آخرین خبرها
خانه / پرندگان زینتی / غذای طوطی برزیلی (کوتوله برزیلی) چیست ؟ نکاتی درمورد تغذیه طوطی برزیلی!

غذای طوطی برزیلی (کوتوله برزیلی) چیست ؟ نکاتی درمورد تغذیه طوطی برزیلی!

غذای طوطی برزیلی چیست؟ خیلی از دوستان علاقمندند بدانند تغذیه طوطی برزیلی چه تغذیه ای می باشد ؟ چه غذاهایی را باید به طوطی برزیلی داد ؟ چه غذاهایی را نباید به طوطی برزیلی داد؟ بعضی از دوستان ممکن با سهل انگاری و یک اشتباه در تغذیه طوطی برزیلی، غذاهایی به کوتوله دهند و سبب بیمار شدن و کوتاه بودن عمر او شوند. طوطی برزیلی مانند سایر پرندگان بایستی بعضی از مواد غذایی را از برنامه غذایی آن ها حذف کرد .لازم است صاحبان طوطی برزیلی اطلاع کاملی را از تغذیه طوطی برزیلی داشته باشند، تا جان آن ها به خطر انداخته نشود .

 

غذای طوطی برزیلی چیست ؟نکاتی که باید در مورد تغذیه طوطی برزیلی بدانید !

طوطی برزیلی برخلاف نامش زادگاهش در قاره آفریقاست . طوطی برزیلی ها شامل ۹ نژاد هستند:

طوطی برزیلی صورت قرمز

طوطی برزیلی صورت هلویی

طوطی برزیلی ماداگاسکار

طوطی برزیلی سوین درین

طوطی برزیلی آبسینیان

طوطی برزیلی فیشر

طوطی برزیلی نقاب دار

طوطی برزیلی لیلیان

طوطی برزیلی سیاه گونه

 

در ابتدا خدمت شما دوست عزیز باید گفت، غذای طوطی برزیلی وحشی با غذای طوطی برزیلی اهلی متفاوت می باشد. طوطی برزیلی های وحشی برای تامین نیازهای خود از طریق دانه درختان جنگل، حشرات و غیره ….تغذیه می کنند. درمورد تغذیه طوطی برزیلی اهلی که نزد پرورش دهندگانی در منزل یا سالن  پرورش می یابند باید گفت، پرورش دهنده بایستی  تغذیه ای را به طوطی بدهد تا درزمان جوجه گیری و پرریزی، دچار کمبود ویتامین، پروتئین، و املاح معدنی نشود.لازم به ذکر است که طوطی برزیلی ها آب زیاد می نوشند .شما بایستی روزانه آب تمیز را در اختیار طوطی برزیلی قرار دهید.

اگر طوطی برزیلی را تازه خریداری کردید. در تغییر رژیم غذایی طوطی برزیلی که تازه خریداری کردید صبور باشید. در ابتدا همان غذاهایی که قبلا استفاده می کرده به او بدهید، تا به محل شما عادت کند، زیرا شما با تغییر یک دفعه ای تغذیه ، استرس بر طوطی برزیلی وارد خواهید کرد.

خب بیشتر از این شما را معطل نمی کنم، میرویم سراغ معرفی تغذیه: در ابتدا غذایی را که قصد دارم به شما معرفی کنم پلت ها هستند. شما می توانید با رفتن به مغازه هایی که دانه پرندگان را عرضه می کنند، پلت های مخصوص طوطی برزیلی را خریداری کنید. در مورد پلت نکاتی  را خدمت شما عرض خواهم کرد، اول اینکه  پلت ها را درسطل و ظرف سر بسته ای قرار داده و ظرف را در جای خنک و خشک و بدون رطوبت و دور از نور نگهداری کنید. این دانه ها از هر آنچه که تولید می شوند، مثلا از غلات، ذرت، میوه ها… به صورت کنسانتره شده یا فشرده شده و به شکل دانه های گرانول درمی آیند. در مرحله فشرده شدن  آب موجود درآن ها کاملا گرفته شده است و طوطی برزیلی با تغذیه از پلت نیاز بیشتری به آب خواهد داشت و شما می بایستی مقدار بیشتری آب تازه در اختیار کوتوله برزیلی قرار دهید. یکی از ویژگی های مصرف این گونه پلت های مخصوص طوطی برزیلی  این است  که  بعضی از ویتامین ها و مواد به خصوصی که شما نمی توانید به طوطی برزیلی خود بدهید در این پلت ها وجود دارند. لازم به ذکر است که این پلت ها غذای کاملی برای طوطی برزیلی نیستند و برای تامین نیازهای دیگر کوتوله برزیلی نیازمند به غذاهای دیگر هم می باشیم. که در این مقاله برای شما عرض خواهیم کرد.

 

تغذیه طوطی برزیلی چیست؟ چه غذاهایی را  می توان به طوطی برزیلی داد و چه غذاهایی را نباید به کوتوله برزیلی داد ؟

پرورش دهندگان و صاحبان طوطی برزیلی می توانید برای تامین ویتامین ها، پروتین ها و املاح معدنی مورد نیاز طوطی برزیلی از این نوع مواد غذایی را برنامه غذایی او بگنجانید.

 

۱ . انواع دانه ها شامل:

تخم کتان و ارزن درشت سفید و قرمز، تخم ارزن دو برابر از دانه های دیگر استفاده شود. تخمه آفتابگردان خام و بدون نمک مشکی اطراف سفید یا قهوه ای استفاده شود.لازم به ذکر است برای طوطی برزیلی از تخمه آفتابگردان که در مصارف خانگی استفاده می شود هرگز استفاده نشود .توجه داشته باشید در مصرف تخمه آفتاب گردان به هیچ وجه زیاده روی نکنید و غذای اصلی کوتوله برزیلی قرار ندهید.تخمه آفتابگردان سرشار از چربی می باشد و با مصرف زیادی، طوطی برزیلی چاق می شود و چربی اطراف کبد کوتوله برزیلی را می گیرد و به  کبد او  آسیب می رساند. از تخمه آفتابگردان ریزتر و کوچکتر استفاده کنید. موارددیگر مثل: تخم کلم ، تخم شلغم، تخم گشنیز، سویا، گردو و فندوق و بادام زمینی پودر شده به اندازه خیلی کم استفاده شود زیرا گردو ، فندوق، بادام زمینی چرب است و مصرف زیادی باعث چربی کبد طوطی برزیلی می شود و به کبد کوتوله آسیب می رساند.

 

۲ . کف دریا:

در زمان جوجه کشی از طوطی برزیلی برای بسته شدن پوسته تخم، تخم به کلسیم نیاز دارد و همچنین برای تامین  کلسیم استخوان های بدن طوطی برزیلی، نیازمند به مواد غذایی که دارای کلسیم هستند را می باشد، شما می توانید با گذاشتن کف دریا در قفس و یا پودر کردن کف دریا بر روی مواد غذایی که در طول روز به کوتوله برزیلی می دهید نیاز به کلسیم طوطی برزیلی را تامین کنید تا بعدا  کوتوله برزیلی دچار بیماری و مشکل نشود.

 

۳ . سبزی جات:

شما می توانید از سبزیجاتی مثل: شاهی، لوبیا سبز، اسفناج، کرفس، خیار، انواع کدو پخته و بدون نمک ، کدو تنبل خام پخته، فلفل دلمه ای، کاهو، استفاده کنید. البته کاهو به مقدارکم توصیه می شود. شما می توانید کاهو یک بار درهفته به مقدار کم به طوطی برزیلی بدهید. ذرت تازه خام پخته ،یادتان باشه هرگز از کنسرو آماده ای ذرت برای تغذیه طوطی برزیلی استفاده نکنید ، زیرا دارای نمک و ادویه جات می باشند. و سبزیجات دیگری مثل،  کلم بروکلی، کلم، سیب زمینی آب پز شده، جعفری را به طوطی برزیلی می توان داد.

نکته: سبزیجات را تمیز بشوئید و ضدعفونی کنید و حتما بگذارید آب روی سبزیجات خشک شوند.رطوبت داشتن سبزی جات و میوه جات سبب عفونت روده ای در پرندگان زینتی می شود و اگر به موقع درمان نشوند باعث مرگ کوتوله برزیلی خواهد شد.

 

۴ . چند دانه:

دانه های مخلوطی برای تغذیه طوطی برزیلی وجود دارند، که آن را چند دانه می نامند . شما می توانید برای طوطی برزیلی  از این نوع چند دانه ها تهیه نمائید. خدمت شما دوستان عرض کنم، که طوطی برزیلی به بعضی از این دانه ها علاقه مند است  و فقط آن ها را می خورد و دانه های دیگر را باقی می گذارد. این دانه ها برای کوتوله برزیلی حیاتی و ضروری می باشند و نخوردن این دانه ها موجب کمبود ویتامین و املاح معدنی  در کوتوله برزیلی خواهد شد. شما می توانید دانه های باقی مانده در ظرف را دست نزنید و با تمام شدن دانه های مورد علاقه طوطی برزیلی و با گرسنه شدن کوتوله برزیلی مجبور به خوردن دانه های  باقی مانده شوید.

 

۵ . انواع میوه ها شامل:

شما می توانید میوه هایی مثل: سیب، انگور مخصوصا انگور قرمز، هویج، گیلاس، موز، تمشک، هلو، پرتقال، نارنگی ، انار را به طوطی برزیلی بدهید. توجه داشته باشید از میوه هایی که هسته دارند مثل سیب ، انگور،  گیلاس، انار، اول هسته میوه ها را جدا کنید. بعد از شستشو، آب روی میوه ها را خشک کنید و خرد خرد کنید و به طوطی برزیلی بدهید. لازم به ذکر است ، میوه هایی که قرمز رنگ  و سبز رنگ هستند مثل تمشک ، انگور قرمز، به دلیل داشتن آنتی اکسیدان،  موجب شادابی در طوطی برزیلی می شود.

 

۶ . انواع حبوبات مثل:

حبوباتی مثل : عدس، لوبیا ، نخود، ماش ، گندم، این حبوبات به صورت خیس خورده، جوانه زده، یا پخته شده در برنامه غذایی طوطی برزیلی قرار دهید. شما با فریز کردن باقی مانده حبوبات می توانید در روز بعد از این حبوبات استفاده نمائید. توجه نمائید، حبوبات اضافی فریز شده را  در زمان استفاده، از فریز در بیاورید، بگذارید یخ آن آب شود و بعد در اختیار طوطی برزیلی قرار دهید. توجه داشته باشید قبل از خواب طوطی برزیلی تمام مواد غذایی فاسد شدنی را از جمله جوانه ها را از قفس بردارید چون ممکن روز بعد کوتوله برزیلی از غذای فاسد بخورد و مسموم شود.

 

۷ . غذاهایی که سمی و مضر هستند و نباید در تغذیه طوطی برزیلی قرار دهید:

غذاها و نوشیدنی هایی که نمی توان به طوطی برزیلی داد مثل: انواع شکلات ها و کاکائوها، دلستر، نوشابه، مشروبات الکی، ریواس، پیاز، مارچوبه، سیر، سس و رب گوجه فرنگی، سیب زمینی خام، آووکادو، انواع شیرینی جات و انواع کیک ها، انواع بیسکویت ها. موارد دیگر مانند: روغن، شکر، نمک را می توان نام برد. برگ گیاه خانگی دیفن باخیا و دانه سیب از غذاهای سمی می باشند. متاسفانه خیلی از پرورش دهندگان و صاحبان طوطی برزیلی را می شناسم که در برنامه غذایی طوطی برزیلی ، شیرینی جات و بیسکویت را قرار می دهند. شما با  دادن این نوع  تغذیه ها ضررهایی به طوطی برزیلی می رسانید، که ممکن جان او را به خطر بیندازد. این روش تغذیه دادن موجب مرگ کوتوله برزیلی می شود. طول عمر طوطی برزیلی تقریبا پانزده تا بیست سال می باشد . این پرنده ممکن  است تا سی سال عمر کند. شما پروردش دهنده عزیز می توانید با تغذیه صحیح و مناسب، جان کوتوله برزیلی را محفوظ  و طولانی کنید.

 

خدمات مشاوره تلفنی

شما دوستان می توانید در صورت نیاز به مشاوره فوری برای مراقبت و نگهداری پرندگانتان با شماره ۰۹۳۰۱۹۵۵۲۵۷ از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید. راهکارهای ما کاملا گیاهی و بدون مصرف داروهای شیمیایی می باشد. توجه فرمایید این مشاوره برای افرادی در نظر گرفته شده است که پرندگان آنان در وضعیت نابسامانی می باشد و نیاز به کمک فوری دارند و دسترسی به دامپزشکی برای آنان مقدور نیست، خواهشمندم در غیر این صورت با مطالعه پرسش و پاسخ های موجود در سایت و یا با مراجعه به دامپزشکی مشکلات پرندگانتان را حل نمایید.

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

برای شروع مشاوره موارد زیر را از طریق واتساپ ارسال نمایید

۱ – ارسال عکس پرنده (مانند عکس جناغ سینه، عکس فضله پرنده و…)

۲ – وضعیت تنفس پرنده

۳ – وضعیت فضله پرنده

۴ – وضعیت جسمی

۵ –  وضعیت اشتهای پرنده

۶ _ وضعیت جناغ سینه

۷ – توضیح کامل در مورد رژیم غذایی پرنده

۸ – توضیحات کامل در خصوص مشکلات مشهود

از شما عزیزان خواهشمندم فقط از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید متاسفانه به دلیل تماس های مستقیم فراوان قادر به پاسخگویی تلفنی نیستم.

 

جمع بندی و سخن آخر

در این مقاله به شما دوستان عزیز تغذیه طوطی برزیلی را آموزش دادم. تغذیه مناسب برای طوطی برزیلی شامل پلت هست اما غذایی کافی نیست . شما می توانید به طوطی برزیلی میوه و سبزیجاتی مانند: سیب، موز، تمشک، گیلاس، انار، لوبیا سبز، اسفناج، کرفس، خیار، انواع کدو پخته و فلفل دلمه ای را بدهید. از کف دریا برای تامین کلسیم طوطی برزیلی استفاده نمائید. از دادن غذاهای سمی و مضر مثل دانه سیب، بیسکویت، شیرینی، نمک، روغن، شکر و غیره خودداری کنید.

امیدوارم از این مقاله استفاده کافی را برده باشید.

لطفا نظرات، سوالات و تجربیاتتان را زیر همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

بازار خرید و فروش پرنده مسترت

درباره‌ی علیرضا دانش فر

دنیای کارآفرینی تنها رویاییست که اون رو عاشقانه دنبال می کنم. زمانی که تصمیم گرفتم سری به صنعت پرورش بزنم به هیچ وجه فکر نمی کردم این حوزه اینقدر بزرگ، جذاب و چالش برانگیز باشه. در حال حاضر معتقدم تا چند وقت دیگه صنعت پرورش در ایران متحول و کارآفرینان زیادی در این صنعت تولیدات و محصولاتشون رو جهانی خواهند کرد.

70 نظر

 1. سلام. از شما تشکر می کنم بابت مقاله خوبتون. سوالی داشتم می خواستم بدونم چند روز کف دریا باید به طوطی داد. ممنون می شم جوابم بدید؟

  • علیرضا دانش فر

   سلام رضا جان یک یا دو روز در هفته کافیست.

   • با سلام دوست عزیزم
    من ۱هفته هست طوطی برزیلی جفت گیری کردن معمولآ بعداز چه مدت تخم میزارن،وسوال دیگه موردی داره اگر هروز روزی یه بار در لانه طوطی باز کنم نگاشون کنم ؟

 2. بسیار عالی بود. کامل وجامع بود.

 3. با سلام خدمت تیم مهربان مسترپت. من یه طوطی بریزیلی خریدم مدام از تخمه آفتاب گردان استفاده می کردم تا بعد از مدتی دیدم کز هست. بعد از اینکه مقاله شما مطالعه کردم به اشتباه خودم پی بردم. مقاله شما جون اون نجات داد. از شما خیلی ممنونم

 4. خسته نباشید مسترپت.

 5. سلام. من تا به حال چه کار اشتباهی میکردم. از بسیکویت برای تغذیه پرندم استفاده می کردم خیلی ممنونم از هشدار‌و آموزش شما.

 6. سلام،روزتون بخير،من تا حالا طوطي برزيلي رو نميشناختم با ديدن مقاله ي شما و مطالعه آن خيلي علاقه مند به اين نوع طوطي شدم.ببخشيد شما طوطي برزيلي ارسالي به كرمان هم داريد؟ ممنون از مقاله هاي عاليتون….

  • سلام محمد جان. خیلی خوشحالم که این پرنده رو شناختین. طوطی برزیلی واقعا پرنده ای زیبا و دوست داشتنی هست. نه متاسفانه من طوطی برزیلی واسه فروش ندارم. مرکز مطمئن واسه خرید وجود داره. یا میتونید از طریق سایت های آگهی محور اقدام به خرید طوطی برزیلی ( طوطی کوتوله ) کنید.

   از حضور سبزتان سپاسگزارم…

 7. سلام. ممنون از برنامه غذایی کاملتون که ما را آگاه کردین. سوالی داشتم اکر سبزی به طوطی برزیلی ندهیم مشکلی واسش پیش میاد؟

 8. سلام واقعأ عالی بود و ممنونم بابت زحمتی که کشیدین و این مطالب خوب رو در اختیار ما گذاشتین امیدوارم همیشه موفق باشین و این مطالب و اطلاعات خوبی رو که به ما میدهید انشاالله ادامه دار باشد
  از صمیم قلبم ازتون تشکر میکنم.

 9. سلام ببخشید من یه جفت طوطی برزیلی دارم‌ که یکی از اون ها مدتیه گوشه گیر شده خواستم علتش رو بپرسم

  • علیرضا دانش فر

   سلام. لطفا اقدامات اولیه را جهت بررسی طوطی برزیلیتون انجام دهید. گوشه گیر بودن می تواند نشانه ای از بیماری باشه. طوطی را در قفس جداگانه قرار دهید. محیط اطراف پرنده گرم باشد. بعد فضله های طوطی را بررسی کنید. اگرفضله نداشت طوطی شما دچار یبوست شده. درصورت تغییر رنگ در مدفوع به دامپزشک مطمئن مراجعه کنید . البته توجه داشته باشید تغییرات رنگ مربوط به مواد غذایی نباشد.

 10. سلام استاد یک جفت کوتوله بریلی فیشر دارم یکیشون وقتی نفس میکشه صدای خرت خرت از دهنش شنیده میشه فکنم سرما خورده پراشو همش کروس میکنه اگه گرد آموکسی ۵۰۰ تو آبش بریزم خوبه شما چی نظری دارین ممنون از راهنمایتون .

  • علیرضا دانش فر

   سلام محمد امین عزیز
   هرگز از داروی انسانی برای درمان طوطی برزیلی استفاده نکن عوارض خطرناکی داره. اگر اوایل سرما خوردگی طوطی برزیلی هست این اقدامات رو انجام بدی حتما خوب میشه ولی فورا.

   محیط قفس طوطی برزیلی گرم باشه. دمای اتاق رو تا ۳۰ درجه برسان. از حمام و بازی کردن با طوطی برزیلی پرهیز کن و بگذار طوطی استراحت کنه.

   آبخوری از آب ولرم پر شود نه سرد. یک قاشق چای خوری پودر آویشن پهن رو در نصف آبخوری با آب ولرم ترکیب کن و در اختیار طوطی برزیلی بگذار. بعد از ۴ ساعت آبخوری آویشن رو برای جلوگیری از فاسد شدن تعویض کن.

   روز بعد از مولتی ویتامین مخصوص طوطی برزیلی برای درمان و تقویت بدن طوطی استفاده کن تا ضعیف نشود. اگر سرماخوردگی تشدید یافت بهتر است از دامپزشکی آنتی بیوتیک مخصوص طوطی برزیلی تهیه نمایی.

 11. با درود ، چرا طوطی های کوتله زود رنج هستند ،سوال بعد آیا در فصل زمستان نگهداری آنها در جایی مانند بالکن آپارتمان مناسب است یا خیر ؟
  البته من طوطی را هنگام غروب به اتاق خودم میبرم و طوطی گاهی مواقع بر روی شانه ام می نشیند و گوشم را آهسته گاز می گیرد . هنگامی که مشغول چای خوردن میشوم روی لبه استکان چای من می نشیند و گاهی یکی دو قطره از چای را می نوشد ، این پرنده قند را خیلی خیلی دوست دارد به او اجازه خوردن بدهم یا خیر . با سپاس

  • علیرضا دانش فر

   سلام احمد جان. زود رنجی ناشی از ترس طوطی برزیلیتون هست. طوطی برزیلی باید در هوای معتدل و گرم نگهداری کرد . بیرون گذاشتن طوطی در هوای سرد و ‌آوردن طوطی برزیلی در هوای گرم منزل موجب تولک رفتن بی موقع او خواهد شد. چای و قند برای طوطی برزیلیتون مضر بهش لطفا چای و قند ندید.

 12. سلام، مرسی از مقاله خوبتون، میخواستم بدونم اگه از جوجه های یک والدین جفتی بدست بیاد مشکلی ایجاد میشه؟

 13. خوب و عالییی من دوتا جفت دارم من نمیدونستم چی میخورن و نمیخورن واقعا عالیییییی

 14. سلام وقتتون بخیر توضیحاتتون بسیار کامل و عالی بود چنتا سوال؟ظرف غذای طوطی برزیلی باید همیشه از پلت پر باشه؟ و اون غذا هایی که فرمودید رو به صورت تکمیلی داد یا خیر ؟ و اینکه چند روز یک بار به غیر از پالت ها باید میوه جات و سبزی جات و… رو بهشون بدم یا اگه هر روز بدم مشکلی ایجاد میکنه؟
  پرنده من هویچ خیلی دوست داره به صورت رنده شده و خام بهش میدم مشکلی نداره اخه شنیدم که باید حتما ابش رو با یه دستمال گرفت
  و اینکه ایا میشه تخم مرغ یا پوست تخم مرغ بهش داد؟ و این که پرنده من تازه دون خور شده ۱ هفته هستش

 15. سلام‌ محمد جان

  پلت و تخم کتان و ارزن جز غذای اصلی طوطی برزیلی هستن دائم باشه. هویج بدون رطوبت و میوه جات و سبزیجات هفته ای یک بار کافیست. تخم مرغ آب پز هفته ای یک بار به‌ مقدارکم. حبوبات هفته ای یک بار.

 16. سلام خسته نباشید…
  من یک جفت دارم طوطی برزیلی که الان روی ۵ تا تخم هستند و یه هفته دیگر باید تخم هاش جوجه بشن.. میخواستم بدونم که بعد از اینکه تخم ها جوجه شدن چه تغذیه ای به خوده طوطی ها بدهم و یا چ غذایی برای جوجه هاش باید بدم.. اخه شنیدم چند نفر گفتن باید یه چبزایی روز اول که از تخم در اومدن باید بدی که ضعیف نشن جوجه ها.. ممنون میشم راهنمایی کنید..

 17. درود خدمت شما دوست عزیزببخشید کف دریا من مفهومش درک نکردم بعدم میخواستم ایا من طوطی بزارم جای تقربا سرد مشکلی پیش میاد یا باید جایش گرم باشد.
  باتشکر مرسی از مطالب خوبتون😊

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ ﺩﻭﺳﺖ ﻋﺰﻳﺰ. ﻣﻤﻨﻮﻧﻢ

   ﻛﻒ ﺩﺭﻳﺎ ﺳﺮﺷﺎﺭ اﺯ ﻛﻠﺴﻴﻢ اﺳﺖ. ﺑﺮاﻱ ﻣﻨﻘﺎﺭ ﻧﺎﺧﻦ ﻫﺎي ﻃﻮﻃﻲ ﺑﺮﺯﻳﻠﻲ ﻣﻔﻴﺪ ﻋﻼﻭﻩ ﺑﺮ ﺁﻥ ﺑﺮاﻱ ﺗﺸﻜﻴﻞ ﭘﻮﺳﺘﻪ ﺗﺨﻢ ﻻﺯﻣﻪ. ﺷﻤﺎ ﻣﻲﺗﻮﻧﻲ اﺯ ﻓﺮﻭﺷﮕﺎﻩ ﻣﺨﺼﻮﺹ ﺩاﻧﻪ ﭘﺮﻧﺪﮔﺎﻥ ﻛﻒ ﺩﺭﻳﺎ ﺭا ﺗﻬﻴﻪ ﻛﻨﻲ. ﺟﺎﻱ ﺳﺮﺩ ﻣﻮﺟﺐ ﺳﺮﻣﺎ ﺧﻮﺭﺩﮔﻲ و ﺑﻴﻤﺎﺭﻱ ﻃﻮﻃﻲ ﺑﺮﺯﻳﻠﻲ ﻣﻴﺸﻪ ﻫﺮﮔﺰ ﭼﻨﻴﻦ ﻛﺎﺭﻱ ﺭﻭ ﻧﻜﻨﻴﺪ.

 18. من هر روز یک مشت هفت تخمه بهشون میدم
  ارزن همیشگی هست
  سبزی شاید ماهی سه یا چهار بار
  سیب و هم هفته ای یکبار
  کف دریا هم هست رو قفسش
  ازم میترسن تا میام تو اتاق یا سمت قفس که غذا براشون بذارم میپرن میرن تو لونه
  چکار کنم؟

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ ﺁﻗﺎ ﻣﺤﻤﺪ

   اﻛﺜﺮ ﺩوﻧﻪ ﻫﺎﻱ ﻫﻔﺖ ﺗﺨﻢ ﺳﺮﺷﺎﺭ اﺯ ﭼﺮﺑﻲ اﺳﺖ. و ﻣﺼﺮﻑ ﺑﻴﺶ اﺯ ﺣﺪ ﺁﻥ ﺩﺭ ﻃﻮﻻﻧﻲ ﻣﺪﺕ ﺳﺒﺐ ﺁﺳﻴﺐ ﺑﻪ ﻛﺒﺪ ﻃﻮﻃﻲ ﺑﺮﺯﻳﻠﻲ ﺧﻮاﻫﺪ ﺷﺪ و ﺟﺎﻥ ﻃﻮﻃﻲ ﺑﺮﺯﻳﻠﻲ ﺑﻪ ﺧﻂﺮ ﻣﻲ اﻧﺪاﺯﻩ. ﺩﺭ ﻫﻔﺘﻪ ﺩﻭ ﺑﺎﺭ ﻫﻔﺖ ﺗﺨﻢ ﺑﻪ اﻧﺪاﺯﻩ ﻳﻚ ﻗﺎﺷﻖ ﭼﺎﻳﺨﻮﺭﻱ ﻛﺎﻓﻴﺴﺖ و اﻳﻦ ﻣﺴﻴﻠﻪ ﺭﻭ ﻛﺎﻣﻼ ﺟﺪﻱ ﺑﮕﻴﺮ. ﻃﻮﻃﻲ ﺑﺮﺯﻳﻠﻲ ﺭﻭ ﺩﺭ ﺟﺎﻳﻲ ﻛﻪ اﻓﺮاﺩ ﺧﺎﻧﻮاﺩﻩ ﻫﺴﺘﻦ ﻗﺮاﺭ ﺑﺪﻩ و ﻧﺴﺒﺖ ﺑه ﻃﻮﻃﻲ ﻫﺎ ﺑﻲ ﺗﻔﺎﻭﺕ ﺑﺎﺷﻴﻦ ﺩﻭﺭﻭ ﺑﺮﺵ ﻧﺮﻭﻳﺪ وﻟﻲ ﺩﺭ ﺟﻤﻌﺘﻮﻥ ﺑﺎﺷﻪ ﺗﺎ ﺗﺮﺳﺸﻮﻥ اﺯ ﺑﻴﻦ ﺑﺮﻩ.

 19. با سلام
  من تقریبا یک ماهی میشه ک دو تا فیشر خریداری کردم.هر دو تا سرحال و سالم هستند.ابتدا با سرلاک تغذیشون میکردم البته با سرنگ.الان یه چند روزی میشه ک نمیخورن زیاد.چه غذاهایی و به چه صورت باید بهشون بدم؟چوم درست نیست ک پرنده رو گرسنه نگه داشت.ممنون میشم راهنمایی کنید.

 20. سلام خیلی ممنونم از توضیحات کاملتون،من میخوام فروردین سال جدید طوطی برزیلی بخرم اما اصلا حیوانات و مخصوصا پرنده ها رو نمیشناسم ،از کجا بدونم بین مثلا ۱۰تا طوطی کدومش سالمه؟ آیا جوجه اش رو بخرم یا بالغ؟طوطی برزیلی همون طوطی مینیاتوری هست؟؟؟

  • سلام خانم انا…بهتره قبل از اینکه بخواهید از گونه ی پرنده ای نگهداری کنید.کمی اطلاعاتتون رو راجع به آن پرنده بالا ببرید.در مقالات سایت نکاتی راجع به خرید پرنده عنوان شده اما برای شمایی که مبتدی هستید پیشنهاد می کنیم کتاب پرورش کوتوله برزیلی به سبک حرفه ای ها رو تهیه کنید و با آموزش های مقدماتی تا پیشرفته اش همزیستی دل نشینی رو با مهمون جدیدتون تجربه کنید. این همزیستی خیلی دل نشین هست.

 21. لطفا یه میانگین قیمت هم بگین از طوطی برزیلی هم جوجه اش هم بالغ تا لااقل افرادی مثل من که اصلا آشنا نیستن با پرنده ها توسط افراد سودجو کلاه برداری نشه ازشون،ممنونم
  و حتما بگید یه جوجه سالم چه ویژگی هایی داره؟
  از کجا یه جوجه سالم طوطی برزیلی بخرم؟؟؟؟؟

 22. سلام من یه کوتوله نر ۹ ماهه داشتم و الان دو هفتس یه ماده خریدم که بیحال بود و چشماشو میبست دامپزشک گفت قرص انتی بیوتسک دادمش تقریبا حالش بهتره. فقط نمیدونم چرا اجازه جفتگیری نمیده؟ طوطی نر هرکار میکنه ولی اون در میره از دستش

 23. سلام من یه جفت طوطی برزیلی دارم چند هفته میشه با هم جفت نمیشن هم نک میزنن از هم دوری میکنن و توی خونه شون نمیرن باید چه کار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

 24. سلام من دو تا طوطی برزیلی(نر و ماده) دارم متاسفانه مدت زیادی (حدود دو ماه) فقط تخمه آفتابگردان خام و بدون نمک می‌خوردند الان حدود یک ماهه فهمیدم ضرر زیادی داره دیگ بهشون تخمه ندادم من هیچ علائم بدی در هر دوتاشون نمیبینم و کاملا سالم رفتار میکنند به نظر شما مریضی چیزی پیدا کردند یا سالم هستند با تشکر منتظر جواب خواهم ماند

 25. مرسی از شما استاد گرامی اطلاعات خوبی دادین mr30

 26. با عرض سلام و خسته نباشید
  بنده یه سوال دارم که خب راجع به تغذیه طوطی نیست
  من میخوام یدونه طوطی کوتوله بخرم. منتهی بین این طوطی و عروس هلندی موندم. میشه کمکم کنید و بگید کدوم بهتره؟ با انسان بهتر خو میگیره؟ نگهداریش راحت تر باشه و…
  چون من تا حالا هیچ پرنده ای نداشتم و اولین باره میخوام بخرم.
  بازی و شیطنت طوطی کوتوله و عروس هلندیو دیدم. هر جفتشون خوبن
  حالا نظر شما؟

  • سلام. ممنون علیرضا جان.

   شما قبل از خرید عروس هلندی یا طوطی برزیلی باید آموزش ببینید و اطلاعاتنو رو بالا ببرید بعد اقدام به خرید کنید.
   متاسفانه خودتون شاهد هستین اطلاع نداشتن در رابطه با یک موضوع می تونه جون اونا رو به خطر بیندازه.
   هر دو از پرندگان زیبا و دلنشین هستند. اما هر کدوم ویژگی خودشونو دارن مثلا طوطی بریزلی نگهداریش راحتره و عروس هلندی نیاز به توجه داره ولی راحت تر به انسان خو می گیره.

 27. سلام
  خسته نباشید
  طوطی های من جفتگیری میکنن ولی تخم هاشون بی رگ میشه
  میتونید بگید چیکار کنم؟

 28. سلام خدمت شما دوست عزیز
  من یک جفت طوطی برزیلی از دست خریدم ولی متاسفانه میوه و غیره نمیخورن مشکل از چیست و راهکارشو بهم بگین
  ممنونم از سایت خوبتان

  • علیرضا دانش فر

   سلام و عرض ادب خدمت دوست عزیز

   میوه ها رو به صورت قاچ در اختیار طوطی برزیلی قرار دهید. مثلا یک قاچ سیب یا نصف برگ کاهو.

 29. سلام وقت بخیر.من یه جفت طوطی برزیلی دارم که تا حالا حدود ۴۰ تا تخم گذاشتن.اوایل میذاشتم روی تخم بشینن و فقط آب و غذا میذاشتم براشون.ولی بعد از یک ماه که تخم ها جوجه نمیشد،دیگه تخمها رو برمیداشتم و به علت ضعیف شده ماده، دیگه هروقت تخم می گذاشت،من تخمها رو برمیداشتم.به یه پرنده فروشی مراجعه کردم و مشکل رو گفتم،ایشون گفت جنس نر نطفه نداره و محلول خوراکی برمامین حاوی منتول رو داد.میخواستم ببینم داروی درستی هست که برای این جوجوهام استفاده کنم؟

  • علیرضا دانش فر

   سلام ممنون

   لطفا جفت ها رو جدا کنید. بهشون استراحت بدید. بر اثر تخم گذاری زیاد ممکن طوطی بریزیلی جونشو از دست بده.

 30. باسلام خدمت استاد بزرگوار وتشکر از راهنماییتان .استاد خواستم بدون زمانی که جوجه ها در امدن چه غذاهای ویژه ای باید به کوتله ها داد تا بتون جوجه ها را بهتر بزرگ کنند از لطفتون ممنونم

 31. با سلام خدمت سایت بسیار مفید مستر پت و اما سوالی که از اساتید داشتم اینه که میخوام یه طوطی برزیلی یک و نیم ساله وحشی بخرم بهتره یا یک طوطی کم سن و سال تر. یه سوال دیگه ام داشتم که موقع خرید یه راه قطعی و ۱۰۰ درصدی به غیر از ازمایش dna برای تشخیص نر و ماده بودنشون بفرمایید. کامل راهنماییم کنید. ممنون

 32. با سلام خدمت اساتید محترم و سایت خوب مستر پت. و اما سوال داشتم اینه که من میخوام طوطی برزیلی بخرم. اما نمیدونم اگه یه طوطی برزیلی یک جفت و نیم ساله وحشی بخرم بهتره یا یک جفت طوطی برزیلی کم سن و سال تو بخرم؟؟؟ بعدش موقع خرید برای تعیین نر و مادشون یه روش ۱۰۰ درصدی بفرمایید به غیر از روش dna. راهنمایی کامل کنید. با تشکر از کانال خوبتون

 33. سوال داشتم اینه که من میخوام طوطی برزیلی بخرم. اما نمیدونم اگه یه طوطی برزیلی یک جفت و نیم ساله وحشی بخرم بهتره یا یک جفت طوطی برزیلی کم سن و سال تو بخرم؟؟؟ بعدش موقع خرید برای تعیین نر و مادشون یه روش ۱۰۰ درصدی بفرمایید به غیر از روش dna. راهنمایی کامل کنید. با تشکر از کانال خوبتون

 34. سلام و عرض بخیر و ممنون از سایت خوبتون
  من یک سوال داشتم که نوک منقار طوطی برزیلی من کم رنگ یا ساییده شده ایا ممکن کمبود ویتامین است یا خود طوطی با زدن نوک منقار با میله یا… می ساید
  لطفا جواب دهید ممنون

 35. سلام و وقت بخیر
  واقعا ممنونم از مطالب خوببتون
  خیلی برای رسیدگی به کوچولوها م مفیدن
  من یک جفت طوطی دارم نر سه ماهه و ماده یک ماه و نیم
  که از یه جفت بودن هر دو رو از دوستم خریدم
  اولی رو دو ماهه دارم و دومی تازه اومده و دونه خور شده
  یک ماه سرلاک خوردن
  الان به جز ارزن هیچی نمیخورن
  تمام مواردی که گفتید تست کردم
  بیشتر هم از دست خودم میخورن و از ظرفشون بر نمیدارن
  ممکنه راهنماییم کنین چطور تنوع غذاییشونو درست کنم؟
  ضمنا اینجا شبا کولر روشنه
  اگر روی قفسشون رو بپوشونم برای گرم شدنشون خوبه؟ پسره موقع خواب سرشو میزاره تو پرهاش. سردشه؟ نفسم شدن واقعا. صبح تا شب رو شونه منن شب میر ن تو قفس
  طوری نیست؟
  پیشاپیش ممنونم

 36. سلام ببخشید ی سوال داشتم
  میخواستم ببینم کف دریا از کجا میشه تهیه کرد

 37. سلام طوطی من دوروزی هست یکی از چشماهش یعنی پلک چشمش بهم چسپیده انگار عفونت کرده چیکار کنم خیلی نگرانسم تازه تخم گذاشته و دلم میخاد زودتر خوب بشه؟

 38. سلام مرسی از مقاله خیلی خوبتون اقای دانش فر میخاستم بپرسم کف دریا باید همیشه توی قفس پرنده باشه یا هفته یه بار باید داد کلاً چطوریه برنامه زمانیش میشه جواب بدید

 39. سلام من یک کوتوله فیشر ابی دست اموز دارم که دارای جنسیت ماده میباشد هر کوتوله نر نزدیکش میکنم میزنش باید چکار کنم که جفت قبول کنه حتی قبل از روبرو شدن چند روز جدا روبرو هم میزارمشون

  • علیرضا دانش فر

   سلام حمید جان
   کوتوله برزیلی فیشر رو فقط با کوتوله برزیلی فیشر جفت بزنید در غیر این صورت هم دیگر رو خواهند زد.
   لطفا مقاله جفت گیری طوطی برزیلی در مسترپت رو مطالعه کنید

 40. سلام خسته نباشید
  ببخشید یک سوال داشتم برچی کوتوله من علاقه ی به میوه نداره؟
  ممنون میشم جواب بدید

 41. سلام
  خیلی کامل و جامع بود نقصی تو این مقاله ندیدم

 42. سلام وقت
  ممنونم از مقالات سازنده و مفید شما
  مشکل من با طوطی هام اینه که بجز ارزن و کتان هیچ چیز دیگری نمیخورن لطفا راهنمایی کنید چطوری این طوطی ها رو عادت به میوه و… بدم . لطف جواب من و بدید چون نگران طوطی هام هستم.
  با تشکر فروان از شما

 43. با سلام عرض ادب ممنون میشم راهنمایم کنید
  یه ماهی هست طوطی برزیلی سبز خریدم و ۱هفته هست جفتگیریشون دیدم بیشتر اوقات هم تو لانه خودشون هستن معمولآ بعداز چه مدت تخم میزارن؟و سوال دیگه مقداری کله و جسته ماده بزرگتر از نره هست سپاس از راهنمایی استاد

 44. با سلام عرض ادب تشکر از پاسخ جنابعالی
  من یک ماهی هست طوطی برزیلی سبز رنگ خریدم مدتی لانه گرم میکنن و بیشتر تو لانه خودشون هستن و ۱هفته جفتگیری کردم معمولآ چه مدت بعد جفتگیری تخم میزارن،و سوال دیگه کله و هیکل ماده بزرگتر هست دلیل داره ؟

 45. سلام با تشکر از مطلب بسیار عالیتون می خواستم بدونم طوطی برزیلی در چند سالگی جفت گیری می‌کنند باتشکر

 46. سلام من یه جوجه کوتوله دارم،اشتیاق زیادی برا سرلاک خوردن داره و غذای نرم هم فقط از تو دستم میخوره.میخواستم بدونم چگونه و چه زمانی دان خور میشود؟لطفا حتما در مورد چگونه دان خور کردن جوجه بهم توضیح بدید…باتشکر

 47. سلام وقتتون بخیر. من یک ماهه که طوطی برزیلی خریدم اما تابحال حمامش نکردم چون هنوز بهم عادت نکرده که بیارمش بیرون و نوک میگیره. میخواستم بپرسم حداقل هرچندوقت یکبار حمامش ضروریه؟ آیا خودش میتونه خودش رو حموم کنه اگر که کاسه آب بذاریم داخل قفس؟
  با تشکر

 48. سلامدمن یه طوطی برزیل خریدم همه چی میخوره به غیر از سرلاکش میشه بگید چرا لطفا

 49. باسلام،ممنون از رهنمایی های شما عالی بود

 50. سلام
  ی چندتا سوال خدمت شما دوست عزیز دارم،
  اول این که نشانه های جفت شدن برزیلی رو از کجا میشه فهمید
  ودوم این که موقع جوجه دهی برزیلی به چه صورت هستش
  فصلی هستش یا اینکه هر وقت آماده باشن میشه جفت زد
  سپاس فراوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *