آخرین خبرها
خانه / راه اندازی سالن پرورش / خرید مرغ عشق مرحله ای بسیار مهم در پرورش و نگهداری

خرید مرغ عشق مرحله ای بسیار مهم در پرورش و نگهداری

مرغ عشق ، پرنده ای که از وجودش عشق لبریز می شود. این پرنده کوچک و زیبا وجود بزرگی دارد. در عمر کوتاه ۳۰ ساله ی خود، افرادی دیده ام که با مرغ عشق شان عاشقانه زندگی می کنند. در حال حاضر این رابطه(رابطه میان انسان با پرنده یا رابطه پرنده با انسان) رابطه ای در حال شناخته شدن برای جامعه امروزی ماست. در زندگی ماشینی امروزی، که خالی از احساسات است وجود موجود زنده ای مانند مرغ عشق می تواند، نیازی ضرروی محسوب شود. نیازی که بعضا گاهی اوقات با وجود شخص دیگری تامین نخواهد شد.

حیف که در این مقاله مجال نوشتن بعضی از داستان ها نیست وگرنه از رابطه عاشقانه ی انسان با موجوداتی زنده که جانی شیرین دارند برایتان میگفتم. یقینا این داستان ها چنان جذاب و غیر باور کردنی اند که اگر بیشتر از داستان لیلی و مجنون نباشد کمتر نخواهند بود. انشاالله در آینده ای نزدیک درمورد داستان های عاشقانه این پرندگان و حیوانات قلم خواهم زد…

بنابراین خرید مرغ عشق، پرنده ای که توان همدم بودن در وجودش نهادینه شده، مساله ای مهم به حساب خواهد آمد. خرید مرغ عشق مولد، برای پرورش دهندگان و افرادی که تصمیم دارند یک جفت مرغ عشق را برای همدم بودن و سرگرمی در خانه نگهداری کنند مرحله ای مهم و سرنوشت ساز است.

زمانی که شما به عنوان یک پرورش دهنده تصمیم به خرید مرغ عشق می گیرید، باید این نکته را مد نظر داشته باشید که، تمامی شرایط یک پرورش و تولید موفق در مرحله اول به خرید موفق مولدها بستگی دارد. راه های زیادی جهت خرید یک مرغ عشق سالم و سرزنده وجود دارد که ما در این مقاله با استفاده از فاکتور های مناسب و ترفندهای بسیار خوب سعی بر بالا بردن آگاهی شما عزیزان نسبت به این امر داریم. بنابراین با دقت کافی و مطالعه این مقاله، توانایی خود را در خرید مرغ عشق بالا ببرید. شما را به خواندن این مقاله دعوت می کنم.

 

خرید مرغ عشق ، نکاتی درباره خرید مرغ عشق

مرغ عشق های درشت و قوی بهترین گزینه برای جفت گیری و تولید مثل محسوب می شوند. در این مقاله شما را با انواع مرغ عشق آشنا خواهم کرد.

انواع مرغ عشق، شاخص دیگر نوع مرغ عشق می باشد. که به دو نوع تقسیم می شود و هر نوع با توجه به اندازه، شکل و مکان زندگی دسته بندی می شود. مرغ عشق از نظر رنگ بندی به چند دسته تقسیم می شوند. مرغ عشق به رنگ سفید معمولی. مرغ عشق به رنگ سبز: که شایع ترین رنگ در بین مرغ عشق ها می باشد و خود به دو دسته تقسیم می شود، سبز روشن و تیره. مرغ عشق به رنگ کوبالتی: این رنگ که از خانواده رنگ های آبی می باشد و جز پر طرفدارترین رنگ در بین دوستداران مرغ عشق می باشد. مرغ عشق به رنگ زرد: که این رنگ خود به سه دسته تقسیم می شود، رنگ زرد معمولی، دارچینی، اوپاتین. مرغ عشق رنگین کمانی: مرغ عشقی با این رنگ زیباترین نوع است. مرغ عشق لوتینو: این نوع مرغ عشق پرهای طلایی، چشمانی قرمز رنگ و منقاری صورتی دارند.

مرغ عشق ها از نظر فرم بدنی به چهار دسته تقسیم می شوند که شکل و جثه آن ها مدنظر است. کله چتری ها: کله چتری به پرهای که به شکل چتر بر روی سر مرغ عشق دیده می شود گفته می شود. مرغ عشق کله چتری به سه دسته تقسیم می شود. چتر مدور، چتر نیمه مدور، چتر طوره ای.

مرغ عشق هلندی(انگلیسی): این نژاد از نظر جثه درشت تر از گونه های معمولی می باشند. نمونه دیگر ، مرغ عشق استرالیایی را می توان نام برد. مرغ عشق فری: این نوع مرغ عشق در اثر اصلاح نژاد قبل از رسیدن به سن تولید مثل در اثر وجود ژن کشنده تلف می شود.

 

۸ نکته مهم در هنگام خرید مرغ عشق

مرغ عشق از گونه پرندگانی است که به براحتی می شود آن ها را با هم جفت زد. در هنگام خرید مرغ عشق توجه به نکات زیر بسیار حائز اهمیت است.

 

۱ . ظاهر مرغ عشق

یکی از ویژگی هایی که تشخیص آن در خرید مرغ عشق بسیار راحت می باشد توجه به وضع ظاهری و فرم بدنی مرغ عشق می باشد. توجه به ظاهر مرغ عشق یکی از ویژگی های مهم و در عین حال راحت می باشد.

از آنجایی که رنگ و ترکیب آن و شکل و فرم ظاهری از جذابیت زیادی برخوردار است. و با توجه به اینکه تنوع رنگ بر اساس وطن اصلی مرغ عشق و محیط زندگی اولیه شکل گرفته بیش از ۱۰ نوع رنگ و ۶ فرم وجود دارد. از این میان زیباترین، متنوع ترین و پرطرفدارترین مرغ عشق ها برای شما مشخص شدند.

پس با توجه به این فاکتورها می توانید مرغ عشق مورد علاقه خود را خریداری کنید. مرغ عشق های سالم فعال و بازی گوش هستند. پرهای مرغ عشق  سالم بدون پف و پوش می باشد. اگر دمای پرنده فروشی پایین و سرد باشد ممکن  مرغ عشق ها به علت سرما پرها را پوش دهند.

 

۲ . محیط پرورش مرغ عشق

شاخص دیگر محیط و مکانی است که مرغ عشق در آنجا پرورش یافته است. شما با توجه به مشاهده مکان و با توجه به نظافت، وضع اطراف، بهداشت و سلامتی مرغ عشق که با دیدن ظاهر آن و از سلامتی و سر زندگی و عدم بیماری پرنده مطمئن شوید. و  نیز می توانید تا حد امکان تشخیص سلامتی آن را در زمان های پیش رو داشته باشید. از فروشگاه یا فروشنده هایی که قابل اعتماد هستند، مرغ عشق خود را خریداری کنید.

 

۳ . سن مرغ عشق

سن مرغ عشق یک شاخص دیگر که حتی می توان به جرات گفت از شاخصه های اصلی می باشد. چون با توجه به جوان و بالغ بودن یا در راستای آموزش پذیر بودن یا مرگ و مدت نگهداری و نحوه ارتباط و میزان دلبستگی خود را پیش بینی کرد. پس به مواردی که در این مقاله به آن اشاره می شود و تشخیص سن از روی ظاهر مرغ عشق به این نتیجه خواهید رسید.

آیا با صرفه هزینه ای که انجام می دهید یا وقت و انرژی که می گذارید می توانید مرغ عشق دلخواه را خریداری کنید یا نه؟ مرغ عشق  نابالغ  تا سن  ۴ ماهگی دارای خطوط سیاه رنگی از پیشانی تا بالای پوسته رنگی هستند. و از چهار ماهگی به بعد این خطوط سیاه رنگ از بین خواهند رفت.

 

۴ . جنس و سن آموزش پذیر بودن

اگر قصد آموزش صحبت کردن به مرغ عشق خود را دارید، مرغ عشق نر را خریداری کنید. مرغ عشق نر نسبت به ماده تقلید حرف ها را بهتر فرا می گیرند. بهترین سن برای آموزش حرف زدن مرغ عشق سن شش ماهگی می باشد. برای آموزش سخنگویی به مرغ عشق می توانید مقاله آموزش سخنگویی به مرغ عشق در مسترپت را مطالعه کنید.

 

۵ . تشخیص صحیح مرغ عشق نر و ماده

مرغ عشق نر اسفنجی بالای نوک، به رنگ آبی تیره مایل به بنفش است. مرغ عشق ماده اسفنجی بالای نوک به رنگ سفید، آبی روشن، قهوه ای است. وقتی رنگ اسفنجی در ماده به رنگ قهوه ای و سفید باشد نشانه آمادگی مرغ عشق برای جفت زدن می باشد.

 

۶ . غذا خوردن مرغ عشق

مرغ عشق را زیر نظر بگیرید، مرغ عشق سالم اشتهای خوبی برای خوردن دارد. پرنده ای که بیمار باشد بی اشتها می باشد.

 

۷ . چک کردن اندام مرغ عشق

چشم های مرغ عشق باید گرد و درخشان باشد. آبریزش بینی و چشم نداشته باشد. به پاهای مرغ عشق نگاهی بیندازید. پرنده سالم دارای انگشتانی سالم و نرم و بدون زخم و ورم می باشد. پرها باید براق و نرم باشند. مقعد از فوضولات پاک باشد.

 

۸ . پرنده جوان

بهتر است مرغ عشق جوان را برای خرید انتخاب کنید. مرغ عشق های تنها کمی گوشه گیر هستند. برای مرغ عشق های تنها جفتی انتخاب کنید. از گذاشتن آینه در قفس جدا خودداری کنید.

 

جمع بندی و سخن آخر

در این مقاله به شما آموزش دادم  زمانی که شما به عنوان یک پرورش دهنده تصمیم به خرید مرغ عشق می گیرید، باید این نکته را مد نظر داشته باشید که، تمامی شرایط یک پرورش و تولید موفق در مرحله اول به خرید موفق مولدها بستگی دارد.

در این مقاله با انواع نژادهای مرغ عشق آشنا شدید. مانند مرغ عشق به رنگ سبز، که شایع ترین رنگ در بین مرغ عشق ها می باشد و خود به دو دسته تقسیم می شود. مرغ عشق کوبالتی، این رنگ که از خانواده رنگ های آبی می باشد و جز پر طرفدارترین رنگ در بین دوستداران مرغ عشق می باشد.رنگ زرد. سفید معمولی. رنگین کمانی، که مرغ عشقی با این رنگ زیباترین نوع است. مرغ عشق لوتینو، که این نوع مرغ عشق پرهای طلایی، چشمانی قرمز رنگ و منقاری صورتی دارند.

در هنگام خرید مرغ عشق، پرنده هایی که شاداب و سرحال هستند را انتخاب کنید. مغازه پرنده فروشی را از نظر نظافت و بهداشت مد نظر قرار دهید. نشانه مرغ عشق نر اسنفنجی بالا نوک به رنگ آبی تیره و در ماده به رنگ سفید و قهوه ای و آبی کم رنگ می باشد. مرغ عشق نر دارای یادگیری بهتری نسبت به ماده است.  بهترین سن یادیگری در مرغ عشق شش ماهگی است .

امیدوارم از خواندن مقاله خرید مرغ عشق استفاده کافی را برده باشید.

لطفا نظرات، پیشنهادات، تجربه هایتان را زیر همین صفحه برای ما کامنت کنید.

کانال تلگرام

بازار خرید و فروش پرنده مسترت

درباره‌ی علیرضا دانش فر

دنیای کارآفرینی تنها رویاییست که اون رو عاشقانه دنبال می کنم. زمانی که تصمیم گرفتم سری به صنعت پرورش بزنم به هیچ وجه فکر نمی کردم این حوزه اینقدر بزرگ، جذاب و چالش برانگیز باشه. در حال حاضر معتقدم تا چند وقت دیگه صنعت پرورش در ایران متحول و کارآفرینان زیادی در این صنعت تولیدات و محصولاتشون رو جهانی خواهند کرد.

یک نظر

  1. سلام ببخشید یه سوال دارم
    چطور در طبیعت پرنده هایی مثل مرغ عشق و فنچ و… سرما رو تحمل میکنن ولی در تمام آموزشهای مربوط به پرورش پرنده ها گفته میشه که نباید در معرض سرما قرار بگیرند؟
    ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *