آخرین خبرها
خانه / راه اندازی سالن پرورش / پرورش کبک را از کجا شروع کنیم؟

پرورش کبک را از کجا شروع کنیم؟

شروع پرورش کبک

کبک پرنده ای است که به راحتی و سهولت و با رعایت اصول نگهداری در تمام طول سال قابل پرورش است. و در حال حاضرپرورش و نگهداری این پرنده به تعداد بالا و در سالن های پرورش به یک منبع درآمد بسیار عالی تبدیل شده است شعار تیم و کارشناسان مسترپت بر این است که با شرایط و نیازهای هر چند محدود و اوضاع اقتصادی نابه سامان کشور، تمام جنبه های آموزش و کارآفرینی یک پرورش دهنده را تامین و سعی در کسب درآمد و سودآوری یک پرورش دهنده داشته باشد که در این مقاله شروع پرورش کبک را با توجه به تحقیقات و پژوهش و مصاحبه با پرورش دهندگان موفق در این راستا، به صورت اطلاعاتی کامل در اختیار شما قرار دادیم پس با ما همراه باشید و خواندن این مقاله ی کلیدی و مهم را از دست ندهید.

نکته: در ابتدای کار با مطالعه و تحقیق و تهیه یک طرح توجیهی تمام جوانب و شرایط پرورش کبک را آنالیز و هدف از پرورش کبک را برای خود مشخص و سپس اقدامات بعدی را شروع کنید.

 

اطلاعاتی در مورد کبک پرورشی

در این قسمت مقاله، یک نگاه اجمالی به کبک داریم و با دانستن نکاتی در این زمینه انتخاب بهتری را یک پرورش دهنده انجام می دهد.

-طول عمر مفید یک کبک ۴ سال و طول عمر غیر مفید ۷ سال است.

-کبک در سن ۳ الی ۴ ماهگی برای کشتار آماده و بلوغ وزنی می رسند.

-کبک ها در سن ۶ الی ۷ ماهگی برای تخم گذاری آماده و به بلوغ جنسی می رسند.

-در طول سال یک کبک ۴ ماه تخم گذاری دارد و ۲ ماده به صورت مطلق استراحت می کند که در این زمان فقط می خورد و می خوابد.

-تخم کبک ها پس از ۲۴ روز به جوجه تبدیل می شود.

-درجه حرارت برای دستگاه جوجه کشی ۹۹/۸ فارنهایت و رطوبت ۶۰ و به مرور که جوجه ها می خواهند از تخم خارج شوند رطوبت دستگاه را به ۷۵ می رسانیم.

-کبک پرواری که آماده کشتارگاه هست حدود نیم کیلوگرم وزن دارد.

-مصرف خوراکی یک کبک در یک روز ۳۰ گرم است.

 

اهداف پرورش کبک

به ۳ طریق یک پرورش دهنده می تواند از کبک کسب درآمد کند.

-پرورش کبک مولد که با نسبت ۳ ماده و ۱ نر به فروش می رسد.

-تولید جوجه ۱ روزه، که در این روش برای گله استفاده می شود.

-تولید نیمچه های گوشتی که پس از رسیدن به سن و وزن متعادل برای کشتارگاه آمادخ می شوند.

 

امکانات اولیه و شروع پرورش کبک

سرمایه ی اولیه پرورش کبک به تعداد و مکانی که شما رهن و یا اجاره کرده اید بستگی دارد و به طور یقین و مطلق نمی توان عدد قیمت را مشخص کرد عده ای با کمتر از یک میلیون تومان شروع کرده اند و اینک یکی از موفق ترین پرورش دهندگان هستند و عده ای با مبلغی بالاتر و نیمه ی راه شکست خورده اند پس ما شرایط و امکانات اولیه را آموزش می دهیم و بقیه راه اعم از علاقه و خلاقیت و پشتکار شما مشخص می کند که چقدر می توانید در این راه موفق شوید.

۱ . مجوز سالن پرورش

برای این کار و پرورش های مشابه شما نیاز به تایید جهاد کشاورزی و ارگان های دیگر و هم چنین مذاکره و مشورت با کارشناسان خبره دارید.

 

۲ .تهیه زمین

با توجه به تعداد کبک مساحت و متراژ زمین را مشخص کنید.

 

۳ . سالن پرورش

جوجه ها در روزهای اولیه به دما و رطوبت کافی نیاز دارند که برای این کار باید یک سالن مسقف تهیه کنید.

 

۴ . قفس و یا بستر

مشخص کنید به کدام شیوه می خواهید کبک را پرورش دهید بر روی بستر، به صورت گله ای و یا در قفس های جداگانه، که هر دو روش معایب و مزایای خاص خود را دارد.

 

۵ . دان مصرفی

با توجه به مقدار ۴ کیلو دانه ی مصرفی، از یک کبک ۱ کیلو گوشت مرغوب به دست می آید. غذای کبک سویع، سبوس گندم، آرد، ذرت و… است و با احتساب دقت در نوع دانه خوری ها می توانید تا ۲۵ درصد از اصراف و دور ریز دانه ها جلوگیری کنید که خود بسیار توجیه اقتصادی دارد.

 

۶ . تهیه گله مولد

با خرید گله مولد که در سن ۵ ماهگی هستند می توانید شروع کنید و در اینجا جهت خرید گله مولد از سلامت و بهداشت آنها اطمینان داشته باشید پس از جاهای معتبر تهیه کنید، و پس از گذراندن زمان ۵۰ روزه و تغذیه ی سالم و مراقبت برای تخم گذاری آماده می شوند.

 

۷ . سیستم فن، گرمایشی، سرمایشی

با توجه به اقلیم آب و هوایی منطقه ای که می خواهید شروع به پرورش کنید می توانید از فن جهت تهویه سالن ها، از سیستم گرمایشی مثل هیتر و سرمایشی مثل کولر استفاده کنید.

نکته: با توجه به نرخ بازدهي سرمايه گذاري طرح و با توجه به نياز كشور به مواد غذايي و پروتئين و كمبود شديدي كه در اين مورد وجود دارد و نيز امكان پذيري صادرات در اين بخش از توليد و ساير عوامل، سرمايه گذاري در اين بخش از هر نظر داراي توجيهات قابل قبول و كافي مي باشد.

 

نتیجه گیری و کلام آخر

ابتدا هر پرورش دهنده با ترس و نگرانی به احداث و پرورش و درآمد زای این پرنده نگته می کند ولی لازم به ذکر است اگر شما توانایی های لازم برای پرورش و نگهداری و امکانات اولیه که نیاز به سرمایه ای هنگفت ندارد را آماده کنید می توانید با تعداد کم شروع به پرورش و سپس که به اندازه ی کافی تجربه کسب کردید می توانید در ادامه ی مسیر امکانات را گسترش و تعداد کبک ها را به حداکثر رساند و در آخر امیدواریم مطالب این مقاله کاربردی و پاسخگوی سوالات شما در این عرصه باشد.

بازار خرید و فروش پرنده مسترت

درباره‌ی علیرضا دانش فر

دنیای کارآفرینی تنها رویاییست که اون رو عاشقانه دنبال می کنم. زمانی که تصمیم گرفتم سری به صنعت پرورش بزنم به هیچ وجه فکر نمی کردم این حوزه اینقدر بزرگ، جذاب و چالش برانگیز باشه. در حال حاضر معتقدم تا چند وقت دیگه صنعت پرورش در ایران متحول و کارآفرینان زیادی در این صنعت تولیدات و محصولاتشون رو جهانی خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *