آخرین خبرها
خانه / کسب درآمد از پرندگان / شروع کسب و کار پرورش مرغ گوشتی در مزرعه کوچک خودتان

شروع کسب و کار پرورش مرغ گوشتی در مزرعه کوچک خودتان

مرغ گوشتی

چنانچه تصمیم به پرورش مرغ گوشتی در مزرعه خود گرفته اید. احتمالا برایتان سوال است که از کجا شروع کنید. به نظر ساده می رسد، شما تعدادی جوجه تهیه میکنید آن را به سایز مورد نظر برای کشتار رسانده و آن را فرآوری نموده یا می دهید تا برایتان فرآوری نمایند. با این حال تمام اینها مستلزم مقداری زحمت است.

 

با پیروی از این مراحل شما در مسیر کسب درآمد از فروش گوشت تازه و مغذی ماکیان قرار خواهید گرفت:

 

آموزش

ابتدا آموزش ببینید که چگونه جوجه ها را برای تولید گوشت پرورش دهید. این امر می تواند در محیط باز و یا در فضای محصور اتفاق بیفتد. شما باید بدانید چگونه جوجه ها را سالم نگه داشته و آنها را به سایز بازار برسانید بدون آنکه تعداد زیادی را در اثر بیماری یا شکارچیان طبیعی از دست بدهید.

 

بازار خود را بشناسید

درک درست از بازار گام بعدی برای کسب و کار جدید شماست. خریداران محلی شما چه کسانی هستند؟ آیا مستقیما از مزرعه به مشتریانتان میفروشید، در این صورت آنها چگونه شما را پیدا میکنند؟
همچنین نژاد مرغ هم حائز اهمیت است. نژاد های سریع الرشد استاندارد صنعت مرغداری در مقیاس انبوه هستند، از طرفی نژادهای دیگر هستند که مناسب تغذیه در فضای باز مزرعه میباشند. بازار شما و سلیقه مشتریان این را تعیین میکند. برای مرغهایی که در فضای باز پرورش می یابند. مدت زمان بیشتری نیاز است تا به وزن بازار برسند و در نهایت هزینه بیشتری خواهند داشت. آیا بازار قیمتی را که شما برای هر کیلوگرم تعیین میکنید میپذیرد تا برای شما سودآور باشد؟

 

نوشتن یک طرح تجاری

شناسایی بازار بخشی از طرح تجاری شماست، علاوه بر این به اطلاعات بیشتری نیاز دارید تا در جهت خلق کسب و کار خود گام بردارید. بخش دیگر طرح تجاری ایجاد اهداف دقیق و قابل اندازه گیری است. برای مثال سایز بازار چقدر است؟ چه تعداد جوجه برای اولین پرورش خود در نظر گرفته اید؟ چه تجهیزاتی برای اینکار نیاز دارید، حصارکشی، ساخت و ساز ، ظروف آب و غذا؟
همچنین از میزان سرمایه مورد نیاز مطمئن شوید، اینکه چه میزان را خودتان تامین میکنید. لازم است بتوانید هزینه ها را برآورد نمایید برای مثال هزینه ساخت و ساز و یا خرید جوجه ها، و یا خوراک مورد نیاز تا زمانی که جوجه ها به سایز بازار می رسند. همچنین ممکن است هزینه هایی برای دارو و درمان و مکمل ها داشته باشید.

 

پرورش جوجه ها

جوجه ها نیازمند توجه ویژه هستند. دما میبایست پیوسته بالا نگه داشته شود، طوریکه جوجه ها احساس کنند انگار مادرشان آنجاست و آنها را گرم نگه می دارد. همچنین لازم است از لحاظ بیماری ها و مشکلات اولیه تحت نظر باشند.

 

فرآوری جوجه ها

بسته به قوانین، سایز بازار و راحتی شما ممکن است تصمیم بگیرید که جوجه ها را خودتان در مزرعه کشتار و فرآوری نموده و یا آنها را به کشتارخانه انتقال دهید. هرچند کشنارخانه کار را بمراتب آسانتر می سازد، بسیار گران بوده و هزینه ها را بالا میبرد. ممکن است در برخی نواحی کشتارگاه متحرک موجود باشد که اینکار را در مزرعه برای شما انجام دهند.

 

فروش جوجه ها

حالا جوجه هایی که به دقت پرورش داده اید فرآوری و بسته بندی شده در فریزر موجود است و زمان آن رسیده که طرح بازاریابی را عملی نموده و آنها را بفروشید بسته به طرح تجاری تان ممکن است آنها را در بازارهای محلی یا رستوران ها فروخته و یا مستقیما به مشتریان بفروشید.

 

بررسی و ارزیابی مجدد

مانند هر کسب و کار دیگری شما میبایست بصورت منظم ارزیابی را انجام دهید تا مطمئن شوید که همه چیز به خوبی کار میکند. آیا طرح بازاریابی شما بخوبی جواب داده و یا لازم است تجدید نظر شود؟ میخواهید دفعه بعد تعداد بیشتر یا کمتری پرنده پرورش دهید؟ فرآوری در مزرعه موفقیت آمیز بود و یا دفعه بعد کار را برون سپاری می کنید؟

کانال تلگرام

بازار خرید و فروش پرنده مسترت

درباره‌ی علیرضا دانش فر

دنیای کارآفرینی تنها رویاییست که اون رو عاشقانه دنبال می کنم. زمانی که تصمیم گرفتم سری به صنعت پرورش بزنم به هیچ وجه فکر نمی کردم این حوزه اینقدر بزرگ، جذاب و چالش برانگیز باشه. در حال حاضر معتقدم تا چند وقت دیگه صنعت پرورش در ایران متحول و کارآفرینان زیادی در این صنعت تولیدات و محصولاتشون رو جهانی خواهند کرد.

2 نظر

  1. با سلام من با خذید ۴مرغ ویک خروس کارم را اغاز کردم پیشنهاد بعذی شما جهت گسترش کا چیه ممنوم میشم پاسخ دهید

  2. سلام ممنون ازتوضیحات تون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *