آخرین خبرها
خانه / راه اندازی سالن پرورش / ۱۰ نکته مهم در جفت گیری فنچ ها برای پرورش و تکثیر فنچ

۱۰ نکته مهم در جفت گیری فنچ ها برای پرورش و تکثیر فنچ

جفت گیری فنچ ها : به دلیل اهمیت بالای جفت گیری فنچ ها در تولید و پرورش این پرنده، نکاتی را که لازم دانستم شما پرورش دهندگان در مورد، جفت گیری فنچ ها بدانید در این مقاله مورد بحث قرار داده ام.

کمی درمورد فنچ بدانیم

فنچ های رایج در ایران دارای جثه بسیار کوچک، مقاوم و ارزان قیمت هستند. فنچ های بنگالی و زبرا از ساده ترین فنچ ها محسوب می شوند. داشتن این ویژگی ها در این نوع فنچ ها نگهداری از آن ها در خانه برای هر پرورش دهنده میسر و آسان ساخته است. زادگاه اصلی فنچ در کشور استرالیا می باشد. به تازگی نژادهای بسیار زیبا و گران بهای دیگر از فنچ ها از کشورهای مصر، هند، پاکستان به ایران وارد شده اند.

بعضی از فنچ ها علاوه بر این که باید بهای بیشتری را برای آن ها پرداخت کرد، نیاز به توجه بیشتری دارند. اگر اولین بار است قصد نگهداری از فنچ ها را در خانه دارید، فنچ های ارزان قیمتی مثل زبرا و سفید را انتخاب کنید. بعد از آشنایی با نحوه نگهداری از فنچ ارزان می توانید به سراغ فنچ های گران تر بروید. فنچ ها پرندگانی پر جنب و جوش و صدا دار هستند. فنچ ها در برابر بیماری ها دارای مقاومت بالایی هستند.

عمر این پرنده ده سال می باشد. با نگهداری و تغذیه صحیح می توانید عمر فنچ را به دوازده سال برسانید. فنچ ها دارای نژادهای گوناگونی هستند. گونه های فنچ شامل: فنچ مونیای ملوکان، فنچ طوطی وار، فنچ بلوطی، فنچ نرگسی یا مصری، فنچ بنگالی، فنچ مونیای سرسفید، فنچ آوازه خوان، فنچ نواری، فنچ زبرا یا راه راه.

شما پرورش دهنده ی عزیز را به خواندن این مقاله دعوت می کنم. امیدوارم مورد استفاده و رضایت شما عزیزان قرار گیرد.

 

جفت گیری فنچ ها ! نکاتی درباره جفت گیری فنچ ها

قبول داریم نگهداری و تولید مثل بعضی از گونه های فنچ کار آسان و بسیار ساده ای است. خیلی از دوستان در مرحله جفت زدن فنچ سوالات زیادی پرسیده بودند. تصمیم گرفتم این مقاله را بنویسم و در رابطه با سوالاتی که پرسیده بودید، اطلاعات را در اختیارتان قرار دهم. این مقاله در رابطه با نشانه های آمادگی و معیارهای جفت گیری فنچ نر و ماده است. پس شما را به خواندن این مقاله دعوت می کنم. فنچ ها  به راحتی  تولید مثل و زاد و ولد می کنند. زمانی که یک جفت فنچ می خواهند جفت گیری کنند رفتارهایی را از خود نشان می دهند. کافی است مقداری نخ مخصوص چال را کنار قفس بگذارید. فنچ های آماده به سوی نخ ها می روند. شروع به جمع کردن نخ و الیاف برای ساختن لانه خود می شوند.

تجربه بعضی از پرورش دهنگان نشان داده هرگز از نخ های پهن و قطر دار برای لانه سازی استفاده نکنید . استفاده از نخ های نازک برای لانه  نتیجه مطلوبی را خواهید گرفت. بعد از قرار دادن لانه، میله نشیمن گاه و ظرف غذا روبرو لانه قرار دهید. هرگز به تخم های فنچ ها دست نزنید زیرا فنچ ماده ممکن قهر کند و دیگر روی تخم نخوابد.

جفت گیری فنچ ها! نکاتی درباره جفت گیری فنچ ها

برای اینکه شما پرورش دهنده عزیز در امر پرورش، نگهداری و جفت گیری فنچ ها موفق باشید به نکات زیر توجه فرمائید.

 

۱ . رسیدن فنچ به سن بلوغ

فنچ ها زمانی که به سن دو ماهگی می رسند به مرحله تولید مثل نزدیک می شوند. فنچ ها باید برای جفت گیری سالم و سرحال باشند.

 

۲ . تشخیص صحیح فنچ نر زبرا و ماده ی سفید برای جفت گیری

فنچ نر دارای نوک قرمز پررنگ می باشد. در دو طرف گونه های نر دو لکه ی نارنجی قابل مشاهده است. بدن فنچ نر دارای خال های ریز ریز می باشد. فنچ ماده دارای نوک نارنجی و دارای نقش و نگاری کمتری نسبت به نر است. در ماده ی سفید اصلا نقش و نگاری وجود ندارد. از بعضی دوستان شنیده ام که یک جفت فنچ به مدت چند ماه جفت بوده اند اما نه خبری از جفت گیری و تخمی شد. تا اینکه بعد از چند ماه متوجه شده هر دو نر بوده اند.

 

۳ . روش جفت گیری فنچ به شیوه ی آویاری یا جفتی

پرورش فنچ برای جفت گیری می تواند به صورت آویاری و جفتی انتخاب شود. فنچ ها را می توان به صورت جفت جفت مثلا دو یا سه جفت را با هم در یک قفس  برای جفت گیری همزمان با هم قرار داد. در روش آویاری یا گله ای می توانید فنچ ها را به تعداد بیشتر در یک سالن پرورش با توجه به مساحت سالن پرورشی برای جفت گیری آماده کنید.

 

۴ . قفس مناسب و سالن پرورش برای جفت گیری فنچ

در هنگام آماده کردن قفس برای جفت زدن فنچ ها،  بزرگ ترین قفس را در نظر بگیرید. به صورتی که پرواز کافی برای فنچ ها امکان پذیر باشد. سالن پرورشی که برای جفت گیری فنچ ها با تعداد زیاد در نظر دارید باید از توری ای استفاده کنید که فنچ ها نتوانند از سوراخ های آن گذر کنند. اگر قصد پرورش به صوت آویاری یا گله ای فنچ ها را دارید، در سالن به اندازه ی هشت متر مربع، هشتاد فنچ را می توانید برای جفت گیری پرورش دهید. بوهای تند و مضر برای فنچ مضر است و منجر به تلف این پرنده کوچک می شوید. قفس و سالن مورد نظر فنچ ها از آشپزخانه و افراد سیگاری و دود دور کنید. محیط پرورش وجفت گیری باید محیط آرام و دور از سر و صدا باشد. در اثر سر و صدا فنچ ماده می ترسد از روی تخم بلند خواهد شد و جوجه فنچ درون تخم تلف خواهد شد.

 

۵ . نور و رطوبت و دما

در زمان پرورش و جفت گیری فنچ ها به نور محیط و رطوبت و دما توجه فرمایید. نور بهتر است طبیعی باشد و اگر نور طبیعی وجود نداشت از نورهای مصنوعی استفاده کنید. رطوبت هوا بین چهل تا شصت درصد. بالا رفتن رطوبت سبب می شود جنین در داخل تخم در اثر رطوبت زیاد تلف شود. کمتر بودن رطوبت از چهل درصد سبب می شود جنین داخل تخم در اثر پوسته سخت نتواند از تخم بیرون بیاید و منجر به مرگ جوجه فنچ شود. دما نوزده تا بیست و یک درجه سانتی گراد که با گذاشتن دما سنج در محیط می توانید روزانه دما را چک کنید. با بالا رفتن دما بیشتر از این تخم ها رسوب خواهند کرد و سبب فاسد شدن تخم فنچ ها می شود.

 

۶ . تور سیمی بدون رنگ

در سالن پرورش فنچ به صورت آویاری از تورهای سیمی و پلاستیکی ای استفاده کنید که با رنگ شیمیایی رنگ آمیزی نشده باشد. زیرا فنچ ها پرندگانی بازیگوش هستند که با نوک زدن به سیم و خوردن رنگ باعث مسمومیت فنچ ها خواهد شد.

 

۷ . میله های نشیمن

از هر چوب درختی به عنوان میله نشیمنگاه فنچ ها استفاده نکنید زیرا بسیاری از این چوب ها برای فنچ ها سمی هستند.

 

۸ . تغذیه مناسب و آب تازه

فنچ ها پرندگانی دانه خوار هستند. ارزن ریز غذای اصلی فنچ ها را تشکیل می دهد. شما می توانید در کنار دانه ی ارزن از میوه جات و سبزی جات برای سلامتی زاد و ولد فنچ ها بهره ببرید. میوه ها شامل سیب، هندوانه، پرتقال، انگور، گلابی، خیار را می توان به فنچ ها دو بار در هفته داد. سبزیجاتی مثل کاهو، اسفناج، جعفری، هویج بخارپز را می توان در هفته دو بار به فنچ ها داد. در زمان جوجه کشی، تخم مرغ آب پز برای جوجه ها تهیه نمایید. از کف دریا برای ساخته شدن پوسته ی تخم فنچ یک بار در هفته استفاده کنید. یک بار در هفته مولتی ویتامین در آبخوری برای فنچ ها بگذارید.

 

۹ . نظافت محیط

ضد عفونی  و تمیز کردن قفس ها، محیط سالن، دانه خوری، آبخوری، لانه، میله نشیمنگاه، کف قفس، به صورت مرتب انجام دهید تا از رشد باکتری ها و ویروس ها و انتقال آن ها به فنچ های مولد و جوجه ها جلوگیری شود. فنچ ها در معرض مواد شوینده و بوی مواد شوینده قرار ندهید که سبب تلف شدن آن ها خواهد شد.

 

۱۰ . علاقه مندی بین جفت ها

فنچ ها در فاصله زمانی بین یک هفته تا سه هفته جفت گیری می کنند. اگر جفتی با شرایط نگهداری مناسب و تغذیه مناسب بعد از گذشت دو و سه ماه جفت گیری نکردند. ممکن است این جفت فنچ که برای هم انتخاب کردید به یکدیگر هیچ علاقه ای نداشته باشند. در صورت جفت گیری فنچ ها،  در هر دوره تخم گذاری بین  ۳ تا ۱۰ تخم گذاشته می شود. پس از گذشت ۱۴ روز جوجه ها به ترتیب زمان تخم گذاری در روزهای متفاوت دنیا خواهند آمد. اگر شما تمایلی به جوجه گرفتن از فنچ ها را نداشتید کافیست لانه را از قفس بردارید.

 

جمع بندی و سخن آخر

در این مقاله به شما آموزش دادم در زمان جفت گیری فنچ ها، از فنچ های بالغ و مولد که دو ماهه می باشند را مورد انتخاب قرار دهید. فنچ های سالم را برای پرورش و جفت گیری انتخاب کنید. برای پرورش فنچ ها در جفت گیری می توان از روش گله ای و جفتی بهره برد. در جفت گیری فنچ ها به نظافت، تغذیه، دما، رطوبت، نور اهمیت ویژه دهید. فنچ ها را از سر و صدا و بو و دود دور نگه دارید. برای فنچ های مولد نخ های نازک قرار دهید.  بعد از لانه بستن فنچ ها و تخم گذاری به مدت چهارده روز منتظر جوجه فنچ ها باشید.

امیدوارم مقاله تولید مثل فنچ ها برایتان مفید بوده باشد.

لطفا نظرات، سوالات و تجربه هایتان را برای ما زیر همین صحفه کامنت کنید.

بازار خرید و فروش پرنده مسترت

درباره‌ی علیرضا دانش فر

دنیای کارآفرینی تنها رویاییست که اون رو عاشقانه دنبال می کنم. زمانی که تصمیم گرفتم سری به صنعت پرورش بزنم به هیچ وجه فکر نمی کردم این حوزه اینقدر بزرگ، جذاب و چالش برانگیز باشه. در حال حاضر معتقدم تا چند وقت دیگه صنعت پرورش در ایران متحول و کارآفرینان زیادی در این صنعت تولیدات و محصولاتشون رو جهانی خواهند کرد.

118 نظر

 1. ممنون از مقاله خوبتون کامل مفید بود.

 2. سلام
  من یک جفت فنج دارم که بارها با هم جفت گیری کردن در طول یک ماه ولی هنوز تخم نزاشتن و این در حالی هست که پنبه و الیاف بردن تو لونه و گاهی تو لونه میخوابن

  • سلام‌ کامران جان. درسته فنچ شما چند بار جفت‌ گیری کرده اند٬ اما به درستی جفت نخورده اند. از جنس نر و ماده بودنش مطمئن شوید.

  • سلام وقتتون بخیر ممنون از سایت مفیدترین
   بنده یک جفت فنج دارم رنگ خوب و خاصی دارن دوهفته س خریدم براشون همه چی مهیا کردم امروز برای اولین بار دیدم جفت شون رفتن تو لونه پنبه ها رو تکون دادن آیا جفت خوردن نشانه چیه با تشکر

 3. سلام. ممنون از مقاله٬ عالی بود. منتظر کتاب های آموزشی شما هستیم.

 4. سلام خسته نباشید. میشه یه برنامه غذایی فنچ برام نام ببرید.ممنون میشم.

 5. سلام. بسیار عالی بود ممنون از سایت خوبتون.

 6. سلام و خسته نباشید.
  فنچ های من تا الان۷تخم گذاشتن ولی نمیروند روی تخم ها بخوابند و روی انها لونه میسازن؟
  مشکلشون چیه؟
  تغذیشونم برنامه ریزی داره.

 7. علیرضا دانش فر

  سلام سپاسگذارم. ساختن دوباره لانه بر روی لانه قبلی یعنی جفت خوردن دوباره فنچ و گذاشتن دوباره تخم. به همین علت روی تخم های قبلی نمی خوابن . همچین مشکلی در روش آویاری فنچ ها به وفور دیده می شه.

 8. سلام ببخشید وقتتونوگرفتم میخاستم بهم بگین که چیکارکنم تافنجام تخم کنن هرلطفی بهشون میکنم دوجفت دارم ولی هیچ کدوم تخم نمی کنن مطمئنم نروماده اند.لطفاکمکم کنید……………..خیلی ممنون ازسایت خوبتون

 9. علیرضا دانش فر

  سلام‌ یونس جان

  خواهش می کنم. بهتر فنچ ها رو جایی بذاری که رفت و آمدی نباشه. بعضی از فنچ ها به خاطر رفت و آمد آدما از ترس تخم نمی زارن.

 10. سلام.مرسي از مقاله خوبتون.
  اما وقتي دوتا فنچ نر و ماده همديگرو بخارونن نشونه جفت شدنشونع؟

  • علیرضا دانش فر

   سلام امیر جان. ممنون

   نشانه علاقه بین جفت فنچ نر و ماده هست و در آینده جفت خواهند خورد. البته اگر همه شرایط برای یک جفت فنچ شما مهیا باشه.

 11. سلام میگم استقامت فنچ تو سرما چقدره؟تو سرما تخم میذاره یا ن؟

  • علیرضا دانش فر

   سلام آقا رضا

   استقامت فنچ در سرما کم است. فنچ ها پرندگان بسیار حساسی در برابر سرما هستن و هرگز در سرما تخم نخواهن گذاشت.

  • سلام قفس فنج های من متحرکه طوری ک صبح توحیاط شب توخونه موجب دیر تخم گزاشتن میشه

 12. سلام ممنون ازاطلاعاتی که گذاشتید فنچ های که من دارم هردشون باهم جفت گیری میکنن ماده سفیدونرراه راه هست دلیلش چیه ممنون

 13. سلام خسته نباشید ببخشید
  من یک جفت فنچ لپ سیاه گرفتم با امروز ۴روز هست که دارم داخل قفس بسبتا بزرگ هست و داخل پارکینگ قرار دادم دما هم بین ۱۸تا۲۳هست غذا همه نمونه بهشون میدم ولی لانه سازی نکرده اند فنج نر فقط سر شو میبره داخل لانه ، لانه هم از این کوزه ای هاست لطفا راهنمایی کنید

 14. سلام
  ببخشید من یک جفت فنچ دارم نزدیکای عصر که میشه ماده میره توی لونه و شب هم نره میره توی لونه کنارش میخابه دلیل این رفتار چی میتونه باشه اینو بگم که نر هم دارای خال زیر بال و لکه کرمی روی صورتش
  ممکنه هردو جوجه باشن و بالغ نشده باشن؟

 15. من یک جفت فنچ دارم می خواستم که بگوییم که باید چه کار کنم تا تخم بگذارنند

  • سلام علی جان

   فنچ ها تون باید بالغ باشن‌‌. براشون لونه و نخ چال بزار در جای رفت و آمد کم فنچ ها رو قرار بده.

 16. سلام
  از کجا بفهمیم فنچ هامون جفت خورده

  • سلام حسین جان. وقتی فنچ ها رو جفت میزنی براشون لونه بزار و کف قفس نخ مخصوص چال بریز وقتی شروع به لانه سازی کردن یعنی جفت‌ خواهند خورد.

 17. سلام.من جفت فنج دارم تاحالا چندبار تخم گذاشتن ولی جوجه نشده.چکار کنم.؟و سوال دیگه میشه فنچ و با سهره یا مرغ عشق جفت انداخت؟.لطفا سریع جواب بدید.بنظرم فنچ اگه رنگش مثل مرغ عشق بشه عالیه

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼم

   ﺟﻔﺖ ﺯﺩﻥ ﻓﻨچ ﺑﺎ ﻣﺮﻍ ﻋﺸﻖ ﻭﻏﻴﺮﻩ ﭼﻨﻴﻦ ﭼﻴﺰﻱ ﻣﻤﻜﻦ ﻧﻴﺴﺖ. ﻫﻔﺘﻪ اﻱ ﻳﻪ ﺑﺎﺭ ﺩﺭ ﺁﺑﺨﻮﺭﻱ ﻓﻨچ ﻣﻮﻟﺘﻲ ﻭﻳﺘﺎﻣﻴﻦ ﺑﺮﻳﺰﻋﺼﺮ ﺑﺎ ﺁﺏ ﺗﻤﻴﺰ ﺁﺑﺨﻮﺭﻱ ﺗﻌﻮﻳﺾ ﻛﻦ. ﺑﻬﺶ ﺑﺎﺩﻭﻡ رﻧﺪﻩ ﺷﺪﻩ ﺑﺪﻩ.

 18. سلام آیا ميشه سن فنچ هارا تصمیم زد یعنی اینکه بگي الا چند سالشه آیا ميشه یک نر بزرگ با ماده کوچک جفت گیری کنه

 19. سلام وقت بخیر میخواستم بپرسم که نخ چال چیه

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ ﺁﻗﺎ ﻣﺠﻴﺪ. ﻧﺦ ﻫﺎﻳﻲ ﻛه ﻤﺨﺼﻮﺹ ﺑﺴﺘﻦ ﭼﺎﻝ ﺩﺭ ﻣﻐﺎﺯﻩ ﻫﺎﻳﻲ ﻛﻪ ﻟﻮاﺯﻡ ﭘﺮﻧﺪﮔﺎﻥ ﻓﺮﻭﺧﺘﻪ ﻣﻴﺸﻪ ﻣﻮﺟﻮﺩ.

 20. سلام خسته نباشید فنچ ها تا چند سال تخم میزارند و برای مولد تا چند ساله استفاده کنم؟چوب درخت زردالو برایش فنچ ضرر نداره ؟؟

 21. ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

  ﺳﻼﻡ ﺁﻗﺎ ﻣﺠﻴﺪ. ﻧﺦ ﻫﺎﻳﻲ ﻛه ﻤﺨﺼﻮﺹ ﺑﺴﺘﻦ ﭼﺎﻝ ﺩﺭ ﻣﻐﺎﺯﻩ ﻫﺎﻳﻲ ﻛﻪ ﻟﻮاﺯﻡ ﭘﺮﻧﺪﮔﺎﻥ ﻓﺮﻭﺧﺘﻪ ﻣﻴﺸﻪ ﻣﻮﺟﻮﺩ.

 22. من یک جف فنج دارم ماده هی میره ته قفس

 23. سلام ببخشید مزاحم میشم من یک فنچ نر زبرا دارم و یک ماده سفید ۲روز خریدم هردوشون هی میرن ته قفس باز میشینن رو میله اصلا توی لانشونم نمیرن مشکل چیه؟؟؟

 24. سلام من یک نر زبرا دارم یک ماده سفید ۲روز خریدم و براشون کاغذ تکه تکه و سیخ ریز جارو ریختم ولی نمیدونم براچی همش میرن ته قفس مشکلش چیه؟؟؟

 25. سلام. وقت بخیر
  من یک جفت فنچ داشتم که ماده سفید تقریبا هر هفته پف میکرد و میرفت کف قفس و بعد از تقریبا یک روز خوب میشد و تخم میذاشت که تخم ها رو هم همیشه مینداختن بیرون و بعد از چند وقت ماده مرد. دوباره یک ماده دیگه براش خریدم که اونهم براش همین اتفاق دقیقا افتاد و مرد و تخم هم نذاشت. نمیدونم چرا. اگر میشه راهنمایی کنید ممنون میشم. فنچ ها رو هم در قفس در حیاط خلوت نگهداری میکنم.

 26. سلام چگونه فنچ هارو جفت کنم باید مثل قناری جداشون کنیم یا نه؟

 27. سلام زیاد خوندن فنچ نر از چیست؟ سه ماه تخم نزاشتن هوا گرم باشه میزان؟؟

 28. سلام
  عکس فنچامو بدم کسی میتونه تشخیص بده نر و ماده هستن یا نه ممنون..

 29. سلام یه جفت فنچ که قبلا جفت خوردن و تخم گذاشتن و بعد ماده مریض شد و یکی از پاهاش رو از دست داد برای نره تو همون قفس یه ماده گذلشتم تا گذاشتم سریع نره رفت سمتش که… ولی ماده نگذاشت و فرار کرد اقا جفت میخرن به نظررتون اون ماده قبلی رو تو قفس بردارم و سوال اخر چالشون برا سری قبل که ساختن دیت نزدم بنظرتون خالیش کنم تا خودشون با نخ مخصوص ببندن مممنون میشم اگر زود جوابمو بدید

 30. با سلام میخواستم ببینم آیا فنج نری که خودش را باد میکند آیا مریض است یا مشکل دیگری دارد ونره هی خوابش میبره و هی خودش را تمیز میکند

 31. سلام من یک جفت فنج دارم که چشم هایشان را همیشه میبندن و سرحال نیستند

 32. سلام ممنون از مطالب خوبتون
  من دو جفت فنچ دارم که از نر مادگیشونم مطمینم /الان دو یا سه ماهه که دارمشون و تو قفس همشون باهمن و خودم کف لونشون پنبه دونه گذاشتم شبا هر ۴ تا میرن تو یه لونه از هم جدا نمیشن نمیدونم چکار کنم که تخم بذارن لطفن راهنمایی کنین که از هم جداشون کنم؟بعد من جفتشونم ننداختم اینکه میگن یه مدت نر جدا کن بعد بنداز کنار مارده تا جفت بخوره من اینکارم نکردم از اول همه باهمن اگه میشه راهنمایی کنید دقیق من الان باید چکار کنم خیلی ممنون

 33. سلام یک جفت فنج دارم کھ جفت ھستند ولی تخم نمیزارن شبها باھم تو لونه میخوابند لانهسازیھم کردند مشکل چیھ

 34. سلام
  من یک جفت فنچ دارم، چند روزی میشه که تخم گذاشتن ولی وقتی هوا تاریک میشه میرن لونشون و رو تخم ها میخوابن… منم سعی میکنم اتاق رو گرم نگه دارم
  آیا این عادی هست ؟

 35. سلام میخواستم بدونم اگه دو تا فنچ از یک خانواده باشند میتوانند بایک دیگر جفت شوند و جوجه های سالم بدنند

 36. سلام.منیه جفت فنچ دارم و مطمئنم که جفت خوردن لونه هم دارن ولی هرچی پنبه و… میریزم کف قفی لونه ستزی نمی کنند

 37. با سلام و خسته نباشيد،لطفا طرز تشخیص نر یا ماده بودن فنچ بنگالی رو اگه زحمتی نيس برای من توضیح بدین،ممنون ميشم
  يه راهنمایی هم در مورد اینکه روش گله ای راندمان و جوجه دهی بیشتری داره یا روش قفسی؟

 38. سلام ممنون از اطلاعاتی که گزاشتید من فنچ هام سه بار تخم گزاشتن هر سه بار ۶تخم گزاشتن ولی هیچ کدومشون در نیومدن پرسیدم میگن مشکل از نر هست چه کار کنم .

 39. سلام ممنون بابت سایت بسیار خوبتون
  یه سوال از خدمتتون داشتم فنچ ها فقط نزدیک تخم گذاری میرن لونه
  هاشون یا زمان عادی هم میرن آخه من دو تا فنچ تازه گرفتم ولی نمیرن تو لونشون الان یه هفتس گرفتم نوک هاشون هی بهم میزنن و میخونن این یعنی میخوان جفت بشن

 40. سلاممیخواستم بگم که من یک جفت فنچ مولد گرفتم که زمانی گرفتم تخم داشتند تخم ها رو ریختم دور فردا دیدم که رماده تخم گذاشته و تخم شکسته و بهد از ظهر براش لونه گرفتم پنبه هم توی لونه است شب رفتن توی لونه یکم بودن بعد دیگه نرفتن وبعد یک چیز دیگه فنچ های من از وقتی گرفتمشون فقط دفعه اول تخم مرغ خوردن و دیگه تخم مرغ نخوردن وبعد لونه رو بالا نصب کردم و بعد کنار لونه چوب نشیمن گذاشتم و بعد چطوری لانه رو به سیم ببندم که به فنچ هل اسیب نبینن

 41. سلام فنچ نر من مدام دهنش را باز میکند علت آن چیست؟

 42. ببخشید این سوال میشه بگید که فنچ پیر چه علایمی داره
  چون بعضی اوقات فنچ نرم چشاشو نیمه باز میکنه

 43. فنچ های من ۲روزه هردو باهم تو لونشون میخوابن،۳ هفتس خریدمشون،آیا جفت شدن،میشه بهم بگین،چند روزی هم هست همدیگرو میخارونن،آیا جفت شدن

 44. با سلام من یک هفته است یک جفت فنچ زبرا مولد خریدم فردا تخم کردند من تخم شکست و باراشون لونه گذاشتم نر میره تو لونه و یکم هم گود کرده و بهد میخواستم بگم که چطوری باید به فنچ ها تخم مرغ بدم اصلا تخم مرغ نمیخورن

  • سلام
   اگه از اول بهشون داده باشید عادت دارن
   رنده کنید بذارید میان میخورن
   فنچ های من که عاشق تخم مرغ هستند
   کاهو ،سیب،هویج هم رنده میکنم میخورن

 45. سلام قفس فنچ بزرگ باشه بهتر یا کوچیک ممنون اگر جسیت فنچ نر با ماده فرغ کنه جفت میشن یا مشکلی پیش نمیاد

 46. سلام دوستان عزیزببخشیدمن ازدوسه هفته پیش شیش جفت فنچ فنچوباهم توقفس نگه داشتم ولی پنج تالانه بیشترنزاشتم چند شب پیش دیدم که یک دونه ازفنچ های نرسفید میره داخل لونه وقتی قفس روآوردم پاین کفشوتمیزکنم دیدم که داخل لونه رو که الیاف هایی روکه خودم گذاشته بودم داخلی قشنگ گود کرده بودند ولی دیشب دیدم که توی همون لونه همون نرسفیدبادوتاماده یکیش سفیدک یکیشم راه راه تولونه بودند که وقتی که من لامپوروشن کردم دوتاماده اومدن بیرون ونراومدفقط ازدرلونه یه سرک کشیدودوباره رفت داخل میشه بگین چرا سه تایی میرن داخل واینکه همین نرسفید هم خودشوپف میده ولی آب ودونش میخوره ویه ماده دیگه که نمیدونم جفتو همین است یانه اینم خودشوپف میده حدود شیش روزه بایدچکارکنم ایاتخم میزارن واینکه اون ۹ تای دیگه نمیرن تولونشون چرالطفا هرچه زودترجوابموبدین باتشکر

 47. سلام من دو تا فنچ دارم که با هم جفت شدن و لونه شونم ساختن و تغذیه شونم کامل میدم ولی تخم نمیزارن!بنظر شما علتش چیه ؟ معذرت میخام اینو میگم ولی یک هفته پیش دیدم که چند بار جفت گیری کردن ولی هنوز تخم نذاشتن علت چیه یا اینکه باید فعلا وایسم؟

 48. سلام وقت بخیر
  ممنون از مقاله مفیدتون
  من نزدیک ۲ ماه هست یک جفت فنج خریدم از روز اول هردو داخل لونه رفتن و الیاف رو درست کردن
  ولی هنوز تخم نگذاشتن.
  علت خاصی داره؟؟

 49. سلام وقت بخیر
  ممنون از مقاله مفیدتون
  من نزدیک ۲ ماه هست یک جفت فنج خریدم از روز اول هردو داخل لونه رفتن و الیاف رو درست کردن
  ولی هنوز تخم نگذاشتن.
  علت خاصی داره؟؟

  • سلام.من تا بحال دوبار این اتفاق برام افتاده
   اول اینکه هردو نر بودن
   دوم استرس داشتن و نمیدونم از چی میترسیدن و نزدیک دوماه بود که تخم نذاشتن جاشون رو عوض کردم در عرض چندروز تخم گذاشتن

 50. سلام فنچ نر وماده توی لانه اند ولی هنوز تخم نگذاشتند یعنی می خواهند تخم بگذارند لطفا سریع جواب بدین

 51. امیرحسین ابراهیمی

  سلام من یک جفت فنج دارم که سه جوجه دارند و پر جوجه ها درآمده و احتمالا ۶یا ۷ روز دارند امروز فنج نر فرار کرد.حالا من چه کاری باید انجام بدم

 52. بادرود
  تشکر از راهنمایی وتوضیح جامع وکاملتان
  یک جفت فنچ دارم لانه سازی کردن وجفتگیری هم کردن نمیدونم تخم گذاشتن یا نه اما مدتیست که دائم ماده در لانه میباشد وقتی برای چند دقیقه برای دانه وآب خوردن بیرون می آید جفت نر بسرعت داخل لانه رفته وتا بازگشت جفت به لانه بیرون نمی آید ،آیا تخمگذاری کرده اند وباید منتظر درآمدن جوجه ها باشم یا این حرکات از خصوصیات رفتاری فنچها میباشد که در شرایط عادی هم ازخود نشان میدهند؟سپاس از راهنمایی شما

  • سلام
   آره به احتمال خیلی زیاد تخم گذاشتن…چون فنچای من هم وقتی تخم میذارن دقیق همین رفتارو دارن…یعنی مادهه بیشتر رو تخم میخوابه ووقتی میخواد دون و آب بخوره نره سریع میره رو تخما میخوابه تا مادهه برگرده

 53. با سلام. من ۸ تا فنچ
  داشتم.توی بالکون نگهدار یشون میکردم. یک روز آمدم نگاشون کردم همشون خشک شدن مرده بودن. میشه علتش چی بوده. ترسیدن. آب و غذا هم داشتن. توی آفتاب هم نبودن مریضی هم نداشتن. خیلی خوب بهشون میرسیدم. با تشکر

 54. سلام.
  قبلا دو فنچ نر داشتم که چند ماه کنار هم به خوبی زندگی میکردن.. یه فنچ ماده بهشون اضاف کردم اما یکی از فنچ های نر دائما با نر اونیکی دعوا داره و دنبالش میکنه… یه ماده دیگه هم اضاف کردم که باز همون فنچ نر با بقیه نر و ماده ها دعوا داره… کلا وحشی شده… علتش چی میتونه باشه؟ قفسشون هم بزرگ و جاداره.
  ممنون.

 55. سلام‌ من یک جفت فنچ خریدم یک روز هست که تو قفسن ولی فنچ نر فنچ ماده رو دنبال میکنه و فنچ ماده در میره ولی وقتی یه جایی گیرش میاره نکشونو به ارومی به هم میزنن ولی به هم اسیب نمیزنن میخواستم بدونم ایا بعد مدتی جفت میشن

 56. سلام یه جفت فنچ دارم تخم گذاشتن حالا یه جفت دیگه فنچ گذاشتم تو قفس ولی با لونه حالا فنچ جدیدا میرن لوله رو تخمای اونا میخوابن وقریمیا میرن تو لونه جدیدا

 57. سلام واقعا مقاله خوبیه واقعا خوب و مفید هست
  من دو جفت فنچ دارم که تخم میذارن ولی نطفه ندارن ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 58. سلام مطالبع جالب و خوبی بود.من الان ۱ماه یه جفت فنچ خریدم کی تخم میگذارند رفتم از پرنده فروشی پرسیدم گفت تخم مرغ ابپز بده از فردا میخوام تخم مرغ ابپز بدم کی بهش بدم شب صبع بعد از ظهر کی؟یه سوالی دیگه هم دارم مولتی ویتامین چی هست و از کجا میشه تهیه کنم؟دیگه بهش چی بدم تا جوجه هاش سالم سر حال به دنیا بیاد؟

 59. سایت خوبی بود…مولتی ویتامین چی هست و از کجا میتونم بگیرمش ؟من یه جفت فنچ خرید ۱ ماه میشه کی تخم میزاره و تو لونه نمیره باید سر خونه بر درام تا بره چجوری بهش تخم مرغ آب پز بدم

 60. سلام مطالبع جالب و خوبی بود.من الان ۱ماه یه جفت فنچ خریدم کی تخم میگذارند رفتم از پرنده فروشی پرسیدم گفت تخم مرغ ابپز بده از فردا میخوام تخم مرغ ابپز بدم کی بهش بدم شب صبع بعد از ظهر کی؟یه سوالی دیگه هم دارم مولتی ویتامین چی هست و از کجا میشه تهیه کنم؟دیگه بهش چی بدم تا جوجه هاش سالم سر حال به دنیا بیاد؟

 61. مصطفی عبادی نسب

  سلام خسته نباشید بنده یک جفت فنچ دارم که بیشتر از دو ماهه که جفت شدن و همیشه باهم بازی میکنن وتپلونه میخوابم ولی تخم نزاشتن الان نزدیک سه هفتس ماده بیشتر وقتش تو لونه هستش چیکار کنم ک تخم بزارن تو لونشون پنبه خریدم از پرنده فروشی

 62. فنچ من دو روزه توی لونه تخم نمیزاره تو قفس تخم میزاره

 63. سلام
  امروز ۱۷ روز هست که فنچ های من تخم گذاشتن وروی تخم ها خوابیدن اماتخمها باز نشدن ،آیا تخمهارو بردارم؟درضمن امروز دیدم فنچ ها دوباره جفتگیری میکنن

 64. سلام من یه جفت فنچ دارم ماده داشتم رفتم واسش یه نر خریدم بعد یک ساعت نر رفت تو لونه ولونه ساز میکنه ماده فقط دوبار رفته تولونه وهرزگاهی با نر دعواشون میشه میخواستم ببینم الا اینا جفت شدن یانه

 65. سلام من یه جفت فنج دارم ماده زبراهست نر کانگال هست اون فنج هام به جفت میرن بنظرتون

 66. سلام الان حدود ۴ ماهه یه جفت فنچ دارم و ماده بیش از یک ماهه تو لونه میخوابه و فقط برای آب و غذا میان بیرون و شبها نر هم میره تو لونه ولی اصلا تخم نمیزارن. آب و ارزن و نظافتشون رو انجام میدم. تخم مرغ آبپز و سیب و هویج هم بهشون میدم ولی علت اینکه تخم نمیکنن نمیدونم چیه. میشه راهنماییم کنین. در ضمن نر و ماده بودنشون هم مطمینم. ممنون

 67. سلام،رفتارهای فنچ ماده چگونه هست موقع جفت گیری؟؟؟

 68. سلام من ۲ هفته اس یه جفت فنچ خریدم، چند بارم دیدم ک جفت گیری کردن اما ماده تمایلی ب داخل لانه رفتن نشون نمیده ممنون میشم راهنماییم کنید

 69. سلام من ۲ هفته اس یه جفت فنچ خریدم و تو این دو هفته چند بار دیدم ک جفت گیری کرده اند ولی ماده تمایلی ب داخل لانه رفتن نداره اصلا نر هم فقط از بیرون تو لانه رو نگاه میکنه و داخل نمیره ، چیکار کنم مشکل چیه ، ممنون میشم راهنمایی کنید

 70. من دوتا فنچ نر و ماده دارم شب ها ماده داخل لانه میخوابه اما نر بیرون از لانه میخوابه.چرا؟
  لطفا راهنمایی کنید.

 71. سلام ممکن هستش نر عقیم باشه چون جفتشون سنشون یک سال به بالاست

 72. سلام
  ایا میشود یک نر لپ سیاه را با یک ماده بنگالی جفت کرد و جوجه گرفت

 73. سلام من یک جفت فنج کينگ دارم بعد پنج ماه یک عدد تخم گذاشتن هرچه صبر کردم دیگه تخم نگذاشتن تخم رو برداشتم تا حالا دیگه ندیم که داخل لانه برن فقط پوشال داخل لانه رو بیرون آوردن فنج ها بنظر شما آیا دوبار تخم میگذارند یا نه یا نوع لانه رو عوض کنم

 74. سلام
  فنچ ماده من آواز میخونه مثل فنچ نر حتی بیشتر وبلندتر هم از نرها میخونه مطمئن هستم ماده هست چون قبلا جوجه گرفتم ازش دلیلش چی هست؟لطفا پاسخ بدید ممنونم

 75. سلام من دو جفت فنج دارم آنها جفت گیری هم کردنداما تخم نمی گذارند دلیل ان چیست ؟ لطفا جواب بدهید

 76. سلام من دو جفت فنج دارم آنها جفت گیری هم کردنداما تخم نمی گذارند دلیل ان چیست ؟ لطفا جواب بدهید

 77. سلام من فنجام تخم ميزارن ولي متاسفانه هيچ كدومشون رو تخم نميخوابن دليل خاصي داره البته اين جفت رو تازه خريدم همون روز اولم شروع به تخم گذاشتن كردن ميتونه دليلش اين باشه البته نره كلا دنبال ماده است كه بفرستش تو لونه

 78. س داداش من فنچ زبرای کینگ نر دارم میشه با ماده زبرا معمولی جفت انداخت

 79. با سلام
  ببخشید میخواستم بدونم قبل از اینکه فنچ ها جفت بزنند چه گونه بفهمیم که میخواند جفت گیری بکنن؟
  یعنی فنچ ها چه عمل هایی انجام می دهند که ما متوجه میشویم مخواهند جفت گیری کنند؟
  (به جز ساخت لانه و نوازش یکدیگر با منقار)
  لطفا جواب را به من بگید
  *با تشکر از سایت مفیدتان*

 80. با سلام
  ببخشید میخواستم بدونم قبل از اینکه فنچ ها جفت بزنند چه گونه بفهمیم که میخواند جفت گیری بکنن؟
  یعنی فنچ ها چه عمل هایی انجام می دهند که ما متوجه میشویم مخواهند جفت گیری کنند؟
  (به جز ساخت لانه و نوازش یکدیگر با منقار)
  لطفا جواب را به من بگید
  *با تشکر از سایت مفیدتان*

 81. سلام ممنون از مطلب خوبتون.فنچای من نرو ماده هستن ی تخم هم گذاشت فنچ ماده ام دیگه سراغش نرفت.خیلی جیغ جیغ میکنن یدفعه همراه هم.وقت غذا دادنشونم خیلی میترسم چجوری غذاشونو عوض کنم ؟؟ لونشونو در سطحی بذارم بالا یا پایین؟

 82. چگونه سن فنچ نر رو بفهمیم؟

 83. من سه فنج دارم یکی مده وبقیه نر یک نر و ماده جفت شده آمد اما نر دیگر در لانه رفته و نمی گزارد دوفنچ جفت در لانه بیایند چه کنم

  • سلام من سه تا فنچ دارم دو تا ماده ی دونه نر هر جفت ماده ها تخم میکنن ولی تخما رو بعد از ی هفته سوراخ میکنن یا میندازن بیرون از لونه الان ماده دوم سوا کردم اون ی جفت تخم کردن ولی بازم هم همین کارو کردن چیکار باید بکنم

 84. سلام من ۴ جفت فنچ خریدم الان ۸ ماهه ک اصلا جفتم نگرفتن چه برسه تخم بزارن تغذیشون عالیه مولتی ویتامین میخورن لونه هم مناسبه و نر و ماده هستن ولی علتشو نمیدونم دو جفت در یک قفس هستن ولی دو جفته دیگه هر کدوم قفس جدا دارن بعد اونا ک باهمن ۴تایی میرن تو یه لونه 😂 نمیدونم چیکارشون کنم😑

 85. سلام وقت بخیر چهار جفت فنج بنگالی دارم جوجه به دنیا میان و حتی بعضی از آنها پر هم در می آورند و می میرند وقتی بررسی کردم دیدم که چینه دونش خالی بود علت اینکه مادرو پدرش غذا به جوجه ندادند چیه ؟ باتشکر از لطف شما

 86. سلام خسته نباشید اگه فنچ ها اختلاف سنی داشته باشن ولی هردو بالغ باشن جفت میخوره یا نه چون یه جفت دارم ولی هیچ نشونه ای از جفت گیری ندیدم ولی هر شب تو لونه میخوابن . نر لپ سیاه و ماده سفید یک دست که از رو نوکش فهمیدم مادس چون کمرنگ تره ولی بازم اونطور مطمئن نیستم ولی دو تا فنچ مثل یه جفت همیشه کنار هم هستن و تنها عیبی که داره قفسشون تو اتاق خودمه که یکم سر وصداست

 87. سلام
  فنچ های من ۵ تا تخم گذاشتن والان ۳ روزه دوتاشون از تخم بیرون آمدن ولی هر دوتاشون مردن و بیرون از لونه افتادن چکار کنم؟
  ممنون می شم اگه جواب بدین

 88. سلام من ی جفت فنچ دارم که خواهر برادرن تو تولید مثلشون مشکلی پیش نمیاد؟

 89. سلام ببخشید من یک جفت فنچ گورخری دارم تخم گذاشتن و الان جوجه هاشون ۲ هفته شونه فنچ ماده نمی گذاره فنچ نر به جوجه ها نزدیک به شه بعد ۱۰ دقیقه دعوا کردن دیگه دعوا نمی کنن و فنچ نر میره پیش جوجه هاش لطفا جواب بدهید با تشکر.

 90. سلام ببخشید من یه سوال داشتم خدمتون
  من یه لونه برای فنچ هام درست کردم و اون لونه رو گذاشتم کف قفس آیا فنچ ها توی اون لونه تخم گذاری میکنن یا مثلا بخوابن تو لونه؟؟؟

 91. با سلام ی سوالی از خدمت شما داشتم میشه فنج نر کاملا سفید رو با فنج ماده کرواتی شکلاتی جفت کرد چون هر دو از خانواده فنج ها هستند میشه اگر لطف کنید جواب بدید ممنون میشم از شما.

 92. سلام من یه جفت فنچ دارم که ۱۵ روز ۹ تا تخم گذاشتن ولی از ۱۵ روزگی دیگه رو تخما نمیشینن ایا جوجه ها در میان؟
  واسه چی دیگه روی تخما نمیشینه؟

 93. سلام من دوجفت فنچ دارم دونر ودوماده میشه هر دوشون رو توی قفس نگه داشت فنچهای ماده رو تازه خریدم و فنچهای نر رو خیلی وقت که دارم تا قبل از امدن ماده ها خیلی باهم خوب بودن اما با دین ماده ها یکی از نرها خیلی عصبی بود وبه سه فنچ دیگه حمل می کرد الان باید چه کارکنم تا ۴ تا شونرو بشه توی قفس نگه داشت؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *