آخرین خبرها
خانه / پرندگان زینتی / کسب درآمد عالی از پرورش پرندگان زینتی

کسب درآمد عالی از پرورش پرندگان زینتی

بدون شک پرورش پرندگان زینتی یکی از سودآورترین و هیجان برانگیزترین کسب و کارهای امروزی است. همانطور که می دانید امروزه کمتر کسی است که در خانه خود پرنده ی زینتی نداشته باشد.

تا جایی که پیر و جوان را درگیر خود کرده است. چنانکه خانواده ها نیاز سرگرمی، نشاط و احساسی خود را تا حد زیادی از طریق نگهداری پرندگان زینتی برطرف میکنند.

با وجود طرفداران زیادی که پرندگان زینتی دارند ، فرصت های زیادی برای کسب درآمد از پرورش پرندگان زینتی بوجود آمده است.

شاید خیلی از دوستان فکر کنند که کسب درآمد از طریق پرورش پرندگان زینتی با سرمایه بالا و داشتن مکانی با وسعت زیاد امکان پذیر است. ولی واقعا اینطور نیست!

در این مقاله همراه من باشید تا شما را با بازار سودآور پرندگان زینتی آشنا کنم. و همچنین چگونگی کسب درآمد از طریق پرورش پرندگان زینتی را به شما معرفی کنم.

 

نگاهی به کسب درآمد از طریق پرورش پرندگان زینتی

همانطور که می دانید امروزه کسب و کار در زمینه ی پرندگان زینتی به وفور یافت می شود. البته منظور از کسب و کار در زمینه ی پرندگان زینتی آنهایی نیستند که از طریق سایت، تخم های به اصطلاح نطفه دار را به قیمت های بالا میفروشند و افراد زیادی را متحمل ضرر میکنند.

ناگفته نماند که اگر در این کار کلاهبرداری نباشد، قطعا میتوانید به دید یک کسب و کار آنلاین در پرورش پرندگان زینتی به آن فکر کنید.

اما منظور اصلی من از کسب و کار در زمینه ی پرندگان زینتی، پرورش پرندگان زینتی است که با هدف تکثیر و فروش (پرنده، تخم پرنده، جوجه های مولد) شروع به کار میکنند.

به عنوان مثال خانمی خانه دار است. که در یک محیط ۲۰ متری ۵۰ قناری را به ارزش ۱۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان بدون داشتن تجهیزات خاص نگه داشته است. در حال حاضر  سالیانه ۲۰۰ قناری را از این سالن ۲۰ متری به تکثیر میرساند. و از فروش این قناری ها سودی بالغ بر ۵۰ میلیون در سال به دست می آورد.

از این مدل کسب و کارهای پرورش پرندگان زینتی زیاداند. شاید باورکردنی نباشد ولی این پرورش دهندگان با سرمایه های کم شروع کرده اند، و در حال حاضر درآمد های خیلی بالایی دارند.

افرادی که بصورت محلی و کوچک در پرورش پرندگان زینتی فعالیت میکنند، کم کم تجربه شان را بالا می برند و تبدیل به تامین کنندگان قابل اطمینانی می شوند. این افراد، مشتریان خاص و واقعی را جذب میکنند. مشتریانی که بعد از مدتی تبدیل به مشتریان وفادار و همیشگی شان می شوند.

بنابراین به پرورش پرندگان زینتی واقعا می توان به عنوان یک شغل پر درآمد و کم هزینه نگاه ویژه ای داشت.

 

چگونه از طریق پرورش پرندگان زینتی کسب درآمد کنیم؟

همانطور که تا اینجا متوجه شدید کسب درآمد از پرورش پرندگان زینتی در انواع مختلف و با توجه به علاقه و توانایی شما امکان پذیر است. اما خیلی از دوستان سخت ترین گزینه را برای پرورش پرندگان زینتی در ابتدای کار انتخاب می کنند.

آن هم اینکه در شروع کار می خواهند به سراغ پرورش کاسکو، سهره، طاووس و… بروند. به امید اینکه روزی کسب درآمد میلیونی داشته باشند. البته این انتخاب ها میتواند درآمد فوق العاده ای را ایجاد کنند اما نیاز به سرمایه و تجربه ی بالایی دارد. که برای شروع کار به هیچ وجه به شما پیشنهاد نمی کنم.

بهترین راه برای کسب درآمد از پرورش پرندگان زینتی تمرکز بر روی پرنده ی زینتی خاص است.

که با سرمایه ی کم و با حداقل تجهیزات و کمترین تجربه بتوان آن را شروع کرد. و در عین حال نیاز شدیدی برای خریدن آن پرنده در بازار وجود داشته باشد که در این مقاله دقیقا هدف ما همین است.

در ادامه راه هایی را عنوان میکنم تا بتوانید از طریق آن کسب و کار پرورش پرندگان زینتی خود را راه اندازی کنید و به درآمد مطلوب برسید.

 

پیدا کردن پرنده ی زینتی مناسب برای پرورش

همه ی ما می دانیم پرنده ای مناسب پرورش است که مردم به آن علاقمند باشند. برای پیدا کردن پرنده ی زینتی مناسب برای پرورش، راه های زیادی وجود دارد. یکی از آنها بررسی رقبا و افرادی که در زمینه پرورش پرندگان زینتی فعالیت دارند می باشد.

توسط اینترنت می توانید به راحتی افراد هم حوزه ی خود را جستجو و شناسایی کنید. بعد از آن کافی است با آنها ارتباط برقرار کنید و از آنها بخواهید شما را راهنمایی کنند و یا در مقالاتشان تجربیاتشان را بخوانید.

البته این را هم بدانید هر پرنده ای که قصد پرورش آن را دارید، ممکن است سالن پرورش آن را راه اندازی کرده باشند. این به هیچ وجه دلیل نمی شود که شما دیگر نمی توانید سالن پرورش موردنظرتان را راه اندازی کنید و موفق نشوید.

بازار پرندگان زینتی آنقدر بزرگ و پر پتانسیل است که هر کس می تواند در این بازار سهمی برای خود داشته باشد.

در ادامه پرندگانی به شما معرفی میکنم تا بتوانید از طریق آن سالن پرورش پرندگان زینتی خود را راه اندازی کنید و کسب درآمد داشته باشید.

نکته مهم این است که در هیچ کدام از این پرندگان پیشنهادی نیازی نیست که حتما سرمایه ی زیاد و مکان وسیعی داشته باشید تا به درآمد برسید.

 

۱ . سالن پرورش فنچ راه اندازی کنید

در ابتدا من به شما سالن پرورش فنچ را برای شروع کار پیشنهاد میکنم. فنچ پرنده ای کوچک و اجتماعی است. بنابراین شما میتوانید سالن پرورش فنچ را بصورت گله ای راه اندازی کنید.

البته این را هم بدانید که فنچ رکورددار بیشترین نگهداری در جهان بین پرندگان زینتی است . که دو دلیل عمده دارد.

۱ . قیمت مناسب

۲ . زادآوری آسان 

در حال حاضر پرورش و تکثیر فنچ بعنوان یک شغل سودآور است. پیشنهاد میکنم این پرنده را در اولویت اول قرار دهید.

به شما پیشنهاد می کنم مقاله ی کسب درآمد عالی از پرورش فنچ را بخوانید.

 

۲ . سالن پرورش مرغ عشق راه اندازی کنید

پرنده ای که میتوانید برای پرورش در اولویت دوم قرار دهید مرغ عشق است. مرغ عشق ها، بسیار اجتماعی هستند و هم تمایل به زندگی گله ای دارند.

در صورت غذای کافی آن ها به سرعت زادآوری میکنند. و از همه مهم تر محبوبیت خاصی بین مردم دارند. و با سرمایه ی پایین می شود آنها را خریداری و تکثیر نمود.

 

۳ . سالن پرورش قناری راه اندازی کنید

قناری ها برای زندگی در قفس بسیار مناسب اند. و پرندگانی مقاوم و قابل تربیت هستند. عمر نسبتا طولانی دارند. بین ۱۵ تا ۲۰ سال برآورد شده است. امروزه پرورش قناری در ایران خیلی متداول شده است.

افراد زیادی اقدام به تکثیر این پرنده کرده اند. جوجه های آنها را به علاقه مندان میفروشند. و از همه مهم تر قناری ها را می توان با سرمایه ی کم خریداری نمود و تکثیر کرد.

اما ناگفته نماند که پرورش قناری از فنچ و مرغ عشق سخت تر است. بنابراین بعنوان اولویت سوم برای شروع راه اندازی سالن پرورش به شما پیشنهاد میکنم.

پیشنهاد می کنم مقاله چگونه سالن پرورش قناری راه اندازی کنیم؟ را بخوانید.

 

چگونه مطمئن شویم از پرورش پرنده زینتی به درآمد میرسیم؟

بهتر است در ابتدای راه اندازی سالن خود به هیچ وجه به فکر کسب درآمد نباشید. چون در ابتدا تعداد پرندگان شما کم است و تمام تمرکزتان را باید روی تکثیر بگذارید و شرایط را برای تولید مثل فراهم کنید.

اما یکی از راه هایی که مطمئن شوید از سالن پرورشی که قصد راه اندازی آن را دارید به درآمد میرسید یا خیر این است که از خودتان بپرسید آیا علاقه و تخصص کافی دارید؟

علاقه و تخصص شرط لازم برای رسیدن به درآمد کافی از پرورش پرندگان زینتی است. و به این فکر نکنید که چون افرادی نتوانسته اند در کار پرورش به درآمد برسند شما هم نمی توانید.

کافی است علت شکست و ضعف های افراد شکست خورده را بررسی کنید و خودتان دیگر آنها را تجربه نکنید.

 

۱ . سراغ کلاس ها و یا محصولات آموزشی بروید

خیلی مهم است که بعد از انتخاب پرنده ی مورد نظر برای راه اندازی سالن پرورش، به دنبال آموزش و اصولی کار کردن باشید. طوری که واقعا بدانید نقطه ی صفر تا صد راه اندازی یک سالن فنچ، قناری و یا مرغ عشق چیست و چگونه باید کار را راه اندازی کنید.

فرقی نمیکند می خواهید یک سالن پرورش  ۱۰ متری و یا ۱۰۰۰ متری راه اندازی کنید. شما به عنوان یک سالن دار باید تمامی موارد اصول راه اندازی سالن را یاد بگیرید و رعایت کنید. همانطور که عرض کردم موفقیت و کسب درآمد از سالن پرورش بستگی به تخصص و علاقه ی شما دارد.

توصیه میکنم تا آموزش اصولی برای راه اندازی سالن پرورش ندیده اید به هیچ وجه اقدام به راه اندازی سالن نکنید.

 

۲ . تمرکزتان روی پیشگیری باشد نه درمان!

نکته ی مهم این است، به گونه ای آموزش ببینید که تمام تمرکزتان روی پیشگیری از بیماری باشد نه درمان. فراموش نکنید که افرادی که در کار پرورش پرندگان زینتی شکست میخورند بخاطر این است که تمام تمرکزشان را روی درمان و شناسایی بیماری ها گذاشته اند.

در صورتی که اگر از همان ابتدا به دنبال پیشگیری باشند و شرایط را برای پیشگیری از بیماری ها فراهم کنند هیچ وقت متحمل ضرر و شکست نمی شوند.

 

کتاب جامع و کامل پرورش عروس هلندی به سبک حرفه ای ها

کتاب پرورش عروس هلندی به سبک حرفه ای ها

کتاب جامع و کامل عروس هلندی با ارائه ای متفاوت از تیم مسترپت، هم اکنون در اختیار شما علاقمندان قرار گرفته است. شما عزیزان می توانید از طریق بخش آکادمی مسترپت این کتاب را تهیه و از مطالب کاربردی و مهم که نتیجه ی تلاش تیم پژوهشی ما می باشد در امر نگهداری و پرورش عروس هلندی به صورت حرفه ای استفاده نمایید.

 کتاب پرورش عروس هلندی به سبک حرفه ای ها

 

 

جمع بندی و مطلب پایانی

امیدوارم راهکارهای مطرح شده در این مقاله مورد توجه تان قرار گرفته باشد. پیشنهاد میکنم هیچ وقت بدون آموزش و غیر اصولی و یا براساس پیشنهاد دیگران سالن پرورش راه اندازی نکنید.

این کسب و کار با کسب کار های دیگر متفاوت است. شما با پرندگان زنده سر و کار دارید و در برابر جان و سلامتی شان مسئول هستید.

بنابراین حتما قبل از راه اندازی سالن پروش پرندگان زینتی، آموزش اصولی ببیند.

پیشنهادهایی که برای انتخاب پرنده و راه اندازی سالن پرورش به شما دوستان شد. براساس نیاز روز بازار پرندگان زینتی و در عین حال با سرمایه کم و مکان کوچک است.

امیدوار هستم از این مقاله استفاده کافی را برده باشید و راهکارهای مطرح شده به شما دوستان در کسب درآمد از پرورش پرندگان زینتی کمک کند.

تجربیات خودتان را در خصوص راه اندازی سالن پرورش با ما و دیگر دوستان در میان بگذارید…

کانال تلگرام

بازار خرید و فروش پرنده مسترت

درباره‌ی علیرضا دانش فر

دنیای کارآفرینی تنها رویاییست که اون رو عاشقانه دنبال می کنم. زمانی که تصمیم گرفتم سری به صنعت پرورش بزنم به هیچ وجه فکر نمی کردم این حوزه اینقدر بزرگ، جذاب و چالش برانگیز باشه. در حال حاضر معتقدم تا چند وقت دیگه صنعت پرورش در ایران متحول و کارآفرینان زیادی در این صنعت تولیدات و محصولاتشون رو جهانی خواهند کرد.

73 نظر

 1. من خودم ازسرمایه کم روبه پرندگان زینتی اوردم .کاربانشاطیه وعاشق کارمم.اولش اومدم بدون تجربه وبااموزش کم طبق شنیده ها عمل کردم خیلی ضررکردم بعدبه خودم گفتم من بایدموفق بشم تاتونستم پای کارم تلاش کردم طبق گفته های شمااموزش دیدم ازافرادمطمیئن .کلاداروشیمیایی حذف کردم وقتی میدیم درمان که نمیشن هیچ به سایرقسمت اندام پرنده اسیب میرسونه کلاداروحذف کردم پیشگیری دراولویت قراردادم بعددرمان باداروهای گیاهی البته باشناخت صحیح بیماری.جزبیماری چشمی که نیازبه قطره داشت

  • سلام جناب محمد انصاری. تلاش شما ستودنیست و من دست شما پرورش دهندی زحمت کش رو میبوسم که چنین عاشقانه کارتون رو دنبال کردین. خیلی خیلی خوشحالم که زحمات شما به ثمر نشسته و امیدوارم همیشه هم حال خودتون و هم حال پرندگانتون عالی باشه.

   مطمئنم با روحیه ای که دارید روزی سالن هایی احداث خواهید کرد که به شهرت جهانی خواهند رسید. (انشاالله)

   سعی کنید با اشتراک گذاری تجربیاتتون با دیگر پروش دهندگان از زحمات این عزیزان حمایت کنید. بسیار سپاسگزارم

   شاد، پیروز و تندرست باشید…

  • سلام،منم الان دقیقا توو مرحله ضرر کردنم و چوب بی تجرگیمو میخورم،ولی پای علاقم واستادم،لطفا اگه کسی میتونه کمکم کنه ک چجوری تجربم بره بالا و کجا آموزش ببینم ممنون میشم،تلگرام منتظر شما دوست دلسوز هستم
   ۰۹۱۵۹۶۳۵۰۳۳

  • سلام،لطفا تجربیاتتونو با بقیه هم به اشتراک بگذارید،ممنون از لطف شما

 2. دنیای پرندگان برای خودش دنیایی است کافی ایست واردآن شوید

  • سلام جناب اشکان. کاملا حق با شماست. خداروشکر توجه به پرندگان بسیار رو به رشد است. انشاالله در آینده ای نزدیک تمامی افراد از لذت نگهداری و پرورش این موجودات دوست داشتنی مطلع خواهند شد…

   ممنون از حضور سبزتان…

 3. سلام .خسته نباشیدازتیم مسترپت خواهش دارم درمورد کبک مطالبی بگید

  • سلام جناب ارمین. سپاسگزارم بزرگوار

   چشم در آینده ای نزدیک درمورد پرورش ماکیان بخصوص پرورش کبک صحبت خواهیم کرد…

 4. سلام ممنون از مطالب خوبتون

 5. هر چقدر روی تولید و طرح های توجیهی و استارت اپی کار کنیم … به اقتصاد و جامعه مون کمک بسیار بزرگی کردیم.

  مرسی از ارائه این مطلب جامع و کامل

 6. میشه یه بخشی از سایتتون رو راجع به پرورش ماکیان زینتی بزارید مثلا نژاد کوشین و بانتام_من علاقه مند به پرورش این پرندگان هستم.

  • سلام جناب وحید. بله انشاالله در آینده ای نزدیک در مورد پرورش ماکیان به صورت حرفه ای صحبت خواهیم کرد.

   ممنون از حضور سبزتان…

 7. سلام خداوکیلی جواب سوالم را بده دیدم که جواب نمیدید میگم یک راهنمایی میشه بکنید من خیلی علاقه مند به پرورش طوطی کوتوله و عروس هلندی هستم و اولش هم با همین طوطی کوتوله شروع کردم یک جفت خریدم و دیدم که مشتری های زیادی دارد به نظر شما گسترش بدم کار را و تعداد طوطی کوتوله هام را بیشتر کنم و عروس هلندی فعلا نخرم میخام نژاد های مختلف طوطی کوتوله را داشته باشم

  • سلام جناب محمد دوست گرامی و همیشه همراه. ممنون بابت حضور گرمتان. عذر تقصیر بابت تاخیر

   بله دوست عزیز حتما کارتون رو گسترش بدین و به حوزه پرورش کاملا حرفه ای نگاه کنید و تا میتونید تجربه و علم خودتون رو بالا ببرید.

   نیاز بازار داخلی به پرندگانی مثل طوطی برزیلی ( طوطی کوتوله ) و عروس هلندی بسیار بالاست و میشه گفت تولیدات داخلی جوابگوی نیاز بازار ایران نیست تا جایی که مجبور هستیم دست به دامن واردات بشیم.

   در حال حاضر بهتره تمرکزتون رو روی پرورش یک پرنده قرار بدین، مثلا طوطی برزیلی که درش تجربه دارین. زمانی که در امر پرورش طوطی برزیلی، تسلط کاملی پیدا کردین و تولیدات شما به سطح گسترده رسید اونوقت به پرورش پرندگان دیگه ای مثل عروس هلندی میتونید فکر کنید.

   صنعت پرورش پرندگان زینتی در حال حاضر در ایران بسیار نو پاست و پتانسیل درآمدزایی فوق العاده ای درش وجود داره. حتی اگر روزی (انشاالله) تولیدات داخل بیش از نیاز بازار ایران بشه شما میتونید به صادرات فکر کنید. مردمان خاورمیانه فوق العاده پرنده دوست و پرنده باز هستند. (انشاالله در آینده در مورد بازاریابی و برندینگ در این حرفه به صورت تخصصی صحبت خواهم کرد).

   دوست عزیزم جناب محمد اگه میخواید در امر پرورش موفق بشین باید تلاش و پشتکار زیادی داشته باشین و تحت هیچ شرایطی ناامید نشین. پرورش دهندگان زیادی رو دیدم که شبانه روزی تلاش کردن تا به اون موفقیتی که میخواستن رسیدن. بعد از این مرحله شما با کمترین زحمت میتونید درآمد فوق العاده ای رو داشته باشین. به جرعت میگم درآمد فوق العاده…

   معمولا وقتی میخواید وارد فاز توسعه در پرورش پرندگان بشین و سالن پرورش احداث کنید یک سری مسائل پیش روی شما وجود داره، به این دلیل که شرایط پرورش در سالن پرورش کاملا متفاوت با حالت سنتی هست. از اونجایی که اطلاعات و آموزش های حرفه ای کمی در دسترس هست بیشتر مشکلات رو خودتون باید به صورت تجربی دست و پنجه باهاش نرم کنید. معمولا بعد از این مرحله موفقیت کار صد در صد تضمین شده هست.

   من به همراه تیم مسترپت تمام تلاشمو می کنم تا اطلاعات خوبی رو در اختیار شما پرورش دهندگان عزیز قرار بدم. انشاالله در آینده ای نزدیک خبرهای آموزشی خیلی خوبی رو واسه شما پرورش دهندگان زحمت کش داریم…

   موفقیت شما آرزوی ماست… با احترام علیرضا دانش فر

 8. درود بر شما وقت بخیر
  مدت ۲ سال برای علاقه یک جفت عروس هلندی داشتم … و در سال اخیر از شهریور ۹۶ تا به الان به ۸ جفت رسوندم .. و الان می توانم سرمایه گذاری در این عرصه به صورت حرفه ای کنم .. اما واقعا دو به شک هستم …
  جناب دانش فر آیا امکان مشاوره دادن به صورت تلفنی یا در این فرم که دیگر بزرگواران هم استفاده کنن رو دارید … چون نیز به شخص با تجربه در این صنعت رو دارم .. تخصص اصلی بنده برنامه نویسی کامپیوتر هست و چون این صنعت در ایران مثل دیگر تخصص ها زیاد نگاه خاصی بهش نیست و کارمند معمولی یه شرکت به یه حقوق نرمال .. به همین دلیل وارد یکی از شاخه های علاقه ام شدم …
  موفق و پیروز باشید

  • سلام دوست عزیزم جناب سعید خانی

   بسیار بسیار خرسندم که به دنیای پرندگان علاقمندید و اون هم پرنده ای مثل عروس هلندی …

   جناب خانی دوست عزیز شما در حال حاضر فردی موفق در زمینه پرورش و نگهداری عروس هلندی هستین و جا داره هم بهتون تبریک و هم از زحماتتون قدردانی کنم.

   چونکه میدونم خیلی از دوستان دیگه، مسئله ای رو که مطرح کردین جز دغدغه های کلیدیشون هست پس همینجا به این مسئله می پردازیم تا همه بتونن استفاده کنن. انشاالله

   یقینا بحث خیلی طولانی میشه و در این پاسخ دهی به سرانجام نخواهد رسید بنابراین توصیه میکنم کمی صبور باشید…

   مطمئن هستم خود شما از بازار و آینده این کار خبر دارین پس در این گفتگو به مارکتینگ یا مباحث بازار نمی پردازم.

   شما نسبت به افرادی که تازه تصمیم گرفتن وارد حرفه پرورش شوند چند گام جلوترین و ریسک نسبتا پایینی دارین.

   جناب خانی در این مرحله باید به این فکر کنید که قرار است یک بیزینس یا تجارت راه اندازی کنید و همونطور که میدونید تجارت چارچوب خودشو داره. که من مرحله به مرحله سعی میکنم درمورد تمامی اجزا صحبت کنم.

   فرض رو بر این میگیرم که شما تصمیم صد در صد تون رو گرفتین و میخواین وارد دنیای پرورش به صورت حرفه ای شوید!

   از همین الان توصیه می کنم یک نام تجاری رو برای خودتون انتخاب کنید و از این به بعد ما شما رو مدیر این کسب و کار میشناسیم.

   بله دقیقا الان شما مدیر یک کسب و کار کاملا حرفه ای هستید که موفقیت یا شکست اون به تصمیمات و اقدامات شما بستگی داره…

   در حال حاضر شما دو وظیفه اصلی دارین.

   ۱ . مدیریت
   ۲ . تولید

   شما برای رسید به یک موفقیت بزرگ باید مهارت های فردی خودتون رو هم در زمینه مدیریت و هم در زمینه تولید (سالن داری) بالا ببرید. که در این مرحله خود شما بر اساس اولویت ها باید تصمیم بگیرید چقدر از زمان تون رو صرف یادگیری مهارت های مدیرتی و چقدر زمان رو صرف مهارت های سالن داری کنید.

   نکته ۱ : یکی از مشکلاتی که، مدیران ایرانی رو به خاک سیاه نشونده کمال گرایی هست

   کمال گرایی باعث میشه در شروع کار، شما به جای محلی کار کردن به خودت اجازه بدی وارد مرحله ی استانی، کشوری یا حتی جهانی شی و این میتونه خیلی خطرناک باشه…(یعنی سالن های پرورش با مساحت بزرگ راه اندازی کردن)

   نکته ۲ : تمرکز خودتون رو روی این جمله بزارین: جهانی فکر کن محلی عمل کن!

   پول یا سرمایه داشتن تضمینی برای موفقیت در کسب و کار نیست… افرادی زیادی با میلیارد سرمایه عاقبت ورشکست شدند…

   ضمانت موفقیت، تجربه ست…

   توصیه مهم: اگر میخواین سالن پرورش راه اندازی کنید و از مرحله سنتی خارج شین باید یک سالن واقعی با کوچکترین مقیاس راه اندازی کنید.

   منظورم از واقعی یعنی تمامی مسائلی که میتونه در تولید اثر گذار باشه. مثل کنترل شرایط محیطی (دما، رطوبت، نوردهی، تهویه و…) ، تغذیه و رژیم غذای، کنترل و پیشگیری از شیوع بیماری ها و مسائل ریز و درشت دیگر…

   تو این حالت شما، تجربه مورد نیاز رو با کمترین ریسک به دست آوردین و معمولا بعد از این مرحله ریسک توسعه کار خیلی پایین هست و شاید به جایی برسین که اصلا ریسکی وجود نداشته باشد…

   بعد از این مرحله میتونید اقداماتی سنجیده برای ورود به تولیدات استانی، کشوری و… داشته باشید…

   خب از اینجا به بعد مسائل مدیریتی (مهارت های همه جانبه) هست که شما رو به چالش میکشه!

   کمی درمورد مدیریت:

   شاید مسئله تولید برای شما روشن باشه ولی مسائل مدیریتی کمی ابهام برانگیز! پس مقداری در مورد مدیریت صحبت میکنم…

   اول مشخص کردن چشم انداز: همین الان باید تصمیم بگیرین که قراره در آینده به چه جایگاهی از تولید برسین(تولیدات در حد محله شما یا شهر یا کشور یا خاورمیانه یا جهانی) (مسائل مارکتینگ)

   نکته ۳ : خیلی از پرورش دهندگان تولیداتشون رو به بازار داخلی عرضه نمی کنند و مستقیما تولیداتشون رو صادر میکنن. این ها تصمیمات استراتژیکی هست که خود شما با توجه به شرایط میگیرین.

   و همینطور مشخص کردن آوازتون (برندینگ) قراره شما رو توی شهرتون بشناسن یا کشور یا بازم جهانی…

   پس شما به عنوان مدیر باید با مباحثی مانند مارکتینگ (بازاریابی)، برندینگ، فروش، تبلیغات، مذاکره، تیم سازی و… آشنا شین.

   جناب خانی دوست عزیزم انشاالله در مسترپت درمورد تمامی مهارت هایی که در این حرفه مورد نیاز شما پرورش دهندگان عزیز هست صحبت خواهد شد. این پاسخ دهی شمایی کلی(هر چند ناقص) از دنیای بزرگ پرورش بود که انشاالله در آینده ای نزدیک به وضوح خواهد رسید.

   و در پایان موفقیت شما موفقیت جامعه ست… با احترام علیرضا دانش فر

 9. سلام درود بر شما و سپاس فراوان.خدمت شما عرض کنم که چند وقتی هست به فکر زده طاووس پرورش بدم. بنده ۴۰۰ ۵۰۰ متر زمین خالی دارم میخواستم حدود ۲۰ ۲۵ تا جوجه طاووس بگیرم پرورش بدم.نظر شما چیه؟کلا بزرگ بشن ایا کسی میخره ازم؟ در ضمن یه جایی رو هم میخوام بگیرم برای شتر مرغ.درسته شتر مرغ تو حیطه کاری شما نیست و قیاس این دو تا منطقی نیست میخواستم ببینم از نظر شما از لحاظ به صرفه بودن و سوددهی شما کدوم رو پیشنهاد میدین؟؟ یه راهنمایی کنید ممنون میشم.

  • سلام امیر جان دوست خوبم

   ممنون از حضورت در مسترپت…

   طاووس پرنده ای پر طرفداره که داشتنش آرزوی هر کسی هست. افراد زیادی در حال حاضر(اعم از زن و مرد) در ایران مشغول به پرورش این پرنده گران بها هستند.

   به طور مثال جناب کمالی در شمال کشور در حال نگهداری و پرورش این پرنده است. که اتفاقا ایشون اسم و رسم خیلی خوبی، هم در ایران و هم در خارج از ایران دارن. (برای دیدن مجموعه های ایشون میتونید در اینترنت سرچ بزنید طاووس کمالی)

   این پرورش دهنده ی جوان و موفق با راه اندازی مجموعه های پرورش پرندگان خاص مثل طاووس و… توانسته مشتریان زیادی رو از سراسر کشور و همچنین خارج از ایران جذب مجموعه خودش کنه و فروش های فوق العاده ای رو داشته باشه. واقعا ایشون تلاش شبانه روزی زیادی داشتن و عاشقانه کارشونو جلو آوردن.

   نکته دیگه ای که دوست دارم در مورد جناب کمالی(این جوان عزیز و موفق) بهش اشاره کنم این هست که ایشون تا اونجایی که بنده خبر دارم در منطقه خاورمیانه آوازه خیلی خوبی دارن و معتقدم در آینده ای نزدیک آوازشون جهانی خواهد شد. انشاالله

   انشاالله در آینده ای نزدیک قصد دارم در مسترپت به معرفی افراد موفق بپردازم و حتما یک مقاله اختصاصی درمورد جناب کمالی و مجموعشون خواهم نوشت.

   خب امیر جان اگر تا اینجای کار در مورد جناب کمالی صحبت کردم دلیلش این بود که الگو خیلی خوبی واسه شما و دیگر دوستانی که علاقمند به این کار هستن میتونه باشه.

   کمی درمورد مارکتینگ:

   (جناب امیر از اینکه مجبورم یجاهایی از واژگانی تخصصی استفاده کنم از شما و تمامی دوستانی که این مطلب رو میخونن طلب بخشش دارم و همچنان تمام تلاشمو میکنم ساده و قابل فهم مطالب رو ارائه بدم.)

   *
   *
   *

   بنده مارکتینگ رو در اینجا به سه بخش تقسیم میکنم:

   بخش اول:

   ۱ . بازارشناسی(تحقیقات بازار)

   اینکه پرسیده بودین کسی ازم میخره؟ بله از شما خواهند خرید. انشاالله

   امیر جان با توجه به سوالی که در بالا پرسیده بودی، شما در حال حاضر در مرحله ی تحقیقات بازار هستین. برای اینکه در این مرحله موفق عمل کنید و تولیدات شما در آینده به بهترین نحو به فروش برسه باید تقریبا با تمامی دست اندرکاران این حوزه وارد بحث و گفتگو بشین و پس از شنیدن صحبت های مختلف با توجه به تجربه و هوش، خودتان تصمیم نهایی را بگیرید.(بنابراین تنها به جواب بنده اکتفا نکنید).

   نکته: شما در این مرحله تمامی فرصت ها و تهدیدها رو باید شناسایی کنین…

   تکنیک های برای تکمیل تحقیقات بازار:

   * قبل از تولید بفروشید!
   شما میتونید قبل از اینکه تولید (پرورش) کنید آگهی فروش محصولاتتون (طاووس) رو از طریق پلتفرم های موجود به ثبت برسونید و منتظر باخورد باشین.(پلتفرم های مثل سایت دیوار، شیپور، نیاز روز، گروه های تلگرامی، اینستاگرام و…)

   خب اگر تصمیم شما برای پرورش طاووس تا اینجای کار صد در صد شده وارد مرحله دوم میشیم.

   ——————————————————————————————————————————–
   بخش دوم:

   ۲ . بازاریابی(تولید)

   در مرحله بازاریابی که بعد از مرحله بازارشناسی هست شما درگیر تولید(پرورش) خواهید شد.

   مرحله بازاریابی هم دارای چندین مرحله دیگرست:

   ۱ . آموزش
   اگر شما تا کنون هیچ تجربه ای در پرورش طاووس ندارید باید قبل از هر اقدامی به دنبال آموزش باشین(کلاس های حضوری، کتاب، اینترنت، منابع خارجی، شاگردی کردن و…)

   ۲ . آماده سازی مکان پرورش
   بعد از اینکه آموزش های شما تکمیل شد و شما احساس کردید که به اصول و چارچوب کار واقفید بر اساس الزامات، اقدامات لازم را انجام میدهید.

   ۳ . خرید تجهیزات
   خرید تجهیزات با توجه به آموزش ها

   ۴ . خریده پرنده ها
   خرید پرنده با توجه به آموزش ها

   ۵ . پرورش و تولید
   مرحله پرورش و تولید مرحله ای بسیار حساس است(مخصوصا برای پرورش دهندگانی که تجربه اولشان است) و فقط با صبر و شکیباییست که کار به نتیجه می رسد. معمولا بعد از اولین پرورش موفق کار پرورش برای تولیدکنندگان راحتر خواهد شد. خیلی از پرورش دهندگان به دلیل عدم مهارت کافی و آموزش های صحیح در این مرحله شکست رو پذیرفتن و تولید را برای همیشه کنار گذاشتن.

   —————————————————————————————————————————————–
   بخش سوم:

   ۳ . بازارسازی
   زمانی که تولیدات شما در مرحله بازاریابی به سر انجام رسید به مرحله بازارسازی خواهیم رسید. مرحله بازارسازی مرحله ایست که تمامی تلاش های شبانه روزی شما به نتیجه خواهد رسید. و بحث شیرین فروش در مرحله بازارسازی اتفاق می افتد.

   شما به عنوان مدیر این کسب و کار هر چقدر در مرحله بازارسازی توانایی بیشتری داشته باشین میتونید درآمد بیشتری هم کسب کنید.

   نکته تکمیلی: به اعتقاده بنده بیشتر در این مرحله ست که برندینگ، تبلیغات، تکنیک های فروش، تکنیک های مذاکره در دنیای تجارت مفهوم پیدا میکنه.

   زمانی که در این مرحله از تمامی ابزارهای مورد نیاز فروش به درستی استفاده بشه شما به راحتی هر چه تمام محصولتون رو به بهترین قیمیت میفروشین.

   پرندگان زیادی رو دیدم مخصوصا قناری به صرف اینکه فلان پرورش دهنده اون رو پرورش داده به قیمیت باور نکردنی فروخته شده.(قدرت برند)

   * خب سوال دیگه ای پرسیده بودین که بین شتر مرغ و طاووس کدوم برای سوددهی بهتره؟

   امیر جان در مورد سوالات مربوط به بازار سعی کردم به نحوی پاسخ بدم که ماهی گیری رو یاد داده باشم و شما خودتون بتونید به راحتی از پس اون بر بیاید.(تحقیقات بازار)

   همونجور که گفتم سوددهی فقط به تولید بستگی نداره باید توجه ویژه ای به بحث بازارسازی داشت.

   امیدوارم روزی در مجموعه پرورش طاووست حضور پیدا کنم و ی جفت طاووس سفید ازت خریداری کنم… انشاالله

   در پایان موفقیت شما موفقیت تمام پرورش دهندگانست… با احترام علیرضا دانش فر

 10. باسلام و خسته نباشید. من به شخصا دیدم خیلی از افراد که دارای ویلا و باغ هستند به عنوان تفریح و سرگرمی طاووس را نگهداری می کنند.

  • سلام خانم سلمانی عزیز

   بله دقیقا حق با شماست طاووس پرنده ایست که طرفداران زیادی داره و جالبه بدونید این آمار در حال افزایشه…

 11. سلام آقاقی دانش فر من خیلی وقت هست که دوست دارم تو حرفه ی پرورش و تکثیر پرندگان فعالیت کنم ولی دنبال شخصی هستم که بتونه راهنمایی کنه اگه شما شخصی رو تو شهر تبریز میشناسین که میتونه کمک کنه لطفا من را با ایشون آشنا کنین.
  خیلی ممنون میشم اگه این کارو بکنین.

  • علیرضا دانش فر

   سلام جناب تقی پور

   این خیلی عالی هست که شما به این صنعت علاقه مندید. در تبریز جناب کمالی خیلی عالی کار می کنن، اگر بتونید در کنار ایشون کار یاد بگیرید می تونید خیلی زود موفق بشین.

   موفقیت شما آرزوی من است…

 12. سلام خسته نباشید دنبال تخم نطفه دار طوطی عروس هلندی البینو هستم میشه معلومه خودتون را در اختیارم بگذارید ممنون میشم

  • علیرضا دانش فر

   سلام حسین عزیز

   والا تخم نطفه دار عروس هلندی آلبینو خیلی کم گیر میاد. بعید میدونم به این راحتی گیرتون بیاد.

 13. سلام.کلاس آموزشی برای کوتوله و عروس هلندی میگذارید؟

  • علیرضا دانش فر

   سلام علی جان

   بله طی یکی دو روز آینده کتابی تحت عنوان پرورش عروس هلندی به سبک حرفه ای ها در سایت قرار خواهد گرفت. در این کتاب سعی کردیم به تمامی نکات نگهداری و پرورش عروس هلندی بپردازیم. و در آینده ای نچندان دور به امید خدا دوره های حضوری و همچین سمینارها و همایش هایی در کشور برگزار خواهیم کرد.

 14. با عرض سلام ادب و احترام
  مطالب آموزنده شما رو در این سایت خوندم.انشاالله میخوام تا ۴ ماه آینده سالن پرورش مرغ عشق از یک نژاد خاص شروع کنم.با توجه به اینکه حدود ۱۰ سال تجربه سنتی در نگهداری فنچ مرغ عشق عروس هلندی و فنچ نرگسی داشتم اما از سایت شما مطالب جالبی آموختم.ممنونم از راهنمایی هایی بی منت و صادقانه شما انشاالله موفق باشید.

 15. با عرض سلام و خسته نباشيد خدمت همه دوستان
  بنده در حال حاضر چند جفت طوطى برزيلى دارم و تمايل به گسترش دارم ولى وقعا نيازمند كلاسهاى اموزشى يا اموزش به هر نهوى هستم و با كلى پرسش و گشتن كلاس يا دوره با كيفيتى پيدا نميكنم
  حتى اگر رشته دانشگاهى هم باشه خوبه
  خاهشمند كمك و راهنمايى شما دوستان براى اموزش هستم
  با تشكر ٠٩١٢١٧١٢٥٧٠

 16. با سلام و خسته نباشد
  من خیلی علاقمند هستم که پرورش مرغ عشق رو شروع کنم …البته اول به صورت خونگی و کسب تجربه و با تعداد کم
  ولی نمیدونم که از کدوم نزاد شروع کنم ؟ و آیا در حال حاضر با این قیمت پایین بازار مقرون به صرفه هست ؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید …
  تشکر

 17. با سلام خسته نباشید خدمت شما خواستم بدونم میشه با یه دستگاه جوجه کشی ۹۲ تایی جوجه زینتی مثل جوجه سیبرایت ابریشمی سلطان یا بقیه نزادها رو برورش داد کدومشون بنظر شما بهتره و تقریبا چقدر در ماه درامد داره و از کجا میشه مرغ و خروس جوب برای تخم نطفه دار تهیه کرد ممنون

 18. سلام، من به پرورش پرندگان خیلی علاقه دارم و میخواستم کاری در این حیطه شروع کنم ولی نمی دونم پرورش چه نوع پرنده ای بهتره و سود بهتری داره، به نظر شما پرورش پرنده ای مثل بوقلمون گوشتی بهتره یا مرغ های زینتی، یا پرندگان زینتی مثل قناری و…؟

 19. اقا ایا تخم طوطی سانان هست که بتونیم تهیه کنیم و پرورش بدیم؟
  برای مثال تخم کاسکو کاکادو ماکائو

 20. با سلام . من خیلی علاقه خاصی دارم به پرورش طیور زینتی هستم .ولی نمیدونم ازکجا و ازچی شروع کنم .میخواستم از جناب دانش فر خواهش کنم برای استارت باید چ کنم خیلی ممنون‌میشم راهنماییم کنید ک با چه حداقل سرمایه ای شروع کنم و …. اگر زحمتی نیست ی مقاله کوچیک به واتساپم ارسال کنید تا از تجربیاتتون استفاده کنم ۰۹۳۵۸۴۸۴۰۲۳

 21. سلام
  من حدود ۱۰ سال یه جفت فنچ خریدم و بعد از یه مدت کوتاهی زیاد شدند و رسیدن به ده جفت .حالا که با طرح صادرات فنچ که شما اشاره کردید آشنا شدم در خودم میبینم که بتونم از این راه کسب در آمد کنم سوالم اینکه آیا تو بازار داخلی مشتری دایمی وجود داره و اینکه چطور میشه به بازار های کشور های همسایه صادرات داشت .
  خیلی ممنون میشم اگه نظر کارشناسی شما رو داشته باشم.

 22. با درود فراوان خدمت شما جناب دانش فر عزیز
  قبل از هر چیزاز شما بسیار سپاس گذارم از زحمات فراوان جناب عالی
  بنده حدود ۸ ماه هست که با مکانی کوچک در امر پرورش مرغ تخم گذار فعالیت دارم
  ۸۰ مرغ بومی دارم که متاسفانه تا الان دخل با خرج هماهنگی نداشته و همچنان ادامه میدم و امیدوارم…
  اما دلیلی که من سمت تولیدی رفتم که به مصرف خوارکی منتهی میشه این بود که در کشور ما معیشت و احتیاجات زندگی در شرایط سخت اقتصادی الویت پیدا میکنه تا ماکیان و تولیدات زینتی
  ایا با این شرایط سخت اقتصادی حاکم میتوان به بازار زینتی و تولیداتی که از اولیت کمتری نسبت مایحتاج زندگی برخوردار است موفق شد؟

  • سلام سام عزیز
   خواهش می کنم عزیزم بنده در سایت مسترپت فقط دارم انجام وظیفه می کنم

   باید خدمت شما برادر عزیز عرض کنم برای تولید و پرورش موفق، اصولی های وجود دارد که هر پرورش دهنده و تولید کننده ای باید از آنها اطلاع داشته باشد تا بتواند در این زمینه موفق شود مثل نقطه سر به سر در تولید که در طرح توجیهی به آن می پردازیم. انشاالله قصد داریم در سال ۹۸ به مسایل کلیدی در امر تولید و تکثیر به صورت تخصصی بپردازیم تا انشاالله شاهد رشد و موفقیت پرورش دهندگان عزیز کشورمون باشیم.

   در خصوص بازار پرندگان زینتی و یا بازار ماکیان پرواری باید خدمتتون عرض کنم هر بخش نیازمندان و مشتریان خاص خود را دارد که به تفکیک باید بازار هر کدام را بررسی کرد. در حال حاضر وضعیت صادرات بازار پرندگان زینتی خیلی خوبه و با توجه به نوع و گونه پرنده، شاهد رشد پرورش دهندگان موفقی در این صنعت هستیم.

   پیشنهاد می کنم در کمپین رایگان پرورش دهندگان موفق مسترپت که این دوره اختصاص داره به پرورش قناری شرکت کنید انشاالله اطلاعات مفیدی خدمتتون ارائه خواهیم داد که در زمینه های مختلفی می تونید از این اطلاعات استفاده کنید. لینک ثبت نام پایین همین کامنت برای شما دوست عزیز قرار دادم. شاد و سربلند باشید…

   https://masterpet.ir/canary-camp/

 23. با سلام خدمت تک تک اساتیدمحترم . مطالب و نظرات در این سایت انگیزه من رو برای شروع تکثیر طوطی سانان صد چندان کرد
  سالهاست که عاشق پرنده ها هستم. تقریبا ۱۰ساله که گوشه و کناره پرنده تکثیر میکنم.
  انشالله روزی برسه که منم مثل بعضی از اساتید به یک منبع واقعی درآمد از پرورش پرنده ها برسم

  یا حق

 24. با سلام و خسته نباشید خدمت عزیزان
  با تشکر از زحمات جنابعالی . بنده مدتی هست که تو فکر پرورش مرغ تخمگذار بومی هستم ولی بر اساس تحقیقات و بررسی هایی که بنده در این زمینه انجام دادم فکر نکنم صرفه اقتصادی آنچنانی داشته باشه اگرم داشته باشه نهایتش اینه که به نون شب مهتاج نمونی و مهمترین انگیزه بنده که گسترش و صنعتی کردنش بود فک نکنم امکان داشته باشه مگر اینکه سرمایه خوبی داشته باشی البته این نظر بنده است. لذا از شما دوستان با تجربه خواهش میکنم نظرات و تجربیات خودتون رو مطرح بفرمایید تا استفاده کنیم با تشکر.

 25. سلام آقای دانش فر
  با توجه به اینکه نزدیک سی سال هست تو کار پرورش کبوتر به روش سنتی هستم و تقریبا تجربه بالایی در زمینه کبوتر ، درمان و پیشگیری آن دارم به فکرم رسیده تمام وقتم را برای اینکار بذارم و یک سالن راه اندازی کنم به نظر شما درست هست که کارم را ول کنم و برم سراغ اینکار ، در صمن به صورت افراطی به کبوتران علاقه دارم و عاشق اینکارم ممنون میشم راهنمایی کنید فقط اینکه در روش سنتی فقط به اندازه خرج خودشان درآمد داشت آیا به نظرتون در صورت راه اندازی سالن آیا درآمد خواهد داشت

 26. سلام آقای دانشفر بنده درحال خرید دستگاه جوجه کشی وشروع باتخم نطفه دارهستم قبلا تجربه بزرگ کردن جوجه عروس سرلاکی روداشتم وعلاقمندم به پرورش دیگرطوطی سانان آیا تمرکزروی عروس کنم یادیگرنوع ها واینکه بادستگاه کاردرستیه وبازدهی داره یااینکه به صورت سنتی با مولد تکثیرصورت بگیره ممنون ازراهنماییتون

 27. سلام وقتتون بخیر وممنون بخاطر وقتی که میزارین میخوام وارد این صنعت بشم ولی نمیدونم از کجا شروع کنم هرچند پرنده های زینتی زیادی داشتم ولی بخاطر دانشگاه خانوادم صلاح دیدن بزایمشون کنار از بچگی به این کار علاقه داشتم واز ۷سالگی به قول خانوادم کفتر باز شدم ولی الان میخوام کار خودمو داشته باشم تحصیلاتمن حسابداری خوندم ولی تمایلم به پرندست میشه راهنمایم کنید

 28. امیرمحمد نوروزی

  با سلام خدمت اقای دانش فر
  متاسفانه در حال حاضر با وضع کنونی ک درمورد تغزیه و قیمت دان برای پرنده ها ک پیش اومده واقعا کار سخت شده.ارزن و کتان فوق العاده قیمتشون رفته بالا و از اون طرف خریدار های پرنده ها از جمله فنچ و مرغ عشق و قناری ک اکثرا پرنده فروشی های شهر هستن ب قیمت خوب نمیخرن.دلیلشونم اینه ک بازار کشش نداره و مردم نمیخرن. پس در شرایط حال بنده اگه ضرر نکنم فقط دارم دخلو خرجو بصورت مساوی درمیارم و اصلا سود ندارم ک حتی اگه همینطور پیش بره ممکنه ضررم بشه.من ی اتاق ۱۵ متری دارم ک انواع فنچو و مرغ عشقو قناری رو تکثیر میکنم، حالامن از شما ک در این حوزه تخصص دارید دوتا راهنمایی میخام. یکی اینکه با توجه ب گرونی دان چ پیشنهادی دارید؟ دوم اینکه در ضمینه فروش آیا ممکنه جایی در استان دیگه ای یا ب صادر کننده ای بتونم پرنده هارو با قیمت بهتر بفروشم یا خیر. چون چند وقته متاسفانه بر خلاف میلیم تصمیم ب کنار گذاشتم این کار شدم ک الانم بخاطر عشقم ب این کار ایستادم. ممنونم اگه راهنمایی کنید🙏
  ۰۹۳۷۴۸۱۸۵۲۹

 29. امیرمحمد نوروزی

  با سلام خدمت اقای دانش فر
  متاسفانه در حال حاضر با وضع کنونی ک درمورد تغزیه و قیمت دان برای پرنده ها ک پیش اومده واقعا کار سخت شده.ارزن و کتان فوق العاده قیمتشون رفته بالا و از اون طرف خریدار های پرنده ها از جمله فنچ و مرغ عشق و قناری ک اکثرا پرنده فروشی های شهر هستن ب قیمت خوب نمیخرن.دلیلشونم اینه ک بازار کشش نداره و مردم نمیخرن. پس در شرایط حال بنده اگه ضرر نکنم فقط دارم دخلو خرجو بصورت مساوی درمیارم و اصلا سود ندارم ک حتی اگه همینطور پیش بره ممکنه ضررم بشه.من ی اتاق ۱۵ متری دارم ک انواع فنچو و مرغ عشقو قناری رو تکثیر میکنم، حالامن از شما ک در این حوزه تخصص دارید دوتا راهنمایی میخام. یکی اینکه با توجه ب گرونی دان چ پیشنهادی دارید؟ دوم اینکه در ضمینه فروش آیا ممکنه جایی در استان دیگه ای یا ب صادر کننده ای بتونم پرنده هارو با قیمت بهتر بفروشم یا خیر. چون چند وقته متاسفانه بر خلاف میلیم تصمیم ب کنار گذاشتم این کار شدم ک الانم بخاطر عشقم ب این کار ایستادم. ممنونم اگه راهنمایی کنید🙏

  • جناب نوروزی عزیز سلام
   مشکل گرانی دانه و تغذیه پرندگان شامل حال تمامی پرورش دهندگان کشور از جمله خوده بنده می شود. در چنین شرایطی فقط مدیریت وعده ای مشکل گرانی تغذیه را حل خواهد کرد.

   ما به صورت وعده ای در حال حاضر پرندگانمون رو تغذیه می کنیم که با این مدیریت هزینه رو کاهش دادیم و حتی میتونم بگم از گذشته که دانه ها ارزان تر بودن هزینه هامون پایین تر اومده. فقط پرندهای که جوجه دارن رو باید مدام خوراک داشته باشند.

   در حال حاضر بنده فنچ ها رو با خوراک بلدرچین به صورت دائم و ارزن به صورت وعده ای تغذیه می کنم که شرایط سالن بسیار خوب و هزینه ها کاهش یافته است.

   انشاالله برای خرید و فروش پرندگان برنامه ای اساسی در مسترپت داریم که تا یکی دو هفته آینده راه اندازی خواهد شد و سعی بر هموار کردن صادرات برای حمایت از شما پرورش دهندگان عزیز خواهیم داشت. نگران خرید و فروش نباشید…

   برای مشاوره به صورت صحیح در امر وعده ای کردن تغذیه می تونید با شماره ۰۹۰۳۸۲۷۵۴۹۶ تماس بگیرید.

   شاد و پیروز باشید…

 30. سلام بر جناب دانش فر. من تعدادی مرغ عشق وفنچ دارم به این دلیل که هوای جنوب خیلی گرم میشه پرنده ها رو اوردم داخل خونه نگهداری میکنم، بهترین راه برای زدعفونی کردن قفس چی میتونه باشه؟
  قفس پرندها از ام دی اف درست شده و جلوشو طور کشیدم ایا مشکلی نداره؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

 31. سلام اقای دانش فر من دستگاه جوجه کشی پرندگان زینتی خریدم برایی تهیه ی تخم نطفه دار چند بار از سایت های مختلف خریدم اما کیفیت نداشته یا تقلبی بوده یا اصلا ارسال نکردن شما یه راهنمایی میکنین یا جای رو معرفی میکنین
  ممنون

  • سلام جناب امیر امیدوار حالتون عالی باشه

   دوست عزیز نطفه موجود در تخم پرندگان بسیار حساس است و امکان از بین رفتن اون وجود داره. مثلا اگر شرایط حمل و نقل خوب نباشد امکان از بین رفتن نطفه بالاست و موارد دیگر…

   شما باید حتما حضورا برای یکی دو بار هم که شده به اون مجموعه های که قصد خرید تخم نطفه دار رو ازشون دارید تشریف ببرید و مجموعه و شرایط نگهداری مولدها رو ببیند و با فروشنده آشنا شوید و از اون به بعد اینترنتی و تلفی خریداتون رو انجام بدین…

   در کل برای تهیه تخم نطفه دار نمی توان به هر جا و به هر کسی اعتماد کرد…

   شاد و سربلند باشید

 32. سلام جناب آقای دانشفر عزیز خوبید،من اهل کرمان هستم .به پرندگان زینتی علاقه زیادی دارم و دوست دارم که به عنوان یه فرد مبتدی شروع به تکثیر کنم اما نمیدانم با چی شروع کنم که به درآمد برسم خودم نظرم عروس هلندی است ولی بعضیا میگن که برای شروع با مرغ عشق شروع کنم تا تا در جوجه کشی و…. یخورده مهارت پیدا کنم بعد در سطح بالاتر ادامه دهم. آیابا پرورش مرغ عشق یه درآمد میرسم یانه.یا اینکه با عروس هلندی شروع کنم .هدفم کسب درآمد است در کنار علاقه ای که دارم.ممنون میشم اگه پاسخ بدید و راهنمایی ام کنید باتشکر

  • سلام جابر جان امیدوارم حالت عالی باشه

   دوست عزیزم مسلما هر چه کوچکتر شروع کنید به نفع خودتون هست. پرورش پرندگان یک مهارت تخصصی و فوق العاده حساس هست کوچکترین اشتباه باعث میشه سرمایه شما به خطر بیفته

   برای شروع شما اصلا به فکر سود زیاد نباشید و گرنه یک مقدار کار سخت و پر ریسک خواهد شد.

   حتما حتما قبل شروع از تجربیات دیگران استفاده کنید و از مطالعه غافل نشوید برای موفقیت در این کار حتما باید به پرندگان علاقمند باشید و به قولی عشق باز و در مرحله بعد به فکر سود و تجارت.

   حاشیه سود در این کار اول به وسعت کار شما وابسته است و بعد به نوع پرنده، که برای شروع نمی توان با وسعت زیاد استارت کرد.

   اگر تا به حال از پرنده ای نگهداری و جوجه کشی نکردین بهتره با مرغ عشق شروع کنید و بعد از مدتی که احساس کردین در نگهداری پرندگان مشکلی ندارین به نگهداری و پرورش عروس هلندی مشغول شوید…

   براتون آرزوی موفقیت و سربلندی دارم جناب جابر عزیز

 33. سیدحسین کاظم پور

  سلام

  لطفا در مورد پیشگیری و درمان پرندگان زینتی بدون استفاده از داروهای شمیایی اگه اطلاعاتی دارین و یا کتابی که در آن این فنون وجود داشته باشند لطف بفرمایید

  ممنونم

  من کارمندم ولی زمینه علاقه ام پرورش پرندگان زینتی و ایجاد باغ پرندگان است

 34. سلام خسته نباشید ، من تازه می خوام شروع به تکثیر فنچ کنم، اگه تجربه دوستان بتونم کمک بگیرم ممنون میشم.

 35. سلام خوب هستین من این ماه انتخاب رشته دارم و خیلی علاقه دارم به پرورش پرندگان زینتی این جوری نمیتونم قشنگ صحبت کنم اقای دانش فر شمارمو میدم لطفا یا باهام تماس بگید یا به تلگرام بیایید
  ۰۹۱۵۸۷۳۲۸۴۳
  ۰۹۰۱۸۶۱۹۳۹۶
  لطفا سری بهم زنگ بزنین آیندم رو شما رقم میزنید.

 36. سلام ببخشید راه زودتری وجود ندارد چون تا هربار طوطی هات تخم کنند و تا بزرگ شوند خودش هر طوطی یک سال طول میکشه روش های زود تری ندارید؟

 37. سلام آقای دانش فر،ممنون بابت مطالب مفیدتون
  میخواستم بدونم میشه از فضای بالکن برای پرورش عروس هلندی استفاده کنم و آزاد پرورششون بدم؟؟؟من یه جفت عروس هلندی دارم که الان دوماهه جفت گیری میکنن ولی تخم نمیزارن فکر میکنم بخاطر اینکه جاشون بده و رفت و آمد زیاده تخم نمیذارن.(البته از به بخشی از بالکن می‌خوام استفاده کنم و لونشونو به دیوار پیچ کنم.پارچه هم میزنم تا نور مستقیم خورشید بهشون نخوره،تا اگه تخم گذاشتن و جوجه دادن تعداد عروسامو بیشتر کنم و کم کم تکثیر عروس هلندی رو شروع کنم.)آیا نگهداری در بالکن و به صورت آزاد یا در قفس امکانش هست؟؟؟

 38. سلام

  اینقدر قیمت دان و مکملها و داروها بالا رفته که دیگه پول غذاشون هم درنمیاد که دیگه بخواهیم به پرورش پرنده بعنوان یک شغل و یا یک حرفه پر سود نگاه کنیم

 39. سلام من میخوام مرغ عشق رو تو بالکن ام پرورش بدم آیا امکانش هست ؟

 40. لطفان یک مشاور خبره معرفی نماید ۰۹۰۱۵۵۲۱۲۹۶

 41. سلام جناب آقای دانش‌فر عزیز. بنده قبلاً چند سال مرغ‌عشق داشتم و جوجه هاش رو توی بازار می‌فروختم. البته صرفاً علاقه بود و نه تجارت. بخش نظرات دیدم که شما به دوستان توصیه می‌کردین اول مرغ‌عشق پرورش بدن تا بتونن با کار آشنا بشن. من مقداری با این کار بر حسب علاقه آشنایی دارم و اگه بشه می‌خوام با راهنمایی شما کار پرورش عروس هلندی رو شروع کنم. دیدم که توی یکی از پاسخ‌هاتون به دوستان در بخش نظرات گفته بودید حاشیه سود توی این کار اول به وسعت کار شما وابسته است. میخواستم بدونم منظور از وسعت چیه؟ مثلاً چند جفت عروس داشته باشیم چقدر به ما سود میده؟ اگه ممکنه حدودی بگید لطفاً. چونکه من می‌خوام این کار رو با یه اتاق ۱۵ متری شروع کنم. آیا میشه در یه اتاق ۱۵ متری پرورش رو شروع کرد؟ چند جفت میشه نگهداری کرد توی این اتاق؟ و سؤال بعدیم با عرض پوزش می‌خواستم بدونم توی این شرایط کشور و با این گرونی‌ها آیا این کار صرفه اقتصادی داره؟ من مدتیه از کارم تعدیل شدم و سخت دنبال یه آب باریکه برای گذران زندگی‌ام. لطفاً شما که توی این کار سررشته داری کمک کن.
  ممنون

 42. سلام عروس من حدودا یکماه نیمشه دیروز خودش رفته سر ظرف شیر شیر خورده از دیروز حالش بده یه گوشه کز کرده نمیتونه پرواز کنه چیکارش باید بکنم تا خوب شه

 43. سلام جناب اقای دانش فر مطالب شما فوق العاده مفید بود
  بنده ۲ ماهه چند جفت عروس خریدم خیلی تحقیق کردم
  به نظرم کار خوبیه الان یه جایی درست کردم برای پرورشش
  میشه راهنمایی کنید شرمنده میکنید

 44. ببخشید مرغ عشق هر چند وقت یک بار تخم میزاره و روی تخم میشه
  منظورم اینه هر جفت تقریبا سالیانه اگه جاشون خوب باشه چند تا جوجه تولیید می کنن با حساب اینکه هر سری ۳ تا جوجه بده

 45. من تجربه موفقی تو پرورش فنچ و مرغ جیرفتی و بعضی گیاهان زینتی داشتم تو آب و هوای بندرعباس که البته الان به علت مشغولیتهای اعم از کارمندی و ورود به بازارهای دیگه و اینکه دیگه الان تو آپارتمان زندگی میکنم متاسفانه چند سالی است که نتونستم رو پرنده های زینتی تمرکر کنم.
  به نظرم شناخت اب و هوا و اقلیم طبیعی خیلی مهمه کسی که تو بندرعباسه میتونه کبک پرورش بده امکانش هست اما چون با آب و هوای گرم و فشار هوای بالا و رطوبت بالا به صورت طبیعی نمیسازه طبیعی هست که هزینه پرورش بالا تر میره و مرگ و میر بیشتر میشه اما مثلا جیرفتی که بدمی همینجا است به راحتی این آب و هوا رو تحمل میکنه و اتفاقا حتی زمستون بندرعباس که خیلی سرد هم نیست بازم براش خیلی خوشایند نیست. پس خیلی مهمه که چیو کجا پرورش بریم مثلا اردک ماندرین تو بندرعباس جواب نمیده ولی مرغ و خروس سوماترا خیلی جواب میده. طاووس جواب میده اما قرقاول جواب نمیده یعنی به سود دهی بالا نمیرسه. موفق ترین ترجبه من تو همین فنچ و جیرفتی بود. و بعد از اوناگه کسی جا داشته باشه مرغ عشق و ملنگو و کتوله برزیلی و عروس هلندی.
  به ویژه ملنگو که جمعیت اندک بومی و مهاجر از قدیم اونجا بوده و مرغ مینا که تو بندرعباس به صورت آزاد وجود داره و کم هم نیستن و تازگیا قمری چینی هم اومده که من تجربه ای ندارم ولی ظاهرا تو اب و هوای جنوب خوب جواب میده

 46. باسلام لطفا به من در زمینه راه اندازی سالن پرورش عروس هلندی و کاسکو ومرغ عشق راهنمایی بفرمایید.حداقل ابعاد سالن و پرسنل و هزینه و‌‌…میزان سرمایه ..نحوه تهیه پرندگان ..ممنون از راهنمایی شما .

 47. سلام خسته نباشی اقا من قبلا قناری داشتم زیاد بدلیل مشکلات فروختم الان میخوام اتاق خونمو بذارم برا پرورش قناری اطلاعات زیادی هم ندارم میشه راهنماییم کنید

  • سلام

   برای مشاوره تخصصی از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید

   ۰۹۳۰۱۹۵۵۲۵۷

   در کتاب پرورش قناری به سبک حرفه ای ها که به صورت خیلی تخصصی پرورش قناری رو آموزش دادم

 48. با سلام و عرض خسته نباشید
  من دوست دارم عروس هلندی پرورش بدم البته فعلا در خانه چون سرمایه ای ندارم که بخوام سالن بگیرم آیا میشه این پرنده رو تو خونه تکثیر کرد و فروخت مطالبی راجب تولیدمثلشون خوندم و اینکه علاقه شدیدی به پرنده ها دارم بیکارم هستم یعنی تمام وقت میتونم بهشون برسم چشم اندازم هم این هست که در آینده نه چندان دور برندینگ عروس هلندی داشته بنظر شما میتونم اینکارو از خونه شروع کنم و تو قفس یا نه
  با تشکر فراوان

  • سلام چشم اندازه عالی دارید

   برای مشاوره تخصصی از طریق واتساپ ۰۹۳۰۱۹۵۵۲۵۷ با ما در ارتباط باشید

   انشالله موفق می شوید

 49. سلام دوستان…
  وارد شدن به دنیای تجارت پرندگان زینتی و گران قیمت مستلزم علم و دانش و تجربه ی چندین ساله میباشد و اگر تازه کار و ناشی هستید به هیچ عنوان این کار رو به عنوان منبع درآمد انتخاب نکنید چون ۸۰% متحمل ضرر و زیان سنگین و تلفات پرندگانتون خواهید شد…
  بنده ۳۰ سال سن دارم و حدود ۲۰ سالی هست که در امر نگهداری- تولید مثل -پرورش و صادرات پرندگان زینتی فعالیت دارم و بیشتره مشتری های بنده کشورهای حوزه ی خلیج فارس و حومه هستند و فقط هم با دلار و یورو معامله میکنم
  بنده تونستم نژادی از کبوتر رو که به گفته ی اگثره پرنده دوستان بسیار کمیاب و تقریبا رو به انقراض بود رو احیا کنم و به قیمت عالی به مشتریام عرضه کنم و همه ی اینو مدیون پدر و مادرم هستم که اجازه دادند درس رو رها کنم و به کاری که بهش علاقه داشتم مشغول بشم
  علم و دانش پروش پرندگان شامل صدها نکته ی ریز و درشت و مهمه که با رعایت نکردن کوچکترین مورد ممکنه که با شکست بزرگی مواجه بشید و کلا علاقتون رو از دست بدید…
  تجربه چیزیه که تو هیچ سایت و مقاله ای وجود نداره و صرفا اکتسابی هستش…

 50. سلام مهندس لطفا جواب بدهید من میخام پرورش را شروع کنم برای شروع میخام یه دستگاه جوجه کشی حرفه ای بخرم و تخم های نطفه دار را درون آن بگذارم البته میخام با پرنده هایی مثل توکان و طوطی ماکائو و کاکادو شروع کنم بازار فروش این پرندگان را چگونه میبینیدو یا اینکه این نوع جوجه گرفتن (یعنی خرید تخم و گذاشتن در دستگاه )چطور است.ممنون میشم لطفا جواب بدهید خواهش میکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *