آخرین خبرها
خانه / پرورش ماکیان / بوقلمون / معرفی بهترین نژادهای بوقلمون برای پرورش و کسب درآمد

معرفی بهترین نژادهای بوقلمون برای پرورش و کسب درآمد

بوقلمون برنزپرورش بوقلمون و تکثیر و نگهداری آن امروزه بسیار جای خود را در صنعت و کسب درآمد باز کرده و اگر شما هم به نگهداری و پرورش این پرنده فکر می کنید و به دنبال اطلاعات کامل در مورد بهترین نوع نژاد با بازدهی و سود بالا هستید پس خواندن این مقاله را از دست ندهید، ما در این مقاله به بهترین نوع پرورش بر اساس نیاز بازار ایران و مقدار و ظرفیت سوددهی این نوع پرنده می پردازیم.

 

انواع بوقلمون برای پرورش

در ابتدای پرورش سوالی که ذهن خیلی از پرورش دهندگان را درگیر میکند این است چه نوع بوقلمونی مناسب پرورش است که بتواند در بازار به راحتی کسب در آمد کند و موجب خسارت نشود؟ اگر با آگاهی این نوع را به بهترین صورت انتخاب کنید با صرف هزینه و سرمایه ای که می گذارید می توانید در انتها به سود آوری چشمگیری دست پیدا کنید پرورش بوقلمون به دو صورت پرورش به صورت گوشتی و پرورش به صورت تشکیل گله جهت تولید تخم نطفه دار و جوجه بوقلمون انجام  می شود که در این زمینه بیشترین سود در تشکیل گله مادر جهت تولید تخم است و بهترین نوع پرورش، اولویت با بوقلمون برنز وارداتی البته تکثیر در نسل اول و دو است هر چند بسیاری از پرورش دهندگان نوع سفید را انتخاب می کنند که لازم است بگوییم با توجه به اینکه مقدار گوشت بیشتری که دارد و همین طور به صورت تضمینی امکان خرید توسط کشتارگاه وجود دارد اما باز هم با نوسانات شدید قیمت همراه است حال در اینجا به بررسی این نوع و نوع های دیگر می پردازیم.

 

۱ . بوقلمون سفید

این نوع نژاد که به وایت هلند هم مشهور هستند اما تفاوت های چشمگیری با نوع اصلی خود دارند وایت هلندها به علت تکثیر و جفت گیری با نوع های دیگر در حال انقراض هستند به همین خاطر جهت حفظ بقای آنها بیشتر توسط علاقه مندان به صورت محدود پرورش می یابند اما یک نوع مشهور از وایت هلندها که بصورت تجاری پرورش می یابند نوع بوقلمون سفید می باشد که ویژگی هایی مثل چشمانی قهوه ای، زیر گردن و گردن تقریبا شبیه پا و ساق پا رنگی سفید مایل به صورتی، روی سر نشانه ای از رنگ سرخابی وجود دارد و پرهایی سفید یا استخوانی دارند و زادگاه اولیه این نوع در کشور هلند بوده است این نوع بوقلمون که از پرنده اصلی خود فاصله گرفته در حال حاضر در سالن های پرورش، نگهداری و تکثیر می شود برای این نوع چون دارای جثه بزرگی هستند نیاز به مکان کافی چهت آزاد و راحت بودن پرنده دارد اما در این نوع پرورش به دلیل نوسانات شدید بازار ممکن دچار خسارت شوید چون در یک بازه زمانی بسیار پررونق است و در بازه ای دیگر اصلا کسب در آمد نمی شود حال با توجه به اینکه پرورش دهنده ای خواهان پرورش و نگهداری این نوع می باشد ما در این مقاله خلاصه ای از احتیاجات اولیه این نوع را توضیح می دهیم.

نکاتی در مورد پرورش این نوع

-این نوع بوقلمون می تواند تا ۱۸ کیلوگرم رشد کند.

-به دلیل عدم پرواز و تحرک کافی، رشد زیادی دارد که منجر به اضافه وزن و بروز بیماری های قلبی و تنفسی می شود.

-درصد تخم گذاری بالایی دارد.

-تخم آنها منبع غنی غذایی محسوب می شود و از تخم ها در پرورش بوقلمون نیز استفاده می شود.

 

دمایمحیط 

دمای محیطی که جوجه بوقلمون سفید بیوتی در آن نگهداری میشوند اولین بخش از تولیدی شما می باشد که تاثیر بسیاری در رشد و بلوغ بوقلمون شما خواهند داشت. دوره ی شروع یکی از بخش های تولید بوقلمون می باشد، در این دوره شما باید دمای آشیانه تولید را بین ۳۴ تا ۳۶ درجه سانتی گراد نگه دارید و رفته رفته آنرا کم نمایید تا به دمای ۳۲ درجه در پایان هفته اول برسید. این کاهش دما را به گونه ای کنترل کنید که در پایان هفته دوم دما به ۲۹ درجه، در پایان هفته سوم به ۲۶ درجه، در هفته چهارم ۲۴ درجه و در هفته پنجم به ۲۱ درجه برسد پس از پایان هفته پنجم تا پایان دوره ی تولید دما را ۱۸ درجه سانتی گراد نگهدارید.

نکته ای که در این بخش باید به آن اشاره نمود این است که در روز های اول پرورش جوجه ها نباید از دستگاه حرارتی مادر دور شوند برای جلوگیری از این اتفاق می توانید میتوانید دور تا دور دستگاه مادر حصار بکشید و مانع از خروج جوجه ها از حصار شوید. همچنین در صورتی که از هیتر استفاده میکنید باید به تعداد مناسب و در درجه حرارتی مناسبی این کار انجام شود تا دمای کلی مناسب باشد.

 

تهویه و رطوبت

تهویه مناسب یکی از مهم ترین بخش های راه اندازی سالن تولید بوقلمون می باشد زیرا هوای تازه برای جوجه بوقلمون سفید بیوتی بسیار لازم و ضروری است. عدم تهویه مناسب میتواند موجب بوی بد در سالن نگهداری و همچنین افزایش رطوبت آن شود. این در حالی است که جوجه ها باید در محلی خشک و آری از آلودگی پرورش یابند.

 

بهداشت محیط

برای آنکه در زمان پرورش جوجه بوقلمون سفید بیوتی با خسارات ناشی از بیماری و تلف شدن حیوانات مواجه نشوید پیشگیری از بیمار شدن حیوانات را باید در اولویت کار خود قرار دهید به همین جهت لازم است تا همواره بهداشت محیط را رعایت نموده و وسایلی که از آنها برای تغذیه دام استفاده میکنید به خوبی ضد عفونی نمایید.

 

فضای کافی

برای نگهداری جوجه بوقلمون در هفته اول ۳۰ جوجه در متر مربع فضای مناسبی می باشد، در هفته ی دوم تا چهارم تعداد را به ۲۰ عدد در متر مربع کاهش داده، در هفته پنجم و ششم نیز با نصف کردن جمعیت فضای بیشتری را در اختیار جوجه ها قرار دهید به این صورت تعداد را در متر مربع بر اساس هفته های سپری شده کاهش داده تا زمانی که در هفته سیزدهم الی بیستم در هر متر مربع تنها ۲ نهایت ۳ جوجه بوقلمون سفید بیوتی داشته باشید.

 

نور مناسب

در صورتی که مایلید تا جوجه بوقلمون سفید بیوتی شما رشد بهتری داشته باشند به شما پیشنهاد میکنیم تا در دو روز اول به صورت ۲۴ ساعته سالن تولید را روشن نگهدارید و پس از آنکه جوجه ها به خورد و آشامیدن عادت کردند به مرور مدت زمان و میزان شدت نور را کم نمایید. طبق تحقیقات به عمل آمده بهتر است کم کردن نور را به صورتی انجام دهید که طی دو هفته به حداقل میزان و مدت روشنایی برسید به صورتی که در طول روز ۱۳ الی ۱۴ ساعت مدت روشنایی سالن تولید شما باشد همچنین برای افزایش بازدهی می توانید از نور های قرمز و سبز به جای نور سفید استفاده کنید. امیدواریم با رعایت نکاتی در مورد جوجه بوقلمون که در بالا گفته شد در پرورش و فروش جوجه ها موفق باشید.

 

۲ . بوقلمون سیاه

این نوع بوقلمون از نژاد بوقلمون های اهلی است و رشدی به مراتب بهتر و بیشتر نسبت به بقیه انواع بوقلمون دارد و یکی از بهترین مولدها جهت تکثیر و پرورش می باشند و یکی از ویژگی های این نوع آرام بودن نسبت به بقیه است و شما می توانید به راحتی آنها را در کنار خود نگداری کنید از ویژگی های ظاهری آنها پرهای سیاه مات و برروی آنها لکه های قهوه ای متمایل به سبز دیده می شود، پرهایش جلو بدن قرمز و سبز است، لبه دم بوقلمون برنز، دور تا دور نوار سفید رنگی دارد، در حال حاضر دو نوع، بوقلمون وحشی و سینه پهن بیشتر به صورت تجاری پرورش می یابند وسینه پهن ها اهمیت و سودآوری بیشتری دارند دلیل پرورش آنها این است که سینه شان گوشت نسبتا زیادی دارد ولی موردی که نقض و ضعف آنها را نشان می دهد به راحتی به خاطر همین مزیت سینه شان نمی توانند جفت گیری کنند و به صورت تلقیح مصنوعی تکثیر می یابند. این نوع بوقلمون ها نیز به برنزها و اصلاح شده ها تقسیثم می شوند.

 

الف . اصلاح شده ها

در این نوع پس از ۷ ماه پرورش، وزن نرها به ۷ کیلو و ماده ها به ۴٫۵ می رسد البته وزن و رشد به میزان زیادی به نوع جیره و تغذیه، بهداشت و در کل اصول و روش های نگهداری بستگی دارد.

 

ب . برنزها

در این نوع پرورش نسل اول پس از ۴ ماه، نرها به وزن ۱۳ کیلو و ماده ها به ۸ کیلو می رسند پس از لحاظ اقتصادی به صرفه تر است که در زمان کمتری به سود آوری بالایی رسید و توصیه ما به شما پرورش این نوع بوقلمون است.

 

نکاتی در مورد پرورش این نوع

-هدف اصلی از پرورش این نژاد، استفاده از گوشت است.

-به میزان کمی تخم گذاری می کند.

-قد این نوع بوقلمون ها تا ۱ متر هم میرسد.

-وزن و گوشت بوقلمون های این نوع هم به شرایط و جیره غذایی بسیار بستگی دارد.

 

نتیجه گیری و کلام آخر

با توجه به مطالب این مقاله که حاصل پژوهش و تحقیق و هم چنین استفاده از تجارب پرورش دهندگان موفق در زمینه پرورش و نگهداری بوقلمون و کسب درآمد بسیار از این پرنده، سایت ما بهترین انواع پرورش را به دو نوع سفید یا بیوتی و سیاه و برنز تقسیم می کند و بر اساس نیاز بازار بوقلمون برنز را برای پرورش پیشنهاد می کند اما از لحاظ مقدار گوشت و هم چنین تضمین در خرید توسط کشتارگاه نوع سفید را پیشنهاد می کند که انتخاب با پرورش دهنده عزیز است. علاوه بر این دو نوع، انواع دیگری از بوقلمون وجود دارد که جنبه اقتصادی و تجاری بسیار کمتری دارند و بیشتر جهت زینتی آنها را پرورش می دهند که در مقاله جامع دیگر ما به صورت کامل توضیح داده شده که می توانید با مراجعه به آن مقاله در سایت ما پاسخ تمام سوالات خود در زمینه پرورش بوقلمون را بیابید و در آخر امیدوارم نکات این این مقاله در انتخاب بهترین نوع پرورش شما کاربردی باشد.

کانال تلگرام

بازار خرید و فروش پرنده مسترت

درباره‌ی علیرضا دانش فر

دنیای کارآفرینی تنها رویاییست که اون رو عاشقانه دنبال می کنم. زمانی که تصمیم گرفتم سری به صنعت پرورش بزنم به هیچ وجه فکر نمی کردم این حوزه اینقدر بزرگ، جذاب و چالش برانگیز باشه. در حال حاضر معتقدم تا چند وقت دیگه صنعت پرورش در ایران متحول و کارآفرینان زیادی در این صنعت تولیدات و محصولاتشون رو جهانی خواهند کرد.

14 نظر

 1. سلام و خسته نباشید خدمت ادمین محترم سایت اقای دانشفر
  مطالب ودر کل سایتی بسیار اموزنده راه اندازی کردین انشاالله که بتونیم استفاده مناسب بکنیم در کنار رهنمودهای شما با اروزی بهترین اتفاق ها برای شما و دست اندرکاران. مرسی

  • علیرضا دانش فر

   سلام آقا مهران عزیز

   ممنونم بابت حضور سبزتان در مسترپت…

   نظر لطف شماست، انشاالله که بتوانیم با وجود دوستان خوبی همچون شما قدمی سازنده و مفید برداشته باشیم…

   موفقیت شما آرزوی من است…

 2. سلام من میخوام تو خونه حدودا ۵۰ قطعه بوقلمون نگهداری کنم تو یکی از رویتها های تبریز
  شما می‌توانید منو راهنمای کنید که چه نوع بوقلمون صرفه اقتصادی داره و آیا تخمی خوبه یا گوشتی یا نطفه دار و جوجه بوقلمون رو بفروشیم
  ضمناً اگه خوب جواب بده تو گله هم میشه همون صرفه اقتصادی رو در نظر گرفت یا این یه موضوع دیگست
  ممنونم از لطف و محبت شما

 3. سلاام وقت بخییر من حدود پنج میلیون پول داارم میخوام پرورش بوقلمون بزنم فضای مناسبی هم ندارم
  در رابطه با نوع فضا و اینکه آیا میتونم با این پنج تومن شروع به کار کنم؟؟

  • سلام طیبه خانم امیدوارم هر کجا هستید شاد و تندرست باشید…

   بله بزرگوار با ۵ میلیون هم می توان کسب و کار پرورش بوقلمون رو شروع کرد

   اگر تا به حال در زمینه پرورش هیچ گونه فعالیتی نداشتین با توجه به اینکه سرمایه شما مقداری کم هست باید کم ریسک تر شروع کنید.

   پیشنهاد بنده این که برای شروع جوجه های مرغ معمولی از یک روز تا ده روز خریداری کنید و کار پرورش رو شروع کنید. زمانی که به مدت دو تا سه دوره در پرورش مرغ های معمولی موفق بودین اون وقت می تونید به سراغ پرورش بوقلمون برید و با خیال راحتتر و کم ریسک تر کارتون رو توسعه بدین.

   مزایای شروع پرورش با مرغ های معمولی

   ۱ . فرا گرفتن مهارت نگهداری و پرورش ماکیان

   ۲ . آشنا شدن با بازار خرید و فروش و بالا بردن مهارت های فروش

   ۳ . بیشتر شدن سرمایه برای توسعه فضا و پرورش گونه های مختلف

   پیروز و سربلند باشید…

 4. سلام من میخواستم یه سالن کووچک برای بوقلمون بزنم مثلا پانصدتا پرورش بدم هر سری.
  پسر عموم بوقلمون سفید پرورش داد خیلی تلفات داشتن به غیر از اون خیلی الان قیمتش اومده پایین.
  تصمیم گرفتم بوقلمون سیاه پرورش بدم ولی از اینکه بازارش خریدش چجوره اطلاعی ندارم خواهشمندم کمکم کنید

 5. سلام و خسته نباشی خدمت شما
  من ی زمین حدودا ۴۰۰متر تو روستاهای همدان دارم میخوام پرورش بوقلمون بدم
  لطفا راهنمای کنی چ نوع سود بیشتر داره و باید چکار کنم
  چقدر هزینه داره چقدر سالن بزنم?

 6. سلام خدمت اقای دانشفر. ببخشید من میخوام پرورش بوقلمون راه اندازی کنم قبلا یه مدت کوتاه پرورش مرغ بومی رو انجام دادم. سوالم اینه که پرورش مرغ بومی تخمگذار پرسودتره یا بوقلمون واگه بوقلمون بهتره کدوم نوعش سوداورتره گوشتی یا تخمگذار. ممنون از سایت خوبتون

 7. سلام.ببخشید من میخواهم برنز انگلیس رو پرورش بدهم خودم دستگاه دارم و گله درست کنم و از تخمش برای کار خودم استفاده ببرم ایا جواب میده یا فقط واسه کشتار میشه استفاده کرد

 8. سلام درود جناب مهندس منم میخوام با خریدتخم بوقلمون برنزی به مقدار ۲۰۰ عددیا کمی بیشتر جهت درامدوکسب کار دراین مورد خواهشا منو راهنمایی کنید

 9. سلام من تعداد۵۰عددبوقلمون سیاه ماده وده عددنردارم وداخل مزرعه هستندچراسالی یه بارتخم میگذارن وکرچ میشونداگربخاهم درسال دوبارتخم بزارن بایدچیکارکنم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

 10. سلام خدمت شمابزرگوار
  می خواستم بپرسم :
  اولا بوقلمونهای موجودبرنز که عموما پرورش داده می شوند جزو برنزهای سینه پهن هستند؟
  ثانیا درپرورش گله های مولداین برنزها ازکدام الگوی برنامه نوری وجدول مقدارمصرف دان قبل وبعدازتخم گذاری استفاده می شود ممنون وسپاسگذارم

 11. سلام.خوشمزه ترین گوشت بوقلمون مال کدوم نژاده.برای خوراک خودم میخوام پرورش بدم

 12. سلام و خسته نباشید
  من حدود ۲۵ میلیون تومن پول دارم و میخوام که پرورش بوقلمون راه اندازی کنم
  بنظر شما بهترین کار چیه و آیا اصلا میشه با این پول موفق شد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *