آخرین خبرها
خانه / راه اندازی سالن پرورش / تشخیص جنسیت فنچ ! چگونه تشخیص دهیم فنچ زبرا نر است یا ماده؟

تشخیص جنسیت فنچ ! چگونه تشخیص دهیم فنچ زبرا نر است یا ماده؟

این را به جرات می توانم بگویم. یکی از مهمترین مهارت هایی که شما باید آن را یاد بگیرید. تشخیص جنسیت فنچ در سالن پرورش فنچ است. به خصوص زمانی که شما پرورش دهنده عزیز به صورت آویاری یا گله ای در حال پرورش هستید.

تشخیص جنسیت فنچ ها در سالن پرورش از جنبه های مختلفی حائز اهمیت است. یکی از دلایل مهم برای پرورش دهندگان، توازن بین فنچ های ماده با فنچ های نر است.

برقراری توازن یا برابری فنچ های ماده و نر در سالن پرورش امری حیاتی است. توجه نکردن به این نکته می تواند خسارت های جبران ناپذیری برای شما به بار آورد.

زمانی که تعداد فنچ های نر از فنچ های ماده بیشتر باشد. استرس فنچ های نر به شدت بالا می رود. آنها می ترسند که مبادا جفت مورد علاقه خود را نیابند. رقابت، بین نر ها بالا می گیرد. فریاد پرنده های نر سالن پرورش را پر هیاهو می کند. اگر شما پرورش دهنده عزیز دست به کار نشوید. باید شاهد جنگ فنچ ها باشید. جنگی که می تواند تلاش شما را به باد دهد. تلفات این جنگ روح و روانتان را به هم میریزد. بنابراین دست به کار شوید. یا تعداد فنچ های نر را کم کنید. یا تعداد فنچ های ماده را بیشتر کنید.

finch war

 

این یک تصمیم استراتژیک برای سالن پرورش فنچ شماست. فنچ های مست با صدای خود تقاضای کمک دارند. بی تفاوت بودن در این مرحله سنگ دلیست. هر چند که می دانم پرورش دهندگان پرندگان زینتی در مرحله اول عشق بازان حقیقی اند. بنابراین با این مهارت هم به فریاد فنچ های خود برسید. هم به افزایش بهره وری سالن پرورش خود کمک کنید.

نکته اساسی این است. برای جلوگیری از جنگ ستارگانتان (فنچ ها) تعداد ماده ها را بیشتر کنید. یعنی اگر ۲۰۰ عدد فنچ نر در سالن دارید. می توانید ۲۲۰ عدد فنچ ماده تهیه کنید.

تشخیص جنسیت در فنچ ها در هر گونه ای به یک شکل خاص صورت می گیرد. بعضی از گونه های فنچ بسیار شبیه هم هستند. و تعیین جنسیت کار مشکلی است. مانند فنچ های سفید یک دست که خدایی تشخیص جنسیت این نوع فنچ کار هر کسی نیست.

دوستان پرورش دهنده عزیزم در این مقاله قصد دارم در مورد تعیین جنسیت فنچ زبرا یا همان فنچ راه راه صحبت کنم.

پس شما را به خواندن این مقاله دعوت می کنم.

 

 تشخیص جنسیت فنچ ! چگونه بفهمیم فنچ زبرا نر است یا ماده؟

فنچ های راه راه از لحاظ جثه و اندازه شبیه هم هستند اما رنگ و شکل  متفاوتی دارند. یکی از بارز ترین نشانه هایی که با آن جنس نر و ماده را از هم جدا می کنند. توجه به رنگ و شکل فنچ است. معمولا فنچ های ماده، پرهای کم نقش و نگاری دارند. در حقیقت جنس نر بسیار زیبا تر از جنس ماده است.

فنچ های زبرا تنوع رنگی در آن ها بسیار زیاد است. بعضی فنچ ها کاملا سفید هستند. بعضی دیگر به رنگ قهوه ای و بعضی دیگر هفت رنگ هستند. به همین خاطر تشخیص جنسیت برای هر نوع فنچ کار مشکلی است.

در ادامه راه ها و نشانه های بیشتری را برای تعیین جنسیت نر و ماده فنچ راه راه خدمتتان عرض می کنم.

 

۱ . رنگ منقار فنچ

 

یکی از نشانه های تعیین جنسیت فنچ توجه به رنگ منقار پرنده است. فنچ های بالغ رنگ منقارشان قرمز است. فنچ های ماده رنگ منقارشان قرمز متمایل به نارنجی است. در صورتی که رنگ منقار فنچ های نر قرمز پر رنگ است.

ببینید دوستان، فنچ ها هر چه سنشان بالا تر برود، قرمزی رنگ منقارشان بیشتر و پر رنگ تر می شود. در حقیقت رنگ منقار فنچ های مسن تر پر رنگ تر از فنچ های جوان است.

همچنین زمانی که فنچ ها در دوره ی تخم گذاری باشند رنگ منقارشان تغییر می کند. علاوه بر سن و زمان تخم گذاری، رنگ منقار فنچ ها به شرایط تغذیه ای هم بستگی دارد.

به همین خاطر برای تعیین جنسیت از روی رنگ منقار باید به سن فنچ، زمان تخم گذاری هم توجه داشت.

بسیاری از پروش دهندگان با توجه به رنگ منقار فنچ ها توانسته اند در تعیین جنسیت فنچ ها موفق شوند. شما هم می توانید از روی رنگ منقار البته  با توجه به سن، دوره ی تخم گذاری، جنسیت فنچ ها را با دقت بالایی تشخیص دهید.

 

۲ . تعیین جنسیت فنچ زبرا از روی پرهای خال دار

 

فنچ های نر در کنار دو پهلویشان پرهای قهواه ای رنگ با خال های سفید وجود دارد. بیشتر مواقع این پوشش پرهای خال دار قابل مشاهده نیست. برای دیدن این پوشش باید فنچ را توی دست بگیرید. با نگاه کردن به زیر بال های فنچ این پرهای خال دار را ببینید. دوستان توجه داشته باشید که این نوع پوشش مطلقا در فنچ های ماده وجود ندارد.

بنابراین شما با مشاهده ی پرهای خالدار می توانید به نر بودن فنچ پی ببرید.

 

تعیین جنسیت در فنچ های جوان چگونه صورت می گیرد؟

بعضی دوستان می پرسند چگونه جوجه های فنچ را تعیین جنسیت کنیم؟ در جواب باید بگویم که تعیین جنسیت ۹۵ درصد از فنچ ها به راحتی قابل تشخیص است.

اما برای تعیین جنسیت جوجه های فنچ بهتر است تا زمان بالغ شدنشان صبر کنید. یا حداقل تا ظاهر شدن علائم جنسی تعیین جنسیت را به تعویق بیاندازید.

در فنچ  های سفید تعیین جنسیت کار مشکلی است. بنابراین باید تا رفتار پرنده و نحوه ی آواز خواندن پرنده را به مدت طولانی تر مورد بررسی قرارد داد.

بسیاری از فنچ ها از دوماهگی روی گونه هایشان، پرهای نارجی رنگ متمایل به طلایی ظاهر می شود. به این پرها، گوشواره می گویند.

گوشواره ها فقط در جنس نر فنچ ظاهر می شود. با مشاهده ی گوشواره روی گونه فنچ می توانید جنسیت آن را متوجه شوید .

البته توجه داشته باشید که اگر فنچ گوشواره نداشت دلیل براین نمی شود که مطمئنا فنچ ماده است. بعضی از فنچ های نر گوشواره ندارند. شما فقط از این نشانه برای تعیین جنسیت نر استفاده کنید.

 

جمع بندی و مطالب پایانی

برای تعیین جنسیت فنچ ها با چند نشانه ای که خدمتتان عرض کردم می توانید موفق شوید. همانطور که گفتم ۹۵ درصد از فنچ ها با توجه به نشانه های ظاهریشان می توانید بفهیمید نر هستند یا ماده! اما برای تشخیص جنسیت فنچ هایی که کاملا شبیه هم هستند مثل فنچ های سفید. باید صبوری بیشتری به خرج بدهید و برای طولانی مدت رفتارهایشان را بررسی کنید.

بعنوان مثال فنچ های نر معمولا سر و گردنشان را به تناوب به صورت جسورانه و تهاجمی نشان می دهند. اما این رفتار در فنچ های ماده مشاهده نمی شود و ملایم تر است.

امیدوارم از این مقاله استفاده کافی را برده باشید.

لطفا نظرات، پیشنهادات و سوالاتتان را برای ما کامنت کنید.

 

بازار خرید و فروش پرنده مسترت

درباره‌ی علیرضا دانش فر

دنیای کارآفرینی تنها رویاییست که اون رو عاشقانه دنبال می کنم. زمانی که تصمیم گرفتم سری به صنعت پرورش بزنم به هیچ وجه فکر نمی کردم این حوزه اینقدر بزرگ، جذاب و چالش برانگیز باشه. در حال حاضر معتقدم تا چند وقت دیگه صنعت پرورش در ایران متحول و کارآفرینان زیادی در این صنعت تولیدات و محصولاتشون رو جهانی خواهند کرد.

4 نظر

  1. سلام دوست عزیز میشه عکس از فنچ هایم برات بفرستم بعد تشخیص میدی که نر است یا ماده؟

  2. تقریبا در همه پرندگان جنس نر پر جنبوجوشه و آروم قرار نداره در فنچ هم این گونه است رنگ نوکش هم پررنگتر از ماده می باشد

  3. سلام دوستان من دوتا فنچ سفید نر و ماده دارم فنچ نر رفته زیر ظرف دون همونجا مونده و بیرون نمیاد کسی میدونه چشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *