آخرین خبرها
خانه / راه اندازی سالن پرورش / چرا قناری ها تخم های بی نطفه می گذارند؟ چگونه تخم های بی نطفه را نطفه دار کنیم؟

چرا قناری ها تخم های بی نطفه می گذارند؟ چگونه تخم های بی نطفه را نطفه دار کنیم؟

مهم ترین نگرانی پرورش دهندگان قناری  در زمان تخم گذاری، در رابطه با نطفه دار نبودن تخم قناری است. دوستان زیادی گله دارند که چرا با وجود زحمات زیادی که برای جفت گیری قناری می کشیم. در نهایت تخم های بی نطفه نصیبمان می شود؟ در این مقاله قصد دارم به این سوال جواب بدهم. همچنین می خواهم به سوالاتی که در مورد تخم گذاری و بیرون آمدن جوجه ها پرسیده بودید. اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهم.

پس شما را به خواندن این مقاله دعوت می کنم.

 

چرا قناری ها تخم های بی نطفه می گذارند؟

گذاشتن تخم های بی نطفه دلایل زیادی دارد. اما مهم ترین دلیل ایجاد تخم های بی نطفه، دست کاری در تغییر زمان تولید مثل است.

پرورش دهندگان برای بالا بردن بهره وری از سالن، به دنبال تولید مثل زود هنگام هستند. بی خبر از آن که این دست کاری ها میتواند به جای افزایش بهره وری، فقط تخم های بی نطفه نصیبشان کند.

البته ناگفته نماند عده ای از پرورش دهندگان با دست کاری در تغییر زمان تولید مثل توانسته اند، تکثیر و پرورش را افزایش دهند. در حقیقت تولید مثل زود هنگام با تغییر شرایط محیطی امکان پذیر است. اما همه چیز پنجاه پنجاه است. نه می توان مطمئن بود تخم ها قطعا بارورند. و نه می توان مطمئن بود تخم ها کاملا بی نطفه هستند.

تخم ها زمانی بی نطفه می شوند که قناری ها به طور کامل و واقعی آماده ی تولید مثل نشده باشند. پرورش دهندگانی که در جفت کردن قناری ها عجله می کنند. یا درتشخیص آمادگی قناری ها برای جفت گیر اشتباه می کنند. تخم های بی نطفه ی زیادی نصیبشان می شود.

بار ها تکرار کرده ام در کار پرورش باید صبور بود و عجله نکرد. صبوری یکی از مهارت های مهم پرورش دهندگان حرفه ای و موفق است. اگر می خواهید در کار پرورش قناری موفق شوید و تخم های بی نطفه نصیبتان نشود. به شما توصیه می کنم در جفت زدن قناری هایتان عجله نکنید. اجازه دهید جفت گیری سر زمان مشخص شده ی خودش اتفاق بیافتد.

پیشنهاد میکنم مقاله جفت زدن قناری ها قلق دارد! ۳ نکته ی مهم در جفت زدن قناری را مطالعه کنید.

 

چگونه_در_پرورش_قناری_موفق_شویم

 

چه کار کنیم تخم ها، بی نطفه نشوند؟

فراهم کردن آرامش برای قناری های جفت شده بسیار مهم است. اگر می خواهید قناری ها تخم های بی نطفه نداشته باشند. همیشه سعی کنید تا می توانید آرامش را برای آن ها فراهم کنید.

رفت و آمد های زیاد و صداهای بلند همگی منجر به ایجاد استرس در قناری ها میشود. این موضوع می تواند در بی نطفه شدن تخم ها اثر زیادی داشته باشد. بنابراین سعی کنید حتما قناری های جفت شده را در اناق جداگانه و بدون سر و صدا نگهداری کنید.

مطمئن شوید نی خواب هایی را که برای قناری ها آماده کردید لق نباشند. تجربه نشان داده است زمانی که نی خواب ها لق باشند امکان جفت گیری درست را به قناری ها نمی دهد. بعضی از پرورش دهندگان به این مسئله بی توجه و بی اطلاع هستند. در نتیجه منجر به تخم های بی نطفه و نابارور در قناری ها می شود.

یکی دیگر از مسائلی که باید به آن توجه کنید چاقی قناری نر و ماده است. چاقی در نر و یا ماده یکی دیگر از دلایلی است که جفت گیری را ناکارآمد می کند. و همین موضوع در بی نطفه شدن تخم ها اثر می گذارد. پس حواستان به چاقی قناری هایتان باشد.

همه ی این دلایل مربوط به زمان جفت گیری قناری ها بود. اما دلایلی دیگری هم وجود دارد که که در زمان رشد جنین، منجر به مرگ جنین در تخم ها می شود. یکی از این دلایل ایجاد صدا های مهیب و ترسناک مثل رعد و برق و بسته شدن محکم درب سالن پرورش است. اینطور صداها منجر به ایجاد تنش در قناری ماده می شود. با برخواستن قناری ماده و سرد شدن تخم ها، تخم ها از بین می روند.

برای جلوگیری از تلف شدن جنین در تخم علاوه بر رعایت کردن این نکات حواستان به ویتامین های لازم هم باشد. اگر قناری ماده قبل از جفت گیری خوب تغذیه نشده باشد و ویتامین های لازمی مثل ویتامین D به بدنش نرسد. شاهد تلف شدن و خفه شدن جنین در تخم ها می شوید.

 

قناری ماده چه زمانی روی تخم ها می خوابد؟

 

یکی دیگر از دغدغه ها و سوالات رایج پرورش دهندگان، در رابطه با تخم گذاری و خوابیدن قناری روی تخم است. دوستانی پرسیده بودند قناری پس از تخم گذاری چند تخم می گذارد؟

در جواب این دوستان عزیز باید بگویم که به طور متوسط قناری ماده ۵ تخم می گذارد. اگر چه دیده شده قناری می تواند تا ۱۰ تخم در هر دوره ی تولید مثلی بگذارد. به شخصه قناری دیده ام که ۸ تخم گذاشته و هر ۸ تخم تبدیل به جوجه شدند. فراموش نکنید تعداد تخم ها بستگی به شرایط نگهداری و تغذیه ای شما دارد. تا زمانی که تغذیه ی مناسب نداشته و در زمان تولید مثل صبور نباشید. انتظار تخم های بارور و زیادی نداشته باشید.

سوال دیگری که دوستان می پرسند در رابطه با زمان خوابیدن قناری روی تخم است. دوستی پرسیده بود: قناری ماده چه زمانی روی تخم ها می خوابد؟

در جواب این دوست عزیز باید بگویم که این مسئله برای هر قناری متغیر است. بعضی قناری ها بلافاصله بعد از گذاشتن اولین تخم روی آن می خوابند. و بعضی ازقناری ها هم هستند تا گذاشتن آخرین تخم صبر می کنند و بعد روی تخم ها می خوابند.

اگر قناری ماده بلافاصله بعد از گذاشتن اولین تخم روی آن بخوابد. به محض اینکه روی تخم بخوابد، گرمای بدنش به تخم می رسد و رشد جنین شروع می شود. در نتیجه جوجه های حاصل دارای سنین مختلف می شوند. اما مشکلی که این روش دارد این است که جوجه هایی که زودتر از تخم بیرون می آیند. توقع رسیدگی و تغذیه ی بیشتری دارند و در نتیجه جوجه های کوچکتر روز به روز ضعیفتر و در نهایت تلف می شوند.

به همین خاطر توصیه ی من به شما این است که بعد از گذاشتن اولین تخم، تخم ها ی ۱ تا ۳ را هرروز با احتیاط با یک قاشق پلاستیکی بردارید. و به جای تخم ها تخم مصنوعی بگذارید که قناری ها متوجه نشوند.

تخم های اصلی را بهتر است در میان پنبه، خاک رس یا آرد ذرت در دمای ۱۸ درجه قرار دهید. تخم ها را هر روز بچرخانید که از رسوب کردن محتویات تخم جلوگیری شود. عصر روزی که قرار است تخم چهارم گذاشته شود تخم ها را به لانه برگردانید و تخم های مصنوعی را بردارید. با این کار قناری ها با هم رشد می کنند و باهم متولد می شوند و به خاطر جوجه های بزرگتر، تلف نمی شوند.

فراموش نکنید که بعد از گذاشتن تخم ها در لانه دیگر نیازی به دخالت شما در کار قناری نیست.  فقط کافی است ۱۴ روز صبر کنید تا جوجه ها از تخم بیرون بیایند و نتیجه ی کارتان را ببینید.

 

خدمات مشاوره تلفنی

شما دوستان می توانید در صورت نیاز به مشاوره فوری برای مراقبت و نگهداری پرندگانتان با شماره ۰۹۳۰۱۹۵۵۲۵۷ از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید. راهکارهای ما کاملا گیاهی و بدون مصرف داروهای شیمیایی می باشد. توجه فرمایید این مشاوره برای افرادی در نظر گرفته شده است که پرندگان آنان در وضعیت نابسامانی می باشد و نیاز به کمک فوری دارند و دسترسی به دامپزشکی برای آنان مقدور نیست، خواهشمندم در غیر این صورت با مطالعه پرسش و پاسخ های موجود در سایت و یا با مراجعه به دامپزشکی مشکلات پرندگانتان را حل نمایید.

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

برای شروع مشاوره موارد زیر را از طریق واتساپ ارسال نمایید

۱ – ارسال عکس پرنده (مانند عکس جناغ سینه، عکس فضله پرنده و…)

۲ – وضعیت تنفس پرنده

۳ – وضعیت فضله پرنده

۴ – وضعیت جسمی

۵ –  وضعیت اشتهای پرنده

۶ _ وضعیت جناغ سینه

۷ – توضیح کامل در مورد رژیم غذایی پرنده

۸ – توضیحات کامل در خصوص مشکلات مشهود

از شما عزیزان خواهشمندم فقط از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید متاسفانه به دلیل تماس های مستقیم فراوان قادر به پاسخگویی تلفنی نیستم.

 

جمع بندی و صحبت پایانی

در این مقاله سعی کردم در مورد علت بی نطفه شدن تخم ها اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهم. علاوه برآن سعی کردم به سوالات رایجی که خیلی از دوستان در مورد تخمگذاری قناری پرسیده بودند جواب بدهم.

همانطور که متوجه شدید دست کاری در تغییر زمان تولید مثل دلیل اصلی در بوجود آمدن تخم های بی نطفه است. پرورش دهندگانی که برای تکثیر بیشتر عجله می کنند در زمان تولید مثل دست کاری می کنند و در نهایت تخم های بی نطفه نصیبشان می شود.

یکی دیگر از دلایل ایجاد تخم های بی نطفه بخاطر تشخیص غلط در آمادگی تولید مثل قناری ها است. در ضمن تغذیه ی نامناسب قبل از جفت گیری قناری ها هم نقش مهمی در تخم های بی نطفه و مرگ جنین در تخم دارد.

به همین خاطر تا زمانی که نتوانید اطلاعات درستی در رابطه با نحوه ی نگهداری قناری ها بدست آورید. نمی توانید انتظار تخم های بارور و زیادی داشته باشید. بنابراین باید تا می توانید در رابطه با تغذیه و آمادگی قناری ها برای تولید مثل سطح علمتان را بالا ببرید. اصولی عمل کردن شرط لازم برای رسیدن به افزایش تکثیر و پرورش قناری است.

امیدوارم از این مقاله استفاده ی کافی را برده باشید.

سوالات و نظرات خود را در مورد این مقاله با ما و دیگر دوستان به اشتراک بگذارید.

بازار خرید و فروش پرنده مسترت

درباره‌ی علیرضا دانش فر

دنیای کارآفرینی تنها رویاییست که اون رو عاشقانه دنبال می کنم. زمانی که تصمیم گرفتم سری به صنعت پرورش بزنم به هیچ وجه فکر نمی کردم این حوزه اینقدر بزرگ، جذاب و چالش برانگیز باشه. در حال حاضر معتقدم تا چند وقت دیگه صنعت پرورش در ایران متحول و کارآفرینان زیادی در این صنعت تولیدات و محصولاتشون رو جهانی خواهند کرد.

149 نظر

 1. سلام جناب محترم.
  از خدمات تان خیلی متشکرم. استفاده بردم. خداوند ج سعادت های هر دو جهان را نصیب تان کند. انشاءالله.

  • سلام جناب محمدنبی توری

   ممنون از حضور گرم و صمیمانه شما و سپاس از دعای خیرتان.

   ما هم برای شما کمال سعادت خواستاریم…

  • سلام من قناریم دوبار تخم گذاشته هردو بار تخم ها نطفه نداشته میخوام بدونم مشکل از قناریم یا بد جفت انداختم یا باید قطره تقویت نطفه بدم

  • باسلام در۷روز گی ۱ساعت قناری روی تخم نخابید بد خابید ایا خراب شده است درضمن با چراغ قوه داخل تخمهارو اون موقع نگاه کردم نطفه داشت

 2. سلام امیدوارم خسته نباشید در چه صورت قناری جوجه هایش را جون مرگ می کند یعنی سر ۱۵ روز بلند می شود در صورتی که تخم جوجه داخلش است بلند میَ شود سه باره که این مسئله برای من پیش می اید غذای انها ارزن وتخم کتان و بادام وهفته ای دو بار تخم مرغ می باشد خواهشمندم مرا راهنمایی کنید از زحمات شما مشکرم

  • سلام بهین جان. مدت زمان‌خوابیدن قناری روی تخم ۱۴روز می باشد. برای آخرین‌تخمی که قناری می گذارد ۱۴روز باید از خوابیدن بگذرد. تمام قناری ها مدت ۱۴روز که روی تخم ها باید بخوابند به طور ذاتی می دانند و به محض گذشت ۱۴روز ممکن بعضی از آن ها روی تخم ها بلند شوند. اما بعضی قناری ها تا چند روز دیگر می خوابند. اگر پس از گذشت ۱۴روز از هر تخم٬ جوجه دنیا نیامد ممکن روزهای ششم٬ هشتم دردرون تخم تلف شده باشند. گاهی در روز ۱۴ام به دلیل ناکافی بودن رطوبت هوا پوسته سخت است و جوجه نمی تواند تخم را بشکند درون تخم تلف می شود. اگر قناری زودتر از ۱۴روز از روی تخم بلند شود. یا به دلیل ضعیف شدن قناری ماده است یا وجود حشرات مثل مایت٬ تشکه که سریعا باید رسیدگی شود. ارزن از غذای قناری حذف کنید سبب لاغر شدن آن ها می شود. غذای تخم مرغی ابار در هفته کافیست.

 3. سلام.من قناری دارم ماده تخم گذاشته ولی نطفه نداره.در زمان آماده شدن دم خودش رو کنده و دم نداره آیا نداشتن دم رابطه ای بر نطفه دار شدنشان داره یا نه.لطفا جواب رو برام ایمیل کنید ممنون میشم.

  • سلام حسین جان. قناری در زمان پرریزی دمش می ریزد یا بر اثر وجود حشراتی مثل شپشک که در سر دم سوراخ هایی ایجاد می کنند و باعث افتادن پرهای دم می شوند.‌ در زمان جفت گیری قناری نر و ماده باید دم داشته باشند تا جفت گیری به درستی انجام شود و سبب بی نطفه بودن تخم ها نشود. البته نطفه نداشتن تخم قناری علت های دیگری را هم دارد.

 4. سلام من قناری هام را جفت کردم هر دوشون آمادگی داشتن ۴ روزه تو یه قفس هستند ۳ روز اول باهم خوب بودند اما امروز که روز چهارمه قناری ماده نر را می زنه چیکار کنم

  • علیرضا دانش فر

   سلام حسن جان…..
   براشون لطفا لانه بگذار، قناری ماده دنبال نر می افته تا پرهاش برای ساختن لانه استفاده کنه. اگر دعوا شدید و دائم نیست کاری بهشون نداشته باش.

  • سلام خسته نباشید ببخشید قناری ما پنج تخم گذاشته نر بهش غذا نمی ده وقتی هم می خواد خودش غذا بخوره نر به سمتش می پره و نمی زاره غذا بخوره ،سری قبل چهارتخم گذاشت جوجه نشدن ،دلیلش چیه ؟

 5. خیلی ممنونم ❤
  خدا عاقبت بخیرتان کند
  ممنونم از شما و سایت خوبتان🙏❤❤

 6. سلام.ببخشید من مزاحم می شم . می خواستم ببینم چرا قناری هام تخم نمی کنند ؟
  همانطور که گفتید براشون لانه گذاشتم و اونا هم لانه را درست کردند و فکر کنم امروز ساخت لونه ی اونا تمون شد ولی هنوز ماده تخم نکرده امروز روز هشتمه و فردا روز نهم
  خیلی ممنونم

  • علیرضا دانش فر

   سلام حسن جان. خواهش می کنم. هر سوالی داشتی عزیزم من جوابگوی شما خواهم بود.
   اگر امروز ساخت لانه قناری تمام شده. چند روز دیگر صبور باشی قناری تخم خواهد گذاشت. عجله نکن.

 7. سلام علیرضاجان…
  قناری هامو جفت انداختم و اماده بودن. البته مراحل رو رعایت کردم. سپس جفت انداختم..یکی دو روز اول یکم درگیر بودن و بعد ارومتر شدن. چنبار دیدم که ازهم کام گرفتن و نوک به نوک شدن ولی جفتگیری شون روندیدم. البته روزا سرکارم و خونه نیستم. به هرحال واسشون لونه گذاشتم و قناری ماده الیاف رو میبره ومیچینه تو لونه و داره لونه اماده میکنه. به نظرت تخم میزاره در اینده یا نه؟؟

 8. سلام. من واسشون لونه را گذاشتم و ماده درست کرده ولی اصلا جفت گیری شونا ندید م و صبح در خانه نیستم تاساعت ۱ بعداز ظهر ولی اصلا بعدازظهرا ندیدم جفت گیری کنند ولی ماده لونه درست کرده تخم می ذارند یانه امروز ۱۱روز جفت انداختم

  ببخشیدم هی سوال می پرسم علیرضا جان

  • سلام. خواهش میکنم عزیزم.
   آقا حسن اکثرا قناری با روشن شدن هوا در صبح جفت گیری میکنه.
   توجه کن ببین قناری ماده تو لونش میره برای چند ثانیه که شده بخوابه یا دیگه سراغ چال نمیره. اگر قناری ماده سراغ چال بره حتی چند ثانیه بخوابه تخم میزاره. سعی کن زیاد سراغ چال و قفس نری چون در اثر رفت و آمد زیاد قناری احساس امنیت نمی کنه و از ترس ممکن در آینده به جوجش غذا نده.

 9. ممنون .

  ولی امروز روز سینزدهمه مشکلی نداره

 10. سلام خوبین قناری جفت زدم بعد ۲۱ روز و جفت خوردنشونم دیدم ماده فقط ۱ تخم کرده علت چیه و آیا امکانش هست جوجه بشه ماده هم روش خوابیده الان روز پنجم؟

  • علیرضا دانش فر

   سلام مجتبی جان. ممنون. قناریتون مشکل خاصی نداره. زمانی که قناری ماده بار اولش ممکن یک تخم بگذاره نگران نباش. کاری به یک تخم بودن نداره اگر نطفه دار باشه جوجه میشه. از نظر تغذیه ای قناریتو تقویت کن.

 11. سلام خسته نباشید من قناری هام رو انداختم پیش هم حدود یک ساعته لانه هم دارن لونشونو ساختن مست مستم هستن ولی هیچ واکنشی نشون نمیدن

 12. سلام . تشکر از مقاله خیلی خوبتون . قناری های ما بیشتر از چهارده روزه که روی چهار تخم میخوابن . نر و ماده با همدیگه همزمان میخوابن . نر بالا و ماده پایین . اگه قرار نبست تخم ها جوجه بشن چرا بلند نمیشن از روی تخمها یا باید خودمون تخم ها را برداریم . مگه خودشون تشخیص نمیدن

 13. سلام وقت بخیر قناری من ده روزه خوابیده داخل لان ولی تخم نمیزاره خودم جفت گیری شونم دیدم فکر میکنه تخم گذاشته ولی چیزی نیست اصلا ازداخل لان بیرون نمیاد به نظر من تخم بادی گذاشته ایا راه حلی هست که تخم بزاره سپاس

 14. سلام خسته نباشید.قناریای من لونه ساختن و مرتب می خوابیداما امروز دیدم اولین تخم رو وسط قفس کرده چکارش باید بکنم.آیا مشکل از قناریه ماده هسته؟

 15. علی آقا بجای قناری ماده نر تو چال یا بالای چال میخوابه دلیلش چیه قناری هام با هم جفت گیری کردن اونم ۴/۵ بار ولی تخم نذاشتن چند روز بهعد از جفتگیری ممکنه طول بکشه تخم بزاره

 16. چرا قناری نر در زمان جفت گیری بعضی از موقع ها پف میکند وبعد از چند ساعت در ست میشود ولی دلیل از نوصانات آب و هوایی نیست چون دمای اتاق ثابته

 17. سلام خسته نباشید چرا قناری نر روی تخما میشینه

 18. سلام

  یک قناری نر دارم ۶ تا از اولین بالهاش پر نداره وقط قلم بابش هشت پر نداره و نمی تونه خوب پرواز کنه و بپره .
  مریضه یا نه

  چیکار کنم که خوب شه بالهاش

 19. سلام یک قناری نر دارم که پال نداره ۷ تا ریشه ی اولش بال نداره فقط ساقه اش هست دمش هم بعضی جاهاش

  این چه مشکلی داره مریضه یا نه

  • علیرضا دانش فر

   سلام‌. آقا حسن قناری شما بیمار نیست. علت خوب پرواز نکردن قناریتون بال نداشتن. به کسی که وارد باید این کارو سپرد مثلا دامپزشک تا ساقه های به جا مونده بال رو در بیاره تا دوباره در بیاد. مواظب باش خودت این کارو نکنی. اصولا ۴ تا پر اول بال رو در نمیارن چون خونریزی می کنه در چنین مواقعی باید با دستمال جای خونریزی گرفت تا خونریزی بند بیاد. ساقه های نصف شده پر دم قناری رو در بیاری بعد مدتی مرتب در میاد. و‌ پرواز قناریتون مثل روز اول میشه.

 20. پرواز می کنه ولی خوب نه کم

  چی بهش بدم

 21. سلام
  من یه قناری نر دارم تازه قرص خون شده چند روز باید صبر کنم که آماده بشه؟

 22. سلام و عرض ادب
  الان ۱۶ روز میشه که قناری تخم کرده و مرتب روی تخم خالیده ولی جوجه نشدن تخم ها میخاستم بدونم مشکل خاصی نیست و ایا طبیعیه در غیر این صورت باید چیکار کنم ،، در ضمن ۴ تا تخم گذاشته و از نظر تغذیه هم خوب رسیدم به جفتشون ،، یعنی نطفه نداره 😩 لطفا راهنماییم کنید ممنون از مقاله و سایت خوب و کاملتون 🙏

  • علیرضا دانش فر

   سلام میلاد جان. خواهش میکنم. از آخرین تخمی که گذاشته ۱۴ روز محاسبه کن. چال قناری رو بیرون از قفس بزار به آرومی تک تک تخم‌ها رو به وسیله ‌چراغ قوه مبایل نگاه کن. مواظب باش مبایل به تخم نخوره که میشکنه چراغ قوه کمی فاصله بده. تخم نباید سرد شه وگرنه جنین داخل تخم تلف میشه. اگر زرده تخم قناری بدون هیچ رگ خونی و سیاهی بود تخم قناری تشکیل نشده ولی اگر رگ خونی یا سیاهی داخل تخم بود بزار با احتیاط سر جاش تا سرد نشده تا خودش جوجه شه.

 23. سلام من قناری ماده ام چشم هاشا مبنده و روی تیرک می شینه

  چیکارش کنم

  چی بهش بدم

  • علیرضا دانش فر

   سلام آقا حسن

   رنگ فضله قناری تون چه رنگیه؟ به جناق سینه قناری نگاه کن ببین لاغر شده یا نه؟ به شکم قناری تون نگاه کن ببین رگ‌ سیاه روی شکم‌ دیده میشه؟ در شب که اتاق تاریکه ببین صدای خس خس از قناری میاد؟

 24. سلام و تشکر از سایت خوبتون
  قناری ماده رسمی بلند که به نظر جوون میرسه با نر دو سالم جفت زدم دفعه اول ۲ تخم گذاشت و خوابید هر دو پوک بود الان یک هفته بعد ۱۴ روز خوابیدن اول هست که ۱ تخم گذاشته و خوابیده ۳ روزم گذشته باز دیگه تخم نذاشته ممکنه ضعیف باشه؟ هیکل وجثش خوبه مادم غذا ارزن و کتون و هفت تخم هر روز دادم و غذا تخم مرغی هفته دو بار میدم. لطف میکنید راهنمایی کنید؟ علت تعداد تخم کم چیه
  ؟چی بهشون بدم؟؟
  بسیار مچکرم.

 25. علیرضا دانش فر

  سلام جناب دکتر صادقی

  یکی از دلایل تخم ‌کم گذاشتن قناری جوان بودن قناری ست یعنی بار اول ‌و دوم بودن آن ها و در دفعات بعد تخم گذاری تعداد تخم ها بیشتر خواهند شد. و از دلایل دیگه ضعیف شدن قناری ست اگر به قناری تون در هفته فقط این غذاها رو می دید کافی نیست و در آینده قناری تون دچار بیماری کبدی و مشکلات پا و بیماری های دیگه خواهند شد. در مقاله غذای قناری در مسترپت نمونه از تغذیه های قناری برای شما دوستان عزیز معرفی شده پیشنهاد میکنم مقاله را مطالعه بفرمائید.

  در هفته یک بار مولتی ویتامین و بادوم رنده در اختیار قناری تون قرار بدین…

 26. سلام جناب دکتر
  من یک جفت قناری دارم که دفعه دوم هست تخم میکنن ولی هر دوبار تخمها بی ندفه هستن هم آرامش براشون مهیا کردم هم تغذیه خوبی دارن دلیل دیگه هم میشه داشته باشه

 27. سلام علی جون

  چند روز جداشون کن بهشون بادام رنده شده و دو روز در آبخوریش مولتی ویتامین اضاف کن.

 28. سلام آقای دکتر خسته نباشید
  ما قناریمون ۴تا تخم گذاشت و الان از زمان اولین تخم ۲۰ روز میگذره اما جوجه ای در کار نیست و قناری هم از روی تخمها بلند نمیشه. میخواستم بدونم تخمها بی نطفه هستند و باید از زیر قناری برشون داریم؟

  • سلام سمانه خانم

   نور چراغ قوه گوشی رو به آرامی نزدیک تخم ها کن به درون آن نگاه کن اگر زرده بدون هیچ رگ خونی و سیاهی بود تخم قناری رو بردار.

 29. سلام خسته نباشين
  ببخشيد قنارى من الآن ۱۵ روزه که آخرين تخمشو گذاشته ولى اصلا هيچ خبرى نيس امروز با نور گوشى نگاه کردم و ديدم ک نطفه دار هس ولى چرا بيرون نميان؟؟؟؟
  توروخدا زود جواب بدين لطفا ممنون

  • سلام ممنون

   اگر رگ های خونی در تخم و سیاهی وجود داشته باشه چند روز دیگه صبر کن. اگر جنین زنده باشه در تخم به آرامی حرکتش مشخصه. بهتر به تخم دست نزنی ممکن تخم بیفته و بشکنه.

 30. خیلی ممنون آقای دکتر، برداشتم نگاه کردم به نظر خالی میومد ، یکیش از دستم افتاد شکست توش فقط زرده بود… این یعنی نطفه نداشته؟ و اینکه الان لونه رو برداشتم کی دوباره بذارم و چی کار کنم این دفعه نطفه دار باشن؟

 31. سلامقناری بنده ۳تاتخمشوگذاشتته ولی متاسفانه از ناحیه گردن تولک کرده بعدش .سوالم اینه ایا تخم ها جوجه میشن یا به دلیل تولک جوجه نمیشن؟

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ ﺭاﻣﻴﻦ ﺟﺎﻥ. ﻫﻔﺖ ﺭﻭﺯ ﺑﻌﺪ اﺯ ﮔﺬﺷﺖ ﺁﺧﺮﻳﻦ ﺗﺨﻢ ﺩﺭﻭﻥ ﺗﺨﻢ ﺭﻭ ﺑﺎ ﻧﻮﺭ ﭼﺮاﻍ ﻗﻮﻩ ﮔﻮﺷﻲ ﻧﺰﺩﻳﻚ ﺗﺨﻢ ﻧﮕﺎﻩ ﻛﻨﻲ ﻣﺗﻮﺟﻪ ﻧﻂﻔﻪ ﺩاﺭﺑﻮﺩﻥ ﺁﻥ ﺧﻮاﻫﻲ ﺷﺪ. ﻣﺮاﻗﺐ ﺑﺎﺵ ﺗﺨﻢ ﻧﺎﺯﻛﻪ ﻧﺸﻜﻨﻪ و ﺳﺮﺩ ﻧﺸﻪ. ﻗﻨﺎﺭﻱ ﻫﺎﻳﻲ ﻫﺴﺘﻦ ﻛﻪ از ﻧﺎﺣﻴﻪ ﮔﺮﺩﻥ ﭘﺮ ﻧﺪاﺭﻥ ﺗﺨﻢ ﻫﺎﻳﺸﺎﻥ ﺟﻮﺟﻪ ﺷﺪﻩ اﻣﺎ ﺑﺴﺘﮕﻲ ﺑﻪ ﺷﺮاﻳﻄ ﺟﻔﺖ ﻫﺎ ﺩاﺭﺩ ﻛﻪ ﺗﺨﻢ ﻫﺎ ﺑﺎﺭﻭﺭ ﺷﻮﻥ ﻳﺎ ﺧﻴﺮ.

 32. سلام الان تخمایه قناری من بیش از ۱۴ روز هست ولی در نیومدن چیکار کنم

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ ﻣﻬﺮاﻥ ﺟﺎﻥ. اﺯ ﺁﺧﺮﻳﻦ ﺗﺨﻢ ﻗﻨﺎﺭﻱ ﭼﻬﺎﺭﺩﻩ ﺭﻭﺯ ﺭﻭ ﻣﺤﺎﺳﺒﻪ ﻛﻦ. ﻣﻤﻜﻦ ﺗﺨﻢ اﻭﻝ ﻗﻨﺎﺭﻱ ﺑﻲ ﻧﻂﻔﻪ ﺑﺎﺷﻪ ﺩﺭ ﺭﻭﺯ ﭼﻬﺎﺭﺩﻫﻢ ﺟﻮﺟﻪ اﻱ ﺑﻪ ﺩﻧﻴﺎ ﻧﻴﺎﺩ اﻣﺎ ﺗﺨﻢ ﺳﻮﻡ ﻧﻂﻔﻪ ﺩاﺭ ﺑﺎﺷﻪ ﺭﻭﺯ ﺷﺎﻧﺰﺩﻫﻢ ﺑﻪ ﺩﻧﻴﺎ ﺑﻴﺎﺩ.

 33. سلام.میخواستم بدونم من نرم میخونه تنهاس ولی تا حالا با دو تا ماده جفت کردم ولی تخم نمی‌ذارم و ماده نر رو میزنه یکدفعه هم یه دونه تخم گذاشتن بدون نطفه بود
  آیا نر من مشکل داره؟!؟!
  خیلی ممنون

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ ﺁﻗﺎ ﻣﺤﻤﺪ ﺣﺴﻴﻦ. ﻗﻨﺎﺭﻱ ﻧﺮﺗﻮن ﺒﺎﻳﺪ ﻣﺴﺖ ﺑﺨﻮﻧﻪ ﻭ ﻣﺎﺩﻩ ﺁﻣﺎﺩﮔﻲ ﻛﺎﻣﻞ ﺭﻭ ﺩاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻪ و ﺑﺰاﺭﻱ ﺩﻭ ﻫﻔﺘﻪ ﭘﻴﺶ ﻫﻢ ﺑﺎﺷﻦ ﻗﺒﻠﺶ ﻗﻨﺎﺭﻱ ﺗﻮﻥ ﺗﻘﻮﻳﺖﻛﻨﻲ ﺗﺎ ﻣﺸﻜﻞ ﺣﻞ ﺷﻪ.

 34. سوالی داشتم قناری من ۴تخم گذاشت جفتگیریشون دو باری دیدم چند روز پیش نگاشون کردم دیدم دوتا اخری خالی میزنن و دو تا اولی سیاه شکستم دیدم زرده خالیه ولی اون دو تا گذاشتم یه چند روز بعد نگاه کردم دیدم متاسفانه یه سیاهی کوچکی پایین تخمه که شکستم دیدم جوجه ریزی وجود داره ولی مرده بود اون یکی شکستم جوجه ریزتر بود حالا میشه جاشون گرم بوده شفت شدن

  • سلام. علی آقا دما اگر از ۲۵ به بالا باشه احتمال اینکه تخم ها فاسد شه زیاد. این اتفاق بر اثر رطوبت و گرمای بالا و پایین تر از حد یا ضعیف بودن نطفه می تونه باشه.

 35. سلام
  قناری من ۵ تا تخم گذاشته ولی بعد ۱۶ از اولین تخم گذشت ولی جوجه نشد تخم ها با چراغ موبایل نگاه کردیم همه پوچ بودند
  حالا باسه بار دوم لانه گرد کرده است ممکن هست این بار جوجه بشه
  ممنون از شما

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ ﻓﺮﻳﺪﻭﻥ ﻋﺰﻳﺰ. ﺑﻠﻪ ﻣﻤﻜﻦ ﺗﺨﻢ ﻫﺎ ﺑﺎﺭ ﺩﻭﻡ ﻫﻢ ﻧﻂﻔﻪ ﻧﺪاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻪ ﻣﻤﻜﻦ ﺗﺨﻢ ﻫﺎ ﺟﻮﺟﻪ ﺷﻦ. ﺑﻬﺘﺮ اﻳﻦ ﺑﺎﺭ ﺻﺒﺮ ﻛﻨﻲ ﺑﺒﻴﻨﻲ ﻧﺘﻴﺠﻪ ﺗﺨﻢ ﻫﺎ ﭼﻲ ﻣﻲ ﺷه اﮔﺮ ﺗﺨﻢ ﻗﻨﺎﺭﻳﺘﻮﻥ ﺟﻮﺟﻪ ﻧﺸﺪ ﻗﻨﺎﺭﻱ ﻫﺎ ﺭﻭ ﺟﺪا ﻛﻦ.

 36. سلام آقای دانشفر ممنون از محبت و جوابای کامل تون من همه ی نظرارو خوندم
  سؤالم اینه:
  امروز صبح، قناری ماده‌م از سرمستی زیاد، سومین تخم هرزش رو هم گذاشت.
  حالا امشب میخام جفتشون کنم(ینی ماده رو بندازم توی قفس نر)
  حسابی هم پرش حتا روی سرش ریخته، با این حال پس‌ش برآمده س و ب اصطلاح کوزه ای بالا اومده و آماده ی جفت هست و همینطور قناری نر که بی تابه.
  سوال اینجاس اینکه تازه تخم های هرزش رو از روی مستی گذاشته؛ اشکالی نداره بنظرتون دارم ب این زودی جفتشون میکنم واسه تخمگذاری موفق؟ آخه میترسم دوره مستیشون تموم شه چون تابحال نداشته‌ام
  و اینکه شاید تداخلی بخاد پیش بیاد(بین شاید تخم احتمالی هرز چهارم) با روزای اول جفتگیری؟؟

  • ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﺩانش فر

   ﺳﻼﻡ ﺁﻗﺎ ﻣﺤﻤﺪ. ﺳﭙﺎگزارم.

   ﺑﻬﺘﺮه ﭼﻨﺪ ﺭﻭﺯ ﺩﻳﮕﻪ ﻗﻨﺎﺭی تون ﺟﻔﺖ ﺑﺰﻧﻲ. ﻧﮕﺮاﻥ ﻧﺒﺎﺵ ﻗﻨﺎﺭﻱ ﻣﺎﺩﻩ ﺁﻣﺎﺩﺗﻮﻥ ﺑﻪ اﻳﻦ ﺯﻭﺩﻱ اﺯ ﻣﺴﺘﻲ ﺩﺭ ﻧﻤﻴﺎﺩ. ﺑﻪ ﻋﻠﺖ اﻳﻨﻜﻪ ﻗﻨﺎﺭﻳﺘﻮﻥ ﺗﺎﺯﻩ ﺗﺨﻢ ﮔﺬاﺷﺘﻪ ﺑﻬﺘﺮ ﭼﻨﺪ ﺭﻭﺯ ﺑﻬﺶ اﺳﺘﺮاﺣﺖ ﺑﺪﻳﻦ ﺑﻌﺪ ﺟﻔﺘﺶ ﺑﺰﻧﻲ.

 37. سلام آقای دانش فر میخواستم بدونم قناری من یک تخم کرده و الان یک روز گذشته وتخمی نگذاشته و آیا این به تولک بودن قناری نر یک هفته قبل از جفت گیری ربط داره یا نه و نرم یکسره میخوند و قناری ماده هم آماده بود و آیا قناری ماده بر اثر تمیز کردن جاشون یکمی از تخم دور بود وبعد رفت نشست رو تخم مشکلی ایجاد میکند و آیا گذاشتن چال بعد از دوروز بردن نر تو قفس ماده اشکال داشته ولی ماده تخم نگذاشته بود تو چال و بعد از جفت گیری بعد دو سه روز تخم گذاشت آیا تخم قناری من اظافه و یا جوجه میشوند.
  ببخشید آقای دانش فر اینقدر سوال کردم مرسی از راهنمایی های خوبتان بدرود.

 38. سلام بادام چی باید بدیم به قناری

 39. سلام آقا دانش فر من قناری بعد از جفت انداختن یک هفته بعد لونه گذاشتم که بعد چهار روز یک تخم کرد و بعد آون دیگه تخم نکرده که الان از آون موقع ۶ روز میگذرد و من تا حالا ندیدم روی تخم بخوابه ولی قناری نر همش روی تخمه و ماده که میخواهد بره روی تخم سریع میاد میره روی تخم و همش جیک جیک میکنه و از اینکه نر هست مطمئنم آیا آون تخم جوجه میشه و برای سری بعد بیشتر تخم میکنه

 40. سلام. احتمال اینکه قناری که میگید نر هست ماده باشه زیاده. اگر قناری نرتون آوازو مست نخونه و جیک جیک کنه ماده ست.

 41. با عرض سلام .
  ببخشید خواستم درمورد تاثیر رعد و برق بر فرایند جوجه کشی و راه های جلوگیری از تاثیر آن ، توضیح دهید ؟
  ممنون از همکاری شما.

 42. سلام آقای دانش فر، سال نو مبارک
  قناری تر و ماده من پارسال برای اولین بار جفت گیریشون چهار تخم گذاشت و هر چهارتا جوجه شد که دارم، ولی متاسفانه الان یک سال گذشته است و هر دفعه که تخم می گذارد بدون نطفه است و ماده هر دفعه تا بیست روز می خوابه ولی تخم ها نطفه نداره
  آیا وای فای منزل تاثیری گذاشته است؟

 43. سلام جناب حکیم. سپاسگزارم. قفس پشت پنجره گذاشته نشه که رعد و برق باعث از بین رفتن تخم ها می شه.

 44. سلام و عرض ادب خدمت جناب دکتر
  جناب آقای دکتر
  ۱- چه مولتی ویتامینی باید به قناری داد؟انسانی مشکل نداری
  ۲-بادم درختی تا چه مدتی باید شارژ شود.
  ۳-قناری هایم ۲ مرتبه تخم پوچ گذاشته اند آیا در حال حاضر ۱۰ روز جدایشان کنم بعد برای تخم گذاری بعدی اقدام کنم به صلاح است.
  ۴- آیا وجود شپش و غیره در روند تخم‌گذاری تاثیر گذار است؟
  ۵- استفاده از اسپری شپش کش در زمان تخم گذاری بلامانع میباشد؟

  • سلام. سپاسگذارم. می تونی مولتی ویتامین مخصوص پرندگان رو از دارو‌خانه دامپزشکی تهیه کنی. و یا از مولتی ویتامین کودک در دوز کمتر استفاده کنی. بادوم هفته ای ا بار باید به قناری داد. اگر قناریتون ضعیف نیستن می تونی بعد از این مدت جفتشون بزنی اما باید تقویت شن تا دوباره تخم ها پوچ نباشن. وجود شپشک مسئله ای بسیار خطرناک برای جوجه ها خواهد بود و جوجه ها رو در روز اول خواهد کشت و قناری بالغ رو ضعیف خواهد کرد شما اول این مسئله رو حل کنید که شاهد مرگ جوجه ها نشوی سپس اقدام به جفت زنی قناری ها کنید. این موضوع رو‌ جدی بگیرید که رو برو شدن با مرگ جوجه ها بسیار رنج آور خواهد بود.

 45. دستکاری و برداشتن تخم قناری از زیرش کاری کاملا اشتباه است.

 46. سلام من یک جفت قناری خریدم ۴تا تخم داره طرف گفت ۶ روزه تخم گذاشته الان روز ششم که من خریدم .تو مغازه، ماده رو تخم نشسته بود اما ظهر تا شب روی تخم ننشسته لطفا راهنمایی کنید

  • سلام. آقا محمد رضا به علت جابجایی قفس قناری ماده روی تخم نمی خوابه و در بعضی مواقع به احتمال خیلی کم پس از چند ساعت قناری روی تخم می خوابه . در بعضی مواقع قناری ماده به علت جابجایی اصلا روی تخم نمی خوابه.

 47. سلام آقا علیرضا
  من چند روز که جفت قناری خریدم که یه تخم داشتن و ماده هم رو تخم خوابیده بود فروشنده بهم گفت تخم خرابه بنداز بیرون و بزار دوباره تخم کنن
  من هم وقتی اوردم خونه جداشون کردم و مولتی ویتامین کتان وهفت تخم و هویج وسیب و تخم مرغ ابپز بهشون می دم الان یه هفته که جدا هستن قناری نر وماده هم اماده هستند ایا جفتشون کنم یا چند روز دیگه صبر کنم بمونن الان یه هفته که جدان
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 48. سلام برادر خسته نباشی.قناری نر من از بس که مسته حتی با تکان دادن انگشت شصت دست هم میخونه و تا حدودی دستی هم هست ماده هم از بس که آمادس برای قناری نر ریزه خونی میکنه و میپره سمت قفس نر.بعد از چند روز جفتشون کردم با هم و در جا جفت گیری کردن.دیروز هم لانه گرد کردن.خواستم ببینم چقدر طول میکشه تا قناری ماده تخم کنخ.به زور هم میپره

 49. سلام.خسته نباشید ممنون میشم سوالم رو جواب بدید.قناری من توی چال تخم نمیزاره.چال هم براش گذاشتم باز میره کف قفس تخم میزاره یا توی جای غذاش.یه مشکل دیگه ام دیدم چندبار جفت گیری کردن ولی تخم ها نطفه نداره.نمیدونم چیکار کنم 🙁

 50. سلام. مهران جان اگر دور اول تخم گذاری زیاد کاری نمیشه کرد . در دور بعد تخم گذاری این مسئله حل میشه. دونه‌ خوری بردار جاش یه ظرف دیگه کف قفس بزار تا داخل دونه خوری نره. کف چالشو چک کن ممکن شپشک داشته باشه و تو چال اذیت شه.
  به جای پنبه از نخ مخصوص چال استفاده کن. اگر تخم قناریتون بی نطفه هست باید جداشون کنی تقویت شن بعد جفتشون بزنی اینجوری قناریتون ضعیف میشه.آفتاب و کلسیم و ویتامین بدنش تامین شه.

 51. سلام.دوست عزیز ،من قناری هام رو جفت زدم،یکی از جوجه هاش از تخم دراومده ولی بقیه تخم هاش جوجه کامل نشده بودن ،میخواستم ازتون بپرسم تو این مدت که جوجه بزرگ میشه چی بدم قناری نر بخوره تا نطفه اش قوی بشه .ممنون از محبتت

 52. سلام اقای دکتر من قناری با سره جفت کردم ۵ تا تخم کرد فقط یه تخم جوجه شده بنظرتون از چی این مسیله بوجود اومده با تشکر

 53. سلام با تشکر از مطالب خوب و مفیدتان میخواستم بدونم که چرا قناری نر بعد از چهار روز که ماده روی تخم میخوابد اصلا کمکش نمیکنه و وقتی ماده برای غذا خوردن از روی تخم بلند میشه نر روی تخمها نمیخوابه ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام. ممنون. این موضوع کاملا طبیعیست و‌ نیازی به خوابیدن قناری نر بر روی تخم نیست.

   • سلام اقای دکتر قناری من بعد از دو دوره که تخم بدون نطفه گذاشت جداشون کردم ولونه هم برداشتم ولی دوباره تخم میزاره باید چکار کنم ممنون میشم راهنماییم کنید😟😟

 54. سلام خسته نباشید قناری ماده من تخم اولش رو من ساعت ۱۲ ظهر برداشتم روش خوابیده بود و تخم دوم هم به همین صورت امروز که تخم سوم رو گذاشت اون دوتارو هم گذاشتم امکان داره دوتا تخم اول تو اون چند ساعت که ماده خوابیده نطفه تشکیل شده باشه و با برداشتن من خراب شده باشن

 55. سلام اقای دکتر قناری من بعد از دو دوره که تخم بدون نطفه گذاشت جداشون کردم ولونه هم برداشتم ولی دوباره تخم میزاره باید چکار کنم ممنون میشم راهنماییم کنید😟😟

  • سلام. آقا ایمان بزار قناری ماده روی تخم بخوابه. هفت تخمو چند روزی از برنامه غذایش حذف کن هفت تخم سبب مستی قناری میشه. نورو‌ کاهش بده و دمای محیط رو خنک نگهدار چون گرما سبب مستی ماده خواهد شد

 56. اقا علیرضا
  من یه ماده دارم که نزدیکه چهار ماه که خریدمش کاملا هم اماده وعلایم اماده بودن داره از بال بال زدن وجیک جیک کردن هنگام شنیدن صدای قناری نر و بعضی موقعها هم ریزه خونی می کنه دوتا نر هم دارم که دوتاشون اماده هستن و به میله قفس می چسبن و شدید می خونن ولی وقتی هر کدمشون با این ماده جفتشون کردم دعوا می کردن وماده نره رو می زد چون جثش یکم بزرگتره نر هست می خوام بدونم دلیلش چیه و چکار کنم که این ماده با نره دعوا نکنه و جفت بشن
  از نظر رنگ هم نره زرد وخود ماده لیمویی ابلغ هست و اون یکی نره پرتغالی ابلغ هست ولی با هرکووم که جفت کنم دعواشون میشه از نظر اماده بودن هم مطمئنم که دوتاشون امادن
  ممنون می شم جواب بدین

  • سلام. دعوا کردن قناری نشانه خوبیه برای جفت شدن. این موضوع کاملا طبیعیست. اما اگر دعوا شدت گرفت به مدت طولانی که باعث آسیب رسیدن به ماده شه جداشون‌ کن. بعد از جفت زدن به مدت ۱۴روز صبر کن تا به‌ هم عادت کنن.این دعوا در گذر زمان از بین میره.

   • سلام قناری من ۱۵روزه جفت خوردن و لانه سازی کرده و نر به ماده تغذیه میرسونه و پس ماده خیییلی باد کرده در لانه میخوابه ولی تخم نکرده میشه راهنماییم کنید؟

 57. سلام
  قناري من سه تخم گذاشته و آخرين تخمش ۳۱ فروردين بوده هنوز جوجه ها در نيامده و قناري ماده هم ول كن نيست روي تخم ها خوابيده به نظر شما هنوز به اين شكل بمونه يا نه لونه را جمهع كنم و هر دو رو جدا كنم. گاهي اوقات با هم دعوا دارند ولي ماده مرتب روي تخمهاست. حتي قفس رو هم عوض كردم از تخمهاش دور نشد.
  الان قناري نر دائم در حال خوندن هست.
  لطفا راهنمايي. تشكر

  • سلام. با استفاده از نور چراغ قوه مبایلتون درون تخم رو چک کن. نور مبایل رو به آرامی نزدیک تخم بگیر. اگر تخم ها زرده بودن تخم ها رو بردار و اگر داخل تخم سیاهی بود چند روز صبر کن.

 58. سلام من قناری هام چهار تا از تخم هاش باز شد خوب هم بهشون رسیدم ولی کچل هستن الانم یک ماهشون شما نمی دونین چکار کنم تا خوبشن

 59. سلام .قناری من رو تخم خوابیده ولی یکی از پاهاش خون مردی و برآمدگی خونی داره .حتی نر هم مثل اون یکی از پاهاش برآمدگی قرمز خونی پیدا کرده.

  • سلام قناری شما چاق شده و چربی در اطراف گردن یا شکم داره باید سریعا قناریتون لاغر شه . عرق کاسنی بهش بده دانه های گرم و چرب مثل تخم‌ کاهو منداب حذف. اگر سریعا قناریتون لاغر نشن چربی به‌ کبد زده جونشون از دست خواهند داد. بهش دائم‌ تخم غرفه‌ بده.

 60. سلام
  برادر برا اینکه جوجه ها نقطه سیاه نگیرین چکار کنم

  ماده الان رو تخم خوابیده نزدیک ۶ روز رو تخمه

  راه حل چیه چکار کنم جوجه ها نقطه نگیرین چون یبار گرفتن وتلف شدن

  • سلام. نطقه سیاه در جوجه نشان از این است که قناری شما مبتلا به تشکه و شپشک است و با مکیدن خون قناری و آلوده کردن خون قناری به جنین انتقال یافته. چال و بدن قناریتون شپشک داره که با مکیدن خون جوجه کبد و طحال آلوده شده کبد بزرگ شده و به صورت نطقه سیاه نمایان شده. نقطه سیاه درمان قطعی نداره اما ما با انجام آزمایشات به نتیجه هایی رسیده ایم. اول اینکه با سرکه سیب در آب مرتب قناریتون شنا بده کف چال و بین نخ ها از پودر تنباکو براجانی پر کن. به محض تولد جوجه‌ ها در آبخوری قناری در نصف آبخوری یک قاشق گل بابونه بریز. تا آلودگی در بدن جوجه قناری از بین بره.

 61. سلام
  در تابستان میشه قتاریو جفت زد
  اگه میشه دما چقدر باشه؟

 62. سلام قناريم٥تخم گذاشت نطفه نداشت
  تخم ورداشتم نر رفته تو جا خوابيده بعد با ماده دعوا ميكنه چيكار كنم

 63. سلام
  من یه ماده قناری استافورد قرمز دارم
  ولی وقتی نفس می کشه نفسش صدا داره و خس خس می کنه وقتی می خوابه تند تند نفس می کشه و نزدیکش می شم یه خشی تو صداش هست .وقتی جیک جیک می کنه معلومه که صداش مشکلی داره وبا خس صداش درمیان ممنون می شم راه درمانی بگید بعضی از دوستان گفتن ابلیمو وعسل در اب خوریش بزارید واسه چند روز گزاشتم ولی جواب نداد. بعضیا هم گفتن سرما خوردگی که من علایم سرما خوردگی توش نمی بینم
  ممنون می شم راهنمایی کنید

 64. سلام و خسته نباشید چرا قناری ماده چال میزاره ولی تخم نمیزاره

 65. سلام. قناری شما سرما خورده. یک قاشق پودر آبیشن رو در نصف آبخوری با آب ترکیب کن و طی ۷ ساعت آب تعویض شه تا درمان این روشو ادامه بده . بعد از چند ساعت آب آبیشن فاسد خواهد شد. جای پرندتون گرم باشه. بعد از دو روز آبیشن دادن در آبخوریش یک روز مولتی ویتامین بریز خوب میشه فقط باید به موقع درمان شه.

 66. سلام و عرض ادب و احترام و سپاس از رهنماییهای شما
  من یک قناری دارم که دو تا تخم در مدت دو روز گذاشته و روی ام خابیده ایا باید منتظر گذاشتن تخم های بعدی بود و یا امکان دارد که بعضی قناری ها دو تا تخم بگذارند

  • سلام. سپاسگزارم حمید جان. بله ممکن قناری دو تا تخم بگذاره. اما ممکن هم هست قناری شما تخم سوم هم بزاره. با کمی صبر مشخص میشه.

 67. درود برشما…تقریبا دوسال و اندی میشه دو تا قناری دارم و از لحاظ غذایی خیلی بهشون میرسم.قفسشون کنار پنجره و بین اشپزخونه و پذیرایی هس.البته محیط ساکتی هس چون ما صبح سرکار و غروب برمیگردیم.تقریبا یکماه پیش ماده ۴تا تخم گذاشت و بعد ۱۴ روز بلند شد و متاسفانه تخماش نطفه نداشت. بعدش دوباره بعد تعویض لانه و ..دوباره ماده شروع ب خونه سازی کرد و بعد ۱۴ روز دوباره دیروز متوجه شدم بازم بی نطفه اس. چیکار کنم؟ اینم بگم جالبه پرنده ماده ک اسمش پرستو هس همش در حال آواز خوندن هس! اوایل فک میکردیم نکنه نر باشه! ولی فهمیدیم ماده اس/و پرنده نر ساکت و اروم همیشه.ولی هر وقت ماده رو تخماش مینشست پرنده نر اواز میخوند!!! دعوا هم زیاد دارند مخصوصا شبها برا خواب!همیشه پرستو ارسطو رو اذیت میکنه و میره سرجاش میشینه و…الانم هی ماده مانور میده و پراشو باز و بسته میکنه احتمالا باز میخواد جفت گیری کنه.اینم بگم پرنده نر از ابتدا حس کردم ترسو هس برعکس ماده ک جسوره و از رفتاراشون مشخصه.امروز ب این فک کردم جای قفس رو عوض کنم.نظر شما چیه؟یا نر رو عوض کنم؟ پرنده ماده معلومه همیشه انگار امادگی جفت گیری رو داره.لدفا راهنمایی ام کنین. سپاااااس

  • سلام. بهتر پرستو‌ و ارسطو رو جدا کنی . اگر قناریتون دو باره تخم بزاره بی نطفه است و پرندتون ضعیف خواهد شد . ممکن قناری مادتون از روی مستی تخم میزاره. بزار قناری نر مست بخونه و‌ بهشون بادام درختی رنده شده بده و مولتی ویتامین که مراقب باشید مولتی ویتامین تا بعد از ظهر با آب تمیز تعویض شه زیرا در گذر چند ساعت فاسد خواهد شد. استفاده از قطره آدث به نطفه دار شدن تخم ها کمک می کنه. بعد قناری ها رو جفت بزن. مکان قفس رو در کنار آشپز خانه و محیط رفت و آمد تغییر دهید.

 68. سلام
  یه جفت قناری دارم از اوایل اردیبهشت اونا رو جفت انداختم (هر دو آماده بودن)پرریزی خوبی داشتن
  دفه اول سه تخم بی نطفه گذاشتن
  در بار دوم از این قطره های تقویت نطفه خریدم و حدود ده روز در آب خوری می ریختم و دادم بهشون تا بخورند و این کار را هر روز انجام میدادم با آب تمیز
  ولی بار دوم هم تخم ها بی نطفه شدن
  هر نوع رسیدگی از هفت تخم ،بادام با نبات،هویج،تخم مرغ آپز، خلاصه همه نوع غذا که باعث تقویتشون میشد بهشون دادم
  میشه بگید باید چیکار کنم
  امروز از هم جداشون کردم
  ممنون میشم جواب بدید

  • علیرضا دانش فر

   سلام حمید جان

   در زمان جدایی قناری ها به مدت سه روز بهشون قطره آدث بده هر هفت ساعت آبخوری با آب تمییز تعویض شود. اگر بار سوم تخم ها بی نطفه شدن بهتر قناری ماده رو با قناری نر دیگه جفت بزنی.

 69. باسلام قناری گلستردارم هرسری فقط یه تخم میگذارد علت چیه؟

  • علیرضا دانش فر

   سلام سعید جان

   مهمترین دوران قناری دوران پرریزی یا همان فصل تولک است.
   کامل نبودن ویتامین ها و عدم تغذیه مناسب در این دوران یکی از مشکلاتی رو که در آینده ایجاد می کند همین مورد است.

 70. سلام من یه جفت قناری دارم که قناری ماده ۵تخم گذاشت امروز بعد از گذشت ۱۴ روز یکیشون رو شکوندم زرده داشت با آب دور ورش حالا نمیدونم دلیلش چیه میشه راهنمایی کنید

 71. سلام دکتر خسته نباشید از ترکیه گزاحم میشم دو تا قناری مناسب انتخاب کردم جفت زدم که حاصلش شد چهار تا تخم بعد از هفده روز دیدم نطفه ندارند تخم هارو برداشتم الان سوالم اینه چال بردارم برای سری بعد یا نه باشه ممنون

 72. سلام خسته نباشید
  یه قناری ماده دارم ۲بار تخم هرزه گذاشته و میخوام بره تو لک و تا برج۷بیرون بیاد ومست باشه چکار باید کنم ممنون.

 73. ارزن را حذف کنم از وعده غذایی

 74. سلام.
  یک جفت قناری نر و ماده خریدم و تازگیا ماده تخم گذاشته باید چیکار کنم « اقدامات مناسب »

 75. سلام برادر خیلی ممنون که سوال ها رو جواب میدن میخواستم بپرسم قناری من اول که متوجه نشدم یه تخم ش حیف شد شکست بعدا براشون لانه گزاشتم خودشون درست کرده و الانم ۵ تخم گزاشته بعضی وقت قناری نر میره میخوابه روتخم ها یه تخم دیگه گزاشته قناری ماده هم پایین بخاطری که قناری نر خوابیده بود روی تخم ها منم قناری نر رو جدا کردم آیا نظرتان پس باهم بزارمشون یانه نه ؟ تشکر اگر جواب من بدین خوشحال میشم ممنون

 76. سلام
  امروز در اثر یک حادثه دم قناری نریختی من که داشتم آماده میکردم برای جفت گیری کنده شد حالا میخواستم بدونم که جفتش بدم یا نه؟
  ضمنا دم قناری من دوباره سبز می شود یا نه؟

 77. سلام من قناری داشتم جفت بودن اوایل دوتا جوجه دراوردن ولی دیگه ماده خیلی تخم میگذاشت ولی دیگه به جوجه تبدیل نمیشودن ماده بی سرم تو تخم بخوابید اخرش مریض شد ومرد ولی قناری نر هنوز هست ایا با قناری دیگه آی جفت میشه باید چکار کرد

  • علیرضا دانش فر

   سلام جناب ذبیح اله

   قناری پس از گذاشتن دو یا سه چال تخم ممکن ضعیف شه. قناری ممکن پس از گذاشتن یک چال تخم ضعیف شه و ادامه دادن تخم گذاری منجر به مرگ قناری ماده خواهد شد.
   اگر قناری جناق سینه اش ضعیف شده باید اون رو از قناری نر جدا کرد و تقویتش کرد تا به حالت قبل برگردد. و تا درمان هرگر قناریا رو جفت نزد.
   قناری نر شما بله با قناری دیگه جفت خواهد شد.

 78. سلام وقت بخبر..من دیشب اخر وقت قناری هارو جفت انداختم وچراغ را خاموش کردم امروز صدای اواز جفت گیری رو اصلا نشنیدیم فقط دهن رو دهن میزارن وصدای ارامی در میارن.ایا ممکنه در روز اول جفت جگیری نشه؟

 79. سلام وقت بخیر.من دیشب اخر وقت قناری ماده رو هدایت کردم ب قفس نر بعد چراغ هارو خاموش کردم.امروز هم هیچ صدایی از صدای جفت گیری نشنیدم فقط دهن رو دهن میزارن وصدای ریزی در میارن .در ضمن دوتا قناری کاملا اماده هستن.ایا ممکن در روز اول جفت نخواهند کرد؟

 80. باسلام ..قناری من الان ۵تا تخم گذاشته ولی رو تخم ها نمیخابد الان ۱۴ روز هسته تخمها خراب نمیشن؟؟؟

 81. سلام خسته نباشید خدمت شما . من یک ماهی هست قناری نر تنها کرفتم بعد این به خوبی مست نشده بعد از یک ماه رفتم دوباره قناری ماده گرفتم برای جفت لزا به مرده گفتم قناری اماده بدی الان اوردم خونه بعد از هم جدا هست قناری ماده هر روز تخم میذاره بدون این که جفت کنم بعد ایا این میخوابه زیر تخم بچه میزاره یا نه

 82. با درود فراوان خدمت شما به عرض برسانم که واقعا خیلی با مطالب خوب تان خرسند مان ساختید، اگر لطف کنید آدرس دیگر مثل واتس آپ، فیسبوک و یا ایمیل خود را خدمت مان قرار دهید خیلی خوش خواهیم شد.
  ممنون

 83. سلام آقای محترم،
  واقعا خیلی تشکر بابت شریک نمودن معلومات خیلی مفید و ارزشمند، اگر لطف نموده آدرس های همچو: واتس آپ، فیسبوک، و یا ایمیل خود را با مان شریک سازید خیلی ممنون خواهیم شد.
  سپاس

 84. سلام
  قناری ماده ام تو جا تخمیش مایل نیست تخم کنه و پنبه ها رو میبره تو جا دونه ای. جادونه ای کوچکتری تهیه کردم که نتواند ببرد انجا. الان هم نمرود در چالش بخوابد ، چاره چیست؟

 85. سلام من قناریم ۲تا تخم گذاشته روی تخم نمی خوابه چیکار کنم……..ممنون خدا نگهدارت باشد علیرضا جان.

 86. سلام اقا علیرضا عرض ادب احترام قناریام چند بار جفت خوردن ولی تخم نزاشتن بار اول جفت شدن خیلیم اماده بودن بعد از گذشت دو هفته تخم نزاشتن جداشون کردم و بار بعد.بعد از یکماه جفت انداختم خیلی خوب مراحل طبیعیشونو طی کردن منم بهشون خیلی میرسم ولی هنوز تخم نزاشته ۵روز از زمان جفت گیری میگزده

 87. سلام من قناری جفت کردم الان تخم گذاشته تخم رو بردارم یا نه

 88. سلام من قناری ماده ام لانه سازی کرده و لانه میخوابه ولی تخم نکرده الان۱۷روزه جفت خوردن باید چیکار کنم؟

 89. سلام قناری من ۱۵روزه جفت خوردن و لانه سازی کرده و نر به ماده تغذیه میرسونه و پس ماده خیییلی باد کرده در لانه میخوابه ولی تخم نکرده میشه راهنماییم کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *