دارد. از این دانه میتوان به عنوان دارویی برای انگل روده نیز به برنامه غذایی قناری اضاف کرد.

 

تخم کلم:
این دانه طبیعتی سرد دارد و دارای املاح معدنی مفید بوده و یک پاک کننده موثر دستگاه گوارشی است، که قرار دادن آن در برنامه غذایی قناری خالی از لطف نیست.

 

تخم اسفرزه:
این دانه دارای طبیعتی سرد بوده و دارای املاح معدنی و سرشار از ویتامین ها میباشد.

 

تخم کاسنی:
این دانه برطرف كننده تشنگي، حرارت بدن  و زياد كننده مستي میباشد، و همچنین دارای طبیعتی سرد میباشد، و وجود آن در رژیم غذایی قناری مفید است.

 

دانه هایی با طبیعت معتدل

تخم چغندر:
این دانه دارای طبیعتی معتدل بوده، و سرشار از ویتامین ها و املاح معدنی است.

 

کتاب پرورش عروس هلندی به سبک حرفه ای ها

میوه و سبزیجات با طبیعت گرم

کرفس:
برگ و ساقه كرفس نيز طبيعتي گرم داشته و حاوي سديم ، پتاسيم و كلسيم مي باشد و به مقدار كم در برنامه غذایی قناري ها قرار بگیرد.

 

شاهی:
برگ تيزك شاهي نيز طبيعتي گرم دارد و حاوي ويتامين C، كلسيم و يد بوده و ضد آسم مي باشد.

 

هویج:
هويج تازه طبيعتي گرم دارد و سرشار از ويتامين A و املاح معدني و رنگدانه است كه جلا دهنده پرهاي قناري مي باشد، که حتما باید در رژیم غذایی قناری قرار بگیرد.

 

برگ تیزک آبی:
تیزک آبی، همان خاصیت تیزک شاهی را دارد اما مقدار ید آن بیشتر میباشد، که وجود آن دربرنامه غذایی قناری سودمند میباشد، و در درمان آسم و برونشیت بسیار مفید میباشد.

 

میوه و سبزیجات با طبیعت سرد

گشنیز:
برگ گشنيز تازه طبيعتي سرد داشته و حاوي ويتامين های ( آ – سی ) و املاح معدنی میباشد.

 

کاهو:
برگ كاهوي بدون رطوبت، تامين كننده كلسيم و آهن بوده و همچنین اشتها آور و ضد يبوست مي باشد. برگ كاهو طبيعتي سرد دارد، که قرار دادن آن در رژیم غذایی قناری خالی از لطف نیست.

 

میوه و سبزیجات با طبیعت معتدل

سیب:
سيب درختي شيرين طبيعتي معتدل دارد و سرشار از ويتامينهاي گوناگون بوده و در درمان يبوست و اسهال در برنامه غذایی قناری قرار دهید.

 

اسفناج:
برگ تازه و جوان اسفناج ،‌ طبيعتي معتدل داشته و تامين كننده آهن و ضد يبوست مي باشد.

 

گلابی:
گلابي طبيعتي معتدل داشته و مملو از ويتامين ها و املاح معدني مي باشد.

 

پرتقال:
پرتقال شيرين طبيعتي معتدل دارد و حاوي ويتامين C و املاح معدني مي باشد و در بهبود و درمان بيماري آسم و سرماخوردگي و برونشيت ميتوان از آن در برنامه غذایی قناری استفاده كرد.

 

جمع بندی و سخن آخر

در این مقاله اطلاعاتی را در مورد برنامه غذایی مناسب برای قناری اطلاعاتی را دراختیارتان قرار دادم، و آگاه شدید که رژیم غذایی مناسب برای قناری از نظر دانه ها ، تخم کتان، تخم شلغم، تخم کلم ، تخم کاهو، تخم منداب، تخم گشنیز، تخم اسفرزه، تخم ترب، تخم چغندر، تخم دان سیاه، تخم کافشه، تخم کاسنی و تخم شاهدانه میباشد. همچنین متوجه شدید که جیره غذایی مناسب برای قناری از نظر میوه و سبزیجات نیز، نظیر برگ کاهو، کرفس، شاهی، گلابی، پرتقال، برگ تیزک آبی، ترب، اسفناج، گشنیز، کلم، کدو، سیب، هویج، هلو و لیمو شیرین مناسب می باشند.

همچنین از طبیعت دانه و میوه و سبزیجاتی که در برنامه غذایی قناری قرار می گیرد نیز اطلاعاتی را خدمت شما عرض کردم که در نگهداری و پرورش از این پرنده زیبا بسیار مفید می باشند.

امیدوارم که از این مقاله هم در برنامه غذایی قناری هایتان استفاده کافی برده باشید، و برای شما دوستان عزیز مفید بوده باشم.
از شما دوستان میخواهم که در مورد رژیم غذایی مناسبی که برای قناری هایتان تهیه می کنید بگویید و نظراتتان را با من و دیگر دوستان در میان بگذارید.

 

درباره‌ی علیرضا دانش فر

دنیای کارآفرینی تنها رویاییست که اون رو عاشقانه دنبال می کنم. زمانی که تصمیم گرفتم سری به صنعت پرورش بزنم به هیچ وجه فکر نمی کردم این حوزه اینقدر بزرگ، جذاب و چالش برانگیز باشه. در حال حاضر معتقدم تا چند وقت دیگه صنعت پرورش در ایران متحول و کارآفرینان زیادی در این صنعت تولیدات و محصولاتشون رو جهانی خواهند کرد.

9 نظر

 1. دستتان درد نکنهبسیار عالی بود

 2. سلام لطف میکنید یک برنامه ماهانه که داروها را نیز شامل بشود تنظیم کنید. بنده یک عاشق وعلاقه مند به قناری رسمی بلند هستم که تازه وارد این جرگه شدم و تشنه یاد گیری

  • علیرضا دانش فر

   سلام جناب صفری عزیز. با توجه به این عشق و علاقه حتما در پرورش قناری موفق خواهید بود. بله حتما. انشاالله توی اولین فرصت

 3. عالی بسیار منون

 4. ازاطلاعات بسیار ارزنده شما بسیار استفاده نمودم وبابت زحمات شما کمال تشکر را دارم

 5. سلام و عرض ادب
  ببخشید میخواستم بدونم اگه دانه هایی که طبیعت سرد و گرم دارن رو ترکیب کنم بریزم واسه قناری، اشکالی داره؟؟ لطفا یه قطره خوب و حیاتی هم با طرز استفاده ش معرفی کنین.
  در آخر تشکر میکنم از زمانی که واسه راهنمایی ما گذاشتین،ممنونم

  • سلام‌ آقا محمد رضا

   نه مشکلی نیست. قطره مولتی ویتامین یا الکترامین در هفته یک بار به قناری ها داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *