آخرین خبرها
خانه / پربازدیدترین ها / غذای عروس هلندی چیست؟ تغذیه از جوجه گی تا تخم گذاری عروس هلندی

غذای عروس هلندی چیست؟ تغذیه از جوجه گی تا تخم گذاری عروس هلندی

کتاب پرورش عروس هلندی به سبک حرفه ای ها

کتاب پرورش عروس هلندی به سبک حرفه ای ها

۲۵۰۰۰۰ تومان

پرداخت و دانلود کتاب

 

 

غذای عروس هلندی یکی از مراحل تاثیر گذار در رشد و تکثیر آن ها است. اگر ندانید به موقع چه غذاهایی را برای آن ها فراهم کنید و چه غذاهایی را به آن ها ندهید. نمی توانید در امر تولید و پرورش عروس هلندی موفق باشید. تغذیه ی عروس هلندی باید سر شار از تمامی مواد مورد نیاز پرنده باشد. دوستان زیادی را می شناسم که می خواهند بدانند چه غذایی را باید به عروس هلندی هایشان بدهند؟ می خواهند بدانند چه دانه هایی چه میوه هایی در چه زمانی برای کاکوتیل هایشان فراهم کنند؟ شاید برای شما هم این سوال ایجاد شده باشد که در زمان جوجگی، بلوغ و جفت گیری چه غذاهایی را باید برای عروس هلندی هایتان فراهم کنید.

به همین خاطر تصمیم گرفتم این مقاله رابنویسم و در مورد تغذیه ی عروس هلندی ها به طور کامل برایتان توضیح بدهم. پس بدون معطلی شما را به خواندن این مقاله دعوت می کنم.

 

کتاب رام کردن عروس هلندی

 

غذای عروس هلندی چیست؟ 

همانطور که می دانید غذای اصلی عروس هلندی ها شامل تخم کتان و ارزن است. اما به مرور زمان و قرار گرفتن پرنده در دوره های مختلفی مثل جوجه گی، بلوغ و جفت گیری و تخم گذاری نوع تغذیه ی پرنده تغییر می کند.

من هم تصمیم دارم در این مقاله در مورد نوع تغذیه ی عروس هلندی در زمان های مختلف برایتان توضیح بدهم.

 

تغذیه ی عروس هلندی در زمان جوجه گی چیست؟

تغذیه ی سرنگی به عروس هلندی

زمانی که عروس هلندی ها از تخم بیرون می آیند اصلیترین غذایی که به آن احتیاج دارند. غذای نرم است. اما دادن غذای نرم به جوجه های تازه متولد شده یا توسط مادر عروس هلندی است یا اینکه مجبورید خودتان جوجه ها را تغذیه کنید.

اگر جوجه عروس هلندی ها توسط والدین خود تغذیه می شوند. شما کافی است هر روز برای آن ها تخم مرغ آب پز رنده شده در اختیارشان قرار بدهید. بهتر مقدار زرده بیشتر از سفیده ی تخم مرغ باشد. اما اگر مجبورید خودتان تغذیه ی عروس هلندی را برعهده بگیرید. باید به وسیله ی سرنگ تغذیه ی جوجه ها را انجام دهید.

برای این کار لازم است در ابتدا تخم مرغی را آب پز کنید. بعد زرده ی تخم مرغ را با مقداری آب جوش مخلوط کنید. مخلوط به دست آمده نباید زیاد آبکی یا سفت باشد. بعد زمانی که مطمئن بودید کاملا چینه دان جوجه عروس هلندی خالی است. به وسیله سرنگ به آرامی از گوشه ی منقار به جوجه ها غذا بدهید. البته ناگفته نماند که شما می توانید از سفیده ی تخم مرغ که حاوی پروتئین است هم استفاده کنید. اما توجه داشته باشید سفیده ی تخم مرغ کاملا نرم شده باشد. وبعد بوسیله ی سرنگ به جوجه ها بدهید.

این نوع تغذیه برای زمانی است که جوجه ها تازه از تخم بیرون آمده اند و برای ادامه ی حیات خود به انرژی کافی احتیاج دارند. این مخلوط باید تا زمان ۴۰ روزگی ادامه پیدا کند.

غذای عروس هلندی

 

تغذیه ی عروس هلندی از ۴۲ روزگی به بعد چیست؟

جوجه های عروس هلندی از ۴۲ روزگی می توانند از والدین خود جدا شوند و خودشان تغذیه کنند. در این زمان این سوال پیش می آید که آیا آن ها می توانند دانه بخورند؟

در جواب باید بگویم جوجه ها بعد از ۴۲ روزگی هم همچنان به خوردن غذاهای نرم علاقه دارند. و این شما هستید که باید آن ها را به خوردن دانه هایی مثل ارزن و کتان عادت بدهید. اما مطمئنا دارید به این فکر می کنید که چجوری می توانیم آن ها را به خوردن دانه عادت بدهیم؟

برای شروع کار باید غذای نرم برای آن ها تهیه کنید مثلا گندم و تخم مرغ آب پز شده را توی بشقاب گذاشته و جلوی جوجه های تازه مستقل شده قرار بدهید. و دانه ها را روی غذای نرم بپاشید. تا در هنگام غذا خوردن دانه ها را هم بخورند. کم کم مقدار غذای نرم را هر روز کمتر کنید تا بیشتر به دانه خوردن عادت کنند. و به همین منوال پیش بروید…

خب شاید این سوال برایتان پیش بیاید که دقیقا چه دانه هایی و چه غذاهای دیگری مجاز هستیم به جوجه ها بدهیم؟

تغذیه ی عروس هلندی تا قبل از رسیدن به بلوغ جنسی چیست؟

غذای عروس هلندی

دانه ی ارزن و کتان صلیترین دانه ای است که باید در این زمان به عروس هلندی ها بدهید. در واقع باید ارزن به مقدار ۷۵۰ گرم و کتان ۲۵۰ گرم را مخلوط کنید و در اختیار عروس هلندی قرار بدهید.

البته باید بدانید تمامی تغذیه ی عروس هلندی به دانه ی کتان و ارزن ختم نمی شود. شما باید در رژیم غذایی آن ها از انواع سبزیجات تازه و میوه جات استفاده کنید.

بهترین سبزی هایی که برای تغذیه ی عروس هلندی ها مناسب هستند شامل: کاهو، اسفناج، کلم بروکلی، برگ کلم، برگ چغندر، تره، جعفری، شوید، گشنیز، فلفل دلمه ای و فلفل سبز، کرفس و هویج است. البته توجه داشته باسید که این سبزیجات حتما تازه و شسته شده باشند.

بهترین میوه هایی که برای تغذیه ی عروس هلندی ها می توانید تهیه کنید شامل : سیب، هلو، انار، پرتغال و انگور است. البته عروس هلندی ها به سیب و هلو علاقه ی خاصی دارند. دوستان عزیزم نکته ای که باید به آن توجه نشان دهید این است که حتما دانه ی میوه ها را قبل از در اختیار قرار دادن عروس هلندی ها جدا کنید.

در این زمان باید هر ده روز یکبار به اندازه ی یک بند انگشت تخم مرغ به آن ها بدهید. بیشتر از این دیگر لازم نیست به عروس هلندی ها تا قبل از رسیدن به دوره ی بلوغ تخم مرغ بدهید.

دوستانی پرسیده بودند آیا به عروس هلندی هایمان تخمه بدهیم یا خیر؟ در جواب باید بگویم تا قبل از بلوغ جنسی  هر ده روز یکبار به اندازه ی تعداد جوجه ها ۱۰ عدد تخمه به آن ها بدهید. بیشتر از این مقدار توصیه نمی کنم.

هر ده روز یکبار به آن ها ذرت تازه یا پخته بدهید. هر هفته می توانید مقداری حبوبات مثل عدس، ماش، گندم و… بپزید و به آن ها بدهید.

 

چند نکته ی مهم قبل از رسید جوجه ها به بلوغ جنسی

۱ . از اینکه بخواهید به عروس هلندی ها دانه های گرم بدهید جدا خودداری کنید. دانه های گرمی مثل (کافشه، شاهدانه، تخم بذرک نیجرو..) تغذیه ی مناسبی برای عروس هلندی ها قبل از رسیدن به بلوغ جنسی نیستند.

۲ . در دادن سبزیجات و میوه جات زیاده روی نکنید. چون منجر به اسهال عروس هلندی می شود.

۳ . آب آن ها را هر روز عوض کنید و آب تازه در اختیارشان قرار دهید.

۴ . دادن مولتی ویتامین باید زیر نظر پزشک و با مشورت پزشک متخصص باشد. از دادن مولتی ویتامین به صورت خود سرانه جدا خودداری کنید.

۵ . در تغذیه ی عروس هلندی ها باید کلسیم و مواد معدنی هم وجود داشته باشد بنابراین کف دریا در اختیار کوکاتیل هایتان قرار دهید.

 

تغذیه ی عروس هلندی در زمان رسیدن به بلوغ جنسی و آماده سازی برای تکثیر چیست؟

تغذیه ی عروس هلندی زمان تخم گذاری

زمانی که عروس هلندی ها به زمان بلوغ می رسند وقت آن می رسد که تغذیه ی گرم آن ها را شروع کنید.

در واقع بهترین موقع برای شروع تغذیه ی گرم به عروس هلندی ها از ۱۴ ماهگی به بعد است.

در واقع در این زمان شما باید عروس هلندی ها را برای جفت گیری آماده کنید. نوع تغذیه ی عروس هلندی در این زمان شامل مخلوط دانه هایی چون:

۷۵۰ گرم ارزن، ۲۵۰ گرم کتان و ۱۵۰ گرم شاهدانه، تخم کاسنی و کافشه باشد.

در این دوره از میوه هایی مثل هلو و سیب استفاده کنید. شما می توانید دو بار در هفته از سبزیجاتی مثل هویج رنده شده، جعفری، گشنیز، کلم بروکلی، کلم سفید، فلفل دلمه، شوید و کاهو برای عروس هلندی تان تهیه کنید.

در ضمن فراموش نکنید که آن ها به پروتئین و مولتی ویتامین هم احتیاج دارند. برای تامین پروتئین بهتر است از تخم مرغ پخته شده و رنده شده استفاده کنید و روی تخم مرغ خرفه بپاشید تا کوکاتیل هایتان بخورند.

در هفته ۲۰ تا ۳۰ جوانه ی گندم به کوکاتیل هایتان بدهید بخورند. در ضمن می توانید از حبوبات پخته شده، البته خیلی کم هم استفاده کنید.

برای تامین ویتامین هم طبق دستوری که به شما عزیزان می دهم عمل کنید. ۱۵ روز قبل از تخم گذاری باید قطره ی آ د ث ای به عروس هلندی بدهید.

به محض گذاشتن اولین تخم به او قطره ی مکمل کلسیم و مولتی ویتامین بدهید.

دوستان عزیز اگر مایل هستید در رابطه با راه اندازی سالن پرورش عروس هلندی بیشتر بدانید. پیشنهاد میکنم مقاله ی زیر را بخوانید.

 

فیلم آموزشی سرلاک دادن صحیح به جوجه عروس هلندی و طوطی سانان

خدمات مشاوره تلفنی

شما دوستان می توانید در صورت نیاز به مشاوره فوری برای مراقبت و نگهداری پرندگانتان با شماره ۰۹۳۰۱۹۵۵۲۵۷ از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید. راهکارهای ما کاملا گیاهی و بدون مصرف داروهای شیمیایی می باشد. توجه فرمایید این مشاوره برای افرادی در نظر گرفته شده است که پرندگان آنان در وضعیت نابسامانی می باشد و نیاز به کمک فوری دارند و دسترسی به دامپزشکی برای آنان مقدور نیست، خواهشمندم در غیر این صورت با مطالعه پرسش و پاسخ های موجود در سایت و یا با مراجعه به دامپزشکی مشکلات پرندگانتان را حل نمایید.

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

برای شروع مشاوره موارد زیر را از طریق واتساپ ارسال نمایید

۱ – ارسال عکس پرنده (مانند عکس جناغ سینه، عکس فضله پرنده و…)

۲ – وضعیت تنفس پرنده

۳ – وضعیت فضله پرنده

۴ – وضعیت جسمی

۵ –  وضعیت اشتهای پرنده

۶ _ وضعیت جناغ سینه

۷ – توضیح کامل در مورد رژیم غذایی پرنده

۸ – توضیحات کامل در خصوص مشکلات مشهود

از شما عزیزان خواهشمندم فقط از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید متاسفانه به دلیل تماس های مستقیم فراوان قادر به پاسخگویی تلفنی نیستم.

 

جمع بندی و سخن آخر

در این مقاله سعی کردم در مورد تغذیه ی عروس هلندی ها دردوره های مختلف مثل تخم گذاری ، جوجه دهی، رسیدن به بلوغ جنسی برایتان بگویم. توجه داشته باشید که تغذیه ی صحیح شرط لازم برای رشد، سلامتی و تکثیر عروس هلندی ها است. نکته ای که در این مقاله متوجه شدید این بود که تا قبل از ۱۴ ماهگی شما نباید به عروس هلندی ها دانه های گرم بدهید. و مشکلی که پرورش دهندگان بعد از ۴۲ روزگی با جوجه ها مواجه می شوند این است که جوجه ها علاقه ای به خوردن دانه ندارند و دوست دارند همچنان از غذای نرم استفاده کنند. در این مقاله به شما یاد دادم که با چه روشی عروس هلندی ها را به خوردن دانه تشویق کنید. در واقع با تهیه کردن مخلوط غذای نرم و دانه و کم کردن غذای نرم کم کم عروس هلندی ها مجبورند شکمشان را با دانه سیر کنند. و به مرور زمان به خوردن دانه عادت می کنند.

بعد از ۱۴ ماهگی شما باید دانه های گرم در اختیار عروس هلندی هایتان قرار بدهید.تا برای تکثیر و جفت گیری کاملا آماده شوند.

امیدوارم مقاله ی تغذیه ی عروس هلندی برایتان مفید بوده باشد.

لطفا سوالات، نظرات و تجربیاتتان را برای ما زیر همین صفحه کامنت کنید.

کانال تلگرام

بازار خرید و فروش پرنده مسترت

درباره‌ی علیرضا دانش فر

دنیای کارآفرینی تنها رویاییست که اون رو عاشقانه دنبال می کنم. زمانی که تصمیم گرفتم سری به صنعت پرورش بزنم به هیچ وجه فکر نمی کردم این حوزه اینقدر بزرگ، جذاب و چالش برانگیز باشه. در حال حاضر معتقدم تا چند وقت دیگه صنعت پرورش در ایران متحول و کارآفرینان زیادی در این صنعت تولیدات و محصولاتشون رو جهانی خواهند کرد.

341 نظر

 1. سلام. من یه عروس جوجه یه ماهه گرفتم کاملا دست آموز هم هست و اصلا تخم مرغ آب پز نمیخوره .. چیکار کنم که بخوره

  • علیرضا دانش فر

   سلام آقای حاجی نژاد. اگر جوجه عروس هلندی تون هنوز خودش غذا نمی خوره باید از طریق سرنگ بهش تخم مرغ آب پز بدید. زرده تخم مرغ آب پز با کمی اب ولرم مخلوط کنید از طریق سرنگ بهش تخم مرغ بدید یا می تونید به جای سرنگ از قاشق مخصوص به‌ نام قاشق لب برگشته استفاده کنید.

 2. سلام،ممنون بابت مطالب خیلی خیلی مفیدتون،سه تا سوال داشتم ممنون میشم جواب بدید
  یک اینکه من شش تا جوجه عروس دارم که سرلاک دست ساز رو با سرنگ بهشون میدم که چینه دان پنج تاشون بعد از هضم کامل خالی میشه بجز یکیشون که همیشه مقداری در چینه دانش میمونه و سفت میشه،باید چیکارش کنم؟
  دو اینکه یکی دیگه از این جوجه ها یدونه از بال هاش رو پایین تر میگیره،باید چیکارش کنم تا خوب بشه؟
  و سوم اینکه من بغیر از سرلاک،تخم مرغ پخته رو (زرده و سفیده)با گوشتکوب برقی به شکل کاملا خمیر(با آب جوش ولرم مخلوط میکنم)درمیارم و بهشون میدم،همچنین ارزن رو هم بعد از گرفت پوست و آسیاب و مخلوط کردن با آب بهشون میدم،آیا اینکار خوبه؟
  ببخشید که طولانی شد،مچکرم

  • علیرضا دانش فر

   سلام. سپاسگزارم.
   درجواب سوال اول باید گفت: شما با اضافه کردن چند قطره آب لیموترش تازه با چند قطره آب ولرم و چکاندن در دهان جوجه عروس می توانید به دفع غذای هضم نشده و فاسد در چینه دادن کمک کنید. ماساژ چینه دان به آرامی به هضم غذا کمک می کند. توجه داشته باشید سرلاک حتما ولرم باشد. دادن سرلاک سرد موجب هضم نشدن غذا در چینه دان می شود. تاچینه دان خالی نشده ازدادن غذای بعد خودداری کنید. در هر وعده غذایی سرلاک زیادی به چینه دان جوجه تزریق نشود.

   در جواب سوال دوم: اگر یکی از بال ها کمی پایین باشد و همراه باعلایم دیگر نباشد از کمبود ویتامین D و ویتامین های دیگر است. اگر با علایم دیگر مثل پوش دادن پر و غیره همراه باشد نشانه عفونت داخلی است.

   درجواب سوال سوم: ارزن آسیاب شده ازسن ۴۰ روزگی به بعد استفاده شود. در تغذیه دستی تخم مرغ آب پز از سن ۳۰ روزگی به بعد می توان به میزان کم استفاده کنید.

 3. بسیار عالی بود. با تشکر از مسترپت

 4. درود بر شما . عروسهای من که هر دو کاملا دستی هستن امروز یکی از جوجه هاشون در اومده ولی چون بار اولشون هست نمیدونم میتونن تغذیه اش کنن یا نه؟؟؟ معمولا از همان روز اول جوجه ها تغذیه میشن؟؟ممنون از شما

  • سلام. بابت تولد جوجه عروس تبریک میگم. جوجه از اولین روز تولد توسط مادر تغذیه می شود. سعی کنید به لانه و جوجه دست نزنید که جوجه استرس می گیرد. شما برای اینکه مطمئن شوید ٬ جوجه تغذیه می شود یا خیر می توانید از دوربین گوشی همراهتون اونو چک کنید. دوربین بالای سر قفس یا یه جایی که‌ چاله مشخص است بگذارید و به مدت ۳۰تا ۴۰دقیقه عروس ها راتنها بگذارید. با چک کردن فیلم متوجه می شوید جوجه تغذیه می شود یاخیر. محیطی که قفس است پر رفت آمد نباشد. والدین که اولین بارشون هست ممکن به خاطر رفت آمد از روی جوجه ها بلند نشوند و به جوجه غذا ندهند.

 5. سلام خسته نباشید ممنون از توضیحات کاملتون.
  من امروز یه جوجه عروس هلندی بیست روزه گرفتم که با سرلاک تغذیه میشه میخواستم ببینم همین سرلاک براش کافیه یا باید زرده تخم مرغ مایع هم بهش بدم.

 6. سلام ممنون میشم اگه جوابم بدین من یه جوجه عروس ۲۵ روزه گرفتم با سرنگ بهش سرلاک میدم ایا نیاز هست بهش مزرده تخم مرغ بدیم

  • سلام جناب رضا

   جوجه عروس هلندی تون رو از ۳۰ روزگی به بعد میتونید بهش زرده تخم مرغ بدین.
   تو این مرحله توجه داشته باشین خیلی کم باید زرده تخم مرغ استفاده کرد بیشتر از سرلاک استفاده کنید.

 7. سلام خسته نباشید
  من‌دو هفته پیش یه عروس خریدم‌که فروشنده کفت سه ماهشه و ماده ااس
  تقریبا دست اموز شده میاد رو شونه همون میشینه
  تقریبا از صبح تا شب بیرون قفسه و شبا میذارمش تو قفس
  جدیدا زمانی که تو قفسه پیچ تابای عجیبی به بدنش میده حرکاتش نگرانم می کنه

  • سلام علی جان. عروس هلندیتون بیرون از قفس زیر نظر بگیرید ببینید همین حرکات را دارد یا خیر. ببینید در رنگ‌ مدفوعش تغییری ایجاد شده یا خیر. در جواب سوال بعدی٬ از ناخن گیر می توان استفاده کرد. اگر اولین بارتون است حتما آن را نزدکسی ببرید که سابقه ناخن گرفتن این پرنده را دارد یا دامپزشک ٬ یک بار از نزدیک ببینید متوجه می شوید. این مسئله بسیار مهم زیرا ممکن رگی که در ناخن وجود دارد قطع کنید. امیدوارم حال عروس هلندیتون همیشه خوب باشه.

  • سلام
   باتشکر از مطالب خوبتون
   سؤالم اینه که جوجه عروسی که هنوز چشم باز نکرده رو چطور سرلاک بدم بهش؟

 8. مجددا سلام
  چجوری می تونم ناخن های عروسم‌رو کوتاه کنم ابزار خاصی لازمه؟

 9. سلام میخاستم بدونم آیا اگه به عروس هلندی سرلاک مخصوص بدیم بعد بخایم با سرلاک دستی عوضش کنیم(یعنی سرلاک دستساز بهش بدیم)آیا مشکلی نداره؟
  و اگه سرلاک دستی رو پیشنهاد میدین چی باید باشه مواد تشکیل دهندش؟
  ممنون

  • علیرضا دانش فر

   سلام محسن جان. بعد از اینکه جوجه عروس هلندی های شما بزرگتر شدن می توانید درکنار سرلاک٬ از انواع حبوبات پخته شده استفاده کنید. مثل نخود و لوبیا ذرت پخته شده. حتما هنگام دادن این حبوبات به جوجه ها پوسته ذرت٬ لوبیا و نخود را بگیرید‌ که باعث مرگ جوجه عروس می شود. لوبیا‌ و نخود پخته را بکوبید‌ و نرم کنید و با آب جوش ولرم مخلوط کنید. توجه داشته باشید آب حتما ولرم باشد و هرگز از آب سرد شده استفاده نکنید.

 10. سلام.من یک ماهه یک جفت نر و ماده عروس گرفتم ولی نتونستم به جز تخمه و گندم چیز دیگه ای بهشون بدم هر کاری کردم کاهو بدم با این که خودشونم میخواستن نتونستن کاهو بخورن‌چجوری باید کاهو بدم که بتونن بخورن ؟ یعنی مثلا ریز کنم تکه تکه کنم چیکار کنم ؟

  • علیرضا دانش فر

   سلام. شما باید کاهو را به قطعات کوچک تکه تکه و ریز کنید٬ در غیر این صورت عروس هلندی قادر به خوردن کاهو نخواهد بود. توجه داشته باشید بعد از شستشو کاهو٬ کاملا کاهو را خشک کنید.

  • سلام کاهو براشون خوب نیست از هویج و سیب کلم بروکلی استفاده کنید

 11. سلام استاد گرامی
  وقتتون بخیر
  شما چه سرلاکی پیشنهاد می کنین برای جوجه ۱۰ روزه واینکه باید خودمون سرلاک بسازیم ؟
  متشکرم جواب بدین.

 12. سلام . هلندی من دیگه داره ۳ ماهه میشه اصلا دونه نمیخوره همش سرلاک میخاد هی میگن نده بهش . چینه دونشم همش انگار پره با اینکه ۱ روز طفلی گشنگی خورد ولی خالی نشد با اینکه مدفوعم میکنه . چند روز پیش رودل کرد دارو دادیم خوبش شد همش بالا میاورد . بعد اون گفتن سرلاک ندین دونه بزار که با اب گذاشنم از گشنگی اب میخورد همش که برش داشتم الان موندم چینه دونش هنو اب داخلشه؟ نمیدونم چبکار کنم

  • علیرضا دانش فر

   سلام . جوجه عروس شما غذا را نمی تونه هضم کنه بهتر یک قطره آب لیموه تازه با سه قطره آب ولرم حتما ولرم مخلوط کنید بچکانید در دهانش تا غذای فاسد هضم شود سریعا اقدام کنید که باعث تلف شدن عروس نشود. برای قطع سرلاک یکدفعه که نمیشود سرلاک را قطع کرد. باید سرلاک کمتر کنی در کنارش غذای نرم مثل نخود و لوبیا آب پز کنید و له کنید و بگذارید خودش غذای نرم بخورد حتما پوسته نخود و لوبیا را بگیرید که باعث مرگ جوجه می شود. بعد از چند روز ارزن را در کنار غذای نرم بگذارید تا جوجه با خوردن دانه آشنا شود و وقتی دیدید خودش به سمت دانه میرود و می خورد به مرور زمان سرلاک را قطع کنید. چک کنید دانه ها کمتر می شود نشانه این است که دانه را می خورد. از سفیده تخم مرغ آب پز شده و رنده شده می توانید استفاده کنید که به خوردن غذای نرم تشویق شود.

   • سلام من یه جوجه عروس۲۰ روزه گرفتم که ازمادر تغذیه میکرد و تو خوردن غذا باسرنگ ممانعت میکنه اما به زور روزی۴بار بهش حدود۸سی سی غذامیدم الان ۴ ۵روزه که دست منه دو روزه که بعد غذا بالا میاره بار اول حدود یک ربع بعد غذا بالا اورد روز دوم هم بلافاصله بعد غذا و هم یک ربع بعدش بالا اورد ممنون میشم راهنمایی که چه مشکلی پیدا کرده و چطوری رفعش کنم؟

  • بخدا مال منم مثل مال شماست.موندم چیکارش کنم.یکسره قر میزنه

 13. با سلام من امروز به جوجه ۴روزه داشتم سرلاک میدادم که یه هم دیدم حالش بد شد و دیگه حرکت نکرد و مرد اصلا غذا جلوی تنفسشو نگرفت و با سرنگ و شیلنگ داخل دعنش کردم و غذا دادم سرلاک هم ولرم بود نمیدونم چرا مرد

  • علیرضا دانش فر

   سلام سعید عزیز. استفاده از شلنگ برای جوجه ۴ روزه اشتباه است، سرنگ تنها کافی بوده. شلنگ به جای این که در چینه دان برود در مری رفته و باعث خفه شدن جوجه عروس شده. استفاده از شلنگ مختص افراد با تجربه ست. یک علت دیگر غذای بیش از اندازه دادن باعث خفه شدن جوجه عروس خواهد شد.

 14. سلام خسته نباشیدازپرنده فروشی پول میخواستم عروس هلندی نربهم دادجای پولش.خیلی برام اوایل سخت بودتاحالاپرنده نداشتم الان ۹ماه هست دارمش بهش کرفس وارزن وتخمه میدم.غیرازیناچیزی نمیخوره براش سیب زمینی پخته وتخم مرغ ابپزهم میزارم نمیخوره.الان یکماهه شروع کرده ب پرریزی تموم کرک وپرش ریخته.دوستام گفتن بفروشش هرکی حرفی میزنه خیلی ضعیف مونده پرنده ام.نمیدونم چیکاکنم لطفاراهنماییم کنید.

 15. سلام خسته نباشیدازپرنده فروشی پول میخواستم عروس هلندی نربهم دادجای پولش.خیلی برام اوایل سخت بودتاحالاپرنده نداشتم الان ۹ماه هست دارمش بهش کرفس وارزن وتخمه میدم.غیرازیناچیزی نمیخوره براش سیب زمینی پخته وتخم مرغ ابپزهم میزارم نمیخوره.الان یکماهه شروع کرده ب پرریزی تموم کرک وپرش ریخته.دوستام گفتن بفروشش هرکی حرفی میزنه خیلی ضعیف مونده پرنده ام.ب پرنده فروشی زنگ زدم میگه بازپردرمیاره لطفاراهنماییم کنید.

  • علیرضا دانش فر

   سلام علی جان. ممنون عزیزم
   اگر عروس هلندی شما تولک رفته یعنی همان پرریزی مشکلی ندارد پرهاش در میاد و در این دوران تغذیه بسیار مهم است تا عروس هلندی تون بیمار نشود. در دادن تخمه زیاد روی نکن.
   میوه جات رو ریز و در اختیارش بگذارید و توجه داشته باشین میوه جات رو حتما باید بعد از شستن خشک کنید.

   بررسی کنید ببینید عروس هلندی تان دچار پرکنی نشده باشد.

 16. سلام جوجه عروس هلندی۱۷ روزه دارم که پدر مادرش از لونه اندختنش بیرون و بهش غذا ندادن الان دارم با سرلاک خودم تغذیش میکنم البته سرلآک و پودر ذرت و آرد نخود چی را مخلوط میکنم بهش میدم ولی پاهای پرنده جون نداره نمیتونه درست راه بره بیزحمت راهنمایی کنید

  • علیرضا دانش فر

   سلام. جوجه عروس هلندی شما متاسفانه به علت کمبود ویتامین D و کلسیم دچار بیماری نرمی استخوان شده . این بیماری درمان قطعی ندارد. از ویتامین D و کلسیم قبل از اینکه استخوان های جوجه عروس هلندی محکم شه استفاده کن. نگهداری عروس هلندی والدین دراتاق تاریک و بدون هوای آزاد و بدون تابش نور خورشید منجر به کمبود ویتامینD در والدین گشته و به جوجه عروس هلندی منتقل میشود. والدین عروس هلندی را در معرض آفتاب قرار دهید. روزانه حمام و با ورزش٬ پرواز می تونید در درمان والدین و جلوگیری از چنین جوجه عروس هلندی پیشگیری کرد.

 17. سلام
  عروس هلندی یک ماهه من اسهال گرفته و غذاش رو هم بالا میاره، خیلی بی حال شده ،بردم دکتر بهش آنتی بیوتیک داد و قطره AD ،
  چی کار کنم

  • سلام. جای عروس هلندی تون رو گرم نگه دارید و دما را به ۳۰ درجه برسان.
   عوامل متعددی باعث اسهال میشه مثل سرماخوردگی (که اسهال سبز رنگ هست) و مسمومیت و سردی کردن.
   بالا آوردن می تونه نشانه‌ عفونت باشه.
   دوست عزیز شما طبق دارو دامپزشک عمل کنید.
   مقداری پودر گل بابونه در سرلاک ترکیب کن و به عروس هلندی بده بخوره.

 18. سلام
  من ۲ تا عروس هلندی نر و ماده دارم
  عروس نر ۱ سالش
  عروس ماده ۱۰ ماهشه
  اینا از تقریبا ۴ ماه پیش با هم بودن
  از ۱ ماه پیش باهم داخل یک قفس
  ۹ روز پیش باهم جفت گیری کردن بعد هم تا چند وقت تکرار کردن
  الان براشون ۶ روزه لانه گذاشتم نر میره داخل اجازه نمیده ماده بره داخل بعد ۲ تا سوال یکی اینکه همه جا خوندم نر تا ۳ روز اجزه نمیده ماده بره داخل الان ۶ روز گذشته یکی دیگه هم اینکه اصلا ماده من ۱۰ ماهش هست میتونه تخم بزاره همه جا گفتن ۱۴ ماهگی به بعد تخم میزارن🙂🙂🙂

  • سلام ALiReza
   رفتار عروس هلندی نرتون کاملا طبیعی ایست. اصلا شما دخالتی نکنید خودشون با هم به تفاهم میرسند.
   عروس هلندی نر وقتی ببینه لانه امن هست به عروس هلندی‌ ماده اجازه ورود میده نگران نباش.
   عروس هلندی از نه ماهگی قادر به تولید مثل است و میتونه تخم بگذاره ولی چون به بلوع جنسی نرسیده ممکن تخم نابارور بشه.

 19. سلام به عروس هلندی که بالای تخم است نان بده ام

 20. عبدالله بشارنیا

  سلام ممنون از مطالب بسیار عالیتان
  من جوجه سه ماهه عروس دارم و همیشه از خودش صدایی شبیه غرغر درمیاره و آدمو اذیت میکنه . و وقتی داخل قفس هست خیلی آرامه و دوس داره که بیاد بیرون ولی میاد بیرون اون صدا رو درمیاره
  بنظرتون علتش چیه؟
  ممنون

  • علیرضا دانش فر

   سلام . بسیار سپاسگذارم. ببینید عروس هلندی شما با این رفتارش می خواد که بهش توجه کنید. اگر رفتار جوجه عروستون به این صورت پیش بره به سن بالاتر که رسید مهار کردن او مشکل خواهد شد. در چند روز آینده کتابی در مسترپت منتشر خواهد شد که با خواندن این کتاب از حرکات و رفتارهای عروس هلندی می فهمیم‌ چه‌ چیزی از ما می خواهد.

   • سلام دوست عزیز من یک جفت عروس دارم تخم گذاشتن ولی به علت اسباب کشی مجبور شدم جا به جاشون کنم الان اصلا روی تخم نمیخوابن میشه بگب من چیکار کنم تخم بردارم یا بزارم بمونه الان ۴۸ ساعت شده رو تخم نخوابیدن

 21. با سلام
  من یک جوجه عروس هلندی خریدم فروشنده گفت نزدیک دون خور شدن هست ولی سنشو سئوال نکردم تمام بدنش پر داره فقط قسمت سینه (چینه دون) پر نداره و جدیدا هم نوک به زمین میزنه به نظر شما چند ماهش هست؟
  الان هم باید در کنار سرلاک چی بهش بدهم؟

 22. سلام عرض خسته نباشید خدمت شما آقایه دانش فر
  میخواستم طرز تهیه سرلاک دستی رو بهم بگین که خودم واسه عروس هام سرلاک درست کنم ممنون میشم بابته جوابتون.😊

 23. سلام آقای دانشور جوجه عروس هلندی گرفتم .سن شو نپرسیدم تمام بدنش پرداره فقط قسمت زیر گلو کم پر داره .بظرتون چند وقتشه .بهش سرلاک دادم .دیشب سفیده تخم مرغ رنده شده وکمی زرده دادم .بهد از گذشت چند ساعت بیسکوبیت مادر بازدن توی آب ولرم دادم .ولی امروز چیززیادی نخورد مدفوش یه خورده سبز وابکی شده وحس میکنم بی حال شده وکنار بخاری چرت میزنه واز سرلاک خوشش نمیاد ولی بیسکویت خورد سرلاک هم ابکی با سرنگ دادم .از بی حال بودنش نارحتم چکار کنم .لطفا راهنمایی ممنون،،

  • علیرضا دانش فر

   سلام حمید جان. عروس هلندی شما تقریبا ۲۴روزش. بهتره در این سن از سرلاک آماده ای مخصوص استفاده کنی. نظر من اینه از کسی که جوجه عروس گرفتی بپرسی از چه سرلاکی استفاده می کرده تغییر ناگهانی در غذا برای عروس هلندی خوب نیست. بعد از ۴۲روزگی از سرلاک دست ساز مثل نخود ٬ لوبیا٬ سیب زمینی آبپز ٬ تخم مرغ آب پز استفاده کن توجه کن پوسته لوبیا ونخود بگیری که باعث مرگ جوجه عروس هلندی میشه. بعد آنها را بکوب تا له شود و بعد با کمی آب جوشیده ولرم شده ترکیب کن نه خیلی آبکی شود و نه حالت خمیری بگیرد متعادل باشه. نباید از سرلاک آبکی استفاده کنی. سرلاک حتما ولرم باشه نه سرد. سفیده تخم مرغ آب پز خیلی ریز و له شده باشه وگرنه واسه جوجه عروس مشکل ایجاد میکنه .

   • سلام
    راستش من زیاد بلد نیستم
    تو سایت چطوری نظر بدم یه سوال داشتم میشه لطفا جوابمو بدین
    ایا عروس هلندی اینه رو تشخیص نمی ده و موقع پرواز بهش برخورد میکنه
    اینه اتاق من بزرگ هست از سقف تا پایین
    لطفا جوابمو بدین میترسم آزادش کنم

 24. سلام آقای دانشور عزیز به عرض برسونم که جوجه کم اشتها شده وهمش کنار بخاری در حال چرت زدن هستش ولی علایم سرما خوردگی مشاهده نمیشه .مرسی از راهنمایی خوبتون .

  • علیرضا دانش فر

   سلام‌. خواهش می کنم حمید جان.
   عروس هلندی شما دچار بیماری اسهال شده. به علت غذای فاسد٬ ترس٬ تغییرات ناگهانی دما٬ آب کثیف٬ خودت علت بررسی کن و رفع کن.
   یک قطره روغن زیتون در دهانش بچکان و مکانشو گرم نگه دار.

 25. با عرض سلام خدمت شما آقاي دانش فر بزرگ
  جوجه عروس من۴۶روزشون هست.
  دو سه روز با خودم بردمشون شيراز يكي از جوجه ها كه بخاطر كمبود ويتامين دي و كلسيم موفق نشدم درمانش كنم امروز مرد.
  يكي از جوجه هام بي حال و كسل شده مدفوعش كامل بهش چسبيده با آب ولرم شستمش و باشسوار خشكش كردم.الان بقيه اشون هم مدفوعشون سبز رنگ شده.
  نگرانشونم چكار كنم براشون؟

  • علیرضا دانش فر

   سلام به شما

   ممنون از حضورتون بزرگوار

   اینو بارها گفته بودیم که عروس هلندی ها پرنده های حساسی هستند و نباید به مسافرت ببرید… می بایست عروس هلندی تون رو به کسی می سپردید.

   به احمتال زیاد عروس هلندی تون دچار عفونت شده و حتما باید اون رو به دامپزشکی ببرید تا طبق صلاحدید آنتی بیوتیک تجویز کنن…

   معمولا ما زمانی که پرندهامون از شهر دیگه میاریم یا به شهر دیگه میفرستیم از پودر ors (او آر اس) که از طریق داروخانه ها میشه تهیه کرد (هر بسته ors در یک پارچ آب) به مدت دو تا سه روز استفاده می کنیم.

   پودر ors خیلی میتونه کمک کنه به پرنده هایی که دچار اسهال شدن و آب بدنشون از دسته رفته (کلا روده پرنده رو شستشو میده) و همچنین از آب به آب شدن پرنده جلوگیری میکنه

   حتما حتما در هنگام مراجعه به دامپزشکی سعی کنید به یک دامپزشک با تجربه مراجعه کنید.

   • خيلي سپاس گذارم ازتون
    ولي متاسفانه جايي كه ما هستيم دامپزشك وجود نداره
    اگه بشه كه شما بيشتر راهنمايي كنيد عالي ميشه

    • علیرضا دانش فر

     زهرا خانم عروس هلندی شما نیاز به اقدامات فوری داره و معمولا تو این مرحله ی مقدار کار سخت میشه…

     توصیه من به دوستان و علاقمندان به دنیای پرندگان همیشه پیشگیری هست.

     برای نجات جان پرندگان باید خیلی سریع اقدام کرد، اگر در زمان مناسب اقدام نشه متاسفانه هیچ کاری نمیشه کرد حتی اگر بهترین دارو و مواد مورد نیاز هم استفاده شه.

     بنده نمیدونم پرنده شما در چ مرحله ای است و امکان داره روشی به شما پیشنهاد بدم و نتونه تاثیر گذار باشه اون وقت شما از بنده دلگیر خواهید شد…

     جالب بدونید در دنیای امروز شما هر چیز رو که میخرید یک دفترچه راهنما داره که جزئی ترین مسائل هم درش وجود داره ولی پرنده یا هر حیوانی که مسئولیت جان و آرامش اون به عهده ماست، هیچ…

     یک آرزو بزرگ: ای کاش روزی برسه که تمامی ما علاقمندان به دنیای پرندگان قبل از خرید و نگهداری از پرندگان یک کتاب یا یک دوره آموزشی و یا از طریق وبگردی اطلاعات و دانش خودمون رو بالا ببریم و با عدم اطلاعات کافی در نگهداری پرندگان جان این کوچکان بزرگ رو به خطر نیندازیم…

     هر چند که میدانم محتواهای کاربردی و صحیح در این زمینه بسیار کم است.

     و در آخر خدمتتون عرض کنم با کمک تیم پژوهشی مسترپت در حال ساخت و فرموله کردن یک محلول کاملا طبیعی هستم که در شرایط کاملا اورژانسی میتونه مقاومت بدنی پرنده رو فوق العاده بالا ببره و توی کمترین زمان اشتهای پرنده رو برگردونه…

     که در گونه گنجشک سانان مانند: قناری، سهره، فنچ تا الان موفق بودیم و تا چند مدت دیگه در گونه های طوطی سان هم اقدامات مورد نیاز صورت خواهد گرفت… انشاالله

     انشاالله بعد از اتمام این تحقیقات فرمول این محلول رو در اختیار علاقمندان دنیای پرندگان قرار خواهیم داد تا دیگه شاهد این اتفاقات ناگوار برای شما دوستان نباشیم…

   • جناب آقاي دانش فر
    اگه بشه شما كمكم كنيد اينجا دامپزشك نيست

 26. سلام آقاي دانش فر
  جوجه عروس من ۴۶روزش هست امروز يكيشون مرد بخاطر كمبود كلسيم و ويتامين دي نتونستم درمانش كنم البته دو سه روز تغير اب و هوا هم داشتن بخاطر مسارفتم با خودم برده بودمشون.الان يكيش مدفوعش مشكي شده اون دوتا هم مدفوعشون سبز هست چكار كنم براشون ؟

 27. سلام.نیاز به کمک فوری دارم.من یه عروس ماده دارم که تقریبا یک ماهی هست که خریدم روزای اول خوب غذا نمیخورد دانه هضم نشده توی مدفوعش بود گفتم شاید بخاطر جابجایی هست و اقدامی نکردم و روزهای بعد که دیدم ادامه داره به احتمال عفونت ساده روده از چند قطره سرکه سیب در آبش استفاده کردم چند روز بهتر بود اما باز دونه هضم نشده توی مدفوعش و خیلی لاغر شده همش خابه و چشماش هم کلا نیمه باز میمونه نوکش هم رنگش پریده غذا نمیخوره وتعادل نداره به اجبار خودم با سرنگ بهش غذا دادم به همراه اضافه کردن آنتی بیوتیک مترونیدازول و سفالکسین و مولتی ویتامین و چشماش رو قطره جنتامایسین میزنم الان بعد از دو روز استفاده از روش فوق بهبودی حاصل نشده و فقط با سرلاک دادن انرژیش رو حفظ کردم.چیکار کنم؟راهنماییم کنید.اصن مشکلش چی هست چجوری خوبش کنم.

  • علیرضا دانش فر

   سلام آقا رضا عزیز

   زمانی که عروس هلندی شادابی خودشو رو از دست میده و مثل روزای گذشته نیست یعنی که دچار بیماری شده پس باید اقدامات لازم رو سریع انجام داد، کوچکترین سهل انگاری موجب از دست رفتن عروس هلندی میشه.

   استفاده از آنتی بیوتیک خود سرانه فقط باعث آسیب به قسمت های دیگر بدن شده و بیماری رو تشدید می کنه.

   عروس هلندی شما دچار مشکل گوارشی در قسمتی از ناحیه روده یا کبد شده. طبق گفته خودتون استفاده از سرکه سیب حال عروس هلندی رو بهتر کرده که اگر به مدت سه روز از سرکه سیب استفاده می کردین حال عروس هلندی تون خوب می شد اما با پیشرفت بیماری روده ای به کبد پرنده آسیب رسونده.

   بی رنگ شدن منقار یکی از نشانه های آسیب کبده است. محیط قفس عروس هلندی رو گرم نگه دار تا دمای ۳۲ درجه و سه طرف قفس رو بپوشانید.

   استرس بهش وارد نکنید و غذای نرم مثل سیب زمینی آب پز در اختیارش قرار بدین (چون در این وضعیت میلی به دانه و غذای خشک نداره). اون دارو ها را به هیچ عنوان بهش ندین و از داروی چشمی هم استفاده نکنید . چشم عروس هلندی تون به علت عفونت داخلی کوچیک شده تا عفونت داخلی رفع نشه چشم پرنده خوب نخواهد شد. انشاالله به محض خوب شدن عفونت چشم عروس تون خوب خواهد شد.

   به سینه حرنده نگاه کنید اگر کاردی شده باشه درمان ی مقدار مشکلتر خواهد شد. اقداماتی که گفتم‌ انجام بدید و در اسرع وقت اونو به‌ دامپزشکی ببرید و آنتی بیوتیک مورد نیاز رو بگیرید.

   توصیه: در سر لاکش پودر گل بابونه و به میزان یک سوم آبخوری عرق کاسنی در آبخوری عروس هلندی اضافه کنید، عرق کاسنی باعث سم زدایی کبد پرنده میشه.

   قبل از اینکه دیر بشه اقدامات لازم رو انجام بدین… امیدوارم هر چه سریع تر حال عروستون خوب شه…

 28. با سلام خدمت شما جناب دانش فر و تیم تحقیق محترمتون
  ۱ . کتاب راهنما درباره عروس هلندی کی به چاپ می رسه و چطوری میتونیم این کتاب رو تهیه کنیم؟
  ۲ . من با چند پرورش دهنده صحبت کردم و توصیه کردن که از سفیده تخم مرغ و پوسته تخم استفاده کنم ولی تو مطلب بالا دیدم که شما بر عکس این مطلب رو ذکر کردین میخواستم اگه امکانش هست در این مورد بیشتر برام توضیح بدین. با تشکر

  • علیرضا دانش فر

   سلام مجید جان
   پرورش دهندگان درست گفته اند و شما می تونید از سفیده تخم مرغ آب پز شده برای عروس هلندی استفاده کنی.
   مجید جان اگر مقاله بالا با دقت بخونید گفته شده از سفیده تخم مرغ می تونید برای عروس هلندی تون استفاده کنی. در کامنت فوق ذکر شده برای جوجه عروس هلندی از سفیده تخم مرغ نرم و کاملا له شده استفاده شه. زیرا سفیده تخم مرغ رنده شده برای جوجه عروس هلندی سرلاکی خطرناک است.

   نکته فوق العاده مهم: نکته ای که خدمت شما دوست عزیز عرض می کنم هم برای شما و هم دیگر پرورش دهندگان بسیار مهم و حائز اهمیت است. زمانی که از خوراک های نرم مثل تخم مرغ و سیب زمینی آب پز و… برای پرندگانتون استفاده می کنید در اون زمان تحت هیچ شرایطی آب در اختیار پرندتون قرار ندین. ترکیب این دو در بدن پرنده موجب مشکلات گوارشی و همچین باعث اسهال میشه. این مسئله باعث میشه تا پرنده کم اشتها و حتی بی اشتها شه و در مدت زمان کوتاهی پرنده شما دچار مشکل سینه کاردی خواهد شد و به دلیل مشکل ضعف جسمانی، پرنده به دیگر بیماری ها به راحتی دچار خواهد شد. معمولا بعد از ۳۰ تا ۴۰ دقیقه پس از مصرف خوراک نرم می تونید آب در اختیار پرندتون قرار بدین.

   متاسفانه در زمانی عدم آگاهی این موضوع باعث خسارات جبران ناپذیری در یکی از سالن ها برای بنده شد…

   در حال حاضر کتابی رو تحت عنوان پرورش عروس هلندی به سبک حرفه ای ها آماده کردیم و در بخش آکادمی سایت مسترپت قرار گرفته.

 29. سلام ممنون از مطالب خوبتون.
  من یه عروس حدودا ۳ ماهه دارم قصد مسافرت دارم بنظرتون با خودم ببرمش مشکلی براش پیش نمیاد ؟
  کسی رم ندارم که پیشش بزارم..

  • علیرضا دانش فر

   سلام علی جان

   ممنون

   همان طور که در کامنت ها مشاهده کردی افرادی که عروس هلندی شون به مسافرت برند گرفتار چه مشکلاتی شدن. پیشنهاد من اینه این کارو نکنید ممکن جون عروس هلندی تون بر اثر استرس یا هوای سرد تغییرات ناگهانی دما به خطر بیفته.

 30. سلام جناب دانش فر شرمنده من زیاد مزاحم میشم
  ۱.میخواستم ببینم تغذیه جوجه عروس هلندی بصورت دستی از تولد تا ۴۰ روزگی همون مخلوط زرده تخم مرغ و آب جوش کفایت میکند یا باید چیز دیگر هم مخلوط بشه
  ۲.آیا در سرلاک دادن به جوجه با سرنگ مستقیم غذا بدیم یا از کرمک استفاده کنیم
  ۳. دادن غذا به جوجه میزان و جدول خاصی داره یا هر موقع چینه دان جوجه خالی بود باید بهش غذا داد (اگه جدولی هست ممنون میشم)
  ۴.یک جفت عروس هلندی بالغ چند تا جوجه رو میتونه تغذیه کنه

  • علیرضا دانش فر

   سلام خواهش می کنم در خدمتتون هستم…

   مجید جان ما سعی کردیم در کتاب پرورش عروس هلندی که به تازگی در سایت قرار دادیم به صورت جزئی به تمامی مسائل بپردازیم.

   خبری خوب:در حال حاضر بچه های تیم مسترپت در حال آماده سازی پروفایل های اختصاصی برای معرفی و حمایت از پرورش دهندگان عزیز هستند. انشاالله قراره در این طرح، بسته های حمایتی از مرحله راه اندازی سالن پرورش تا رسیدن به مرحله صادرات همراه شما عزیزان باشیم… انشاالله

 31. باسلام
  بنده یه جوجه عروس هلندی خریداری کردم الان نزدیک ۱۱ روزه سرلاک با سرنگ به اون میدادم و الان دو روزه که مرغ عشق خریداری کردم و داخل قفس عروس هلندی گذاشتم متوجه شدم که جفت مرغ عشق به جوجه عروس هلندی غذا میدن و غذاش با سرنگ تقریبا در طول سه وعده کمتر شده یعنی نزدیک ۴ یا ۳ سی سی در سه وعده میشه اشکال نداره؟ سوال بعد اینکه ایا با همون مرغ عشق ها یاد میگیری که ارزن بخوره یا نه دو م اینکه ایا بغیر از سرلاک چیزی دگه بهش بدم یا نه
  با تشکر

  • علیرضا دانش فر

   سلام محمود جان

   مرغ عشق به علت جثه کوچکتری که از عروس هلندی داره نمی تونه جوجه عروس هلندی سیر کنه.

   اگر جوجه عروستون کمتر از یک ماه داره سرلاک که گفتین ۳ سی سی در سه وعده علاوه بر غذایی که مرغ عشق به جوجه عروس هلندی میده کافیه.

   اما اگر جوجه عروس هلندی بیشتر از یک ماه داره علاوه بر غذای مرغ عشق باید ۵ سی سی در سه وعده بهش سرلاک بدید. جوجه عروستون در کنار مرغ عشق ها دونه خور میتونه بشه و قبل از اینکه دونه خور شه جز سرلاک چیزی ندید مگر نزدیک‌ دونه خور شدنش براش غذای نرم بذارین.

 32. سلام
  یادتون رفت جواب بدین

 33. با سلام ببخشید من یک جفت عروس هلندی دارم که نر می حواد با ماده جفت گیری کنه اصلا نمیزاره به هم نزدیک میشن با نوک بهم حمله میکنن نرم میره خودشو بهش میماله براش اواز میخونه اما ماده انگار نه انگار لطفا راهنمایی کنید بعد تمام عروس هلندی های زیر بالاشون یکم میلرزه یا خیر؟

 34. سلام جناب آقای دانشور
  جوجه عروس من ۲۰ روزشه و سرلاک میخوره، الان ۲ روزه چینه دونش پره وغذا هضم نمیشه داره درد میکشه تو شهر ما دامپزشک نیست نمیدونم باید چکار کنم تورو خدا اگه میتونید راهنماییم کنید. بهش فقط ۲ بار سرکه سیب با آب ولرم دادم.خواهش میکنم راهنماییم کنید میترسم بمیره..

 35. امروز صبح جوجه عروسم مرد آقای دانش فر. خیلی به خاطرش گریه کردم دلم خیلی براش سوخت چون نتونستم کاری بکنم براش جلوی چشمام زجر کشید منم فقط نگاش کردم حالم خیلی بده…

 36. سلام
  خسته نباشید آقای دانش فر من یه عروس هلندی ۳۰ روزه که با پدرو مادر تغذیه شده را میخواهم بخرم آیا دستی میشودو بهش سرلاک بدهم قبول میکنه؟اولین بارم هست که میخواهم عروس هلندی بزرگ کنم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

  • علیرضا دانش فر

   سلام مائده خانم

   بهتره قبل از خرید عروس هلندی سطح دانش و آگاهی خودتون رو بالا ببرید. عروس هلندی ها پرنده های حساسی هستند اگر مشکلی پیش بیاد هم شما دچار استرس میشی و هم جان پرندتون به خطر می افته…

   توصیه بنده اینه اول آموزش ببیند. اینجوری هم از وجود عروس هلندی تون لذت میبرین و هم میتونید به درآمدزایی فکر کنید…

   • خیلی سعی کردم تو اینترنت اطلاعات جمع کنم وقتم آزاده.تو فکر درآمدزایی نیستم بیشتر برای خودم دوست دارم داشته باشمش.برای همین گفتم خیلی کوچیک نباشه که یه وقت آسیب بهش نزنم.فقط میترسم چون زیر پای پدرو مادر بوده سرلاک قبول نکنه

 37. سلام اقای دانش فر من عروس هلندیم الان یدونه فقط تخم گذاشته و با نر دعوا میکردن و الان جداشون کردم ولی ماده رفته روی تخمش و هی هیچیم نمیخوره چیکار کنم میترسم از گشنگی بمیره

  • علیرضا دانش فر

   سلام محمد جواد

   عروس هلندی نر رو به قفس عروس هلندی ماده منتقل کنید خودشون با هم کنار‌ میان.

 38. سلام.جفت عروس هلندی دارم که۳تاجوجه دوهفته ای دارند ولی خیلی کثیف شدن دستی هم نیستن میشه بگیدچکارکنم که تمیزبشن تاحالا کاری برایه تمیزیشون انجام ندادم

  • علیرضا دانش فر

   سلام آقا سعید

   از روز اول تولد جوجه ها باید حوله یا دستمال تمیزی زیر پای جوجه‌ عروس هلندی ها گذاشت تا روزانه حوله تعویض شود. می‌تونی یه‌ حوله نرم رو یه کم نم دار کنی جوجه عروس هلندی تون تمیز کنی. جوری نباشه که باعث سرماخوردگیشون شه. به محض اینکه حوله نم دار میزنی با حوله ای بدنش خشک کن.مکانی که این کارو انجام میدی گرم باشه.

 39. سلام عذر میخوام من یه عروس هلندی داشتم که بع گذاشتن دوتا تخم و به دنیا اومدن تخم ها از دنیا رفت الان جوجه ها یک هفتشون هست بدون مادر من فقط جاشون رو گرم نگه داشتم نزدیک شفاز و بهشون سرلاک میدم
  »یخوام بدونم چه مراقبت های خاصی الان با ای شرایط باید داشته باشن و حواسم باشه نمیخوم خدایی نکرده انتفاقی بیفه میشه راهنماییم کنید ممنون میشم مرسی

  • علیرضا دانش فر

   سلام‌ آقا محمد هادی. جوجه عروس هلندی
   رو جاش گرم‌ نگه دار بهش سرلاک بده . در کتاب الکترونیکی که حاصل تحقیق تیم‌ مسترپت است به طور کامل شرایط نگه داری از عروس هلندیتون گفته شده الان شرایط بسیار حساسی است و این کتاب می تونه دفترچه راهنمای مفیدی برای شما باشه تا روزی به سرنوشت مادرشون خدایی نکرده دچار نشون. محمد جان برادر عزیز در دادن سرلاک توجه کن زیاد از حد به عروس هلندیتون ندی که‌ موجب خفه شدنش شه تا هضم غذای قبلی بهش غذا نده. وقتی چینه دانش غذای هضم نشده داشت چند قطره آب لیمو ترش تازه ولرم به آب ولرم اضاف کن بهش بده. سرلاکی که بهش میدی حتما ولرم باشه که سردی سرلاک بسیار خطرناک برای جوجه عروس هلندی هست. موفق باشی.

 40. با سلام خسته نباشين من دو تا عروس هلندی نر بالغ دارم كه تازگى يدونه ماده به گفته فروشنده ٩ماهه گرفتم يكى از نر هام كه به شدت دستى هست فقط براى من علاقه وحشتناكى به اين ماده نشون داده اصلا از كنارش جم نميخوره نر ديگرو از كنار اونا جدا كردم تو يه قفس ديگه گذاشتم ولى در كنار اون يكى قفس هستش براى نر وماده لونه گذاشتم نر ميره داخل ميخونه بعد مياد بيرون دنبال ماده ميكنه به شدت تا جايى كه گازش ميگيره و ماده جيغ ميكشه ايا اينا جفت ميشن؟ اون يكى نر مشكلى ايجاد نميكنه؟ و يه چيز ديگه كه نر تنهام هر وقت كه ميخواد بخونه وقتى دوتاشون بودن يعنى نر ها اونيكى نر هر كجا باشه ميره اونو ميزنه الانم كه جدا شدن هر وقت داره نر به ماده ميخونه اين نر هم ميخونه ولى چون دسترسى نداره به اون نر ،ماده رو ميزنه تورى كه ديروز دماغش خونى بود چكار كنم؟ كلا سه تا سوال كردم ممنون ميشم زود بهم جواب بدين يك دنيا ممنون

 41. سلام اقای دانش فر،من ی جفت عروس هلندی دارم که جفت گیری کردن و دیروز اولین تخمشو گذاشت امروز براش تو لونه خیلی اروم تخم مرغ گذاشتم، چون خیلی دیر به دیر میاد بیرون ترسیدم از گرسنگی بمیره، حالا نمیره دیگه بشینه رو تخم و دوباره جفت گیری کرد، چیکار کنم بشینه رو یدونه تخمش؟ الان عادیه که جفت گیری کردن؟

 42. چرا جواب منو ندادين 😞😞😞😞

 43. سلامى دوباره راستى اقاى دانش فر اين عروس هاى نر من كه يكيش خيلى دسته سه سالو نيمش يا چهار سالش ميشه اونيكى هم دو سالو نيم ميتونن جوجه بدن ؟

 44. علیرضا دانش فر

  سلام فرزانه خانم

  شما نبایستی چنین کاری می کردی تخم مرغ که تو لونه عروس هلندی نمی زارن. دیر غذا خوردن عروس هلندی هنگامی که روی تخم می خوابه امری طبیعیست. عروس هلندی نر در دادن غذا به عروس هلندی ماده کمک می کنه. احتمالا دیگه قهر کرده رو تخم نمی خوابه شما تخم بزار دیگه کاری بهشون نداشته باش. بله جفت گیریشون طبیعه.

 45. علیرضا دانش فر

  سلام. بله میشه جفت زد.

 46. علیرضا دانش فر

  سلام جناب قلی نیا عزیز

  عروس هلندی نر شما برای جفت زدن به بلوغ رسیده اما عروس هلندی ماده نه ماهه ممکن شما رو با تخم های بی نطفه مواجه کنه. بهتر بود عروس هلندی ماده ای رو خریداری می کردی که به بلوغ رسیده باشه تجربه بسیاری از افراد در این انتخاب بی نتیجه بوده. حالا شما این عروس هلندی رو خرید کردی جفت بزن یه بار تجربه کنید. عروس هلندی نر دیگه رو در مکانی نگه داری کن که این جفت نبینه. در مقاله جفت گیری عروس هلندی در مسترپت در مورد روش جفت گیری به طور واضح شرح داده شده شما ابتدا عروس هلندی نر و ماده جدا کن و دور از هم بگذار بعد از علاقه‌مندی اونا رو طبق مقاله جفت گیری عروس هلندی جفت بزن.

 47. سلام وتشكر از اقاي دانش فر عزيز
  يك جفت عروس هلندي دارم سه تا تخم گذاشتن چند روز پيش منزل را جابجا كردم و عروس هلندي را هم با خودم به منزل جديد بردم ولي الان دو روز رو تخم نميخوابن چكار بايد بكنم امكان داره دگه نخوابن رو تخم ؟

  • علیرضا دانش فر

   سلام احسان جان. به علت جابجایی لانه عروس هلندی روی تخم دیگه نمی خوابه باید به جای قبلی برگردد.

 48. با سلام و خسته نباشي خدمت اقاي دانش فر
  عروس هلندي من رو تخم نميخوابه الان چهار روز هست كه اصلا داخل لانه نميرن دليلش چيه ؟ ايا تخم ها خراب نميشه ؟بايد تخم ها را بردارم يا بذارم باشن ؟
  ممنون اگه منو راهنمايي كنيد

  • علیرضا دانش فر

   سلام نادیا خانم. سپاسگزارم

   عروس هلندی تون چند روزه تخم گذاشته؟ در این مدت روی تخم ها خوابیده؟

   • تا ديروز سه تا تخم بود امروز هم كه رفتم بهش سر زدم ديدم باز يه تخم افتاده تو قفس الان سه روزه رو تخم نخوابيدن اين تخمي هم كه تو قفس بود برداشتم گذاشتم كنار اونا ولي باز داخل لونه نميرن چكار بايد بكنم؟؟؟ كمكم كن 😔😢

    • اگر عروس هلندی تون امروز تخم جدید گذاشته.عروس هلندی تون گذاشته تمام تخم هاشو یکجا بزاره بعد روی تخم ها بخوابه تا جوجه ها همزمان دنیا بیان . برای تخم ها مشکلی پیش نمیاد. شما کاری بهشون نداشته باش اگر به لونشون دست بزنی احساس امنیت نمی کنه روی تخم ها نمی خوابه. غذای کافی در اختیار عروس هلندی تون باشه اگر با کمبود غذا روبرو شن فکر می کنن غذا نیست و نمی تونن به جوجه هاشون غذا بدن برای همین رو تخم نمی خوابن.

 49. سلام استاد من یه جفت عروس هلندی دارم ماده ۱۱ ماهشه نره دو سال چند مدت پیش اینا تخم گذاشتن مدفوع مادهه شل شد بعد آبکی شد و بو دار ولی ۴ تا تخم گذاشت که بعضی تخمها مدفوع ابکی بهش چسبیده بود یه روز در میون هم تخم می زاشت .
  بعد از اخرین تخمش دیدم سینه ماده لاغر شده و اسهالش ادامه داره تخمها رو از زیر پاش برداشتم و دو سه روزه دارم تقویتش می کنم ولی نگرانم چون امروز دیدم باز دارن لونه گرم می کنن چکار کنم اسهالش هنوز هست
  یه مدت اب لیمو تازه عسل دادم خورد بهتر شد بازم همینجوری شده
  ممنون می شم راهنمایی کنید جهت تقویت

  • علیرضا دانش فر

   سلام آقا جواد

   در دوران تخم گذاری عروس هلندی ماده مدفوع پرحجم و به صورت اسهال و بودار خواهد بود و امری طبیعی ایست.

   • قربون محبتت استاد این که حجم اب بیشتر از جامد است طبیعیه مثل اسهاله با فشار پرت می شه کف قفس بازم عذر می خوام

    • علیرضا دانش فر

     آقا جواد عزیز اسهال عروس هلندی دلایل مختلفی میتونه داشته باشه. یکی از این دلایل زمان تخم گذاری هست البته نه اسهالی که دائم و شدید باشه…

     روش تغذیه، دما و رطوبت، آب آشامیدنی پرنده، جز به جز سیستم گوارش پرنده میتونه در اسهال پرنده دخیل باشه

     واسه تشخیص باید موارد زیادی رو چک کرد. اگر در این کار میخواین موفق باشین باید خودتون به صورت پایه ای تحقیق و مطالعه کنید.

     نحوه ی تقویت کردن پرنده، اصول خودشو داره مثلا زمانی که از غذای نرم برای تقویت پرنده استفاده می کنید نباید آب در اختیار پرنده باشه این مسئله باعث تشدید اسهال و ضعف بیشتر پرنده میشه.

     مورد بعدی قرار دادن مولتی ویتامین برای تقویت پرنده هست، این هم اصول مصرفی داره که اگه رعایت نشه باعث تشدید اسهال و ضعف پرنده میشه.

     آقا جواد عزیز پرورش و نگهداری پرنده خیلی اصول داره که شما به عنوان ی عشق باز باید هم به صورت علمی و هم تجربی اون رو فرا بگیرید.

     بنده همه جوره در خدمتتون هستم…

 50. سلام یه جفت عروس میخام بخرم که تازه جفت گیری کردن ولی قبلش مریض بودن که به گفته صاحبش خوب شدن و الان هم سرحال بودن بنظرتون پرنده ای که مریض شده باشه بعدا براش مشکلی پیش نمیاد یعنی بخرمشون؟

 51. علیرضا دانش فر

  سلام اشکان جان

  اگر عروس هلندی مریض شه و به موقع بهش رسیدگی بشه و درمان، مشکلی واسه خریدش وجود نداره.

  وقتی شما عروس هلندی رو خرید کردی باید آگاهی کامل از نگه داری داشته باشی و در هنگام بیمار شدن به موقع درمان شن تا مشکلی پیش نیاد. ممکن شما حتی پرنده ای که بیماری نداشته بخری بعد بیمار بشه.

 52. سلام مرسی اقای دانش فر بابت راهنمایی هاتون..ببخشید راهی برای تشخیص جفت مولد هست.این جفتی که میگم نر لوتینو و ماده اهویی هست حدود ده روز پیش هم جفت گیری کردن عکسشا دیدم..فعلا خودم یه ماده دارم حدود شیش ماهش هست میخام کامل به بلوغ برسه بعد جفت بگیرم براش

 53. سلام خدمت اقاي دانش فر ممنون بابت توضيحات كاملي كه هميشه ميديد
  من يه عروس هلندي لوتينو دارم كه چند كلمه هم حرف ميزنه ايا ميشه ماده كنارش بذارم براي جفت گيري ؟ترسم اينه كه اگه ماده بياد كنارش دگه حرف نزنه و خيليا بهم گفتن اينجور عروسي جفت نميپذيرم ممنون ميشم اگه راهنمايي كنيد

  • علیرضا دانش فر

   سلام آقا احسان

   سپاسگذارم از لطفتون احسان جان

   عروس هلندی تون میشه جفت زد. اما عروس هلندی های دستی و سخنگو بعد از جفت زدن وقتی آماده زاد و ولد شن از حرف زدن می افتن و این موضوع کاملا طبیعی ایست و کاری بهش در دوران زاد و ولد نداشته باش که روابطتون مثل گذشته باشه. عروس هلندیتون پس از بزرگ شدن جوجه هایش کم و بیش به حالت گذشته بر میگرده.

 54. فدای وجودت مرد
  خیلی حال کردم که داری وقت می زاری برای مخاطبات
  بله شما درست می فرمایید حتما مطالعاتم رو بیشتر می کنم
  شما پیج اینستا گرام ندارید ؟

  • علیرضا دانش فر

   عزیزمی آقا جواد

   تا اونجایی که در توان داشته باشیم انجام وظیفه می کنیم…

   به امید روزی که در مراقب و پرورش پرندگان در دنیا حرف اول رو بزنیم. انشاالله

   https://www.instagram.com/masterpet_ir

   انشاالله زمانی که فشار کاریمون در مسترپت کمتر شد فعالیتمون در اینستاگرام رو بیشتر می کنیم…

   شاد و برقرار باشید…

   • قربان شما بزرگوارید
    یه سوال داشتم خدمت شما
    عروس هلندی من تخم گذاشت به فاصله یک روز یه دونه روز سوم یکی روز پنجم اما دیروز یه دونه دیگه گذاشت بفاصله ۵ روز عجیب نیست به نظر شماالان هم هردو میرن تو لونه و ماده دائم تو لونه هست و خوابیده چرا اینقدر دیر تخم سوم گذاشت میترسم پوچ باشن تخمها

 55. سلام جناب دانش فر
  من یک عروس نر دارم یک ساله و چند تا ماده که در سنین مختلف و و اکثرا زیر یک سال اند البته یکی دوتا هم سن این نر هستند و در قفس هستند میخواستم بپرسم اگر این پرنده برای جفتگیری از ماده های کوچکتر انتخاب کرد چکار کنم،ایا لازمه اونو با هم سن هاش بزارم یا خیر اهمیتی نداره؟

 56. سلام خسته نباشید من هفته پیش ی عروس هلندی حدود ۳ ماهه گرفتم تا ۳ روز پیش همه چی میخورد و پر خوراک بود تا زمانی ک بهش زرده تخم مرغ دادم از اون موقع رنگ دستشوییش زرد شده و کلا غذا نمیخوره ب جز تخم مرغ
  بعد از دادن تخم مرغم همش در حال چرت زدنه و ی جورایی ملوله

  • سلام جناب مهدی یار

   علت فضله زرد رنگ خوردن زرده تخم مرغ است با توجه به غذای روزانه رنگ فضله تغییر خواهد کرد. عروس هلندی شما بر اثر مصرف زیادی زرده تخم مرغ دچار کسالت شده و ادامه مصرف تخم مرغ صدماتی بر کبد، کلیه و دستگاه گوارشی عروس‌ هلندی ایجاد می کنه. متاسفانه کوچکترین سهل انگاری و عدم آگاهی کافی در نگهداری پرندگان زینتی خساراتی روحی و مادی برای نگهدارنده ایجاد میکنه که بنده زیاد شاهد این موارد بودم. بهتر هر چه سریعتر عروس هلندی تون نزد دامپزشکی با تجربه ببری و سریعا درمان کنی تا اوضاع وخیم تر نشده. توصیه من اینه از دامپزشک مطمئن کمک بگیری.

 57. سلام ممنون از مطالب آموزندتون .من یک عروس ماده دو ساله دارم از بچگی دست خودم بوده هر ماه چند تا تخم میزاره یک ماهی میشه براش جفت خریدم ولی عروس نر هیچ توجهی بهش نداره .چکارکنم که زودتر جفت بشن

 58. سلام اقای دانش فر عزیز ممنون بابت مطالب مفیدتون و وقتی که میذاری..ببخشید من یه عروس ماده دارم حدود ۸ ماه. یه جفت دیگه امروز خریدم نر لوتینو و ماده طوسی جفت گیری کردن حدود بیس روز پیش ولی تخم نذاشتن ماده خیلی پرو بالش ریخته بنظرتون جداشون کنم و لونه را وردارم چون ماده بنظرم کوچیکه. بخاطر جفت گیری پراش بهم ریخته یا خیلی ضعیفه؟ جسش هم نسبت به نر کوچیکه سوالم اینه جداشون کنم تقویتش کنم تا سرحال شه؟

  • سلام اشکان جان. سپاسگزارم دوست عزیز

   اگر عروس هلندی پر بالش در حال افتادن دوران پرریزی را طی می‌کنه باید جداش کنی بهش برسی.

 59. سپاس گذارم…چی بهش بدم الان براش خوبه؟؟ و من نمیتونم کتاب را دانلود کنم . جایی هست بتونم کتاب شمارا خریداری کنم

  • سلام اشکان جان. خواهش میکنم

   اگر عروس هلندی شما در دوران پرریزی است در این دوران سبزیجات و میوه جات کلسیم دار بده مثل کرفس اسفناج شوید سیب و غیره

   غذای گرم از برنامه غذایی حتما حذف شه. غذای چرب حذف شه. استفاده از کف دریا به طور مرتب و قطره کلسیم. نور آفتاب خیلی مهم. استحمام‌ در دمای گرم. البته باید توجه کرد که این پر ریزی مربوط به دوران پرریزی باشه و مربوط به عواملی مثل گرمای زیاد و آلودگی محیط زندگی عروس هلندی نباشه. یا بر اثر تخم‌گذاری متعدد‌ و زیاد عروس هلندی نباشه.

   یا این پرریزی میتونه مربوط به تغذیه اشتباه و سوتغذیه عروس هلندی باشه که شما باید بررسی کنی اگر این عوامل نباشه مربوط به دوران پرریزی عروس علندی است. شما برای خرید کتاب عروس هلندی می تونید.

   اشکان جان اگر واسه خرید کتاب مشکل دارید میتونید از طریق فرم مشاوره رایگان تلفنی که لینکشو واستون توی همین کامنت قرار دادم درخواست بدی و شمارتو واسه ما ارسال کنی تا کارشناسان پشتیبان ما تماس بگیرین خدمتتون و کاملا راهنمایتون کنن.

   http://masterpet.ir/free-telephone-counseling

 60. سلام سپاس فراوان.چشم حتما🌹🌹🌹

 61. سلام با تشکر از این همه زحمات و اطلاعات شما
  میخواستم بدونم مولتی و یتامین و کلسیم را باید از داروخانه تهیه کرد

 62. سلام وقتتون بخیر من به تازگی یه جوجه عروس خریدم که هنوز سرلاکیه ولی دقیقا نمیدونم چند روزشه پراش درومده فقط قسمت زیر بدنش یکم لخته و دمشم تقریبا دو بند انگشته
  میخواستم بودنم از چند وقت دیگه باید شروع کنم به دون دادن بهش و اینکه شما فرمودید برای دون خور شدنشون ابتدا دون روی غذای نرم مثل سیب زمینی و تخم مرغ بریزم تا همراه اونا بخورن منظورتون از دون همون ارزن و تخم کتانه دیگه؟ سوالم اینه که باید اون دونارو قبلش پوستشو بکنم یا همینجوری بریزم بذارم خودش بکنه یا اینکه باید پودرشون کنم به چه صورته؟

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ ﺯﻫﺮا ﺧﺎﻧﻢ

   واسه ﺟﻮﺟﻪ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪی تون ﻧﺰﺩﻳﻚ ﻳﻚ ﻣﺎﻩ ﺗﺎ ۴۰ ﺭﻭﺯﮔﻲ اﺯ ﺳﺮﻻﻙ اﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻛنید.

   ﺑﻠﻪ اﺭﺯن و کتان. ﻧﻪ ﻧﻴﺎﺯﻱ ﻧﻴﺴﺖ ﭘﻮﺳﺘﺶ ﺑﻜﻨﻲ.

 63. با سلام خدمت آقاي دانش فر عزيز
  عروس هلندي من يكم بهمن ماه اخرين تخمشو گذاشت ولي هنوز جوجه نشدن احتمال داره تخمه ها بدون نطفه باشه ؟تاكي بايد بذارم رو تخم بخوابن ؟

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ ﺁﻗﺎ اﺣﺴﺎﻥ

   ﺑﺎ ﻧﻮﺭ ﭼﺮاﻍ ﻗﻮﻩ ﮔﻮﺷﻲ ﺑﻪ ﺁﺭاﻣﻲ ﺩاﺧﻞ ﺗﺨﻤﻮ ﻧﮕﺎﻩ کنید، ﻧﻮﺭ ﭼﺮاﻍ ﻗﻮﻩ ﻧﺰﺩﻳﻚ ﺗﺨﻢ ﺑﮕﻴﺮ ﻣﺘﻮﺟﻪ ﻣﻴﺸﻲ. اﮔﺮ ﺗﺨﻢ زﺭﺩﻩ ﺑﻮﺩ ﺗﺨﻤﻮ ﺑﺮﺩاﺭ اﮔﺮ ﺭﮒ ﺧﻮﻧﻲ ﻭ ﺳﻴﺎﻫﻲ ﺩاﺧﻞ تخم ﺑﻮﺩ ﺟﻨﻴﻦ ﺩاﺧﻞ ﺗﺨﻤﻪ. ﺯﻣﺎﻧﻲ ﻛﻪ ﻣﺎﺩﻩ ﺭﻓﺘﻪ ﺑﺮاﻱ ﻏﺬا ﺩاﺧﻞ ﺗﺨﻢ رو بررسی کنید.

 64. سلام من یه عروس ۶ ماهه ماده دارم اما دو روزه مدفوعش را میخوره
  با تغذیه غذایی هایی که بالا گفته شده خوب میشخ؟

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ. ﻗﻔﺲ ﻋﺮﻭس ﻫﻠﻨﺪﻱ ﺑﺎﻳﺪ ﻃﻮﺭﻱ ﺑﺎﺷﻪ ﻛﻪ ﺑﻪ ﻣﺪﻓﻮﻉ ﺩﺳﺘﺮﺳﻲ ﻧﺪاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻪ. اﮔﺮ ﻗﻔﺲ ﻣﺨﺼﻮﺹ ﺭو ﺗﻬﻴﻪ ﻧﻜﻨﻲ ﻣﺘﺎﺳﻔﺎﻧﻪ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﺑﻪ اﻳﻦ ﻛﺎﺭ ﻋﺎﺩﺕ ﻣﻲ ﻛﻨﻪ و ﺟﻮﻧﺸﻮ اﺯ ﺩﺳﺖ ﻣﻴﺪﻩ. ﻣﻲ ﺗﻮﻧﻲ ﺳﻴﻨﻴ. ﻗﻔﺴﻮ ﻃﻮﺭﻱ ﺑﺰاﺭﻱ ﻛﻪ ﻣﻨﻘﺎﺭ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﺑﻪ ﻣﺪﻓﻮﻉ ﻧﺮﺳﻪ. ﻣﺘﺎﺳﻔﺎﻧﻪ ﺩﺭ اﺛﺮ ﺧﻮﺭﺩﻥ ﻓﻀﻟﻪ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﺩﭼﺎﺭ ﻋﻔﻮﻧﺖ ﺭﻭﺩﻩ ﺷﺪﻩ ﻛﻪ اﮔﺮ ﺑﻪ ﻣﻮﻗﻊ ﺩﺭﻣﺎﻥ ﻧﺸﻪ ﺑﻪ ﻛﺒﺪ ﺯﺩﻩ و ﺳﺨﺖ ﺩﺭﻣﺎﻥ ﻳﺎ ﺩﻳﺮ ﺧﻮاﻫﺪ ﺷﺪ. ﭘﻴﺸﮕﻴﺮﻱ ﺑﻬﺘﺮ اﺯ ﺩﺭﻣﺎﻥ. اﮔﺮ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻳﺘﻮﻥ ﺩﺭ اﺛﺮ ﺧﻮﺭﺩﻥ ﻓﻀله ﺩﭼﺎﺭ ﻛﺴﺎﻟﺘﻲ ﺷﺪﻥ ﻣﻨﻮ دﺭ ﺟﺮﻳﺎﻥ ﺑﺬاﺭ. ﻏﺬا ﺑﺮاي ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﻣﺮﺗﺐ ﺑﺬاﺭ ﺗﺎ اﮔﺮ ﮔﺮﺳﻨﻪ ﺷﺪ ﻣﺪﻓﻮﻋﺸﻮ ﻧﺨﻮﺭﺩﻩ. ﻏﺬاﻫﺎﻱ ﻣﻌﺮﻓﻲ ﺷﺪﻩ ﺩﺭ اﻳﻦ ﻣﻘﺎﻟﻪ ﺑﺮاﻱ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﻣﻔﻴﺪﻥ.

 65. سلام جوجه هلندی من ۲۰ روزه هستش سرلاک با سرنگ بهش میدم ولی یکم که میخوره بالا میاره نمیدونم چیکار کنم ممنون میشم کمکم کنید

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ. ﺳﺮﻻﻛﻲ ﻛﻪ ﺑه ﺟﻮﺟﻪ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﻣﻴﺪﻱ ﻧﻪ آﺑﻛﻲ ﺑﺎﺷﻪ ﻧﻪ ﺳﻔﺘﻮ ﺧﻤﻴﺮﻱ. ﺗﺎ ﭼﻴﻨﻪ ﺩاﻧﺶ ﺧﺎﻟﻲ ﻧﺸﺪﻩ ﺑﻬﺶ ﺩﻭﺑﺎﺭﻩ ﺳﺮﻻﻙ ﻧﺪﻩ. ﺳﺮﻻﻛﻮ ﻛﻪ ﺑﻪ ﺟﻮﺟﻪ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﻣﻴﺪﻱ اﮔﺮ ﺑﻴﺸﺘﺮ اﺯ ﭼﻴﻨﻪ ﺩاﻧﺶ ﺑﺪﻱ ﺑﺮاﺵ ﻣﺸﻜﻞ اﻳﺠﺎﺩ ﻣﻴﻜﻨﻪ. ﺳﺮﻻﻙ ﻣﺎﻧﺪﻩ ﺭﻭ ﺑﺮﻳﺰ ﺩﻭﺭ وﻫﺮﺩﻓﻌﻪ ﺳﺮﻻﻙ ﺗﺎﺯﻩ ﺑﻬﺶ ﺑﺪﻩ.

   • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

    ﺳﺮﻻﻛﻲ ﻛﻪ ﺑﻪ ﺟﻮﺟﻪ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﻣﻴﺪﻱ ﺣﺘﻤﺎ ﻭﻟﺮﻡ ﺑﺎﺷﻪ ﺳﺮﻻﻛ ﺴﺮﺩ ﺑﺮاﻱ ﺟﻮﺟﻪ ﻋﺮﻭﺱ هلندی ﻣﺸﻜﻼﺗﻴﻮ اﻳﺠﺎﺩ ﻣﻴﻜﻨﻪ.

 66. سلام اقای دانش فر
  من دوتا نروماده دارم نر فوق العاده دستی اما ماده وحشی الان یکسال بیشترکه باهم جفت نشدن. تازه ۱۵روزی میشه که یک نر جدید وحشی گرفتم که باماده وحشی خودم جور بشه اما علامتی که نشون بده اینها باهم جور شدن نمیبینم. میخوام بدونم ممکنه ماده مشکل داشته باشه. اگراینطورهست ازکجابفهمم؟؟؟
  وسوال بعدی اینکه این عروس نری که خیلی دستی همش ازخودش حرکات خودارضایی و مست بودن نشون میده ازطرفی هم وقتی روی دست میاد سریع خودش رو به دست میمالونه. چکارش کنم؟ نظرتون چیه؟ بنظرتون براش یک مادا اهلی بگیرم یانه؟

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ ﺯﻫﺮا ﺧﺎﻧﻢ. ﻋﺬﺭ ﺗﻘﺼﻴﺮ ﺑﺎﺑﺖ ﺗﺎﺧﻴﺮ. ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ نر و ﻣﺎﺩﻩ ﻫﺮ ﺩﻭ ﺑﺎﻳﺪ ﻧﺸﺎﻧﻪ ﻫﺎﻱ ﺁﻣﺎﺩﮔﻲ و ﻣﺴﺖ ﺑﻮﺩﻥ ﺭﻭ ﺩاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻦ ﻣﺜﻼ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﻧﺮ ﺁﻭاﺯ ﻗﺮص و ﻣﺴﺖ ﺑﺧﻮﻧﻪ و ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﻣﺎﺩﻩ ﺁﻭاﺯ ﻛﻮﺗﺎﻩ ﺑﺨﻮﻧﻪ ﺭﻧﮓ ﻧﻮﻙ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﺗﻴﺮﻩ ﺷﻪ ﻫﺮ ﻭﻗﺖ اﻳﻦ ﻧﺸﺎﻧﻪ ﻫﺎ ﺭﻭ ﺩﻳﺪﻱ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﺭﻭ ﻣﻴﺸﻪ ﺟﻔﺖ ﺯﺩ ﺩﺭﻏﻴﺮاﻳﻦ ﺻﻮﺭﺕ ﻧﻤﻴﺸﻪ اﻭ ﻧﺎ ﺭﻭ ﺟﻔﺖ ﺯﺩ ﺑﺎﻳﺪ ﺻﺒﺮ ﻛﻨﻲ ﻫﺮ ﺩﻭ ﺁﻣﺎﺩﻩ ﺷﻦ. ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﺩﺳﺗﻲ ﺗﻮﻥ ﺑﺎﻳﺪ ﻛﺎﺭﻱ ﻛﻨﻲ ﻛﻪ اﺯ ﻭاﺑﺴﺘﮕﻲ ﺑﻪ ﻓﺮﺩ ﻣﻮﺭﺩ ﻧﻆﺮ ﺑﻴﺮﻭﻥ ﺑﻴﺎﺩ اﻳﻦ ﺣﺮﻛﺎﺕ كه ﮔﻔﺘﻴﻦ ﻳﻌﻨﻲ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﺷﻤﺎ اﻭﻥ ﻓﺮﺩ ﻣﻮﺭﺩ ﻧﻆﺮ ﺑﻪ ﻋﻨﻮاﻥ ﺟﻔﺖ ﺧﻮﺩ ﺩﺭ ﻧﻆﺮ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺣﺘﻲ اﮔﺮ ﺑﺮاش ﺟﻔﺘﻢ ﻫﻢ ﺑﮕﻴﺮﻱ ﺑﻪ ﺟﻔﺘﺶ ﻫﻴﭻ ﻋﻜﺲ اﻟﻌﻤﻠﻲ ﻧﺸﺎﻥ ﻧﻤﻴﺪﻩ ﺑﻬﺘﺮ اﻭﻧﻮ اﺯ ﻗﻔﺲ ﺑﻴﺮﻭﻥ ﻧﻴﺎرﻱ ﺩﺳﺘﻲ ﺑﻬﺶ ﻏﺬا ﻧﺩﻱ ﺯﻳﺎﺩ ﺑﻬﺶ ﺗﻮﺟﻪ ﻧﻜﻨﻲ ﺗﺎ توﺟﻬﺶ ﺑﻪ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﻣﺎﺩﻩ ﺑﺮﻩ. ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﻣﺎﺩﻩ ﺩﺳﺘﻲ ﻳﺎ ﻭﺣﺶ ﺑﮕﻴﺮﻱ ﺑﺮاﻱ ﺟﻔﺖ ﺯﺩﻥ ﻓﺮﻗﻲ ﻧﺪاﺭﻩ ﺯﻳﺮا ﺩﺭ ﻫﻨﮕﺎﻡ ﺟﻔﺖ ﺯﺩﻥ و ﺗﺨﻢ ﮔﺬاﺭﻱ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﺗﺎ ﺑﺰﺭﮒ ﺷﺪﻥ ﺟﻮﺟﻪ ﻫﺎ ﺑﻪ ﺣﺎﻟﺖ ﻭﺣﺶ ﺧﻮﺩ ﺑﺮ ﻣﻴﮕﻴﺮﺩﻩ. ﻭﻟﻲ ﺗﺎ ﺯﻣﺎﻧﻲ ﻛﻪ ﺑﻪ ﺷﻤﺎ ﻭاﺑﺴﺘﮕﻲ ﺩاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻪ و ﺟﻔﺖ ﺧﻮﺩ ﺭﻭ ﺁﺩﻡ ﺑﺪﻭﻧﻪ ﻫﺮﮔﺰ ﺑﺎ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﻣﺎﺩﻩ ﺟﻔﺖ ﻧﺨﻮاﻫﺪ ﺧﻮﺭﺩ.

 67. سلام دوست عزیز ممنون بابت اطلاعات مفیدتون که در اختیار همه می‌زارید.یه چندتا سوال داشتم
  من یک جفت عروس لوتینو دارم که الان ده روزی میشه براشون لونه گذاشتم و داخل لونه پوشال مخصوص ریختم و رفت و آمد دارن داخل لونه و اضافی پوشال رو بیرون ریختن..خدمتتون عرض کنم که جفتگیری رو چندین بار دیدم…سوالم این هست که در این زمان تخم مرغ پخته و رنده شده در هفته چندبار باید بدم و مقدار زرده چقدر باشه وتا کی ادامه بدم و چه زمانی قطع کنم …و اینکه نوشتید قطره آ د ث ای پانزده روز قبل از تخم گذاری..من چجوری بفهمم پانزده روز قبل از تخم گذاری کی هست؟ و اینکه آیا باید هر روز بدم و چه مقدار مثلاً چند قطره…و اینکه گفتید به محض گذاشتن اولین تخم قطره مکمل کلسیم و مولتی ویتامین بدم و میخواستم بدونم چند روز باید بدم و دوز مصرف چجوری هست…ممنون میشم اگه همه سوال ها رو جواب بدید..ببخشید خیلی سوال پرسیدم من ترکیه زندگی میکنم و کسی رو ندارم که از تجربش استفاده کنم به خاطر این مزاحم شما شدم

  • سلام دوست گرامی

   تخم مرغ در هفته یک بار به اندازه یک بند انگشت تا قبل از تخم گذاری کافیه. قطره آ د ث در هفته یک بار کافیست. برای استفاده از مولتی ویتامین با توجه به تصمیم دامپزشک باید عمل کنید.

   • ممنون از لطفتون بابت جواب هاتون اگه میشه لطف کنید سوال آخر رو هم جواب بدید.اینکه به محض گذاشتن اولین تخم قطره مکمل کلسیم و مولتی ویتامین…تا چند روز باید بدم و چند قطره.و کی قطعش کنم ممنون میشم جواب بدید چون اولین بار هست عروس هلندی جفت میزنم

 68. سلام خدمت اقاي دانش فر و با تشكر از توضيحات كاملتون
  من يه عروس هلندي لوتينو ماده دارم كه پرهاي دور گردنش ريخته الان هفت ماهي ميشه ولي دگه پر در نيورد علت چيه ؟ ايا راهي براي درمانش هست؟ممنون ميشم اگه راهنمايي كنيد

  • سلام جناب احسان عزیز

   دو علت داره یا بر اثر کمبود ویتامین E و کلسیم یا به دلیل وجود ساقه های پرهای قبلی در پوست عروس هلندی این مشکل پیش میاد. اگز مشکل از ساقه های پرهای قبلی است باید اونا رو بیرون بیارد تا ساقه های جدید بتونن رشد کنند.

 69. سلام . اقای دانش فر چرا جواب منو ندادین….!!!!!

 70. برام مهم که جواب شمارو بدونم و راهنماییم کنین وگرنه نه وقت شمارومیگیرم نه وقت خودمو پس اگر مایل نیستین جواب بدین لطفا بگید تا دیگه مزاحم نشم. تشکر.
  حیوونام واسم مهم هستن دلم واسه پرندم میسوزه که دنبال راه حل هستم اما اگر ندونم چه راه حلی براشون خوبه نمیتونم هیچ کمکی به پرنده هام بکنم. الان ۳تا عروس هلندی دارم اما جفت نیستن و میخوام حتما جفت بشن پس لطفا کمک کنین.

 71. سلام آقای دانش فر..ممنون بابت اطلاعات مفیدی که در اختیار همه میزارید…من یه چندتا سوال داشتم ممنون میشم جواب بدین..چون توی ترکیه زندگی میکنم کسی رو ندارم ازش بپرسم مزاحم شما شدم.
  اول اینکه من طی چند روز گذشته دو سه بار جفتگیری عروس هام و دیدم و توی لونه رفت و آمد دارن واضافی پوشالی که گذاشته بودم ریختن بیرون یعنی چال گرم کردن..سوالم اینه در دوران جفتگیری فرمودید تا گذاشتن اولین تخم قطره مکمل کلسیم مولتی ویتامین یعنی هر روز بهشون بدم و اینکه چند قطره درون آبخوری بریزم
  سوال دوم اینکه فرمودید قطره آد۳ای پانزده روز قبل از تخم گذاری این رو چجوری من بفهمم که پانزده روز قبل چه روزی میشه و چند قطره و چند روز باید بدم
  بعد این که این دوتا قطره رو با هم بدم یا جدا جدا..
  و سوال سوم اینکه تو این دوران که هنوز تخم نزاشتن تخم مرغ آبپز و هویج رو چند بار در هفته و چقدر بدم…ببخشید زیاد سوال پرسیدم ممنون میشم جواب بدین….با تشکر و قدر دانی از زحمات شما

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ ﺁﻗﺎ ﺟﻮاﺩ. ﺧﻮاﻫﺶ ﻣﻴﻜﻨﻢ

   ﺷﻤﺎ ﻣﻲ ﺗﻮﻧﻲ ﺑﻪ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪی تون ﻣﻮﻟﺘﻲ ﻭﻳﺘﺎﻣﻴﻦ ﺑﻪ ﻣﺪﺕ ﺳﻪ ﺭﻭﺯ ﺑﺪین. ﺭﻭﺯاﻧﻪ ﻣﻮﻟﺘﻲ ﻭﻳﺘﺎﻣﻴﻦ رو ﺗﻌﻮﻳﺾ و ﺑﻪ اﻧﺪاﺯﻩ ﭘﻨﺞ ﻗﻂﺮﻩ ﺩﺭ ﻧﺼﻒ ﺁﺑﺨﻮﺭﻱ ﻛﻮﭼﻚ. ﻳﺎ ﺑﻪ ﻣﺪﺕ ﺩﻭ ﻫﻔﺘﻪ ﻗﻂﺮﻩ ﺁﺩﺙ و ﺑﻪ ﻣﺤﺾ ﮔﺬاﺷﺘﻦ اﻭﻟﻴﻦ ﺗﺨﻢ ﻗﻂﺮﻩ ﻗﻂﻊ، ﺑﻪ اﻧﺪاﺯﻩ ﭘﻨﺞ ﻗﻂﺮﻩ ﺩﺭ ﻧﺼﻒ ﺁﺑﺨﻮﺭﻱ ﻛﻮﭼﻚ. ﺩﺭ ﺁﺑﺨﻮﺭﻱ ﺑﺰﺭﮒ ﺩﻩ ﻗﻂﺮﻩ. اﺯ ﻫﻤﻳﻦ اﻣﺮﻭﺯ ﻣﻲ ﺗﻮﻧﻲ ﺷﺮﻭﻉ ﻛﻨﻲ.

   ﻣﻮﻟﺘﻲ ﻭﻳﺘﺎﻣﻴﻦ ﻳﺎ ﻗﻂﺮﻩ ﺁﺩﺙ ﻳﻜﻲ ﺭا اﻧﺘﺨﺎﺏ ﻛﻦ ﻗﻂﺮﻩ ﺁﺩﺙ ﺑﻬﺘﺮه. اﺯ ﻛﻒ ﺩﺭﻳﺎ ﺑﻪ ﺟﺎﻱ ﻗﻂﺮﻩ ﻛﻠﺴﻴﻢ اﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻛﻦ و ﻫﻤﻴﺸﻪ ﺩﺭ ﻗﻔﺲ ﺑﺎﺷﻪ. ﺗﺨﻢ ﻣﺮﻍ و ﻫﻮﻳﭻ ﻫﻔﺘﻪ اﻱ یک ﺑﺎﺭ، ﺭﺑﻊ ﺗﺨﻢ ﻣﺮﻍ ﻛﺎﻓﻴﺴﺖ.

   آقا جواد ﻋﺰﻳﺰ ﺩﺭ ﺳﺎﻳﺖ ﻣﺴﺘﺮﭘﺖ ﻛﺘﺎﺏ ﺟﺎﻣﻌﻲ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﻧﮕﻬﺪاﺭﻱ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﮔﺬاﺷﺘﻪ ﺷﺪﻩ ﻛﻪ ﻣﻲ ﺗﻮﻧﻪ ﺭاﻫﻨﻤﺎﻱ ﺧﻮﺑﻲ ﺑﺮاﻱ ﺷﻤﺎ ﺑﺎﺷﻪ در این کتاب سعی کردیم از صفر تا صد پرورش و نگهداری عروس هلندی رو بگیم. با استفاده از این کتاب شما از هر منبعی بی نیاز میشین.

   به هر حال هر سوالی داشتین بنده همین جا در خدمتتون هستم…

   • آقای دانش فر عزیز ممنون بابت همه راهنمایی هاتون و لطف بی چشم داشتتون …اگه ترکیه چیزی لازم داشتین واسه جبران زحماتتون من در خدمتتون هستم..این شماره واتس آپ من هست..خوشحال میشم بتونم انجام وظیفه ای کنم

 72. با سلام خدمت اقاي دانش فر و ممنون بابت وقتي كه ميذاريد
  بنظر شما براي تكثير عروس هلندي از روش گله اي استفاده كنم بهتر جواب ميده يا از روش قفس ؟ ممنون ميشم اكه راهنمايي كنيد با علاقه اي كه دارم تصميم گرفتم سالني راه اندازي كنم اكه شما انشالله كمكم كنيد ..

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ اﺣﺴﺎﻥ ﺟﺎﻥ. ﻣﻤﻨﻮﻥ. ﻣﺴﻠﻤﺎ ﺩﺭ ﺭﻭﺵ ﻗﻔﺴﻲ ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ ﺑﻬﺘﺮﻱ ﻣﻴﺸﻪ ﻛﺮﺩ اﺯ ﻧﻆﺮ ﻧﻆﺎﻓﺖ و ﻛﻨﺘﺮﻝ ﺑﻳﻤﺎﺭﻱ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ. ﺟﻠﻮﮔﻴﺮﻱ اﺯ اﻣﺮاﺽ. ﺻﺮﻓﻪ ﺟﻮﻳﻲ ﺩﺭﺗﻐﺬﻳﻪ.

 73. سلام زهرا خانم

  واقعا عذر منو بپذیرید. روزای آخر سال هست واقعا سرمون شلوغه.

  قول میدم امشب هم جواب سوال شما و هم دیگر دوستان رو بدم…

  جناب دانش فر اون پیام بالارو شما درجواب پیام من دادین اما هنوز جواب منو ندادین. هر ۸ساعتی میام سایتو چک میکنم اماخبری از جواب دادن نیست. ممنون ازتوجه شمابه مخاطبتون.

  • بنده جواب سوال شما رو دادم، مثل اینکه متوجه پاسخ بنده به سوالتون نشدین. به هر حال یک بار دیگه همینجا پاسخ سوالتون رو کپی می کنم

   ﺳﻼﻡ ﺯﻫﺮا ﺧﺎﻧﻢ. ﻋﺬﺭ ﺗﻘﺼﻴﺮ ﺑﺎﺑﺖ ﺗﺎﺧﻴﺮ. ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ نر و ﻣﺎﺩﻩ ﻫﺮ ﺩﻭ ﺑﺎﻳﺪ ﻧﺸﺎﻧﻪ ﻫﺎﻱ ﺁﻣﺎﺩﮔﻲ و ﻣﺴﺖ ﺑﻮﺩﻥ ﺭﻭ ﺩاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻦ ﻣﺜﻼ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﻧﺮ ﺁﻭاﺯ ﻗﺮص و ﻣﺴﺖ ﺑﺧﻮﻧﻪ و ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﻣﺎﺩﻩ ﺁﻭاﺯ ﻛﻮﺗﺎﻩ ﺑﺨﻮﻧﻪ ﺭﻧﮓ ﻧﻮﻙ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﺗﻴﺮﻩ ﺷﻪ ﻫﺮ ﻭﻗﺖ اﻳﻦ ﻧﺸﺎﻧﻪ ﻫﺎ ﺭﻭ ﺩﻳﺪﻱ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﺭﻭ ﻣﻴﺸﻪ ﺟﻔﺖ ﺯﺩ ﺩﺭﻏﻴﺮاﻳﻦ ﺻﻮﺭﺕ ﻧﻤﻴﺸﻪ اﻭ ﻧﺎ ﺭﻭ ﺟﻔﺖ ﺯﺩ ﺑﺎﻳﺪ ﺻﺒﺮ ﻛﻨﻲ ﻫﺮ ﺩﻭ ﺁﻣﺎﺩﻩ ﺷﻦ. ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﺩﺳﺗﻲ ﺗﻮﻥ ﺑﺎﻳﺪ ﻛﺎﺭﻱ ﻛﻨﻲ ﻛﻪ اﺯ ﻭاﺑﺴﺘﮕﻲ ﺑﻪ ﻓﺮﺩ ﻣﻮﺭﺩ ﻧﻆﺮ ﺑﻴﺮﻭﻥ ﺑﻴﺎﺩ اﻳﻦ ﺣﺮﻛﺎﺕ كه ﮔﻔﺘﻴﻦ ﻳﻌﻨﻲ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﺷﻤﺎ اﻭﻥ ﻓﺮﺩ ﻣﻮﺭﺩ ﻧﻆﺮ ﺑﻪ ﻋﻨﻮاﻥ ﺟﻔﺖ ﺧﻮﺩ ﺩﺭ ﻧﻆﺮ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺣﺘﻲ اﮔﺮ ﺑﺮاش ﺟﻔﺘﻢ ﻫﻢ ﺑﮕﻴﺮﻱ ﺑﻪ ﺟﻔﺘﺶ ﻫﻴﭻ ﻋﻜﺲ اﻟﻌﻤﻠﻲ ﻧﺸﺎﻥ ﻧﻤﻴﺪﻩ ﺑﻬﺘﺮ اﻭﻧﻮ اﺯ ﻗﻔﺲ ﺑﻴﺮﻭﻥ ﻧﻴﺎرﻱ ﺩﺳﺘﻲ ﺑﻬﺶ ﻏﺬا ﻧﺩﻱ ﺯﻳﺎﺩ ﺑﻬﺶ ﺗﻮﺟﻪ ﻧﻜﻨﻲ ﺗﺎ توﺟﻬﺶ ﺑﻪ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﻣﺎﺩﻩ ﺑﺮﻩ. ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﻣﺎﺩﻩ ﺩﺳﺘﻲ ﻳﺎ ﻭﺣﺶ ﺑﮕﻴﺮﻱ ﺑﺮاﻱ ﺟﻔﺖ ﺯﺩﻥ ﻓﺮﻗﻲ ﻧﺪاﺭﻩ ﺯﻳﺮا ﺩﺭ ﻫﻨﮕﺎﻡ ﺟﻔﺖ ﺯﺩﻥ و ﺗﺨﻢ ﮔﺬاﺭﻱ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﺗﺎ ﺑﺰﺭﮒ ﺷﺪﻥ ﺟﻮﺟﻪ ﻫﺎ ﺑﻪ ﺣﺎﻟﺖ ﻭﺣﺶ ﺧﻮﺩ ﺑﺮ ﻣﻴﮕﻴﺮﺩﻩ. ﻭﻟﻲ ﺗﺎ ﺯﻣﺎﻧﻲ ﻛﻪ ﺑﻪ ﺷﻤﺎ ﻭاﺑﺴﺘﮕﻲ ﺩاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻪ و ﺟﻔﺖ ﺧﻮﺩ ﺭﻭ ﺁﺩﻡ ﺑﺪﻭﻧﻪ ﻫﺮﮔﺰ ﺑﺎ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﻣﺎﺩﻩ ﺟﻔﺖ ﻧﺨﻮاﻫﺪ ﺧﻮﺭﺩ.

 74. سلام وقت بخیر من ۵روزپیش یک جوجه عروس حدود۲۰ روزه خریدم که ازمادر تغذیه میشدو فروشنده گفت بعلت کم غذا دادن مادر بهش باسرنگ سرلاک میدادمن باسرنگ و شلنگ روزی۴بار حدود۸تا۱۰سی سی بهش غذا میدم اما ازین کار اصلا خوشش نمیاد وبه زور باید بهش غذا بدم و بعدش بام قهر میکنه الان دو روزه که بعد غذا خوردن بالا میاره روز اول یک ربع بعد غذا بالا اورد روز دوم هم بلافاصله وهم یک ربع بعدش میخواستم بدونم مشکلش چیه و چطور رفعش کنم میترسم بهش اسیبی برسه

 75. سلام اقا من ی دونه عروس گرفتم الان ۵۵ روزشه
  خودش دون میخوره ولی نه آنچنان چون تخمه که میخوره کامل نمیتونو از پوست درش بیاره
  فروشنده گفت که روزی یک بار بهش سرلاک بده منم دارم میدم ولی واقعا دوست نداره بهش سرلاک بدی بدش میاد مثل جوجه ها نیست که خودشون میان برای سرلاک خواستم بدونم سرلاک بدم بهش دوباره یا نه دیگه متوقف کنم
  و ی سوال دیگه پشت سرش دقیقا بعد از تاجش اندازه ی ی دونه لوبیا پر در نیاورده طبیعیه؟؟؟؟ مچکرم در کل و معذرت که زیاد شد

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ ﺁﻗﺎ ﺩاﻭﻭﺩ. ﻭﻗﺘﻲ ﺑﺮاﻱ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪی تون ﺩﻭﻧﻪ ﻣﻴﺰاﺭﻱ ﺩﻭﻧﻪ ﺭﻭ ﭼﻚ ﻛﻦ اﮔﺮ ﺩﻭﻧﻪ ﭘﻮﺳﺘﻪ و ﺧﻮﺭﺩﻩ ﻣﻴﺸﻪ ﻧﻴﺎﺯﻱ ﻧﻴﺲ ﺑﻬﺶ ﺳﺮﻻﻙ ﺑﺪﻱ. ﺑﺮاﻱ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻳﺘﻮﻥ ﻏﺬاﻱ ﻧﺮﻡ ﻣﺜﻞ ﺳﻴﺐ ﺯﻣﻴﻨﻲ ﺁﺑﭙﺰ و ﻳﻚ ﻗﺎچ ﺳﻴﺐ ﺷﻴﺮﻳﻦ ﺑﺰاﺭ ﺑﺒﻴﻦ ﺗﻤﺎﻳﻠﻲ ﻧﺸﺎﻥ ﻣﻴﺪﻩ ﺩﺭ ﻃﻮﻝ ﺭﻭﺯ ﺯﻳﺮ ﻧﻆﺮﺵ ﺑﮕﻴﺮ ﭼﻘﺪﺭ ﺑﻪ ﻃﺮﻑ ﺩاﻧﻪ ﺧﻮﺭﻱ ﻣﻴﺮﻩ و ﺩاﻧﻪ ﺧﻮﺭﺩﻩ ﻣﻴﺸﻪ ﺩﺭ اﻳﻦ ﺻﻮﺭﺕ ﺩﻳﮕﻪ ﻧﻴﺎﺯﻱ ﺑﻪ ﺳﺮﻻﻙ ﻧﻴﺴﺖ. ﭘﺮ ﺑﺴﺘﮕﻲ ﺩاﺭﻩ ﺑﻪ ﭼﻪ ﻋﻠﺖ ﺭﻳﺨﺘﻪ ﺑﻬﺶ ﻛﻠﺴﻴﻢ ﻣﺜﻞ ﻛﻒ ﺩﺭﻳﺎ ﺑﺪﻩ ﺗﺎ ﺩﺭ ﺑﻴﺎﺩ.

 76. ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

  ﺳﻼﻡ. ﻣﮋﺩﻩ ﺧﺎﻧﻢ ﻭﻗﺘﻲ ﺑﻪ ﺟﻮﺟﻪ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﺳﺮﻻﻙ ﻣﻴﺪﻱ ﺣﺘﻤﺎ ﭼﻴﻨﻪ ﺩاﻥ ﺧﺎﻟﻲ ﺑﺎﺷﻪ. ﺳﺮﻻﻙ ﺣﺘﻤﺎ ﻭﻟﺮم ﻭﺗﺎﺯﻩ ﺑﺎﺷﻪ. اﺯ ﺳﺮﻻﻙ ﺳﺮﺩ ﺧﻮﺩﺩاﺭﻱ ﻛﻦ. ﺑﺎﻻ اﻭﺭﺩﻥ ﻋﻠﺖ ﻫﺎﻱ ﺯﻳﺎﺩﻱ ﺩاﺭﻩ ﻣﻤﻜﻦ ﺳﺮﻻﻙ ﻗﺒﻠﻲ ﻫﻀﻢ ﻧﺸﺪﻩ ﻳﺎ ﺑﻴﺶ اﺯ اﻧﺪاﺯﻩ ﺑﻬﺶ ﺳﺮﻻﻙ ﻣﻴﺪﻱ ﻣﻘﺪاﺭﺵ ﻛﻤﺘﺮ ﻛﻦ. ﺑﺒﻴﻦ ﺗﻐﻴﻴﺮﻱ ﺩﺭ ﺷﺮاﻳﻄ ﭘﻴﺶ اﻭﻣﺪﻩ اﻳﺠﺎﺩ ﻣﻴﺸﻪ.

 77. سلام خدمت اقاي دانش فر
  يه جفت عروس هلندي دارم اسهال گرفتن چكار بايد بكنم چي بهشون بدم چي ندم
  ممنون ميشم راهنمايي كني

 78. سلام اقاي دانش فر
  يك جفت عروس هلندي دارم هر دوتاش اسهال گرفتم جوجه هم دارن
  چكار بايد بكنم چي بهشون بدم چي ندم ؟
  ممنون ميشم اگه راهنمايي كنيد

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ اﺣﺴﺎﻥ ﺟﺎﻥ. ﺑﺎﻳﺪ ﺑﺮﺭﺳﻲ ﺷﻪ ﻋﻠﺖ اﺳﻬﺎﻝ اﺯ ﭼﻴﻪ. ﺳﺮﻣﺎﺧﻮﺭﺩﮔﻲ ﻳﺎ اﺳﺘﺮﺱ ﻳﺎ ﻣﺴﻤﻮﻣﻴﺖ. ﺩﺭ ﺩﻭﺭاﻥ ﺟﻮﺟﻪ ﺩاﺷﺘﻦ ﻣﺪﻓﻮﻉ ﻣﺎﺩﻩ ﺁﺑﻛﻲﺧﻮاﻫﺪ ﺑﻮﺩ.

 79. سلام،من يه جفت عروس هلندي مولد دارم ،دو تا تخم گذاشتن هر ٢تاش هم جوجه نشد،چون قبلاً در پرنده فروشي بهشون رسيدگي نكردن و تغذيه ي مناسب نداشتن.الان ميخوام ٢٠ روز بهشون استراحت بدم .ميخواستم بدونم تو اين ٢٠ روز چه تغذيه اي مناسبه براشون؟كه تقويت بشن

 80. سلام آقای دانشور من ی جوجه خریدم ۳۰روزه همه چیزش طبیعیه سرلاک میخوره ولی زیاد میخوابه و سرشو میذاره پشت میخوابه

 81. سلام آقای دانش فر عزیز ..من قبلاً از راهنمایی های مفید و خوبتون استفاده کردم و عروس های من جفت خوردن و الان دوازده روز از تخم اولشون میگذره و تعداد پنج تخم گذاشتن سوالم این هست که تو این مدتی که روی تخم میخوابن مثل قبل از تخم گذاری به غیر از غذای اصلی تخمه هم باید همه روزه براشون بزارم یا نه..آیا مقدار خاصی داره
  واینکه بعد از به دنیا اومدن جوجه اول که گفتید تغذیه با دان تقویتی و نرم شروع بشه ..این دان تقویتی و غذای نرم دقیقا چی هست و میزان و دوز مصرف به چه صورت…ممنون میشم سوالم رو کامل جواب بدید…سپاس از زحمات بی دریغ شما….

 82. سلام وقت بخیر.میخواستم بدونم لرزش خفیف و گه گاهی بال های ماده عروس طبیعیه یا نشون دهنده بیماری خاصیه؟همیشه اینطوری نیس یه مدت زمان کوتاهیه توی شبانه روز.متشکر از راهنمایی های مفیدتون.

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ اﻣﻴﺮ ﺟﺎﻥ. ﻟﺮﺯﺵ ﻣﻤﻜﻦ ﺑﻪ ﻋﻠﺖ ﭘﺎﻳﻴﻦ اﻭﻣﺪﻥ ﺩﻣﺎﻱ ﺑﺪﻥ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻳﺘﻮﻥ ﺑﺎﺷﻪ و ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻳﺘﻮﻥ ﺳﺮﺩﺵ ﺑﺎﺷﻪ ﻳﺎ ﺳﺮﻣﺎ ﺧﻮﺭﺩﻩ اﮔﺮ ﻫﻤﺮاﻩ ﺑﺎ ﻧﺸﺎﻧﻪ ﻫﺎﻱ ﺩﻳﮕﺮ ﺑﺎﺷﻪ ﻣﺜﻞ ﺧﻮاﺑﻴﺪﻥ ﺩﺭ ﻃﻮﻝ ﺭﻭﺯ ﭘﻒ ﻛﺮﺩﻥ ﻧﺸﺎﻥ ﺑﻴﻤﺎﺭﻳﻪ.

 83. سلام آقای دانشفر منو ببخشید خیلی مزاحم میشم…به کمکتون خیلی فوری نیاز دارم لطفاً به محض دیدن پیام جوابم رو بدید ممنون میشم…قفس عروس هلندی هام با پنج تا تخم از رو دیوار افتاد و همه تخم ها شکست و پرنده ها خیلی ترسیدن…الان گذاشتمشون تو قفس و تقریبا ریلکس شدن ….من الان باید چکار کنم…تغذیه چی بهشون بدم…امکان تو لک رفتنشون هم هست یا بازم جفتگیری میکنن؟

  • ﺳﻼﻡ آقا جواد دوست گرامی

   ﻣﺮاﺣﻤﻲ ﻋﺰﻳﺰﻡ. ﺑﺴﻴﺎﺭ ﻣﺘﺎﺳﻔﻢ اﺯ اﻳﻦ اﺗﻔﺎﻕ…

   ﺳﻌﻲ ﻛﻦ ﻗﻔﺲ رو ﺭﻭﻱ ﻣﻴﺰ ﺑﺬاﺭﻱ ﺗﺎ ﺩﻭﺑﺎﺭﻩ ﭼﻨﻴﻦ اﺗﻔﺎﻗﻲ ﻧﻴﻓﺘﻪ. ﻫﻤﻮﻥ ﻏﺬاﻱ ﻛﻪ ﻗﺒﻼ ﺑﻬﺸﻮﻥ ﻣﻴﺪاﺩﻱ ﻣﺸﻜﻞ ﻧﻴﺴﺖ ﺑﻬﺸﻮﻥ ﺑﺪﻩ. ﺩﻭره برشون ﺷﻠﻮﻍ ﻧﺒﺎﺷﻪ ﺗﺎ دﭼﺎر اﺳﺘﺮﺱ ﻧﺸﻦ ﺗﺎ ﺭﻭاﻝ ﻣﺜﻞ ﺳﺎﺑﻖ ﺷﻪ ﻫﻤﻴﻦ ﻛﻪ اﺣﺴﺎﺱ اﻣﻨﻴﺖ ﻛﻨﻦ ﺟﻔﺖ ﺧﻮاﻫﻨﺪ ﺧﻮﺭﺩ ﻧﻮﺭ و ﺗﻐﺬﻳﻪ ﺧﻮﺏ ﺑﺎﺷﻪ ﺟﻔﺖ ﮔﻴﺮﻱ ﺧﻮاﻫﻨﺪ ﻛﺮﺩ. ﭼﻨﺪ ﺭﻭﺯ ﺻﺒﺮ ﻛﻨﻲ ﺗﻮﻟﻚ ﺭﻓﺘﻪ ﺑﺎﺷﻦ ﻣﺸﺨﺺ ﻣﻴﺸﻪ اﻧﺷﺎﻟﻠﻪ ﻛﻪ اﻳﻦ ﻃﻮﺭ ﻧﻤﻴﺸﻪ.

   اگر گل بابونه در دسترس داری، مقداری رو به صورت خشک در آبخوریش بریز فوق العاده در کاهش استرسشون تاثیر گذاره…

   هر سوال دیگه ای که داشتین بنده در خدمتتون هستم.

   • یک دنیا ممنون از لطفتون آقای دانشفر..الان ظاهراً تو لک نرفتن و آواز میخونن ..تو لونه رفت و آمد دارند.
    دانه گرم بهشون بدم؟

    • خواهش می کنم. خب خداروشکر… نیاز به دانه گرم نیست اگه از بابونه استفاده کنید کافیه

     • یک دنیا ممنون..آقای دانشیار من چجوری میتونم با شما تماس بگیرم… اگه امکانش هست شماره واتس آپ رو لطف میکنید
      درباره خرید کتاب میخواستم صحبت کنم

 84. سلام جناب دانش فر عزیز ممنون باب توضیحات کاملی که میدین..ببخشید یه سوال دارم قفس کاسکویی برای جفت انداختن عروس هلندی خوبه؟ ابعادش ۴۵*۴۵*۷۰ هست.و اینکه قفس رو زمین باشه ایرادی نداره؟

 85. سلام اشکان‌ جان. این قفس کوچیک هست و بهتره روی زمین نباشه.

 86. سلام ممنونم..ببخشید بزرگترین قفسی که تو بازار هست همینه چه ابعاد قفسی مناسبه برای جفت کردن و یه سوال دیگه گاهی ازاد کردن عروس تو اتاق که پرواز کنن خوبه؟ هفته ای یبار دیگه خیلی صدا میکنن در قفسا باز میکنم یه چرخی میزنن مشکلی نیس؟؟ممنونم

 87. سلام مرسی از سایت عالیتون
  یک عروس هلندی ماده دارم که مست شد سعی کردم مرتبا با تغییر مکان قفس و تغذیه مواد سرد مثل عدس و کاهو و ذرت و بازی کردن و توجه زیادتر از مستی مکررش جلوگیری کنم اما چند هفته روزی دو سه بار مست میشد و الان طی دو روز دو عدد تخم گذاشته و نشسته روی تخخوبتون خیلی نگرانشم .

  سوالم اینه که الان چه تغذیه ای براش انجام بدیم ک هم دیگه مست نشه هم تقویت بشه .

  مرسی از راهنمایی های خوبتون

 88. سلام اقا دانش فر راهی هست پوسته های بدن عروس ها رو کم کرد اتاقم پر شده از شوره پرهای عروس..داره مشکل ساز میشه کل اتاقو شوره ورداشته

  • سلام اشکان جان. استفاده از اسپره آبپاش برای استحمام عروس هلندی شوره ها رو کمتر میکنه. بهتر عروس هلندی رو در‌ اتاق خالی نگهداری کنی تا براتون حساسیت ایجاد‌ نکنه.

 89. سلام دوستان عزیز ی راهنمایی میخواستم ی جفت عروس هلندی دارم تاالان حداقل ۵ بار تخم گذاشتن ولی فقط یک بار اخیرا ۲تاش دراومد که اونم یکیش بعد از ۵ ….۶ روز مرد ویکیش الان بزرگ شده ۵۰روزشه دوباره ۴تا تخم گذاشته ولی حدود ۲۵روزه هیچ کدوم در نیومده وبیشتر از لونه بیرون هستن تا روی تخم لطفاراهنمایی کنید سپاسگزارم

 90. سلام وقت بخیر
  من چهارروز پیش دوتا جوجه عروس گرفتم ک فروشنده ش گف ی ماهشونه و ده روز دیگه دون خور میشن،گف یکی شون ۵روز کوچیکتره،اونکه ب ظاهر بزرکتره تقریبا پراش دراومده و فقط ی مقدار قسمت چینه دونش لخته،اونیکی هنوز دور گردنشم بدون پره علاوه بر چینه دونش و بصورت نیم خیزروپاهاشه این ینی مشکل داره؟،سرلاک میدم با سرنگ بهشون، یکی دوروزه ک بانوکشون روزنامه های کف قفسو میجون و گاهی میله هارو ی مغزتخمه گرفتم جلو نوکشوش میجون ،دون ارزن بدم بهشون میتونن پوست بکنن؟
  بیشتر حجم جیششونم ابه بخاطر سرلاکه؟یا مریضن؟دامپزشکی بردم روزی ک گرفتم گف سالمن دوماه دیگه واکسن میخاد
  تغیر درغذاشونو چجوری شروع کنم؟
  بعد اینکه حموم چجوری ببرمشون و این صدای خر خر مانندی ک کوچیکه داره طبیعیه؟خیلی ازار دهنده س
  ممنون میشم راهنمایی کنید 🌹

 91. سلام عروس نر من زیر شکمش بین دو تا پاهاش به اندازه یک فندق برجستگی داره البته تغذیه و رفتارش طبیعیه لطفا راهنمایی کنید

 92. سلام چنانچه در متن اشاره کردید باید تخم مرغ سیب زمینی گندم و هویج اب پز شده را در قفس پرنده گذاشته تا توسط مولدها تغذیه بشن. چند تا سوال داشتم
  یک: در این صورت باید ارزن و کتان از قفس برداشته شود یا نه؟ یا میتوان در کنار ارزن یا کتان ب صورت روزانه استفاده شود؟
  دو: استفاده از تخم مرغ اب پز بصورت روزانه برای جوجه ها مشکلی نداره؟ میشه در وعده عصر کاهو بدیم؟
  ممنون

  • سلام. آقا علی نیازی به برداشتن کتان و ارزن نیست. تخم مرغ آب پز روزانه برای تغذیه جوجه ها مشکلی نداره. کاهو زیاد توصیه نمیشه.

 93. سلام
  برای جوجه های که دچار ورم روده یا خال سیاه شکمی میشن پودر سریا خوبه؟

 94. سلام
  ببخشید من ی عروس نر ۱ساله نیم دارم دستی هست ی ماده مولد بالغ براش خریدم اما نره هیچ علاقه ای بهش نشون نمیده! عده ای میگن نره بدرد نمیخوره و بفروشش ولی من بهش علاقه دارم از کوچیکی بزرگش کردم . آیا اگ یک ماده دستی بگیرم جفت میخورن ؟ ممنون

 95. سلام وقت بخیر من یکسالی هست عروسهام بالغ شدن تا به الان ۳ بار تخم گذاشتن اما جوجه ها روز اول میمیرند.پرسیدم گفتن بی تجربه بودن حتما. الان تخم گذاشتن جوجه اول داره در میاد نمیدونم چکار کنم؟ بزارم باشه پیش مادرشون یا جدا کنم سرلاک بدم بهشون نظر شما چیه؟ممنون میشم راهنمایم کنید.

  • سلام. ببین آقا امیر علت رو بررسی کن . ممکن‌ جوجه ها تغذیه نمیشن که اگر دیدی چینه دان جوجه خالیه پس والدین او نا رو تغذیه نمی کنن. اگر که کبودی های ریز روی بدن جوجه ها دیدی عروس هلندی شما دچار شپشک که شپشک‌ها با خوردن خون جوجه ها او نارو طی چند ساعت ضعیف و باعث مرگ‌ جوجه‌ها در روز اول میشه.

 96. زا سلام و درود به آقای دانشور عزیز،استاد عروس هلندی من۵۰ روزش هست، فقط سرلاک عادت کرده و میخوره، که با سرمگ بهش میدم، میخواستم راهنمایی کنید که بجز سرلاک که از داروخانه دام پزشکی براش گرفتم، چه چیزی بهش بدم که جای گزین سرلاک بشه،؟؟؟؟؟ راستی یک بسته دانه عروس هلندی خریدم،که روی پاکتش نوشتهCodkatiel ساخت ایران سواد کوه؟؟ ایا میشه این دونه ها رو خیس کنم و با سرنگ بهش بدم، ممنون میشم به صورت کلی بهم بگید الان که عروس ۵۰ روزش چکار؟ و چگونه و چی بهش بدم بجای سرباکی که از دامپزشکی خریدم، سپاس بیکران

  • سلام اقا رضا. شما باید اقدام به دانه خور شدن عروس هلندیتون‌ کنی . براش غذای نرم مثل سیب زمینی آبپز دایم بزار سرلاک کمتر کن که خودش گرسنه شه به سمت غذا بره و‌ کنار سرلاک کمتر و غذای نرم دانه هم بزار که خودش شروع به خوردن دانه کنه.

 97. سلام من عروس هلندیم ۶ ماهشه حدودا روی نوکش چند تیکه پوستس وقتی نوک میزنه انگار به همدیگه گیر میکنن یه صدایی میده دلیلش چیه چیکارش کنم؟

 98. با سلام خدمت آقای دکتر دانشور
  من یک عروس هلندی یازده ماه و نیمه دارم (جفت ندارد)
  چند وقتی بود که دنبال یک جا تنگ و تاریک میگشت
  یک روز صبح دیدم توی ظرف دونش تخم گذاشته
  برایش لانه گرفتم اما دیگه میره داخلش و دیگه در نمیآید بعضی وقت ها به زور درش میاورم می خواستم بدانم چی کار کنم که تخم نگذاره چون ضعیف میشه

 99. سلام.من یک جفت عروس هلندی خریدم ازپرنده فروشی گفته سابقه ی جوجه دهی دارند.الان یک ماهه هرروزجفت گیری میکنن ولی خبری ازتخم نیست چیکارکنم.

  • سلام. حمید جان باید از هر دو جفت نر و ماده بودنشون مطمئن باشی ممکن هر دو جفت نر باشن. البته چند روز دیگه صبر کن. از نظر کلسیم رسیدگی شن. به استخوان لگن روی شکم‌ نزدیک مقعد با دو انگشت اشاره و شصت دست بزن اگر بین دو استخوان فاصله بود عروس هلندی ماده و اگر فاصله نباشه عروس هلندی نر خواهد بود.

 100. سلام دوست عزیز
  وقت شما بخیر.جسارتا یک سوالی داشتم از خدمتتون
  عروس هلندی های من به هیچ وجه چیز دیگه ای بجز ارزن و تخمه ی افتابگردان و نخم مرغ نمیخورند
  حتی سیب و هویج هم نمیخورند
  زمانی ک غذاهارو قاطی میکنم هم خودشون جدا میکنند
  باید چکارشون کنم؟

  • سلام. سیب و‌ هویج برای عروس هلندیتون به صورت یک قاچ کن براش بزار در ظرفی کف قفس. تخمه آفتاب گردان زیاد مصرف نشه.

 101. باسلام وخسته نباشید. عروس هلندی نروماده داریم که چندروزی هست که جوجه هاشون ازتخم
  بیرون اومدن. سوالم اینکه آیا عروس هلندی نر میتونه تمام وقت ازجوجه هامراقبت کنه.چون این اجازه روبه ماده نمیده.البته اینم بگم که درطول تخم گذاری اکثرا ازصبح تاشب نرصبح تاشب ماده‌ که چندروزآخرسعی میکرد که خودش مدام روی تخم هابشینه .الان هم که جوجه هابیرون اومدن همش دوست داره که خودش مراقبت وزیرپروبالش بگیره وسریع میادماده روپس میزنه.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید که باید چکارکرد

 102. سلام. سیب و‌ هویج برای عروس هلندیتون به صورت یک قاچ کن براش بزار در ظرفی کف قفس. تخمه آفتاب گردان زیاد مصرف نشه.

 103. من دوتا عروس هلندی دارم نر و ماده همیشه کنار هم بودن ولی الان بخاطر تغییر مکان نر میره داخل لونه در میاد نمیزاره تا ماده بره داخل نمیدونم چرا
  قبلا تخم هم گذاشتن جوجه شده ولی اینبار نمیزاره ماده بره داخل

 104. سلام خسته نباشید. عروس هلندی هام چند روزه جوجه هاشون از تخم بیرون اومدن ولی یکی از تخم ها خراب اونو بردارم؟
  و اینکه غذا بهشون چی بدم و چی نباید بدم؟
  ممنون از شما

 105. سلام خسته نباشد
  برای جوجه تازه از تخم بیرون اومده چی باید داد و چی نباید داد

  ممنون

 106. سلام.مخواستم بدونم روش تغییر رژیم غذایی عروس هلندی به چه صورته؟
  چون یه جفت عروس دادم.غیر ارزن کتان و تخمه چیزه دیگه ای نمیخورن.نه تخم مرغ نه سیزیجات و نه میوه جات.اب هم مجموعا حدود ۱۰ ccمیخورن.
  میترسم ضعیف بشن.مخصصا الان تو پرریزی هستن.فقط کلسیوم تو ابشون میریزم هفته ای دوبار.

  • سلام. کف دریا مدام تو قفس عروس هلندی باشه . تغییر رژیم غذایی به این صورت که در کنار غذای قبلی غذایی که مدنظرتونم هست بزاری و یکدفعه ای غذای جدید رو جایگیزین غذای قبلی نکنی.

 107. سلام. کف دریا مدام تو قفس عروس هلندی باشه . تغییر رژیم غذایی به این صورت که در کنار غذای قبلی غذایی که مدنظرتونم هست بزاری و یکدفعه ای غذای جدید رو جایگیزین غذای قبلی نکنی.

 108. سلام عروس هلندیامون رو واسه عید برده بودیم با خودمون مسافرت الان که برگشتیم خیلی بیحالن بال هاشونو کندن از تو قفس در نمیان و البته قبل عید هم دو دوره تخم گذاشته بودن . باید چیکار کنیم که از کسلی در بیان

 109. سلام اقای دانشور اگر ممکنه سریع پاسخ بدید
  عروس هلندی های من هر روز جفت گیری میکنن
  و رفت امد زیادی هم تو لونه دارن ولی تا الان هنوز تخم نزاشتن
  قبلا تخم گزاشتن و جوجه شده ولی چند روز قبل یه دیدگاه نوشتم که نقل مکان کردیم
  چیکار کنم همه جوره بهشون میرسم اگر ممکنه سریع جواب بدید

 110. سلام جناب دانش فر عزیز ممنون بابت وقتی که میذارید…ببخشید من دوتا عروس دارم که نره دوسالش هست ولی ماده از چهار ماهگی دست خودم بود الان حدود یازده ماهشه پر ریزی هم ماه قبل کرد و تقریبا پرهاش در امده سوالم اینه کی بندازمشون کنار هم برای جفت گیری.الان جدا از هم هستن فقط گاهی درشون میارم یکم پرواز میکنن تو اتاق و بعد دوباره میکنمشون تو قفس..ممنونم

 111. با سلام خدمت آقاي دانش فر عزيز
  به اميد خدا در صدد راه انداختن سالن تكثير و پرورش عروس هلندي هستم
  يك سوال داشتم
  مكاني كه براي سالن در نظر گرفتم دسترسي به نور افتاب نداره اصلا بنظر شما چكار بايد بكنم ايا مشكلي نداره براي راه اندازي سالن؟
  ممنون ميشم راهنمايي كامل كنيد

 112. سلام اقای دانش فر ممنون از راهنمایی های خوبتون من ی سوال داشتم الان یک ماهی میشه دوتا عروس هلندی خریدم فروشنده گفت سه ماهه هستن الان دو روز بهشون کاهو و هویج و حبوبات میدم اصلا دوس ندارن از قفس بیان بیرون هیجوری انگار نمیخوان دستی بشن من دوس دارم زود بیان بیرون عادت کنن الان من چجوری اینارو از قفس بیارم بیرون تا به بیرون قفس عادت کنن درضمن وقتی از قفس میان بیرون باز از بیرون میچسبن به قفس ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 113. سلام
  وقت بخیر
  تشکر بابت سایت خوبتون و وقتی که میزارین
  میخواستم ببینم آیا جوجه های طوطی عروس که از یک والد هستن با هم جفت هم میشن؟
  ممنون

 114. سلام آقای دانش فر گرامی
  من یه سرلاکی ۱۸روز خریدم تا الان بهش سرلاک دادن
  آیا میتونم از این به بعد زرده تخم مرغ بهش بدم؟؟

 115. سلام جوجه عروس من ۴۵ روزه است تا بحال سرلاک میخورده از این به بعد چی بهش بدم البته سرلک را قطع نمیکنم
  اگر جوجه دیگری بخرم مشکلی نداره دو تا باهم باشند

 116. سلام جناب دانش فر من دوتا عروس هلندی داشتم که ماده اماده جفتگیری بود ولی نر علاقه ای نداشت نره را عوض کردم که دو روز بعدش جفتگیری کردن و یک روز بعد تخم گذاشت یک روز درمیا سه تاتخم گذاشت وهردو به نوبت البته بیشتر ماده روی تخم ها میخوابن اما بعداز گذشت ده روز تخم ها شفافن ومعلومه که نطفه ندارن ناگفته نماند که ارزن وکتان وکمی شاهدونه وکمی تخم افتابگردون بهشون میدم هرروز کمی جوانه گندم هفته دو یا سه بار تخم مرغ رنده شده با هویج حالا که دیدم تخمها نطفه ندارن قطره اد۳ ای گرفتم ومیخام تا رو تخم خوابیدن وجفتگیری نمیکنن بهشون بدم وبعد تخمها رو بردارم که اماده جفتگیری بشن حالا ازتون راهنمایی میخام ایا تغذیه شون خوبه و چطور باید قطره را بهشون بدم چند قطره وچند روز در ضمن اگه یکهفته دیگه تخمها رو بردارم قهر نمیکنن لطفا راهنماییم کنید با تشکر

 117. ببخشید یه سوال دیگه هم هستتو اتاق سهره هم بخام بیارم مشکلی برا عروس ها ایجاد نمیکنه

 118. سلام و خسته نباشید
  جوجه عروس سرلاکی ۲۰روزه دارم امروز صبح متوجه شدم بی حاله
  بهش فقط سرلاک میدم
  دمای خونه هم خوبه
  دیشب چینه دانش یه ذره پر مونده بود منم به تناسب اون کمتر بهش سرلاک دادم۳سی سی
  همون قطره آب لیمو و آب رو بهش بدم کافیه؟؟

 119. سلام اقای دانش فر جواب منو ندادید میشه لطفا جوابم را سریعتر بدید ممنون

 120. سلام خوبین؟
  من یک مشکلی اساسی دارم
  وقتی جوجه عروس ها از تخم بیرون میان. من صبح ها تخم مرغ ابپز میذارم و عصرها گندم پخته شده. همیشه ارزن هم داخل قفس هست.
  جوجه ها بعد از یک هفته شکمشون پر از مواد غذایی که مولدها بهشون داده میشه و هضم نمیشه و می میرن.
  مشکل چیه؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • سلام . ممنون . علی جون عامل مرگ جوجه ها گندم پخته ست که به دلیل داشتن پوسته هضم نمی شن . غذای نرم فقط تخم مرغ آب پز کافیه و نباید بهشون گندم داد. ارزن کتان همیشه تو قفس باشه.

 121. ببخشید اقای علیرضا من یه مشگل داشتم ممنون مشم کمکم کنید. من یه عروس هلندی تقریبا۲ساله دارم که فقط غذا تخمه افتابگردان و ارزن و تخم کتان میخوره هرچی براش هویج-بادام زمینی-تخم مرغ اب بز-سیب میزارم نمیخوره درست حسابی یزره ن.ک میزنه بعد ولشون میکنه فقط غدای خودشو میخوره همین تخم افتابگردان و ارزن و کتان میشه بگین چیکار کنم چیز های دیگه هم بخوره؟

 122. سلام و درود خدمت استاد گرانقدر جناب مهندس دانش فر
  این سوالاتی که ازتون میخوام بپرسم خیلی حیاتی و مهم هستن در نگهداری عروس هلندیم.
  من یک عروس هلندی نزدیک به ۱ سال و نیمه به مدت ۲ هفته خریدم.از اونجایی که خیلی علاقه به این پرنده دارم هیچجوره نمیخوام از خودم دورش کنم.این پرنده من نر هستش و در سن بلوغه.من خیلی باهاش در مورد حرف زدن و اهلی کردن این عروس دارم به آب و آتیش میزنم ولی عروس من خیلی ترس داره.دستمو میکنم تو قفس و سر سینش میاد رو دستم ولی به محض اینکه یک میله قفس نزدیکش باشه خودشو با نوکش و پاهاش میچسبونه به قفس داخل.نفر قبلیم اصلا واسه تربیت این عروس زیبا هیچ حرکتی نکرده.اصلا از دستم چیزی نمیخوره ولی رو دستم فقط تو قفس میمونه.از بیرون اومدن از قفس تحت هیچ شرایطی خوشش نمیاد.اگر در قفسم کلا باز باشه اصلابیرون نمیاد.همش حالت ترس داره میره کف قفس از این طرف به اون طرف میچرخه و یه صدای خص خص از خودش در میاره که گویا میخواد نوک بزنه یا حمله کنه.پیش سره فروشم بردم میگه خیلی وحشیه.هر روزم باهاش حرف میزنم ولی آرزو مونده به دلم یه بار از دستم غذا بخوره یا کلمه ای که یادش میدم رو به زبون بیاره.هر روزم آبشو عض میکنم و پودر دونه هلشو خارج میکنم از جا دونیش.شما که بزرگواری کردید و تک به تک سوال ها رو جواب دادید جواب سوال منم بدید.و سوال بعدی که میگن جایزه به عروس بدید واسه تشویقش شامل چی میشه؟
  سپاسگذار میشم اگر منو راهنمایی کنید

  • سلام میلاد جان. به جهت اینکه عروس هلندیتون تازه خریداری کردی نباید زیاد بهش نزدیک شی تا به محیط و شما آشنا شه و به شما اعتماد کنه. بعد از اعتماد از دستتاتون برای رام کردن عروس هلندی بهره ببر. میلاد جان در کتاب عروس هلندی به سبک‌ حرفه ای ها در مسترپت در رابطه با رام کردن عروس هلندی به طور مفصل شرح داده شده. دونه هایی که علاقه داره و هر چیزی که می دونی بهش علاقه داره به عنوان جایزه در قبال کارای خوبش می تونی بهش بدی.

 123. سلام ممنونم از اطلاعات مفیدتون.جسارتا بنده جند روزی هست که یک جفت عروس خریدم به گفته فروشنده یکی ۵ ماهش هست و یکی ۷ ماهه میخواستم بدونم که تغذیه مناسب براشون چی هست؟ و اینکه در روز و هفته چندبار باید غذا رو تکرار کنم و اینکه ویتامین و …. بهشون بدم یا نه؟ کلا اگر ممکنه در مورد تغذیه سالم و مناسب به سنشون ازتون راهنمایی میخوام و اینکه من سبزیجات و میوه رو خیلی ریز میکنم و بهشون میدم ولی نمیتونن بخورن فقط دون و تخم مرغ رنده شده میخورن.

  • سلام. ممنون. میوه جات و سبزی جات و تخم مرغ آب پز در هفته یه بار‌‌ توصیه میشه . میوه رو به صورت یک قاچ براشون بزار و کاهو رو به صورت برگ. دانه همیشه باشه.

 124. اقای دانش فر چرا جواب منو نمیدید دوهفته اس

 125. سلام. فریده‌ خانم اگر عروس هلندیتون بعد از یه روز جفت کردن تخم گذاشته یا از روی مستی تخم گذاشته یا با جفت قبلی جفت خورده. تغذشون هر روز تخمه آفتاب گردان شاهدانه نده که دچار کبد چرب خواهند شد . میوه جات‌ و سبز ی جات مهم. تخم‌مرغ کمتر توصیه میشه. قطره آدث باید ۱۵ روز قبل از جفت‌گیری به اندازه‌ پنج قطره‌ در نصف آبخوری بهشون داد به مدت سه روز و هر ۱۲ساعت با آب تمیز تعویض شه. چند روز دیگه تخم ها‌ رو بردار.

 126. سلام
  خوبین اقای دانش فر
  من جوجه های عروس هلندی هام همش زیر دو هفته می میرن. من تو قفس سفیده تخم اب پز و ارزن میذارم. میگن زرده برا جوجه ها خوب نیست. بخاطر این فقط سفیده میدم
  وقتی جسد جوجه ها رو بررسی می کنم می بینم که ارزن تو معدشون مونده و هضم نشده.
  نمیدونم دلیل مرگشون چیه؟
  ممنون میشم راهنمایی کنین

 127. با سلام ممنون که جواب دادید ماده بعد از ۱۹ روز خودش دیگه رو تخم نخوابید قطره اد را به شون دادم پنج قطره ولی به مدت ده روز خدا کنه بد نباشه بارشون مشکلی که پیش نمیاد؟ افف

 128. سلام خوبین؟
  آقای دانش فر بسیار ممنونیم که برای سوالات ما وقت میذارید. طبق توصیه شما گندم پخته شده را از قفس عروسها ی جوجه برداشتم. طی روز ارزن و تخم مرغ اپز با کم پودر سریا میدم. جوجه هام زیر دو هفته می میرن چک کردم دیدم تو معده شون ارزن میمونه. دلیل مرگش جوجه ها رو نمیدونم حتی ارزن ها رو عوض کردم و ابشون رو روزی دوبار عوض می کنم. سفیده تخم رو چهار ساعت عوض میکنم. اگر راهنمایی بفرمایید ممنون میشم. در ضمن میگن زرده تخم مرغ ضرر داره فقط سفیده بدین.

 129. سلام جناب دانش فر عزیز..ببخشید عروس هلندی را گاهی ازاد کنی پرواز کنه خوبه یا نه؟؟؟چند روزی هست یکی از عروسها کمی عطسش بیشتر از حد معموله بنظرم..چیکارش کنم…مرسی از شما

 130. با سلام و خسته نباشید خدمت آقای دانش فر عزیز
  استاد امروز عروس هلندی داریم که ۳ ماهشه, تو خونه پرواز کرد وبا صورت خورد به شیشه پنجره، ونوک بالای یک ترک ریزخورده، البته وقتی میاد رو شانه ام تمام با نوکش به عینکم ور میره،وبازی میکنه، نمیدونم ایا مشکل نوکش حاد، راهکار چیست، با سپاس

 131. سلام چندی پیش همسرم یک عروس هلندی رادرحالیکه توکوچه دوتا گُربه میخواستندبه او حمله کنندوعروس هم جیغ جیغ میزدگربه هامیترسیدند.بهرحال عروس روباانداختن چادر روی عروس آنرامیگیرد آوردخانه تاج سرش را حرکت داده بوداینترنت زدیم نشانه عصبانیت زده بود تاپس ازرام شدن وزود خوگرفته پس از چندروز تخم کرد ولی خاکی بودتاواسش یک نرگرفتیم دوباره تخم کرد ولی این یکی لق شدجوجه مرده بود الان ۲۶اردیبهشت۹۸تخمش روبازکرده جوجه دراومده دیدم خوشحال شدم .حالا سئوال این است ما تازه واردها رو راهنمایی کنید به پدر مادرش چه بدهیم الان ارزن را شسته خشک میکنیم وتخم مرغ آب پز رنده شده تخمه آفتاب گردان وکف دریا بهشون میدهیم آیا تخم کتان ویا غذای دیگری است که بهشون بدهیم چکار کنیم ضمنا قصددستی کردن را نداریم واردهم نیستیم آیا اشکال داره روزهاقفس راتوآفتاب ببریم واسه بعدهاکه مشکل ویتامین پیدانکنند.خلاصه هرچه میدانیدراهنمایی کنید.ممنون میشم اگر میبینی طولانی شد بابت اینکه گاهی اوقات ناخواسته پرنده ای وارد زندگی ات میشه اوضاع رو عوض میکنه الحمدالله برکت هم تو زندگی زیاد شده خیلی ممنون الهی دست به خاک بزنی زرو طلا بدست بیاری مثل دکترحاذق مخلوقات رو نجات میدهی الهی خیربینی الهی هرچی ازخدا میخوای بهت بده ضمنا سه تا تخم دیگه روکی بازمیکنه

  • سلام‌ آقا محمد رضا. ممنون از دعای خیرت. دانه ارزن و‌ کتان مرتب در قفس باشه. تخم آفتا بگردان هر ده روز چند عدد کافیه. اگر ارزنتون تمیز باشه نیاز به شستن نیست. میوه جات و سبزی جات هفته ای یه بار. وقتی جوجه ها بزرگ شدن می تونی والدین رو در روز نیم ساعت آفتاب بدی مراقب آفتاب شدید باش الان چون جوجه دارن نباید جابجا شن و آفتاب به جوجه ها در اثر تشنگی صدمه میرسونه. باز شدن تخم ها بستگی به خوابیدن عروس‌هلندی روی تخم داره ممکن آخرین تخمی که گذاشته خوابیدن رو شروع کرده باشه که در چنین مواقعی همزمان بدنیا میان . ممکن از اولین تخم رو تخم ها خوابیده که یک روز در میان دنیا میان.

 132. سلام من تا حالا هیج پرنده ای نداشتم و میخوام یه عروس هلندی بگیرم.دوست دارم جوجه باشه که بهم عادت کنه،ولی از سرلاک دادن میترسم چون تا حالا انجام ندادم میترسم خونش بیوفته گردنم،یه نطرتون کار سختیه؟ میشه بگید بهترین سن برای خرید یک جوجه جه سنی هستش؟ مثلا از دون خور شدن بگیرم بهم عادت میکنه یا دیره؟ چون هم میخوام رام و اهلی باشه هم میخوام خرف بزنه.ممنون میشم راهنمایی کنید خیلی سردرگم شدم

 133. میتوند با تهیه کردن کتاب پرورش عروس هلندی به سبک حرفه ای ها به صورت کامل یاد بگیرید چگونه عادت های بد عروس هلندی تون رو ترک دهید.

 134. سلام اقاى دانشفر من به تازگى يه عروس تخم گذار بى نطفه خريدم ميخوام با با عروسم جفت بيفته زود با هم رفيق شدن سر همديگرو تميز ميكنن فقط يه سوال يكم پرهاش اويزونه ولى جمب و جوش داره ميخواد از قفس بياد بيرون مريض نيست و مدفوعش ابكيه ؟و سوال ديگم اينه كه پرهاى تنش انگار روغنيه مثلا انگار پارافين خورده به گردنش زير شكمش روى بالاش من حمومش كردم ولى فرقى نكرد چكار كنم ؟

 135. سلام اقاى دانش فر من يه عروس ماده تخم گذار بى نطفه خريدم كه با عروسم جفت شه ولى يكم بالهاش افتاده به نظر ميرسه ولى جنب و جوش داره ميخواد بياد بيرون از قفس با عروس نرم زود دوست شده سر هم رو تميز ميكنن دو روزه خريدم يكم مدفوعش ابكيه و روزنامه خيس ميشه ايا مريضه بهش يه قطره روغن زيتون دادم ؟سوال ديگم اينه كه انگار تو يه محيط بد زندگى كرده پرهاش اغشته به پارافينه حمومش كردم ولى فرق نكرد چكار كنم جاهايى رو كه ميشد با قيچى زدم ولى دور گردن و رو بال ها و زير شكمش اغشتست

 136. سلام وقت بخیر عروسای من یه جوجه هفت روزه دارن و باز در حال تخمگذاری هستن تو این وضعیت چه غذاهایی باید بهشون بدم هر غذا رو هفته ای چند بار بدم؟

 137. سلام، ممنون از راهنمایی های مفید، من هم طوطی کوتوله دارم هم دوتا جوجه عروس هلندی سرلاکی سرلام هم خودم درست میکنم جوجه‌ها حدود ۳۵ روزشون هست هم ارزن، کتون وسفید تخم مرغ می‌خورند و دیگه خیلی کم سرلاک می‌خورند، ولی سوآل من در مورد ارزن هست من یه کیلو ارزن خریدم که نمیخورن همه رو می ریزن بیرون از متخصص پرسیدم گفت ارزن خارجی بهت دادن وباید ارزن خودمونی بگیری، میخاستم بدونم آیا با این ارزن که نمی خورند می تونم سرلاک درست کنم یا نع چونکه میخام دوتا جوجه سرلاکی دیگه هم بخرم

 138. از کجا بفهمیم که عروس هلندی ما می خواهد تخم ریزی کند؟🤔🤯

 139. سلام آقای دانش فر. من سوال ضروری داشتم از خدمتتون ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  من دو تا عروس هلندی دارم که تقریبا سنشون نزدیک یه سال و نیمه. اینا یبار تو عید سه تا تخم گذاشتن یکیش جوجه شد ، اوایل بهش خوب غذا میدادن ولی بعد سه روز دیدم جوجه مرده و اینا هم عین خیالشون نیس اومدن بیرون از لونه. قبلش مرتب میخوابیدن و از جوجه مراقبت میکردن.
  گذشت تا اینکه دوباره الان ۴ تا تخم.گذاشتن و الان فعلا دوتاش جوجه شده. عروس نر بیشتر از ماده رو تخم ها میخوابه و به جوجه ها غذا میده. سوالام اینان.
  ۱- من کف لونه رو طبق گفته پرنده فروش ماسه ریز ریختم. درسته؟
  ۲- والدین معمولا با هم دعوا دارن سر خوابیدن رو تخم ها. عروس نر نمیذاره ماده زیاد بخوابه . وقتیم دعوا میکنن جوجه ها میمونه زیر دست و پاشون و نگرانم من. چیکار کنم؟
  ۳- والدین موهای هم دیگه رو میکنن انگار و جیغ میزنن. مخصوصا عروس نر موهای ماده رو میکنه یا گازش میگیره. موهای هر دو کم پشت شده الان.
  ۴. من تا وقتی که والدین به جوجه غذا میدن هر روز واسشون تخم مرغ اب پز بذارم؟ زیادش ضرر نداره؟
  ۵. از کی به بعد باید خودم از جوجه مراقبت کنم و غذا بدم؟
  خیلی ممنونم

 140. سلام جناب دانش فر ممنون از راهنمایی های شما خدا خیرت بدهد
  سئوال این است آیاجوجه عروس ازچه زمانی پس از تولد میتونه جفت گیری کنه به ماه منظورم است پس از چندماه و بعد سئوال دوم اینکه آیا جوجه هایی که به اصطلاح خواهر برادر هستند یعنی از یک پدر مادر بدنیا آمدند رو میشه با هم جفت کردیا آنهاهم مثل انسانها مشکل ژنتیکی بعدها بدنبال داره و جوجه ناقص الخلقه بدنیا می آید.. ممنون ممنون متشکرم

  • سلام . سپاسگذارم. عروس هلندی در سن ۱۸ ماهگی تا دو سالگی بالغ میشه و زیر این سن جفت زدن با تخم بی نطفه مواجه میشی مگر با استفاده از قطره آدث میشه تخم ها رو نطفه دار کرد. در مورد سوال دوم خیر خواهر برادر عروس هلندی رو نمی شه جفت زد دچار مشکلات ژنتیک خواهند شد.

 141. سلام عروس هلندی من رو تخم هستن تغذیه جز ارزن و کتان چه چیزایی میتونم بدم؟ممنون میشم راهنمایی کنین

 142. سلام علیرضا جان.وقت بخیر و خداقوت
  من جفت عروسم دو سری هست به جوجه هاشون غدا نمیدن و عروس ماده زخمی میکنه جوجه ها را ! غذا هم به جز کتون گرمی دیگه ای نمیدادم مست بشن ! راهکار شما چیه که اینطور نشه سری بعد ؟ با سپاس فراوان

 143. سلام من دو جوجه عروس دارم که یکیشون ۱۳ روزه ویکیشون ۱۱ روزه هستش که پدرش از لونه میندازه بیرون الان اوردم بیرون و خودم سرلاک گندم بهشون میدم یکیشون خیلی ضعیفه چکار باید بکنم که نمیرن ممنون میشم جواب بدید

  • سلام . آقا روح الله می تونی عروس هلندی نر رو به قفس دیگه ای انتقال دهی تا ماده جوجه ها رو تغذیه کنه.
   اگر دیگه ماده جوجه ها رو تغذیه نکرد از سرلاک مخصوص عروس هلندی استفاده کن و سرلاک حتما ولرم باشه نه سرد که باعث تلف شدن جوجه ها می شه . جای جوجه ها گرم باشه. در مسترپت کتاب عروس هلندی شما رو بیشتر راهنمایی و کمک خواهد کرد تا دچار مشکل و نگرانی نشوید.

 144. سلام جوجه عروس ۱۳ و۱۱ روزه دارم که توسط پدرشون اذیت میشدن ونمیزاشت ماده بهشون غذا بده من اوردم از قفس بیرون و بهشون سرلاک گندم میدم در ضمن یکی از عروسا خیلی ضعیفه باید چطوری نگهدارشون کنم
  ممنون میشم جواب بدید

 145. با عرض سلام خدمت آقای دانش فر
  کمک فوری
  من دیروز دو جفت عروس هلندی خریدم که هردو جفت دو یک اتاق سه در چهار در یک جای ساکت زندگی و توی همون اتاق تخم گذاشته بدند و یک جفت اونها هم یک تخمش جوجه شده بود و منهم با لونه اونا رو آوردم خونه توی اتاق گذاشتم و درب اتاق هم بستم و اون جفتی که تخم داشت بلند شده و دیگه نمیخوام اون جفتی هم که جوجه داشت مادش اصلا از لونه بیرون میاد و روی جوجه ها خوابیده و حتی غذا هم نمیخوره میترسم که مادش از گشنگی تلف بسه در ضمن الان تو قفص هستند و دست صاحب قبلیش چند بار دیگه هم تخم گذاشتن و بنده نیز بچه کوچک هم دارم و تو خونه سر و صدا هم هست آیا با توجه که قبلا جای ساکت بودن عادت میکنن یا نه و آیا چون قبلا آزاد توی خونه بودن و الان توی قفس هستن مشکلی براشون پیش نمیاد و بازم تخم میزارن یا نه راستی اونا که روی تخم نمی‌خوان خودم تخمش رو بردارم یا بزارم تشکر اگه زودتر جوابمو بدین ممنون میشم چون میترسم براشون مشکلی پیش بیاد گناه دارن

  • سلام آقا هادی. به علت جابجایی عروس هلندی ممکن روی تخم هاش نخوابه شما می تونی خودت تخم ها رو برداری.
   با توجه به جابجایی قفس و مکان جدید زیاد نزدیک عروس ها نشید تا به شما اعتماد کنن و به محیط جدید عادت کنن و پس از آشنایی محیط جدید و احساس امنیت تخم خواهند گذاشت. اگر جوجه ها پس از گذشت چند ساعت توسط والدین تغذیه نشدن خود اقدام به دادن سرلاک به آن ها کنید تا جوجه ها تلف نشن .

 146. سلام جناب
  از اینکه لطف میکنید وقت میزارید متشکرم
  من حدود ۱۰ ۱۲ روزی هست یک جوجه عروس هلندی گرفتم ۳ ماهش تا حدی دستی هستش البته نه کامل.
  منتها الان فقط ارزن و کتون میخوره. هر کاری میکنم که میوه و سبزی جات بخوره اصلا نمیخوره انگار دوست نداره رنده میکنم ریز زیز میکنم اصلا انگار نه انگار بعضی وقت ها که رو دستم هست کمی کاهو از دستم میخوره یا خربزه ولی وقتی همون رو توی قفس میزارم توی ظرف غذاش اصلا توجهی نداره.
  باید چکار کرد؟ بنظر شما؟
  برای ویتامین باید در هفته یا ماه چقدر بهش داد؟ ایا اصلا تو این سن احتیاج هست یا خیر؟

  موفق باشید

  • سلام. ممنون میثم جان. میوه ها رو به صورت قاچ در اختیار عروس هلندیتون قرار بده مثلا یک قاچ سیب اونا رو خرد نکن . سبزیجاتم به صورت یک نصف برگ مثلا یک برگ کاهو نصف کن در قفس پرندتون بزار. مولتی ویتامین در این سن نیازی نیست سعی کن از ویتامین های طبیعی بهره ببری. مثل همین میوه جات و سبزیجات و کف دریا و غیره….

 147. سلام جناب دانش فر
  ممنون که وقت میزارید
  در مورد عروس هلندی لوتینو کچلی پشت تاج آیا قابل برطرف شدن هست؟ یا خیر؟
  عروس هلندی من ۳ ماهش هست.

  تشکر

 148. سلام وقتتون بخیر
  عروس من ۴۸ روزشه چیکار کنم خودش دون بخوره پدرم دراومد ازبس جیغ میزنه غذا میخواد

  • سلام. ممنون

   برای عروس هلندی تون در قفس غذای نرم مثل سیب زمینی آب پز ف، تخم مرغ آب پز ، یک قاچ سیب بگذارید و بعد گشنه شدن بهش ساعاتی غذا ندهید تا خودش به طرف غذا برود.
   تا کم کم غذا خور و دانه خور شه و دانه کتان و ارزن رو روی غذای نرم بپاشید. تا کم کم دانه خور شه.

 149. سلام آقای دانش فر
  عروس هلندی سفید من یه ریز داره خودشو میخاره و موهاش ریخته. الان خیلی کم پشت شده موهاش. داشت موهای جوجه های خودشم میکند که بردم پیش دکتر گفت باید جداش کنی. جداش کردم. یه ویتامین تزریق کرد بهش و الانم چند روز یبار ویتامین میدم بهش ولی زیاد فرقی نکرده. بازم خودشو میخاره و موهاش میریزه.
  یه سری میگن بخاطر استرس هست ولی خب هر چه قدردقت میکنم عامل استرس زایی وجود نداره واسش.
  چیکار کنم بنظرتون. اینطوری پیش بره لخت میشه کلا
  قطره ضد استرس بدم خوبه؟

  • سلام مهران جان

   عروس هلندی ها هر سال در فصل گرما دچار پرریزی یا همان دوران تولک می شوند و کاملا طبیعیست. بدلیل بیرون آمدن پرهای جدید خارش زیاد خواهد شد.
   هر روز برای عروس هلندی تون ظرفی از آب و دو قاشق سرکه سیب به آب اضاف کنید و برای شنا بگذارید تا با آب تنی خارش کمتر و پرها زودتر رشد کنند.
   و اگر عروس هلندی دچار شپشک شده شپشک ها از بین بروند. کف دریا مرتب در قفسش باشه.
   از نظر تغذیه ای از نظر میوه و سبزی کامل رسیدگی شه وگرنه این دوران بسیار حساس ممکن به بیماری تبدیل شه.
   جوجه کشی رو قطع کنید به عروس هلندی تون استراحت بدید. ربطی به استرس نداره.

 150. سلام خداخیردنیاوآخرت بهت بده هرچی میخوای خدانصیبت کنه سئوالم اینه که دوتا جوجه همزمان بدنیاآمدندیکی سفید که علایمش به نر میخوره یکی خاکستری ک به ماده میخوره سفیده بنظرقوی تروبزرگترشده ولی خاکستری ماده خیرضعیف تراست هردوروازتوقفس جداکردم چون مادرشون دوباره تخم گذاشته آیالازمه چون ضعیفه برگردونم به جای قفس مادرشون به اونهادون بده یانه هردوجوجه هاغذاخورشده اندالان که جدا شده اندخودشون دون خورهستند

  • سلام. ممنون آقا محمد رضا. همچنین شما

   می تونی جوجه عروس هلندی ضعیف رو نزد مادرش برگردونی یا توسط خودتون بهش سرلاک بدی تا تقویت شه.
   توصیه بنده اینه اگر قصد دارید سرلاک رو بهش بدید به وسیله سرنگ بدون کرمک یا قاشق لب برگشته مخصوص استفاده کنید. دادن سرلاک نکته هایی داره که بدون توجه به این موضوع می تونه جان جوجه رو تهدید کنه لطفا با آموزش قبلی اقدام کنید.
   استفاده از سرنگ با کرمک باید دارای تجربه بوده و بدلیل قورت دادن لوله توسط جوجه بسیار خطر افرین است و توصیه نمی شه.

   • سلام اقای دانش فر.من ی عروس وایت فیس مرواریدی دارم ۴۰ روزشه ایا حالا واسش جفت بخرم؟لوتینو یا خاکستری سازگاره؟

 151. سلام جناب دانش فر وقتتون بخیر
  بنده یک جفت لوتینو دارم که نر کاملا بالغ و ماده نزدیک ۱۵ماهشه
  چند روز میشه جداشون کردم بعد از چند سری تخم گذاشتن
  ماده پرریزی زیادی داره و فکر میکنم مقداریم ضعیف شده.بنده برای نگهداریشون بصورت جداگونه در فصل تابستون دوتا سوال داشتم که علاقمند شنیدن نظرتون هستم
  ۱_قطره ب کمپلکس و Ad3 و مولتی ویتامین دارم بهمراه پودر املاح و مواد معدنی خواستم بدونم چجوری ازشون بدم پرنده چند روز پشت هم یا چند قطره درروز؟؟
  ۲_تا کی باید جدا نگهشون دارم و دوباره بندازمشون پیش هم؟؟تا اخر تابستون یا بیشتر؟؟

 152. سلام خدمت جناب آقای دانش فر
  امروز متوجه شدم عروس هلندی هام یک دونه تخم گذاشتن میخواستم بدونم آیا نیاز هست مولتی ویتامین بدم یا کلسیم اگه نیاز هست تا چند روز باید بدم ممنون میشم اگه جواب بدید تشکر

 153. سلام اقای دانش فر. من ی عروس وایت فیس مرواریدی خریدم و حدودا ۴۰ روزشه.خودم با سرنگ هرروز سرلاک بهش میدم.ایا لازمه ک اون مخلوط تخم مرغی ک گفتید رو هم بهش بدم؟ در روز سه وعده بهش میدم و میخام کمترش کنم تا دونخور بشه اگ گشنگی بهش بدم خوبع؟و سومم اینکه کی واسش جفت بخرم ایا با لوتینو یا نژادهای دیگ سازگاری داره؟ممنون

 154. سلام من یه‌جوجه عروس هلندی۲ماهه‌دارم‌زمانی‌که‌خریدمش‌یکماهه‌بودخیلی‌خوبم‌غذامیخوردوماشالله‌سنگین‌بودولی‌الان‌یه‌مدته‌وزنش‌سبک‌شده‌وسه‌باردرروزحدود۴ccبازورمیخوره‌خیلی‌کاهش‌وزن‌پیداکرده‌مشکلش‌چیه؟؟؟

 155. درود بر شما جناب دانش فر. شاد باش میگم خدمتتون بابت اینهمه یاری و راهنمایی که به دوستان می رسونید‌. من یه لوتینو جوجو خریدم سه روز پیش. فروشنده گفتن که هفتاد روزشه و دونخور شده ولی روزی یک بار سرلاک هم میداده که ضعیف نشه. اما در این مدت بجز سرلاک فقط گاهی به دونه ها نوک زده. کوتاه کلام اینکه امروز صبح کف قفس بود از گرسنگی و نزدیک بود جان ببازه که به سرعت بهش رسیدگی کردم و یساعتی طول کشید و دوباره رو پا شد. خیلی به دفعات گرسنه میشه و هر بار سه یا چهار پشت قاشق سرلاک می خوره ایا مشکلی داره ببرمش پیش پزشک دارو لازم داره یا خیر. سپاسگزارم از راهنماییتون پیشاپیش و از کتاب بسیار آموزتون. حسن نیت شما چراغیست فراراه زندگیتان. بدان خرسند باشید، پایدار و مانا.

  • علیرضا دانش فر

   سلام و عرض ادب جناب خاکپور عزیز

   بسیار خرسندم از حضور گرم شما بزرگوار و بسیار بسیار سپاسگزارم از لطف و محبت بی دریغ شما

   بنده در مسترپت انجام وظیفه می کنم…

   جوجه عروس، هنوز نیازمنده حمایت شما به وسیله سرلاک و تغذیه دستی می باشد. تا زمانی که عروس هلندی شما به صورت کامل دانخور نشده تغذیه دستی رو ادامه دهید.

   در روز های آتی سرلاک رو کمتر کنید و غذاهای نرم مثل سیب زمینی آب پز و تخم مرغ آب پز همراه با دانه در اختیار عروستون قرار دهید.

   جناب خاکپور عزیز هر سوال دیگری داشته باشید در خدمتتون هستم

   آرزوی تندرستی و شادکامی هم برای شما و هم عروس هلندی شما

 156. با درود فراوان
  طبق فرمایش شما در این پاسخ کامل، و نیز با مطالعه مقاله ، کتاب وکامنت هاتون در سوال های دوستان بسیار آموختم و حتما گوش فرا می دهم. دائما بیم از دست دادن این طفل معصوم رو دارم. حتی حاضرم اونو با یک جوجه بزرگتر تعویض کنم با اینکه بشدت بهش علاقمندم.به هر روی توکل به خدا می کنم. تن درست باشید.سپاسگزارم

 157. سلام خسته نباشید من ی جوجه ۵۵ روزه دارم خیلی خیلی کم اونم با التماس غذا میخوره جوری که تا غذا ندم بهش وادارش نکنم هیچی نمیخوره یعنی اصلا بلد نیس اب هم که نمیخوره چینه دانشم خالیه ولی سر حاله خیلی هم زیاد میخوابه چیکار کنم؟

 158. من جیه جفت عردس هلندی نرو ماده دارم که باهم جفت هستن مطمعن هستم باهم تو لونه میرن نره مست مست کت باز کن ولی باهم جفت گیری نمیکن سوار پیاده نمیکنن دوتاشون باهم تو لونه میرن وقتی از هم جداشون میکنم هم دیگه برا هم دیگه خودشونو میکشن مطعنم جفتن ولی مشکل این جفت گیری نمیکنن تو قفس همه چیشونم فراهم لونه غذا اب کلسیم سبزیجات تخم مرغ هفته ای یه بار جمعه به جمعه همه چیش اوکی اوکی فقط فقط مشکل این سوار پیداره نمیکنن مشکل چیه لطفا راهنمای کنین

 159. سلام با عرض ادب من دو هفته ایی هست یک جفت عروس هلندی لوتینیو گرفتم که جفت هستن بعد از دو روز شروع به دون خوردن کردن ولی به غیر از ارزن و کتان و تخمه چیز دبگه نمیخوره تخم مرغ شاهدونه کافشه همه رو گذاشتم نوک بهش نزده و نمیخوره حتی یک روز کامل ارزن کتانو برداشتم که بخوره نخوردن بعد ارزن و کتان رو ریختم تو شاهدونه فقط اونارو خوردش میشه راهنمایی بکنید برای چی هستش قطره ا اس دی رو هم میدم بعضی وقتها ممنون میشم راهنمایی کنید

 160. ایا این عروس ها باید جفت باشند اگه تنها باشه اشکالی نداره

 161. با سلام و تشکر از مطالب مفیدتان.
  سوالی داشتم.آیا سرلاک اسفاده شده برای جوجه عروس هلندی از نوع مخصوص پرندگان هست یا از سرلاک مخصوص نوزاد انسان هم میشود استفاده کرد؟
  با تشکر

 162. باسلام و وقت بخیر و با تشکر از مطالب اموزده ی شما
  سوالی داشتم.جوجه عروس هلندی بنهد تقریبا ۴۷ روزه است.میخواستم ببینم سرلاک اسفتفاده شده از نوع مخصوص پرنده هاست یا از سرلاک نوزاد انسان هم میشود استفاده کرد؟
  و دوم اینکه جوجه گاهی مواقع هنگام مدفوع کردن مدفوعشسفت هست و به سختی خارج میشود علت چیست؟

  • علیرضا دانش فر

   سلام علی جان. ممنون

   از سرلاک مخصوص پرندگان استفاده کن. اگر جوجه عروس هلندی تون مدفوعش به سختی صورت می گیرد دچار یبوست شده است.

   • با تشکر از راهنمایی شما.الان جوجه بنده تقریبا ۵۴ روزش هست و دیگر دانه را راحت پوست کنده و سفیده تخم مرغ و …را میخورد.سرلاک هم ۸ سی سی در روز میخورد.آیا لازم هست بازهم سرلاک بدهم یا اینکه قطع نمایم؟

 163. سلام من دیروزیه عروس هلندی خریدم ازدیروزتاحالاهیچی نخورده بیشتراوقاتم خوابیده ۵۰روزشه اولین بارمم هست که این پرنده رودارم من نگرانم ایااین شرایط عادی یانه؟؟

 164. سلام خسته نباشید یک جفت عروس هلندی دارم که تا حالا دو دفعه تخم گذاشته اما هر دوبار تخم خراب شده… الان باز یه تخم گزاشته میشه راهنمایی کنید؟ درحال حاضر زرده تخم مرغ آب‌پز وسیب و هلو وتخمه بهشون میدم… ممنون از مقاله عالی

 165. سلام من دیشب یک عروس هلندی ۲۵ روزه خریدم چون دیر وقت بود بیسکویت مادر با اب ولرم دادم امروز که براش سرلاک خریدم وقتی بهش دادم یکم خورد ولی دیگه خنورد مجبور شدم بهش همان بیسکویت مادر را بدهم چینه دانشم خالی بود سرلاک هم مخصوص عروس هلندی بوده چرا نتوانست سرلاک خودش را بخورد؟چی کار کنم ؟

 166. سلام خوبید ، میگم من ۳ روزه یه عروس ۵۰ روزه ( به گفته مغازه دار) که تازه دونخور شده گرفتم ، اما تو خونم غذا یا نمیخوره یا کم میخوره ، ارزن رو نمیتونه بشکنه و از دهنش پرت میشه بیرون ، سیب زمینی اب پز و تخم مرغ اب پز رنده مبکنم بش میدم یا نون خورد میکنم و تو اب خیس میدم و بهش میدن ولی خیلی کم میخوره ،
  چه کار کنم غذا خوب بخوره ؟ چی بش بدم بخوره ؟
  مرسی

 167. سلام جناب دانش فر عزیز…ببخشید عروس هلندی را تو تراس بذاری جوری که افتاب بهش نخوره.مشکلی نداره…منطورم اینه تو هوای ازاد باشه مشکلی پیش نمیاد چون فعلا هوا خوبه از تو اتاق اوردمشون بیرون.

 168. سلام میشه الان که هوا خوبه عروس هلندیا تو تراس تو هوای طبیعی نگهداری کرد.جوری که افتاب روش نباشه که اذیتش کنه

 169. سلام وقت بخیر من عروسهام جفت گیری کردن و بعدش فقط دوتا تخم کرد و هردوجوجه شدن ولی هرکدوم بعداز یکی دو روز مردن بهشون غذا نداده بودن ( البته بهشون ذرت اب پز میدم و انواع دون های مختلف و تخمه ) تخم مرغ اب پز اصلا نخوردن و الان دوباره دارن لونه گرم میکنن اگه میشه لطفا راهنمایی کنید ممنون

 170. سلام اقای دانش فر
  من یه عروس ۲ ماهه دارم که تازه خریدمش که کاملا دستیه ولی وقتی پیش فروشنده ی قبلیش بوده بهش عدس میداده عدس رو خیس میکرده و به خوردش میداده و الان عروس خیلی به عدس عادت کرده خواستم بپرسم ایا این عدس براش مضر نیست

 171. سلام جناب دانش من میخوام تخم نطفه دار عروس هلندی رو بزارم زیر مرغ کرچ تا جوجه بشه بعد با کرمک غذا بدم یا با سرلاک
  اولین بارمه میخوام از عروس هلندی جوجه کشی کنم
  میتونم خودم غذا شونو درست کنم
  غذاشون چیه جوجه عروس
  اگه به دنیا امدن روزی چند بار غذا بدم چند سی سی

 172. سلام دوستان من برای عروسها ی مولد و جوجه های تازه مستقل شده علاوه بر ارزن وکالت با نسبت یک به چهار ،تخمه هم همیشه دارن و هر روزعصر مخلوط تخم مرغ ابپز بعلاوه تخم کاهو وتخم خرفه و هویج رنده شده وسبزی جعفری خرد شده و پوست تخم مرغ پودر شده و فلفل دلمه ریز شده و مقدار کمی نمک و پودر تی ان تی و مقداری پودر جوپرک با هم میکس میکنم و در اختیارپرندها می زارم لازم به ذکر است هفته ای یک روز نوتریوال به مخلوط اضافه میشه ،من نتایج خوبی گرفتم سن بلوغ جوجه ها رو به چها ر ماهگی رساندم البته موارد دیگر از قبیل ساعات نور دهی و … هم مهم هست که انشاالله در فرصت دیگر توضیح میدم خدمت دوستان

 173. سلام جناب دانش فر واقعا خسته نباشید هر چی سوال داشتم در جوابهایی که ب دیگران داده بودید پیدا کردم و اینکه ایا میشه عروس را بدون قفس داخل خانه نگهداری کرد با نه
  باز هم سپاسگزارم بابت وقتی که برای مخاطب میگزارید

 174. باسلام من یه عروس هلندی ۳۰ روزه دارم ولی دیگه دهنشو باز نمی کنه ک سرلاک بدم حتی بعد از ۸ ساعت چیکارکنم؟

 175. سلام، امروز یه عروس هلندی رو من توی بالکنی خونمون پیدا کردم که اولا ، خیلی گرسنه و تشنه بود، بعد که بهش آب و یکم سیب قاچ شده دادم، بهتر شد، منتها میخواهم ببینم که حالش خوب هست یا ولی به من اعتماد نداره و تا حدی بهم نزدیک نمیشه، باید چی کار کنم تو این شرایط؟ چطور می تونم بهش کمک کنم؟
  ممنون از توجهتون 🙂

 176. سلام آقای دانشفر عزیز
  من دو روزه که یک عروس تقریبا دوماهه خریدم
  پرنده م بسیار پر اشتهاس بهش گندم پخته و تخم بلدرچین آب پز میدم
  هم از دستم میخوره هم خودش از توی ظرف اما اصلا آب نمیخوره. امروز مدفوعش هم سبز آبکی شده. لطفا راهنمایی کنید تا این طفلک رو مریض نکنم

 177. سلام چجوری میشه فهمید واقعا جوجه چند وقتشه

 178. من خودم سرلاک‌درست میکنم با آرد گندم جو وبرنج وذرت آیا مشکلی برای جوجه عروس دارد یا ندارد؟

 179. ببخشید من سه تاجوجه عروس هام در اومدن باید چه غذایی برای والدینشون بزارم تا به جوجه ها بدنممنون میشم جواب بدین.

 180. سلام ببخشید جوجه عروس گرفتم الان فقط نوک میزنه ب تخم کتان و اشتهاشو به سرلاک از دست داده به اندازه ی قاشق چای خوری بیشتر نمیخوره نمیدونم چرا اینجوری شده

 181. بی اشتهایی جوجه عروس ک تازه پرواز کردن یاد گرفته و باید چیکار کنم هنوز سرلاکی هستش و فقط نوک میزنه رو قالی

 182. سلام آقای دانش فر عزیز.
  ممنون از این که سایت خرید و فروش وب پرند رو راه اندازی کردید.

 183. سلام و عرض ادب و خسته نباشی خدمت آقای دانش فر.
  از اینکه به قولتون عمل کردید و بازار بزرگ خرید و فروش وب پرند رو در مسترپت راه اندازی کردید کمال تشکر را دارم. با این بازار هر پرورش دهنده با گذاشتن عکس پروفایل خود در کشور شناخته شده .

 184. سلام من یه جفت عروس دارم دو بار تخم کردن باز نکردن میشه رهنمایی کنید چه کار باید بکنم

 185. سلام من دوتا جوجه عروس هلندی لوتینو خریدم نمیدونم چند وقتشونه پرهاشون تقریبا همه درامده فقط زیرشون در نیومده، طرف گفته بود هر شیش ساعت بدید سرلاک ، هر هفته بگذره هم گفته بود یه وعدشو کم کنیم اما خودم احساس میکنم خیلی بیشتر گرسنشون میشه
  ؟؟؟

 186. سلام من یه عروس ماده دارم دو ماه یکبار ۴ تا تخم میزاره بدنش کم‌کم ضعیف میشه یک هفته میشه براش یه عروس نر خریدم ولی اصلا‌جفت نمیشن نمی دونم‌چی کار کنم تا تقویت بشه ٫ چه غذاهایی براش بدم مفیده؟! ممنونم اگه راهنماییم کنید

 187. سلام عروس من تقریبا ۲ماهشه و تازه خریدمش تخم آفتابگردون خیلی دوس داره اما سوالم این بود که میشه بش آجیلایی مثه فندق و بادام داد اگه میشه داد تو هفته چن روز بش بدم یا چند وعده تشکر اگه جوابم بدید

 188. سلام ببخشید یه سوال داشتم عروس هلندی من ۴ تا جوجه داره و نگرانم که نتونن بهش برسن هم نر هم ماده فقط به ۳ تای اولی میرسن و اخری زیر دست و پا میمونه میخوام بدونم ایا لازمه سرلاکیش کنم یا نه چون پرنده فروشیا میگن نباید تا۲۵ روزگی به جوجه دست بزنم
  و یه سوال دیگه نر من ماده رو میزنه و باهم دعوا میکنن پرنده فروشی گفت نر مسته بنظرتون راه دیگه ای جز جدا کردن نر نیست چون میترسم ماده نتونه تنهایی از پس ۴ تا جوجه بربیاد

 189. سلام آقایه دانش فر عزیز ممنون بابته پیچ عالیتون. آقایه دانش فر من یه جوجه عروس هلندی ۴۰ روزه دارم ک هنوز پیش پدر مادرش تو لونه ست دیروز دیدم از لونه اومده بیرون کف قفسه آوردمش بیرون دیدم پاش لنگ میزه امروز خیلی حالش بدتر شده گذاشتمش بیرون قفس بهش سرلاک دادم ک گرسنه نمونه.ولی خیلی حالش بده همش خوابه بی حاله

 190. باسلام
  خدمت اقای دانش فر عزیز با قرار دادن اطلاعات بسیار ارزشمندتون
  سوال اول اینکه عروس من ۳تا جوجه داره وامروز۱۶ روزه هستند میخوام ببینم تغذیه با خود مادرشون کافیه یا من هم سرلاک بدم؟تا چند روزهگی از مادر تغذیه میشن و تا کی (چند روزه گی) ماغذا کمکی ندیم بهشون
  سوال دوم که من هیجا پیدا نکردم اینکه نژادهای که با هم جفت میخورن جوجه ها چه شکلی میشوند
  اگه میشه در این زمینه بیشتر توضیح بدید

 191. سلام ببخشید عروس هلندی من ۵ ماهشه توقفسه وقتی دست میزنم فرار میکنه نمیزاره چیکا کنم من؟؟

 192. سلام و عرض ادب.
  تقریبا یک ماهه که دوتا عروس هلندی خریدم و نمیدونم سن و سالشون چقدره.
  بعد از چند روز شروع کردن به رابطه و من براشون لونه چوبی با براده مخصوص چوب گذاشتم. ۴ تا تخم گذاشت و ۲ تاش و انداخت بیرون .یعنی کف قفس. الان حدود ۱۶ روزه که روی اون دو تای دیگه به نوبت میشینن. و میان غذا میخودن.(تخم کتان و ارزن و تخمه و گاهی تخم مرغ و گاهی کاهو و فلفل) سوال! اولین اقدام من بعد از سر باز کردن جوجه ها از تخم در همون ساعات اول باید چی باشه؟
  سوال! تقریبا نمیتونم داخل لونه چوبی که تخم گذاشتن رو ببینم و خیلی هم حساس هستن. باید چکار کنم. خیلی خیلی نگرانم…

 193. با سلام و تشکر از مطالب مفیدتون
  من یه جوجه عروس که از مادر تغذیه میشده وتازه دونخور شده خریدم بهش تخم مرغ اب پز میدم میخوره سر ظرف دونه هم میره و ارزن میخوره اما من حس میکنم نمیتونه ارزن رو پوست بگیره و با پوست میخوره دو روزه همش میخوابه اسهال نداره اما امروز مدفوعش پر از ارزن بود چیکار کنم ایا همه عروس ها دونه رو با پوست میخورن ؟

 194. سلام جوجه من نزدیک ۳ ماهشه ولی اصلا بجور سرلاک چیزی نمیخوره شکستن ارزن هم بلده ولی نمیخوره ممنون میشم راهنماییم کنید🙏

 195. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما دوستان من تازه یه جوجه ۶ ماه عروس هلندی گرفتم خودش خیلی میخاره نکن شپش گرفته لطفا کمک کنید بهم بدونم

 196. سلام .
  ببخشید عروس من همه چیز رو میخوره دوهفته ممکنه منقارش داره رشت میکنه؟

 197. سلام،عروس من سه تا جوجه داره که مادرش تغذیش میکنه ولی به نظرم کم این کارو میکنه نر هم چند روز هست اصلا غذا نمیده به جوجها تقریبا جوجها ۲۰ روزشونه باید خودمم کمکی غذاشون بدم?

 198. سلام خسته نباشید ببخشید من دوتا عروس دارم که الان نزدیک یک ساله کنار هم هستن ولی جفت نمیخورن چیکار باید بکنم

 199. باسلام عروس هلندی من تخم اولش رو گذاشته ایا باید عروس نر رو از ماده جدا کنم

 200. سلام به آقای دانش فر
  عروس هلندی من ۲ماهس هرچیزی میزارم جلوش نمی خورده بجز ارزن پ کتان همه این سبزیجات و میوه پروتئین هارو ک نوشتین امتحان کردم ولی لب نمیزنه
  ممنون میشم سری جواب بدید آخه میترسم چیزیش بشع

 201. سلام من یک جفت عروس داشتم تخم کرد جوجه شد فردایش جوجو کشت وپرای ماده کامل ولی اویزونه شاداب نیست چی کارکنم

 202. سلام خسته نباشید،من یه جوجه عروس دارم که ۲ماهه شه ،یه هفته اس قارچ گرفته بردمش دکتر نیستاتین و ویتامین داده،الان هنوز خوب نشده،چقد زمان میبره که خوب بشه،عطسه هم زیاد میکنه،صداشم گرفته

 203. سلام ببخشید

  من میخواهم یک عروس هلندی بگیرم که به من عادت کنه و بتونم باهاش خوب باشم به نظر شما عروس هلندی چند ماهه بخرم خوبه

  لطفا جواب بدید چون خیلیی برام مهمه

  با تشکر از سایت خوبتون

 204. حمیدرضا نصرآبادی

  سلام ممنون از سایت خوبتون می خواستم بدونم یک جفت عروس هلندی چند بار در سال تخم میگذارد

 205. سلام دوست عزیز من چهارم عید یه جوجه از تخم بیرون اومد یه دونشم نهم و دوتایه دیگه توی تخم مردن به اولی تا دیروز غذا دادن ولی به اونی که نهم به دنیا اومد دو روز دادن بعد مرد به اولی هم تا دیروز یعنی پانزدهم از دیروز خیلی سعی کردم بهش غذا بدم جوجه نمیخورد تا امروز مرد.علت چیه ک پدر مادر نمیدن بهش غذا

 206. سلام میگم ایا باید شب ها یعنی وقتی که خوابیم هم باید به جوجه عروس هلندی غذا بدهیم

 207. سلام و خسته نباشید،یه عروس هلندی دارم که در حال پر ریزی است،و از دست من غذا نمیخوره و گاز میگیره و وحشی است چه کنم که به من عادت کنه و از کجا بفهمم چند سال است

 208. سلام من یک جوجه عروس هلندی دوماهه دارم تخم کتان با ارزن می خوره ولی تخم مرغ ابپز وچیز های دیگر رو اصلا دوست نداره و لب نمیزنه چی کار کنم ؟راستی ممنون از مطالبی که گذاشتین

 209. سلام عروس هلندی من نزدیک سی روزش هست یک هفته ای هست که والدینش دیگه قبولش نکردن وتمام موهای قسمت سروگردنشو کندن منم مجبور شدم بهش بیسگوییت مادر رو بااب مخلوط کنم بدم گاهی هم بهش بجای اب اب هویج یاسیب مخلوط میکنم خیلیم خوب میخوره تازگی ها هم پرواز میکنه واما نمیدونم چرا دورزه سرشو عین نوزادی که تعادل نداره روی سرش بالا پایین میکنه به نظرتون بیسکوییت مادر بامخلوط اب هویج یا اب سیب یااب مشکل ساز میشه براش البته به ارزن هم علاقه داره نوک میزنه امانمیتونه بخوره میشه لطفا راهنماییم کنید وطرز تهیه سرلاک دستی روبهم بگیدممنونم ازپاسخ گوییتون

 210. سلام من یک عروس دو ماهه گرفتم ٬ الان دو روزه دارمش و هیچی جز سفیده تخم مرغ نمیخوره ٬ انگار زورش نمیرسه دون بخوره و آب هم کلا نمیخوره ٬ باید چی کار کنم؟

 211. سلام سایت معتبرفروش نخم نطفه دار طوطی سراغ دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *