آخرین خبرها
خانه / راه اندازی سالن پرورش / ۷ نکته مهم در جفت گیری عروس هلندی (کوکاتیل)

۷ نکته مهم در جفت گیری عروس هلندی (کوکاتیل)

کتاب پرورش عروس هلندی به سبک حرفه ای ها

کتاب پرورش عروس هلندی به سبک حرفه ای ها

۵۵۰۰۰ تومان

پرداخت و دانلود کتاب

 

 

فرایند جفت گیری عروس هلندی نیاز به اقداماتی دارد که پرورش دهندگان باید از آن اطلاع کافی را داشته باشند. پرورش دهندگان تازه کار ممکن با اشتیاق فراوان دست به راه اندازی سال پرورش عروس هلندی بزنند. پس از مدتی انتظار و تلاش مشاهده می کنند عروس هلندی ها تخم گذاری نمی کنند یا تخم های بدون نطفه می گذارند و مواردی از این قبیل. پرورش دهندگان عزیز توجه داشته باشید، بدون آموزش و یادگیری نمی توانید در زمینه پرورش عروس هلندی به موفقیت برسید. شما پرورش دهندگان عزیز برای رسیدن به موفقیت در زمینه پرورش هر نوع  از پرندگان زینتی باید آموزش های لازم را فرا بگیرید.

نکاتی در مورد جفت گیری عروس هلندی

من در این مقاله قصد دارم نکاتی را به شما آموزش دهم تا بتوانید در زمینه جفت گیری عروس هلندی های مورد نظر موفق باشید. پس شما را بدون معطلی به خواندن این مقاله دعوت می نمایم. در ابتدا خدمت شما دوستان  باید بگویم زادگاه اصلی عروس هلندی ها کشور استرالیا می باشد، که در این کشور با نام های طوطی کاکل دار و یا طوطی کاکل سفید معروف هستند. بهترین و موثرترین راه برای شروع تولید مثل و تکثیر عروس هلندی این است که شما با یک جفت عروس هلندی که قبلا جفت شده باشند شروع کنید. منظور من از جفت شده این  می باشد که از قبل صاحب جوجه شده اند. شما دوست عزیز بایستی در امر جفت گیری عروس هلندی صبور باشید و هرگز در جفت خوردن آن ها عجله نکنید.

عروس هلندی ها دارای رنگ های بسیار متنوعی می باشند که در اثر جهش های ژنتیکی مختلف به وجود آمده اند. در انتخاب جفت ها که نر و ماده اند مطمئن باشید. تغذیه خوب و مفید قبل از جفت زدن عروس هلندی نر و ماده  در زمان جفت گیری بسیار با اهمیت می باشد. بی اهمیت بودن به مسئله تغذیه تخم های بدون نابارور را زیاد می کند. مهمترین دلیلی که طول عمر یک عروس هلندی را کاهش میدهد، رژیم غذایی اشتباه و غلط است. باید توجه داشته باشید شما با یک رژیم غذایی متعادل می توانید نیازهای روزمره زندگی این پرنده را فراهم نمائید.  زمانی که قصد خرید عروس هلندی را دارید، به هزینه خرید عروس هلندی ، هزینه اسباب بازی و قفس تجهیزات ، مدت زمانی که در روز می توانید به عروس هلندی رسیدگی کنید، هنگامی که به مسافرت می روید چه کسی باید از آن مراقبت کند را مورد توجه قرار دهید.

 

مراحلی که قبل از جفت گیری عروس هلندی باید مورد توجه قرار داد؟

۱ . انتخاب عروس هلندی نر و ماده مولد

زمانی که به یک مغازه برای خرید عروس هلندی می روید ، شما بایستی  بهداشت هر یک از قفس ها و تغذیه پرنده ها را مورد توجه نمائید. اگر از نظر بهداشت مورد قبول واقع شدند می توانید عروس هلندی مورد نظر را خریداری کنید. توجه کنید هنگام خرید عروس هلندی کل پرندگان در محل مورد نظر را زیر نظر قرار دهید و چند دقیقه با دقت به آن ها نگاه کنید. پرندگانی که فعال و کنجکاو و شاداب هستند را انتخاب نمائید. نشانه های عروس هلندی سالم  چشمان باز و روشن، پرهای به هم چسبیده و صاف ، اشتهای خوب در هنگام دانه خوردن، پاهای صاف و تمیز، تعادل داشتن در ایستادن ، سینه پرو یک دست ، تمیز بودن نوک نزدیک سوراخ بینی. شما می توانید برای انتخاب عروس هلندی برای جفت گیری از سن دو سالگی شروع کنید. در زمان جفت گیری، عروس هلندی ها باید بالغ شده باشند. اگر شما کمتر از این سن را برای جفت گیری انتخاب کنید با تخم های بدون نطفه مواجه خواهید شد.

 

۲ . عروس هلندی نر و ماده در دو قفس مجزا

بعد از این که عروس هلندی های نر و ماده مولد را خریداری کردید، و قصد بردن آن ها را به خانه داشتید. توجه نمائید قبل از اینکه شما عروس هلندی را به منزل بیاورید باید محل زندگی کوکاتیل را مشخص کرده باشید تا وقتی که پرنده وارد خانه شد با جا به جایی های زیاد روبرو نشود . شما با جابجایی های متعدد موجب می شوید پرنده دچار استرس شود و همچنین عروس هلندی نسبت به شما بی اعتماد خواهد شد.  بعد از آوردن عروس هلندی به خانه هر دو عروس را دو قفس مجزا به مدت چهارده و پانزده روز به صورتی که یکدیگر را نبینند، قرار دهید. طوری که فقط صدای یکدیگر را بشنوند. شما در این دو هفته خواهید دید که عروس هلندی نر و ماده با هم صبحت می کنند و یکدیگر را صدا خواهند کرد.

 

۳ . به هم نزدیک کردن قفس عروس هلندی نر و ماده

بعد از اینکه عروس هلندی نر و ماده یکدیگر را صدا کردند و شما دیدید نسبت به هم بی تابی می کنند، قفس ها را به یگدیگر نزدیک کنید. تا  با دیدن هم بی تاب تر شوند.

 

۴ . آماده کردن یک قفس بزرگ و لانه بزرگ

شما باید یک قفس و لانه ای بزرگ  برای عروس نر وماده تهیه نمائید. موارد زیر در زمان جوجه کشی و تکثیر مهم می باشند.

ارتفاع میله نشیمنگاه ، ارتفاع لانه، فاصله مناسب ظرف غذا و نشیمنگاه، نشیمنگاه سست موجب عدم جفتگیری صحیح و سبب تخم های نابارور خواهند شد. قفس را در محیط پر رفت و آمد قرار ندهید. از سفت بودن محل استقرار قفس اطمینان داشته باشید. عروس هلندی ها دوست ندارند قفس شان نزدیک سقف و یا چراغ های آویزان قرار بگیرد.

 

۵ . جفت زدن عروس هلندی نر و ماده

عروس هلندی نر و ماده را به قفسی که برای جفت گیری انتخاب و آماده کرده اید ببرید. بعد ازجفت زدن، آن ها را زیر نظر بگیرید . اگر عروس هلندی نر و ماده یکدیگر را نوازش کردند یعنی یگدیگر را پذیرفته اند. توجه داشته باشید جفت هایی وجود دارند که ماده به جفتش علاقه ای نشان نمی دهد. حتی ممکن است تا یکسال هم تخکم گذاری نکنند، شما در چنین مواقعی باید عروس هلندی نر دیگری را جایگزین آن جفت نر قرار دهید.

 

۶ . فراهم کردن محیط امن و مناسب

زمانی که محیط پرورش عروس هلندی امن و مناسب باشد، عروس هلندی  نر جهت بازرسی از لانه مورد نظر وارد لانه  می شود. با منقار خود به کف لانه ضربه می زند تا از مقاومت لانه مطمئن شود. لانه عروس برای تخم گذاری باید همیشه تمیز و خشک و بدون هر رطوبتی باشد. جنس لانه از چوب باشد بهتر است.  برای کف لانه از پوشال کولر و ماسه بادی استفاده نمائید. هرگز از پوشال های  چوب های معطر که از خود عطر و روغن ایجاد می کنند استفاده نکنید ، که موجب آسیب جنین درون تخم خواهد شد. کف لانه را با مقداری از پودر ضد شپشک و کنه به همراه پوشال در کف لانه بریزید. درب لانه برای نگاه کردن تخم ها بهتر است در اطراف و کناره های لانه و یا پشت لانه قرار گیرند و از قرار دادن درب لانه  در بالای  لانه خودداری کنید، که موجب استرس عروس هلندی شده و ممکن است  به تخم ها آسیب  برساند. خوب دوستان  بعد از اینکه محیط لانه مناسب و امن بود عروس هلندی نر و ماده  تصمیم به جفت گیری می کنند.

 

۷ . جفت خوردن عروس هلندی نر و ماده

بعد از گذشتن مراحل بالا عروس هلندی نر برای جفت گیری اقدام به سوار شدن بر روی عروس ماده می نماید. اگر جفت گیری صحیح انجام شده باشد عروس ماده پس از چند روز اولین تخم را خواهد گذاشت. عروس ماده تقریبا بین چهار تا شش تخم می گذارد. تعداد تخم ها در عروس هلندی متفاوت می باشد. شما می توانید بعد از گذشتن هفت روز با استفاده از نور چراغ قوه به آرامی به تخم ها نگاه کنید تا از نطفه دار بودن و جنین داخل تخم ها مطمئن شوید. بعد از گذشتن بیست و یک روز تا بیست و سه روز جوجه ها از تخم بیرون می آیند. زمانی که عروس هلندی نر و ماده اولین بار باشد که جفت گیری کرده باشند و تجربه ای تا به حال  نداشته باشند به دلیل استرس، تخم های نا بارور به وفور دیده می شود. اما نگران این موضوع نباشید در تخم گذاری بعدی عروس نر و ماده جفت گیری موفق تری خواهند داشت  و تخم ها بارور می شوند. زمانی که اولین تخم عروس هلندی گذاشته شد تاریخ گذاشتن تخم ها را روی کاغذ سفیدی یادداشت کنید و در کنار قفس قرار دهید. باید توجه داشته باشید بهترین سن جدا کردن جوجه عروس هلندی از والدینش برای تغذیه دستی از هفده روزگی می باشد. اگر شما زودتر از این سن اقدام به جدا کردن جوجه از پدر و مادرش شوید جوجه نمی تواند مصونیت های طبیعی را از پدر و مادرش کسب کند و مرگ میر جوجه ها بالا خواهد رفت. باکتری های مفیدی به نام لاکتوباسیل اسید و فیلوس  که از طریق غذای خورده شده در چینه دان عروس هلندی نر و ماده به دهان جوجه  انتقال می یابد ، برای سلامت دستگاه گوارش جوجه عروس هلندی نقش مهم و حیاتی را  دارد.

 

خدمات مشاوره تلفنی

شما دوستان می توانید در صورت نیاز به مشاوره فوری برای مراقبت و نگهداری پرندگانتان با شماره ۰۹۳۰۱۹۵۵۲۵۷ از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید. راهکارهای ما کاملا گیاهی و بدون مصرف داروهای شیمیایی می باشد. توجه فرمایید این مشاوره برای افرادی در نظر گرفته شده است که پرندگان آنان در وضعیت نابسامانی می باشد و نیاز به کمک فوری دارند و دسترسی به دامپزشکی برای آنان مقدور نیست، خواهشمندم در غیر این صورت با مطالعه پرسش و پاسخ های موجود در سایت و یا با مراجعه به دامپزشکی مشکلات پرندگانتان را حل نمایید.

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

برای شروع مشاوره موارد زیر را از طریق واتساپ ارسال نمایید

۱ – ارسال عکس پرنده (مانند عکس جناغ سینه، عکس فضله پرنده و…)

۲ – وضعیت تنفس پرنده

۳ – وضعیت فضله پرنده

۴ – وضعیت جسمی

۵ –  وضعیت اشتهای پرنده

۶ _ وضعیت جناغ سینه

۷ – توضیح کامل در مورد رژیم غذایی پرنده

۸ – توضیحات کامل در خصوص مشکلات مشهود

از شما عزیزان خواهشمندم فقط از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید متاسفانه به دلیل تماس های مستقیم فراوان قادر به پاسخگویی تلفنی نیستم.

 

جمع بندی و سخن آخر

در این مقاله به شما آموزش دادم در زمان  جفت گیری عروس هلندی ، از نر و ماده های مولد که دوساله می باشند را مورد انتخاب قراردهید. عروس های سالم و شاداب را خریداری کنید. به مدتی قفس ها را از یکدیگر جدا بگذارید که عروس ها یکدیگر را نبینند. بعد از این که عروس ها یکدیگر را صدا کردند. قفس عروس ها را به یکدیگر نزدیک کنید. عروس ها را در قفسی بزرگ باهم قرار دهید. رفتار آن ها را زیر نظر بگیرید که همدیگر را پذیرفته اند . در صورت پذیرفتن منتظر جفت زدن آن ها باشید.

امیدوارم شما پرورش دهنده عزیز شاهد تخم گذاری و تکثیر عروس هلندیتان باشید و این لحظات را تجربه کنید.

امیدوارم مقاله تولید مثل عروس هلندی برایتان مفید بوده باشد.

لطفا نظرات، سوالات و تجربیتان را برای ما زیر همین صفحه کامنت کنید.

کانال تلگرام

بازار خرید و فروش پرنده مسترت

درباره‌ی علیرضا دانش فر

دنیای کارآفرینی تنها رویاییست که اون رو عاشقانه دنبال می کنم. زمانی که تصمیم گرفتم سری به صنعت پرورش بزنم به هیچ وجه فکر نمی کردم این حوزه اینقدر بزرگ، جذاب و چالش برانگیز باشه. در حال حاضر معتقدم تا چند وقت دیگه صنعت پرورش در ایران متحول و کارآفرینان زیادی در این صنعت تولیدات و محصولاتشون رو جهانی خواهند کرد.

324 نظر

 1. سلام. خسته نباشیدمسترپت . ممنون از مقاله های عالیتون

  • علیرضا دانش فر

   سلام جناب رستمی عزیز

   ممنون از همراهیتون… امیداوارم بتونید از دنیای پرندگان کمال لذت رو ببرید…

   • سلام یه مشکلی ت جفت خوردن عروس برام پیش اومده من یه نره داشتم که از جوجگی دست خودم بوده و رامه رامه سوت زدنش و صحبت کردنش بیش از حد شده بود پرس جو کردم گفتن که نشانه مست بودنشه یه یک ماهی میشه براش یه ماده مست مست که بخاطر مست بودنش تخم مستی گذاشته براش گرفتم از هم نوع و رنگ خودش اما متاسفانه نرم اجازه نمیده ماده بره سمتش اگه امکانش هست یه راهنمایی مفید بدید بهم برا جفت گیریشون خیلی پرس جو کردم اما جوابی نگرفتم ممنون.

  • سلام. بسیار سپاسگذارم

   • سلام و خسته نباشید از اینکه به این کار مبادرت کردید و تعداد زیادی از علاقمندان به عروس هلندی را با دانش و راهکار راهنمایی میفرمایید ممنون من دو تا عروس هلندی دارم که پس از یدو روز جدا بودن از هم الان تقریبا به هم اخت گرفته اند علتش هم این است که هر وقت عروس هلندی ماده را دستم میگیرم عروس هلندی نر فوری میاد پیشش و با هم هم گاهی اوقات نجوا میکنند و یه لونه براشون تهیه کردم که هردو میروند داخل ان و نمیدونم تو ان لونه ایا کار های لازم را انجام خوانهد داد جهت بچه دار شدن چه مدت طول میکشه که اینا تخم گذاری کنند و ایا با توجه به حرفام اینا با هم اخت شدن با تشکر و دعای بسیار برای شما لطف میکنید جواب من را بدهید

    • کیوان مرداد ۱۲, ۱۳۹۸ در ۸:۳۳ ق.ظ
     سلام و خسته نباشید از اینکه به این کار مبادرت کردید و تعداد زیادی از علاقمندان به عروس هلندی را با دانش و راهکار راهنمایی میفرمایید ممنون من دو تا عروس هلندی دارم که پس از یدو روز جدا بودن از هم الان تقریبا به هم اخت گرفته اند علتش هم این است که هر وقت عروس هلندی ماده را دستم میگیرم عروس هلندی نر فوری میاد پیشش و با هم هم گاهی اوقات نجوا میکنند و یه لونه براشون تهیه کردم که هردو میروند داخل ان و نمیدونم تو ان لونه ایا کار های لازم را انجام خوانهد داد جهت بچه دار شدن چه مدت طول میکشه که اینا تخم گذاری کنند و ایا با توجه به حرفام اینا با هم اخت شدن با تشکر و دعای بسیار برای شما لطف میکنید جواب من را بدهید{لطف کنید جواب سوال بالا را بدهید با تشکر

 2. با عرض سلام به تیم مسترپت. من با خواندن مقاله های شما تصمیم گرفتم سالن پرورش عروس هلندی راه اندازی کنم می خواستم ببینم کلاس های آموزشی بهتر استفاده کنم یا خواندن کتاب ها در این زمینه کافی است؟

  • با سلام . در زمینه پرورش پرندگان زینتی از هر چه تجربیات و آموزش ها بیشتر استفاده کنید به نفع خودتان می باشد.

   • با سلام و وقت بخیر بنده یه یکماهی هست که یک جفت عروس خریداری کردم عروس ماده لوتینو نر طوسی الان نزدیک به یک هفته هست که عروس نر تو کپ رفته همش یکجا کز کرده و کم خوراک هست پیش دکتر بردم یک انتی بیوتیک داد که سعی کردم تو این یکهفته بدم بهش ولی هیچ تغییری نکرد لطفا کمکم کنید البته هفته ۳ مرتبه یک قطره ویتامین هم تو اب میریختم با تشکر

 3. سلام. می خواستم بدونم جوجه عروس تا چند روزه پر ور بال هاش در می آید؟

 4. سلام بسیییییار عالی بود. موفق باشید.

 5. با عرض سلام به تیم مسترپت. من تا به حال به پرندگان علاقه خاصی نداشتم یعنی چیزی از نگهداری آنها نمیدانستم تا اینکه با سایت شما آشنا شدم وهمیشه سایت شما و مقاله هاتون دنبال میکنم. الانم چند تا عروس خریدم خیلی دوستشون دارم.ممنون از سایت خوبتون و آموزش هاتون

 6. سلام. میشه یه مقاله در مورد بیماریهای عروس هلندی بگید؟ این مقاله عالی بود.

 7. سلام. در مورد آموزش سخن گویی عروس هلندی مقاله بنویسید.ممنون از مقاله خوبتون

  • سلام آرش جان. باشه چشم حتما درمورد سخنگویی عروس هلندی در آینده ای نزدیک صحبت خواهیم کرد.

   ممنون از شما بابت حضور گرمتان. امیدوارم همیشه هم حال خودتون و هم حال عروس هلندی تون عالی باشه…

 8. با سلام و خسته نباشید. آیا میشود عروس هلندی هشت ماه را جفت زد؟

  • سلام. با جفت زدن عروس هشت ماه فقط با تخم های بدون نطفه روبرو می شوید. عروس ها باید بالغ باشند.

   • سلام قبل بالغ شدن اگه دوتا عروس با هم مشکل نداشته باشم میتونن تو ی قفس باشن؟
    عروس هایی ک دوماه با هم اختلاف دارند میتونن جفت شن؟

 9. سلام و خسته نباشيد به تيم مسترپت.سايتتون عاليه…هر چي رو احتياج داشتم،اينجا پيدا كردم…آرزومند موفقيت روز افزون شما

 10. سلام،من الان دو روز میشه که یه عروس هلندی گرفتم٬ولی خوب غذا نمیخوره و کز هست. ممنون میشم راهنمایی کنین.

  • سلام. جابجایی درمحل سکونت عروس باعث کم اشتهایی شده .بر عروس هلندی استرس وارد نکنید تا به محیط شما عادت کند‌. لطفا نشانه های دیگر را در نظر بگیرید تا بدانید از قبل بیمار نبوده.

 11. سلام. من یه عروس هلندی ماده دارم بدون اینکه نر داشته باشه تخم گذاشته. می خواستم ببینم مریض شده ؟ چه مشکلی براش پیش اومده؟ لطفا کمکم کنید.

  • سلام. نه مشکلی نداره. عروس هلندی شما آماده جفت زنی هست و از روی مستی و آمادگی تخم گذاشته ٬ باید جفت نر برایش انتخاب کنید.

 12. من یه جوجه عروس چند‌ماهه دارم که عطسه می کنه بیمارشده ؟ممنون ازسایتتون

 13. سلام‌خسته نباشید. عروس هلندی دارم ۳سالشه یکی از‌چشماش می بنده از‌چشماش یه مایع آب میاد یعنی داره کور میشه‌ خوب میشه٬چکار‌کنم؟

  • سلام. این قی هست از چشماش میاد . چشمای عروس شما عفونت کرده باید از آنتی بیوتیک طبق نظر دامپزشک استفاده کنید.

 14. سلام. من یه جفت عروس هلندی دارم که تخم گذاستن. اولش ماده قبل از تخم‌گذاری مدفوش کم بود ولی الان نمیدونم چند برابر شده نمیدونم مشکلش چیه؟یعنی مریض شده؟

  • این امر طبیعی است. به خاطر اینکه عروس تخم‌‌هایش آسیب نبیند فضله نمی کند و خود را نگه می دارد. و بعد از بلند شدن روی تخم یکجا فضله میکند.

 15. سلام خسته نباشید مطالب مفیدی بود چند روز عروس هام جفت گیری میکنن و یه کم میرن تو لونه ولی تخم نمیزارن
  دوران جفت گیری تا تخم گذاری معمولا چند روزه؟
  من فکر میکردم دارن لونه گرم میکنن ولی نه متاسفانه
  دفعه قبل هم تخم های بدون نطفه بود یه ماه خوابیدن روشون بعد با مدفوع کردن تو لونه جداشون کردم
  ممنون

  • علیرضا دانش فر

   سلام ممنون مهدی جان… معمولا بعد از اولین جفت‌گیری دوهفته تا بیست روز طول می کشد که عروس ها اولین تخم را بگذارند. اگر عروسهای شما بالغ باشند و دفعه قبل اولین بارشان است جفت گیری و تخم گذاری کردن تخم ها بر اثر استرس بی نطفه می شوند. اما در دفعات بعد جفت گیری موفق تر و تخم‌ها بارور می شوند.

 16. باسلام /ممنون از سایت بسیار عالی شما/ یه سوال داشتم خدمت استاد عزیز/دوتا عروس گرفتم یه هفته \یش .فروشنده فیل جفت گیری بهم نشان دادبعد از اوردن بخانه چند رو.ز بعد قفس را عوض کردم بعد از دو روز جفت گیری کردن.ماده همیشه نر را نوازش میکنه اما نر علاقه ی زیادی نشان نمیده.الان ده روز از جفت گیری میگذره اما حتی وارد لانه هم نمیشون/تقریبا هرالان چند روز ه روزی یکبار باهم جفت گیری میکنند /بیشتر شبها نر ابراز علاقه دارد به جنس ماده .اگر ممکنه راهنمایی بفرمایید .ممنون میشم

  • سلام. ممنون از محبتت شهرام جان. همین که عروس نر به ماده درخواست و اجازه نوازش می دهد نشانه علاقه عروس نر به عروس ماده می باشد. اگر یک هفته از خرید عروسها می گذرد و جفت گیری کردند عجله ای نکنید به مدت ۱۴تا بیست روز طول می کشد تخم گذاشته شود. درست جفت گیری صورت گرفته ولی ممکن جفت گیری صحیح و درست انجام نشده باشد. در تخم گذاری عروس ها باید صبور بود. موفق باشید.

 17. سلام چرا نباید به تخمهای عروس نگاه کرد

 18. سلام.عروس ماده م دستیه خودم بزرگش کردم الان حدودا ۳سالشه نر رو خریدم حدودا۲ سالست.قبل اینکه نر بیارم عروسم تخم میکرد الان بعد ۱سال که نر رو اوردم باز هم تخم میزاره هر ماه ۶تا یا۴ تا میزاره و با نر باهم روی اونا میشینن باهم خیلی خوبن ولی من تاحالا جفت گیریشون رو ندیدم در ضمن جوجه هم نشده تا الان،یکی دوبار دیدم فقط سر همو میخوارونن.به نظر شما چطور بفهمم مشکل چیه؟! ممنونم

  • علیرضا دانش فر

   سلام. از نر بودن عروس هلندیتون مطمئن شوید ممکن هر دو ماده باشند.از آماده بودن عروس هلندی نر و ماده مطمئن شوید. وقتی مطمئن شدید عروس هلندیتون نر و ماده اند هر دو را جدا کنید از نظر تغذیه ای بهشون برسید و بعد آمادگی کامل عروس هلندی نر و ماده را جفت بزنید.

 19. سلام خسته نباشید من جفت عروس هلندی دارم جفت گیری کامل انجام نمیدن و تخم بدون نطفه اس … کاری هست که بشه براشون انجام داد تا جوجه بدن؟

 20. باعرض سلام خدمت شما دوست گرامی
  من یک عروس هلندی ماده تنها دارم که تابه حال هیج عروس نری به سمت او نیامده اما امروز تخم گذاشته می خواستم ببینم تخمش جوجه میشه یا نه تا زه هنوز یک سالشم نیست
  من باید چیکار کنم
  لطفا سریع پاسخ بدین

  • علیرضا دانش فر

   سلام حسام جان.
   عروس هلندی شما از روی مستی و آمادگی تخم گذاشته. این یه موضوع طبیعی نگران نباش. بنابراین تخم عروس هلندی شما بی نطفه است و جوجه نخواهد شد.

 21. سلام.وقتتون بخیر.من یه عروس نر دارم.حدود یکسالشه،حرف میزنه،شیطونی میکنه،چند روز پیش بردم دامپزشکی گفتن علائمی که نشون میده برای اینه که جفت میخواد.اگه براش جفت بگیرم زبونش بسته میشه؟!یعنی دیگه حرف نمیزنه؟!

  • علیرضا دانش فر

   سلام. وقتی عروس هلندی رو جفت می زنید خصوصیات اخلاقیش مثل سابق نیست. برای حمایت و امنیت عروس هلندی ماده بد اخلاق میشه. دیگه مثل سابق حرف نمی زنه. کم حرف میشه و ممکن از حرف زدنم بیفته.

 22. سلام من یک جفت عروس هلندی دارم که دو بار تخم کردن و هربار دوتا تخم که هر سری فقط یکی از تخم ها باز شده، علتش چیه کم تخم میکنند وچرا فقط یکی باز میکنن؟ ممنون

  • علی رضا دانش فر

   سلام ایمان جان . از نظر تغذیه عروس هلندی تون رو باید تقویت کنید. دادن بادام رنده شده به نطفه دار بودن تخم کمک می کند. تخمی که جوجه نمیشه بی نطفه است یا به علت ضعیف بودن نطفه در روزهای اول جنین در تخم می میرد. خیلی از اوقات عروس هلندی ها که چند تا تخم میزارن یکی دو تا از تخم‌ها بی نطفه هستن.

 23. سلام
  وقت بخیر
  جوجه عروس های من به دنیا آمده اند ( ۴تا ) هر چند وقت ، باید زیرشان را تمیز کنم؟
  داخل لانه آنها را با خاک اره پر کرده ام

  • علی رضا دانشفر

   سلام. ممنون مسعود جان. تبریک میگم. بهتر روی خاک اره حوله یا دستمال روشن تمیز بیندازی و پس از کثیف شدن دستمال را تعویض کنی.

 24. سلام من عروس هلندی نرم دارم ک تقریبا ۳ سال هست و تازگی براش یک جفت ماده انتخاب کردم ولی انها به هم هیچ علاقه ای نشان نمیدهد ماده بسیار ارام است راهکار شما برای علاقه مند کردن انها به هم چیست ؟من خیلی نگرانم ک نتوانند جفت شوند😔

  • علیرضا دانش فر

   سلام رزیتا خانم

   عروس هلندی تازه خریداری شده را جفت نمی زنند

   مراحل داره تا به هم علاقه‌مند شن

   در همین مقاله ذکر شده لطفا مطالعه و عمل بفرمایید…

 25. سلام ،وقتون بخیر ،من ی عروس هلندی ماده دو ساله دارم که حدود یکسال هست هر ماه تخم میزاره و بسیار هم اهلی هست .یک هفته پیش یک عروس نر خریدم و از ابتدا این دو رو باهم گذاشتم هیچ عکس العملی به هم نشون نمیدن چکار کنم که جفت بشن ،

 26. سلام وقت بخیر ،من یک عروس هلندی ماده دوساله و کاملا اهلی دارم که حدود یک سال هر ماه تخم میزاره .یک هفته پیش عروس نر خریدم و اطلاع نداشتم از اول این دو رو یاهم در یک قفس گذاشتم وهیچ عکس العملی به هم نشون نمیدن .برای جفت شدن باید چکار کنم

 27. سلام داداش
  برای جفت زدن اینکه میگن یه طرف باید وحشی باشه که تخمش نطفه دار شه درسته؟یانه اگه هم نر هم ماده رام باشن فرقی نداره برا جفت گیری؟

 28. سلام‌ من‌ یک‌ عروس‌ هلندی نر‌ هشت‌ ماهه‌ دارم‌ می‌شه‌ جفتش‌ زد؟

 29. سلام‌ من‌ یک‌ عروس‌ هلندی نر هشت‌ ماهه‌ دارم‌، می‌شه‌ جفتش‌ زد؟؟ یا نه؟؟

 30. سلام‌ ببخشید من‌ یک‌ سوال‌ داشتم‌ می‌شه‌ بگید سن‌ جفت‌ زدن‌ عروس‌ هلندی‌ چندهست؟ باتشکر از سایت‌ خوبتون

 31. سلام من عروس هلندی نر ماده دارم, نره خودشو واسه ماده میکشه, ماده هم وقتی تو قفس باشه و اون بیرون باشه, نوک میزنن تو دهان هم ولی بیرون باشن باهم, ماده زیاد علاقه نشون نمیده, ولی به ادما بیشتر علاقه نشون میده, وقتی میزارمش رو سینم, سرشو بالا میگیره, دمش هم همینطور,و صدای نازک درمیاره, خواستم ببینم کمکم کنید

 32. علیرضا دانش فر

  سلام آرش جان.
  عروس هلندی ماده به شما علاقه داره و جفت خود را شما میداند . متاسفانه ممکن یکی از مشکلات عروس هلندی رام و دستی این مورد باشه. برای حل این مسئله عروس هلندی ماده و نر رو از قفس بیرون نیار تا ماده به عروس هلندی نر عادت کنه. دستی بهش غذا نده و غذاشو در ظرف بریز.

 33. سلام وقت بخیر
  من یه نر و ماده عروش هلندی دارم که گاهی با هم دعوا میکنن و تو سر و کله هم میزنن
  اینا با هم جفت نمیشن؟ نمیدونم باید چیکار کنم میشه راهنمایی کنید

  • علیرضا دانش فر

   سلام ناصر جان. طبق مقاله جفت گیری عروس هلندی در مسترپت عمل کن. وجود دعوا بین عروس هلندی امری عادی ایست شما کاری بهشون نداشته باش. از نر و ماده بودن عروس هلندی مطمئن شو ممکن یه جفت عروس هلندی نر جفت زده باشی. برای جفت گیری عروس هلندی ممکنه ماهها نیاز به صبر کردن باشه.

 34. سلام، من عروس هلندی ماده و نر دارم که با هم جفت شدن، موقعی که میخاستن جفت گیری کنن اول رفتن توی لونه و بعد از بررسی لونه با هم جفت گیری کردن، چند باری داخل لونه رفتن اما بعدا دیگه داخل لونه نشدن، جفت گیری دارن اما ماده تخم نذاشته تا حالا، جدیدا نر بی قرار شده و خیلی جیغ میزنه، جفت گیریشون کم شده، نگفته نمونه که بخاطر سرما مجبوز شدیم قفس رو توی راهروی پذیرایی بزاریم تا گرم بشه و در ورودی پشت لونه قرار داره، ممنون میشم راهنمایی کنین ک علت اینکه وارد لونه نمیشن چیه و اینکه چرا نر جیغ میکشه؟ ضمنا ماده لوتینو هستش و پرهای زیر بالهاش خالیه و از اول رنگ مدفوعش زرد مانند بود، ایا طبیعیه؟

  • علیرضا دانش فر

   سلام فاطمه خانم

   به خاطر جابجایی قفس و لانه این مشکل پیش اومده. رنگ فضله با توجه به غذایی که بهش میدی در نظر بگیر اگر مربوط به غذا نبود مشکل کبد است.

   • الان دو ماهی میشه که توی این قفس هستند، چند باری توی لونه برای تخم گذاری رفتن اما انگار لونه رو نپسندیدن یا احساس امنیت نکردن دیگه نرفتن توی لونه، غذا هم بیشتر ارزن میخورن، گاهی هم سبزیجات، اگر کبد باشه چیکار باید کرد؟

 35. سلام
  من یک عروس نر دستی داشتم بعد براش یک دونه ماده خریدم روزای اول خیلی دعوا میکردن بعد خوب شدن تا حالا سه بار تخم گذاشتن که سه بار هر پنج تا تخم خالی بودن رفتم براشون یه قطره گرفتم اون طرف گفت که تقویت نطفس بهشون دادم الان دو ماهه که دیگه تخم نزاشته لونه شونم برداشتم دیگه.اما تا حالا قفسشونو دور نکردم.جفت گریری عروس هلندی فصل مشخصی نداره؟جدیدن پشت گردن نر داره پر می‌ریزه مشکلی ندارد به نظر شما؟؟

  • علیرضا دانش فر

   سلام امید جان.‌ عروس هلندی شما بایستی بالغ شده باشن تا تخم‌ نطفه دار شه. در فصل تابستان‌ جفت گیری صورت نمی‌گیره و زمان استراحت عروس هلندی ایست. اگر عروس هلندیتون از نظر تغذیه ای مشکلی نداره الان داره پرریزی میکنه.

 36. با سلام و خسته نباشید، راهنمایی میخواستم اگه امکانش هست. یه لوتینو نر دارم که هفت ماهه هست و فقط واس غذا میره تو قفس و معمولا همش بیرونه. این میدونی شدیدا مست و آماده جفت هستش و یه وقتایی نزدیک یه گلدون داریم میشه و عکس خودشو میبینه، دیگه بال باز میکنه و میخونه و اصلا نمیشه دست نزدیکش برد که حالت تحاجمی میگیره و نوک میزنه، این ادامه داره تا وقتی خودش خسته بشه و بیاد رو دستم یا شونم بشینه. با توجه به سن کمش میدونم که نمیشه جفت گیری کنه اما خیلی دلم واسش میسوزه، میخوام ببینم با توجه به اینکه جوجه گرفتن اصلا و ابدا واسم مهم نیست و اصلا نمیخوام جوجه بگیرم، آیا میتونم واسش یه جفت بگیرم فقط واس اینکه تنها نباشه؟؟؟؟؟ خواهش راهنمایی بفرمائید چون واقعا نمیدونم چیکار کنم.

  • علیرضا دانش فر

   سلام شاهین جان. ممنون

   با توجه به اینکه عروس هلندی شما جوان هست و جوجه گرفتن براتون فعلا مهم نیست، آره می تونی واسش یه جفت بگیری، ولی جفتشو همون موقع کنارش ننداز.

 37. سلام استاد عزیز اولا بسیار سپاسگذارم وقدر دان که با حوصله وبدون خساست در دادن اطلاعات به همه سوالها پاسخ میدید
  دوما بازهم ممنونم از سایت خوبتون اطلاعات بسیار بدرد بخور وعامیانه می باشد
  سوم اینکه برقرار وپیروز باشید

  • علیرضا دانش فر

   سلام کوروش عزیز

   بسیار سپاسگزارم از حضور گرمت…

   تا اونجایی که توان و دانش داشته باشیم حتما محتوای کاربردی در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد و این کار رو وظیفه خودمون میدونیم…

   انشاالله شاهد روز افزون دانش و درآمد شما جوانان و خانواده ها در این اوضاع اقتصادی باشیم…

   آروزی تن درستی و شادابی رو هم برای شما جناب کوروش عزیز و هم برای پرنده هاتون دارم… انشاالله

 38. باسلام /خدمت شما استاد گرامی/بنده بیش تر از یکماهه یک جفت عروس نروماده از یه بنده خدایی گرفتم .از همان روز اول که اوردمشان خانه خودم هرروز جفت گیری میکنن .بعضی روزها هم بیشتر از دوبار/الان باوجود اینکه بیشتر از یکماهه از جفت گیری های مداوم میگزرد هنوز تخم گذاری نکردن….ده روز پیش بنابر گفته کسی جابجاش کردم ولی باز خبری نشده.البته هربار ماده نر را ترغیب به جفت گیری میکند/الان هم که جاشون راعوض کردم که رفت وامد کمتری روش باشه دیگه جفت گیری انها راندیدم///از همان روزاول عروس ماده مقدار کمی پر ریزی داشت ودارد.لطفا در صورت امکان راهنمایی بفرماییدو یا اگر داروی خاصی هست ..بفرمایید تا تهیه کنم/ممنون که وقت گرامی تون را گذاشتید وموفق وموید باشید//شهرام کوچیک شما

  • سلام‌ شهرام جان. بزرگوارید. سپاسگذارم از لطفتون. آقا شهرام با توجه به اینکه عروس هلندی ماده یک ماه جفت گیری کرده ولی تخمی نزاشته احتمال اینکه هر دو عروس هلندیتون نر باشن زیاد. یا عروس هلندی نر شما اگر صادراتی باشه احتمال عقیم بودن اون وجود داره.

 39. با سلام من یه عروس هلندی نر سه ساله دارم براش یه جفت خریدم بلافاصله جفت خوردند و جفتگیری کردن بیشتر اوقات تو لونه هستن و مدام جفتگیری میکنن اما تازگیا ماده نمیزاره نرم جفتگیری کنه و میندازش پایین الان نزدیک پنج ماهه خبری از تخم نیس

  • سلام محمد جان

   عروس هلندی شما هر دو نر هستن. یا اگر عروس هلندی نر شما صادراتی باشه احتمال عقیم بودن وجود داره. وقتی عروس هلندی هر دو نر یا هر دو ماده باشن جفتگیری خواهند کرد و هر کدام نقش دیگری را بازی خواهند کرد. مثلا اگر هر دو عروس هلندی نر باشن یکی نقش ماده بازی خواهد کرد تا جفت گیری کنن. و اگر عروس هلندی هر دو نر باشن هیچ گاه تخم نخواهند گذاشت. اگر عروس هلندی یکی نر و یکی ماده باشه و هیچ گاه تخم نزارند احتمالا نر عقیم است.

 40. سلام خسته نباشید ما دوتا عروس هلندی رواومدیم جفت کنیم اینا یک بارجفت گیری کردن ولی بچه رفته بود بالاسرشون اینا ترسیدن افتادن از رو چوب پایین ازاون به بعد هم دیگه تاالان جفت گیری نکردن ایا ممکنه اینا دیگه جفت گیری نکنن؟

  • سلام‌ آقا‌ متین. عروس هلندیتون فکر کردن از بالا بهشون حمله شده و احساس امنیت برای تخم گذاری نمی کنن فکر میکنن جون جوجه هاشون به خطر می افته. باید محیط امن براشون فراهم‌ کنی بهشون فرصت بدین تا احساس امنیت کنن و وقتی عروس هلندیتون خیالشون راحت شد محیط امن اقدام به جفت گیری می کنن.

 41. سلام و خسته نیاشد.ببخشید از کجا بفهمم که عروسام بالغ هستن یا نه؟
  من تکی تکی گرفتمشون ماده وحشی نر دستی الان ۴ ماهی هست که پیش همن ولی هنوز خیلی نزدیک هم میشن همو میزنن ولی گاهی اوقات سرشون خم میکنن به هم میچسبونن ایا اینا جفت شدن یا زوده هنوز

  • سلام آرمین جان دوست گرامی

   از سن‌ عروس هلندی تون میتونی بفهمی بالغ شدن یا نه. دو سالگی به بلوغ کامل جنسی می رسن. یکی از نشونه‌های جفت شدن عروس هلندی تون اینه که جفت گیری کنن.

 42. سلام وقت به خیر
  من یک هفته پیش یه جفت عروس لوتینو سفید گرفتم . سه تا تخم هم گذاشته بودند . صاحب قبلیش گفت که قبلا جوجه دادن .
  از وقتی خریدم یه تخم دیگه هم گذاشتن بعدش مدام یکشون روی تخم می خوابه . خیلی ساکتن . یکیشون که روی تخم نیست بیشتر بیرون قفسه هی درحال استراحته چشماشو می بنده .و می خوابه
  البته بعد از یک روز که خونه نبودم اومدم دیدم یکی از بالاش یک کمی از بدنش فاصله گرفته وقتی خودشو می خواد تکون بده اون بال رو تکون نمیده . غذا هم نمی خوره فقط ارزن و تخمه و تخم مرغ لطفا راهنمایی کنید ممنون

 43. سلام علی جون

  با‌ چنین مواردی که گفتین عروس هلندی شما بیمار شده و سریعا برای درمان باید اقدام کنی. تغذیه به طور دائم تخم مرغ و تخمه کاملا اشتباه هست و کبد عروس هلندی رو چرب خواهد کرد و کبد پرنده وقتی درگیر بیماری شه مشکلات زیادی رو به وجود میاره. آقا علی شما قبل از نگهداری عروس هلندی به این قیمتی که می تونه با زاد و ولدش آینده خوبی تضمین کنه باید آموزش و مطالعه کافی رو داشته باشی تا عروس هلندی به این زودی و هرگز دچار بیماری نشه.

 44. علاعم دیگری هست برای جفت بودنش؟؟؟

  • تاج عروس هلندی نر و ماده بلند تر از حالت قبل میشه. عروس هلندی نر چند بار در روز آواز می خونه و عروس هلندی ماده صدای کوتاهی در میاره. عروس هلندی نر در هنگام آمادگی کامل رنگ نوکش تیره خواهد شد.

 45. قلى نيا هستم
  سلام اقاى دانش فر خسته نباشين من از شما سوالى دارم ممنون ميشم پاسخگو باشين قبلا من به شما گفتم كه دو عروس نر دارم و يك ماده شما گفتين كه نر تنها رو از اونها جدا كنم و عروس نر و ماده را جدا كنم تا همديگه رو نبينن ولى من رفتم يه ماده ديگه خريدم شدن چهار تا ماده هارو تو يه قفس گذاشتم نر هارو جدا جدا تو يه اتاق و بينشون مقوا گذاشتم تا همديگه رو نبينن طبق نوشته مقالتون كم مونده دو هفتشون تموم شه من ٤تاشونم تو يه قفس بزارم ؟ يا خودم دوتا دوتا تو قفس بزارم چه راه حلى پيشنهاد ميكنين

  • سلام جناب قلی نیا. زنده باشین

   می تونین جفت ها رو خودتون انتخاب کنید و در قفس بیندازید بعد یه هفته لانه را در قفسشان بگذاری.

 46. ممنون از لطفتان

 47. سلام من یه عروس هلندی ماده داشتم و دارم امروز واسش یه دونه نر خریدم موقع خریدن عروس نر به از خودش تمایل و علاقه نشون داد و صدا میکرد که به ماده نزدیک بشه فروشنده گفت بدرد هم میخورن بنداز کنار هم کنار میان . از وقتی که اینکارو کردم ماده من که هر دیقه سوت میزد کلا ساکت شده و نر سوت میزنه حتی وقتی ماده رو میارم بیرون نر جیغ و داد میکنه دلیل ساکت شدن ماده من چیه

 48. سلام

  طوطی عروس هامو میتونم با نی لقاح مصنوعی بارور کنم؟؟

 49. سلام بر همه عزیزان ممنون از سایت خوبتون
  علیرضا جان یه سوال دارم
  عروس هلندی هام چند وقته با هم هستند و مدارم جفت گیری میکنند چند وقت پیش ماده که لوتینو هست بدلیل کمبود کلسیم تخم داخل شکمش پوسته تشکیل نشده بود که بردم دامپزشک بهش قطره داد و گفت به مدت یکهفته بهش کلسیم هم بده اینکارو کردم سه روز بعد تخم از شکمش اومد بیرون بعد از چند روز هم قفسشون رو بزرگ کردم هم لونه جدید براشون گذاشتم و با قطره کلسیم و اب عسل و مولتی ویتامین تقویتشون کردم البته تخم مرغ اب پز و گندم اب پز شده هم بهشون میدم دانه خشکشون هم هفت تخم و شاهدانه کافیشه ارزن و تخم افتابگردان هست
  یک هفته ای هست هر روز کلسیم و قطره مولتی ویتامین و اب عسل بهشون میدم و چند روزه که مدام روزی یکی دوربار باهم جفتگیری میکنند با هم داخل لونه میرن و اینکه خود ماده هم بیشتر اوقات تو روز داخل لونه میره یا کف لونه میخوابه یا اینکه روی ورودی لونه میشینه منتها هنوز اثری از تخم گذاری نیست
  اصلا ممکنه این عروس ماده تو تخم گذاشتن مشکل داشته باشه یا اینکه من جایی دارم اشتباه میکنم
  ممنون میشم کامل بهم توضیح بدید

 50. سلام من یه حفت عروس هلندی دارم هفت تخم گذاشته ولی من لانه و مکانش رو عوض کردم نر گاهگداری میره لانه رو بررسی میکنه ولی ماده داخل لونه جدید نمیشه بره رو تخما بخوابه راهنمایی لطفا با تشکر فراوان

  • سلام آقا‌ مهدی

   وقتی عروس هلندی لونش آماده میکنه و تخم میزاره، نبایستی قفس و لونش جابجا شه. الانم قفس به جای قبل و شرایط قبل برگردون‌ شاید رو تخم‌ ها خوابیدن.

 51. سلام ممنون از مقاله خوبتون.من یه جفت عروس دارم که دو روزه جفت گیری کردن ودر طول این دوروز خودم به شخصه ۵بار جفتگیریشون دیدم.برای اینکه تخم های بهتری بزارن و جوجه های بهتری بتونم بگیرم چه تغذیه ای پیشنهاد میکنیم؟؟؟معمولا بعده جفت گیری چندروز طول میکشه تا تخم بزارن؟؟
  ممنون از سایت خوبتون

  • سلام‌ دوست عزیز. ممنون از لطفتون

   برای تغذیه عروس هلندی مقاله تغذیه عروس هلندی در مسترپت را مطالعه کنید. بعد از اولین جفت‌گیری ۱۵ الی ۲۰ روز طول میکشه عروس هلندی اولین تخمو بزاره.

 52. باسلام /ممنون از سایت بسیار عالی شما/ یه سوال داشتم خدمت استاد عزیز/من یک جفت از عروس هام جوجه در میارن ولی بزرگ نمی کنند ناخن وبال جوجه هارو گاز میگیرن و جوجشونو تلف میکنند می خواستم بدونم چه مشکلی دلرند

  • سلام‌ وحید جان. ممنون از محبتت

   اصولا عروس هلندی ها والدین خوبی هستن. اگر بدن جوجه عروس ها زخمی باشه ممکن ناخن عروس هلندیتون بلند باشه و به جوجه ها صدمه میزنه. اگر ناخن عروس هلندیتون بلند باید مقداری کم کوتاه شه و مواظب باش رگ ناخن قطع نشه پس مراقب این مسئله حتما باش. در غیر این صورت والدین خوبی نیستن.

 53. سلام و ممنون از مطالب مفیدتون.
  من یک عروس هلندی ماده دارم وقتی حدودن به سن یکسالگی رسید و آواز مداوم سرمیداد به من گفتن که وقت جفتگیریشه. بعد از مدتی براش جفت نر دوساله خریدیم (وقتی از مغازه خریدیم داشت با ماده های دیگه بازی میکرد ولی زیاد بازیگوش نبود درصورتی که عروس هلندی ماده ما خیلی بازیگوشه). روز اول که اوردیم نیمساعت کنار هم گذاشتیم که عروس ماده ما برای نر قلمرو خودشو تعیین میکرد و نمیذاشت به چیزی دست بزنه.
  دوباره فردا یکساعتی نزدیک همدیگه گذاشتیم یه مقدار با هم کنار اومدنولی بعد شنیدیم که نباید اصلا کنار هم میذاشتیم. از همون موقع به بعد اصلا کنار هم نذاشتیمشون. هرچند که نر خیلی اروم و بی صدا بود بعد دو هفته یواش یواش یکصداهایی از خودش در میورد تو این مدت عروس ماده چندین تخم کاذب گذاشت. تو این مدت یعنی حدودن یکماه و نیم از خریدن عروس نر این دوتا فقط هر ازگاهی با هم صحبت میکنن و عروس ماده خیلی خیلی کم جوابش رو میده؟
  الان موندیم که باید چیکار کنیم؟

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ. ﻣﻤﻨﻮﻥ ﻣﻬﺸﻴﺪ ﺧﺎﻧﻢ. اﮔﺮ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻳﺘﻮﻥ ﺑﻪ ﺻﺪاﻱ ﻳﻜﺪﻳﮕﺮ ﻭاﻛﻨﺶ ﻧﺸﺎﻥ ﻣﻲ ﺩﻫﻨﺪ و ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﻧﺮ ﺁﻭاﺯ ﻣﻲ ﺧﻮﻧﻪ و ﻣﺴﺖ ﺷﺪﻩ اﻭﻧﺎ ﺭﻭ ﺟﻔﺖ ﺑﺰﻥ. ﺩﺭ ﻏﻴﺮ اﻳﻦ ﺻﻮﺭﺕ ﺑﺎﻳﺪ ﻣﺪﺗﻲ ﺻﺒﺮ ﻛﺮﺩ و ﺑﻌﺪ ﺟﻔﺘﺸﻮﻥ ﺯﺩ.

   • سلام ممنون از پاسختون.
    خیلی خیلی کم عروس ماده پاسخ میده از هر صدتا یه دونه. وقتی عروس نر سه چار دقه مدام پشت سر هم میخونه در دفعات مختلف عروس ماده یبارشو اونم یه ثانیه یه حیغ میزنه. همین.

   • ممنون از پاسخگوییتون.
    بهم واکنش خاصی نمیدن. عروس تر روزی دو بار بمدت ۳.۴ دقیقه اواز میخونه ولی عروس ماده فقط یه ثانیه یه جیغ میزنه. همین و بس

 54. سلامى دوباره آقاى دانش فر سايتون مستدام
  آقاى دانش فر سوالى داشتم اين عروس ها عادت دارن بعد از لانه گذارى نر ماده رو بزنه ؟ نر من بعد لانه گذارى رفت داخل لانه خوند و بعد بيرون امد و ماده رو دنبال كرد و زد !چ راه حلى پيشنهاد ميكنيد ؟

  • سلام مجدد خدمت جناب قلی نیا. کاری به عروس هلندیتون نداشته باش حتی ممکن عروس هلندی نر نزاره ماده به داخل لونه بره شما در مشاجراتشون کاری نداشته باش خودشون با هم کنار میان.

 55. سلام جناب میخاستم بدونم اگه من بخام یه جفت عروس هلندی که روی تخم خابیدن رو بدون تخمهاش بخرم امکان قهر پرنده هست که دیگه تخم نزاره یا نه مرسی اگه راهنمایی کنین

 56. سلام و خسته نباشید خدمت آقی دانش فر عزیز
  سوال اول اینکه عروس هلندی نر دوتا بال هاش رو از بدنش باز کنه یکم و توی وسایلل براق (مثل فلاکس چای استیلی) که خودشو میبینه بخونه و حرف بزنه نشانه های مستی هست؟
  و سوال دوم اگه لطف کنید راهنمایی کنید که عروس نر رنگ پروانه ای هست،ماده چه رنگی بگیرم که جوجشون لوتینو بشه یا امکانش نیست؟
  و سوال سوم از روی کنجکاوی عروس هلندی ها تا چه سنی قادر به تخم گذاری و جوجه گیری هستن؟

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ ﺣﺴﻴﻦ ﺟﺎﻥ. ﻣﻤﻨﻮن ﻋﺰﻳﺰﻡ

   ﺑﻠﻪ ﻧﺸﺎﻧﻪ ﻣﺴﺘﻴﻪ. ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﻧﺮﺘﻮﻥ ﺑﺎﻳﺪ ﻣﺪاﻡ ﺁﻭاﺯ ﺑﺨﻮﻧﻪ. ﺑﻬﺘﺮ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﺭﻭ ﺑﺎ ﻧﮋاﺩ ﺧﻮﺩﺵ ﺟﻔﺖ ﺑﺰﻧﻲ. ﺗﺎ ﺯﻣﺎﻧﻲ ﻛﻪ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﺗﻐﺬﻳﻪ ﺧﻮﺏ ﺩاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻪ و ﻣﺪاﻡ اﺯ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﺟﻮﺟﻪ ﮔﻴﺮﻱ ﻧﺸﻪ و ﺑﻬﺶ اﺳﺘﺮاﺣﺖ ﺩاﺩﻩ ﺑﺸﻪ ﺗﺎ ﺿﻌﻴﻒ ﻧﺸﻪ ﻣﻴﺸﻪ اﺯ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﺟﻮﺟﻪ ﮔﺮﻓﺖ.

 57. سلام خسته نباشین یه ماده دارم یه سالشه نر هم یه سال ونیم جفتگیری کردن تاالان دو تا تخم گذشتن تخمها جوجه میشن؟ ماده از جوجگی دست خودم بوده بزرگ کردم و لوتینو هست نر سه ماه میشه خریدم خاکستری ته لونشون هیچی نگذاشتم نر تخمارو خیلی جا به جا میکنه از توگودال لونه میکشه بالا ماده میندازه تو گودال بر سر تخما دعو دارن میشه نرو جدا کتم ؟خواهشا جواب بدین

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ ﺭﻭﻳﺎ ﺧﺎﻧﻢ

   ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﻧﺮ و ﻣﺎﺩﻩ ﻧﻮﺑﺘﻲ ﻳﺎ ﺟﻔﺘﻲ ﺗﺨﻢ ﻫﺎ ﺭﻭ ﮔﺮﻡ ﻧﮕﻪ ﻣﻴﺩاﺭﻥ ﺑﻬﺘﺮ ﻛﺎﺭﻱ ﺑﻬﺸﻮﻥ ﻧﺪاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻲ.

  • سلام اقای دانش فر روز بخیر پاسخ سوال قبلی رو نگرفتم سوالم این بود تخمهارو خیلی جابجا میکنن ازتو گودال نره میکشه بالا ماده میندازه پایین ته لونه هم چیزی نذاشتم احتمال داره تخمها بشکنه یا جوجه نشه؟ چون صدای تخمها از دو سه متری سر خوردنشون تو گودال بگوش میرسه سوال دیگه هم داشتم صبح تا شب نر رو تخمها خواییده نمیزاره ماده روش بخوابه جز شب ماده اهلی هست بیقراری میکنه میخواد بیاد بیرون چون از جوجگی بزرگش کردم اهلیه میاد رو شونه وسر مشکلی نداره بیارمش بیرون؟

 58. ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

  ﺳﻼﻡ ﺣﺴﻴﻦ ﺟﺎﻥ. ﻣﻤﻨﻮن ﻋﺰﻳﺰﻡ. ﺑﻠﻪ ﻧﺸﺎﻧﻪ ﻣﺴﺘﻴﻪ. ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﻧﺮﺘﻮﻥ ﺑﺎﻳﺪ ﻣﺪاﻡ ﺁﻭاﺯ ﺑﺨﻮﻧﻪ. ﺑﻬﺘﺮ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﺭﻭ ﺑﺎ ﻧﮋاﺩ ﺧﻮﺩﺵ ﺟﻔﺖ ﺑﺰﻧﻲ. ﺗﺎ ﺯﻣﺎﻧﻲ ﻛﻪ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﺗﻐﺬﻳﻪ ﺧﻮﺏ ﺩاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻪ و ﻣﺪاﻡ اﺯ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﺟﻮﺟﻪ ﮔﻴﺮﻱ ﻧﺸﻪ و ﺑﻬﺶ اﺳﺘﺮاﺣﺖ ﺩاﺩﻩ ﺑﺸﻪ ﺗﺎ ﺿﻌﻴﻒ ﻧﺸﻪ ﻣﻴﺸﻪ اﺯ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﺟﻮﺟﻪ ﮔﺮﻓﺖ.

 59. درود
  ببخشید خیلی سوال دارم که بپرسم ولی میدونم که اذیت هم میشین ولی چونکه در شهرما زیاد کسی از این چیزها خبر نداره مزاحمتون شدم و باز هم عذرخواهی میکنم و ممنون میشم که جواب بدید.
  دو تا عروس هلندی گرفتم که حدود ۲ ماه میشه،ظاهرا بهم گفتن نر و ماده هستن. از روز اول هم پیش هم بودن. آیا برا جفت گیری باید از هم جداشون کنم؟
  آیا پرنده ماده هم آواز طولانی می خونه که روی میله هی بره این ور و اون ور، یا اینکه نر این کار رو می کنه؟ وقتی که یکیش این کار رو میکنه اون یکیش فقط داره غذا می خوره و توجهی بهش نمیکنه، البته بعضی اوقات سر همدیگر رو می نوازش میکنن.
  آیا لونه رو بذارم توی قفس یا اینکه الان نباید بذارم؟
  ضمنا در طول رو یه جای خونه هستن و موقع خواب میزارمشون یه جای دیگه،آیا باید یه جا ثابت بذارمشون؟

 60. با عرض سلام و خسته نباشید من ی عروس ماده ۱۸ ماهه رام دارم سه چهار ماهیه ی نر رام گرفتم و مراحلی ک فرمودین رو انجام دادم تا جفت بشن الان نزدیک دو سه ماهه توو ی قفسن اما هیچ عکس العملی نشون نمیدن البته چون رامن من هر روز میارم بیرون قفس و بازیشون میدم میخواستم بدونم این کار توو جفت خوردنشون اختلال ایجاد میکنه و اینکه اگه بخوام بازیشون ندم وحشی میشن
  مرسی از اطلاعات خوبتر

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ ﺁﻗﺎ ﺭﺿﺎ. ﻣﻤﻨﻮﻥ

   ﻫﻨﮕﺎﻣﻲ ﻛﻪ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﺭﻭ ﺟﻔﺖ ﻣﻴـﺰﻧﻲ ﻧﺒﺎﻳﺪ اﺯ ﻗﻔﺲ ﺑﻴﺮﻭﻥ ﺑﻴﺎﺭﻱ. ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﻫﻨﮕﺎﻡ ﺗﺨﻤﮕﺬاﺭﻱ ﻣﺜﻞ ﺳﺎﺑﻖ ﻧﺨﻮاﻫﺪ ﺑﻮﺩ و ﻛﺎﻣﻼ ﻃﺒﻴﻌﻲ و ﺑﻌﺪ اﺯ ﺑﺰﺭﮒ شدن ﺟﻮﺟﻪ ﻫﺎ ﺑﻪ ﺭاﻡ ﺑﻮﺩﻥ ﺧﻮﺩ ﺑﺮ ﻣﻴﮕﺮﺩد.

 61. سلام تر خدا جواب بدید یه راه حل بدبد عروسام ۲ ماهه هر روز جفت گیری میکنن اما تخم نمیکنن تو لونه هم میرن

 62. ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

  ﺳﻼﻡ . ﺧﻮاﻫﺶ ﻣﻴﻜﻨﻢ ﻣﺮاﺣﻤﻲ ﺣﺴﻴﻦ ﺟﺎﻥ

  ﺁﻭاﺯ ﻃﻮﻻﻧﻲ ﺭﻭ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﻧﺮ ﻣﻲ ﺧﻮﻧﻪ. اﻭﻥ ﺣﺮﻛﺎﺕ ﻃﺒﻴﻌﻴﻪ. ﻧﻮاﺯﺵ ﻧﺸﺎﻧﻪ ﻋﻼﻗﺴﺖ. ﻭﻟﻲ ﺑﺎﻳﺪ اﺯ ﺟﻔﺖ ﻧﺮ و ماﺩﻩ ﺑﻮﺩﻧ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻳﺘﻮﻥ ﻣﻂﻤﻴﻦ ﺷﻲ. ﻗﺒﻞ از ﺟﻔﺖ ﺯﺩﻥ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﻣﺮاﺣﻠﻲ ﻛﻪ در ﻣﻘﺎﻟﻪ ﻣﺴﺘﺮﭘﺖ ﮔﻔﺘﻪ ﺷﺪﻩ ﺭﻋﺎﻳﺖ ﺷﻪ ﻧﺘﻴﺠﻪ ﺑﻬﺘﺮﻱ ﻣﻴﮕﻴﺮﻱ. ﻗﻔﺲ ﺑﺎﻳﺪ ﺟﺎﻱ ﺛﺎﺑﺖ ﺑﺎﺷﻪ.

 63. سلام اقای دانش فر روز بخیر پاسخ سوال قبلی رو نگرفتم سوالم این بود تخمهارو خیلی جابجا میکنن ازتو گودال نره میکشه بالا ماده میندازه پایین ته لونه هم چیزی نذاشتم احتمال داره تخمها بشکنه یا جوجه نشه؟ چون صدای تخمها از دو سه متری سر خوردنشون تو گودال بگوش میرسه سوال دیگه هم داشتم صبح تا شب نر رو تخمها خواییده نمیزاره ماده روش بخوابه جز شب ماده اهلی هست بیقراری میکنه میخواد بیاد بیرون چون از جوجگی بزرگش کردم اهلیه میاد رو شونه وسر مشکلی نداره بیارمش بیرون؟

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ. ﺑﺎ ﺟﺎﺑﺠﺎﻳﻲ ﺗﺨﻢ ﻫﺎ ﻧﻪ ﻣﺸﻜﻠﻲ ﭘﻴﺶ ﻧﻤﻴﺎﺩ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻳﺘﻮﻥ ﺗﺨﻢ ﻫﺎ ﺭﻭ ﻣﻲ ﭼﺮﺧﻮﻧﻦ ﺗﺎ ﺑﻪ ﻫﻤﻪ ﺟﺎ ﮔﺮﻣﺎ ﺑﺮﺳﻪ. ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﺭﻭ ﺑﻴﺮﻭﻥ ﻧﻴاﺭ. ﺧﻮﺩﺗﻮﻧﻢ ﺑﻬﺶ ﺗﻮﺟﻪ ﻧﻜﻨﻴﺪ ﺗﺎ ﺣﻮاﺳﺶ ﺑﻪ ﺗﺨﻢ و ﺩﺭﺁﻳﻨﺪﻩ ﺑﻪ ﺟﻮﺟﻪ ﻫﺎ ﺑﺎﺷﻪ.

 64. سلام علی رضا جان با عرض ادب و خسته نباشید خدمت شما
  من حدودآ یک ماه پیش یه جفت لوتینو خریداری کردم که فروشنده به شرط بهم داده و حتی فیلم جفتگیریشون هم برام فرستاد خودش میگفت که یک هفته قبل از خرید من جفت گیری کردن ولی از روزی که من اوردمشون خونه حتی یک بار هم جفت گیری نکردن و در ضمن اکثر اوقات تولکن یا بیشتر خوابن و یه چند روز هم زیاد به هم نوک میزنن البته ناگفته نماند یه بار سرما خوردن و با انتیبیوتیک درمانشون کردم میخواستم بدونم مشکلی ندارن آیا یا باید به دامپزشک مراجعه کنم
  با تشکر از سایت خوبتون

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ. ﺳﻼﻣﺖ ﺑﺎﺷﻲ ﺟﻨﺎﺏ ﻧﻮﺭﻭﺯﻱ ﻋﺰﻳﺰ. ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﺳﺎﻟﻢ، ﺷﺎﺩاﺏ و ﺩﺭ ﻃﻮﻝ ﺭﻭﺯ ﺑﻴﺪاﺭﻩ. اﮔﺮ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻳﺘﻮﻥ ﺩﺭ ﻃﻮﻝ ﺭﻭﺯ ﺑﻴﺸﺘﺮ ﺧﻮاﺑﻦ ﺣﺘﻤﺎ ﻣﺸﻜﻠﻲ اﺳﺖ ﺑﻪ ﺩاﻣﭙﺰﺷﻚ ﺑﺎ ﺗﺠﺮﺑﻪ و ﻣﻌﺘﺒﺮ ﻣﺮاﺟﻌﻪ ﻛﻦ.

 65. سید علی احمدی پور

  سلام طوطی عروس میخوام بخرم از شهر دیگه با فاصله ۸۰ کیلومتر چون جفت رو تخم خوابیدن این فاصله برای آوردنشون باعث نمیشه تخم را نخوان و روش نخوابن

  • سلام جناب احمد پور

   عروس هلندی اگه قفسش جابه جا شه روی تخم نمی خوابه. مگر که شانسی روی تخم بخوابن.

   توصیه می کنم حدالمقدور جابه جا شون نکنید.

 66. سلام اقای دانش فر عزیز ببخشین اینقدر سوال میپرسم تخمهای عروسهام جوجه شدن میخواستم بدونم چه غذایی باید بهشون بدم الان هر روز دو وعده تخم مرغ اپ پز یه مشت تخمه برنج و ارزن بهشون میدم قبلا تخم مرغ نیمرو هم بهشون میدادم ولی از وقتی تخماشون جوجه شدن اپ پز بهشون میدم چون تو اتاقم خودم هستن هر وقت نهار یا شام میخورم بیقراری میکنن یه چیزی هم از غذام بهشون بدم چون اهلی هستن دلم نمیاد بی تفاوت باشم میخواستم بدونم براشون ضرر نداره؟

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ. ﺗﺒﺮﻳﻚ ﻣﻴﮕﻢ ﺭﻭﻳﺎ ﺧﺎﻧﻢ ﻭاﺳﻪ ﺗﻮﻟﺪ ﺟﻮﺟﻪ هاﺗﻮن. ﺘﻐﺬﻳﻪ اﻱ ﻛﻪ ﺩﺭ ﻧﻆﺮ ﮔﺮﻔﺘﻪ اﻳﺪ ﻣﻲ ﺗﻮﻧﻪ ﺩﺭ ﺁﻳﻨﺪﻩ اﻱ ﻧﺰﺩﻳﻚ ﻋﻮاﺭﺿﻲ ﺑﺮاﻱ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻳﺘﻮﻥ ﺩاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻪ. ﻣﺜﻼ ﺗﺨﻤﻪ ﻫﺮ ﺭﻭﺯ ﺩاﺩﻥ. ﺩاﺩﻥ ﻧﻴﻤﺮﻭ ﻭ ﺩاﺩﻥ ﻏﺬاﻫﺎﻱ ﺧﻮﺩ ﻛﻪ ﭼﺮﺑﻲ ﻧﻤﻚ ﺩاﺭﻥ ﻛﺎﻣﻼ ﻣﻀﺮﻧﺪ. ﻣﻘﺎﻟﻪ ﻏﺬاﻱ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﺩﺭ ﻣﺴﺘﺮﭘﺖ ﺭﻭ ﻣﻂﺎﻟﻌﻪ ﻛﻦ. ﺩﺭ ﻛﺘﺎﺏ ﺭاﻫﻬﺎﻱ ﻧﮕﻬﺪاﺭﻱ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﺩﺭ ﻣﺴﺘﺮﭘﺖ ﻛﺎﻣﻼ ﺭاﻫﻬﺎﻱ ﻧﮕﻪ ﺩاﺭﻱ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﺩﺭ ﺧﺎﻧﻪ ﺁﻣﻮﺯﺵ ﺩاﺩﻩ ﺷﺪﻩ ﺗﺎ ﺑﺘﻮﻧﻴﻢ ﺑﺨﻮﺑﻲ اﺯ اﻳﻦ ﭘﺮﻧﺪﻩ ﺧﺎﻧﮕﻲ ﻛﻪ ﻋﻀﻮي اﺯ ﺧﺎﻧﻮاﺩﻩ ﻣﺎﺳﺖ ﻣﺮاﻗﺒـﺖ ﻛﻨﻴﻢ.

 67. سید علی احمدی پور

  جناب دانش فر عزیز سلام خسته نباشید
  به توصیه شما جفت طوطی عروس رو تخم خوابیده را چون مسافت بین دوشهر زیاد بود نیاوردم اما یه جفت دیگه آوردم که فقط یه تخم داشتن و فروشنده گفت چون تخم اولشون هست اینا تخم میزارن و روش هم میخوابند به نظر شما طرف راست گفته
  چون من خرید کردم آوردم
  ممنونم جناب دانش فر عزیز

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ ﻋﻠﻲ ﺟﺎﻥ. ﻣﻤﻨﻮﻥ ﺳﻼﻣﺖ ﺑﺎﺷﻲ. ﺑﻠﻪ اﮔﺮ ﺗﺨﻢ ﺩﻭﻡ در ﻣﻜﺎﻥ ﺟﺪﻳﺪ ﺑﺰاﺭﻩ ﺭﻭﻱ ﺗﺨﻢ ﻫﺎ ﻣﻲ ﺧﻮاﺑﻪ.

 68. سلام آقایی دانش فر عزیز من به پرورش خیلی علاقه دارم در مورد چهار کتاب پرورش به سبک حرفه ای ها کدوم بهتر هست از نظر سود دهی و…

  • سلام امیر جان شما هم عزیزی

   در حال حاضر هر چهار مورد بازار خوبی داره ولی اگر بخوام بر اساس اولویت بگیم عروس هلندی، طوطی برزیلی، قناری، مرغ عشق

   انشاالله داریم تمام تلاش خودمون رو می کنیم تا قبل از عید سال ۹۸ بتونیم از پلاتفرم خرید و فروش تخصصی پرندگان که طراحی کردیم در سایت مسترپت رو نمایی کنیم تا مرکز تخصصی باشه واسه پرورش دهندگان عزیز کشور تا با خیال راحت بتونن به مسائل بازار و خرید و فروش و به دور از دلال بازی هایی که صورت میگیره به معاملات خودشون بپردازند.

   همچین قصد برگزاری کمپین پرورش دهندگان موفق رو داریم که برای اولین باره در کشور برگزار میشه و اولویت اولمون پرورش قناری هست. خروجی این کمیپن پرورش دهندگان حرفه ای هست که انشاالله به تولیدکنندگاه حرفه ای تبدیل خواهند شد.

   امیر جان این خبر رو اینجا دادم تا هم شما و هم مابقی دوستان شما در مسترپت مطلع شوند.

 69. سلام من یک جفت عروس هلندی دارم ک فروشنده گفت قبلا جفت بودن من کلا یک هفته هست خریدم عروس ماده پف کرده و روی کف قفس میشینه میشه رهنماهی ام کنید ممنون

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ ﻋﺒﺎﺱ ﺟﺎﻥ

   اﮔﺮ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻳﺘﻮﻥ ﺑﻴﺸﺘﺮ اﻭﻗﺎﺕ ﺭﻭﺯ ﭘﻒ و ﻛﻒ ﻗﻔﺲ ﻣﻴﺮﻩ ﺑﻴﻤﺎﺭ. ﺑﻴﻤﺎﺭﻱ ﺑﺎﻳﺪ ﺩﺭﺳﺖ و ﺑﻪ ﻣﻮﻗﻊ ﺗﺸﺨﻴﺺ ﺩاﺩﻩ ﺷﺪﻩ و ﺩﺭﻣﺎﻥ ﺷﻪ. ﺩﺭ ﻛﺘﺎﺏ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﺑﻪ ﺳﺒﻚ ﺣﺮﻓﻪ اﻱ ﻫﺎ ﺭاﻫﻬﺎﻱ ﺗﺸﺨﻴﺺ ﺑﻴﻤﺎﺭﻱ ﺑﺮاﻱ ﺩﺭﻣﺎﻥ ﺑﻪ ﻣﻮﻗﻊ ﻋﺮﻭﺳﻲ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﮔﻔﺘﻪ ﺷﺩﻩ ﻣﻲ ﺗﻮﻧﻪ ﺩﻓﺘﺮﭼﻪ ﺭاﻫﻨﻤﺎﻱ ﺧﻮﺑﻲ ﻭاﺳﺘﻮﻥ ﺑﺎﺷﻪ.

 70. سلام
  عروس های من در دو روز دو نخم گذاشتن امروز روز سوم هست تخم نگذاشتن .
  تخم گذاری اینا چهطوریه چند تخم میزارن و در طی چند روز
  پشت سر هم یا با فاصله مثلا یک روز در میان
  ممنون و تشکر

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ ﻧﻴﺎﻳﺶ ﺧﺎﻧﻢ. ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ باﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﻗﺪﺭﺕ و ﻣﻴﺰاﻥ ﺁﻣﺎﺩﮔﻲ اﺵ ﺗﺨﻢ ﻣﻴﺰاﺭﻩ اﻣﻜﺎﻥ ﺩاﺭﻩ ﺗﺎ ﭘﻨﺞ ﺗﺨﻢ ﻫﻢ ﺑﺰاﺭﻩ. ﺗﺨﻢ ﮔﺬاﺭﻱ ﻳﻚ ﺭﻭﺯ ﺩﺭ ﻣﻴﺎﻥ.

 71. سلام
  ببخشید دوباره اومدم
  عروس هام الان چهار تخم دارن اما تخم سوم خیلی کوچیکه اندازه تخم قناری یا ریز تر مشکلی پیش نمیاد
  اصلا تخم سوم جوجه میشه ؟؟؟
  مرسی از بابت پاسخ

 72. سلام آقای دانش فر عزیز خسته نباشی..
  من یه عروس هلندی ماده دارم تقریبا۱۴ ماهشه
  بیست روز پیش یه عروس هلندی نر مست که اونم بنا به گفته فروشنده ۱۴ ماهشه اینارو با هم جفت انداختم و هر روز جفت گیری میکنن و از لحاظ تغذیه بهشون میرسم و قطره جفت گیری براشون تو اب میریزم و باهم خوبن ولی بعضی اوقات نر نمیذاره ماده تو لونه بره و بعضی اوقات بهش نوک میزنه.نره بخونه و رام نیست ولی ماده نیمه ارام و ارومه و حدودا دوبرابر نر غذا میخوره,.الان خواستم بدونم اگه ماده تخم بذاره تو این سن ۱۴ ماهگی چند درصدش جوجه میشه و ایا میشه جای لونه رو تلییر بدیم تو قفس یا نه?!

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ ﺣﺎﻣﺪ ﺟﺎﻥ. ﺳﻼﻣﺖ ﺑﺎﺷﻲ. اﮔﺮ ﻗﻂﺮﻩ ﻧﻂﻔﻪ ﺩاﺭ ﺷﺪﻥ ﺑﻪ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﻫﺎﺗﻮﻥ ﻣﻴﺪﻱ ﺑﻠﻪ ﺗﺨﻢ ﻫﺎ ﺟﻮﺟﻪ ﺧﻮاﻫﻨﺪ ﺷﺪ.ﺗﺎ ﻗﺒﻞ ﺗﺨﻢ ﮔﺬاﺭﻱ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﻣﻲ ﺗﻮﻧﻲ ﻟﻮﻧﻪ ﺭﻭ ﺟﺎﺑﺠﺎ ﻛﻨﻲ اﮔﺮ ﺩﻳﺪﻱ ﺑﺎ ﺟﺎﺑﺠﺎﻳﻲ ﻟﻮﻧﻪ ﺑﻪ ﺩاخل ﻟﻮﻧﻪ ﻧﻤﻴﺮﻥ ﺑﻪ ﺟﺎﻱ ﻗﺒﻠﻴﺶ ﺑﺮﮔﺮﺩﻭﻥ. اﮔﺮ ﻋﺮﻭﺱ ﻫﻠﻨﺪﻱ ﻧﺮ اﺟﺎﺯﻩ ﻧﻤﻴﺪﻩ ﻣﺎﺩﻩ ﺑﻪ ﺩاﺧﻞ ﻟﻮﻧﻪ ﺑﺮه ﻣﺸﻜﻠﻲ ﻧﻴﺴﺖ.

 73. سلام
  قناری ها ی من سه تخم گذاشتن که فقط یکی یش جوجه شد
  دلیلش چیه ؟؟؟
  چیکار کنم تا تخم ها همه نطفه دار بشن

 74. سلام. کتایون خانم . علت ضعیف بودن قناری هاتون هست. باید تقویتشون کنی.

  • چطور باید تقویت بشن چی کار کنم .من قطره مولتی ویتامین و دون آسیاب شده هفت تخم هم بهشون داددم دیگه چیکار کنم

 75. سلام استاد علی هستم. ی سوال دارم ی جفت عروس هلندی اوردم رو دوتا تخم ی تخمشم اینجا کرد ک همشو برداشتم و گذاشتم زیر جفتای دیگم. ازون زمان سه ماه میگذره دیگه اینا تخم نکردن. نرش خیلی خیلی مستی میکنه. ماده یکم پرای پشت کلش ریخته.چرا تخم نمیکنن؟

  • سلام‌ علی جان. به علت جابجایی و برداشتن تخم ها عروس هلندی ماده یه جورایی قهر کرده و تولک رفته. بعضی وقتها جفت خوردن وتخم گذاشتن عروس هلندی چند ماه طول میکشه.

 76. سلام
  ما طبقه پنجم هستیم یروز یه عروس هلندی ماده رو زیر پنجره پیدا کردیم و خلاصه صاحبشم پیدا نشد و نگهش داشتیم
  تو قفس دو بار تو طول شب انقدر بال هاشو کند که خون اومد بردیم دکتر گفتن واسه اینه که از صاحبش جدا شده یسری چیزام دادن واسش استفاده کنیم بعد باز بردیم دادیم یه پرنده فروشی حدود یک ماه نگهش داشتن و واسش یه نر هم گرفتیم آوردیم خونه بدون اینکه کارایی که تو مقاله گفته بودید انجام بدیم من امروز جفتگیریشون رو دیدم ممکنه تخم بزارن؟تخماشونم بچه بشه؟ یا چون اون کارارو نکردم مشکلی به وجود میاد؟ یا واسه اینکه ماده استرس و اینا داشته باید کار دیگه ای میکردم؟
  ممنون ازتون♡♡

 77. از بادام درختی رنده شده و هویج رنده شده و رطوبت هویج گرفته استفاده کن .

 78. سلام اقای دانش فر خسته نباشید ببخشین اینقدر مزاحم میشم جوجه طوطیهام دو هفته هست بدنیا اومدند امروز دوباره طوطیام جفتگیری کردند هنوز جوجهاشون بزرگ نشدن نمیخوام تعدادشون زیاد بشه یه چیزی که از دیروز متوجه شدم نر پرای جوجهارو میکنه زخمیشون کرده میخواستم جداشون کنم ولی فقط خود طوطی نر بهشون غذا میده وقت سرلاک دادن بهشون ندارم اگه لطف کنین راهنمایی بفرمایین تاجوجه هارو نکشته

 79. با سلام وتشکر از مطالب مفیدتون، سوالم اینه که آیا تخم های عروس هلندی رو باید برداشت وبه صورت یکحا زیر اون قرار داد یا نه، چون باید جوجه‌ها با هم بزرگ شن تا آسیبی نبینن، ممنون

 80. با عرض سلام وخسته نباشید خدمت شما من یک جفت عروس هلندی وایت خریدم چند روز پیش با ضمانت جفت بودن الان آوردم خانه البته چند بار جایشان را عوض کردم ولی الان ماده نر را میزند ودنبال می کند در ضمن سرما هم خورده ماده که به دکتر بردم دارو داد یک هفته است علت نام آرام بودن ماده چیست نر نزدیک ماده می شود ماده میزند مشکلش چیست ممنون در ضمن سن هر دو دوسال می باشد باز هم ممنون

  • سلام سلامت باشی حسن‌ جان. باید عروس هلندی ماده درمان شه و برای جفت شدن باید صبر داشته باشی. زدن عروس هلندی ماده به نر در بعضی مواقع وجود داره.

 81. سلام من یک عروس هلندی ماده دارم که بعد از اینکه تخم گذاشت و بالغ شد براش یه جفت نر اوردم ولی با گذشت دوماه هنوز تخم هاش ناباروره غذا و خونه همچیشون خوبه ولی عروس نر تمایلی نشون نمیده و نصبت به محبت های ماده بی توجه هستش قبلا هم جفتی نداشته لطفاراهنماییم کنید

 82. سلام بابت سایت معرکتون ممنون
  من حدود ۱ ماه و نیم پیش یک عروس ماده و یک نر تهیه کردم و بدون اینکه ۲ هفته جدا از هم نگهشون دارم سریع ۲ تاشونو داخل یک قفس بزرگ کردم و تا الان جفت گیری نکردن ! ب نظرتوت ایا دیگه این ها جفت میکنن یا باید نر رو عوض کنم ؟ خیلی ممنون

 83. سلام..وقت بخیر بنده ۴۰ روزی هست یک جفت لوتینو گرفتم ماده دو بار تا الان تخم کرده سری اول ۴ تخم سری دوم ۶ تخم ولی هیچ کدوم نطفه ندارن.. ماده از لونه میاد بیرون نر نمیزاره غذا بخوره و میزنه و ماده هم پناه میبره به کف قفس…نر دائم با وسایل داخل قفس درگیره و با گاز گرفتن وسایل حرص خودشو درمیاره..موندم چیکار کنم لطفا راهنماییم کنید.ممنون

  • سلام. آقا علی علت های متعددی داره ممکن عروس هلندی ماده از روی مستی تخم گذاشته و یا هنوز بالغ نشده باشه. یا در اثر کمبود ویتامین و ضعیف بودن عروس هلندی تخم ها نابارور میشه. عروس هلندی نر باید بالغ و مست بخونه بعد با عروس هلندی ماده آماده جفتش بزنی. وقتی جفت ها رو جفت زدی وسایل اضافی رو از قفس بیرون بزار تا هر دو جفت عروس هلندی حواسشون بهم باشه.

 84. سلام خسته نباشید . من یه عروس هلندی نر دارم الان سه سالشه و میخام براش یه جفت بگیرم . خواستم ببینم ممکنه وحشی بشه و دیگه حرف نزنه؟
  ممنون

  • سلام. آقا علی علت های متعددی داره ممکن عروس هلندی ماده از روی مستی تخم گذاشته و یا هنوز بالغ نشده باشه. یا در اثر کمبود ویتامین و ضعیف بودن عروس هلندی تخم ها نابارور میشه. عروس هلندی نر باید بالغ و مست بخونه بعد با عروس هلندی ماده آماده جفتش بزنی. وقتی جفت ها رو جفت زدی وسایل اضافی رو از قفس بیرون بزار تا هر دو جفت عروس هلندی حواسشون بهم باشه.

  • سلام ممنون. عروس هلندی تون بعد جفت زدن ممکن کمتر حرف بزنه اما بعد به دنیا اومدن جوجه ها و بزرگ کردن آن ها به حالت قبل بر می گردد.

 85. سلام ،من یک جفت عروس هلندی گرفتم نرش پشت سرش پرریزی داره و بدنشم کم پر میریزه ،مادم مسته و فکر کنم تخم در شکم داره ولی نر اصلا مستی نمیکنه و ماده رو هم میزنه میخواستم بدونم که این پرریزیه یا بیماری و اینکه نر چه مدت طول میکشه که دوباره مست بشه و پشت سرش پردربیاره ، تغذیشونم ، سیب زمینی و تخم مرغ آبپذ، سیب ، هفت تخم ، شاهدانه ،ارزن،کتان، قطره آدس ، و برنج پخته میدم

  • salam khaste nabashid. man ye raos holandie made daram ke 3.4 saleshe . bad in ye sal pish 1 joft dasht ke joftesh par keshid farar kard. alan ye haftas barash raftim yedone nar kharidim ke ba sab maghaze ye nare khob e mast vardashtam. ovordameshon khone bade 1 roz madam az sare masti ke ghabl dasht 1 tokhm gozasht vali baham jof giri nakarde bodan. alan nare hey nok mizane be ghafaso avaz mikhone ke made ro jalb kone vali madeam ziad rah nemide behesh vali ghable in kheyli moshtagh tar bod .alan nare ham to lonaro chek karde on poshalaram 1 zarasho ovorde rikhte to arzana nemidonam chera.!! made he ham mire dame lone ro chobesh mishine bishtar negah mikone. chi kar konam ostad?bad ghaza chi bedam behesh ke madehe mast she onam dobare nare ke kheyli maste

   • سلام. ممنون. آقا امین برای اینکه از جفت گیری عروس هلندیتون نتیجه بهتر و سریع تری رو دریافت کنی بهتر از همون روز اول جفتها رو با هم جفت نزنی و به مدت دو هفته جفت ها رو از هم دور بزاری تا فقط صدای همو بشنون و نسبت به هم واکنش نشان دهند. برای آماده شدن عروس هلندی مادتون پیشنهاد میکنم مقاله غذای عروس هلندی در مسترپت رو مطالعه کنید.

 86. سلام مطالب آموزنده و مفید بود من یه عروس هلندی دارم که پرهایی که در میاره کج و کوله هستند و بعد یه مدت میریزه پرریزی داره مرتب و ریشه پری که افتاده رو دست زدم پودر میشه راه حلی هست براش؟ ممنونم

  • سلام . منصوره خانم عروس هلندیتون آفتاب بده. کمبود ویتامین داره بهش مولتی ویتامین بده . و مرتب پودر کف دریا بهش بده تا پرها درست در بیان.

  • سلام خسته نباشید من دو عروس هلندی دارم که امروز تخم گذاشتند اما از صبح تا شب فقط عروس هلندی نر رو ی تخم خوابیده و نمیزاره ماده تو لونه بره نر هم ۱۴ ساعت اصلا چیزی نخورده و نمیاد بیرون تا ماده برود روی تخمش البته تا الان یک دونه تخم گذاشتن لطفا راهنمایی کنید با تشکر

 87. با سلام.
  چند روز پیش یه جفت عروس هلندی البینو گرفتم که هر دو تو لک رفتن و فروشندش گفت که برا اینکه زودتر از لک دربیان یک هفته ای هست که جداشون کرده.الان ۵روزه دست من هستن ۳روز اول اصلا غذا نمیخوردن ولی کم کم به خوراک افتادن و هر روز بازیگوشیشون بیشتر میشه.ماده میخواد خودشو به نر بمالونه ولی نره یکم خشونت بخرج میده.جلوشون تخمه شاهدانه کاهو و ارزن میزارم ولی فقط ارزن میخورن. در ضمن هنوز براشون لونه گذاری هم نکردم
  ۱تو موارد بالا اگه جایی نیاز به کمک دارم بهم بگید ممنون.
  ۲ با اینکه قبلا جفت بودن وحدود ۱هفته در دوتا قفس جدا گانه بودن باید مراحل جفت انداختن رو از اول اجرا کنم یا نیازی نیست؟
  ۳راهی هست برای تشخیص جنسیت در البینو؟
  پیشاپیش ممنون.

  • سلام‌ آقا وحید. اگر عروس هلندیتون تولک هستن باید هر دو رو جدا کنی تا مست شن. عروس هلندی نر آواز بخونه و مست شه. و همچنین‌ ماده نسبت به صداهای نر واکنش نشان ده. از روی رفتار و صدای عروس هلندی می‌تونی نر و ماده بودنو تشخیص داد مثلا نر آواز بخونه و ماده جیغ میزنه. از طریق استخوان لگن هم میشه فهمید . در عروس هلندی ماده لگن نسبت به‌ نرپهن تر است.
   اگر با دو انگشت اشاره و شصت روی شکم
   استخوان‌ لگن نزدیک مقعد دست بزاری بین دو استخوان فاصله باشه عروس هلندیتون ماده و اگر فاصله نباشه عروس هلندیتون نر خواهد بود.

 88. سلام.وقت بخیر.حدودپانزده روز پیش یه جفت عروس مولدگرفتم.به شرط جفت خوردگی.اوردم وتخم مرغ ابپزوذرت وگندم پخته دادم.وحالا جفت گیری نکردن.طرف لونه هم نمیرن.فقط باهم نوک بازی میکنن.ولی بیشتربه دعواکردن میخوره.چکارکنم؟

  • سلام‌ مسعود جان. هر جفت خوردن به معنای تخم گذاری نیست و بعد جفت خوردن باید صبور باشی . ممکن جفت خوردن به خاطر نداشتن تجربه به درستی انجام نشده باشه. نوک زدن می تونه نشانه خوبی باشه. بهتر مسعود جان صبور باشی.

 89. سلام من یدونه جوجه عروس دوماهه دارم میخوام یدونه هم جوجه همون اندازه نربگیرم این دوتا دراینده کنارهم بزرگ بشن امکانش هست جفت خوبی بشن؟

 90. سلام. سعید جان در زمان پر ریزی اگر تغذیه مناسب نباشه ممکن به بیماری تبدیل شه غذای پروتین و کلسیم در برنامه غذایی عروس هلندیتون بگنجانید پرها سریع رشد خواهن کرد. بهتر عروس هلندی نر رو از ماده جدا کنی که همدیگر رو نبینن و فقط صدای همو بشنون تا عروس هلندی نر زودتر مست شه.

 91. سلام‌ آقا وحید. اگر عروس هلندیتون تولک هستن باید هر دو رو جدا کنی تا مست شن. عروس هلندی نر آواز بخونه و مست شه. و همچنین‌ ماده نسبت به صداهای نر واکنش نشان ده. از روی رفتار و صدای عروس هلندی می‌تونی نر و ماده بودنو تشخیص داد مثلا نر آواز بخونه و ماده جیغ میزنه. از طریق استخوان لگن هم میشه فهمید . در عروس هلندی ماده لگن نسبت به‌ نرپهن تر است.
  اگر با دو انگشت اشاره و شصت روی شکم
  استخوان‌ لگن نزدیک مقعد دست بزاری بین دو استخوان فاصله باشه عروس هلندیتون ماده و اگر فاصله نباشه عروس هلندیتون نر خواهد بود.

  • سلا اقای دانش فر.راهنماییتون کامل بود.ممنون.
   یه سوال دیگه که برام پیش اومده اینه که لونه گذاریشون رو چه زمانی باید انجام بدم بعد از اولین جفت گیری یا از اولین عشق بازیشون؟

 92. سلام‌ مسعود جان. هر جفت خوردن به معنای تخم گذاری نیست و بعد جفت خوردن باید صبور باشی . ممکن جفت خوردن به خاطر نداشتن تجربه به درستی انجام نشده باشه. نوک زدن می تونه نشانه خوبی باشه. بهتر مسعود جان صبور باشی.

  • سلام خسته نباشید هر چند میدانم که انقدر از شما سوال میشود که شما وقت پاسخگویی به همه سوال ها را ندارید من چندین سوال کردم اما متاسفانه هیچکدام جواب داده نشد خواهش میکنم که به این سوال جواب بدهید من دو تا عروس هلندی دارم که بعد از چند روز تو قفس و تقریبا جفت شدن دیدم که یک عدد تخم گذاشتند اما فقط روز و. شب نر میخوابه روی تخم و وقتی از لونه برای غذا خوردن بیرون میاد بشدت با ماده دعوا میکنه و اصلا طرف ماده نمیره نمیدونم طبیعیه یا چه جوریه که این اتفاق ذمیافته حتی وقتی ما طرفش میریم بشدت به ما حمله میکنه خواهش میکنم که جواب بدهید الان سه روز و سه شب است که فقط یه تخم گذاشتن و نمیدونم چی میخواهد بشود با تشکر از لطف شما ممنون باز هم ممنون

 93. سلام.عروس های من در نوبت دوم تخم گذاریشون یکی جوجه شد بعد سه روز جوجه مرده بود داخل چیندان جوجه دو تا دونه عرزن بود .میتونه گرسنگی دلیل مرگ جوجه باشه راستی همون روز ی دونه تخم گذاشته بود با این که دو تا هم تخم غیر جوجه داشته .ممنونم

  • سلام. آقا عباس علت های متفاوتی داره احتمال اینکه عروس هلندیتون شپشک یا مایت داشته باشه زیاده که به جوجه آسیب زده و باعث مرگش شده. از گرسنگی نیست همانطور که خودتون گفتی غذا در چینه دان جوجه بوده پس علت گرسنگی نبوده. سعی کن در کف لانه گودی باشه تا به جوجه کمتر آسیب برسه.

 94. با سلام و خسته نباشی
  ممنون از راهنمایی‌هاتون
  شما کانال یا اینستاگرام نداری؟

 95. سلام ممنون از راهنمایی‌هاتون من یه نر بالغ دارم که ماده‌ای که تخم میکنه براش تهیه کردم اما فقط ماده رو میزنه.
  و فک میکنه جفتش بچه داداشمه که براش بال باز میکنه‌ و…
  چطور میتونم این دوتارو باهم جفت بدم؟

 96. سلام خسته نباشید عروس نر من ۶ ماهه و ماده ۱۰ ماهه است باهم خیلی خوبن جفت گیری ام الان دوهفته میشه شروع کردن سه روز پیش عروس ماده همش بی حال بود و پشت کمرش بادکرده بود بعد چند ساعت دیدم یدونه تخم گذاشته تو لونه ولی الان سه روز گذشته خبری از تخم های بعدی نشده .یعنی فقط همون یک عدد تخم میکنه؟علت چی میتونه باشه؟ عادیه؟

 97. سلام جناب دانش فر
  من یکجفت عروس خریدم فروشنده گفت سری قبل همه جوجهاش مردن الان هم ۵تخمی که وقت تولدشونه جوجها تخمرا میشکنندولی بیرون نمیان وتلف میشن ناگفته نمونه بخور هم میزارم درضمن لانه استفاده شده زیرش فیبر استخوانی که گودی نداره لطفامرا راهنمایی کنید

  • سلام خسرو جان. علت های متفاوتی داره ببین مشکل از کدومش. رطوبت کم و سفت بودن پوسته تخم که جوجه به علت این نمیتونه پوسته رو بشکنه خفه میشه در چنین مواردی فقط پوسته تخم ترک خورده و جوجه قادر به باز کردن پوسته تخم نیست. رطوبت زیاد که باعث تلف شدن جنین درون تخم میشه. بلند شدن ماده از روی تخم طوری که تخم ها سرد شه باعث تلف شدن جنین خواهد شد. سر و صداهای زیاد که از ترس جنین تلف شده. رعد و برق.

 98. سلام من یه جفت عروس دارم جفت گیری میکنن ولی نر اشتباه جفت گیری میکنه از بغل ،برای همین تخماشون نطفه دار نمیشن چکار کنم که نرم درست جفت گیری کنه از نطفه داشتن نرم مطمئنم چون با ماده قبلیش که جفت گیری میکرد ماده حرکت میکرد روی چوب تخماشون نطفه داشت ولی مادم روی تخما نمیخوابید خراب میشدن برای همین مادرو عوض کردم الان با این ماده جدیدش اشتباه جفت گیری میکنه

 99. با عرض سلام و خسته نباشید
  بنده دو عروس هلندی دارم که جفت هستند هر دو لوتینو
  یه ۲ هفته ای هست که لونه گذاشتم و الان تخم دومش گذاشته
  امروز دیدم پرنده نر رفته توی پرریزی و پرهای بلندش ریخته
  تغذیه شون عالیه نمی دونم در چنین شرایطی تخمها نطفه می گیره یا نه لطفا راهنمایی کنید

 100. سلام علیرضا جان وقت بخیر
  عروس ماده من تا الان ۲ تا تخم گزاشته ولی پشتش تورم پیدا کرده و بی اشتها شده, ایا این تورم پشتش طبیعی هست ؟
  ممنون

 101. سلام خسته نباشی .یه جفت عروس هلندی دادم جفتشون مست هستن و برای هم میخونن ماده که جیر جیر میکنه و نر هم میخونه براش نمی دونم چرا نر نمی تونه سوار ماده بشه انگاد که بلد نیست همش پاشو میزاره روی گردن ماده نمی دونم چیکار کنم اولین تجربه زندگیشونه سنشون یکسالو نیمه .ممنون میشم راهنماییم کنید آیا جفت می خورن

 102. سلام.جفت عروس دارم.آمادشون کردم واس تخم. چندروزه دارن جفتگیری میکنن. اما ماده داره پریزی میکنه. الان چکار کنم؟منتظر بمونم ک تخم کنن باهمین تغذیه یا دونه های گرم رو حذف کنم بره تو لک؟؟

 103. سلام خسته نباشید استاد
  مطلاب قبلی سایتتون رو مطالعه کردم متاوجه شدم برای پرورش دادن عروس هلندی جزو پرندگان مناسبه
  حالا یه سوال داشتم
  یه جا خوندم که عروس هلندی اگر دستی و رام بشه جفت زدنش سخت میشه یا هرگز جفت نمیخوره
  منم چون قصدم هم جفت زدن هست هم رام کردن پرنده خاسم بدونم مشکلی پیش نمیاد ؟؟؟؟
  ممنونتون میشم جواب بدین

  • سلام. علی آقا رام کردن عروس هلندی به تعداد زیاد کنار هم سخت است و رام نخواهند شد و اصولا به صورت تکی رام می کنند. و زمانی که پرندگان رامو جفت بزنی به حالت قبل خود برمی گردند تا بزرگ شدن جوجه هاش حالت رام رو نخواهند داشت یا کمتر خواهد شد.

 104. سلام.خیلی عالی بود.موفق باشید.

 105. سلام عروس هلندی ماده من اواز میخونه و نر همدیه اواز شبیه همون میخونه و همراهیش میکنه ولی ندیدم جفت گیری کنن هرماه هم تخم میذاره میشینن روش دوتایی ولی باز نمیشه غذاشون هم خوبه ویتامین هم بهشون میدم
  عروس نر یکم بدرفتاری میکنه با ماده و وقتی اون کنارش میاد میزنش

 106. سلام.ممنون از توضیحاتتون….
  اگر میشه ۲ تا سوال منو جواب بدید

  ۱٫طوطی برزیلی و عروس هلندی بصورت گله ای و چند جفت با هم در ۱ اطاق۳*۲*۲ مشکلی ندارند؟؟؟

  ۲٫فاصله بین هر جوجه دهی در عروس هلندی دقیقا چقدره؟؟؟(توی ۱ سال چند بار تخم و جوجه میدن؟؟؟)

  باتشکمر.ممنون میشم جواب بدید…….

 107. سلام.
  من ده روز قبل یه جفت عروس لوتینو گرفتم که به گفته فروشنده قبلا جوجه داشتن.ماده دستیه و نر وحشی.فردای روزی که آوردمشون خونه جفت گیری کردن ولی بعد اون من دیگه ندیدم که بخوان جفت گیری کنن.نر اصلا به درخواست ماده برای مرتب کردن پرهای سرش پاسخ نمیده ولی ماده گاهی سر نر رو میخوارونه.حدودا سه روز پیش براشون لونه گذاشتم.اما حالا نر دیگه خیلی بدخلق شده.مدام ماده رو دنبال میکنه و میزنه و نمیذاره بره توی لونه وقتی هم که میره وامیسته جلوی در لونه و موقع بیرون اومدن ماده حسابی از خجالتش در میاد.حالا دیگه ماده خیلی از نر میترسه و تا نر میخواد بیاد کنارش ازش دور میشه.امروز نر رو از قفس بیرون آوردن و توی قفس و اتاق دیگه ای گذاشتم ولی جفتشون خیلی بی قراری میکنن.حالا من باید چیکار کنم؟اگه ممکنه جواب رو به ایمیلم هم ارسال کنید.ممکنه نتونم پاسخ سوالمو پیدا کنم.ممنون

  • سلام‌
   فرزاد جان وقتی جفت ها آماده اند و جفتشون میزنی باید صبور باشی ممکن ماهها طول بکشه تا جفت شن تخم بزارن. و این حالات طبیعیه الان که بهم واکنش نشان میدن اونا رو جفت بزن کاری بهشون نداشته باش.

 108. سلام
  من یه عروس نر ۶ ماهه دارم. که از ۳ ماهگی دارمش. به خاطر اینکه بعضی روزها میشه که بیشتر ساعت روز رو خونه نیستم نگران تنهایی عروس توی اون ساعتها هستم. با توجه به اینکه اصلا قصد جوجه کشی ندارم و صرفا برای تنها نبودن عروس نر میخام یه جفت براش بخرم ، آیا درسته که یه جفت نر برای دوستی براش بگیرم یا همون ماده بهتره؟

  سوال دیگه ای که دارم اینه که آیا اصولا در ساعات طولانی تنهایی این پرنده رو اذیت میکنه یا خیر. چون گاهی به نظرم میاد که تا من بیام هیچ آب و دونه ای نمی خوره. ممنون

  • سلام. ساعات طولانی تنهایی عروس هلندی تنها رو اذیت میکنه و عروس هلندی ها نیاز به توجه دارن بهتر براش جفت ماده بگیری تا از تنهایی در بیاد.

 109. سلام
  من یه جفت عروس هلندی داشتم که زمستون ۹۷ برای اولین بار ماده تخم گذاشت و از سه تخم ۱ جوجه دراومد. بعد از مدتی متاسفانه عروس نر م از پنجره فرار کرد. از قضا جوجه شون نره و الان ۴ونیم ماهشه. مادرش مدتی قبل براش مستی می کرد و نیاز به جفت گیری داشت اما جوجه زیاد وارد نبود و فقط می رفت روش می نشست اما عین پدرش عمل جفت گیری رو انجام نمیداد. حالا عروس ماده ۴تا تخم گذاشته، ممکنه تخماش نطفه دار باشن؟ یا از عروس نر پدر نطفه تو بدنش مونده؟ یا این جوجه ش ممکنه تخماشو نطفه دار کرده باشه ؟ ممنون میشم جواب بدین.

  • سلام.‌آرام خانم بارها تاکید کردم والدین رو با جوجه ها شون جفت نزنید. زیرا نسل آینده رو دچار مشکل خواهد کرد. جوجه‌ چهار ماه بالغ نیست‌ و تخم‌ها بدون نطفه اند.

 110. سلام.با تشکر از مطالب مفیدتون.من یه عروس هلندی نر دوساله دارم که خودم بزرگش کردم و خیلی شیطون و باهوش و دستی بود.برادرم یه ماده داشت که شروع به تخم گذاری کرده بود.ماده رو اوردم خونمون گذاشتم پیش نر که شروع کرد به زدن ماده.
  یه ده روز جداشون کردم ،فقط صدای همو میشنیدن،دیروز ماده دوباره تخم گذاشت.
  امروز بعد از ده روز گذاشتم پیش نره.دوباره همش بهش حمله میکنه و میزنتش ماده هم از ترسش همش دور قفس میچرخه که نزنتش.
  چکار باید بکنم به نظر شما؟
  همش نره منو میخواد. تا صدای منو میشنوه جیغ میزنه،چکار کنم جفت شن؟؟؟؟؟

 111. سلام
  ممنون از مقاله تون … من حدودا ۵ ماهی هست که یه عروش هلندی ماده گرفتم و این اواخر وقتی دیدیم مدام بدنش رو به لبه میز یا چیزهای مختلفی می ماله فکر کردیم یه جفت براش بگیریم. سه روز پیش یه نر سالم پرسروصدا گرفتیم و دیروز در فقسهای جداگانه بودن. البته نر رو از فقس خارج نکردیم ولی ماده چون اصولا همیشه در محیط خونه رها هست رو فقط شبها می فرستادیم توی قفسش. قفسها کنار هم بود و از اول هردوتا همدیگه رو می دیدن. تا دیشب که آوازخواندن های نر شدید و طولانی شد و سر آخر هم بشکلی عصبی چندتا از پرهاش رو کند که فوری روش رو پوشاندیم و محیط رو تاریک و ساکت کردیم. ولی این شد که امروز تصمیم گرفتیم ماده رو بفرستیم تو قفس نر. تا الان همدیگرو نوازش نکردن، اونجوری که در مقاله گفتید، ولی برخورد جدی هم نکردن الا وقتی سر ظرف غذا رفتن. بار اول نر به ماده نوک زد و بار بعد ماده به نر که باعث شده نر بره و در فاصله دوری ازش بالای قفس بنشینه.
  سعی کردم مفصل توضیح بدم و چیزی رو از قلم نندازم. حالا پرسشم اینه که آیا روندی که طی شد خیلی اشتباه بود؟ و اگر بود از حالا چه کنیم و آیا می شه اصلاحش کرد؟
  ممنون می شم بتونم سریعتر پاسخ من رو بدید که بدونم چه باید بکنم چون این اولین تجربه من با عروس هلندی و کلا پرنده هاس و در مورد جفت کردنشون هم اصلا تجربه ای ندارم.
  ممنون

 112. سلام وقت بخیر. حدود یک ماهه که عروس هلندی خریدم از کجا بفههمم که جفت خوردن یا نه .این روهم بگم که نر و ماده هستند

 113. سلام خسته نباشید من به ماده دارم که ازیک ماهگی بزرگش کردم سنش تقریبا یک سال ونیمه واسش نروحشی گرفتم باهم گذاشتم بعدیه ماه جفتگیری کردن ولونه گذاشتم تقریبا دوماهه که نر نمیزاره ماده تولونه بره اونو میزنه مادم تخم نزاشته هنوز چکارکنم تروخدا جوابمو بدید

  • من عروس هلندی اون که نرخ هی می ره داخل خانه باید چیکار کنم جواب بدید

  • سلام. رویا خانم. اگر هنوز این مسئله حل نشده بهتر جفت ها رو جدا کنی که فقط صدای همو بشنون و بعد از واکنش صدا و مستی هر دو عروس هلندی او نا رو جفت بزن. و اگر دوباره چنین مشکلی پیش اومد شما اصلا دخالتی نداشته باش خودشون با هم صلاح میرن و دخالت در این مورد اوضاع رو بدتر می کنه.

 114. من عروس هلندی اون که نرخ هی می ره داخل خانه باید چیکار کنم جواب بدید

 115. ببخشید بهترین نژاد عروس واسه تکثیر و سخنگو کردن چی هستش؟

 116. لطفا جواب سوالمو بدید خواهشا

 117. سلام،دوتا عروس نر و ماده دارم ک یک ساله هستن ،و چند بار در ۸ ماهگی جفت‌گیری کردن ،نرش مسته و ماده هم همینجور به گونه ای روی یه چیز سفید مثل تخم‌میشینن و دورش میچرخن ،آیا الان تو این سن قادر به تخم گذاری و جوجه کشی هستن ،از هم جدا هستن و هرکدام قفس جدا دارن ،ایا الان میتونیم‌جفت بندازیمشون و تو یه قفس بذاریمشون

  • سلام. عروس هلندی از سن هفت ماهگی قادر به تخم گذاری هست اما تخم ها بدون نطفه هستن. با استفاده‌ از قطره‌ های نطفه دار شدن میشه تخم ها را نطفه دار کرد.

 118. سلام جناب دانش فر عزیز
  من یجفت عروس هلندی که نر دوکت لوتینو وماده لوتینو بر حسب جفت گیریشون میگم،نزدیک به ۵۰ روزه که جفت گیری میکنن ولی تا بحال داخل لونه نرفتن هم mdfگزاشتم هم کوزه وتخمم نکردن
  البته دوکت لوتینو اواز زیاد میخونه
  و لوتینو اواز نمیخوه
  جفت گیریشون هم از ۳۰ بار ردشده
  مشکل کجاست چیکار باید بکنم
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  از لحاظ تغذیه :ارزن، کتان، ذرت گندم جوانه زده ،تخمه،جعفری
  همه رو هم خوردن
  باتشکر

 119. سلام آقا علیرضا من یک عروس هلندی نر دستی دارم یک ماده خریدم هم خریدم باهم داخل یک قفس انداختم نزدیک ۲۰روزه الان ماده هی میره داخل لونه ولی ندیدم جفت گیری کنن بنظرتون چرا میره داخل لونه ماده

 120. سلام خسته نباشی عزیزمن یک جفت عروس هلندی دارم که تردستی ماده تازه گرفتم هم آوردم باهم دل قفس گذاشتم نمیدونم جفت گیری کردن یا نه ولی ماده هی میره داخل لونه میشه دلیلشو بگین ممنون میشم

  • سلام بهروز جان.

   عروس هلندی به لونه سر میزنه تا لونه رو مورد شناسایی قرار دهند تا از امنیت آن مطمئن شن تا اقدام به تخم گذاری کنند.

 121. آیا عروس هلندی های نر و ماده رام شده با هم جفت گیری می کنند و تخم گذاری می کنند؟

  • سلام.
   بله. زمانی که یک جفت عروس هلندی رام شده رو جفت بزنی از رام بودن فاصله خواهند گرفت و جفت خواهند خورد. و پس از بزرگ کردن جوجه ها به حالت رام خود باز خواهند گشت.

 122. سلام جناب آقای دانش فر
  چند روز پیش دو جفت عروس خریدم که یکی جوجه یک روزه داشت و یکی تخم که هر دو جفت اصلا تو قفس نبودن و توی یه خونه سه در چهار در سکوت متلق بودند و الان من خریدم و آوردم خونه تو قفس گذاشتم که اون جفتی که تخم داشته دیگه رو تخم نمیخوابه و توی قفس بی تاب هستند و هی اینور و اونور میرن و اون جفتی هم که جوجه داشتن رفتن تو لونه چوبی که جوجه ها هست و خیلی کم بیرون میان الان هم تو اتاق هستند و خیلی کم بهشون سر میزنم و در اتاق هم بسته هستش حالا ازتون کمک میخوام لطفا کمک کنید تشکر

  • سلام آقا هادی عزیز

   به علت جابجایی عروس هلندی ممکن روی تخم هاش نخوابه شما می تونی خودت تخم ها رو برداری.
   با توجه به جابجایی قفس و مکان جدید زیاد نزدیک عروس ها نشید تا به شما اعتماد کنن و به محیط جدید عادت کنن و پس از آشنایی محیط جدید و احساس امنیت تخم خواهند گذاشت. اگر جوجه ها پس از گذشت چند ساعت توسط والدین تغذیه نشدن خود اقدام به دادن سرلاک به آن ها کنید تا جوجه ها تلف نشن.

 123. سلام افای دانش فر عزیز طوطی عروسام از وقتی به بلوغ رسیدن چهار ماه پیش هرماه تخم میزارن جوجه هاشون که باز میشه بلافاصله شروع میکنن جفت گیری هنوز جوجه هاشون به یک هفته هم نمیرسه جفت گیری میکنن این چهارمین باره که بلافاصله بعداز این که جوجه هاشون باز شده باز شروع کردن به جفتگیری کردن به جوجه هاشون همینجور که روتخم نشستن غذا هم میدن چه کار کنم تخم دیگه نزارن یا کم چند بار مانع جفت گیرشون شدم فایده نداره جداشون هم میکنم ولی چون تو اتاق خودم هستن انقدر جیغ میزنن که مجبور میشم بزارم کنار همدیگه چند بار میخواستم بفروشمشون چون ماده اهلی هست از کوچیکی خودم بزرگش کردم دلم نمیاد بفروشمش اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

 124. سلام من یک روز صبح زمستون یه عروس هلندی اومد پشت پنجره اتاقم منم که دیدم سردشه گرفتمش الان چند. ماهه پیش ماست از مشخصاتش فک کنم نر باشه ولی سنشو نمی دونم اوایل صحبت میکرد الان چند. وقته از. قفس که میارمش بیرون میاد روی دستم خودشو میماله به دستم حرف زدنشم خیلی کم شده .البته من فک میکنم چون بیشتر. وقتها تنهاست توی خونه
  الان باید. براش جفت بگیرم؟

  • سلام.
   عروس هلندی ها پرندگانی بسیار حساس هستند و نیاز به توجه دارند. بهتر برای عروس هلندیتون یه جفت بگیری و اونا یه مدت از هم جدا بزاری و بعد آمادگی هر دو رو جفت بزن.

 125. سلام آقای دانشفر عزیز ممنون از راهنماییتون.میخواستم بگم من میخواهم با یه جفت عروس هلندی شروع کنم به تکثیرش.تا یه درآمدی کسب کنم.اپارتمان نشینم،ایامیتونم توی تراس خونمون به ابعاد دومتر مربع با ارتفاع ۲/۵متر یه قفس تمام طوری بزرگ درست کنم جفت عروس رو بزارم داخلش،یا اینکه تویه قفس کوچک داخل خونه کارمو راه بندازم.اخه چون سه تا بچه کوچک دارم سروصدا می‌دهند میترسم برای عروسها ضرر داشته باشه. لطفاً راهنمایی ام کنید و بگید که چطوری به درآمد برسم با این یه جفت. ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.با نشکر

  • سلام جناب جابر. سپاسگزارم از لطفتون

   پیشهاد من به شما اینه از یک قفس استاندارد مخصوص یک جفت عروس هلندی در یک اتاق منزلتون هست.

   استفاده از تراس خانه استاندارد نیست زیرا محیط باز ممکن پرندگان آزاد مثل کلاغ و شاهین به طوری عروس هلندی تون حمله کنن و موجب ترس و استرس و حتی آسیب های جدی و مرگ عروس هلندی ها شن.

   آفتاب هم موجب فاسد شدن تخم ها و همچنین رعد و برق موجب مرگ والدین و جوجه ها خواهد شد و از این قبیل مشکلات.

   بهتر است از یک جفت بالغ که جوجه دارن شروع کنید زیرا زودتر به درآمد می رسی و از نر و ماده بودن عروس هلندی ها هم مطمئن می شوید.

   جفت های سالم و سرحال رو انتخاب کنید. سینه جفت ها رو چک کن گوشتی باشن و خالی نشده باشه.

   هر سوال دیگری داشتید در خدمتم در ضمن کتاب پرورش عروس هلندی به سبک حرفه ای ها در سایت مسترپت می تونه گره گشای خوبی در مسیر کارآفرینی شما دوست عزیز باشد…

   امیدوارم در پرورش عروس هلندی جز بهترین ها باشید…

 126. سلام آیا برای سوال من جوابی نداشتید آقای دانش فر؟

  • سلام آقا هادی عزیز

   بزرگوار شما در قسمت غذای عروس هلندی سوالتون رو مطرح کرده بودین به دلیل اینکه نوشته بودید کمک فوری بنده سریع پاسخ شما رو داده بودم…

   بر حسب وظیفه دوباره جواب خواهم داد…

   شاد و سربلند باشید…

 127. سلام با عرض سلام مجدد یک سوال دیگه که داشتم اینکه توی اتاق عروس ها یک جفت مرغ عشق هست که زیاد صدا می‌کنند آیا باعث اذیت عروس ها نخواهد شد تشکر

 128. سلام جناب دانش فرعزیز معمولا چند روز بعد از جفت گیری تخم میزاره عروس ماده عروس ماده من الان یک هفته میشه تو لونست ولی نگاه کردم تخم نزاشته خیلی کم میاد بیرون جفت خوردست به نظرتون یانه من اینارو جدا جدا خریده بودم .میشه یه راهنمایی کنید

  • سلام جناب واقف

   معمولا پانزده تا بیست روز طول میکشه عروس هلندیتون تخم بزاره. آقا رحیم در تخم گذاری عروس هلندی ها باید صبور باشید…

 129. سلام لطفا جواب منم بدین عروس هلندی جفت داشتم تازه ماده دوتا ختم کرده بود که در قفس باز بود پرواز کرد رفت نر الان خوابیده روی تخم تنهایی میخوابه یا نه بعد از چند روز دیگه نمیخوابه ؟الان خیلی حالم بده لطفا جواب بدین

 130. سلام وقتتون بخیر
  عروس هلندی ماده من سر نرو میخارونه ولی نر اینکارو نمیکنه.وقتی هم ک برای جلبتوجه ماده میخونه اروم اروم میره نزدیکش ماده ازش دوری میکنه ولی وقتی ی کم از هم دور میشن واسه همدیگه بی تابی میکنن.من گیج شدم الان اینا همو قبول کردن یا نه. هردو ۱ ساله هستن

 131. سلام و وقت بخیر خدمت آقای دانش فر
  خواستم بگم من یه اشتباهی کردم و به محض آوردن عروس نر اون و در قفص ماده گذاشتم که ۲ روز اول یکم نوک زنی داشتن به هم ولی طی یک هفته یهتر شده، عروس ماده حدود ۲ ساله و نر حدود یک سال هست، ماده قبلا یه مدت تنها بود تو خونه آواز خونیش بعد از آوردن نر یکم بیشتر شده ولی نر ساکت هست.
  لطفا راهنمایی کنین که چه شرایطی رو براشون بوجود بیارم که را راحت تر جفت بخورند.
  یاز هم صمیمانه از شما بخاطر سایت خوب و مشاوره اطلاعاتتون سپاسگزارم

 132. سلام استاد عزیز۲ماه پیش یه جفت عروس هلندی خریدم صاحبشون میگفت چندبار جوجه دادن ولی از روزی که من خریدم هیچ علاقه ای به هم نشون نمیدن فقط همیشه دوتایی تولونه هستن میشه یارو به من دروغ گفته اینا باهم جفت نباشن ولی چراباهم تولونه میرن چکارکنم که زودترتخم کنن ممنون میشم راهنمایی کنید راستی عروسابالغ هستن ۲سال دارن توروخدا جوابمو بده خیلی اشتیاق براجوجه کشی دارم

 133. آقای رستمی گل استادگرامی لطف کنید راهنماییم کنید توسوال قبلی

 134. سلام خدمت جناب دانش فر بزرگوار
  سوالی که خدمتتون داشتم عروس هلندی های من بعد از اینکه خریدم آوردم خونه مجدد سریع بعد از ده روز تخم گذاشتن و دوتا تخم بیشتر نزاشتن و اینکه امروز متوجه شدم باتوجه به اینکه غذاهای گرم همگی حذف کردم مجددا دوبار توی یک روز دو بار جفت گیری کردن درضمن دوازده روز هم هست که تخم گذاشتن و مرتب هم روتخم میخوابن میخواستم بدونم دلیل اینکه تخم کم گذاشته و اینکه الان جفت گیری میکنن چه تشکراز زحمات شما که لطف میکنید و جواب سوالات رو میدید خسته نباشید

 135. سلام
  من قبلن هم سوالم رو پرسیدم ولی سوال دوم و سومم جواب داده نشد گفتم دوباره بپرسم.پارسال یک عروس هلندی ماده سه ماهه خریدیم. وقتی حدودن ۹ ماهه شد آواز سر میداد که آماده جفتگیریه بعد از یه مدت کوتاه یه عروس نر وحشی یک سال و خورده براش آوردیم ولی خب خیلی با هم جنگ داشتن مخصوصا ماده با اون. تو این زمان، ماده بارها و بارها تخمهای بی نطفه میذاست و خیلی ضعیف شده. بعد از دو سه ماه عروس نر خیلی به ماده توجه نشون میداد ولی ماده از اون فراری بود. بعد از ماه پنجم کم کم ماده تا یک حدی بهش نزدیک میشد تا همین الان که ۸ ماه میگذره و هنوزم داره تخم بدون نطفه میذاره. عروس نر مدام میره سمتش وقتی نمیبنتش خیلی صداش میکنه و همش پرواز میکنه ببینه کجاست جواب هم رو میدن و گاهی وقتا پرواز میکنه میاد پیشش. ولی نمیدونم چرا جفتگیری نمیکنند. البته راه کارهایی گفتین هم تا حدی انجام دادیم

 136. سلام
  من یک عروس هلندی ۱ ساله نر دارم .میخواستم بدونم حتما باید براش جفت بگیرم؟چون اصلا شرایط اینو ندارم بخوام از چند تا عروس هلندی نگهداری کنم یا اگه تخم بزارن نمیتونم از جوجه ها نگهداری بکنم.میخواستم بدونم اگه جفت نخرم مشکلی براش پیش میاد؟ممکنه افسرده بشه یا مریض بشه؟؟؟

 137. سلام خسته نباشید من یه عروس هلندی ماده دارم که یه تخم بدون نطفه گذاشته تصمیم گرفتم یه نر براش بگیرم ولی وقتی برای خرید رفتم از کجا مطمئن بشم عروس نر اماده جفت گیریه و مناسب عروس ماده مه

 138. سلام خسته نباشید ممنونم از سایت پربارتون.من یه عروس نر نزدیک یه ساله دارم الان تقریبا دو ماهه یه دونه ماده براش گرفتم تقریبا یک ماه شاید کمی بیشتر با هم جفت خوردن چندین بار دیدم عروس نر سوار ماده بود.عروس نر همش میره تو لونه و برمیگرده ولی به ماده اجازه نمیده اگه ماده بخواد بره تو لونه نره هر جایی باشه سریع میاد نمیزاره ماده بره تو لونه نمیدونم چیکار کنم تا حالا اصلا تخم نزاشته چه مستی چه نطفه دار.ممنون میشم کمکم کنید تشکر

 139. سلام ببخشید یک سوال داشتم خدومتتون…میخواستم بپرسم که من یک عروس ماده یک سالو دوماه بای یک عروس یک ساله نر از ۴ ماهگی توی یک قفس انداختم و الان که ماده یک سالو دوماهشه و نر یک سالشه تخم گذاشتن ولی من جفت گیری و علاقه نشون دادنشونو بهم ندیدم ولی جفتشون بصورت نوبتی روی تخم ها میخوابن…خواستم بپرسم چند درصد احتمال داره ماده از روی مستی تخم گذاشته باشه؟و چند درصد احتمال داره تخم ها نطفه داشته باشن؟ممنون اگه لطف کنین پاسخ بدین

  • سلام
   من ی جفت عروس هلندی دارم که سری دومه تخم می زارم
   ،سری اول که از ۵تخم فقط ی جوجه دادن ،اونم ۵روز بیشتر دوون نیاورد ولی الان برای سری دوم ۶تخم گذاشتن منتها تخمهای یک روز در میان گذاشتن میخواستم ببینم مشکلی که نداره،در ضمن چند روز می کشه تا جوجه در بیاد.ممنون میشم جواب بدید

 140. سلام
  من ی جفت عروس هلندی دارم که سری دومه تخم می زارم
  ،سری اول که از ۵تخم فقط ی جوجه دادن ،اونم ۵روز بیشتر دوون نیاورد ولی الان برای سری دوم ۶تخم گذاشتن منتها تخمهای یک روز در میان گذاشتن میخواستم ببینم مشکلی که نداره،در ضمن چند روز می کشه تا جوجه در بیاد.ممنون میشم جواب بدید

 141. سلام.خسته نباشید من یه عروس هلندی نر سه ماه پیدا کردماز قسمت پا مجروح بود خداروشکر بادارو خوب خوب شد فقط تمام ناخوناش افتادن چند ماهه هیچ ناخونی واسش درنیومد چیکارکنم .بعد اگه واسش ماده بیارم میتونه جفتگیری کنه بدون ناخن

 142. سلام خدمت استاد گرامی یه سوال داشتم من عروس ماده ام سه ماه و نیم هستش و عروس نر چهار و نیم ماهش البته طبق گفته فروشنده جدیدا ماده همش سرش میبره پایین به طرف نر و هی بهش میچسبه ولی نر میزنه ولی نه زدنی که پراش بکنه فقط نوک میزنه میشه راهنمایی کنید دلیلش چی میتونه باشه

 143. سلام ببخشید من ۴ روز پیش دو تا عروس هلندی خریدم که از تر و ماده بودن اون اطمینان دارم ولی اینم مطمئنم که قبلا با هم جفت نکرده ن حالا می خواستم بدون که این دو تا میتونم جوجه بیارن. و اگه بخوان جوجه بیارن از کجا بفهمم لطفا جواب بدید

 144. با سلام
  ایا عروس بدونه جفتگیری تخم میکند
  عروس هلندی به عنوان جفت ولی جفت نیستن همش دعوا میکنن کنار هم نمیرن تاحالا ندیدم جفت گیری کنن مادش تخم کرده و روی تخم خوابیده الان ولی جفت نیستنو جفتگیری نکردن

  • سلام خسته نباشید من یه عروس هلندی نر یکساله دارم حدود یک هفته پیش ی ماده براش تهیه کردم .دوسه روز اول جفتشون ساکت بودنداما الان عروس ماده زیاد جیغ میزنه و نرمن که قبلا زیاد جیغ میزد و بازیگوشی میکرد اروم شده زیاد میخوابه وتمایلی ب ماده نداره و ماده هرچه قدر خودشو به نرم نزدیک میکنه و لوس میشه نر فقط حمله میکنه ومحلش نمیده و به من علاقه ی بیشتری نشون میده حتی وقتی نر و خارج میکنم ماده عجیب بی تابی میکنه ولی نر من باز هم علاقه ای نشون نمیده البته دیروزباهم خوب بودند وهربار نرمن جیغ میزدماده هم اینکارو میکرد ولی درکل ماده جیع میزنه و نرم اروم شده یعنی مشکل چیه؟

 145. سلام خسته نباشیم من به جفت عروس هلندی دارم الان ۱ساله که دارمشون جفت گیری میکنن ولی تاحالا تخم نزاشتن ممنون میشم راهنماییم کنین

 146. دانیال ترکشیرازی

  با سلام من یک جفت عروس هلندی دارم که قبلا پیش یک نفر دیگه تخم گزاشتن الانم پیشه منم لانه براشو گزاشتم و نره میره توش ماده یه گوشه استاده هیچ کاری نمیکنه

 147. سلام و خسته نباشید..
  من تقریبا یه هفته نشده که یه جفت عروس هلندی خریدم که صاحب قبلیش می‌گفت که جفت هستن و جوجه دادن البته من عکسی چیزی ندیدم.ولی طبق نوشته های شما نرو مادگیشو تشخیص دادم .بیشتر مواقع خیلی نزدیک به هم هستن و باهم دون میخوره و خیلی اتفاق افتاده که دیدم نوکشونو داخل نوک هم می‌زارن حالت گاز جرفتن ولی گاز نمیگیرن و یه صدای تقریبا آروم در میارن هردو ،و خیلی زود تمومش میکنن میخواستم لطف کنید و جواب بدید ..ممنونم

 148. قطره تقویت نطفه و تقویتی که چه مدت باید به عروس هلندی داد؟ آیا تا زمانی که تخم بگذارند باید مرتب قطره بهشون داد؟

 149. با سلام خسته نباشید جفت عروس هلندی تخم اولشون بزرگه تخم دوم متوسط و تخم سون ریز هستش دلیاش چی هست اصلا تخم ریز جوجه میشه

 150. سلام خسته نباشید ممنون از مقاله خوبتون میخواستم بپرسم من ۲ ساله که یه جفت عروس هلندی دارم که از ۶ماه پیش تخم میگذاشتند ولی توی تابستون خودم نبودم و تخم هاشون و بر نداشتم چند روز پیش دیدم تخم هاشون و خوردن و الان نزدیک دو ماهه که تخم نگذاشتن ممنون میشم کمکم کنید ؟؟

 151. باسلام و درود فراوان
  ,چندتا سوال داشتم خدمتتون.
  تقریبا ۱ ماه میشه که یه جفت عروس خریدم،صاحب قبلیش که می‌گفت جف هستن و جوجه هم دادن.ولی من بعد از گذشت ۱ ماه هنوز چیزی ندیدم در مورد جفت گیری یا مراتبی که شما فرمودید.البته هرروز میبینم که نوکشونو داخل هم میزارم البته نه با ملایمت و اکثرا بای صدایی همراه هست بنظر شما جفت هستن یا نه؟

 152. سلام من یک جفت عروس هلندی از پرورشگاه خریدم کهدوتا تخم داشت تخماشو بر داشتم چون میدونستم بعد از جابجایی در نمیاد و این که الان یک ماه میشه که آوردمشون اما اصلا تو این یک ماه ندیدم که تو لونه برن و این که مکانشون تو نورگیر هست و رفت آمدی نیست و فقط ظهر ها ننور خوبی براشون هست ممنون میشه جواب رو بفرمایین

 153. سلام جناب دانشفر
  من تصمیم دارم به زودی سالن پرورش عروس هلندی راه اندازی کنم و کتاب پرورش عروس هلندی سایت شما رو هم گرفتم و خوندم و دائم در حال کسی اطلاعات هستم.جهت آمادگی بیشتر خودم یک جفت عروس هلندی هم خریداری کردم و در منزل نگه میدارم.الان دو هفته شده.حدود ده روزه که عروس نر روزی یک تا سه مرتبه داخل لانه میشه و معمولا آواز هم میخونه.بیشتر اوقات بعد از چند دقیقه ماده هم به داخل لانه سر میزنه.اما جفتگیری ندیدم.از نظر تغذیه کاملا رسیدگی میکنم و مکمل های ویتامین و کلسیم هم هفتگی میدم.خواستم بدونم این مرحله به لانه رفتن و آواز خوانی چقدر طول می کشه تا شروع به جفت گیری کنن؟

 154. سلام خسته نباشید، من دوتا عروس نرو ماده از کسی خریدم جفتشو پیش هم انداخته بودن ، من میتونم قفساشونو جدا کنم و این مراحلی ک گفتید رو انجام بدم برای جفت گیری؟؟ و اینکه جفت گیریشون فصل خاصی نداره؟

 155. اميررضا جعفري

  من ميخوام يك عروس هلندي نر بخرم كه سه ماهه باشه وسخنگوش كنم خودش خاكستري باشه و ماده لوتينو اگه نر سخنگو باشه تخم ميزارن يا مولد ميشن

 156. من ميخوام يك عروس هلندي نر بخرم كه سه ماهه باشه وسخنگوش كنم خودش خاكستري باشه و ماده لوتينو اگه نر سخنگو باشه تخم ميزارن يا مولد ميشن ازكجا ميشه فهميد عروس سه ماهه نره

 157. سلام
  اگر کل مراحل رو از اول اشتباه رفته باشیم دیگه امیدی نیست؟؟
  من دو تا عروس هلندی ماده داشتم که ۶ ماه با هم بزرگ شدند،تا این اواخر که اونی که بزرگ تر بود مستی میکرد(۱سال و۶ ماه سنشه) ،برای همین رفتم براش یه نر خریدم که فروشنده گفت تازه با یه پرنده دیگه جفت زده بودش و به قول خودش کاردادس،
  اما از وقتی اوردمش خونه غذا خوردنش کم شد(نر رو میگم)و خیلی بد گاز میگرفت، برای همین دوباره هر ۳ تاشون رو کنار هم گذاشتم که شاید اروم شه.
  الان باید چیکار کنم؟

 158. سلام بنده مولد عروس گرفتم ولی جدا نکردم نربه سمت ماده میاد ولی ماده نمیزاره خواستم ببینم چطور میشه خودشون توافق میکنن یا حتما باید جداشون کرد

 159. سلام آقای دانش فر من یک جفت عروس نر و ماده گرفتم و هردو بالغ هستن ماده خیلی مستی میکنه از همون روز اول بعد ده روز لانه گذاشتم نر همون لحظه رفت داخل ولی نمیذاره ماده بره داخل یبار خوبن با هم ولی یهو دعواشون میشه نه زیاد جدی ماده بال هاشو باز میکنه دم باز میکنه حرکات نمایشی و جالبی انجام میده این نیازی هست جدا کنم یا نه تا الان ک روز ب روز بهتر هستن با هم

 160. با سلام دوتا عروس هلندی نر و ماده دارم که آنها را به فاصله یک ماه از هم خریدم . ماده بسیار آروم و مهربونه و خودمونیه ولی نر روی شونه و سر میاد میشینه ، از دست آدم غذا می خوره ولی اصلا نمیشه بهش دست زد و به همین دلیل نه تنها از روز اول نتونستم اونو به قفس عادت بدم بلکه ماده را هم مثله خودش به آزاد چرخیدن عادت داده ، حالا علاقه وافر آنها به هم و میل به جوجه آوردنشون و از طرفی خوابیدن آنها روی کابینت آشپزخانه با هم جور در نمی یاد . و من نمی دونم چطوری براشون لانه ای آماده کنم که قبولش کنند لطفا اگر امکان داره منو از تجربه ی خودتون بهره مند کنید

 161. سلام
  الان یک ماه هس جفت گیری میکنن ولی تخم نمیزارن علتش چی میتونه باشه

 162. سلام خسته نباشید
  یه عروس ماده دارم که تقریبا نزدیک ۲ سالش هست و یک عردس نر دارم که حدود ۱ سال و ۷ ماهش هست اول همو خیلی صدا میزدن اما عروس مادم تولک شد الان کمتر همو صدا میزنن ولی خیلی اشتیاق دارن که همو ببینن و عروس نرم از صب تا شب آواز میخونه و صحبت میکنه به نظرتون جفت کنم؟

 163. سلام وقت بخیر من ی عروس هلندی ۳ ساله داشتم و رفتم الان براش ی ماده خریدم برا جفت مادهه میاد سمت نره ولی نره هیچ توجهی نمیکنه چیکار کنم

 164. سلام ببخشید عروس هلندی تقریبا در چند ماهگی مولد میشود

 165. سلام آقای دانش فر من یه عروس نر خاکستری دارم اهلیه آیا اگر عروس ماده اهلی بگیرم جفت میشن یا باید وحشی بگیرم یا کلا نمیتونه جفت گیری کنه؟؟؟؟

 166. سلام و عرض ادب و قدردانی بابت زحماتی که میکشید؛
  میشه بفرمایید سایز استاندارد و متعارف قفس جفت زنی عروس چند در چنده ؟ ممنونم

 167. سلام
  من دوتا عروس هلندی نر وماده دارم بیش از یکسال است که خریداری کردم .بارها جفت گیری کرده اند .حتی در طول روز چند بار، اما اصلا تخم نمیگذارند!؟
  همه شرایط رو براشون فراهم کردم .انواع دانه ها میوه ها و بلوک معدنی ومولتی ویتامین خارجی و..‌.لانه مخصوص اما هنوز خبری نیست .ممنون میشم بگید دلیلش چیه😔

 168. سلام جناب
  من نزدیک یکسال بیشتر میشه که یک جفت عروس هلندی گرفتم اما هنوز تخم نگذاشتن .با این حال که تمام شرایط براشون فراهم کردم از تغذیه با انواع دانه ها ومیوه ها وسبزیجات وبلوک معدنی ومولتی ویتامین خارجی ولانه کامل .وبارها جفت گیری کرده اند اما حتی تخم بدون نطفه هم نگذاشته.حتی شده در روز چند بار جفت گیری کرده اند اما خبری نیست.
  گاهی هم با هم دعوا میکنن .لطف کنید راهنمایی کنید ممنونم.

 169. سلام
  من ۵ ماه پیش یه عروس لوتینوتقریبا ۴ ماهه که هنوز پرهای گردنش درنیومده بود با هدف رام و سخن گو کردنش گرفتم و توخونه خیلی با ما اخت گرفت طوریکه وقتی از سر کار میومدم طنازی میکرد بیارمش بیرون و دیگه نمیرفت توقفسش حتی شب ها هم کنار تخت خودم تا صبح میخوابید البته نتونستم بهش چیزی یاد بدم بعدا چون توخونه تا ۴ بعداز ظهر تو قفس تنها بود رفتم جنسیتشو از فروشنده (تکثیر کننده) بپرسم تا براش جفت هم سن بگیرم پس از اینکه فروشنده گفت به احتمال ۹۹ درصد نره براش یه ماده اهلی که به گفته فروشنده یکی دو ماه بزرگ تره گرفتم و کنار هم گذاشتم و پرنده ها باهم خیلی اخت گرفتن ولی از همون اول ماده پایین شکمش بزرگ بود که بعداز چند روزی یه تخم کف قفس گذاشت که ناچار براش لونه درست کردم و تخم گذاشتم داخل لونه ولی دیگه هیچ تخمی نذاشت و روی همون تخمم هم ننشست تا من ناچارا بعداز دو هفته لونه رو جمع کردم حالا الان باهم اخت گرفتن بطوریکه اگه یکیشو بردارم داد و فریاد میندازن مگر اینکه هر دوشو کنار هم بردارم البته چون اهلی هستند در قغسشون اکثرا باز میزارم و هر روز تو دستم میگیرم و نوازش شون نیدم ولی من کمتر شاهد نوازش بین خودشون هستم، میخواستم ببینم الان که نر تقریبا ۹ ماهشه و ماده بنظر مست میاد با تغذیه درست بتونم باعث جفت شدنشدون شم یا هنوز زوده
  ممنون از شما

 170. علیرضا مرادی

  سلام من یه جفت عروس هلندی دارم جفت میخورن ولی نره ماده رو میزنه ماده تو لانه میشینه ولی تخم نمیزاره از لحاظ جفت گیری جفتشون جفت گیری مکنن ولی نره ماده رو میزنه و تخم هم نمکنن میشه بگین دلیلش چیه ممنون

 171. با عرض سلام خدمت شما بزرگوار بنده یک عروس هلندی طوسی فوق رام ‌سخنگو دارم که حدود ۲سالش هست چند ماه پیش اقدام به خرید یک عروس آهویی ماده۱۰ماهه کردم ولی باهم جفت نمیشن ،ماده هر موقع سمت نر دستتیم میره نر ازش فرار میکنه طوری که بعد از چند وقت الان ماده سر غذا خوردن نر را میزنه خلاصه عروس نرم اصلا میلی به ماده نشون نمیده ممنون میشم از شما راهنماییم کنید

 172. با عرض سلام خدمت شما بزرگوار بنده یک عروس هلندی نر طوسی که فوق رام وسخنگو هست دارم که حدود ۲سالش هست چند ماه پیش یک جفت که ماده اهویی حدود ۱۰ماه بود خریدم ولی باهم جفت نمیشن به اینطور که نرم که رام هست هروقت ماده سمتش میره نر ازش فرار میکنه تا حدی که الان ماده سر دون خوردن نر را میزنه ماده به نر علاقه نشون میده ولی نر فقط به انسان علاقه نشون میده آیا اینها باهم جفت نمیشن ممنون میشم راهنماییم کنید

 173. سلام وقتتون بخیر من عروسو دوسالش بیشتره میخوام براش جفت بگیرم نمیدونم چی بگیرم براش راهنماییم کنید

 174. سلام من يه جفت عروس هلندي نر ماده هركدوم رو از جاي مختلف خريدم از نر ماده و بالغ بودنش مطمعنم جفت انداختم ولي موقع جفت گير نر نميتونه كامل جفتگيري كنه يكم ك سوار ميشه بعد از ١٠ ثانيه مياد پايين نميدونم دليلش چيه ممنونم راهنمايي كنين

 175. سلام و خسته نباشید مرسی که دید عموم مردمو به نحوه صحیح معاشرت با پرندگان و یاد میدید
  سوال خدمتون داشتم من یه ماده ۷ ماه دارم یه نر یک ساله به نظر شما الان خوب بغل هم باشن یا نه باید جداباشن
  در ضمن ماده خیلی نر و نوازش میکنه
  ممنون میشه راهنمایی کنید موفق باشید

 176. سلام وقت خیر.
  عروس هلندی من تا الان ۴ بار تخم گذاشته و هر ۴ بار پوچ بود تمام مراحلی که شما نوشته بودید رعایت کردم منتها ندیدم عروس هلندی نر سوار شه. نر خیلی مستی می کنه ولی خیلی به چوب زیر پاش فشار میاره. ی جورایی انگار خودارضایی داره

 177. سلام من یک جفت عروس گرفتم از روزی که آوردم خونه عروس نر رفت داخل لونه فقط روزی دوبار میاد بیرون با ماده جفتگبری میکنه دوباره سریع میره داخل لونه ولی ماده اصلا داخل لونه نمیره
  چراااااااا؟؟؟؟

 178. سلام عرض ادب کف لانه عروس هلندی اگر خاک اره بریزیم اشکالی داره یعنی برای پرنده مضر یا نه

 179. سلام
  جفت های من رو تقریبا ۳ ماه پیش خریدم
  چند روز اول خیلی جفت گیری میکردند ولی لونه نداشتند
  بعد چند روز که جاشون رو تغییر دادم دیگه جفت گیری نکردند تا الان
  تغذیه آمادگی رو هم مدام میدم بهشون
  لونه هم براشون گذاشتم دوتایی باهم میرن توی لونه
  ماده سر نر رو میخارونه بعضی وقتا ولی نر همیشه ماده رو میزنه
  باید چیکار کنم؟

 180. سلام جفت عروس جوان دارم از ۸ماهگی جفتگیری می‌کنی یعنی الان۳ماه هست هر روز جفتگیری می‌کنند ولی تخم نمی زاره…

 181. سلام گلمکانی هستم ممنون بابت سایت خوبتون ۱ سوال داشتم من یک جفت گرفتم ماده خودم داشتم نر از بیرون گرفتم بد از مدتی کنار هم گذاشتم جفت شدن ولی نر اشتباهی جفتیک میزنه بالای ماده میره ولی رو بال ماده جفت میزنه مثل+ میشه رو ماده روش قشنگ نمیره مشکل کجاست نر همش تو اغول هستش ولی ماده اصلا نمیره تو اغول

 182. سلام خسته نباشید
  یک عروس ماده داشتم از بچگی دست خودم بزرگش کردم و کاملا دستیه یک ماهی میشه واسش نر خریدم لانه گذاشتم باهم دعوا نمیکنن بعضی وقتا تکی بعضی وقتا دوتایی میرن تو لانه نرش میخونه ولی وقتی ک ماده خم میشه واس جفت گیری نر ک نزدیکش میشه دعوا میفتن بنظرتون امکانش هس جفت نخورن؟

 183. سلام من یک جفت عروس دارم که ازیک پدرو مادران باهم جفت شدن تاحالاهم چهار بار هربارچهارتاتخم گذاشتن ولی باز نشده مشکلشون چیه

 184. باسلام وتبریک سال نو وآرزوی سلامتی برای دوستان
  من یک جفت عروس هلندی بالغبه مدت ۳ماه خریدم (لوتینو)نر وماده کنار هم میشینن سر هم میخارانن تو لانه رفت آمد میکنن البته پرنده نر بیشتر پرنده نر مستی زیاد میکنه ومیخونه غذا هم ارزن تخمه آفتاب گردان شاه دانه وجوانه گندم سبزی جعفری قطره aD3Eهم بهشون دادم اما متاسفانه پرنده هام جفت گیری نمیکنن موندم چرا؟؟؟

 185. سلام من یه عروس هلندی نر دارم که ۱ سالشه‌. حدود یه هفته بود که براش یه ماده گرفتیم و بدون اینکه از هم جدا باشن باهم درون یه قفس گذاشتیم در طی این یک هفته مدام با هم درگیر بودن به هیچ عنوان کنارهم بدون دعوا نبودن بعد از خوندن مقاله مفیدتون اونارو الان از هم جدا کردم. عروس هلندی نر بسیار شیطون و پرسروصداست اما ماده بسیار آرام. امکان داره بعد از مدتی که قراره باهم باشن نسبت به هم رغبتی داشته باشن چون خیلی باهم درگیر بودن؟؟؟؟

 186. سلام انشالله موفق باشید امیدوارم جواب منم بتونید زود بدید من ۲جفت عروس دارم اولی نر از آوازهایی که میخونه نشانه مستیشه با ماده اماده جفت زدم اما ماده حالت جفتگیری میگره نر بجای سوار شدن ماده را میزنه یا هول میدتش اونطرف نر دائم توو گوش ماده آواز های بلند میخونه اما ماده تا اماده میشه نر همان کار را میکنه ماده دیروز یک تخم گذاشت چون جفتگیریشون را ندیده بودم لانه را برداشتم نر هم جدا کردم یک نر دیگه خریدم اماده بنظرتون دلیل چی میتونست باشه و جفت دیگرم نر یک پاشو میذاره روو ماده بالا نمی ه واسه جفتگیری ممنون راهنماییم کنید

 187. سلام .خسته نباشید .من یه عروس ماده دارم که کاملا دستیه و بالغ برای خریدن یه عروس نر اقدام کردم و فروشنده گفت نمیشه دوتا عروس دستی رو باهم جفت بزنید وحشی بخر .خریدم و بعد از سه ماه فقط جفت گیری میکردن و ماده تخم نمیزاشت و با اینکه جفت گیری میکرد باعروس تر ولی علاقه ای بهش نداشت .تو قفس بند نمیشد. و جیغ میزد و نر رو هم میزد .منم تا رو فروختم .حالا میخوام یه نر دستی براش بخرم .به نظر شما قبلا جفت گیری کرده بازم میتونه جفت گیری کنه .و بهتر نیست عروس نر هم دستی باشه ؟نمیدونم چیکار کنم و علت تخم نزاشتن چی بوده خواهشا راهنماییم کنید اصلا کار درستی کردم تا وحشی رو فروختم؟

 188. ببخشید من یه عروس هلندی خریدم و به اسم ماده به من دادن.
  ولی الان قیافش داره شبیه عروس هلندی های نر میشه و با اون یکی عروس هلندی نر دعوا میکنه.
  آیا واقعا نره یا واقعا بااونیکی عروس هلندیم مشکل داره؟

 189. سلام جناب آقای دانش فر.
  من تقریبا یک سال پیش یه عروس هلندی به اسم عروس هلندی ماده خریدم و یک سالش بود.
  ولی حالا قیافش داره میشه عین عروس هلندی های نر و با اون یکی عروس هلندی نر که از قبل داشتم دعوا میکنه.
  نژاد خاصی هم نداره.
  الان باید عوض کنمش؟

 190. سلام من یک جفت عروس هلندی یهفتس خریدم دیروز ماده تخم گزاشته ولی فک کنم جفت گیری نکردن مشکل اینجاس که نر خیلی ارومه و ساکت و انگار داره چرت میزنه غذا خوب میخوره مدفوع هم بنظر میاد مشکلی نداره بنظرتون مشکل چیه وقتیم میره کنار ماده باهم دعوا میکنن

 191. سلام.ما یک جفت آلبینو خریدیم که روی تخم بودند و پرنده فروش تخم هایش را نداد.بعد از مدتی عروس نر مرد و برای عروس ماده یک نر آلبینو خریداری کردیم و مدت ۱هفته هم در قفسی جدا گذاشتیم و بعد از مدتی که نر بسیار بی قراری می کرد آنرا در قفس بزرگی که ماده در آن قرار داشت گذاشتیم.نر زیاد میخواند ولی تاکنون جفت گیری ندیده ایم. ضمنا ما ۴عروس هلندی دیگر نیز داریم که آنها هم جفت گیری نمی کنند.چه باید کنیم؟ همه آنها در یک اتاق قرار دارند.ممنون میشوم راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *