آخرین خبرها
خانه / سالن پرورش مرغ عشق / جفت گیری مرغ عشق ! تاثیر بسزای شرایط نگهداری در تولید مثل

جفت گیری مرغ عشق ! تاثیر بسزای شرایط نگهداری در تولید مثل

جفت گیری مرغ عشق ها در یک فصل مشخص انجام نمی شود. آمادگی برای جفت گیری مرغ عشق ها بستگی به خود پرنده دارد. هر وقت که مرغ عشق بخواهد و جفت خود را پیدا کند می تواند اقدام به جفت گیری و تولید مثل کند.

در رابطه با نشانه های آمادگی و شرایط جفت گیری مرغ عشق خیلی از دوستان سوال پرسیده بودند. به همین خاطر تصمیم گرفتم در رابطه با جفت گیری و تولید مثل مرغ عشق ها این مقاله را بنویسم.

پس شما را به خواندن این مقاله دعوت میکنم.

 

شرایط نگهداری در قبل  و بعد از جفت گیری مرغ عشق ها

شرایط نگهداری در جفت گیری مرغ عشق ها تاثیر بسزایی دارد. اگر مرغ عشق ها را در شرایط نگهداری مطلوبی نگهداری کنید. مرغ عشق ها در جفت گیری و تولید مثل موفق می شوند.

شاید از خودتان بپرسید که شرایط نگهداری یعنی چی؟

در جواب باید بگویم که شرایط نگهداری شامل قفس، وسایل متفرقه، پرواز آزاد، دمای مناسب و نوردهی مناسب است. شما باید اصول هر یک از این عوامل را به خوبی بلد باشید. در ادامه در رابطه با هر یک از این عوامل برایتان می گویم.

 

قفس مرغ عشق ها باید چگونه باشد؟

مرغ عشق ها زندگی گروهی را بسیار دوست دارند. اما برای اینکه مرغ عشق ها زودتر به بلوغ برسند و برای جفت گیری آماده شوند باید در قفس های مجزا نگهداری شوند. به هیچ وجه مرغ عشق ها را به صورت گله ای کنار هم قرار ندهید چون بر سر جفت یا عوامل دیگه باهم درگیر می شوند.

اما توجه داشته باشید که قفس مرغ عشق ها به خوبی جا دار باشد. مرغ عشق ها بسیار بازیگوش هستند و مدام به این طرف و آنطرف می پرند. برای یک جفت مرغ عشق به قفسی به ابعاد ۹۰ در ۶۵ در ۷۵ احتیاج دارید. حتما سعی کنید محیط نگه داری مرغ عشق ها سرشار از آرامش باشد.

 

وسایل متفرقه در قفس مرغ عشق ها باشد

مرغ عشق بسیار دوست دارند از شاخه بالا بروند و بازیگوشی کنند. به همین خاطر توصیه می کنم ۲ یا ۳ میله در قفس قرار دهید.

میله ها را به صورت افقی قرار بدهید. علاوه بر میله، آینه، تاب یا زنگوله در قفس بگذارید. تا مرغ عشق ها سریع تر رشد کنند و به تکامل برسند.

 

پرواز آزاد برای مرغ عشق ها ضروری است

سعی کنید بیشتر از ۷ هفته مرغ عشق ها را در قفس نگهداری نکنید. پرواز آزاد برای مرغ عشق بسیار لازم است. البته باید پرواز آزاد را با احتیاط انجام دهید . قبل از پرواز دادن مرغ عشق ها وسایل خطرناکی مثل بخاری را خاموش کنید. در و پنجره ها را ببندید و پرده ها را بکشید تا مرغ عشق ها در هنگام پرواز به شیشه پنجره برخورد نکنند.

 

دمای مناسب برای مرغ عشق ها

سعی کنید مرغ عشق ها را در معرض تغییرات شدید دمایی قرار ندهید. تغییرات دمایی باعث می شود آمادگی تولید مثلی شان به تعویق بیافتد. در ضمن محل نگهداری مرغ عشق ها نباید در معرض تابش مستقیم نور خورشید باشد. رطوبت زیاد در محیط هم برای مرغ عشق ها مناسب نیست. دمای مناسب برای نگهداری مرغ عشق دمای بین ۱۸ تا ۲۲ درجه است.

 

نور دهی مناسب برای مرغ عشق ها

تا قبل از تولید مثل مرغ عشق ها نور طبیعی روزانه برایشان مناسب است. اما زمانی که مرغ عشق ها جوجه دادند باید بعد از تمام شدن نور طبیعی، نور مصنوعی هم در اختیارشان قرار بدهید تا بتوانند به خوبی به جوجه هایشان غذا بدهند.

نور دهی مناسب برای زمان تولید مثل ۱۶ ساعت مناسب است.

 

به شما پیشنهاد میکنم مقاله ی رژیم غذایی مناسب برای مرغ عشق ها چیست ؟ را بخوانید.

 

نشانه های آمادگی جفت گیری  مرغ عشق نر وماده

خیلی از دوستان پرورش دهنده در مورد نشانه ها آمادگی جفت گیری مرغ عشق ها پرسیده بودند. در ادامه قصد دارم در مورد نشانه های آمادگی جفت گیری مرغ عشق نر و ماده برایتان بگویم.

 

نشانه های آمادگی جفت گیری مرغ عشق ماده چیست؟

اصلی ترین نشانه برای تعیین آمادگی جفت گیری مرغ عشق، رنگ بینی است. مرغ عشق های ماده زمانی که بالغ باشند، بینیشان کاملا سفید است. اگر مرغ عشق ماده بالغ نباشد بینی اش سفید مایل به صورتی است. و اگر بینی اش قهواه ای باشد یعنی سن مرغ عشق ماده زیاد است

 

نشانه های آمادگی جفت گیری مرغ عشق نر چیست؟                        

آمادگی مرغ عشق های نر برای جفت گیری با رنگ بینی قابل تشخیص است. اگر بینی مرغ عشق آبی باشد یعنی مرغ عشق نر است و به بلوغ رسیده است. یکی دیگر از نشانه های آمادگی برای جفت گیری توجه به مقعد پرنده است.

زیاد آواز خواندن مرغ عشق های نر یکی دیگر از علائم آمادگی جفت گیری است. معمولا مرغ عشق ها آواز خاصی ندارند. زمانی که متوجه شدید صدای اطرافشان را تقلید می کنند یعنی برای جفت گیری آماده هستند.

 

نکاتی در مورد جفت گیری مرغ عشق ها

 لانه ی مرغ عشق

در لانه ی مرغ عشق ها بر خلاف پرندگان دیگرنیازی نیست پنبه یا نخ بگذارید. آن ها در کف لانه ها تخم های خود را میگذارند. برای تهیه ی لانه سعی کنید لانه های مکعب مستطیل تهیه کنید. کف لانه ها باید کمی گود تر باشد. جنس لانه ها چوبی و پلاستیکی می تواند باشد . همچین لانه هایی را می توانید از پرنده فروشی ها تهیه کنید.

 

صداهای محرک

بهتر است مرغ عشق ها را طوری کنار هم قرار دهید که بینشان حایلی وجود داشته باشد. با شنیدن صدای مرغ عشق های دیگر آن ها هم تحریک به جفت گیری و تولید مثل می شوند. صدای مرغ عشق های دیگر محرک خوبی برای جفت گیری مرغ عشق است.

 

به نژاد مرغ عشق ها توجه کنید

یک از عواملی که در جفت گیری مرغ عشق ها تاثیر دارد. هم نژاد و هم رنگ بودن مرغ عشق هاست. مرغ عشق های هم رنگ و هم نوع زودتر از مرغ عشق های دیگر جفت می خورند. علاوه بر این هم نوع بودن مرغ عشق ها باعث می شود در نژاد هایشان تداخلی ایجاد نشود. بنابراین هم نوع و هم رنگ بودن مرغ عشق ها در جفت گیری مرغ عشق ها تاثیر خوبی دارد.

 

به سن مرغ عشق ها توجه کنید

مرغ عشق هایی که تفاوت سنی زیادی دارند در جفت گیری به مشکل بر می خورند. پس به شما پرورش دهندگان توصیه می کنم حتما به سن مرغ عشق ها توجه داشته باشید. مرغ عشق های هم سن برای جفت گیری مناسب ترند و زودتر جفت می خورند.

 

جمع بندی و سخن آخر

همانطور که متوجه شدید شرایط نگهداری در جفت گیری مرغ عشق ها نقش بسزایی دارد. شرایط نگهداری شامل قفس، نوردهی، تغذیه، وسایل بازی، دمای مناسب و پرواز آزاد مرغ عشق ها است. اگر بتوانید به این عوامل خوب توجه کنید و اصول نگهداری را رعایت کنید. می توانید در امر جفت گیری مرغ عشق ها موفق باشید.

عامل دیگر ی که در جفت گیری مرغ عشق ها مهم است توجه به نشانه های آمادگی مرغ عشق ها است. مرغ عشق های نر و ماده ، هر کدام برای آمادگی جفت گیری و رسیدن به بلوغ نشانه هایی دارند که باید این نشانه ها را بشناسید که در مقاله بالا  در مورد این نشانه ها صحبت کردم.

و درآخر نکاتی در زمان جفت گیری وجود دارد که رعایت کردن این نکات باعث موفقیت در امر جفت گیری مرغ عشق هایتان می شود.

بعنوان مثال توجه به سن مرغ عشق ،فراهم کردن لانه ی مکعب مستطیلی؛ توجه به نژاد و… از جمله نکاتی است که در جفت گیری مرغ عشق ها می تواند تاثیر مثبتی داشته باشد.

امیدوارم از خواندن این مقاله استفاده کافی را برده باشید.

لطفا نظرات، سوالات و تجربیاتتان را برای ما کامنت کنید.

کانال تلگرام

بازار خرید و فروش پرنده مسترت

درباره‌ی علیرضا دانش فر

دنیای کارآفرینی تنها رویاییست که اون رو عاشقانه دنبال می کنم. زمانی که تصمیم گرفتم سری به صنعت پرورش بزنم به هیچ وجه فکر نمی کردم این حوزه اینقدر بزرگ، جذاب و چالش برانگیز باشه. در حال حاضر معتقدم تا چند وقت دیگه صنعت پرورش در ایران متحول و کارآفرینان زیادی در این صنعت تولیدات و محصولاتشون رو جهانی خواهند کرد.

12 نظر

 1. سلام .خسته نباشید مسترپت.سوالی داشتم پرورش قناری بهتریا مرغ عشق که سودبالایی داشته باشه؟

  • سلام . ممنون. پرورش قناری و مرغ عشق هر دو دارای سود می باشد . بستگی به علاقه خودتون انتخاب کنید. موفق باشید.

 2. سلام آقای دانش فر خسته نباشین .متنون خیلی زیبا بود عالی

  یه سوالی داشتم .من یه مرغ عشق خریدم تازه .برایه جفت شدن اصلا انجامی حرکتی بینه خودشون نشون نمیدهن .درضمن اصلا هم به زبان به زبان به خودشون غذا نمیدهن .دلیلش چیه ممنونم از شما ‘

 3. سلام آقای دانش فر خسته نباشین .متنون خیلی زیبا بود عالی

  یه سوالی داشتم .من یه مرغ عشق خریدم تازه .برایه جفت شدن اصلا انجامی حرکتی بینه خودشون نشون نمیدهن .درضمن اصلا هم به زبان به زبان به خودشون غذا نمیدهن .دلیلش چیه ممنونم از شما ‘

  • علیرضا دانش فر

   سلام مهدی جان. ممنون عزیزم…..
   برای جفت گیری، مرغ عشق نر و ماده باید آماده باشند . مرغ عشق نر مست بخواند و ماده اسفنجی نوکش به رنگ قهوه ای در آمده باشد. بعد از آمادگی مرغ عشق ها باید صبور باشید تا تدریجا به هم واکنش نشان دهند.

 4. جناب آقای دانش فر با سلام وقتتون بخیر سوالی داشتم خدمت شما عزیز ممنون میشم اگه نظرتون را بگید قرض از مزاحمت من ۶ عدد مرغ عشق که سه تاشون نر و سه تاشونم ماده هستن با رنگهای مختلف انداختم پیش هم تو یه قفس که واسه یه جفت استاندارد هستش تا اونجا هرکدوم جفت خودشونا انتخاب کنن و اجباری از طرف من واسه جفت شدن نباشه حدود ۱۵ روزه پیش همند حالا به نظر شما این کار من درسته یا غلط حقیقتشا قبل اینا دو جفت دیگه داشتم که خودم اونا را موقع خرید جفت کرده بودم بعد شش ماه هیچ کدوم از دو تا قفس جفت نشدن با تشکر

  • علیرضا دانش فر

   سلام مهدی جان. قفسی را که برای جفت کردن شش مرغ عشق در نظر گرفته اید بسیار کوچک است فضایی در یک اتاق یا مکانی بزرگ برای آن ها فراهم کنید و لانه برایشان بگذارید تا جفت خود را انتخاب کنند.

 5. محمد زینالزاده از تبریز

  سلام من یک جفت مرغ عشق دارم موقع خرید یک عدد تخم داشت بعدشش تا هم گذاشت بعد ۲۰ روز دیدم نره غذا نمی دیه بعد دیدم هم تخم ها را ریختن بیرون لطفن راهنمایی کنید با تشکر

 6. سعیدامیری نژاد

  سلام ممنونم از مقاله مفیدتون
  من یعداد چهار جفت مرغ عشق نر وماه دارم که بالغن و انها را داخل یک قفس که دور تا دور آن شیشه وآینه میباشد گذاشتم وبرای جفت شدن دو به دو داخل یک قفس به مدت در روز قرار دادم والان با هم جفت هستن طوری که همش با همن وبه هم غذا میدن بهشون خیلی میرسم از ارزن وجوانه گندم وکاهو وجعفری وتخم کتان گاهی وتخم مرغ آب پز ومکمل هایی مثل میتورال وتی ان تی وکلسیم هم داخل آبشون میریزم ونو به نو آب رو عوض میکنم ابعاد قفس هم یک متر در یک متر میباشد لانه هم برای چهار جفت گذاشتم سوالم اینه تخم نمیزارن علت چیه وباید چیکار کنم ممنون

 7. سلام. من یک جفت مرغ عشق دارم. هر روز حداقل یکبار دوتایی تو لونه میرن و میان ولی ماده بیشتر میره و نر بیرون میمونه. نر به ماده هم غذا میده. اکثر اوقات نر پف میکنه و اواز میخونه.از این میله میپره به اون میله با ماده نوک به نوک میشن اما وقتی میخواد بره پشت ماده و جفت گیری کنه ماده لهش اجازه نمیده علت چیه. اصلا مرغ عشقا برای جفت گیری اماده شدن یا نه؟؟ ممنون میشم جواب بدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *