آخرین خبرها
خانه / پرندگان زینتی / بیماری پرندگان / بیماری های کبوتر _ معرفی و راه های درمان بیماری های کبوتران _قسمت اول

بیماری های کبوتر _ معرفی و راه های درمان بیماری های کبوتران _قسمت اول

بیمارهای کبوتر، سلامت و تکثیر کبوتران را تحت تاثیر قرار می دهد. بسیاری از پرورش دهندگان در مورد راه های درمان بیماری های کبوتران سوال پرسیده بودند.

به همین خاطر تصمیم گرفتم این مقاله را بنویسم و شما با بیماری های کبوتران و راه های درمان این بیماری ها آشنا کنم.

بنابراین شما را به خواندن این مقاله دعوت می کنم.

 

بیماری های کبوتر ! معرفی و راه های درمان بیمارهای کبوتر

معمولا کبوتران بیماری های رایجی دارند. که این بیماری ها در تمامی کبوتران وجود دارد. اما به نسبت خفیف زمانی که این بیماری تشدید شود کبوتر را تحت تاثیر قرار می دهد. و کبوتر مریض می شود.

در ادامه قصد دارم بیماری های رایج کبوتران را به شما عزیزان معرفی کنم.

 

بیماری شپش در کبوتر

شپش یکی از بیماری های رایج در کبوتران است. شپش یک انگل خارجی است! یعنی از پرها و پوست تغذیه می کند.

جالب است بدانید در کبوتر ها ۱۱ نوع شپش پر وجود دارد. این شپش ها از پرها و گاهی از خون کبوتران تغذیه می کنند.

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که این شپش ها برای کبوتران مشکلی ایجاد نمی کند؟

در جواب باید بگویم که همانطور که گفتم همه ی کبوتران در بدنشان شپش وجود دارد. آلودگی خفیف به شپش برای کبوتران اهمیتی ندارد!

اما زمانی که این آلودگی تشدید شود بر فعلیت کبوتر تاثیر می گذارد.

جنس پرهای کبوتران از کراتین است. کراتین سرشار از پروتئین است. شپش ها از پروتئین موجود در پرها تغذیه می کند.

چربی که در سطح پرها وجود دارد باعث می شود پرها خیس نشوند. اما شپش ها چربی پرها را هم مصرف می کنند.

شپش ها باعث می شوند پرهای کبوتران ژولیده و بی کیفیت شوند و نسبت به آب محافظی نداشته باشند. در نهایت شپش ها فعالیت کبوتران را مختل می کنند.

اگر شما هم کبوترانی دارید که به بیماری شپش دچار شده اند برای درمان به شما پیشنهاد می کنم دستور زیر را انجام دهید.

 

راه درمان شپش:

یک سطل آب را با ملاتیون ۴% و کاربایل ۵% مخلوط کنید. این محلول را مستقیم روی پرها و لانه ی کبوتر سم پاشی کنید.

 

بیماری عفونت هرپس ویروسی در کبوتران

مریضی هرپس کبوتر

 

عفونت هرپس ویروسی حاد است که می تواند انسان، پرندگان و بسیاری از جانداران را مبتلا کند. در واقع زمانی که کبوتران به چنین بیماری دچار می شوند ابتدا به صورت خفیف در دستگاه تنفسی اشکالاتی به وجود می آید. اندام های داخلی کبوتر دچار تغییراتی می شوند. مثلا کیسه های هوایی شان ملتهب می شود.

در بسیاری از مواقع دستگاه عصبی کبوتر تحت تاثیر قرار میگیرد. در حرکت کردن ناتوان می شوند .بال ها و پاهایشان فلج می شوند.تمامی بدنشان به لرزش می افتد و در بسیاری از مواقع گردنشان دچار پیچش می شود. در نهایت کبوتر دچار مرگ، فلجی، پیچش گردن می شود.

اما باید بدانید که در بعضی مواقع کبوترانی که به ویروش هرپس مبتلا هستند، علائم بیماری ندارند! اما در طول زندگیشان می توانند این بیماری را به دیگر کبوتران منتقل کنند.

ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که با مواجه شدن با این بیماری چه باید بکنیم؟

 

راه درمان بیماری عفونت هرپس چیست؟

در جواب باید بگویم که بیماری عفونی هرپس با ضدعفونی کننده های معمولی و با گرمای بالای ۵۰ درجه در عرض نیم ساعت از بین می روند.

بارها تاکید کرده ام در بیماری به جای تمرکز بر درمان، روی پیشگیری تمرکز کنید. به همین خاطر به شما عزیزان پیشنهاد می کنم. برای اینکه کبوترانتان به بیماری عفونی هرپس دچار نشوند آن ها را واکسینه کنید.

برای واکسینه کردن این بیماری ز واکسن حاملل  ویروس کشته شده  یا ضعیف شده ی این بیماری استفاده کنید.

 

بیماری کرم های نواری در کبوتران

کرمهای نواری انگلهای روده ای هستند . اگر این انگل ها زیاد شوند کبوتران دیگر نمی توانند مواد غذایی را در روده جذب کنند. در واقع انگل ها وارد روده ی کبوتر می شوند. مواد غذایی که در روده ی کبوتر وجود دارد را تغذیه می کند و تکثیر می کند. در نهایت با رشد و تکثیر این انگل ها مواد غذایی جذب بدن کبوتر نمی شود . در ضمن انگل ها در روده ی کبوتر موادی را ترشح می کنند که دستگاه گوارش کبوتر را مختل می کند.

زمانی که کبوتران به این بیماری دچار شوند  علائم خاصی در پرنده مشاهده نمی کنید. فقط طول عمر کبوتر کم خواهد شد و چون انگلها اجازه نمی دهند مواد غذایی موردنیاز جذب بدن پرنده شود. به مرور زمان دستگاه ایمنی بدن پرنده تضعیف تر می شود. تضعیف شدن دستگاه ایمنی کبوتران خودش زمینه ساز مبتلا شدن به بیماری های واگیر دار و مختلف در کبوتران است.

 

راه درمان بیماری کرم های نواری در کبوتران

برای درمان بیماری کرم های نواری در کبوتران می توانید از کپسول های ضد انگل استفاده کنید. در روز۱ عدد کپسول ضد انگل را به به مدت ۳ روز پشت سرهم با پودر لوامیزول مخلوط کنید و به کبوترهای بیمار بدهید.

برای اینکه کبوترانتان به بیماری انگل روده ای دچار نشوند بهتر است از حشره کش یا آهک زنده در محیط پرورش استفاده کنید.

 

خلاصه و جمع بندی مطالب

در این مقاله سعی کردم در مورد معرفی و راه های درمان بیماری های کبوتر برایتان بگویم. در این قسمت ۳ نوع بیماری رایج در کبوتران به شما معرفی کردم.

در ابتدا شما را با بیماری رایج کبوتر یعنی شپش آشنا کردم! فهمیدید که در هر کبوتر ۱۱ نوع شپش وجود دارد. این شپش ها زمانی که تشدید شوند، از چربی و پروتئین پرهای کبوتر و همچنین خون کبوتر تغذیه می کنند. شپش ها پرهای کبوتران را ژولیده و بی کیفیت می کنند و فعالیت کبوتران را مختل می کنند.

دومین بیماری که معرفی کردم عفونت هرپس بود. عفونت هرپس بیماری است که تمامی جانداران را می تواند مبتلا کند. نشانه های این بیمار فلج شدن بال و پای کبوتر و لرزش در اعضای بدن و چرخش سر کبوتر است. برای درمان و پیشگیری از این بیماری بهتر است در ابتدا کبوتران را واکسینه کنید و در صورت مشاهده ی چنین بیماری از گرما و موادضدعفونی کننده استفاده کنید.

سومین بیماری که به شما معرفی کردم بیماری کرم های نواری در کبوتران است. این بیماری باعث می شود مواد غذایی جذب بدن کبوتر نشود. و ترشحاتی که انگل ها در روده ی کبوتران بر جای می گذارند، به دستگاه گوارش کبوتر آسیب وارد می کنند.

بیماری های کبوتر انواع مختلفی دارد و به همین خاطر قصد دارم در مقاله های بعدی در مورد بقیه ی بیماری های کبوتر برایتان بگویم.

امیدوارم از مقاله ی بیماری های کبوتر استفاده ی کافی را برده باشید.

از شما دوستان می خواهم سوالات، نظرات و انتقاداتتان را برای ما کامنت کنید.

کانال تلگرام

بازار خرید و فروش پرنده مسترت

درباره‌ی علیرضا دانش فر

دنیای کارآفرینی تنها رویاییست که اون رو عاشقانه دنبال می کنم. زمانی که تصمیم گرفتم سری به صنعت پرورش بزنم به هیچ وجه فکر نمی کردم این حوزه اینقدر بزرگ، جذاب و چالش برانگیز باشه. در حال حاضر معتقدم تا چند وقت دیگه صنعت پرورش در ایران متحول و کارآفرینان زیادی در این صنعت تولیدات و محصولاتشون رو جهانی خواهند کرد.

78 نظر

 1. سلام
  ببخشید کبوتر های من اسهال سبز آبکی گرفتند و همه مردند و تعداد معدودی از آنها زنده موندند. میشه دراین مورد من رو راهنمایی کنید که چگونه آنها رو درمان کنم؟

  • هرکدومشون رو اسهال گرفتند ببریجا دور ولش کن کبوتری که این مریضی رو بکیره کاریش نمیشه کرد یا ازهمون اول باید واکسن میزدی اسم بیماریش هم نیو کاسله یه چندوقتی هم همه کبوترامن مردن

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ ﺣﻤﻴﺪ ﺟﺎﻥ

   ﻧﺎﻡ اﻳﻦ ﺑﻴﻤﺎﺭﻱ ﻧﻴﻮﻛﺎﺳﻞ هست که اﺯ ﻃﺮﻳﻖ ﻫﻮاﻱ ﺁﻟﻮﺩﻩ و ﻛﺜﻴﻔﻲ ﻣﺤﻴﻄ ﺯﻧﺪﮔﻲ ﻛﺒﻮﺗﺮ و ﺁﺏ ﻣﺎﻧﺪﻩ ﻣﻨﺘﻘﻞ ﻣﻴﺸﻪ. ﺑﺎ ﺭﻋﺎﻳﺖ ﺑﻬﺪاﺷﺖ ﻣﺤﻴﻄ و ﺁﺏ و ﺗﻐﺬﻳﻪ ﺗﺎﺯﻩ و ﺗﻬﻮﻳﻪ ﻣﻨﺎﺳﺐ و ﭘﺎﻛﺴﺎﺯﻱ ﻣﺤﻴﻄ اﺯ ﻓﻮﺿﻮﻻﺕ ﻛﻤﺘﺮ ﺷﺎﻫﺪ ﭼﻨﻴﻦ ﺑﻴﻤﺎﺭﻱ ﺧﻮاﻫﻴﻢ ﺑﻮﺩ. اﻻﻥ ﻛﻪ اﻳﻦ ﻣﻮﺿﻮﻉ ﭘﻴﺶ اﻭﻣﺪﻩ ﺑﺎﻳﺪ ﺳﺮﻳﻌﺎ ﻛﺒﻮﺗﺮﻫﺎﻱ ﺳﺎﻟﻢ ﺭا اﺯ ﻛﺒﻮﺗﺮﻫﺎﻱ ﺑﻴﻤﺎﺭ ﺟﺪا ﻛﺮﺩ ﻛﻪ ﺑﻪ ﻛﺒﻮﺗﺮﻫﺎﻱ ﺳﺎﻟﻢ ﺑﻴﻤﺎﺭﻱ ﻣﻨﺘﻘﻞ ﻧﺸﻪ. ﺩاﻧﻪ ﻫﺎﻱ ﺳﺮﺩ اﺯ ﻏﺬاﻫﺎي ﻛﺒﻮﺗﺮ ﺑﻴﻤﺎﺭ ﺣﺬﻑ ﻛﻦ ﻏﺬاﻫﺎﻱ ﮔﺮﻡ ﻣﺜﻞ اﺭﺯﻧ. ﻛﺒﻮﺗﺮ و ﻏﻴﺮﻩ… ﺩاﻧﻪ ﻫﺎﻱ ﮔﺮﻣﻦ ﺑﻬﺸﻮﻥ ﺑﺪﻩ.

   ﺭﻭﺯاﻧﻪ ﺑﻬﺸﻮﻥ ۲۵ ﮔﺮﻡ ﻛﻨﺠﺪ ﺧﺎﻡ ﻳﻌﻨﻲ ﺩﻭ ﺗﺎ ﻗﺎﺷﻖ ﻏﺬا ﺧﻮﺭﻱ ﺑﻪ ﻣﺪﺕ ۱۵ ﺑﻪ ﻛﺒﻮﺗﺮﻫﺎﻱ ﻣﺮﻳﺾ ﺑﺪﻩ. ﺩﺭ ﺑﻴﻤﺎﺭﻱ ﻧﻴﻮﻛﺎﺳﻞ ﺩﺭ ﺑﺪﻥ ﻛﺒﻮﺗﺮ ﻭﻳﺘﺎﻣﻴﻦ ﺁﺩ اﺯ ﺑﻴﻦ ﺧﻮاﻫﺪ ﺭﻓﺖ ﻛﻪ ﻛﻨﺠﺪ ﺧﺎﻡ اﻳﻦ ﻭﻳﺘﺎﻣﻴﻦ ﺭا ﺗﺎﻣﻴﻦ و ﻛﺒﻮﺗﺮ ﺑﻬﺒﻮﺩ و ﺩﺭﻣﺎﻥ ﺧﻮاﻫﺪ ﻛﺮﺩ. ﺩﺭ ﻣﺤﻴﻂﻲ ﻛﻪ ﻛﺒﻮﺗﺮاﻥ ﺭا ﻧﮕﻪ ﻣﻴﺪاﺭﻱ ﺑﺮاﻱ اﺯ ﺑﻴﻦ ﺭﻓﺘﻦ ﻭﻳﺮﻭﺱ ﻳﻚ ﺭﻭﺯ ﺩﺭﻣﻴﺎﻥ ﺯاﻍ اﺳﻔﻨﺪ ﻛﻪ ﻛﺎﻣﻼ ﻣﺤﻴﻄ ﭘﺮ ﺩﻭﺩ ﻛﻨﻪ ﺩﻭﺩ ﻛﻦ. و ﻛﻒ ﺳﺎﻟﻦ ﻧﮕﻬﺪاﺭﻱ ﻛﺒﻮﺗﺮ ﺭا ﺑﺮﮒ و ﭼﻮﺏ ﺗﻨﺒﺎﻛﻮ ﺑﺮاﺯﺟﺎﻧﻲ ﺑﺮﻳﺰ ﺗﺎ اﻳﻦ ﺑﻴﻤﺎﺭﻱ ﺑﺮﻃﺮﻑ ﺷﻪ. ﺟﺎﻱ ﭘﺮﻧﺪﻩ ﺑﻴﻤﺎﺭ ﮔﺮﻡ ﺑﺎﺷﻪ. ﺩﺳﺘﺘﻮﻥ ﺑﻌﺪاﺯ ﺭﻓﺘﻦ ﭘﻴﺶ ﭘﺮﻧﺪﮔﺎﻥ ﺑﻴﻤﺎﺭ ﺿﺪﻋﻔﻮﻧﻲ ﻛﻦ. ﺩﺭ ﻫﻔﺘﻪ ﻳﻚ ﺑﺎﺭ ﺑﻪ ﻫﻤﻪ ﻛﺒﻮﺗﺮاﻥ ﺑﻪ ﻣﺪﺕ ۸ ﺳﺎﻋﺖ ﺩﺭ ﻫﺮ ﺁﺑﺨﻮﺭﻱ ﻛﻮﭼﻚ ﻳﻪ ﻗﺎﺷﻖ ﭼﺎﻱ ﺧﻮﺭﻱ ﭘﻮﺩﺭ ﺩاﺭﭼﻴﻦ ﺩﺭ ﺁﺏ ﺒﺮﻳﺰ ﺗﺎ اﺯ ﺑﻴﻤﺎﺭﻱ ﭘﻴﺸﮕﻴﺮﻱ ﺷﻪ.

  • از قرص های tntهمراه با کو اموکسی کلاو ۶۲۵ را چهار تگه کن هر هشت ساعت بده خوب میشن .محلول سولتریم یا همون دیمیتمدین رو بدی اونم خوبه

 2. سلام
  برای طعمه هایی که تو مفاصل کبوتر ایجاد میشه چکار باید کرد و علت بوجود امدنش چیه؟

  • سلام از پماد تریامسینولون ان ان (Triamcinolone NN) استفاده کنید روی غده بزنید. غده خشک میشه می افته . در اثر بسته شدن‌ یک روزنه ترشح طبیعی بدن‌ کبوتر اتفاق می افته.

 3. امـیـد المــانـی

  سلام جناب دانش فر من یک جفت کفتر حمال دارم ک یکی از اینا چند روزه مریض شده روز اول دیدم ب جوجه که غذا میداد خیلی سخت این کارو میکرد چون جوجه خودش نیس این تخم یحودی رو زیرشون گذاشتم تا بازش کنن اما هواسم ب این نبود که چینگ ننه بابای یحودیه تقریبا ۳ برابر چینگ خودشه بخاطر همین تا هفته اول بسختی غذا میداد ب جوجه اما به بعد جوجه بزرگتر شده بود و نمیتونست بهش غذا بده و خودم ب جوجه غذا میدم ولی حماله رو دیدم یکم بی حال شده و دانه نمیخوره داخل دهنشو که نگا کردم سرخ شده بود انگار خونی بود چون چینگ جوجه واقعا بزرگ بوده الان دو سه روزه داره هر روز بیحالتر میشه و بسختی در روز ۲۰ دانه گندم اگه بتونه بخوره بزور… اینو باید چیکارش کنم خوب بشه ؟

 4. کفترمون جوجشو از لونه انداخته بیرون چکارکنیم

 5. خب لابد کار بدی کرده یا شاید هم زن و شوهر میخان باهم تنها باشن

 6. حدود دوماهیه جوجه های کبوترام میمیرن چینه دانشون هم پره. لطفا راهنمایی کنید.

 7. سلام برنج پرچرب خوردن کبوترام مریض شدن راه درمان چیه دیگ گندم نمیخورن

 8. سلام ی جوجه گنجشک ی هفته پیدا کردم سه روزه ک سرش کجه جز این علایمی نداره ن از لحاظ مدفوع ن چیز دیکه روزا مادرش بهش تغذیه میده . کاری میشه واسش کرد؟

 9. سلام خسته نباشید ظهر یه کبوتر تو حیاط خونمون نشسته بودچندساعت نه اب میخورد نه غدا نه میرفت دلم سوخت با تاریک شدن هوا به خاطر اینکه گربه نخورتش رفتم اوردمش بالا بهش اب دادم ولی به زور میخوره مدفوع ابکی سبز داره کزمیکنه یه جا چشاش همش خواب داره دلم براش میسوزه دوست ندارم بمیره لطفا اگه میشه منوراهنمایی کنین این کبوتر زنده بمونه بره خونش بعد ازخوب شدنش

  • سلام و درود بر شما بانوی دلسوز و گرانقدر

   دقیقا برای خودم یک روز چنین اتفاقی افتاد و خدا رو شکر جونه کبوتر رو نجات دادم

   جای نگهداری کبوتر گرم باشه چون کبوتر در اثر بیماری دمای بدنشو از دست میده کز و پف می کنه پس حتما جاش گرم نگه دارید.

   اگر گلوش خس خس داره در آبخوریش ساعتی پودر دارچین بریز و ساعاتی بعد پودر آبیشن و طی چند ساعت آب رو تعویض کن زیرا فاسد خواهد شد و اگر خس خس نداره در آبخوریش پونه آسیاب شده بریز و تا درمان کامل روشی رو که خدمتتون عرض کردم ادامه دهید تا اگر دچار بیماری نیوکاسل و یا سرما خوردگی است درمان شود. انشاالله

   از اینکه دلسوز و نگران حیوانات هستید از شما سپاسگزارم. موفق باشید

   • سلام جناب خسته نباشید ببخشید من گلو چنتا از کبوترهام عفونت کرده طوری که مثل یه غده شده من به سختی از گلو یکیشون غده رو جدا کردم و دراوردم.ایا کار درستی کردم؟و اینکه الان باید چه دارویی بهش بدم

   • سلام 
    کبوتری اومد در پارکینگ منزل ما و مادرم به‌خاطر اینکه گربه نخورتش اوردش بالا و من ازش مراقبت میکنم حدود ۱۰ روزی هست 
    ۱_این کبوتر احساس میکنم چشمش درست نمیتونه ببینه ،میبینه ولی نمیتونه جاهارو تشخیص بده درست آب رو باید ببرم جلوش تا بتونه بخوره و آب میخوره اما دانه وقتی گندم میریزم براش توی کاسه خیلی دوست داره بخوره نوک میزنه ولی اشتباه به یه نقطه دیگه از طرف نوک میزنه‌
    ۲_پرواز نمیتونه بکنه چون من میزارمش توی تراس و خیلی راحت تا الان میتونست بره اما نمیتونه بره به خاطر پرواز نکردن (بال داره و پرهاش کامله و پرهاش چیده نشده) حتی نمیتونه بپره روی صندلی با ارتفاع ۵۰ سانت‌
    ۳_نوع فضله اش آبکی هستش یعنی در اصل آبه و یه تکه سبز رنگ فقط‌
    ‌۴_دیدم دور خودش میچرخه بعضی اوقات ولی خیلی کم‌
    ‌۵_گردنش رو همش خیلی خم‌میکنه و با یه چشمش من رو نگاه میکنه‌
    ۶_موقع خوابیدنش ایستاده سرش رو انقدر میاره پایین که من میترسم شاید مرده (شبیه به معتادا میخوابه بچم )
    اگه میشه بفرمایین من چیکار کنم این حیون حالش خوب شه و بنونه غذا بخوره و پرواز کنه‌‌
    ممنون میشم از لطفتون

    • علیرضا دانش فر

     سلام
     جناب بشری عزیز در آبخوری کبوترتون تا درمان پودر پونه بریزید. در نصف آبخوری یک قاشق غذا خوری پودر پونه مناسب است.
     و طی هفت ساعت به علت فاسد شدن دارو رو تعویض کنید.
     و دست هاتون بعد از غذا دادن به کبوتر ضد عفونی کنید. در دو روز آینده حال کبوترتون به ما اطلاع دهید.

 10. سلام. یک کبوتر خیلی زیبا و خانگی که حلقه هم به پاش داره توی حیاط ما بی حرکت نشسته بود. آوردمش داخل و دانه و آب دادم. گردنش یه حالت لغوه داره و نمی تونه راحت دانه بخوره و پرواز هم نمی کنه. یعنی نیوکاسل داره؟ و ممکنه عروس هلندی خودمون ازش بگیره؟ چه باید بکنم؟

 11. سلام لای بال کبوتر ما حشره ای شبیه مگس افتاده و بی حال شده و پرواز نمی کنه ممنون میشم علت و درمان رو توضیح بدین

 12. سلام لای بال کبوتر ما حشره هایی شبیه مگس افتاده و بی حال شده و پرواز نمی کنه ممنون میشم که علت و درمان رو توضیح بدین

  • سلام.
   علی جان کبوتر شما دچار انگل خارجی و شپشک شده سریعا اقدام کنید ممکن در اثر مکیدن خون کبوترتون ضعیف و تلف شه.
   ظرف آبی برای آب بازی بزارید و سرکه سیب خانگی نه صنعتی به آب اضاف کنید. تا با شنا کردن کبوتر در آب شپشک ها کشته شوند . آب بازی با آب و سرکه سیب خانگی تا درمان ادامه بده. محیط زندگیش رو ضد عفونی و شست شو بده. این موارد بر اثر رعایت نکردن بهداشت پرنده به وجود میاد.

   • سلام دیشب دیدم رو کبوترم یه کنه از این کنه های دایره مانند تخته. از یکی هدیه گرفتم یک ملیون پولش چیکار کنم از بین برع ممنون پیش حیون های دیگم بوده یه راه حلی بدید ممنون میشم لطف شمارتون بدید.

    • علیرضا دانش فر

     سلام و عرض ادب

     عباس جان هر روز ظرف آبتنی رو برای کبوترت بزار. در هر یک لیوان آب یک قاشق غذا خوری سرکه سیب به آب ترکیب کن تا شپشک ها کشته شوند..

     شاد و سربلند باشید…

 13. س استاد کبوترام عین کبوتری که توی هوای گرم پریده باشه احساس خستگی میکنن ودارن یکی یکی تلف میشن لطفاً جهت درمانشون راهنماییم کنید

  • علیرضا دانش فر

   سلام احسان جان

   روزانه محیط کبوتران رو تمیز کنید تا به این راحتی بیماری به وجود نیاد و منتقل نشود. کبوتران سالم رو جدا کنید.
   در آبخوریاشون پونه کوهی آسیاب شده با آب ترکیب کنید در اختیارشون بزارید. تا درمان از این دارو استفاده کنید. هر چه غلظت دارو بیشتر شود موثر تر است.
   طی هشت ساعت دارو تمدید و تعویض کنید.

   • با سلام جناب دانش فر عزیز
    من دو سه روزه توی آبش براش پونه کوهی و یه مقدار آویشن میریزم و سوال اول اینکه تو چه مقدار آب یه قاشق پونه بریزم؟
    دوم اینکه غذا بهش چی بدم ؟ من بهش گندم میدادم و بعضی اوقات برنج خام و کسی بهم گفت نخود خیس کرده بهش بده و براش نخود خیس میکنم و نصف میکنم و خودم میزارم توی حلقش بخوره این کار درسته؟
    بعد از انجام این دوتا کار فضله اش سبز کمرنگ شده
    ولی پرواز نمیکنه هنوز (برای اینکه بتونه پرواز کنه چیکار کنم؟)
    و خودم بهش دونه میدم هنوز و خودش وقتی میخواد بخوره نمیتونه جای دونه رو تشخیص بده و به یه نقطه دیگه فقط ضربه میزنه و حتی نوکش رو باز نمیکنه‌

    بعد از رفتن پیش کبوتر میم دستهام رو میشورم ولی احتمال انتقال ویروس به بدن انسان هم وجود داره؟

 14. سلام استاد خسته نباشین یه کبوتر اومده تو حیاط خونمون من بهش اب و دونه دادم ولی نمیدونم بیماری داره یا نه علائم خاصیم نداره اصلا درمورد نگهداری کبوتر اطلاعی ندارم و نمیدونم چیکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

 15. من جوجه کفتری دارم که جفت پاش علیل شه از اینهاای که ۱۸۰ درجه باز میکنن!چیکار کنم خوب شه ؟نمیخوام سر ببرم چون بهش انس شدیدی پیدا کردم خواهشا راهنماییم کنید با تشکر

  • درود دادا ایمــان ، متـاسفانه ،تـو این مســٸله وشرایـط بغرنـج مشترکیم ؛ یه جــوجه ۳۰روزه هم بهمین شکل ، ینی وقتی میبینمش عذاب ،، البته اشتهاش عالی دهنجور ، جوریکه کلا جای والدینشو پرکردم براش ،مرتب جاش عوض وزیرپاشم نرم که سینش براثرسایش با زمیـن زخم نشه ،،،،

 16. سلام جناب دانش فر عزیز
  من دو سه روزه توی آبش براش پونه کوهی و یه مقدار آویشن میریزم و سوال اول اینکه تو چه مقدار آب یه قاشق پونه بریزم؟
  دوم اینکه غذا بهش چی بدم ؟ من بهش گندم میدادم و بعضی اوقات برنج خام و کسی بهم گفت نخود خیس کرده بهش بده و براش نخود خیس میکنم و نصف میکنم و خودم میزارم توی حلقش بخوره این کار درسته؟
  بعد از انجام این دوتا کار فضله اش سبز کمرنگ شده
  ولی پرواز نمیکنه هنوز (برای اینکه بتونه پرواز کنه چیکار کنم؟)
  و خودم بهش دونه میدم هنوز و خودش وقتی میخواد بخوره نمیتونه جای دونه رو تشخیص بده و به یه نقطه دیگه فقط ضربه میزنه و حتی نوکش رو باز نمیکنه‌

  بعد از رفتن پیش کبوتر میم دستهام رو میشورم ولی احتمال انتقال ویروس به بدن انسان هم وجود داره؟

 17. با سلام جناب دانش فر عزیز
  من دو سه روزه توی آبش براش پونه کوهی و یه مقدار آویشن میریزم و سوال اول اینکه تو چه مقدار آب یه قاشق پونه بریزم؟
  دوم اینکه غذا بهش چی بدم ؟ من بهش گندم میدادم و بعضی اوقات برنج خام و کسی بهم گفت نخود خیس کرده بهش بده و براش نخود خیس میکنم و نصف میکنم و خودم میزارم توی حلقش بخوره این کار درسته؟
  بعد از انجام این دوتا کار فضله اش سبز کمرنگ شده
  ولی پرواز نمیکنه هنوز (برای اینکه بتونه پرواز کنه چیکار کنم؟)
  و خودم بهش دونه میدم هنوز و خودش وقتی میخواد بخوره نمیتونه جای دونه رو تشخیص بده و به یه نقطه دیگه فقط ضربه میزنه و حتی نوکش رو باز نمیکنه‌

  بعد از رفتن پیش کبوتر میم دستهام رو میشورم ولی احتمال انتقال ویروس به بدن انسان هم وجود داره؟

  • علیرضا دانش فر

   سلام. جناب بشرا

   پونه و آویشن رو با هم نریزید. در هر نصف لیوان یک قاشق غذا خوری پونه بریزید. پونه با آب خوب ترکیب کنید.
   اول از پونه استفاده کن. کنجد خام و گندم، سیب زمینی آب پز بهش بدید. برنج خام رو هرگز ندید برنج پخته بدون نمک و روغن مشکلی نیست.

 18. سلام من یه کبوتر پیدا کردم مدتیه میاط حیاط خونه ما ولی مدفوعش ابکی و بی رنگه که رشته های سبزی توشه این ممکنه بیمار باشه و راه درمانش چیه؟ مرسی

  • علیرضا دانش فر

   سلام جناب صبوری عزیز

   در آبخوری کبوترتون تا درمان پودر پونه بریزید. در نصف آبخوری یک قاشق غذا خوری پودر پونه مناسب است.
   و طی هفت ساعت به علت فاسد شدن دارو رو تعویض کنید.
   و دست هاتون بعد از غذا دادن به کبوتر ضد عفونی کنید. در دو روز آینده حال کبوترتون به ما اطلاع دهید.

 19. سلام وقتتون بخیر
  چندروز پیش تو خیابون کبوتری رو دیدم که روی زمین بود .یکی از کسبه محل گفت که گربه بهش حمله کرده وزیر بالش جای زخم رو نشون داد .پرنده رو منزل آوردم بالش رو بابتادین شست وشو دادم . زخم بعدازدوروز خوب شد اما مشکل این که الان حرکت نمیکنه و روی بال افتاده . سروگردنش رو کاملا حرکت مید ه ودون میچینه اما اب نمیتونه بخور ه وروی پاهاش نمیمونه وفقط بیطرف روی بال افتاد درواقع خوابیده.لطفا راهنمایی ام کنید چطور کمک کنم به این کبوتر .ممنون ازشما

  • سلام مجدد
   متاسفانه کبوتری که عرض کردم دچار نیوکاسل شده .یکی از پرنده فروش هایی که خبره بود اینو گفت .وگفت درمون نداره.
   لطفا اگر ممکنه راهنماییم کنید چطور بهش کمک کنم

 20. سلام‌استاد‌یکی‌از‌کبوترای‌من‌سه‌هفته‌پیش‌‌به‌مدت‌سه‌روز‌اصلا‌غذا‌نخوردو‌فضولات‌هم‌نداشت‌حالا‌دور‌چشاش‌مثل‌زاغ‌چش‌نوک‌سفید‌،سفید‌شده‌وتو‌راه‌رفتن‌مشکل‌داره‌‌‌باید‌چیکارش‌کنم؟

  • علیرضا دانش فر

   سلام جناب محمد رضا عزیز

   اگر کبوتر دچار یبوست شده باشه میل به غذا نخواهد داشت و در نتیجه فضله نخواهد داشت.
   اگر کبوترتون بیماری دیگه ای نداشته باشه اول مشکل یبوست را حل کنید.
   به سینه کبوترون نگاهی بیندازید بینید خالی شده است یا خیر.

   • سلام اقای دانش فر من متاسفانه برای درمان کبوتر امپولی که برای شپش گرفته بودم رو اشتباهی تزریق کردم وکبوترام کلا فلج شدم راه کاری برای درمانشون هست یا نه لطفا راهنماییم کنید

 21. سلام خسته نباشید کفترم دو سه روزی میشه که بی اشتهاء شده جوری که سینش کمی تیغ برداشت ممنون میشم سریع بهم بگید تفکیک جوجه دار

  • علیرضا دانش فر

   سلام.ممنون مهدی جان

   در آبخوری کبوترتون دو قاشق پودر پونه ترکیب کنید.
   بعد هفت ساعت آبخوری رو تعویض کنید. پونه سبب میشه کبوترتون به اشتها بیاد.

 22. سلام خسته نباشید کفترم دو سه روز بی‌حال شد کم خوراکم شده خواهش میکنم سریع راهنماییم کنید آخه جوجه داره سریع طروخدا دمتون گرم

 23. سلام ضمن تشکر
  کیوتری دارم تاره خریدم تخم پوک میزاره یعنی تخمهاش خیلی ریزو شل هستن
  قیافش ضعیف بنظر میرسه
  ممنونم میشم راهنمایی کنید

 24. به کبوتر سیر رنده شده در ماست هر روز کمی بدهید، یا به سیر خرد کنید به اندازه نصف لپه چند عدد با فاصله، یک کبوتر مبتلا به نیوکاسل با همین روش خوب شد،البته چند ماه طول کشید اما بعد کامل خوب شد و پرواز کرد

 25. با عرض سلام وخسته نباشید و تشکر از راهنمایی های شما
  یک کبوتر شامپیون دارم که خودش غذا نمی خورد و باید جلویش غذا بگیرم که بخورد،چند روزی است که هر وعده غذا خوردنش حدود یک ساعت طول می کشد،دقت کردم دانه ها را که بر می دارد از نوکش بیرون می اندازد و فقط بعضی را می خورد،(در ضمن غذایش مخلوط ذرت.گندم.قره ماش.ارزن است) حالت ضعف پیدا کرده، بهش کمی آب عسل دادم ضعفش کمتر شده،ولی هنوز سریع غذا نمی خوره،خواهشمندم راهنمایی کنید چکار کنم چون روزی ۴ ساعت باید ثابت بنشینم تا غذا بخوره.در ضمن کبوتر کند ذهنی هست که جای آب و دانه اش علی رغم ثابت بودن فراموش میکنه.از شما متشکرم

 26. سلام و خسته نباشید
  کبوتر من دچال بال گرفتگی شده چیکار باید بکنم؟؟؟

 27. سلام جناب دانش فر
  وقت بخیر
  یه کبوتر از هوا گرفتم حیوونی سالم و سرحال بود
  صبح که نگاهش کردم دیدم پلک چشماش به هم اومده و باز نمیشه
  مقداری با آب شستشو دادم باز شد و تونست ببنه
  فعلا همینجوریه
  گاهی به هم میاد پلک هاش و گاهی بازه
  راهنمایی میفرمایید
  متشکرم

  • علیرضا دانش فر

   سلام خدمت شما دوست عزیز
   در صورتی که قی از چشم کبوتر تون بیرون بیاد دچار عفونت چشمی شده است.
   و اگر چنین نباشد کبوتر شما دچار عفونت داخلی است به همین دلیل روی چشمها تاثیر گذاشته.
   وقتی عفونت داخلی برطرف شد کبوتر چشماش به حالت قبل باز میگردد. سینه کبوتر رو چک کنید ببینید پر است یا خیر.
   فضله کبوتر چگونه است؟ آیا کبوتر میل به غذا دارد؟

   • درود مجدد
    میل به غذا داره
    گندم و نون رو میخوره
    بی اشها نیست
    فضله کبوتر سبز و سفید رنگه
    رنگ سبز در فضله غالب است
    و احساس میکنم نسبت به فضله معمولی کبوتر مقداری بوی تندتری داره

 28. سلام خسته نباشیدکبوتر من مدفوع ابکیه قرص اکسی وت بهشدادم استفراغش میکنه درمان میشه

 29. سلام . وقت بخیر. یک کبوتر زینتی(چشم تلسکوپی) ماده دارم. مفصل های پاس ملتهب شده و زرد رنگ شده. چند نوبت بردم دامپزشک. آنتی بیوتیک داده و قرص ضد التهاب و محلول کلسیم در مدت یک ماه در سه مرحله داروهای فوق رو دادم ولی تفسیری نکرده. الان روی جفت پا میشینه کف قفس و بلند نمیشه و به کمک لچبال عاشقانه راه میرسه. اما قرض دگزامتازون که میدم به پرنده خوب میشه و راه می افته و دگزامتازون رو که قطع میکنم مجددا همین آش و کاسه است. لطفاً راهنمایی بفرمایید.
  hjavan29@gmail.com

 30. سلام وقت تون بخیر آقای دانش فر بزرگوار
  ببخشید سوالی داشتم
  یه کبوتر کرم رنگ چند وقت یه روی کولر ما زندگی میکنه بعد از یه مدت حس کردم انگار کم پرواز میکنه و مدفوع شل بود برای همین براش غذا و آب گذاشتم… نمیدونستم چیکار کنم و حتی از یک مرکز دامپزشکی آنلاین هم سوال کردم که گفتن ما کار پرنده انجام نمیدیم… هی سرچ‌کردم گفت بود باید آب تنی کنن براش یه لگن آب گذاشتم روی کولر الان دیگه اسهال نیست ولی هنوز هم کم می پره و هی خودش رو با نوک میخوارونه… و پاهای به عقب می پره نمیدونم همون شپشیه که شما فرمودین اگه بله چیکار کنم چون تا حال نگرفتمش که احساس امنیتش از بین نره… اگه راهنمایی بفرمائید ممنونتون میشم چون خیلی گناه داره و اذیته… دوست ندارم اینطور مریض بمونه یا خدای نکرده بمیره

 31. سلام ببخشید دوستان میشه کمکم کنید هرروز کبوترام پوکی میگیرن و دوروز بعد میمیرن رازه درمانش چیه

 32. سلام
  من یه کبوتر دارم بالهاش اکثر مواقع به لرزش می افتد میخواستم بدونم مشکل چیه؟و چ راهکاریرو پیشنهاد میکنید لطفا جواب بدید

 33. درود بر طــبیب عشــقباز ، برا زگیل پای پرنده بغیر از سرکه سفـید ،تجویز درمان خـانگی اراٸـه نمایی ممنون ،همچنین برا فلج شدن جووجــه ازبدوتـولد تا الان که ۳۰ روزس ، درمان چاره ساز ی داری که کمتر زجربکشه، ضمــنا اشتهای قابل قبولی داره ، ازبس خودشو کوبیده به رودیوار لونه ،بالهاش قسمت گوشتش متورم ظده چاره چیه ،برقرارباشــــی🙏🐦

 34. سلام
  وقت بخیر
  من یکی از کبوتر هام که زینتی و گرون قیمت هست چند وقت پیش علاقه زیادی به تخم گذاری داشت و دنبال جایی برای تخم گذاری میگشت. یا اینکه جایی براش درست کردم ولی یک روز (حدودا ۱۰ روز پیش) دیدم که نمیتونه روی پاش بایسته و همش میشینه روی زمین
  از بقیه جداش کردم
  ولی از همون روز کز میکنه
  بال هاش آویزون شده و روی زمین میکشه
  کم اشتها شده شدید
  بی حاله و همش کناره گیری میکنه
  فضله های بی حجم و مشکی رنگی داره

  چيكار كنم
  خواهش میکنم کمکم کنید
  خیلی براش هزینه کردم

  اگر نیازه راه تماسی بدید عکس و فیلم از خودش و فضله ها بفرستم

  کمک کنید

  ممنون

 35. سلام
  وقت بخیر
  من یکی از کبوتر هام که زینتی و گرون قیمت هست چند وقت پیش علاقه زیادی به تخم گذاری داشت و دنبال جایی برای تخم گذاری میگشت. یا اینکه جایی براش درست کردم ولی یک روز (حدودا ۱۰ روز پیش) دیدم که نمیتونه روی پاش بایسته و همش میشینه روی زمین
  از بقیه جداش کردم
  ولی از همون روز کز میکنه
  بال هاش آویزون شده و روی زمین میکشه
  کم اشتها شده شدید
  بی حاله و همش کناره گیری میکنه
  فضله های بی حجم و مشکی رنگی داره

  چيكار كنم
  خواهش میکنم کمکم کنید
  خیلی براش هزینه کردم

  اگر نیازه راه تماسی بدید عکس و فیلم از خودش و فضله ها بفرستم

  کمک کنید

  ممنون

 36. با سلام من سوالی داشتم خواااااهش میکنم راهنماییم کنید کبوتر روی کولر منزل ما لانه درست کرد و بعد که رفت متوجه شدیم مقدار زیادی حشره بسیار ریز اندازه سر سوزن به رنگ خاکستری توی خونه پخش شده اینا چی هستن؟؟ به جان تمام اعضای خانواده افتاده راه دفع اینها چیه همه جای خونه حتی آشپزخانه وجود دارن ترو خدا اگه اطلاعاتی دارید در اختیار بنده حقیر بزارید بچه کوچیک دارم امان ما بریده شده

  • سلام این حشرات را کنه آگارس یا همان کنه کبوتری میگویند و بسیار مضر هستند و به سختی از بین میروند اما با سمپاشی مکرر و شتشوی مداوم و در درجه حرارت بالا از بین میروند و ثمن در شبها خونخواری میکنند و بهتر است هنگام شب جای خواب بچه تون روشن باشد البته برای اطلاعات بیشتر به مراکز دامپزشکی و یا خودتون در اینترنت راههای مبارزه با کنه کبوتری را جستجو کنید .

 37. سلام استاد کبوترام چندوقتی بودن به علت گرمی بیش از حد هوا دچار چشم درد شدن با کمک دوستان واستفاده از تجربیاتشون شکر خدا بهبود یافتن اما الان دوروزه یکیشون نمیتونه سر پاش وایسته وزود زود میشینه وتو راه رفتنم لنگ میزنه همچنین خودشو پوخ کرده ومیلرزه ممنون میشم راهنمایی فرمایید.سپـــاس

 38. سلام دیروز یک کبوتر دیدم که موقع پرواز دچار مشکل شده بود و رو زمین نشست یک تکه نخ ضخیم پلاستیکی به پاهاش گیر کرده بود و رفتم گرفتمش تا بند رو جدا کنم دیدم چشمهاش به شدت عفونت داره و لای پرهاش مگس رفته خلاصه اوردمش خونه و چشماش رو با چای غلیظ و پنبه شستشو دادم یکی از چشمها به شدت عفونت داشت تو هر دوتا قطره شستشو چشم ریختم (هر چند ساعت یکبار) و بتادین رو با آب قاطی کردم و با اسپری لای پرهاش زدم و حشرات رفتن ولی امروز صبح که میخواستم ببرمش دکتر برای چشمهاش متاسفانه مُرده بود از نورش آب زرد رنگی بیرون اومده بود ،میخوام بدونم دفعه بعد چنین موردی دیدم کار درست چیه؟ چون در محل زندگی من کبوتر خیلی زیاده و اینکه اگر بیماریش ویروسی بوده باشه ممکنه به من منتقل شده باشه

 39. سلام و درود به شما جناب دانش فر یه کفتر دارم بالش می لرزه و یکمم بی حاله لطفا راهنمایی کنید

 40. سلام و درود به شما جناب دانش فر یه کفتر دارم بالش می لرزه روباهاش نمیتونه واسته و یکمم بی حاله لطفا راهنمایی کنید

 41. سلام من یه کفتر از کوچه پیدا کردم دم و پرش رو زده بودن نمیتونست بپره. برای اینکه گربه نخوردش آوردمش خونه. علامت هیچکدوم از بیماریایی که نوشتین رو توش ندیدم ولی خیلی پرنده عجیبیه. اصلا از جاش تکون نمیخوره با اینکه آزاده فقط رو قفسش میشینه. غذا هم نمیخوره. خودم تو دهنش دونه میریزم و با سرنگ بهش آب میدم. اول فکر کردم شاید گربه دنبالش کرده ترسیده. ولی ده روزی میشه که تو خونه مه و حالتاش عوض نشده. فقط وقتی میخوام بگیرمش بهش آب و غذا بدم اگه سیر باشه یه کم مقاومت میکنه و یه پری میزنه. اگر گرسنه باشه همینجور وایمیسه تا بگیرمش. خلاصه غذا نخوردن و تنبلیش عجیبه. باید چیکارش کنم؟

 42. سلام من یه کبوتر دارم ک پاش از زانو متورم شده و روی پاش نمیتونه وایسه باید چیکارش کنم

 43. سلام.مدتیه چشم کبوترام سرخ شده و پرششون به شدت کم شده.تا حدودی هم سینه خالی کردن.به نظرتون بیمار هستن یا مشکل خاصی نیست.اه بیمار هستن لطفا راه درمونش رو بگید.دون هم فقط گندم میدم بهشون.

 44. سلام مرسی از راهنماییای خوبتون,راستش من یه کبوتر نزدیک ۳یا۴ هفته دارم که تقریبا از ۱ هفتگی پیش خودم بوده ودوباری هم فک کنم از لونشون افتاده بوده پایین و خب با یکی از پاهاش زیاد نمیتونست راه بره به هر حال تا همین دو سه روز پیش حالش خوب بود ولی الان اصلا نمیتونه روی پاهاش بایسته یا حرکت کنه بالاش رو هم خیلی کم و به زور تکون میده, میشه لطفا راهنمایی کنید که مشکلش چیِ؟چه طور میشه حالش رو خوب کرد؟

 45. با سلام خدمت شما
  دوست عزیز میشه من رو راهنمایی بفرمایید. من یه جفت کله سیا خریدم.الان نزدیک به سه ماه هست.همیشه همه کارها رو رعایت میکنم.از واکسن زنده و مرده نیوکاسل،دانهای شسته شده و کمری زرد چوبه و پودر سیر و زیره زده شده.سنگ ریزه، محیط بسیار تمیز و سالم آب خوری روزی چند بار عوض میشه دانه به هیچ وجه روی زمین داده نمیشه. سیر در آب میدم. مولتی ویتامین،غذایی مخلوط خوب،به مدفوع توجه میکنم و…. این کبوتر همش بی حالی مثل بقیه کبوترها نیست هم نرش و هم مادش همش در حال چرت زدن کاره خواصی نمیکنن دانه میخوره آب میخوره مدفوع هم لوله شکل سبز رنگه یه مدت ۶روزه هم بهش مترونیدازول دادم به هر دوش ولی باز هم اصلا اتفاقی نیفتاده و همین جوره تحرکش خیلی کمه.عرض کردم دونه میخوره آب میخوره و بقیه کارها.شما چه نظری دارید؟

 46. سلام من دیروز یک طوقی خریدم .
  میخواستم بدونم اگه جفت نداشته مشکلی براش پیش نمیاد ؟
  با هر کبوتری میتونه جفت بشه ؟

  راستی قیمت طوقی پاپر چنده ؟

 47. سلام فقط اب و غذا جلوش بزار خودش گشنه ش شد مجبور میشه بخوره دست بهش نزن

 48. سلام دیروز به کبوترهام شربت انگل دادن امروز همه بالا میارم نمیدونم بخاطر اون شربتی که بهشون دادن اینجوری شده یا نه

  • علیرضا دانش فر

   سلام.
   بله ممکنه محمد جان. بیماری باید درست تشخیص داده و دارو درست تجویز شود وگرنه عوارض زیادی برای کبوتراتون خواهد داشت.

 49. عرض ادب جناب دانش فر عزیز مدتی هست کفترام دچار میریضی شدن که دریچه مری گلوشون ظاهرن بسته شده از عفونت و یه حالت عطسه کردن یا انگار مثل بیماری انسانی که خلت ته گلوم هستو سورفه میکنیم تا دربیاد.بینیشون یه مایع زرد رنگ پس میدن به پرای ریز زیر چشمشون تنفسشون از راه بینی قطع و از دهان نفس میکشن بطوری که نوکهاشون بازه تو ودمو بازدم.عرض به خدمتتون که با لینکو پک چندتاشون درمان شدن چندتاشوم باز دچار بیماری شدن که دوباره دارم نیم سی سی لینکو پک بهشون روزی یکبار تزریق میکنم.راه دیگه ای هست که گله ۲۵تایی کفترام زودتر و بهتر درمان بشن؟نام این بیماری هم اگه بگین ممنون میشم

 50. سلام یکی از کبوترام زیر بالش غده دراورده چه دارویی استفاده کنم خوب شه؟ممنون میشم اگه جواب بدین

 51. سلام کبوتر من چند هفته است که خیلی بیحال و مستی هم نمی کنه. موقعی هم که دراز میکشه گلوشو خیلی باد میکنه

 52. سلام اقای دانش فر
  یک جفت کبوتر دارم
  جوجه هاشون بزرگ شدن
  یکیشون خیلی سرحال و خوبه تازه داره پر میزنه
  ولی یکیشون چندروزه هیچی نمیخوره و کز میکنه ی گوشه
  فقط اب میخوره
  خیلی سبک شدع…
  تروخدا کمکم کنید
  خیلی حساسم رو این جوجه
  گناه داره
  خواهش میکنم جواب بدین ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *