آخرین خبرها
خانه / راه اندازی سالن پرورش / بیماری های کبوتر ! معرفی و راه های درمان بیماری های کبوتران_قسمت اول

بیماری های کبوتر ! معرفی و راه های درمان بیماری های کبوتران_قسمت اول

بیمارهای کبوتر، سلامت و تکثیر کبوتران را تحت تاثیر قرار می دهد. بسیاری از پرورش دهندگان در مورد راه های درمان بیماری های کبوتران سوال پرسیده بودند.

به همین خاطر تصمیم گرفتم این مقاله را بنویسم و شما با بیماری های کبوتران و راه های درمان این بیماری ها آشنا کنم.

بنابراین شما را به خواندن این مقاله دعوت می کنم.

 

بیماری های کبوتر ! معرفی و راه های درمان بیمارهای کبوتر

معمولا کبوتران بیماری های رایجی دارند. که این بیماری ها در تمامی کبوتران وجود دارد. اما به نسبت خفیف زمانی که این بیماری تشدید شود کبوتر را تحت تاثیر قرار می دهد. و کبوتر مریض می شود.

در ادامه قصد دارم بیماری های رایج کبوتران را به شما عزیزان معرفی کنم.

 

بیماری شپش در کبوتر

شپش یکی از بیماری های رایج در کبوتران است. شپش یک انگل خارجی است! یعنی از پرها و پوست تغذیه می کند.

جالب است بدانید در کبوتر ها ۱۱ نوع شپش پر وجود دارد. این شپش ها از پرها و گاهی از خون کبوتران تغذیه می کنند.

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که این شپش ها برای کبوتران مشکلی ایجاد نمی کند؟

در جواب باید بگویم که همانطور که گفتم همه ی کبوتران در بدنشان شپش وجود دارد. آلودگی خفیف به شپش برای کبوتران اهمیتی ندارد!

اما زمانی که این آلودگی تشدید شود بر فعلیت کبوتر تاثیر می گذارد.

جنس پرهای کبوتران از کراتین است. کراتین سرشار از پروتئین است. شپش ها از پروتئین موجود در پرها تغذیه می کند.

چربی که در سطح پرها وجود دارد باعث می شود پرها خیس نشوند. اما شپش ها چربی پرها را هم مصرف می کنند.

شپش ها باعث می شوند پرهای کبوتران ژولیده و بی کیفیت شوند و نسبت به آب محافظی نداشته باشند. در نهایت شپش ها فعالیت کبوتران را مختل می کنند.

اگر شما هم کبوترانی دارید که به بیماری شپش دچار شده اند برای درمان به شما پیشنهاد می کنم دستور زیر را انجام دهید.

 

راه درمان شپش:

یک سطل آب را با ملاتیون ۴% و کاربایل ۵% مخلوط کنید. این محلول را مستقیم روی پرها و لانه ی کبوتر سم پاشی کنید.

 

بیماری عفونت هرپس ویروسی در کبوتران

مریضی هرپس کبوتر

 

عفونت هرپس ویروسی حاد است که می تواند انسان، پرندگان و بسیاری از جانداران را مبتلا کند. در واقع زمانی که کبوتران به چنین بیماری دچار می شوند ابتدا به صورت خفیف در دستگاه تنفسی اشکالاتی به وجود می آید. اندام های داخلی کبوتر دچار تغییراتی می شوند. مثلا کیسه های هوایی شان ملتهب می شود.

در بسیاری از مواقع دستگاه عصبی کبوتر تحت تاثیر قرار میگیرد. در حرکت کردن ناتوان می شوند .بال ها و پاهایشان فلج می شوند.تمامی بدنشان به لرزش می افتد و در بسیاری از مواقع گردنشان دچار پیچش می شود. در نهایت کبوتر دچار مرگ، فلجی، پیچش گردن می شود.

اما باید بدانید که در بعضی مواقع کبوترانی که به ویروش هرپس مبتلا هستند، علائم بیماری ندارند! اما در طول زندگیشان می توانند این بیماری را به دیگر کبوتران منتقل کنند.

ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که با مواجه شدن با این بیماری چه باید بکنیم؟

 

راه درمان بیماری عفونت هرپس چیست؟

در جواب باید بگویم که بیماری عفونی هرپس با ضدعفونی کننده های معمولی و با گرمای بالای ۵۰ درجه در عرض نیم ساعت از بین می روند.

بارها تاکید کرده ام در بیماری به جای تمرکز بر درمان، روی پیشگیری تمرکز کنید. به همین خاطر به شما عزیزان پیشنهاد می کنم. برای اینکه کبوترانتان به بیماری عفونی هرپس دچار نشوند آن ها را واکسینه کنید.

برای واکسینه کردن این بیماری ز واکسن حاملل  ویروس کشته شده  یا ضعیف شده ی این بیماری استفاده کنید.

 

بیماری کرم های نواری در کبوتران

کرمهای نواری انگلهای روده ای هستند . اگر این انگل ها زیاد شوند کبوتران دیگر نمی توانند مواد غذایی را در روده جذب کنند. در واقع انگل ها وارد روده ی کبوتر می شوند. مواد غذایی که در روده ی کبوتر وجود دارد را تغذیه می کند و تکثیر می کند. در نهایت با رشد و تکثیر این انگل ها مواد غذایی جذب بدن کبوتر نمی شود . در ضمن انگل ها در روده ی کبوتر موادی را ترشح می کنند که دستگاه گوارش کبوتر را مختل می کند.

زمانی که کبوتران به این بیماری دچار شوند  علائم خاصی در پرنده مشاهده نمی کنید. فقط طول عمر کبوتر کم خواهد شد و چون انگلها اجازه نمی دهند مواد غذایی موردنیاز جذب بدن پرنده شود. به مرور زمان دستگاه ایمنی بدن پرنده تضعیف تر می شود. تضعیف شدن دستگاه ایمنی کبوتران خودش زمینه ساز مبتلا شدن به بیماری های واگیر دار و مختلف در کبوتران است.

 

راه درمان بیماری کرم های نواری در کبوتران

برای درمان بیماری کرم های نواری در کبوتران می توانید از کپسول های ضد انگل استفاده کنید. در روز۱ عدد کپسول ضد انگل را به به مدت ۳ روز پشت سرهم با پودر لوامیزول مخلوط کنید و به کبوترهای بیمار بدهید.

برای اینکه کبوترانتان به بیماری انگل روده ای دچار نشوند بهتر است از حشره کش یا آهک زنده در محیط پرورش استفاده کنید.

 

خلاصه و جمع بندی مطالب

در این مقاله سعی کردم در مورد معرفی و راه های درمان بیماری های کبوتر برایتان بگویم. در این قسمت ۳ نوع بیماری رایج در کبوتران به شما معرفی کردم.

در ابتدا شما را با بیماری رایج کبوتر یعنی شپش آشنا کردم! فهمیدید که در هر کبوتر ۱۱ نوع شپش وجود دارد. این شپش ها زمانی که تشدید شوند، از چربی و پروتئین پرهای کبوتر و همچنین خون کبوتر تغذیه می کنند. شپش ها پرهای کبوتران را ژولیده و بی کیفیت می کنند و فعالیت کبوتران را مختل می کنند.

دومین بیماری که معرفی کردم عفونت هرپس بود. عفونت هرپس بیماری است که تمامی جانداران را می تواند مبتلا کند. نشانه های این بیمار فلج شدن بال و پای کبوتر و لرزش در اعضای بدن و چرخش سر کبوتر است. برای درمان و پیشگیری از این بیماری بهتر است در ابتدا کبوتران را واکسینه کنید و در صورت مشاهده ی چنین بیماری از گرما و موادضدعفونی کننده استفاده کنید.

سومین بیماری که به شما معرفی کردم بیماری کرم های نواری در کبوتران است. این بیماری باعث می شود مواد غذایی جذب بدن کبوتر نشود. و ترشحاتی که انگل ها در روده ی کبوتران بر جای می گذارند، به دستگاه گوارش کبوتر آسیب وارد می کنند.

بیماری های کبوتر انواع مختلفی دارد و به همین خاطر قصد دارم در مقاله های بعدی در مورد بقیه ی بیماری های کبوتر برایتان بگویم.

امیدوارم از مقاله ی بیماری های کبوتر استفاده ی کافی را برده باشید.

از شما دوستان می خواهم سوالات، نظرات و انتقاداتتان را برای ما کامنت کنید.

کانال تلگرام

بازار خرید و فروش پرنده مسترت

درباره‌ی علیرضا دانش فر

دنیای کارآفرینی تنها رویاییست که اون رو عاشقانه دنبال می کنم. زمانی که تصمیم گرفتم سری به صنعت پرورش بزنم به هیچ وجه فکر نمی کردم این حوزه اینقدر بزرگ، جذاب و چالش برانگیز باشه. در حال حاضر معتقدم تا چند وقت دیگه صنعت پرورش در ایران متحول و کارآفرینان زیادی در این صنعت تولیدات و محصولاتشون رو جهانی خواهند کرد.

11 نظر

 1. سلام
  ببخشید کبوتر های من اسهال سبز آبکی گرفتند و همه مردند و تعداد معدودی از آنها زنده موندند. میشه دراین مورد من رو راهنمایی کنید که چگونه آنها رو درمان کنم؟

  • هرکدومشون رو اسهال گرفتند ببریجا دور ولش کن کبوتری که این مریضی رو بکیره کاریش نمیشه کرد یا ازهمون اول باید واکسن میزدی اسم بیماریش هم نیو کاسله یه چندوقتی هم همه کبوترامن مردن

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ ﺣﻤﻴﺪ ﺟﺎﻥ

   ﻧﺎﻡ اﻳﻦ ﺑﻴﻤﺎﺭﻱ ﻧﻴﻮﻛﺎﺳﻞ هست که اﺯ ﻃﺮﻳﻖ ﻫﻮاﻱ ﺁﻟﻮﺩﻩ و ﻛﺜﻴﻔﻲ ﻣﺤﻴﻄ ﺯﻧﺪﮔﻲ ﻛﺒﻮﺗﺮ و ﺁﺏ ﻣﺎﻧﺪﻩ ﻣﻨﺘﻘﻞ ﻣﻴﺸﻪ. ﺑﺎ ﺭﻋﺎﻳﺖ ﺑﻬﺪاﺷﺖ ﻣﺤﻴﻄ و ﺁﺏ و ﺗﻐﺬﻳﻪ ﺗﺎﺯﻩ و ﺗﻬﻮﻳﻪ ﻣﻨﺎﺳﺐ و ﭘﺎﻛﺴﺎﺯﻱ ﻣﺤﻴﻄ اﺯ ﻓﻮﺿﻮﻻﺕ ﻛﻤﺘﺮ ﺷﺎﻫﺪ ﭼﻨﻴﻦ ﺑﻴﻤﺎﺭﻱ ﺧﻮاﻫﻴﻢ ﺑﻮﺩ. اﻻﻥ ﻛﻪ اﻳﻦ ﻣﻮﺿﻮﻉ ﭘﻴﺶ اﻭﻣﺪﻩ ﺑﺎﻳﺪ ﺳﺮﻳﻌﺎ ﻛﺒﻮﺗﺮﻫﺎﻱ ﺳﺎﻟﻢ ﺭا اﺯ ﻛﺒﻮﺗﺮﻫﺎﻱ ﺑﻴﻤﺎﺭ ﺟﺪا ﻛﺮﺩ ﻛﻪ ﺑﻪ ﻛﺒﻮﺗﺮﻫﺎﻱ ﺳﺎﻟﻢ ﺑﻴﻤﺎﺭﻱ ﻣﻨﺘﻘﻞ ﻧﺸﻪ. ﺩاﻧﻪ ﻫﺎﻱ ﺳﺮﺩ اﺯ ﻏﺬاﻫﺎي ﻛﺒﻮﺗﺮ ﺑﻴﻤﺎﺭ ﺣﺬﻑ ﻛﻦ ﻏﺬاﻫﺎﻱ ﮔﺮﻡ ﻣﺜﻞ اﺭﺯﻧ. ﻛﺒﻮﺗﺮ و ﻏﻴﺮﻩ… ﺩاﻧﻪ ﻫﺎﻱ ﮔﺮﻣﻦ ﺑﻬﺸﻮﻥ ﺑﺪﻩ.

   ﺭﻭﺯاﻧﻪ ﺑﻬﺸﻮﻥ ۲۵ ﮔﺮﻡ ﻛﻨﺠﺪ ﺧﺎﻡ ﻳﻌﻨﻲ ﺩﻭ ﺗﺎ ﻗﺎﺷﻖ ﻏﺬا ﺧﻮﺭﻱ ﺑﻪ ﻣﺪﺕ ۱۵ ﺑﻪ ﻛﺒﻮﺗﺮﻫﺎﻱ ﻣﺮﻳﺾ ﺑﺪﻩ. ﺩﺭ ﺑﻴﻤﺎﺭﻱ ﻧﻴﻮﻛﺎﺳﻞ ﺩﺭ ﺑﺪﻥ ﻛﺒﻮﺗﺮ ﻭﻳﺘﺎﻣﻴﻦ ﺁﺩ اﺯ ﺑﻴﻦ ﺧﻮاﻫﺪ ﺭﻓﺖ ﻛﻪ ﻛﻨﺠﺪ ﺧﺎﻡ اﻳﻦ ﻭﻳﺘﺎﻣﻴﻦ ﺭا ﺗﺎﻣﻴﻦ و ﻛﺒﻮﺗﺮ ﺑﻬﺒﻮﺩ و ﺩﺭﻣﺎﻥ ﺧﻮاﻫﺪ ﻛﺮﺩ. ﺩﺭ ﻣﺤﻴﻂﻲ ﻛﻪ ﻛﺒﻮﺗﺮاﻥ ﺭا ﻧﮕﻪ ﻣﻴﺪاﺭﻱ ﺑﺮاﻱ اﺯ ﺑﻴﻦ ﺭﻓﺘﻦ ﻭﻳﺮﻭﺱ ﻳﻚ ﺭﻭﺯ ﺩﺭﻣﻴﺎﻥ ﺯاﻍ اﺳﻔﻨﺪ ﻛﻪ ﻛﺎﻣﻼ ﻣﺤﻴﻄ ﭘﺮ ﺩﻭﺩ ﻛﻨﻪ ﺩﻭﺩ ﻛﻦ. و ﻛﻒ ﺳﺎﻟﻦ ﻧﮕﻬﺪاﺭﻱ ﻛﺒﻮﺗﺮ ﺭا ﺑﺮﮒ و ﭼﻮﺏ ﺗﻨﺒﺎﻛﻮ ﺑﺮاﺯﺟﺎﻧﻲ ﺑﺮﻳﺰ ﺗﺎ اﻳﻦ ﺑﻴﻤﺎﺭﻱ ﺑﺮﻃﺮﻑ ﺷﻪ. ﺟﺎﻱ ﭘﺮﻧﺪﻩ ﺑﻴﻤﺎﺭ ﮔﺮﻡ ﺑﺎﺷﻪ. ﺩﺳﺘﺘﻮﻥ ﺑﻌﺪاﺯ ﺭﻓﺘﻦ ﭘﻴﺶ ﭘﺮﻧﺪﮔﺎﻥ ﺑﻴﻤﺎﺭ ﺿﺪﻋﻔﻮﻧﻲ ﻛﻦ. ﺩﺭ ﻫﻔﺘﻪ ﻳﻚ ﺑﺎﺭ ﺑﻪ ﻫﻤﻪ ﻛﺒﻮﺗﺮاﻥ ﺑﻪ ﻣﺪﺕ ۸ ﺳﺎﻋﺖ ﺩﺭ ﻫﺮ ﺁﺑﺨﻮﺭﻱ ﻛﻮﭼﻚ ﻳﻪ ﻗﺎﺷﻖ ﭼﺎﻱ ﺧﻮﺭﻱ ﭘﻮﺩﺭ ﺩاﺭﭼﻴﻦ ﺩﺭ ﺁﺏ ﺒﺮﻳﺰ ﺗﺎ اﺯ ﺑﻴﻤﺎﺭﻱ ﭘﻴﺸﮕﻴﺮﻱ ﺷﻪ.

 2. سلام
  برای طعمه هایی که تو مفاصل کبوتر ایجاد میشه چکار باید کرد و علت بوجود امدنش چیه؟

  • سلام از پماد تریامسینولون ان ان (Triamcinolone NN) استفاده کنید روی غده بزنید. غده خشک میشه می افته . در اثر بسته شدن‌ یک روزنه ترشح طبیعی بدن‌ کبوتر اتفاق می افته.

 3. امـیـد المــانـی

  سلام جناب دانش فر من یک جفت کفتر حمال دارم ک یکی از اینا چند روزه مریض شده روز اول دیدم ب جوجه که غذا میداد خیلی سخت این کارو میکرد چون جوجه خودش نیس این تخم یحودی رو زیرشون گذاشتم تا بازش کنن اما هواسم ب این نبود که چینگ ننه بابای یحودیه تقریبا ۳ برابر چینگ خودشه بخاطر همین تا هفته اول بسختی غذا میداد ب جوجه اما به بعد جوجه بزرگتر شده بود و نمیتونست بهش غذا بده و خودم ب جوجه غذا میدم ولی حماله رو دیدم یکم بی حال شده و دانه نمیخوره داخل دهنشو که نگا کردم سرخ شده بود انگار خونی بود چون چینگ جوجه واقعا بزرگ بوده الان دو سه روزه داره هر روز بیحالتر میشه و بسختی در روز ۲۰ دانه گندم اگه بتونه بخوره بزور… اینو باید چیکارش کنم خوب بشه ؟

 4. کفترمون جوجشو از لونه انداخته بیرون چکارکنیم

 5. خب لابد کار بدی کرده یا شاید هم زن و شوهر میخان باهم تنها باشن

 6. حدود دوماهیه جوجه های کبوترام میمیرن چینه دانشون هم پره. لطفا راهنمایی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *